REŠENJE

O UTVRĐIVANJU PROGRAMA KORIŠĆENJA SREDSTAVA BUDŽETSKOG FONDA - ZA ZAŠTITU, UNAPREĐENJE I ODRŽIVO KORIŠĆENJE RIBLJEG FONDA ZA 2013. GODINU

("Sl. list AP Vojvodine", br. 19/2013)

I

Ovim rešenjem utvrđuje se Program korišćenja sredstava budžetskog fonda - za zaštitu, unapređenje i održivo korišćenje ribljeg fonda za 2013. godinu (u daljem tekstu: Program), obim sredstava za sprovođenje ovog programa, kao i način njihovog raspoređivanja i korišćenja.

II

Program iz tačke I ovog rešenja, čini njegov sastavni deo.

III

Ovo rešenje objaviće se u "Službenom listu Autonomne Pokrajine Vojvodine".

PROGRAM
KORIŠĆENJA SREDSTAVA BUDŽETSKOG FONDA - ZA ZAŠTITU, UNAPREĐENJE I ODRŽIVO KORIŠĆENJE RIBLJEG FONDA ZA 2013. GODINU

I

Saglasno članu 6. stav 2. i 5. Zakona o zaštiti i održivom korišćenju ribljeg fonda (u daljem tekstu: Zakon), naknada za korišćenje ribarskog područja na teritoriji autonomne pokrajine, prihod je budžeta autonomne pokrajine i koristi se preko Pokrajinskog budžetskog fonda za zaštitu životne sredine i sredstva će se koristiti namenski za zaštitu, unapređenje i održivo korišćenje ribljeg fonda. Vlada Autonomne Pokrajine Vojvodine je obrazovala Pokrajinski budžetski fond za zaštitu životne sredine svojom odlukom koja je objavljena u "Sl. listu APV", br. 1/10, 8/10.

II

Sredstva od naknade za korišćenje ribarskog područja "Srbija-Vojvodina" koriste se namenski za sufinansiranje radova i aktivnosti u cilju očuvanja, zaštite i održivog korišćenja ribljeg fonda, za sufinansiranje nabavke sredstava i savremene opreme ribočuvarskih službi korisnika ribarskih područja u cilju bolje kontrole i zaštite ribolovnih voda u AP Vojvodini kao i za sufinansiranje revitalizacije ribljih plodišta i uređenje i održavanje staništa riba, nabavke riblje mlađi autohtonih vrsta za poribljavanje uz praćenje stanja populacije riba sa akcentom na parazite i zdravstveno stanje riba.

III

Saglasno članu 6. stav 2. i 3. Zakona, korisnici delova ribarskog područja "Srbija-Vojvodina" ispunjavaju obavezu uplaćivanja naknade za korišćenje ribarskog područja u visini od 15% od novčanog iznosa troškova za izdavanje dozvole za privredni ribolov i 10% od novčanog iznosa troškova za izdavanje dozvole za rekreativni ribolov (godišnje, dnevne i višednevne), koja je prihod budžeta autonomne pokrajine i koristi se preko Pokrajinskog budžetskog fonda za zaštitu životne sredine.

Korisnici delova ribarskog područja "Srbija-Vojvodina" za period 2008-2012. godine po Rešenju o ustupanju na korišćenje dela ribarskog područja "Srbija-Vojvodina", donetom od strane Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo ("Službeni list APV", br. 2/08) su:

1. JP "NP Fruška gora", Sremska Kamenica

2. JP "Vojvodinašume", Petrovaradin

3. JVP "Vode Vojvodine", Novi Sad

4. DOO "Panakva", Novi Sad

5. DOO "Familia coop", Bačko Petrovo Selo

6. DOO "Međeš", Šatrinci

7. DOO "Ribolovački savez Vojvodine", Novi Sad

8. DOO "Krivaja", Krivaja.

Pre isteka ugovora o uslovima ustupanja na korišćenje ribarskog područja "Srbija - Vojvodina" za 2008-2012. godine, a prema Instrukciji Ministarstva prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja br. 011-00-43/12-02, potpisani su aneksi ugovora sa korisnicima delova ribarskog područja do 31.12.2013. godine, odnosno do raspisivanja javnog konkursa za dodelu ribarskih područja.

Saglasno članu 3. stav 3. Zakona, upravljači zaštićenih prirodnih dobara, odnosno preduzeća koja upravljaju nacionalnim parkom proglašavaju i koriste ribarsko područje po prethodno pribavljenom mišljenju nadležnog ministra.

Korisnici delova ribarskog područja "Srbija-Vojvodina" u zaštićenim prirodnim dobrima na teritoriji AP Vojvodine koji su proglasili ribarsko područje po prethodno pribavljenom mišljenju nadležnog ministarstva su:

1. JP "Komunalac", Bečej,

2. JP "Palić-Ludaš", Palić,

3. USR " Deliblatsko jezero", Deliblato,

4. JP SRC "Tikvara", Bačka Palanka,

5. DTD Ribarstvo D.O.O., Bački Jarak,

6. RG "Ečka" AD, Lukino selo,

7. Pokret gorana Sremska Mitrovica, Sremska Mitrovica,

8. VU "Morović", Morović

9. Turistička organizacija opštine Ruma, Ruma.

IV

Programom je planirano sledeće:

A. Sufinansiranje kapitalnih ulaganja - nabavka osnovnih sredstava i riblje mlađi za poribljavanje

B. Sufinansiranje aktivnosti u okviru tekućih ulaganja - revitalizacija ribljih plodišta, nabavka administrativnog materijala i praćenje stanja populacije riba sa akcentom na parazite i zdravstveno stanje

C. Sufinansiranje aktivnosti udruženja građana (nevladinih organizacija)

Od ukupne planirane sume u iznosu od 23.471.480,00 dinara za sufinansiranje kapitalnih ulaganja - nabavke osnovnih sredstava za rad ribočuvarske i stručne službe (čamci, vanbrodski motori, terenska vozila i dr.) i nabavku riblje mlađi za poribljavanje opredeljeno je 13.874.150,00 dinara. Za tekuća ulaganja, odnosno sufinansiranje revitalizacije ribljih plodišta, nabavku administrativnog materijala (odeća, obuća, uniforma, HTZ oprema, gorivo, maziva i ostalo) za ribočuvarsku službu i praćenje stanja populacije riba sa akcentom na parazite i zdravstveno stanje riba opredeljeno je 8.345.120,00 dinara. Sredstva namenjena za dotacije udruženjima građana (nevladinim organizacijama) na ime sufinansiranja radova na revitalizaciji ribljih plodišta, nabavku opreme i administrativnog materijala, nabavku riblje mlađi za poribljavanje i praćenje stanja populacije riba, opredeljena su u iznosu od 1.252.210,00 dinara.

A. SUFINANSIRANJE AKTIVNOSTI U OKVIRU KAPITALNIH ULAGANJA

1. Nabavka osnovnih sredstava (čamci, vanbrodski motori, terenska vozila i dr.)

2. Nabavka riblje mlađi za poribljavanje

Kako je problem ribokrađe opšte prisutan na ribolovnim vodama, opredeljena su sredstva za sufinansiranje nabavke osnovnih sredstava za rad ribočuvarskih i stručnih službi korisnika delova ribarskih područja, uz uvažavanje trenutne opremljenosti, površina ustupljenih ribolovnih voda na korišćenje, broja ribočuvara koji su u stalnom radnom odnosu kod korisnika i rezultata rada ovih službi, u cilju bolje kontrole i zaštite ribolovnih voda, odnosno ribljeg fonda. Najčešći ugrožavajući faktor ribljeg fonda predstavlja preveliko ribolovno opterećenje koje uključuje ne samo legalan ribolov, već na prvom mestu krivolov i to u vreme mresta.

Snažan razvoj sportskog odnosno rekreativnog ribolova, izražen krivolov uz narušavanje prirodnih staništa ribljih populacija kao i poribljavanje komercijalnim agresivnim vrstama u prethodnom periodu doveli su do značajnog smanjenja brojnosti autohtonih vrsta, dok su pojedine vrste postale ugrožene sa stanovišta opstanka. Poribljavanje materijalom iz veštačkih mrestilišta sve je češća praksa upravljanja ribolovnim vodama, te je Programom predviđeno i sufinansiranje nabavke riblje mlađi autohtonih vrsta, kao mera za očuvanje i unapređenje ribljeg fonda. Sufinansiranje aktivnosti u okviru kapitalnih ulaganja planirano je u iznosu od 13.874.150,00 dinara.

B. SUFINANSIRANJE AKTIVNOSTI U OKVIRU TEKUĆIH ULAGANJA

1. Sufinansiranje nabavke administrativnog materijala (odeća, obuća, uniforma, HTZ oprema, gorivo, maziva i ostalo) za ribočuvarske službe korisnika delova ribarskog područja "Srbija-Vojvodina"

2. Sufinansiranje radova na revitalizaciji ribljih plodišta, uređenju i održavanju ribljih staništa i praćenju stanja populacije riba

U cilju unapređenja rada ribočuvarske službe, efikasnije kontrole i zaštite ribolovnih voda i očuvanja ribljeg fonda, opredeljena su sredstva za sufinansiranje nabavke odeće, obuće, uniforme, HTZ opreme, gorivo, maziva i ostalo za ribočuvarske službe korisnika delova ribarskih područja, uz uvažavanje broja ribočuvara koji su u radnom odnosu kod korisnika i stepena njihove opremljenosti.

Sufinansiranje radova na revitalizaciji ribljih plodišta i uređenju i održavanju ribljih staništa u AP Vojvodini izvršiće se kod korisnika delova ribarskog područja "Srbija-Vojvodina" na teritoriji AP Vojvodine koji su predvideli revitalizaciju svojim Godišnjim programima upravljanja ribarskim područjem za 2013. godinu, Privremenim programima upravljanja ribarskim područjem, odnosno posebnim projektima, ili su već započeli radove na čišćenju i uređenju plodišta u 2013. godini, produbljivanju i odmuljivanju dovodnih i odvodnih kanala i uređenju oštećenih i ugroženih ribljih staništa. Direktna degradacija ribljih staništa, uginuće riba, organska produkcija koja se javlja usled antropogenog delovanja, rezultira taloženjem mulja na dnu vodenih ekosistema čime se pogoršava kvalitet vode ne samo za riblje vrste nego i druge vodene organizme, te predstavlja veoma izražen ugrožavajući faktor za riblji fond. U okviru tekućih ulaganja planirano je i sufinansiranje aktivnosti na praćenju stanja populacije riba, sa akcentom na parazite i zdravstveno stanje riba. Sufinansiranje aktivnosti u okviru tekućih ulaganja planirano je u iznosu od 8.345.120,00 dinara.

C. SUFINANSIRANJE AKTIVNOSTI UDRUŽENJA GRAĐANA (NEVLADINIH ORGANIZACIJA)

Pojedina udruženja građana (nevladine organizacije) su ujedno i korisnici delova ribarskog područja "Srbija-Vojvodina" u zaštićenim prirodnim dobrima. U cilju unapređenja rada ribočuvarske službe tih korisnika, bolje kontrole i zaštite ribolovnih voda i unapređenja stanja ribljeg fonda, planirano je sufinansiranje aktivnosti na revitalizaciji ribljih plodišta, nabavka opreme i administrativnog materijala (odeća, obuća, uniforma, HTZ oprema i ostalo) za ribočuvarske službe i nabavka riblje mlađi autohtonih vrsta riba za poribljavanje uz praćenje stanja populacije riba sa akcentom na parazite i zdravstveno stanje riba. Sufinansiranje aktivnosti udruženja građana planirano je u iznosu od 1.252.210,00 dinara.

V

Na osnovu Pokrajinske skupštinske odluke o budžetu Autonomne Pokrajine Vojvodine za 2013. godinu ("Službeni list APV", br. 39/12), sredstva od naknada za korišćenje ribarskih područja planirana su u okviru Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine, GLAVA 01 Pokrajinski budžetski fond za zaštitu životne sredine, FUNKCIJA 560 Zaštita životne sredine neklasifikovana na drugom mestu, izvor finansiranja 01 02 Prihodi iz budžeta - namenski prihodi u iznosu od 16.000.000,00 dinara i 13 02 - Neraspoređeni višak prihoda iz ranijih godina - namenski prihodi u iznosu od 7.471.480,00 dinara, što ukupno iznosi 23.471.480,00 dinara.

Raspored sredstava od naknada za korišćenje ribarskog područja utvrdiće Pokrajinski sekretarijat za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine na osnovu predloga Komisije za raspored i korišćenje sredstava koju će imenovati pokrajinski sekretar, a prilikom odlučivanja o dodeli sredstava primenjivaće se sledeći kriterijumi:

1) dugoročni uticaj i održivost nakon završetka projektnih aktivnosti - maksimalan broj bodova 4 raspoređuje se na sledeći način:

- bez dugoročnog uticaja i održivosti - 1 bod

- delimičan dugoročni uticaj i održivost - 2 boda

- značajan dugoročni uticaj i održivost - 3 boda

- izražen dugoročni uticaj i održivost - 4 boda;

2) primena aktivnih mera zaštite u cilju očuvanja i unapređenja Biodiverziteta - maksimalan broj bodova 4 raspoređuje se na sledeći način:

- bez primene aktivnih mera zaštite - 1 bod

- parcijalna primena aktivnih mera zaštite - 2 boda

- značajna primena aktivnih mera zaštite - 3 boda

- sveobuhvatna primena aktivnih mera zaštite - 4 boda;

3) pokrivenost ribolovnog područja posebno zaštićenim područjima, IBA, ramsarskim područjima i EMERALD,

- maksimalan broj bodova 5 raspoređuje se na sledeći način:

- do 10% površina - 1 bod

- od 11% do 20% površina - 2 boda

- od 21% - 40% površina - 3 boda

- od 41% - 60%. površina - 4 boda

- preko 60% površina - 5 bodova;

4) procena edukativnog uticaja i medijskog publiciteta - maksimalan broj bodova 2 raspoređuje se na sledeći način:

- bez medijskog publiciteta - 1 bod

- prisutan medijski publicitet - 2 boda;

5) površina ribolovnih voda kojim korisnik upravlja - maksimalan broj bodova 4 raspoređuje se na sledeći način:

- manje od 500 ha - 1 bod

- 501 ha - 1000 ha - 2 boda

- 1001 ha - 10.000 ha - 3 boda

- preko 10.000 ha - 4 boda;

6) broj licenciranih ribočuvara - maksimalan broj bodova 3 raspoređuje se na sledeći način:

- 1 - 3 licencirana ribočuvara - 1 bod

- 4 - 6 licenciranih ribočuvara - 2 boda

- 7 i preko 7 licenciranih ribočuvara - 3 boda;

Prava i obaveze u korišćenju sredstava utvrdiće se ugovorom između korisnika sredstava i Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine.

Primalac sredstava se obavezuje da sredstva dobijena po osnovu ugovora, namenski iskoristi i o njihovom utrošku dostavi izveštaj kojim pravda korišćenje sredstava Pokrajinskog budžetskog fonda za zaštitu životne sredine.

Sredstva Pokrajinskog budžetskog fonda za zaštitu životne sredine, podležu kontroli primene zakona u oblasti materijalno - finansijskog poslovanja i namenskog i zakonitog korišćenja sredstava, koju obavlja budžetska inspekcija Autonomne Pokrajine Vojvodine.