PRAVILNIK
O RADU PRIHVATILIŠTA ZA ŽENE I DECU ŽRTVE PORODIČNOG NASILJA I ŽRTVE TRGOVINE LJUDIMA - "SIGURNE KUĆE" U GRADU ZRENJANINU

("Sl. list Grada Zrenjanina", br. 16/2013)

Član 1

Ovim pravilnikom uređuje se pravo na korišćenje usluge smeštaja u Prihvatilištu za žene i decu žrtve nasilja u porodici i žrtve trgovine ljudima - "Sigurne kuće" u gradu Zrenjaninu (u daljem tekstu: "Sigurna kuća"), vreme trajanja smeštaja, način finansiranja, kao i uslovi i način ostvarivanja prava na navedenu uslugu.

Član 2

"Sigurna kuća" funkcioniše po principima jednakosti i međusobnog uvažavanja, bez obzira na rasnu, versku, nacionalnu, političku ili drugu vrstu pripadnosti ili različitosti, po principu tolerantnosti u odnosima i nenasilnom rešavanju konflikata.

Član 3

"Sigurna kuća" je specijalizovano prihvatilište i prihvatna stanica za žene i decu žrtve nasilja u porodici i žrtve trgovine ljudima.

Radom "Sigurne kuće" rukovodi Centar za socijalni rad grada Zrenjanina.

Član 4

Usluge "Sigurne kuće" mogu koristiti žene i deca žrtve nasilja u porodici i žrtve trgovine ljudima, bez obzira na stalno prebivalište ili boravište, lica koja nemaju stalno prebivalište ili boravište, kao i lica koja prebivalište ili boravište imaju van teritorije Republike Srbije i to do momenta dok se ne stvore mogućnosti da im se obezbedi odgovarajući smeštaj u zemlji čiji su državljani ili u kojoj imaju stalno mesto prebivališta ili boravišta.

Član 5

Korisnicima usluga "Sigurne kuće" obezbeđuje se smeštaj, ishrana, zdravstvena zaštita, pravna pomoć savetovanje i konsultacije, psihosocijalna podrška, upućivanje na osposobljavanje za rad, povezivanje sa drugim nadležnim institucijama.

Član 6

"Sigurna kuća" se nalazi na tajnoj lokaciji na teritoriji grada Zrenjanina.

Član 7

Kapacitet "Sigurne kuće" obuhvata smeštaj za 25 osoba i 5 krevetaca za bebe, pri čemu je odnos broja žena i dece fleksibilan.

Član 8

Boravak žena i dece žrtava nasilja u porodici i žrtava trgovine ljudima u "Sigurnoj kući" može trajati do šest meseci.

Vreme boravka u "Sigurnoj kući" utvrđenog u stavu 1. ovog člana, može biti produženo na osnovu zajedničkog mišljenja stručne službe nadležnog Centra za socijalni rad i stručnih radnika "Sigurne kuće".

Član 9

O pravu na smeštaj u "Sigurnu kuću" u prvom stepenu rešava nadležni Centar za socijalni rad izdavanjem uputa (Rešenja o priznavanju prava do donošenja uputa od strane nadležnog ministarstva) ili odbijajućeg rešenja.

Protiv rešenja donetog u prvom stepenu, stranka ima pravo na žalbu u roku od 15 dana od dana dostavljanja rešenja.

Žalba se predaje Centru za socijalni rad koji je rešavao u prvom stepenu, a koja će istu proslediti nadležnom organu jedinice lokalne samouprave, koji rešava po žalbi.

Član 10

Po donošenju uputa (Rešenja o priznavanju prava do donošenja uputa od strane nadležnog Ministarstva) o smeštaju u "Sigurnu kuću" i upoznavanja korisnika sa uslovima, mogućnostima i pravilima života u "Sigurnoj kući", sa korisnicima se sklapa Ugovor o boravku u "Sigurnoj kući" (u daljem tekstu: Ugovor) kojim se regulišu prava i obaveze žena i dece žrtava nasilja u porodici i žrtava trgovine ljudima, koji koriste usluge "Sigurne kuće".

Član 11

Nadležni Centar za socijalni rad doneće odbijajuće rešenje za smeštaj u "Sigurnu kuću" u slučaju postojanja:

- težeg psihijatrijskog oboljenja i suicidnog ponašanja;

- zloupotrebe lekova, alkohola i drugih opojnih sredstava;

- i u ostalim slučajevima u kojima bi prema mišljenju stručne službe nadležnog Centra za socijalni rad prijem osobe direktno ugrozio funkcionisanje "Sigurne kuće".

Član 12

Rešenjem nadležnog Centra za socijalni rad može prestati boravak u "Sigurnoj kući" pre otklanjanja posledica nastalih trpljenjem nasilja ili trgovine ljudima u slučaju:

- nasilnog ponašanja korisnika prema drugim korisnicima ili zaposlenima u "Sigurnoj kući";

- zloupotrebe lekova, alkohola i drugih opojnih sredstava;

- uništavanja, otuđivanja i nesavesnog odnosa prema imovini "Sigurne kuće";

- raspirivanja nacionalne, verske, polne, političke ili druge vrste mržnje i netrpeljivosti;

- i u drugim slučajevima u kojima po mišljenju zaposlenih radnika "Sigurne kuće" nije moguć dalji boravak korisnika u "Sigurnoj kući", jer bi time ostali korisnici bili ugroženi.

Član 13

U neposrednom i stručnom radu sa ženama i decom žrtvama nasilja u porodici i žrtvama trgovine ljudima, pored zaposlenih radnika u "Sigurnoj kući", rade i stručni radnici Centra za socijalni rad grada Zrenjanina ili drugog nadležnog Centra.

Član 14

Rad u "Sigurnoj kući" organizovan je u dve smene.

Noću, za vreme vikenda, državnih i verskih praznika organizovano je pasivno dežurstvo.

Član 15

U slučaju potrebe urgentnog zbrinjavanja noću, tokom vikenda, državnih i verskih praznika, vrši se trenutni smeštaj u "Sigurnu kuću", s tim da se o tome prvog narednog radnog dana obaveštava nadležni Centar za socijalni rad.

Član 16

Stručni radnici u "Sigurnoj kući", odmah nakon dolaska žene i dece žrtava nasilja u porodici ili žrtava trgovine ljudima, otvaraju dosije za svakog korisnika u koji redovno unose sve relevantne podatke i zapažanja.

Dosije iz stava 1. ovog člana predstavlja osnovu za podnošenje mesečnog izveštaja o radu "Sigurne kuće" i osnovu za ocenu uspešnosti rada stručnog tima.

Stručni tim sačinjen od zaposlenih u "Sigurnoj kući" i od stručnih radnika u nadležnom Centru za socijalni rad dužan je da pruži svu potrebnu pomoć i podršku ženama i deci žrtava nasilja u porodici i žrtvama trgovine ljudima u pogledu:

- odlaska na lekarske preglede radi utvrđivanja psiho-fizičkog stanja;

- uspostavljanja kontakata sa porodicom;

- uspostavljanja ili savladavanja radnih sposobnosti;

- kontakata sa nadležnom Policijskom upravom, nadležnim tužilaštvom;

- pružanje pravne pomoći;

- uključivanja žrtava u individualne ili grupne terapije;

- pronalaženja adekvatnog smeštaja;

- kontakata sa nadležnim predškolskim i školskim ustanovama.

Član 17

"Sigurna kuća" je obezbeđena sigurnosnim video nadzorom i fizičkim obezbeđenjem. O sigurnosti korisnika i zaposlenih u "Sigurnoj kući" brinu fizičko obezbeđenje i dežurne službe Policijske uprave Zrenjanin.

Član 18

Pravila ponašanja, prava i obaveze korisnika usluga "Sigurne kuće" su detaljnije propisana Kućnim redom "Sigurne kuće", koji donosi Centar za socijalni rad grada Zrenjanina a koji predstavlja sastavni deo Ugovora koji se zaključuje između Centra za socijalni rad i korisnika.

Sa kućnim redom se svaki korisnik usluga "Sigurne kuće" upoznaje pre potpisivanja Ugovora.

Kućni red "Sigurne kuće" mora biti istaknut na oglasnoj tabli ili na nekom drugom vidnom mestu unutar "Sigurne kuće" i njegova pravila moraju poštovati svi korisnici, zaposleni kao i stručna ili pozvana lica dok su u "Sigurnoj kući".

Član 19

Rad "Sigurne kuće" se finansira iz budžeta grada Zrenjanina, donacija i sredstava drugih opština i gradova čiji su građani korisnici usluga "Sigurne kuće".

Član 20

Troškovi smeštaja žena i dece žrtava nasilja u porodici i žrtava trgovine ljudima sa teritorija drugih opština i gradova sa teritorije Republike Srbije, podležu refundaciji, po važećem cenovniku za mesec u kojem su bili korisnici usluga "Sigurne kuće".

Cenovnik utvrđuje Centar za socijalni rad grada Zrenjanina, prema realnim troškovima ostvarenim u tom mesecu.

Član 21

Visinu troškova smeštaja u "Sigurnoj kući" za žene i decu žrtava nasilja u porodici i žrtava trgovine ljudima svakog meseca utvrđuje nadležna služba Centra za socijalni rad grada Zrenjanina i u skladu sa zakonom i članom 20. ovog pravilnika dostavlja ih na refundaciju nadležnom organu drugih opština i gradova sa teritorije Republike Srbije, čiji su građani korisnici usluga "Sigurne kuće".

Član 22

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Zrenjanina".