MEREZA PREVENCIJU NASILJA I ZLOSTAVLJANJA U OSNOVNIM I SREDNJIM ŠKOLAMA NA TERITORIJI GRADA NOVOG SADA("Sl. list Grada Novog Sada", br. 22/2013) |
Tačka 1
U cilju povećanja bezbednosti i stvaranja što bezbednije sredine za učenike osnovnih i srednjih škola na teritoriji Grada Novog Sada, utvrđuju se Mere za prevenciju nasilja i zlostavljanja u osnovnim i srednjim školama na teritoriji Grada Novog Sada (u daljem tekstu: Mere).
Tačka 2
Mere su:
I. Obrazovanje Koordinacionog tela za borbu protiv nasilja u osnovnim i srednjim školama na teritoriji Grada Novog Sada od strane Skupštine Grada Novog Sada (u daljem tekstu: Koordinaciono telo).
U Koordinaciono telo imenovaće se:
- predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Policijske uprave Novi Sad - Odeljenje za suzbijanje maloletničke delikvencije, Centra za socijalni rad, Centra za prevenciju devijantnog ponašanja kod mladih, Prosvetne inspekcije,
- predsednici Aktiva direktora osnovnih i srednjih škola,
- član Gradskog veća Grada Novog Sada zadužen za obrazovanje i član Gradskog veća Grada Novog Sada zadužen za sport i omladinu,
- lice koje predloži Gradonačelnik Grada Novog Sada.
U radu Koordinacionog tela mogu učestvovati i direktori osnovnih i srednjih škola sa teritorije Grada Novog Sada.
U cilju prepoznavanja, pravovremenog i efikasnog reagovanja i postupanja u slučaju nasilja, dežurni član Koordinacionog tela će 24 sata biti dostupan direktorima, psihološko-pedagoškim službama, timu za zaštitu od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja osnovnih i srednjih škola na teritoriji Grada Novog Sada (u daljem tekstu: Tim).
Koordinaciono telo će primenjivati preventivne mere i aktivnosti u radu sa učenicima, nastavnicima, psihološko-pedagoškim službama. U preventivne mere spadaju i obavezne edukacije kroz stručne sastanke, radionice, tribine namenjene učenicima i zaposlenima u školama, organizovanje stručnih skupova i seminara za predstavnike škola, kao i aktivna saradnja i komunikacija sa roditeljima učenika.
Koordinaciono telo davaće stručne preporuke navedenim licima i kontrolisati njihovu primenu.
U skladu sa Priručnikom za primenu posebnog protokola za zaštitu dece i učenika od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja u obrazovno-vaspitnim ustanovama, Koordinaciono telo će aktivno sarađivati sa elektronskim i štampanim medijima.
Koordinaciono telo će dva puta godišnje podnositi Skupštini Grada Novog Sada izveštaj o svom radu, odnosno o stanju bezbednosti učenika na teritoriji Grada Novog Sada.
II. Dostavljanje tromesečnog izveštaja Koordinacionom telu o realizaciji preventivnih aktivnosti, problemima na polju bezbednosti učenika i planovima radi njihovog prevazilaženja od strane osnovnih i srednjih škola.
Na ovaj način steći će se uvid u efikasnost rada stručnih timova obrazovanih u osnovnim i srednjim školama, prvenstveno u njihov rad na prevenciji problema, a takođe će se postići aktivna saradnja i kontrola saradnje i komunikacije između svih učesnika, odnosno spoljnih faktora (Centar za socijalni rad, Ministarstvo unutrašnjih poslova) i unutrašnjih faktora (zaposleni u školama, psihološko-pedagoška služba, direktor i Tim) u zaštiti bezbednosti učenika.
Izveštaji će dati pravu sliku o blagovremenosti prijavljivanja nasilja u školama i načinu reagovanja u takvim situacijama.
III. Povećanje broja dežurnih nastavnika za vreme velikog školskog odmora, radi obezbeđivanja efikasnog nadzora nad aktivnostima nekoliko stotina učenika, kako u dvorištu škole, tako i u školskim hodnicima, jer su upravo to mesta na kojima se događaju konfliktne situacije i nasilje, čime bi se značajno preventivno psihološki uticalo na učenike.
IV. Formiranje u osnovnim i srednjim školama Tima za borbu protiv nasilja koga čine učenici, a koji će delovati paralelno sa Timom za zaštitu od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, koga čine nastavnici i direktori, a sve u cilju vršnjačke edukacije kao značajnog faktora u jačanju svesti o opštoj bezbednosti u društvu.
V. Organizovanje gostovanja i panel-diskusija na Novosadskoj televiziji i Televiziji Vojvodina, u cilju transparentnosti problema, kao i emitovanje tematskih emisija, u kojima bi svakog meseca "domaćin" bila druga škola, kako bi se razvila svest o pojmu, vrstama i posledicama svih oblika nasilja i zlostavljanja.
VI. Vršenje povremenog nenajavljenog pregleda sadržaja školskih torbi, uz saglasnost saveta roditelja, u cilju psihološkog uticaja na učenike, ali i preventivnog otkrivanja nošenja hladnog i vatrenog oružja.
VII. Preporuka osnovnim i srednjim školama, da uz saglasnost saveta roditelja, standardizuju uniforme, ili osmisle neki drugi vid prepoznavanja svojih učenika (na primer: majice sa logoom škole, duks, prsluk, kecelja i slično).
VIII. Preporuka da za vreme trajanja nastave, ulazna vrata i dvorište škole budu zaključani, uz poštovanje svih propisanih pravila o evakuaciji za slučaj hitnih situacija (požara, poplava i slično).
U vreme kada se u školama ne održavaju nastava, ili vannastavne školske aktivnosti, ulazna vrata i dvorište škole moraju biti zaključani.
Tačka 3
Mere su u skladu sa Priručnikom za primenu Posebnog protokola za zaštitu dece i učenika od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja u obrazovno-vaspitnim ustanovama, koji je 2009. godine izdalo Ministarstvo prosvete i nauke.
Tačka 4
Sprovođenje Mera vršiće Gradska uprava za obrazovanje Grada Novog Sada.
Tačka 5
Ove mere stupaju na snagu danom donošenja i objaviće se u "Službenom listu Grada Novog Sada".