GODIŠNJI IZVEŠTAJ

O REALIZACIJI SPOLJNOTRGOVINSKOG PROMETA KONTROLISANE ROBE ZA 2011. GODINU

("Sl. glasnik RS", br. 57/2013)

 

I UVOD

Osnov za izradu Godišnjeg izveštaja o realizaciji spoljnotrgovinskog prometa kontrolisane robe1 za 2011. godinu (u daljem tekstu: Izveštaj) sadržan je u članu 28. stav 3. Zakona o spoljnoj trgovini naoružanjem, vojnom opremom i robom dvostruke namene2 (u daljem tekstu: Zakon) kojim je propisano da Godišnji izveštaj o realizaciji spoljnotrgovinskog prometa kontrolisane robe usvaja Vlada i o tome informiše Narodnu skupštinu. Ovaj izveštaj daje pregled izvoza i uvoza kontrolisane robe, u periodu od 1. januara do 31. decembra 2011. godine, u skladu sa preporukama, standardima i pravilima Evropske unije.

Zakonom je izvršeno usaglašavanje nacionalnog zakonodavstva sa međunarodnim propisima i standardima u ovoj oblasti. Osnovna izmena u odnosu na prethodna zakonska rešenja je bila što je, u skladu sa međunarodnom praksom, nadležnost u sprovođenju izvozne kontrole u ovoj oblasti prebačena sa vojnog (Ministarstvo odbrane) na civilni organ uprave (tadašnje Ministarstvo za međunarodne ekonomske odnose SCG). Novina je bila i uvođenje kontrole nad spoljnom trgovinom proizvoda dvostruke namene i uvođenje u zakon pojma "sveobuhvatne kontrole", koja predstavlja viši stepen kontrole robe, kao i veću transparentnost u postupku izdavanja dozvola.

Ovako uspostavljen sistem izvozne kontrole, definisan u svim svojim fazama Zakonom i pratećim propisima, predstavljao je značajan korak u procesu pristupanja EU. Ovo je posebno važno, imajući u vidu da je Republika Srbija tradicionalno značajan proizvođač i izvoznik oružja u regionu jugoistočne Evrope. U tom smislu je usvajanje nacionalnog zakonodavstva u ovoj oblasti predstavljalo napredak, a u cilju ostvarivanja i zaštite spoljnopolitičkih, bezbednosnih i odbrambenih interesa zemlje, međunarodnog kredibiliteta i integriteta i obezbeđenja poštovanja međunarodnih obaveza koje je Republika Srbija preuzela. Pravila ponašanja EU u izvozu oružja (EU Code of Conduct on Arms Export), ugrađena su u naše zakonodavstvo3, tako da je Republika Srbija, iako još uvek nije članica EU, uspostavila obavezu poštovanja zajednički usvojenih kriterijuma u EU. Pored toga, uvedena je, po prvi put, i kontrola izvoza i uvoza robe dvostruke namene (Dual use Items)4 i definisane su nacionalne kontrolne liste roba za koje je potrebna dozvola, a koje su u potpunosti usklađene sa relevantnim listama EU u ovoj oblasti.

Cilj kontrole spoljnotrgovinskog prometa robe dvostruke namene je borba protiv širenja oružja za masovno uništenje (OMU).

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija (SBUN) je 2004. godine usvojio Rezoluciju o neširenju oružja za masovno uništenje (Rezolucija SB 1540) kojom se širenje nuklearnog, biološkog i hemijskog oružja označava kao glavna pretnja međunarodnom miru i bezbednosti. Ovim dokumentom Savet bezbednosti poziva sve države članice UN da ispune svoje obaveze u vezi sa kontrolom naoružanja i/ili razoružanjem i spreče širenje svih vrsta oružja za masovno uništenje. U Rezoluciji se ističe obaveza svih država potpisnica da usvoje i primene delotvorne zakone i sprovedu ih u praksi kroz uspostavljanje domaćeg sistema kontrole u ovoj oblasti i preduzimanja mera za njihovu primenu.

Republika Srbija je uspostavila, u skladu sa Rezolucijom UN, efikasan sistem kontrole naoružanja, vojne opreme i robe dvostruke namene i odnosnih tehnologija, a njegovo unapređenje smatra jednim od svojih prioritetnih ciljeva. Ovo posebno ako se ima u vidu njen geografski položaj, kao i latentna opasnost od međunarodnog terorizma. U tom smislu Republika Srbija stalno unapređuje sistem kontrole izvoza naoružanja vojne opreme i robe dvostruke namene, u skladu sa svojim međunarodnim obavezama.

U skladu sa međunarodnim preporukama, Ministarstvo spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Republike Srbije, u saradnji sa drugim nadležnim ministarstvima, nastoji da obezbedi potpunu transparentnost u oblasti spoljne trgovine kontrolisanom robom. Izveštaj se, posle usvajanja od strane Vlade Republike Srbije upućuje Narodnoj skupštini radi informisanja, a objavljuje se i u službenom glasilu, kao i na internet stranici Ministarstva spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija . Imajući u vidu karakter podataka koje Izveštaj sadrži precizno je izbalansiran i ustanovljen nivo njegove transparentnosti koji predstavlja kompromis između obaveze objavljivanja, sa jedne strane, i zaštite poslovnih interesa preduzeća, sa druge strane. Zbog toga su podaci iskazani zbirno, kako se ne bi, ni na koji način, ugrozila njihova poverljivost (dozvole za izvoz/uvoz NVO se izdaju pod oznakom "poverljivo").

Izveštaj sadrži informacije o politici izvozno-uvozne kontrole, nacionalnom zakonodavstvu, nacionalnim kontrolnim listama, kriterijumima za izdavanje dozvole, institucijama nadležnim u postupku izdavanja dozvole, međunarodnim obavezama, dosadašnjem iskustvu na polju izvozne kontrole, aktivnom učešću na seminarima i daljem unapređenju sistema kontrole, kao i statističke podatke koji su dati u Odeljcima.

Odeljci uz Izveštaj sadrže podatke, prikazane po tabelama, o licima koja su registrovana za obavljanje poslova spoljne trgovine kontrolisanom robom, odnosno koja su upisana u Registar koji se vodi u Ministarstvu5, zatim o izdatim, odbijenim i oduzetim dozvolama, kao i o realizaciji spoljnotrgovinskog prometa kontrolisane robe u 2011. godini (vrednost realizacije po dozvolama izdatim u 2010. i 2011. godini, a realizovanim u 2011. godini).

Ovaj izveštaj ne sadrži informacije o proizvodnji i prometu naoružanja i vojne opreme u zemlji s obzirom na to da je ta materija u nadležnosti Ministarstva odbrane.

Prilikom izrade Izveštaja poštovane su preporuke Evropske unije po pitanju forme i sadržine nacionalnog izveštaja, kako bi bio kompatibilan sa izveštajima u Evropskoj uniji6 i upotrebljiv u svrhu poređenja sa nacionalnim izveštajima zemalja u regionu i šire.

Ministarstvo spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija vodi bazu podataka o spoljnotrgovinskom prometu kontrolisane robe i njegovoj realizaciji po izdatim dozvolama na osnovu podataka dobijenih od lica registrovanih za obavljanje ovih poslova. Naime, članom 27. Zakona propisana je obaveza preduzeća da dostavi podatke o izvršenom izvozu i uvozu kontrolisane robe, i to u roku od 15 dana od dana isteka roka važnosti dozvole. Ukoliko se u periodu važenja dozvole (godinu dana) posao ne realizuje, original neiskorišćene dozvole mora se vratiti nadležnom ministarstvu. Podaci na ovaj način prikupljeni ne moraju uvek biti sasvim precizni s obzirom na razlike u izveštajima lica i Uprave carina, a iz razloga što podatke o realizaciji izvoza i uvoza, privredna društva daju po brojevima iz nacionalnih kontrolnih listi7, a Uprava carina prema tarifnim brojevima po Zakonu o Carinskoj tarifi. Ne postoji usklađenost između tarifnih brojeva i brojeva iz nacionalnih kontrolnih lista8. Ako je predmet izvoza jedna od pet kategorija naoružanja (tenkovi, oklopna borbena vozila, artiljerija kalibra 75 mm, borbeni avioni, jurišni helikopteri) koja je bila na upotrebi u Ministarstvu odbrane, izvoznik je u obavezi da 30 dana pre realizacije izvoza o tačnom datumu, količinama i mestima izvoza obavesti Verifikacioni centar Uprave za međunarodnu vojnu saradnju Sektora za politiku odbrane.

Izvoznici odnosno uvoznici dostavljaju podatke o kategoriji robe iz kontrolne liste kao i njen opis, (broj iz nacionalne kontrolne liste), broju komada, krajnjoj upotrebi, finansijskoj vrednosti, zemlji izvoza odnosno uvoza i zemlji krajnjeg odredišta odnosno zemlji porekla. Vrednosni podaci iskazani su u USD, a za preračunavanje iznosa iz jedne valute u drugu korišćen je zvanični srednji kurs NBS na dan 31. decembra 2011. godine.

_________
1 Pod kontrolisanom robom smatra se, u smislu člana 3. Zakona "naoružanje, vojna oprema i odnosne tehnologije, kao i roba dvostruke namene, uključujući softver i tehnologije, koja pored civilne može imati i vojnu namenu".
2 Zakon je donet 2005. godine, a objavljen je u ("Službenom listu SCG", br. 7/05 i 8/05 - ispravka), i još uvek je na snazi. Zakonom o ministarstvima ("Službeni glasnik RS", broj 72/12), propisana je nadležnost Ministarstva spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija u oblasti kontrole spoljne trgovine naoružanjem, vojnom opremom i robom dvostruke namene.
3 Videti Odluku o kriterijumima za izdavanje dozvole za izvoz naoružanja, vojne opreme i robe dvostruke namene ("Službeni list SCG", broj 11/05).
4 Roba dvostruke namene obuhvata širok dijapazon materijala, opreme i tehnologije koja može biti upotrebljena dvostruko, za razvoj oružja za masovno uništenje (OMU) sa jedne strane, i u civilne svrhe, sa druge strane.
5 Čl. 11. i 12. Zakona.
6 Godišnji izveštaj EU, koji se zasniva na doprinosima koje su dale sve države članice, podnosi se Savetu i objavljuje u "C" seriji Službenog lista Evropske unije. Pored toga, svaka država članica koja izvozi opremu prema Zajedničkoj listi vojne opreme objavljuje nacionalni izveštaj o svom izvozu vojne opreme, pripremljen u skladu sa nacionalnim zakonodavstvom, a koji sadrži informacije za Godišnji izveštaj EU o sprovođenju pravila ponašanja, kao što je propisano u Uputstvu za korisnike i u skladu sa operativnom odredbom 8 Pravila ponašanja Evropske unije o postupanju kod izvoza oružja. Države članice postavljaju kao jedan od prioriteta u bliskoj budućnosti neprekidno usklađivanje nacionalnih izveštaja, uključujući i statističke podatke, kako bi time dale svoj doprinos većoj homogenosti podataka koje treba uvrstiti u Godišnji izveštaj EU.
7 Primenjuje se Nacionalna kontrolna lista naoružanja i vojne opreme koju je svojom Odlukom usvojila Vlada Republike Srbije ("Službeni glasnik RS", broj 112/12), kao i Nacionalna kontrolna lista robe dvostruke namene, koju je utvrdila Vlada Republike Srbije ("Službeni glasnik RS", broj 20/13).
8 U EU, takođe, postoji problem praćenja, naročito, robe dvostruke namene prema tarifnim oznakama odnosno korespondencije brojeva iz nacionalnih lista robe dvostruke namene sa tarifnim brojevima prema Carinskoj tarifi.

II NACIONALNO ZAKONODAVSTVO

U oblasti spoljne trgovine kontrolisanom robom, nacionalno zakonodavstvo koje se primenjuje čine:

1. Zakon o spoljnoj trgovini naoružanjem, vojnom opremom i robom dvostruke namene

2. Podzakonski akti

3. Ratifikovane međunarodne konvencije i sporazumi

4. Ostali propisi od uticaja na ovu oblast

1. Zakon o spoljnoj trgovini naoružanjem, vojnom opremom i robom dvostruke namene

Zakon o spoljnoj trgovini naoružanjem, vojnom opremom i robom dvostruke namene definiše pojam spoljne trgovine kontrolisanom robom, kao i način i uslove pod kojima se može vršiti, nadležnosti i proceduru izdavanja dozvola za izvoz i uvoz, transport i tranzit, posredovanje i vršenje usluga u spoljnotrgovinskom prometu. Pored toga, propisuje obavezu nadzora i kontrole nad realizacijom navedenih poslova. Zakon je usvojila Skupština Srbije i Crne Gore 17. februara 2005. godine, a primenjuje se od 31. marta iste godine.

Cilj Zakona je da se uspostavi efikasna državna kontrola u oblasti spoljnotrgovinskog prometa kontrolisanom robom radi ostvarivanja i zaštite bezbednosnih, spoljnopolitičkih i ekonomskih interesa, međunarodnog kredibiliteta i integriteta i poštovanja međunarodnih obaveza koje je preuzela Republika Srbija.

Zakon predstavlja osnov za sveobuhvatnu kontrolu izvoza i uvoza naoružanja, vojne opreme i robe dvostruke namene i odnosnih tehnologija, propisuje obavezu registracije privrednih subjekata za obavljanje ovih poslova i proceduru izdavanja dozvola, definiše zadatke i ulogu nadležnih organa u vezi sa propisanom administrativnom procedurom, izričito zabranjuje spoljnu trgovinu, transport, tranzit i posedovanje nuklearnog, hemijskog ili biološkog oružja i sistema za njihovo lansiranje u skladu sa Rezolucijom SB UN 1540 i predviđa sankcije za njegovo kršenje.

Do donošenja Zakona trgovina i proizvodnja naoružanja i vojne opreme bila je regulisana jednim zakonom, a njegova implementacija u nadležnosti vojnih struktura. Nadležnost za obavljanje ovih aktivnosti je podeljena na taj način što je, spoljnotrgovinski promet naoružanja i vojne opreme, u skladu sa međunarodnom praksom i razvojem kontrole u ovoj oblasti, prešao u civilne strukture.

Razlozi za donošenje Zakona bili su:

- neophodnost stvaranja pravnog okvira za obezbeđenje civilne kontrole u ovoj oblasti i sprečavanje neželjenog izvoza i trgovine kontrolisanom robom,

- sprečavanje terorističkih i sličnih aktivnosti, koje postaju sve veća pretnja međunarodnoj zajednici,

- usklađivanje domaćeg zakonodavstva u ovoj oblasti sa zakonodavstvom EU,

- obezbeđivanje pravnog osnova za sprovođenja obaveza, pravila i procedura, utvrđenih međunarodnim sporazumima i konvencijama i uspostavljenim kontrolnim režimima u ovoj oblasti.

Donošenje zakonske regulative, usaglašene sa međunarodnim standardima, bio je preduslov za realizaciju izvoznih poslova naše namenske industrije.

2. Podzakonski akti

Podzakonskim aktima bliže se uređuju određena pitanja iz materije Zakona. U tom smislu, doneti su sledeći propisi:

1. Odluka o utvrđivanju Nacionalne kontrolne liste naoružanja i vojne opreme9 (usklađena sa Zajedničkom vojnom listom EU10 u skladu sa Pravilima ponašanja EU po pitanju izvoza oružja);

2. Odluka o utvrđivanju Nacionalne kontrolne liste robe dvostruke namene11 (usklađena sa Listom roba i tehnologija dvostruke namene EU);

3. Odluka o kriterijumima za izdavanje dozvola za izvoz naoružanja, vojne opreme i robe dvostruke namene12;

4. Pravilnik o načinu vođenja Registra lica koja mogu da obavljaju spoljnu trgovinu kontrolisanom robom13 i

5. Pravilnik o obrascu zahteva za izdavanje dozvole, obrascu dozvole i drugim obrascima dokumenata koji prate spoljnu trgovinu kontrolisanom robom14.

________
9 ("Službeni glasnik RS", broj 112/12).
10 Zajednička vojna lista EU ima status političke obaveze u okviru Zajedničke spoljne i politike bezbednosti.
11 ("Službeni glasnik RS", broj 20/13).
12 Objavljena u "Službenom listu SCG", broj 11/05 i usklađena sa EU Pravilima ponašanja u izvozu oružja - Code of Conduct on Arms Export.
13 U postupku sprovođenja ovlašćenja iz čl. 12. i 18. Zakona, ministar nadležnog ministarstva donosi Pravilnik ("Službeni list SCG", broj 12/05 i "Službeni glasnik RS", br. 73/06, 96/07 i 80/12).
14 Pravilnik o obrascu zahteva za izdavanje dozvole, obrascu dozvole i drugim obrascima dokumenata koji prate spoljnu trgovinu kontrolisanom robom ("Službeni glasnik RS", br. 96/07 i 80/12).

2.1. Nacionalne kontrolne liste

Navedenim odlukama Vlade, donetim na osnovu člana 3. stav 2. Zakona, utvrđene su nacionalne kontrolne liste i to:

- Nacionalna kontrolna lista naoružanja i vojne opreme i

- Nacionalna kontrolna lista robe dvostruke namene.

Zakonom je propisano da Vlada može utvrditi i druge liste radi izvršavanja obaveza iz međunarodnih ugovora.

Osnovni cilj utvrđivanja nacionalnih kontrolnih listi i njihovog usklađivanja sa listama Evropske unije kao i kontrole prometa robe koja je u njima navedena jeste unapređenje regionalne i međunarodne bezbednosti radi postizanja što veće transparentnosti i odgovornosti u oblasti transfera konvencionalnog naoružanja i proizvoda i tehnologija dvostruke namene, kao i sprečavanje proliferacije oružja za masovno uništenje, sistema za njihovo lansiranje i pratećih materijala i tehnologija, odnosno preduzimanje mera i postupaka da kontrolisana roba ne dođe u posed terorista.

Nacionalna kontrolna lista naoružanja i vojne opreme (naoružanje, vojna oprema i odnosne tehnologije) je usklađena sa EU Zajedničkom listom vojne opreme obuhvaćene Pravilima ponašanja Evropske unije o postupanju kod izvoza naoružanja

Roba koja se nalazi na Nacionalnoj kontrolnoj listi naoružanja i vojne opreme (NKL NVO) obuhvata novo i polovno naoružanje i vojnu opremu, odnosno, robu koja je projektovana ili modifikovana za vojnu upotrebu. Kratak pregled proizvoda iz NKL NVO (prema brojevima od 1 do 23) je dat u Prilogu 1 (Izvod iz Nacionalne kontrolne liste naoružanja i vojne opreme) uz ovaj Izveštaj.

Nacionalna kontrolna lista robe dvostruke namene (uključujući softver i tehnologije), koja pored civilne može imati i vojnu namenu je usklađena sa Listom roba i tehnologija dvostruke namene Evropske unije.

Kontrolna Lista roba i tehnologija dvostruke namene EU integriše liste svih različitih međunarodnih kontrolnih režima uključujući Vasenarski sporazum (Wassenaar Arrangement - WA), Režim kontrole raketne tehnologije (Missile Technology Control Regime - MTCR), Grupu nuklearnih snabdevača (Nuclear Suppliers Group - NSG), Australijsku grupu (The Australia Group - AG) i Konvenciju o hemijskom oružju (Chemical Weapons Convention - CWC)15. Lista ima fleksibilnu formu koja dozvoljava integraciju različitih novih međunarodnih kontrola i data je u Prilogu 2 (Struktura Liste robe dvostruke namene), uz ovaj izveštaj.

Određivanje broja iz nacionalne kontrolne liste zahteva dobro poznavanje sadržaja nacionalnih lista kontrolisanom robom, pogotovo liste robe dvostruke namene (Kategorije 0-9), kao i karakteristika i osobina same robe. Neophodno je najpre izvršiti prepoznavanje artikala u okviru programa oružja za masovno uništavanje (nuklearno, hemijsko, biološko ili raketno oružje) što obuhvata širok spektar proizvoda i tehnologija. Ponekad se dešava da se jedan isti proizvod, u zavisnosti od krajnje upotrebe robe i/ili krajnjeg korisnika, kao i njegovih karakteristika, može naći na vojnoj ili listi robe dvostruke namene i odnosnih tehnologija.

Nacionalna kontrolna lista naoružanja i vojne opreme i Nacionalna kontrolna lista robe dvostruke namene, kao i ostala regulativa u ovoj oblasti, objavljene su na sajtu Ministarstva spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija16.

Klauzula, koja je u međunarodnoj zajednici poznata kao "Catch All" - "sveobuhvatna kontrola" regulisana je članom 4. Zakona i predviđa mogućnost kontrole robe koja nije obuhvaćena već propisanim nacionalnim kontrolnim listama, a koja se smatra kontrolisanom robom u slučaju kada lice koje namerava da izvrši spoljnotrgovinski promet dođe do saznanja od strane nadležnih organa ili ima razloga da misli da predmetna roba jeste ili može biti, u celini ili delimično, upotrebljena za razvoj, proizvodnju, manipulaciju, raspolaganje, održavanje, skladištenje, otkrivanje, detekciju, identifikaciju ili širenje hemijskog, biološkog ili nuklearnog naoružanja, ili drugih nuklearno-eksplozivnih naprava, ili za razvoj, proizvodnju, održavanje ili skladištenje raketa sposobnih da nose takvo naoružanje.

________
15 O ovim režimima će biti reči kasnije.
16 www.mtt.gov.rs

3. Ratifikovane međunarodne konvencije i sporazumi

Republika Srbija je potpisnik međunarodnih sporazuma i konvencija o naoružanju, kontroli naoružanja i jačanju bezbednosnih mera, i to:

1. Konvencija o zabrani ili smanjenju upotrebe nekih vrsta konvencionalnog naoružanja koje bi moglo biti posebno opasno ili bi moglo imati nediskriminatorne posledice - tzv. nehumano naoružanje (CCW) - (SFRJ ratifikovala 1970, SRJ odobrila 2002. godine);

2. Sporazum o neširenju nuklearnog naoružanja (NPT) - (SFRJ ratifikovala 1970, SRJ odobrila 2002. godine);

3. Konvencija o zabrani razvoja, proizvodnje i skladištenja bakteriološkog (biološkog) i toksikološkog oružja i njegovog uništavanja (BWC) - (SFRJ ratifikovala 1973, SRJ odobrila 2001. godine);

4. Konvencija o zabrani razvoja, proizvodnje, skladištenja i upotrebe hemijskog oružja i o njihovom uništenju (CWC) - (SRJ ratifikovala 2000. godine);

5. Režim kontrole raketne tehnologije (MTCR) (Srbija i Crna Gora je februara 2004. godine unilateralno prihvatila, da se pridržava MTCR-a dokumenta "Oprema, softver i tehnologija", od 30. maja 2003. godine i Uputstva za važne transfere osetljivih projektila od 7. januara 1993. godine);

6. Sveobuhvatan sporazum o zabrani nuklearnog testiranja (CBTC) (Srbija i Crna Gora ratifikovala ovaj sporazum 2004. godine);

7. Konvencija o zabrani upotrebe, skladištenja, proizvodnje i prometa protivpešadijskih mina i njihovog uništenja - Otavska Konvencija o zabrani zemljišnih mina (Srbija i Crna Gora predala instrumente ratifikacije Generalnom sekretaru UN, septembra 2003. godine, a obaveze proistekle iz Konvencije su preuzete 1. marta 2004. godine);

8. Mere i instrumenti malog oružja i lakog naoružanja (SALW) - Dokument OEBS o malom oružju 2000, Dokument OEBS o skladištima konvencionalne municije 2003, Dokument OEBS o sertifikatima o krajnjem korisniku 2004, Dokument OEBS o trgovinskom posredovanju (brokeringu) 2004, Dokument OEBS o lakim prenosivim sistemima protivvazdušne odbrane 2003 (MANPADS), Regionalni plan za primenu Pakta stabilnosti 2001, Program akcije UN za sprečavanje, suzbijanje i iskorenjivanje nedozvoljene trgovine malim oružjem i lakim naoružanjem u svim njegovim aspektima (UN PoA SALW), Protokol UN protiv nezakonite proizvodnje i trgovine vatrenim oružjem i njegovim delovima, komponentama i municijom, kojim se dopunjava Konvencija UN protiv međunarodnog organizovanog kriminala (UN FP) 2006;

9. Bečki dokument o merama za jačanje poverenja i bezbednosti 1999 (CSBM);

10. Sporazum o podregionalnoj kontroli naoružanja u skladu sa Članom IV Aneksa 1B Dejtonskog sporazuma.

4. Ostali propisi od uticaja na ovu oblast

Pored Zakona, u pozitivnom zakonodavstvu Srbije, u oblasti spoljnotrgovinskog prometa kontrolisanom robom, primenjuju se i drugi zakoni, koji preciznije regulišu određena pitanja, značajna i od uticaja, za obavljanje spoljne trgovine u oblasti naoružanja. Ovu grupu zakona čine:

1. Zakon o proizvodnji i prometu naoružanja i vojne opreme ("Službeni list SRJ", broj 41/96 i "Službeni glasnik RS", broj 85/05);

2. Zakon o spoljnotrgovinskom poslovanju ("Službeni glasnik RS", br. 36/09, 36/11 - dr. zakon i 88/11);

3. Carinski zakon ("Službeni glasnik RS", br. 18/10 i 111/12);

4. Zakon o oružju i municiji ("Službeni glasnik RS", br. 9/92, 53/93, 67/93, 48/94, 44/98, 39/03, 85/05 i 101/05 - dr. zakon);

5. Zakon o zabrani razvoja, proizvodnje, skladištenja i upotrebe hemijskog oružja i o njegovom uništavanju ("Službeni glasnik RS", broj 36/09);

6. Zakon o prevozu opasnih materija ("Službeni list SFRJ", br. 27/90, 45/90 - ispravka i "Službeni list SRJ", br. 24/94, 28/96 - dr. zakon, 21/99, 44/99, 68/02 i 36/09 - dr. zakon);

7. Zakon o transportu opasnog tereta ("Službeni glasnik RS", broj 88/10);

8. Zakon o hemikalijama ("Službeni glasnik RS", broj 36/09);

9. Zakon o zaštiti državne granice ("Službeni glasnik RS", broj 97/08).

Osim pomenutih, primenjuju se i: Zakon o eksplozivnim materijama, zapaljivim tečnostima i gasovima ("Službeni glasnik SRS", br. 44/77, 45/85 i 18/89 i "Službeni glasnik RS", br. 53/93, 67/93, 48/94 i 101/05); Zakon o transportu opasnog tereta ("Službeni glasnik RS", broj 88/10), Zakon o zaštiti od jonizujućih zračenja ("Službeni list SRJ", broj 46/96 i "Službeni glasnik RS", br. 85/05 i 101/05); Zakon o proizvodnji i prometu opojnih droga ("Službeni list SRJ", br. 46/96 i 37/02 i "Službeni glasnik RS", broj 101/05) i drugi zakoni koji regulišu pojedina pitanja vezana za ovu oblast.

III OSNOVA SISTEMA IZVOZNO-UVOZNE KONTROLE

Poslovi spoljne trgovine naoružanjem, vojnom opremom i robom dvostruke namene obavljaju se u tri faze:

1. Registrovanje lica (pravnih i fizičkih) za obavljanje poslova spoljne trgovine kontrolisanom robom;

2. Izdavanje dozvola za svaki konkretan posao;

3. Nadzor i kontrola spoljnotrgovinskih poslova

1. Registracija

Spoljnu trgovinu kontrolisanom robom može da vrši fizičko i pravno lice, registrovano za obavljanje ove delatnosti kod nadležnog ministarstva, prema čl. 11. i 12. Zakona. Pravo za obavljanje spoljnotrgovinskog prometa stiče se, danom upisa lica u Registar, koji vodi nadležno ministarstvo17, i koje izdaje Rešenje o upisu sa rokom važenja od pet godina.

Način vođenja Registra lica koja mogu da obavljaju spoljnu trgovinu kontrolisanom robom, postupak registracije, potrebna dokumenta, kao i sadržina Registra bliže je uređen Pravilnikom o načinu vođenja Registra lica koja mogu da obavljaju spoljnu trgovinu kontrolisanom robom18.

________
17 Ministarstvo spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija shodno odredbama Zakona o ministarstvima ("Službeni glasnik RS", broj 72/12).
18 U postupku sprovođenja ovlašćenja iz čl. 12. i 18. Zakona, ministar nadležnog ministarstva donosi Pravilnik o načinu vođenja registra lica koja mogu da obavljaju spoljnu trgovinu kontrolisanom robom ("Službeni list SCG", broj 12/05 i "Službeni glasnik RS", br. 73/06, 96/07 i 80/12).

2. Izdavanje dozvola

Shodno odredbi člana 14. Zakona "dozvola za obavljanje spoljne trgovine kontrolisanom robom je pisani dokument nadležnog ministarstva, kojim se licu, na osnovu propisanih kriterijuma, odobrava da obavi pojedinačni posao spoljne trgovine poznatom količinom i vrstom kontrolisane robe, pod uslovima utvrđenim ugovorom sa stranim partnerom, a po prethodno sprovedenoj, zakonom propisanoj proceduri, i uz dostavljanje svih propisanih dokumenata".

Pravilnikom o obrascu zahteva za izdavanje dozvole, obrascu dozvole i drugim obrascima dokumenata koji prate spoljnu trgovinu kontrolisanom robom19 definisana je forma zahteva za izdavanje dozvole i drugih obrazaca, kao i spisak dokumenata koje je neophodno podneti uz zahtev.

Pre odlučivanja o konkretnom zahtevu nadležno ministarstvo pribavlja saglasnost Ministarstva spoljnih poslova i Ministarstva odbrane, kao i mišljenje Ministarstva unutrašnjih poslova20. Nadležna ministarstva za poslove odbrane i spoljne politike u procesu odlučivanja u okviru njihove nadležnosti (davanje saglasnosti), imaju i pravo veta na izdavanje dozvole. U slučaju da oba ministarstva uskrate izdavanje dozvole, nadležno ministarstvo ne može izdati dozvolu, a, ako, svoju saglasnost uskrati samo jedno, konačnu odluku o izdavanju dozvole donosi Vlada.

Zakon propisuje izdavanje dozvola za izvoz i uvoz, naučnotehničku saradnju i proizvodnu kooperaciju, pribavljanje i ustupanje imovinskih prava po osnovu tehnologija u oblasti proizvodnje kontrolisane robe, pružanje intelektualnih i materijalnih usluga, zastupanje stranih firmi, posredovanje, reeksport, nekomercijalni izvoz i uvoz, kao i za robe koje nisu razvrstane na listi dvostruke namene, ali mogu biti upotrebljene za razvoj, proizvodnju, manipulaciju, raspolaganje, održavanje, skladištenje ili širenje oružja za masovno uništenje.

Nadležno ministarstvo može odbiti izdavanje dozvole ako izvoznik ili uvoznik ne ispunjavaju uslove propisane članom 25. Zakona.

Izdata dozvola se može oduzeti, u slučaju kada nadležno ministarstvo dođe do saznanja da je dozvola izdata na osnovu lažnih podataka, i u situaciji, kada se značajno menjaju uslovi prilikom izdavanja dozvole, kada lice, ili posao spoljne trgovine ugrožava bezbednosne, spoljnopolitičke i ekonomske interese zemlje, kada se lice ne pridržava uslova navedenih u dozvoli ili ih ne poštuje. Za moguću štetu prouzrokovanu oduzimanjem dozvole Republika Srbija nije odgovorna i nema nikakvih materijalnih obaveza po osnovu naknade štete (član 26. Zakona).

Nadležno ministarstvo, kada je u pitanju uvoz kontrolisane robe, izdaje i Sertifikat krajnjeg korisnika - End User Certificate. Sa druge strane, kada je u pitanju izvoz kontrolisane robe, nadležno ministarstvo proverava dostavljeni sertifikat krajnjeg korisnika, sa aspekta ispunjenosti uslova iz člana 16. Zakona (da nije stariji od 6 meseci, da sadrži sve neophodne elemente i da je preveden i prevod overen od strane ovlašćenog sudskog tumača). U saradnji sa ministarstvom nadležnim za spoljne poslove, diplomatskim putem proverava se verodostojnost izdatih sertifikata krajnjeg korisnika (da li su izdati od strane ovlašćenih organa i institucija zemlje u koju se roba izvozi).

Za transport i tranzit naoružanja i vojne opreme neophodne su dozvole koje izdaju nadležni organi. Za transport kopnenim i vodenim putem dozvolu izdaje Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije, a dozvole za transport vazdušnim putem izdaje Direktorat civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije, na osnovu prethodno izdate dozvole Ministarstva spoljne i unutrašnje trgovine i telkomunikacija za odobrenje konkretnog izvoza/uvoza i pribavljenih saglasnosti Ministarstva odbrane i Ministarstva spoljnih poslova.

Dozvole za tranzit predmeta naoružanja i vojne opreme ukoliko se obavlja kopnenim i/ili vodenim putem izdaje Ministarstvo unutrašnjih poslova po prethodno pribavljenim saglasnostima Ministarstva spoljnih poslova i Ministarstva odbrane, a ukoliko se tranzit obavlja vazdušnim putem, dozvole izdaje Direktorat civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije, uz saglasnost Ministarstva spoljnih poslova i Ministarstva odbrane.

________
19 Pravilnik o obrascu zahteva za izdavanje dozvole, obrascu dozvole i drugim obrascima dokumenata koji prate spoljnu trgovinu kontrolisanom robom ("Službeni glanik RS", br. 96/07 i 80/12).
20 U vreme postojanja državne zajednice SCG (31. mart 2005. - 05. jun 2006. godine) mišljenja su pribavljana od strane ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije, odnosno Crne Gore, u zavisnosti od sedišta privrednog subjekta, podnosioca zahteva za izdavanje dozvole.

2.1. Kriterijumi za izdavanje dozvole

Odluka o kriterijumima za izdavanje dozvola za izvoz naoružanja, vojne opreme i robe dvostruke namene21 propisuje osam kriterijuma koji moraju da se razmotre i primene pre izdavanja dozvole. Ona je u potpunosti usklađena sa Pravilima ponašanja u izvozu oružja EU - EU Code of Conduct on Arms Export. Vlada Republike Srbije je 20. novembra 2008. godine usvojila zaključak o prihvatanju načela iz Kodeksa ponašanja Evropske unije.

Kriterijumi na osnovu kojih se izdaju dozvole za izvoz naoružanja, vojne opreme i robe dvostruke namene su:

1. poštovanje međunarodnih obaveza, naročito sankcija koje je izglasao SB UN, međunarodnih sporazuma o neširenju naoružanja, kao i drugih međunarodnih obaveza,

2. poštovanje ljudskih prava u zemlji koja je konačno odredište,

3. unutrašnja situacija u zemlji koja je krajnje odredište izvoza, u funkciji postojanja zategnutosti ili oružanih sukoba,

4. održavanje regionalnog mira, bezbednosti i stabilnosti,

5. nacionalna bezbednost države, kao i bezbednost prijateljskih zemalja,

6. ponašanje zemlje - kupca u odnosu na međunarodnu zajednicu, posebno njen stav prema terorizmu, priroda njenih savezništava i poštovanje međunarodnog prava,

7. postojanje rizika da će predmet izvoza otići u druge ruke u zemlji - kupcu ili ponovo biti izvezen pod nepoželjnim uslovima, i

8. kompatibilnost izvoza oružja sa tehničkom i ekonomskom sposobnošću zemlje primaoca, uzimajući u obzir poželjnost, da zemlje realizuju svoje legitimne bezbednosne i odbrambene potrebe uz najmanju moguću upotrebu ljudskih i ekonomskih resursa za nabavku oružja.

Prema EU Pravilima ponašanja u izvozu oružja22 ukoliko zahtev sadrži elemente i podatke o kršenju prva 4 kriterijuma, zahtev za izdavanje dozvole se automatski odbija i o tome se obaveštavaju zemlje članice EU, a za kršenje kriterijuma 5-8 procenu vrše nadležne nacionalne institucije. Pravila su politički obavezujuća za države članice EU. Njihovom ugradnjom u nacionalno zakonodavstvo i doslednom primenom u proceduri izdavanja dozvola, Republika Srbija ispunjava zahteve EU za usklađivanje propisa u ovoj oblasti.

Prilikom razmatranja zahteva za izdavanje dozvole za izvoz, pored navedenih kriterijuma, uzimaju se u obzir i:

a) potencijalni efekti države na ekonomski, finansijski i komercijalni interes, uključujući i dugoročni interes u uspostavljanju stabilnih i demokratskih odnosa sa trgovinskim partnerima;

b) potencijalni efekti na odnose države sa zemljom u koju se vrši izvoz;

v) potencijalni efekti na transformaciju i oživljavanje namenske industrije i

g) potencijalni efekti na ukupni privredni razvoj države.

Ispunjenost kriterijuma procenjuju ministarstva koja su uključena u administrativnu proceduru izdavanja dozvole, svako prema svojoj nadležnosti, na osnovu kojih daju saglasnost odnosno mišljenje da li dozvolu treba izdati ili ne.

__________
21 Odlukaje doneta na osnovu člana 3. stav 2. Zakona i objavljena u "Službenom listu SCG", broj 11/05.
22 Ova Pravila su usvojena u junu 1998. godine. Čine ih osam kriterijuma. Sve države članice EU složile su se da će primenjivati Pravila ponašanja po pitanju izvoza oružja prilikom razmatranja zahteva za izvoz robe iz usvojene Zajedničke liste vojne opreme EU. Pravila ponašanja takođe imaju za cilj da poboljšaju razmenu informacija između država članica i da doprinesu boljem razumevanju njihovih politika izvozne kontrole. U junu 2000. godine ova pravila su proširena i na robu dvostruke namene (Regulativa EK 1334) kada je poznato ili se sumnja da je krajnji korisnik ili krajnja upotreba te robe u vojne svrhe.

2.2. Nadležne institucije u procesu izdavanja dozvole

Prema članu 9. Zakona, spoljna trgovina kontrolisanom robom, vrši se na osnovu dozvole koju izdaje nadležno ministarstvo. Shodno odredbama Zakona o ministarstvima dozvolu za obavljanje poslova spoljne trgovine kontrolisanom robom izdaje Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja. Pre odlučivanja po zahtevu za izdavanje dozvole za obavljanje spoljne trgovine kontrolisanom robom, u smislu odredaba Zakona, nadležno ministarstvo razmatra kredibilitet podnosioca zahteva, kao i ekonomske i tehnološke aspekte podnetog zahteva.

Shodno odredbama Zakona, u postupku izdavanja dozvola učestvuju i: Ministarstvo spoljnih poslova, Ministarstvo odbrane i Ministarstvo unutrašnjih poslova. Oni, u okviru svojih nadležnosti, u postupku donošenja odluka o izdavanju dozvole za spoljnu trgovinu kontrolisanom robom, razmatraju zahtev, vrše proveru podataka navedenih u njemu i daju saglasnost odnosno mišljenje da li treba da se izda dozvola.

Uloga svakog ministarstva precizno je definisana čl. 21, 22. i 23. Zakona.

3. Nadzor i kontrola

Nadležno ministarstvo vrši nadzor i kontrolu obavljanja spoljnotrgovinskog prometa kontrolisanom robom u skladu sa odredbama Zakona, a u saradnji sa Ministarstvom odbrane, Ministarstvom spoljnih poslova, Ministarstvom unutrašnjih poslova, Ministarstvom finansija i privrede - Uprava carina, organima bezbednosno-obaveštajnih službi i dr. Carinski organi, organi bezbednosno-obaveštajnih službi i inspekcijski organi, sprovode stalnu kontrolu u okviru zakonskih ovlašćenja, o čemu dostavljaju Izveštaj nadležnom ministarstvu23.

Carinsku kontrolu vrši Uprava carina i tromesečno obaveštava nadležno ministarstvo o realizaciji izdatih dozvola.

Na osnovu člana 38. Zakona, tokom vršenja carinske kontrole robe koja je predmet spoljne trgovine, carinski organi mogu, u okviru svojih nadležnosti, ograničiti, zaustaviti, oduzeti ili obustaviti transport kontrolisane robe, o čemu moraju da obaveste nadležno ministarstvo.

Obaveze carinskih organa u sprovođenju odredaba Zakona, propisane su Pravilnikom o obavezama carinskih organa u spoljnoj trgovini naoružanjem, vojnom opremom i robom dvostruke namene24.

Na osnovu ovog pravilnika, carinski organi prilikom davanja odobrenja za stavljanje kontrolisane robe u odgovarajući carinski postupak, dužni su da utvrde da li je uz jedinstvenu carinsku ispravu priložena dozvola izdata od strane nadležnog ministarstva i da li podaci iz dozvole o obavljanju spoljne trgovine kontrolisanom robom odgovaraju podacima iz JCI i stvarnom stanju robe.

Takođe, carinski organi, prilikom davanja odobrenja za stavljanje robe u carinski postupak tranzita kontrolisane robe kopnenim i vodenim putem, dužni su da utvrde da li je uz JCI priloženo odobrenje Ministarstva unutrašnjih poslova. U slučaju tranzita kontrolisane robe vazdušnim putem, potrebno je odobrenje organa nadležnog za vazdušni saobraćaj.

Shodno članu 4. gore pomenutog pravilnika, carinski organi će privremeno zadržati kontrolisanu robu, ako utvrde:

- da uz JCI nije priložena odgovarajuća dozvola ili odobrenje;

- da podaci navedeni u JCI ne odgovaraju podacima navedenim u dozvoli odnosno odobrenju;

- da stvarno stanje robe ne odgovara podacima navedenim u dozvoli, odnosno odobrenju.

O prekidu carinskog postupka i privremenom zadržavanju robe carinski organ je dužan da odmah obavesti nadležno ministarstvo, uz navođenje razloga zbog kojih je to učinjeno. Međutim, sama kontrola spoljnotrgovinskog prometa, tranzita i skladištenja kontrolisane robe, sprovodi se na način propisan Pravilnikom o načinu sprovođenja radnji i mera u postupku kontrole prihvaćene deklaracije25.

Ministarstvo unutrašnjih poslova vrši kontrolu i nadzor prevoza i tranzita naoružanja i vojne opreme, oružja i municije i eksplozivnih materija, preko državne granice i na teritoriji Republike Srbije, u drumskom i železničkom saobraćaju, a u skladu sa odredbama sledećih zakonskih propisa:

- Zakon o zaštiti državne granice26;

- Zakon o oružju i municiji27;

- Zakon o eksplozivnim materijama, zapaljivim tečnostima i gasovima28;

- Zakon o transportu opasnog tereta29;

- Zakon o železnici30;

- Zakon o prevozu u drumskom saobraćaju31;

- Zakon o zaštiti životne sredine32;

- Zakon o eksplozivnim materijama, zapaljivim tečnostima i gasovima33.

Značajno je istaći, da lica (fizička i pravna) koja se bave spoljnom trgovinom, transportom ili tranzitom kontrolisane robe imaju Zakonom propisanu obavezu, da organima nadležnim za nadzor i kontrolu, omoguće uvid u svim fazama prometa, transporta, tranzita i skladištenja. U slučaju nestanka ili oštećenja robe, kod lica koje učestvuje u spoljnoj trgovini kontrolisanom robom, ili koje nabavlja i čuva tu robu, propisana je, obaveza prijavljivanja, oštećenja ili nestanka te robe nadležnom ministarstvu, u roku od 24 sata, od nestanka ili oštećenja. Lice, koje obavlja spoljnotrgovinski promet kontrolisane robe (uvoznik, izvoznik, posrednik, vlasnik ili drugi korisnik), dužno je da obavezno čuva dokumentaciju o prometu ovom robom, najmanje deset godina.

U nadležnom ministarstvu, shodno odredbama Zakona, formirana je računarska baza podataka koja se, upotrebom odgovarajuće namenski projektovane višekorisničke računarske programske aplikacije, redovno ažurira. Navedena baza podataka je tako projektovana da obuhvata sve podatke značajne za sistem izvozno-uvozne kontrole spoljnotrgovinskog prometa kontrolisane robe i to u obimu i obliku koji zahteva izveštavanje po definisanim nacionalnim i regionalnim godišnjim izveštajima kao i izveštajem UN o prometu malog i lakog i konvencionalnog naoružanja.

__________
23 Ako je predmet izvoza jedna od pet kategorija naoružanja (tenkovi, oklopna borbena vozila, artiljerija kalibra 75 mm, borbeni avioni, jurišni hilikopteri) koja je bila na upotrebi u Ministarstvu odbrane, inspekciju izvoza imaju pravo da izvrše i predstavnici Strana u Sporazumu o podregionalnoj kontroli naoružanja u skladu sa Članom IV Aneksa 1 B Dejtonskog mirovnog sporazuma.
24 ("Službeni glasnik RS", broj 67/05).
25 ("Službeni glasnik RS", br. 53/04 i 95/07).
26 ("Službeni glasnik RS", broj 97/08).
27 ("Službeni glasnik RS", br. 9/92, 53/93, 67/93, 48/94, 44/98, 39/03, 85/05 i 101/05 - dr. zakon).
28 ("Službeni glasnik RS", br. 44/77, 45/85, 18/89 i "Službeni glasnik RS", br. 53/93, 67/93, 48/94 i 101/05).
29 ("Službeni glasnik RS", broj 88/10).
30 ("Službeni glasnik RS", br. 38/91, 41/91 - ispravka, 53/93, 67/93 i 48/94).
31 ("Službeni glasnik RS", br. 46/95 i 66/01).
32 ("Službeni glasnik RS", br. 66/91, 83/92, 53/93, 67/93, 48/94, 44/95 - dr. zakon i 53/95).
33 ("Službeni glasnik SRS", br. 44/77, 45/85 i 18/89 i "Službeni glasnik RS", br. 53/93, 67/93 i 48/94).

IV REPUBLIKA SRBIJA U MEĐUNARODNOM SISTEMU IZVOZNE KONTROLE

U procesu podizanja državnih kapaciteta za što efikasnije sprovođenje sistema izvozne kontrole, donošenja i primenu propisa u ovoj oblasti, tokom prethodnih godina se odvijala izuzetno uspešna međunarodna saradnja.

1. Međunarodna saradnja u toku 2011. godine

U organizaciji i uz finansijsku podršku ministarstava Vlade SAD (Ministarstva spoljnih poslova, Ministarstva odbrane, Ministarstva trgovine, Ministarstva energetike), Evropske unije (EU), Nemačke (BAFA), UNDP SEESAC, instituta SIPRI i drugih, tokom 2011. godine je organizovano učešće predstavnika nadležnih institucija Republike Srbije na brojnim seminarima i radionicama u zemlji i inostranstvu:

1.

Učešće na međunarodnoj konferenciji u organizaciji OEBS-a o primeni Rezolucije 1540 SB UN, Beč, januar 2011. god.

2.

Učešće na regionalnom seminaru o razmeni informacija u izvozu naoružanja, u organizaciji SEESAC - Centra za kontrolu malokalibarskog i lakog naoružanja za jugoistočnu i istočnu Evropu, Zagreb mart 2011. god.

3.

Učešće na Parlamentarnom forumu o malom lakom oružju (za predstavnike Narodne Skupštine RS), pod pokroviteljstvom Kancelarije za malo i lako oružje u regionu JIE (SEESAC), Beograd, mart 2011.god.

4.

Pohađanje Akademije o međunarodnoj izvoznoj kontroli u organizaciji Vlade SAD i Programa za izvoznu kontrolu i bezbednost granica pri američkoj ambasadi u Beogradu (EXBS), Atina, Džordžija, SAD, april 2011.god.

5.

Učešće na regionalnom seminaru u okviru Projekta EU "Pomoć trećim zemljama u izvoznoj kontroli", s ciljem predstavljanja izvozne kontrole u Srbiji, u organizaciji EU Radne grupe za konvencionalno oružje (COARM) i nemačke kancelarije za izvoznu kontrolu (BAFA), Podgorica, maj 2011.god.

6.

Učešće na regionalnom seminaru o izradi regionalnog izveštaja o izvozu naoružanja, u organizaciji SEESAC - Centra za kontrolu malokalibarskog i lakog naoružanja za jugoistočnu i istočnu Evropu, Budva, jun 2011. god.

7.

Učešće na sastanku u vezi sa izmenama i dopunama kontrolnih lista Wassenaar Arrangment Beč, Austrija, jun 2011. god.

8.

Učešće na regionalnom seminaru o unapređenju krivičnog zakonodavstva i inkriminacije spoljne trgovine robom dvostruke namene u skladu sa međunarodnim standardima, Cavtat, oktobar 2011. god.

9.

Učešće na konferenciji za štampu zemalja regiona i predstavljanje regionalnog izveštaja o izvoznoj kontroli, u organizaciji SEESAC-a, Beograd, novembar 2011. god.

10.

Učešće na Seminaru za privredu pod naslovom "Izvozna kontrola naoružanja, vojne opreme i robe dvostruke namene", Beograd, decembar 2011. god.

2. Dalje aktivnosti

U cilju daljeg unapređenja izvozne kontrole neophodna je i u narednom periodu pomoć međunarodne zajednice i intenziviranje međuresorske saradnje svih institucija u primeni propisa iz ove oblasti, kao i edukacija predstavnika privrede.

Za dalje unapređenje sistema izvozno-uvozne kontrole potrebno je:

- potpuno usaglašavanje domaćih propisa sa propisima EU,

- intenziviranje aktivnosti za pristupanje međunarodnim sporazumima i kontrolnim režimima u ovoj oblasti,

- pomoć u daljem ažuriranju Nacionalnih kontrolnih lista, odnosno njihovo usklađivanje sa listama EU,

- izvršavanje preuzetih obaveza koje proističu iz članstva Republike Srbije u UN, kao i brojnih međunarodnih rezolucija, preporuka i drugih dokumenata na planu sprečavanja proliferacije oružja za masovno uništavanje i borbe protiv terorizma,

- jačanje regionalne saradnje,

- nastavak učešća u projektima EU,

- održavanje seminara i edukacije domaće privrede na planu podizanja svesti o neophodnosti efikasne izvozne kontrole,

- jačanje uzajamne saradnje sa drugim organima i organizacijama u Republici Srbiji radi unapređenja sistema izvozne kontrole.

V STATISTIČKI PREGLED

Odeljak 1
SPISAK LICA KOJA SU REGISTROVANA ZA SPOLJNOTRGOVINSKI PROMET NAORUŽANJA, VOJNE OPREME I ROBE DVOSTRUKE NAMENE U 2011. GODINI

Ovu izveštajnu godinu, pored novoupisanih lica, s aspekta registracije privrednih subjekata karakteriše i ponovni upis, odnosno preregistracija lica upisanih tokom 2006. godine (sukcesivno u zavisnosti od datuma upisa i proteka zakonom propisanog roka važenja rešenja na osnovu kojih su upisani u Registar lica koja mogu da obavljaju spoljnu trgovinu kontrolisanom robom - pet (5) godina od dana donošenja rešenja). Polazeći od ove činjenice, u 2011. godini, u pomenuti registar upisano je 28 novih privrednih subjekata, a od 15 upisanih tokom 2006. godine, preregistrovano je 10 (od kojih su 2 upisana 2005, a preregistrovana u 2011. godini).

Prema pravnoj formi, u broju upisanih i preregistrovanih u 2011. godini, dominiraju društva sa ograničenom odgovornošću (33 lica), što čini 86, 84% upisanih, dok je broj akcionarskih društava i preduzetnika značajno manji, sa procentualnim učešćem od 7,89 %, odnosno 5,27%.

Analizirajući oblik vlasništva kapitala registrovanih i preregistrovanih privrednih subjekata, na dan 31. decembra 2011. godine, preovlađuje privatna vlasnička struktura sa 97, 37%, dok je 2, 63% u državnom vlasništvu.

Prema poreklu osnivačkog kapitala upisanih i preregistrovanih lica u Registar, na dan 31. decembra 2011. godine, preovlađuje domaći kapital sa 76,31%, strani sa 13,16%, a učešće mešovitog kapitala iznosi 10,53%.

Polazeći od kriterijuma utvrđenih Zakonom o računovodstvu i reviziji ("Službeni glasnik RS", br. 46/06 i 111/09), u Registar lica koja mogu da obavljaju spoljnu trgovinu kontrolisanom robom u 2011. godini, upisano je 6 velikih, 5 srednjih i 27 malih privrednih subjekata. Njihovi procentualni udeli u ukupnom broju upisanih i preregistrovanih iznose: 15,79% velikih, 13,16% srednjih i 71,05% malih.

Tabela br. 1: Rešenja o upisu prema vrsti kontrolisane robe

Vrsta kontrolisane robe

Broj izdatih rešenja u 2011. god.

%

Naoružanje i vojna oprema

3

7, 89

Roba dvostruke namene

13

34, 22

Naoružanje, vojna oprema i roba dvostruke namene

22

57, 89

Ukupno:

38

100

Izvor: Registar lica koja mogu da obavljaju spoljnu trgovinu kontrolisanom robom

Odeljak 2
PODACI O IZDATIM IZVOZNIM DOZVOLAMA ZA NVO, PREMA DESTINACIJI IZVOZA, RAZVRSTANO PREMA NKL NVO

Za izvoz naoružanja i vojne opreme u 2011. godini je izdato 324 dozvole, u ukupnoj vrednosti od 369,35 mil. USD. U odnosu na 2010. godinu smanjen je broj ukupno izdatih dozvola (za oko 7%) i ukupna vrednost izdatih dozvola za 388,53 mil. USD (za oko 51%).

NVO su izvezeni kupcima u 66 zemalja, što u odnosu na 2010. godinu znači da je tržište prošireno u 13 zemalja. Posrednici u trgovini su učestvovali kod izvoza oružja i vojne opreme u 16 zemalja (odnosno svaka četvrta destinacija nije predstavljala i zemlju krajnjeg korisnika).

Prema broju izdatih dozvola, najatraktivnije su sledeće destinacije: SAD (34), Bugarska (27), Crna Gora (19), Sveti Kits i Nevis (16), Izrael (13) i Bosna i Hercegovina (12).

Za ovih 6 destinacija izdato je 120 dozvola što čini 37% od ukupno izdatih dozvola za izvoz NVO.

Vrednosno gledano, najznačajnije izvozne destinacije su bile: SAD (122,69 mil. USD), Irak (69,96 mil. USD), Ujedinjeno Kraljevstvo (27,66 mil. USD), Alžir (20,84 mil. USD), Nemačka (16,23 mil. USD), Bugarska (15,32 mil. USD), Azerbejdžan (14,10 mil. USD), Belgija (9,74 mil. USD) i Egipat (8,47 mil. USD).

Ukupna vrednost zaključenih spoljnotrgovinskih poslova izvoza, prema izdatim dozvolama izvoznicima za prvih 9 destinacija iznosi 305,00 mil. USD što čini 84% od ukupne vrednosti izdatih dozvola NVO u 2011. godini.

Najvažnija izvozna destinacija gledano i prema broju izdatih dozvola i vrednosno su Sjedinjene Američke Države. Prema vrednosti izdatih dozvola, izvoz na tu destinaciju čini 33% od ukupnog izvoza Republike Srbije. Videti Grafikon br. 6.

Odeljak 3
PODACI O IZDATIM UVOZNIM DOZVOLAMA ZA NVO, PREMA DESTINACIJI UVOZA, RAZVRSTANO PREMA NKL NVO

Za uvoz naoružanja i vojne opreme u 2011. godini je izdato 148 dozvola, u ukupnoj vrednosti od 55,66 mil. USD. U odnosu na 2010. godinu smanjen je broj ukupno izdatih dozvola (za oko 3%) i ukupna vrednost izdatih dozvola za 23,99 mil. USD (oko 30%). Izdate su dozvole za uvoz iz 29 zemalja, što u odnosu na 2010. godinu znači povećanje za 6 destinacija (oko 8%), a posrednici su učestvovali pri uvozu sa 10 destinacija.

Najveći broj izdatih dozvola se odnosio na uvoz iz: Bosne i Hercegovine (20), Austrije (19), Nemačke (13), SAD (10), Crne Gore (9) od ukupno 29 zemalja za koje su izdate dozvole za uvoz. Broj uvoznih dozvola, izdatih za gore navedenih 5 zemalja, iznosi 71, što čini 48 % od ukupno izdatih uvoznih dozvola i ukazuje na koncentraciju uvoza iz malog broja zemalja.

Vrednosno gledano, najvažnije uvozne destinacije su: Francuska (8,56 mil. USD), Bosna i Hercegovina (8,05 mil. USD), Austrija (7,61 mil. USD), Slovačka (3,93 mil. USD), SAD (3,67 mil. USD), Belgija (3,61 mil. USD), Crna Gora (3,45 mil. USD), Nemačka (3,22 mil. USD) i Danska (3,19 mil. USD). Uvoz sa svih ostalih destinacija iznosi 10,36 mil. USD ili 19% od ukupne vrednosti izdatih dozvola.

Ukupna vrednost zaključenih spoljnotrgovinskih poslova uvoza, prema izdatim dozvolama za prvih 9 destinacija iznosi 45,29 mil. USD, što čini oko 81% vrednosti svih izdatih dozvola i takođe pokazuje koncentraciju uvoza (iz tri zemlje). Posmatrajući ukupnu vrednost izdatih dozvola za uvoz NVO, najvažnija uvozna destinacija je Francuska. Ugovoreni uvoz iz Francuske čini oko 15%, iz Austrije i iz Bosne i Hercegovine po 14%. Videti Grafikon br. 5.

Odeljak 4
PODACI O IZDATIM IZVOZNIM DOZVOLAMA ZA RDN, PREMA DESTINACIJI IZVOZA, RAZVRSTANO PREMA NKL RDN

Za izvoz robe dvostruke namene u 2011. godini je izdato 5 dozvola, u vrednosti od ukupno 1,04 mil. USD.

Izdate su dozvole za izvoz robe dvostruke namene u 4 zemlje. Izvozne dozvole su izdate za sledeće destinacije: Slovenija (2), Bosna i Hercegovina (1), Ruska Federacija (1) i Bahrein (1), bez posrednika.

Vrednost izdatih dozvola za izvoz u Rusku Federaciju je najveći i iznosi 0,86 mil. USD (82%), Bahrein 0,11 (10%), Sloveniju 0,05 mil. USD (5%) i Bosnu i Hercegovinu 0,03 mil. USD (3). Videti Grafikon br. 8.

Odeljak 5
PODACI O IZDATIM UVOZNIM DOZVOLAMA ZA RDN, PREMA DESTINACIJI UVOZA, RAZVRSTANO PREMA NKL RDN

Za uvoz robe dvostruke namene u 2011. godini je izdato ukupno 75 dozvola, u vrednosti od ukupno 6,42 mil. USD.

Najveći broj izdatih dozvola se odnosio na dozvole za uvoz sa sledećih destinacija: SAD (13), Nemačka (11), Bosna i Hercegovina (11) i Češka Republika (10). Izdate su dozvole za uvoz sa 15 destinacija. Broj uvoznih dozvola, izdatih za gore navedene 3 zemlje, iznosi 45, što čini 60% od ukupno izdatih uvoznih dozvola i ukazuje na koncentraciju uvoza iz malog broja zemalja.

Vrednosno gledano, najvažnije uvozne destinacije su: Bosna i Hercegovina (1,39 mil. USD odnosno 22%), Švajcarska (1,2 mil. USD odnosno 19%), Češka Republika (1,12 mil. USD odnosno 17%) i Slovenija (1,04 mil. USD odnosno 16%), što iznosi 4,75 mil. USD i čini 73 % vrednosti svih izdatih dozvola. Videti Grafikon br. 7.

Odeljak 634
PODACI O REALIZACIJI IZVOZA PO IZDATIM IZVOZNIM DOZVOLAMA ZA NVO, PREMA DESTINACIJI IZVOZA, RAZVRSTANO PREMA NKL NVO

U ovom odeljku je prikazana realizacija izvoza po dozvolama izdatim za izvoz NVO u 2011. godini (videti odeljak 2) i realizacija dozvola koje su izdate u 2010. godini sa rokom važenja u 2011. godini a nisu realizovane ili su delimično realizovane u godini izdavanja. Ukupna realizacija je iznosila 164,02 mil. USD. Posmatrajući vrednost izdatih dozvola, realizacija izvoza u 2011. godini iznosi oko 44 %. U odnosu na 2010. godinu smanjena je vrednost izvoza za 28,6 mil. USD odnosno za oko 17,5% i povećan procenat realizacije izdatih dozvola sa 25% na 44%.

Najveća vrednost u realizaciji izvoza je ostvarena izvozom u: Irak (50,61 mil. USD odnosno oko 31%), SAD (29,58 mil. USD odnosno oko 18%), Kenija (13,53 mil. USD odnosno oko 8%), Belgija (8,7 mil. USD odnosno oko 15,3%) i Bugarska (7,00 mil. USD odnosno oko 4,3%). Izvoz NVO u ovih pet zemalja iznosi 109,42 mil. USD, što čini oko 67% od ukupne realizacije izvoza NVO u 2011. godini.

Odeljak 735
PODACI O REALIZACIJI UVOZA PO IZDATIM UVOZNIM DOZVOLAMA ZA NVO, PREMA DESTINACIJI UVOZA, RAZVRSTANO PREMA NKL NVO

U ovom odeljku je prikazana realizacija uvoza po dozvolama izdatim za uvoz NVO u 2011. godini (videti odeljak 3) i realizacija dozvola koje su izdate u 2010. godini sa rokom važenja u 2011. godini, a nisu realizovane ili su delimično realizovane u godini izdavanja. Ukupna realizacija je iznosila 32,18 mil. USD. Posmatrajući vrednost izdatih dozvola, realizacija uvoza u 2011. godini iznosi oko 58 %. U odnosu na 2010. godinu smanjena je vrednost uvoza za 14,86 mil. USD odnosno za oko 46%. Procenat realizacije izdatih dozvola je smanjen 1%.

Najveća vrednost u realizaciji uvoza NVO u 2011. godini je ostvarena uvozom iz: Francuske (7,07 mil. USD, što čini oko 22% od ukupnog uvoza), Bosne i Hercegovine (4,42 mil. USD, što čini oko 13,7% od ukupnog uvoza), Crne Gore (3,78 mil. USD, što čini oko 11,7% od ukupnog uvoza), Danske (3,2 mil. USD, što čini oko 10% od ukupnog uvoza) i Holandskih Antila (3,02 mil. USD, što čini oko 9,4% od ukupnog uvoza).

Odeljak 8
PODACI O REALIZACIJI IZVOZA PO IZDATIM IZVOZNIM DOZVOLAMA ZA RDN, PREMA DESTINACIJI IZVOZA, RAZVRSTANO PREMA NKL RDN

U ovom odeljku je prikazana realizacija izvoza po dozvolama izdatim za izvoz RDN u 2011. godini (videti odeljak 4) i realizacija dozvola koje su izdate u 2010. godini sa rokom važenja u 2011. godini, a nisu realizovane ili su delimično realizovane u godini izdavanja.

Realizacija izvoza po izdatim dozvolama za izvoz RDN, u 2011. godini je iznosila 0,18 mil. USD, što iznosi oko 17% odobrenog izvoza od ukupno 1,04 mil. USD.

Odeljak 9
PODACI O REALIZACIJI UVOZA PO IZDATIM UVOZNIM DOZVOLAMA ZA RDN, PREMA DESTINACIJI UVOZA, RAZVRSTANO PREMA NKL RDN

U ovom odeljku je prikazana realizacija uvoza po dozvolama izdatim za uvoz RDN u 2011. godini (videti odeljak 5) i realizacija dozvola koje su izdate u 2010. godini sa rokom važenja u 2011. godini, a nisu realizovane ili su delimično realizovane u godini izdavanja. Ukupna realizacija je iznosila 4,61 mil. USD. Posmatrajući vrednost izdatih dozvola, realizacija uvoza u 2011. godini iznosi oko 72%. U odnosu na 2010. godinu smanjena je vrednost uvoza za 25,71 mil. USD odnosno za oko 6,5 puta. Procenat realizacije izdatih dozvola je smanjen 15%.

Najveća vrednost u realizaciji uvoza RDN u 2011. godini je ostvarena uvozom iz: Švajcarske (1,16 mil. USD), Slovenije (1,08 mil. USD,) i Češke Republike (0,59 mil. USD). Od ukupnog uvoza RDN u 2011. godini uvoz robe dvostruke namene iz Švajcarske čini oko 25%, a sa pomenute tri destinacije uvoz oko 61,4% i iznosi 2,83 mil. USD.

Odeljak 10
PODACI O ODBIJENIM ZAHTEVIMA ZA IZVOZ NVO, PREMA DESTINACIJI IZVOZA, RAZVRSTANO PREMA NKL NVO

Odbijeno je 5 zahteva za izvoz naoružanja i vojne opreme u 2011. godini, u ukupnoj vrednosti od 0,22 mil. USD, zbog nepotpune dokumentacije podnosioca zahteva.

Prema kriterijumima koji su propisani Odlukom o kriterijumima za izdavanje dozvola za izvoz naoružanja, vojne opreme i robe dvostruke namene36 i koja je u potpunosti usklađena sa Pravilima ponašanja u izvozu oružja EU - EU Code of Conduct on Arms Export, nije bilo odbijenih zahteva za izvoz NVO.

Odeljak 11
PODACI O ODBIJENIM ZAHTEVIMA ZA UVOZ NVO, PREMA DESTINACIJI UVOZA, RAZVRSTANO PREMA NKL NVO

Nije bilo odbijenih zahteva za uvoz naoružanja i vojne opreme u 2011. godini.

Odeljak 12
PODACI O ODBIJENIM ZAHTEVIMA ZA IZVOZ RDN, PREMA DESTINACIJI IZVOZA, RAZVRSTANO PREMA NKL RDN

Nije bilo odbijenih zahteva za izvoz robe dvostruke namene u 2011. godini.

Odeljak 13
PODACI O ODBIJENIM ZAHTEVIMA ZA UVOZ RDN, PREMA DESTINACIJI UVOZA, RAZVRSTANO PREMA NKL RDN

Nije bilo odbijenih zahteva za uvoz robe dvostruke namene u 2011. godini.

________
34 Podaci o realizaciji dozvola obuhvataju i podatke po dozvolama koje su izdate u 2010. godini sa rokom važenja i realizacijom u 2011. godini.
35 Isto.
36 Odluka je doneta na osnovu člana 3. stav 2. Zakona i objavljena u "Službenom listu SCG", broj 11/05.

VI PRILOZI

 

Prilog 1

NACIONALNE KONTROLNE LISTE - strukturni pregled

 

Prilog 1.1

IZVOD IZ NACIONALNE KONTROLNE LISTE NAORUŽANJA I VOJNE OPREME

1. Oružje glatke cevi kalibra manjeg od 20 mm, ostalo naoružanje i automatsko oružje kalibra 14,5 mm ili manjeg i pribor te za njih specijalno projektovane komponente

2. Oružja glatke cevi kalibra 20 mm ili većeg, ostala oružja ili naoružanje kalibra većeg od 14,5 mm, bacači i pribor i za njih specijalno projektovane komponente

3. Municija i upaljači za municiju i za njih specijalno projektovane komponente

4. Bombe, torpeda, rakete, projektili, ostale eksplozivne naprave i punjenja kao i pripadajuća oprema i pribor, specijalno projektovana za vojnu upotrebu kao i komponente specijalno projektovane za gore navedeno

5. Upravljanje vatrom i odgovarajuća oprema za uzbunjivanje i upozoravanje, kao i srodni sistemi, oprema za testiranje, zahvatanje i zaključavanje cilja i protivmere, kako sledi, specijalno projektovana za vojnu upotrebu, i komponente i pribor specijalno projektovani za gore navedeno

6. Kopnena vozila i komponente

7. Hemijski i biološki toksični agensi, "agensi za suzbijanje nemira", radioaktivni materijali, s tim u vezi oprema, komponente i materijali

8. "Eksplozivne materije" i odgovarajuće supstance

9. Ratni brodovi i borbena plovna sredstva (površinska ili podvodna), specijalna mornarička oprema i pribor, komponente i druga površinska plovila

10. "Vazduhoplovi", "letelice lakše od vazduha", bespilotne letelice, vazduhoplovni motori i vazduhoplovna oprema, oprema i komponente koje se na to odnose, specijalno projektovane ili modifikovane za vojnu upotrebu

11. Elektronska oprema koja se ne kontroliše ni po jednoj drugoj osnovi na ovoj NKL NVO, i za nju specijalno projektovane komponente

12. Sistemi oružja s velikom kinetičkom energijom i pripadajuća oprema kao i za njih specijalno projektovane komponente

13. Oklopna ili zaštitna oprema i konstrukcije i komponente

14. Specijalizovana oprema za vojnu obuku ili simulirane vojne scenarije, simulatori specijalno projektovani za obuku za korišćenje bilo koje vrste vatrenog oružja ili naoružanja koje kontrolišu tačke 1. ili 2. i za to specijalno projektovane komponente i pribor

15. Oprema za prikaz slike ili za protivmere specijalno projektovana za vojnu upotrebu i za to specijalno projektovane komponente i pribor

16. Otkivci, odlivci i ostali nedovršeni proizvodi, specijalno projektovani za proizvode koji podležu kontroli po tač. 1-4, 6, 9, 10, 12. ili 19.

17. Raznovrsna oprema, materijali i "biblioteke" i za to specijalno projektovane komponente

18. Oprema za izradu proizvoda navedenih na ovoj listi

19. Sistemi naoružanja usmerene energije (DEW), s tim povezana oprema ili oprema za protivmere i test modeli i za njih specijalno projektovane komponente

20. Kriogenička i "superprovodljiva" oprema i komponente specijalno projektovane za nju

21. "Softver"

22. "Tehnologija"

23. Bezbednosno-policijska oprema - koja uključuje opremu koja nije pomenuta u NKL NVO, a koristi se u policijske svrhe npr. električne palice, tejzeri i slično.

Prilog 1.2

STRUKTURA LISTE ROBE DVOSTRUKE NAMENE

Tehničke kategorije:

0 - Nuklearni materijali, postrojenja i oprema

1 - Specijalni materijali i oprema koja se odnosi na njih

2 - Obrada materijala

3 - Elektronika

4 - Računari

5 - Telekomunikacije i "zaštita informacija"

6 - Senzori i laseri

7 - Navigacija i avionska elektronika

8 - Pomorstvo

9 - Vazdušni i svemirski prostor i pogonski sistemi

Grupe:

A - Sistemi, oprema i komponente

B - Oprema za testiranje proveru i proizvodnju

C - Materijali

D - Softver

E - Tehnologija

Multilateralne i unilateralne kontrole:

000-099 - Vasenarski sporazum

100-199 - Režim kontrole tehnologije projektila

200-299 - Grupa nuklearnih snabdevača

300-399 - Australijska grupa

400-499 - Konvencija o hemijskom oružju

500-599 - Rezervisano

600-699 - Rezervisano

700-799 - Rezervisano

800-899 - Rezervisano

900-999 - Unilateralne kontrole

Prilog 2

GRAFIKONI - GRAFIČKI PREGLED SPOLJNOTRGOVINSKOG PROMETA

Grafikon br. 1: Broj izdatih dozvola za NVO

godina

uvoz

izvoz

2005*

59

274

2006

100

300

2007

135

372

2008

176

343

2009

182

360

2010

152

348

2011

148

324

 

Grafikon br. 2: Vrednost izdatih dozvola za NVO [mil. USD]

godina

uvoz

izvoz

2005*

4,93

176,45

2006

12,52

346,33

2007

57,60

300,00

2008

129,18

580,69

2009

111,26

467,02

2010

79,65

757,88

2011

55,66

369,35

 

 

Grafikon br. 3: Broj izdatih dozvola za RDN

godina

uvoz

izvoz

2005

10

0

2006

9

1

2007

13

1

2008

27

0

2009

33

1

2010

79

7

2011

75

5

 

 

Grafikon br. 4: Vrednost izdatih dozvola za RDN [mil. USD]

godina

uvoz

izvoz

2005

0,223

0

2006

0,288

0,092

2007

0,81

0,061

2008

3,68

0

2009

5,24

0,57

2010

34,93

0,3

2011

6,42

1,04

 

 

Grafikon br. 5: "Najveće" UVOZ-ne destinacije NVO

 

Destinacija
UVOZA

Vrednost
izdatih dozvola
[USD]

%

Francuska

8.555.117,04

15

BiH

8.051.783,27

14

Austrija

7.609.834,56

14

Slovačka

3.931.030,95

7

SAD

3.668.104,33

7

Belgija

3.611.641,47

6

Crna Gora

3.454.590,38

6

Nemačka

3.220.886,90

6

Danska

3.191.974,50

6

Sve OSTALE

10.364.355,74

19

Ukupno

55.659.319,14

100

 

Grafikon br. 6. "Najveće" IZVOZ-ne destinacije NVO

 

Destinacija
IZVOZA

Vrednost
izdatih dozvola
[USD]

%

SAD

122.693.838,76

33

Irak

69.960.848,00

19

UK

27.664.250,40

7

Alžir

20.838.364,50

6

Nemačka

16.231.910,12

4

Bugarska

15.322.708,67

4

Azerbejdžan

14.101.218,78

4

Belgija

9.735.250,40

3

Egipat

8.468.206,03

2

Sve OSTALE

64.329.346,14

17

Ukupno

369.345.941,80

100

 

Grafikon br. 7: "Najveće" UVOZ-ne destinacije RDN

Destinacija
UVOZA

Vrednost
izdatih dozvola
[USD]

%

 

BiH

1.387.517,38

22

 

Švajcarska

1.201.430,30

19

 

Češka

1.117.437,32

17

Slovenija

1.039.840,18

16

Nemačka

488.117,66

8

Sve OSTALE

1.190.256,46

19

Ukupno

6.424.599,30

100,00

 

 

 

 

Grafikon br. 8: "Najveće" IZVOZ-ne destinacije RDN

Destinacija
IZVOZ

Vrednost
izdatih dozvola
[USD]

%

 

Ruska Federacija

861.804,00

82

 

Bahrein

108.230,16

10

 

Slovenija

47.887,71

5

 

BiH

27.106,07

3

 

Ukupno

1.045.027,94

100,00

 

 

 

 

Prilog 3

ODELJCI - TABELARNI PREGLED SPOLJNOTRGOVINSKOG PROMETA

 

Odeljak 1

SPISAK LICA KOJA SU REGISTROVANA ZA SPOLJNOTRGOVINSKI PROMET NAORUŽANJA, VOJNE OPREME I ROBE DVOSTRUKE NAMENE U 2011. GODINI

 

Red. br.

Naziv lica

Sedište lica

1.

MASTER SECURITY DOO

NIŠ

2.

ORUŽARNICA HUNTER DOO

BEOGRAD

3.

KEFO DOO

BEOGRAD

4.

PARACENTAR DOO

BEOGRAD

5.

ELEKTRO - DATA DOO

BEOGRAD

6.

TAGOR ELEKTRONIK DOO

NIŠ

7.

DEVAKO DOO

BEOGRAD

8.

LAB SYSTEMS SUPPORT

BEOGRAD

9.

ASSECO SEE DOO

BEOGRAD

10.

EWE COMP DOO

BEOGRAD

11.

KEMOIMPEKS AD

BEOGRAD

12.

INFORMATIKA AD

BEOGRAD

13.

Milena Manojlović PR. Radnja za popravku industrijskih četki MANOJLOVIĆ

NIŠ

14.

SUPER LAB DOO

BEOGRAD

15.

MUEHLBAUER DOO

BEOGRAD

16.

BEOETNA DOO

BEOGRAD

17.

ELTON CORPORATION DOO

BEOGRAD

18.

DIREKCIJA IRS DOO

BEOGRAD

19.

COMPACT LINE DOO

BEOGRAD

20.

SAGA DOO

BEOGRAD

21.

MC COMPANY DOO

BEOGRAD

22.

LG HEMIJA DOO

BEOGRAD

23.

COMING-COMPUTER ENGINEERING

BEOGRAD

24.

KONCERN FARMAKOM M.B. DOO

ŠABAC

25.

SOVA NVISION DOO

BEOGRAD

26.

HARDER DIGITAL SOVA AD

NIŠ

27.

TOMAGA DOO

BEOGRAD

28.

VALKRE ARMOR SYSTEMS DOO

BEOGRAD

 

Odeljak 1.1

SPISAK LICA KOJA SU REGISTROVANA ZA SPOLJNOTRGOVINSKI PROMET NAORUŽANJA, VOJNE OPREME I ROBE DVOSTRUKE NAMENE OD 2005. DO 2011. GODINE

 

Red. br.

Naziv lica

Sedište lica

1.

JUGOIMPORT-SDPR JP

BEOGRAD

2.

ZASTAVA ORUŽJE AD

KRAGUJEVAC

3.

METEOR- STILL DOO

KRAGUJEVAC

4.

KRUŠIK AD

VALJEVO

5.

INTERNATIONAL CG DP- u restrukturiranju

BEOGRAD

6.

MILAN BLAGOJEVIĆ-NAMENSKA AD

LUČANI

7.

PROIZVODNJA MILE DRAGIĆ DOO

ZRENJANIN

8.

BETRAM EKSPORT-IMPORT DOO

BEOGRAD

9.

KIPAL EKSPORT DOO

BEOGRAD

10.

MIKRO DOO

BEOGRAD

11.

BELOM DOO

BEOGRAD

12.

PRVA ISKRA NAMENSKA PROIZVODNJA AD

BARIČ

13.

PRVI PARTIZAN AD

UŽICE

14.

COFIS DOO EXPORT- IMPORT

BEOGRAD

15.

PMC INŽENJERING DOO

BEOGRAD

16.

REMONT-REMPROM DOO

ČAČAK

17.

BULET DOO

BEOGRAD

18.

SLOBODA AD

ČAČAK

19.

ATOM ELEKTRONIK DOO

BEOGRAD

20.

ACORDA INTERNATIONAL DOO

BEOGRAD

21.

YUGIT COMPANY DOO

BEOGRAD

22.

ASTRA ITB DOO

BEOGRAD

23.

J.N.J EKSPORT-IMPORT DOO

BEOGRAD

24.

ELEKTRO INTEREKS DOO

BEOGRAD

25.

PATRIMONS DOO

BEOGRAD

26.

METEL DOO

NOVI SAD

27.

GIM DOO

BEOGRAD

28.

CAN-YU DOO

BEOGRAD

29.

ČAJAVEC DOO

BEOGRAD

30.

DDA-KOMERC DOO

LESKOVAC

31.

JUGOHEMIJA AD

BEOGRAD

32.

TENEX&BOLDRINI DOO

SUBOTICA

33.

ORAO DOO

BEOGRAD

34.

TROFEJ COMERCE DOO

BEOGRAD

35.

SR ALEKS ARMOR NENAD ĆAKIĆ PREDUZETNIK

BEOGRAD, Mali Popović

36.

LIVNICA PRECIZNIH ODLIVAKA DOO

ADA

37.

UNI GLOBAL DOO

BEOGRAD

38.

CALYPSO GROUP DOO

BEOGRAD

39.

G2 MITCHELL ARMS DOO

BEOGRAD

40.

RTC DOO

BEOGRAD

41.

BAPS DOO

ZRENJANIN

42.

MAG ETROL DOO

BEOGRAD

43.

CAPRIOLO DOO

BAČKA TOPOLA

44.

JOMIL DOO

BEOGRAD, Baćevac

45.

DOO HUBERTUS PO

ADA

46.

SAVIHEM

BEOGRAD

47.

SSB International Inter Trade DOO

BEOGRAD

48.

GROF MBM DOO

PETROVAC NA MLAVI

49.

SNAJPER DOO

BEOGRAD

50.

METALIJA Eksport Import DOO

BEOGRAD

51.

PAMPERO DOO

BEOGRAD

52.

PUPIN-TELEKOM AD

BEOGRAD

53.

BONUM INŽENJERING DOO

BEOGRAD

54.

CATENA NET DOO

BEOGRAD

55.

PROANALITIKA DOO

BEOGRAD

56.

IVEX DOO

BEOGRAD

57.

CPR IMPEKS DOO

BEOGRAD

58.

DEKS DOO

BEOGRAD

59.

ČORTAN Co DOO

BEOGRAD

60.

BS - ITAL K.O.

BEOGRAD

61.

SPORT DOO

UŽICE

62.

General Trading and Marketing Kompani DOO

BEOGRAD

63.

ADRIATIK STIFADO DOO

BEOGRAD

64.

TEHNOREMONT DOO

TEMERIN

65.

DOO SUR TEC

ČAČAK

66.

TIGAR TEHNIČKA GUMA DOO

PIROT

67.

TELEGROUP DOO

BEOGRAD

68.

LENS DOO

BEOGRAD

69.

IMTEL RTV AD

BEOGRAD

70.

BIN KOMERCE DOO

BEOGRAD

71.

AC - OPREMA DOO

BEOGRAD

72.

EI - OPEK AD

NIŠ

73.

BEL SISTEMS DOO

BEOGRAD

74.

BMA TRADING DOO

BEOGRAD

75.

VEMUS AUTOCOMMERCE DOO

BEOGRAD

76.

NETSET GLOBAL SOLUTIONS DOO

BEOGRAD

77.

MITEC DOO

BEOGRAD

78.

SARTING DOO

BEOGRAD

79.

IBIS - INSTRUMENTS DOO

BEOGRAD

80.

AVIO GAMA - PLUS DOO

BEOGRAD

81.

GRAND MOTORS DOO

BEOGRAD

82.

INEX - LORIS AD

BEOGRAD

83.

MTT INFIZ DOO

BEOGRAD

84.

DOO MILOVIĆ - UNIVERZAL

VRBAS

85.

DEMAKS EKSPORT IMPORT DOO

BEOGRAD

86.

DIPEKS DOO

BEOGRAD

87.

HARDER DIGITAL DOO

BEOGRAD

88.

PARTIZAN ARMS DOO

BEOGRAD

89.

VALMEKS DOO

BEOGRAD

90.

DOO AGROPROGRES

BEOGRAD

91.

INSTITUT ZA NUKLEARNE NAUKE VINČA

BEOGRAD

92.

POLIESTER GRUPA DOO

PRIBOJ

93.

AD GALENIKA FITOFARMACIJA

BEOGRAD

94.

MIL GROUP DOO

BEOGRAD

95.

UČA INTERNATIONAL DOO

VRŠAC

96.

FARMALOGIST DOO

BEOGRAD

97.

TELKOM DOO

BEOGRAD

98.

AD RUDNIK I FLOTACIJA RUDNIK

RUDNIK

99.

CPS-CAD PROFESSIONAL SYSTEMS DOO

BEOGRAD

100.

TERI ENGINEERING DOO

BEOGRAD

101.

PREDUZEĆE NOVOS DOO

BEOGRAD

102.

SIMPO-DEKOR DOO

VRANJE

103.

SUPER HUNT DOO

LAJKOVAC

104.

NEOHIMIKI DOO

BEOGRAD

105.

CENTROHEM DOO

STARA PAZOVA

106.

PUPIN TELEKOM DATAKOM DOO

BEOGRAD

107.

JUGOELEKTRO TAD

BEOGRAD

108.

DAM-MONT DOO

STENJEVAC, Dvorište

109.

AGENCIJA ZA KONTROLU LETENJA SRBIJE I CRNE GORE DOO

BEOGRAD

110.

SUPER TANE DOO

SREMSKA KAMENICA

111.

DOO PROTEKT ENG

UMKA

112.

JUVELA DOO

BEOGRAD

113.

FLINT GROUP BALKAN DOO

GORNJI MILANOVAC

114.

KRUPNIK DOO

BEOGRAD

115.

SORINA DOO

SREMSKA KAMENICA

116.

MRG EKSPORT- IMPORT DOO

BEOGRAD

117.

IRITEL AD BEOGRAD

BEOGRAD

118.

MERIDIAN COMMUNICATIONS

BEOGRAD

119.

RUDNIK OLOVA I CINKA VELIKI MAJDAN DOO

LJUBOVIJA, Uzovnica

120.

MAŠINOGRADNJA DOO

KIKINDA

121.

FAM AD

KRUŠEVAC

122.

DAMIBA TRADE DOO

BEOGRAD

123.

COMTRADE IT SOLUTIONS AND SERVICES DOO

BEOGRAD

124.

INTER-TRANS TRADE DOO

BEOGRAD

125.

OZMOTEK DOO

BEOGRAD

126.

Horizon Systems Zoran Đorđević PR

PIROT

127.

ISCO DOO

ZRENJANIN

128.

DCP-HEMIGAL DOO

LESKOVAC

129.

KOMARČEVIĆ DOO

BEOGRAD

130.

ZODAKS DOO

BEOGRAD

131.

SZR ATELJE ENGRAVING ART

KRAGUJEVAC

132.

SIEMENS DOO

BEOGRAD

133.

TRAYAL- HEM DOO

KRUŠEVAC

134.

ANMINI KOMERC DOO

BEOGRAD

135.

DKS DOO

BEOGRAD

136.

JUGOSCAN DOO

BEOGRAD

137.

MAJKIĆ DOO

INĐIJA

138.

KRONI DOO

BEOGRAD

139.

STARTER DOO

SUBOTICA, Palić

140.

UNI-CHEM DOO

BEOGRAD

141.

PRENDIS DOO

BEOGRAD

142.

DEKRASYS-VORINS DOO

NOVI SAD

143.

ARSENAL-REM DOO

KRALJEVO

144.

S&T SERBIA DOO

BEOGRAD

145.

ALEKS ARMOR DOO

BEOGRAD, Popović

146.

CENTUM DOO

BEOGRAD

147.

MASTER-SECURITY DOO

NIŠ

148.

ORUŽARNICA HUNTER DOO

BEOGRAD

149.

KEFO DOO

BEOGRAD

150.

PARACENTAR DOO

BEOGRAD

151.

ELEKTRO - DATA DOO

BEOGRAD

152.

TAGOR ELEKTRONIK DOO

NIŠ

153.

DEWACO DOO

BEOGRAD

154.

LAB SYSTEMS SUPPORT DOO

BEOGRAD

155.

ASSECO SEE DOO

BEOGRAD

156.

EWE COMP DOO

BEOGRAD

157.

KEMOIMPEX AD

BEOGRAD

158.

INFORMATIKA AD

BEOGRAD

159.

Milena Manojlović PR. Radnja za popravku industrijskih četki MANOJLOVIĆ

NIŠ

160.

SUPER LAB DOO

BEOGRAD

161.

MUEHLBAUER DOO

BEOGRAD

162.

BEOETNA DOO

BEOGRAD

163.

ELTON CORPORATION DOO

BEOGRAD

 

Odeljak 2

IZDATE IZVOZNE DOZVOLE NAORUŽANJA I VOJNE OPREME1

 

DESTINACIJA

BROJ IZDATIH DOZVOLA

BROJ IZ NKL (NVO)

VREDNOST2 [USD]

OPIS ROBE

KOLIČINA
(u jedinici mere)

ZEMLJA KRAJNJEG KORISNIKA

TIP KRAJNJEG KORISNIKA3

1. Azerbejdžan

6

USL; 18; 22; 2; 15

14.101.218,78

usluga; dokumentacija; rezervni delovi; oprema; alat

5030 GN; 113 KD

Azerbejdžan

v

2. Alžir

4

USL; 5; 17; 2

20.838.364,50

usluga; alat; dokumentacija; bacač granata; detektor; rezervni delovi; lanser raketa; oprema

3489 KD

Alžir

v

3. Argentina

1

1

45.549,45

puške

135 KD

Argentina

c

4. Australija

4

1; 3

471.903,52

pištolji; karabini; rezervni delovi; municija; puške

546723 KD

Australija

c; v

5. Austrija

7

1; 6

1.198.081,31

usluga; automatska puška; oprema; mitraljez; puškomitraljez; rezervni delovi; pištolji

9892 KD

Egipat; Austrija

v; c

6. Bangladeš

4

3; 4

3.335.816,24

mine; oprema; detonatori; municija

614245 KD

Bangladeš

v

7. Bahami

1

8

52.748,62

pirotehnička smeša

86 KG

Rumunija

c

8. Bahrein

5

13; 23

507.685,37

zaštitna i bezbednosna oprema

3626

Bahrein

v

9. Belgija

6

3

9.735.250,40

municija; granata; kapislirana čaura

33164900 KD

Belgija; Slovenija

v; c

10. Belize

3

2; 6; 4

2.285.792,56

minobacač; tenk; mine; top; municija

135372 KD

Kongo DR

v

11. BiH

12

1; 3; 14; 8; 4; 2

865.762,46

karabini; municija; puške, pištolji; rezervni delovi; automatski pištolj; barut; eksplozivne naprave i punjenja; protivgradna raketa; detonator; mitraljezi; oprema; eksplozivne materije

2281143 KD;
300 KG

Bosna i Hercegovina

c; v

12. Bocvana

1

1

32.924,54

karabini

83 KD

Bocvana

c

13. Brazil

1

1

2.872,68

oprema

8 KD

Brazil

v

14. Bugarska

27

8; 1; 2; 3; 4

15.322.708,67

barut; kapislirana čaura; automatska puška; top; mitraljez; čaura; puške; municija; karabini; artiljerijska raketa; gorivo; upaljač; oprema; projektili; puškomitraljez; rezervni delovi; eksplozivne materije

283664 GN; 745740 KD;
44651 KG

Bugarska; Tadžikistan; Francuska; Tajland; Kenija

v; c

15. Venecuela

1

3

1.239,00

municija

3600 KD

Venecuela

v

16. Gvatemala

3

1; 3

527.781,38

puške, pištolji; municija

2801670 KD

Gvatemala

c; v

17. Grenland

1

1

51.609,83

karabini

125 KD

Grenland

c

18. Grčka

1

3

55.746,81

municija

307500 KD

Grčka

v

19. Egipat

9

USL; 22; 8; 17; 6; 3; 4; 1

8.468.206,03

obuka i usluga tehničke pomoći; dokumentacija; eksplozivne materije; alat; rezervni delovi; zemaljska i radionička oprema; pogonsko gorivo; barut; raketa; automatska puška

153 GN; 35794 KD

Egipat

v

20. Izrael

13

3; 4; 1; 8

4.425.823,70

municija; kapislirana čaura; rezervni delovi; čaura; pištolji; barut

6756025 KD; 110000 KG

Angola; Izrael; Burkina Faso

v; c

21. Indija

3

3; 8

3.755.488,00

municija; barut

137500 KD; 121500 KG

Indija

c; v

22. Indonezija

1

2

25.000,00

rezervni delovi

3433 KD

Indonezija

v

23. Irak

7

3; 2; 11; 10; USL; 4; 5; 1

69.960.848,00

municija; lanser raketa maljutka; zemaljska oprema; usluga; raketa; avion Lasta 95; SUV; top; mitraljez

1154786 KD

Irak

v

24. Italija

4

1; 3; 8

1.228.709,61

rezervni delovi; čaura; pištolji; karabini; barut

19985 KD; 37675 KG

Italija

c; v

25. Jordan

7

1; 3

3.640.495,00

puška; rezervni delovi; pištolji; puškomitraljez; automatska puška; oprema; municija; mitraljez

10539913 KD

Jordan; Irak; Avganistan

v

26. Južna Afrika

2

1

28.008,63

lovački karabini i rezervni delovi;

59 KD

Južna Afrika

c

27. Kanada

5

1; 2

70.422,00

automatska puška; pištolji; puške; mitraljez; karabini; puškomitraljez; rezervni delovi

544 KD

Kanada

c; v

28. Kenija

2

3

4.865.647,04

municija

872 KD

Kenija

v

29. Kina (Hong Kong)

1

4

517.600,00

oprema

1 KD

Vijetnam

v

30. Kipar

8

3; 2; 1; 7; 4; 13

1.253.286,21

municija; minobacač; puške; mine; balistika; zaštitna oprema; rezervni delovi

1662975 KD

Kipar; Uganda; Turkmenistan; Belorusija; Ukrajina

v; c

31. Kirginstan

1

1

17.048,45

karabini; puške

40 KD

Kirginstan

c

32. Mađarska

4

8; 2

2.859.432,00

barut; top

115526 KD;
52000 KG

Bosna i Hercegovina; Češka Republika

c; v

33. Makedonija

4

1; 3

198.383,95

rezervni delovi; mine; karabini; pištolji; revolveri; municija

267502 KD

Makedonija

v; c

34. Mijanmar

1

USL; 2

4.065.484,02

usluga; obuka; oprema

6 GN; 64 KD

Mijanmar

v

35. Namibija

3

1

91.023,84

usluga; pištolji; karabini; puške

701 KD

Namibija

v; c

36. Nemačka

3

3

16.231.910,12

municija; kapislirana čaura

53247000 KD

Nemačka

v; c

37. Nova Kaledonija

1

1

24.919,85

rezervni delovi; karabini

93 KD

Nova Kaledonija

c

38. Novi Zeland

2

1; 3

240.495,08

puške; karabini; municija

448836 KD

Novi Zeland

c

39. Norveška

1

3

238.133,53

municija; čaure; zrna

634000 KD

Norveška

c

40. Pakistan

3

3; 1

160.323,65

municija; pištolji

248675 KD

Pakistan

v; c

41. Panama

1

1

1.555.482,50

automatska puška

21755 KD

Uganda

v

42. Peru

2

1

154.523,22

rezervni delovi; automatska puška; puške; karabini; pištolji

999 KD

Peru

v

43. Portugalija

1

1

55.286,46

puške; pištolji

173 KD

Portugalija

c

44. Rumunija

7

3; 1; 8

1.549.884,70

celuloidna školjka; karabini; čaure; barut

179160 KD;
70660 KG

Rumunija

v; c

45. Ruska Federacija

2

1; 3

29.012,52

karabini; puške; municija

879 KD

Ruska Federacija

c

46. SAD

34

1; 13; 3; 2

122.693.838,76

usluga; rezervni delovi; zaštitna oprema; puške; municija; pištolji; mitraljez; karabini; mine; minobacač; čaure; zrna; kapislirana čaura; automatska puška

2000 GN; 447530889 KD

Avganistan; SAD; Kanada; Irak

v; c

47. Sv. Hristifor i Nevis

16

3; 8; 1

5.638.631,16

municija; barut; mine; eksploziv; gorivo; mitraljez

13727570 KD; 39220 KG

Kamerun; Izrael; Belgija; Ekvatorijalna Gvineja; Austrija

v; c

48. Sejšelska Ostrva

1

2

113.700,00

top

6 KD

Turkmenistan

v

49. Singapur

8

2; 3; 1

4.414.026,34

Top PA; municija; puška

32072 KD

Indonezija

v

50. Slovačka

1

3

117.720,16

municija

751850 KD

Slovačka

v

51. Slovenija

6

USL; 13; 1

148.841,63

usluga; balistika; zaštitna oprema; oprema; rezervni delovi; karabini; puške; pištolji

40 GN; 11888 KD

Slovenija

c; v

52. Tajland

5

3; 1

1.593.263,10

municija; rezervni delovi; pištolji

30047 KD

Tajland

v

53. Turkmenistan

2

13

1.029.868,50

balistička zaštitna oprema

1758 KD

Turkmenistan

v; c

54. Turska

1

4

306.415,00

ispitivanje modela

1 KD

Turska

v

55. UAE

1

10

317.030,00

helikopter

5 KD

Tadžikistan

c

56. Ujedinjeno Kraljevstvo

9

3; 13; 1

27.664.250,40

municija; zaštitna oprema; čaure; mine; automatska puška; puška; puškomitraljez; zrna

95707473 KD

Ujedinjeno Kraljevstvo; Bahrein; Turkmenistan; Tajland

c; v

57. Ukrajina

3

3; 8

372.672,00

municija; eksplozivne materije

1000000 KD;
4000 KG

Ukrajina

c; v

58. Urugvaj

5

3; 1; 8

2.508.336,50

municija; karabini; rezervni delovi; upaljač; barut; eksplozivna punjenja; mine

4014982 KD; 16360 KG

Čile; Urugvaj

v; c

59. Filipini

4

3

185.772,00

municija

916000 KD

Filipini

v

60. Francuska

6

USL; 8; 1; 11

614.835,56

usluga; rezervni delovi; puške, pištolji; barut; karabini; elektronska oprema

6558 KD

Francuska

v; c

61. Holandija

1

3

258.127,12

municija

1520000 KD

Holandija

c

62. Hrvatska

4

3; 1

214.326,13

municija; karabini; puške

757645 KD

Hrvatska

c; v

63. Crna Gora

19

8; 4; 3; 1; 7

3.182.927,64

barut; hemijske i dimne bombe; municija; pištolji; karabini; mine; rezervni delovi; kapisla; puškomitraljez; deaktivirani automatski pištolj; deaktivirana automatska puška; topovski udar; dvobazno raketno gorivo

1300 GN;
2445284 KD;
1467 KG

Crna Gora; Filipini; Nemačka

v; c

64. Češka Republika

8

1; 6; 3; 2

2.059.945,77

automati; karabini; mitraljez; tenk i rezervni delovi; prigušivači; puške; pištolji; haubica; puškomitraljez

25287 KD

Češka Republika

v; c

65. Čile

2

3

480.600,00

municija; zrna

2290000 KD

Urugvaj

v

66. Švajcarska

2

1; 8

286.879,80

puške, pištolji; barut

415 KD; 3000 KG

Švajcarska

c; v

UKUPNO

324

 

369.345.941,80

 

 

 

 

1 U periodu od 1. januara do 31. decembra 2011. godine (privremeni i besplatan izvoz nisu prikazani).
2 Vrednost iskazana u USD (preračunato po zvaničnom srednjem kursu NBS na dan 31. decembra 2011. godine).
3 Tip krajnjeg korisnika: d-državni, v-vojni i c-civilni.

 

Odeljak 3

IZDATE UVOZNE DOZVOLE NAORUŽANJA I VOJNE OPREME1

 

DESTINACIJA

BROJ
IZDATIH DOZVOLA

BROJ IZ NKL (NVO)

VREDNOST2 [USD]

OPIS ROBE

KOLIČINA
(u jedinici mere)

ZEMLJA POREKLA

TIP KRAJNJEG KORISNIKA3

1. Austrija

19

USL; 11; 21; 1; 3; 4; 2

7.609.834,56

obuka; elektronska oprema; oprema i softver; dokumentacija; karabini; municija; rezervni delovi; pištolji; optika; puške; revolveri

6 GN; 344393 KD

Austrija; Nemačka; SAD; Brazil; Belgija

v; c

2. Belgija

9

1; 3; 8

3.611.641,47

karabini; municija; pištolji; zrna; barut

5026020 KD; 140200 KG

Japan; SAD; Belgija; Švedska

c; v

3. Belorusija

3

1; 11

378.967,00

optika; oprema

332 KD

Belorusija

v

4. BiH

20

22; 3; 1; 11; 4; USL; 6; 2; 8

8.051.783,27

usluga; obuka; dokumentacija; oprema; detonator; municija; optika; rezervni delovi; detonatorska kapisla; čaura; remont; zrna; motor; eksplozivne materije

1 GN; 280593774 KD; 50 KG

Bosna i Hercegovina

v; c

5. Bugarska

6

1; 12; 4; 8

1.891.244,01

pištolji; rezervni delovi; karabini; oprema; eksplozivne materije

60418 KD; 27956 KG; 200 TN

SAD; Bugarska

c; v

6. Grčka

1

1

70.070,10

pištolji; rezervni delovi

124 KD

Italija

c

7. Danska

2

USL; -; 11; 18

3.191.974,50

obuka; usluga; oprema

2 GN

Danska

v

8. Izrael

1

15

149.500,00

oprema

1 GN

Izrael

v

9. Italija

7

1

907.949,74

rezervni delovi; karabini; puške; pištolji; revolveri

1336 KD

Italija

c

10. Kina

1

8

48.000,00

eksplozivne materije

10000 KG

Kina

c

11. Kipar

3

3; 18

663.097,57

usluga; oprema

8 KD

Ukrajina

v

12. Makedonija

1

2

50.000,00

lanser raketa

100 KD

Makedonija

v

13. Nemačka

13

1; USL; 11; 3

3.220.886,90

obuka; rezervni delovi; optika; elektronska oprema; puške; karabini; municija

4 GN; 2921 KD

Nemačka; Danska; SAD

v; c

14. Norveška

1

8

15.736,66

eksploziv

235 KG

Norveška

v

15. Portugalija

2

1

135.468,86

puške; karabini

135 KD

Belgija

c

16. Rumunija

1

1

2.942,56

oprema; optika

6 KD

Rumunija

v

17. Ruska Federacija

4

1; 11

447.982,61

automatski pištolj; puške; karabini; dokumentacija; oprema

1208 KD

Ruska Federacija

c; v

18. SAD

10

3; 1; 23; 12; 8

3.668.104,33

kapisla; municija; karabini; bezbednosna oprema; rezervni delovi; automatska puška; barut

112301112 KD; 77000 KG

SAD

v; c

19. Slovačka

3

18; 3; 17

3.931.030,95

oprema; municija; rezervni delovi; zaštitni materijali

1 GN; 2006 KD; 10 KG

Slovačka

v

20. Slovenija

6

5; 4; 15; 1; 3; 8

567.842,14

alat; oprema; rezervni delovi; članak; barut

15 GN; 15000010 KD; 500 KG

Kanada; Slovenija

v; c

21. Tajvan

1

2

588,00

rezervni delovi

24 KD

Tajvan

c

22. Turska

1

1

13.074,00

automatska puška; rezervni delovi

117 KD

Turska

v

23. Ujedinjeno Kraljevstvo

4

1; 10; 3

116.303,45

karabini; rezervni delovi; oprema; municija

500219 KD

Ujedinjeno Kraljevstvo

c; v

24. Ukrajina

3

2; 10; 8

1.257.439,00

rezervni delovi; eksplozivne materije

88 GN; 154 KD; 15000 KG

Ruska Federacija; Ukrajina

v

25. Finska

4

3; 1

58.733,37

municija; puške; rezervni delovi

64528 KD

Finska

v

26. Francuska

5

11; 3; 10

8.555.117,04

usluga; radio uređaj; oprema; članak; rezervni delovi

602 GN; 21000021 KD

Francuska

v

27. Holandski Antili

1

10

3.019.969,55

TAS podaci

3 KD

Izrael

v

28. Crna Gora

9

22; 6; 1; 2; 4; 8

3.454.590,38

usluga; dokumentacija; oprema; rezervni delovi; pištolji; top; puške; automatska puška; raketa; puškomitraljez; eksplozivne materije

1 GN; 55305 KD; 1750 KG

Crna Gora; Kina; Albanija;

v; c

29. Češka

8

USL; 2; 18; 1; 5; 3

623.447,12

usluga; alat; oprema; pištolji; balistika; karabini; puške; rezervni delovi; optika; municija

2 GN; 54185 KD

Češka Republika

v; c

UKUPNO

148

 

55.659.319,14

 

 

 

 

1 U periodu od 1. januara do 31. decembra 2011. godine (privremeni i besplatan uvoz nisu prikazani).
2 Vrednost iskazana u USD (preračunato po zvaničnom srednjem kursu NBS na dan 31. decembra 2011. godine).
3 Tip krajnjeg korisnika: d-državni, v-vojni i c-civilni.

 

Odeljak 4

IZDATE IZVOZNE DOZVOLE ROBE DVOSTRUKE NAMENE1

 

DESTINACIJA

BROJ
IZDATIH DOZVOLA

BROJ IZ NKL (RDN)

VREDNOST2 [USD]

OPIS ROBE

KOLIČINA
(u jedinici mere)

ZEMLJA KRAJNJEG KORISNIKA

TIP KRAJNJEG KORISNIKA3

1. Bahrein

1

1A005

108.230,16

zaštitna oprema

123 KD

Bahrein

v

2. BiH

1

1C239

27.106,07

Hemikalije

2992 KG

Bosna i Hercegovina

c

3. Ruska Federacija

1

1A005

861.804,00

Balistika; zaštitna oprema; oprema

950 KD

Ruska Federacija

c

4. Slovenija

2

1A005

47.887,71

zaštitna oprema

96 KD

Slovenija

c

UKUPNO

5

 

1.045.027,93

 

 

 

 

1 U periodu od 1. januara do 31. decembra 2011. godine (privremeni i besplatan izvoz nisu prikazani).
2 Vrednost iskazana u USD (preračunato po zvaničnom srednjem kursu NBS na dan 31. decembra 2011. godine).
3 Tip krajnjeg korisnika: d-državni, v-vojni i c-civilni.

 

Odeljak 5

IZDATE UVOZNE DOZVOLE ROBE DVOSTRUKE NAMENE1

 

DESTINACIJA

BROJ
IZDATIH DOZVOLA

BROJ IZ NKL (RDN)

VREDNOST2 [USD]

OPIS ROBE

KOLIČINA
(u jedinici mere)

ZEMLJA POREKLA

TIP KRAJNJEG KORISNIKA3

1. Austrija

6

1C230; 5A002; 1C350; 1C239

382.204,70

tačkasti radioaktivni izvor; oprema; hemikalije; eksplozivne materije

7 KD; 34000 KG; 150 TN

Nemačka; Kina; Austrija

c; v

2. BiH

11

3A232; 4A001

1.387.517,38

usluga; detonatori; oprema

1072060 KD

Bosna i Hercegovina

c; v

3. Danska

1

5D002

163.335,15

oprema

2 KD

Danska

c

4. Izrael

1

9A115

5.040,00

oprema

36 KD

Izrael

c

5. Nemačka

11

2B007; 1A004; 1C350; 0C001; 1C230

488.117,66

obuka; oprema; hemikalije; detektor; robot

17 GN; 550 GR; 11 KD; 8523 KG; 20 LT

Nemačka

c; v

6. SAD

13

0C003; 1C229; 1C350; 1A004

9.510,10

hemikalije; bizmut; smeše i rastvori koji sadrže deuterijum; oprema

1425 GR; 120 KD; 43 KG; 27 LT

SAD; Nemačka

c

7. Singapur

1

6A002

342.000,00

oprema

3900 KD

Kina

c

8. Slovenija

7

6A006; 1B115; 1C350; 1C002

1.039.840,18

oprema; obuka; hemikalije; materijal; AL šipke

1 GN; 3 KD; 177830 KG

Nemačka; Slovenija; Kina

c

9. Holandija

3

6A003; 1C350

90.016,29

oprema; hemikalije

9 KD; 8000 KG

SAD; Nemačka

v; c

10. Hrvatska

1

1A004

30.551,34

oprema

3 KD

Ujedinjeno
Kraljevstvo

v

11. Crna Gora

3

3A232; 3A229

134.815,39

detonatori; oprema

15500 KD;
505000 MD

Indija

c

12. Češka

10

2B350; 3A232; 1C350; 1C239

1.117.437,32

oprema; detonatori; rezervni delovi; hemikalije; eksploziv

11 GN;
130003 KD;
54300 KG; 240 TN

Danska; Češka Republika; Nemačka; Švedska; Poljska

c

13. Švajcarska

5

3A002; 6A003; 1C450; 1C239

1.201.430,30

oprema; hemikalije

2 KD; 20913 KG

Švajcarska; Nemačka

v; c

14. Švedska

1

6A002

27.128,71

oprema

1 KD

Švedska

c

15. Španija

1

1C350

5.654,78

hemikalije

2500 KG

Španija

c

UKUPNO

75

 

6.424.599,31

 

 

 

 

1 U periodu od 1. januara do 31. decembra 2011. godine (privremeni i besplatan uvoz nisu prikazani).
2 Vrednost iskazana u USD (preračunato po zvaničnom srednjem kursu NBS na dan 31. decembra 2011. godine).
3 Tip krajnjeg korisnika: d-državni, v-vojni i c-civilni.

 

Odeljak 6

IZVOZ NAORUŽANJA I VOJNE OPREME (REALIZACIJA)1

 

DESTINACIJA

BROJ
IZDATIH DOZVOLA

BROJ IZ NKL (NVO)

VREDNOST2 [USD]

VREDNOST REALIZACIJE3 [USD]

OPIS ROBE

KOLIČINA
(u jedinici mere)

ZEMLJA KRAJNJEG KORISNIKA

TIP KRAJNJEG KORISNIKA4

1. Azerbejdžan

6

18; 22; 2; 15

14.101.218,78

0,00

usluga; dokumentacija; rezervni delovi; oprema; alat

5030 GN; 113 KD

Azerbejdžan

v

2. Alžir

4

22; 5; 17; 2

20.838.364,50

396.443,00

usluga; alat; dokumentacija; bacač granata; detektor; rezervni delovi; lanser raketa; oprema

3489 KD

Alžir

v

3. Argentina

1

1

45.549,45

0,00

puške

135 KD

Argentina

c

4. Australija

4

1; 3

471.903,52

1.093.931,39

pištolji; karabini; rezervni delovi; municija; puške

546723 KD

Australija

c; v

5. Austrija

7

1; 6

1.198.081,31

1.193.622,31

usluga; automatska puška; oprema; mitraljez; puškomitraljez; rezervni delovi; pištolji

9892 KD

Egipat; Austrija

v; c

6. Bangladeš

4

3; 4

3.335.816,24

4.142.466,89

mine; oprema; detonatori; municija

614245 KD

Bangladeš

v

7. Bahami

1

8

52.748,62

52.748,62

pirotehnička smeša

86 KG

Rumunija

c

8. Bahrein

5

13; 23

507.685,37

486.334,37

zaštitna i bezbednosna oprema

3626 KD

Bahrein

v

9. Belgija

6

3

9.735.250,40

8.691.052,99

municija; granata; kapislirana čaura

33164900 KD

Belgija; Slovenija

v; c

10. Belize

3

2; 6; 4

2.285.792,56

2.285.792,56

minobacač; tenk; mine; top; municija

135372 KD

Kongo DR

v

11. Bosna i Hercegovina

12

1; 3; 14; 8; 4; 2

865.762,46

606.737,19

karabini; municija; puške, pištolji; rezervni delovi; automatski pištolj; barut; eksplozivne naprave i punjenja; protivgradna raketa; detonator; mitraljezi; oprema; eksplozivne materije

2281143 KD; 300 KG

Bosna i Hercegovina

c; v

12. Bocvana

1

1

32.924,54

0,00

karabini

83 KD

Bocvana

c

13. Brazil

1

1

2.872,68

0,00

oprema

8 KD

Brazil

v

14. Bugarska

27

8; 1; 2; 3; 4

15.322.708,67

6.998.944,16

barut; kapislirana čaura; automatska puška; top; mitraljez; čaura; puške; municija; karabini; artiljerijska raketa; gorivo; upaljač; oprema; projektili; puškomitraljez; rezervni delovi; eksplozivne materije

283664 GN; 745740 KD; 44651 KG

Bugarska; Tadžikistan; Francuska; Tajland; Kenija

v; c

15. Venecuela

1

3

1.239,00

0,00

municija

3600 KD

Venecuela

v

16. Gvatemala

3

1; 3

527.781,38

486.994,50

puške, pištolji; municija

2801670 KD

Gvatemala

c; v

17. Grenland

1

1

51.609,83

51.609,83

karabini

125 KD

Grenland

c

18. Grčka

1

3

55.746,81

53.580,66

municija

307500 KD

Grčka

v

19. Egipat

9

22; 8; 17; 6; 3; 4; 1

8.468.206,03

5.760.684,90

obuka i usluga tehničke pomoći; dokumentacija; eksplozivne materije; alat; rezervni delovi; zemaljska i radionička oprema; pogonsko gorivo; barut; raketa; automatska puška

153 GN; 35794 KD

Egipat

v

20. Izrael

13

3; 4; 1; 8

4.425.823,70

767.719,00

municija; kapislirana čaura; rezervni delovi; čaura; pištolji; barut

6756025 KD; 110000 KG

Angola; Izrael; Burkina Faso

v; c

21. Indija

3

3; 8

3.755.488,00

3.707.100,00

municija; barut

137500 KD; 121500 KG

Indija

c; v

22. Indonezija

1

2

25.000,00

25.000,00

rezervni delovi

3433 KD

Indonezija

v

23. Irak

7

3; 2; 11; 10; 22; 4; 5; 1

69.960.848,00

50.609.247,80

municija; lanser raketa maljutka; zemaljska oprema; usluga; raketa; avion Lasta 95; SUV; top; mitraljez

1154786 KD

Irak

v

24. Italija

4

1; 3; 8

1.228.709,61

857.167,83

rezervni delovi; čaura; pištolji; karabini; barut

19985 KD; 37675 KG

Italija

c; v

25. Jordan

7

1; 3

3.640.495,00

4.043.440,00

puška; rezervni delovi; pištolji; puškomitraljez; automatska puška; oprema; municija; mitraljez

10539913 KD

Jordan; Irak; Avganistan

v

26. Južna Afrika

2

1

28.008,63

25.880,00

lovački karabini i rezervni delovi;

59 KD

Južna Afrika

c

27. Kanada

5

1; 2

70.422,00

40.280,00

automatska puška; pištolji; puške; mitraljez; karabini; puškomitraljez; rezervni delovi

544 KD

Kanada

c; v

28. Kenija

2

3

4.865.647,04

13.526.523,69

municija

872 KD

Kenija

v

29. Kina (Hong Kong)

1

4

517.600,00

610.600,00

oprema

1 KD

Vijetnam

v

30. Kipar

8

3; 2; 1; 7; 4; 13

1.253.286,21

743.463,21

municija; minobacač; puške; mine; balistika; zaštitna oprema; rezervni delovi

1662975 KD

Kipar; Uganda; Turkmenistan; Belorusija; Ukrajina

v; c

31. Kirgistan

1

1

17.048,45

17.048,45

karabini; puške

40 KD

Kirginstan

c

32. Mađarska

4

8; 2

2.859.432,00

1.534.994,50

barut; top

115526 KD; 52000 KG

Bosna i Hercegovina; Češka Republika

c; v

33. Makedonija

4

1; 3

198.383,95

298.296,95

rezervni delovi; mine; karabini; pištolji; revolveri; municija

267502 KD

Makedonija

v; c

34. Mijanmar

1

22; 2

4.065.484,02

0,00

usluga; obuka; oprema

6 GN; 64 KD

Mijanmar

v

35. Namibija

3

22; 1

91.023,84

72.623,16

usluga; pištolji; karabini; puške

701 KD

Namibija

v; c

36. Nemačka

3

3

16.231.910,12

2.355.690,05

municija; kapislirana čaura

53247000 KD

Nemačka

v; c

37. Nova Kaledonija

1

1

24.919,85

24.919,85

rezervni delovi; karabini

93 KD

Nova Kaledonija

c

38. Novi Zeland

2

1; 3

240.495,08

397.865,30

puške; karabini; municija

448836 KD

Novi Zeland

c

39. Norveška

1

3

238.133,53

238.133,53

municija; čaure; zrna

634000 KD

Norveška

c

40. Pakistan

3

3; 1

160.323,65

113.670,00

municija; pištolji

248675 KD

Pakistan

v; c

41. Panama

1

1

1.555.482,50

0,00

automatska puška

21755 KD

Uganda

v

42. Peru

2

1

154.523,22

0,00

rezervni delovi; automatska puška; puške; karabini; pištolji

999 KD

Peru

v

43. Portugalija

1

1

55.286,46

55.286,46

puške; pištolji

173 KD

Portugalija

c

44. Rumunija

7

3; 1; 8

1.549.884,70

3.149.847,10

celuloidna školjka; karabini; čaure; barut

179160 KD; 70660 KG

Rumunija

v; c

45. Ruska Federacija

2

1; 3

29.012,52

340,06

karabini; puške; municija

879 KD

Ruska Federacija

c

46. SAD

34

1; 13; 3; 2; 22

122.693.838,76

29.583.907,52

usluga; rezervni delovi; zaštitna oprema; puške; municija; pištolji; mitraljez; karabini; mine; minobacač; čaure; zrna; kapislirana čaura; automatska puška

2000 GN; 447530889 KD

Avganistan; SAD; Kanada; Irak

v; c

47. Sv. Hristifor i Nevis

16

3; 8; 1

5.638.631,16

3.704.726,47

municija; barut; mine; eksploziv; gorivo; mitraljez

13727570 KD; 39220 KG

Kamerun; Izrael; Belgija; Ekvatorijalna Gvineja; Austrija

v; c

48. Sejšelska Ostrva

1

2

113.700,00

113.700,00

top

6 KD

Turkmenistan

v

49. Singapur

8

2; 3; 1

4.414.026,34

3.287.832,85

Top PA; municija; puška

32072 KD

Indonezija

v

50. Slovačka

1

3

117.720,16

187.291,33

municija

751850 KD

Slovačka

v

51. Slovenija

6

13; 1

148.841,63

72.759,27

usluga; balistika; zaštitna oprema; oprema; rezervni delovi; karabini; puške; pištolji

40 GN; 11888 KD

Slovenija

c; v

52. Tajland

5

3; 1

1.593.263,10

1.250.595,00

municija; rezervni delovi; pištolji

30047 KD

Tajland

v

53. Turkmenistan

2

13

1.029.868,50

1.029.868,50

balistička zaštitna oprema

1758 KD

Turkmenistan

v; c

54. Turska

1

22; 4

306.415,00

0,00

ispitivanje modela

1 KD

Turska

v

55. UAE

1

10

317.030,00

0,00

helikopter

5 KD

Tadžikistan

c

56. Ujedinjeno Kraljevstvo

9

3; 13; 1

27.664.250,40

1.180.451,54

municija; zaštitna oprema; čaure; mine; automatska puška; puška; puškomitraljez; zrna

95707473 KD

Ujedinjeno Kraljevstvo; Bahrein; Turkmenistan; Tajland

c; v

57. Ukrajina

3

3; 8

372.672,00

292.444,00

municija; eksplozivne materije

1000000 KD; 4000 KG

Ukrajina

c; v

58. Urugvaj

5

3; 1; 8

2.508.336,50

2.224.350,04

municija; karabini; rezervni delovi; upaljač; barut; eksplozivna punjenja; mine

4014982 KD; 16360 KG

Čile; Urugvaj

v; c

59. Filipini

4

3

185.772,00

185.772,00

municija

916000 KD

Filipini

v

60. Francuska

6

22; 8; 1; 11

614.835,56

796.475,97

usluga; rezervni delovi; puške, pištolji; barut; karabini; elektronska oprema

6558 KD

Francuska

v; c

61. Holandija

1

3

258.127,12

537.321,29

municija

1520000 KD

Holandija

c

62. Hrvatska

4

3; 1

214.326,13

280.200,53

municija; karabini; puške

757645 KD

Hrvatska

c; v

63. Crna Gora

19

8; 4; 3; 1; 7

3.182.927,64

2.531.375,68

barut; hemijske i dimne bombe; municija; pištolji; karabini; mine; rezervni delovi; kapisla; puškomitraljez; deaktivirani automatski pištolj; deaktivirana automatska puška; topovski udar; dvobazno raketno gorivo

1300 GN; 2445284 KD; 1467 KG

Crna Gora; Filipini; Nemačka

v; c

64. Češka Republika

8

1; 6; 3; 2

2.059.945,77

634.770,61

automati; karabini; mitraljez; tenk i rezervni delovi; prigušivači; puške; pištolji; haubica; puškomitraljez

25287 KD

Češka Republika

v; c

65. Čile

2

3

480.600,00

480.600,00

municija; zrna

2290000 KD

Urugvaj

v

66. Švajcarska

2

1; 8

286.879,80

124.526,91

puške, pištolji; barut

415 KD; 3000 KG

Švajcarska

c; v

UKUPNO

324

 

369.345.941,80

164.015.049,82

 

 

 

 

1 U periodu od 1. januara do 31. decembra 2011. godine (privremeni i besplatan izvoz nisu prikazani).
2 Vrednost iskazana u USD (preračunato po zvaničnom srednjem kursu NBS na dan 31. decembra 2011. godine).
3 Isto kao 2. Obuhvaćena i vrednost realizacije po dozvolama izdatim u 2010. godini sa rokom važenja u 2011. godini.
4 Tip krajnjeg korisnika: d-državni, v-vojni i c-civilni.

 

Odeljak 7

UVOZ NAORUŽANJA I VOJNE OPREME (REALIZACIJA)1

 

DESTINACIJA

BROJ IZDATIH DOZVOLA

BROJ IZ NKL (NVO)

VREDNOST2 [USD]

VREDNOST REALIZACIJE3 [USD]

OPIS ROBE

KOLIČINA
(u jedinici mere)

ZEMLJA POREKLA

TIP KRAJNJEG KORISNIKA4

1. Austrija

19

22: 11; 21; 1; 3; 4; 2

7.609.834,56

545.134,42

obuka; elektronska oprema; oprema i softver; dokumentacija; karabini; municija; rezervni delovi; pištolji; optika; puške; revolveri

6 GN; 344393 KD

Austrija; Nemačka; SAD; Brazil; Belgija

v; c

2. Belgija

9

1; 3; 8

3.611.641,47

199.336,52

karabini; municija; pištolji; zrna; barut

5026020 KD; 140200 KG

Japan; SAD; Belgija; Švedska

c; v

3. Belorusija

3

1; 11

378.967,00

181.632,00

optika; oprema

332 KD

Belorusija

v

4. Bosna i Hercegovina

20

22; 3; 1; 11; 4; 6; 2; 8

8.051.783,27

4.415.650,71

usluga; obuka; dokumentacija; oprema; detonator; municija; optika; rezervni delovi; detonatorska kapisla; čaura; remont; zrna; motor; eksplozivne materije

1 GN; 280593774 KD; 50 KG

Bosna i Hercegovina

v; c

5. Bugarska

6

1; 12; 4; 8

1.891.244,01

1.315.119,59

pištolji; rezervni delovi; karabini; oprema; eksplozivne materije

60418 KD; 27956 KG; 200 TN

SAD; Bugarska

c; v

6. Grčka

1

1

70.070,10

13.310,57

pištolji; rezervni delovi

124 KD

Italija

c

7. Danska

2

22; 11; 18

3.191.974,50

3.202.578,40

obuka; usluga; oprema

2 GN

Danska

v

8. Izrael

1

15

149.500,00

0,00

oprema

1 GN

Izrael

v

9. Italija

7

1

907.949,74

168.547,65

rezervni delovi; karabini; puške; pištolji; revolveri

1336 KD

Italija

c

10. Kina

1

8

48.000,00

0,00

eksplozivne materije

10000 KG

Kina

c

11. Kipar

2

18; 22

609.097,57

609.097,57

usluga; oprema

8 KD

Ukrajina

v

12. Makedonija

1

2

50.000,00

182.306,18

lanser raketa

100 KD

Makedonija

v

13. Nemačka

13

1;22; 11; 3

3.220.886,90

1.906.560,60

obuka; rezervni delovi; optika; elektronska oprema; puške; karabini; municija

4 GN; 2921 KD

Nemačka; Danska; SAD

v; c

14. Norveška

1

8

15.736,66

15.736,66

eksploziv

235 KG

Norveška

v

15. Portugalija

2

1

135.468,86

0,00

puške; karabini

135 KD

Belgija

c

16. Rumunija

1

1

2.942,56

2.942,56

oprema; optika

6 KD

Rumunija

v

17. Ruska Federacija

4

1; 11

447.982,61

445.939,09

automatski pištolj; puške; karabini; dokumentacija; oprema

1208 KD

Ruska Federacija

c; v

18. SAD

10

3; 1; 23; 12; 8

3.668.104,33

606.147,70

kapisla; municija; karabini; bezbednosna oprema; rezervni delovi; automatska puška; barut

112301112 KD; 77000 KG

SAD

v; c

19. Slovačka

3

18; 3; 17

3.931.030,95

666.954,77

oprema; municija; rezervni delovi; zaštitni materijali

1 GN; 2006 KD; 10 KG

Slovačka

v

20. Slovenija

6

5; 4; 15; 1; 3; 8

567.842,14

885.094,72

alat; oprema; rezervni delovi; članak; barut

15 GN; 15000010 KD; 500 KG

Kanada; Slovenija

v; c

21. Tajvan

1

2

588,00

588,00

rezervni delovi

24 KD

Tajvan

c

22. Turska

1

1

13.074,00

0,00

automatska puška; rezervni delovi

117 KD

Turska

v

23. Ujedinjeno
Kraljevstvo

4

1; 10; 3

116.303,45

87.010,19

karabini; rezervni delovi; oprema; municija

500219 KD

Ujedinjeno Kraljevstvo

c; v

24. Ukrajina

3

2; 10; 8

1.257.439,00

2.464.090,88

rezervni delovi; eksplozivne materije

88 GN; 154 KD; 15000 KG

Ruska Federacija; Ukrajina

v

25. Finska

4

3; 1

58.733,37

51.404,15

municija; puške; rezervni delovi

64528 KD

Finska

v

26. Francuska

5

11; 3; 10

8.555.117,04

7.072.334,63

usluga; radio uređaj; oprema; članak; rezervni delovi

602 GN;
21000021 KD

Francuska

v

27. Holandski
Antili

1

10

3.019.969,55

3.019.969,55

TAS podaci

3 KD

Izrael

v

28. Crna Gora

9

22; 6; 1; 2; 4; 8

3.454.590,38

3.780.468,65

usluga; dokumentacija; oprema; rezervni delovi; pištolji; top; puške; automatska puška; raketa; puškomitraljez; eksplozivne materije

1 GN; 55305 KD; 1750 KG

Crna Gora; Kina; Albanija;

v; c

29. Češka Republika

8

22; 2; 18; 1; 5; 3

623.447,12

277.079,48

usluga; alat; oprema; pištolji; balistika; karabini; puške; rezervni delovi; optika; municija

2 GN; 54185 KD

Češka Republika

v; c

30. Španija5

0

 3

0,00

63.538,26

municija

2300 KD

Španija

v

UKUPNO

148

 

55.659.319,14

32.178.573,50

 

 

 

 

1 U periodu od 1. januara do 31. decembra 2011. godine (privremeni i besplatan uvoz nisu prikazani).
2 Vrednost iskazana u USD (preračunato po zvaničnom srednjem kursu NBS na dan 31. decembra 2011. godine).
3 Isto kao 2. Obuhvaćena i vrednost realizacije po dozvolama izdatim u 2010. godini sa rokom važenja u 2011. godini.
4 Tipkrajnjeg korisnika: d-državni, v-vojni i c-civilni.
5 Za ovu destinaciju nije bilo izdatih dozvola u 2011. godini. Prikazana je samo realizacija po dozvolama izdatim u 2010. godini, sa rokom važenja u 2011. godini. Svi ostali podaci su obuhvaćeni izveštajem za 2010. godinu.

 

Odeljak 8

IZVOZ ROBE DVOSTRUKE NAMENE (REALIZACIJA)1

 

DESTINACIJA

BROJ IZDATIH DOZVOLA

BROJ IZ NKL (RDN)

VREDNOST2 [USD]

VREDNOST REALIZACIJE3 [USD]

OPIS ROBE

KOLIČINA
(u jedinici mere)

ZEMLJA KRAJNJEG KORISNIKA

TIP KRAJNJEG KORISNIKA4

1. Bahrein

1

1A005

108.230,16

108.230,16

balistička zaštitna oprema

123 KD

Bahrein

v

2. Bosna i Hercegovina

1

1C239

27.106,07

50.998,79

hemikalije

2992 KG

Bosna i Hercegovina

c

3. Ruska Federacija

1

1A005

861.804,00

0,00

balistička zaštitna oprema

950 KD

Ruska Federacija

c

4. Slovenija

2

1A005

47.887,71

18.955,81

balistička zaštitna oprema

96 KD

Slovenija

c

UKUPNO

5

 

1.045.027,93

178.184,76

 

 

 

 

1 U periodu od 1. januara do 31. decembra 2011. godine (privremeni i besplatan izvoz nisu prikazani).
2 Vrednost iskazana u USD (preračunato po zvaničnom srednjem kursu NBS na dan 31. decembra 2011. godine).
3 Isto kao 2. Obuhvaćena i vrednost realizacije po dozvolama izdatim u 2010. godini sa rokom važenja u 2011. godini.
4 Tip krajnjeg korisnika: d-državni, v-vojni i c-civilni.

 

Odeljak 9

UVOZ ROBE DVOSTRUKE NAMENE (REALIZACIJA)1

 

DESTINACIJA

BROJ IZDATIH DOZVOLA

BROJ IZ NKL (RDN)

VREDNOST2 [USD]

VREDNOST REALIZACIJE3 [USD]

OPIS ROBE

KOLIČINA
(u jedinici mere)

ZEMLJA POREKLA

TIP KRAJNJEG KORISNIKA4

1. Austrija

6

1C230; 5A002; 1C350; 1C239

382.204,70

199.807,77

tačkasti radioaktivni izvor; oprema; hemikalije; eksplozivne materije

7 KD; 34000 KG; 150 TN

Nemačka; Kina; Austrija

c; v

2. Bosna i Hercegovina

11

3A232; 4A001

1.387.517,38

325.181,09

usluga; detonatori; oprema

1072060 KD

Bosna i Hercegovina

c; v

3. Danska

1

5D002

163.335,15

163.335,15

oprema

2 KD

Danska

c

4. Izrael

1

9A115

5.040,00

104.842,50

oprema

36 KD

Izrael

c

5. Nemačka

11

2B007; 1A004; 1C350; 0C001; 1C230

488.117,66

482.243,68

obuka; oprema; hemikalije; detektor; robot

17 GN; 550 GR; 11 KD; 8523 KG; 20 LT

Nemačka

c; v

6. SAD

13

0C003; 1C229; 1C350; 1A004

9.510,10

8.517,13

hemikalije; bizmut; smeše i rastvori koji sadrže deuterijum; oprema

1425 GR; 120 KD; 43 KG; 27 LT

SAD; Nemačka

c

7. Singapur

1

6A002

342.000,00

186.250,00

oprema

3900 KD

Kina

c

8. Slovenija

7

6A006; 1B115; 1C350; 1C002

1.039.840,18

1.082.983,86

oprema; obuka; hemikalije; materijal; AL šipke

1 GN; 3 KD; 177830 KG

Nemačka; Slovenija; Kina

c

9. Holandija

3

6A003; 1C350

90.016,29

79.009,40

oprema; hemikalije

9 KD; 8000 KG

SAD; Nemačka

v; c

10. Hrvatska

1

1A004

30.551,34

0,00

oprema

3 KD

Ujedinjeno
Kraljevstvo

v

11. Crna Gora

3

3A232; 3A229

134.815,39

136.402,80

detonatori; oprema

15500 KD; 505000 MD

Indija

c

12. Češka Republika

10

2B350; 3A232; 1C350; 1C239

1.117.437,32

589.520,78

oprema; detonatori; rezervni delovi; hemikalije; eksploziv

11 GN; 130003 KD; 54300 KG; 240 TN

Danska; Češka
Republika; Nemačka; Švedska; Poljska

c

13. Švajcarska

5

3A002; 6A003; 1C450; 1C239

1.201.430,30

1.161.252,00

oprema; hemikalije

2 KD; 20913 KG

Švajcarska; Nemačka

v; c

14. Švedska

1

6A002

27.128,71

80.894,32

oprema

1 KD

Švedska

c

15. Španija

1

1C350

5.654,78

5.654,78

hemikalije

2500 KG

Španija

c

UKUPNO

75

 

6.424.599,31

4.605.895,26

 

 

 

 

1 U periodu od 1. januara do 31. decembra 2011. godine (privremeni i besplatan uvoz nisu prikazani).
2 Vrednost iskazana u USD (preračunato po zvaničnom srednjem kursu NBS na dan 31. decembra 2011. godine).
3 Isto kao 2. Obuhvaćena i vrednost realizacije po dozvolama izdatim u 2010. godini sa rokom važenja u 2011. godini.
4 Tip krajnjeg korisnika: d-državni, v-vojni i c-civilni.

 

Odeljak 10

ODBIJENI ZAHTEVI ZA IZVOZ NAORUŽANJA I VOJNE OPREME1

 

DESTINACIJA

BROJ
ODBIJENIH ZAHTEVA

BROJ IZ NKL (NVO)

VREDNOST2 [USD]

OPIS ROBE

KOLIČINA
(u jedinici mere)

ZEMLJA KRAJNJEG KORISNIKA

TIP KRAJNJEG KORISNIKA3

1. Albanija

1

8

36.232,00

barut

2000 KG

Albanija

d

2. Crna Gora

4

3; 4

182.296,49

municija, eksplozivne naprave

3601 KD

Ukrajina; Filipini

v

UKUPNO

5

 

218.528,49

 

 

 

 

1 U periodu od 1. januara do 31. decembra 2011. godine.
2 Vrednost iskazana u USD (preračunato po zvaničnom srednjem kursu NBS na dan 31. decembra 2011. godine).
3 Tip krajnjeg korisnika: d-državni, v-vojni i c-civilni.

Odeljak 11

ODBIJENI ZAHTEVI ZA UVOZ NAORUŽANJA I VOJNE OPREME

 

DESTINACIJA

BROJ
ODBIJENIH ZAHTEVA

BROJ IZ NKL (NVO)

VREDNOST [USD]

OPIS ROBE

KOLIČINA
(u jedinici mere)

ZEMLJA POREKLA

TIP KRAJNJEG KORISNIKA

1.

 

 

 

 

 

 

 

UKUPNO

 

 

 

 

 

 

 

U 2011. godini nije bilo odbijenih zahteva za uvoz naoružanja i vojne opreme.

Odeljak 12

ODBIJENI ZAHTEVI ZA IZVOZ ROBE DVOSTRUKE NAMENE

 

DESTINACIJA

BROJ
ODBIJENIH ZAHTEVA

BROJ IZ NKL (NVO)

VREDNOST [USD]

OPIS ROBE

KOLIČINA
(u jedinici mere)

ZEMLJA POREKLA

TIP KRAJNJEG KORISNIKA

1.

 

 

 

 

 

 

 

UKUPNO

 

 

 

 

 

 

 

U 2011. godini nije bilo odbijenih zahteva za izvoz robe dvostruke namene.

Odeljak 13

ODBIJENI ZAHTEVI ZA UVOZ ROBE DVOSTRUKE NAMENE

 

DESTINACIJA

BROJ
ODBIJENIH ZAHTEVA

BROJ IZ NKL (NVO)

VREDNOST [USD]

OPIS ROBE

KOLIČINA
(u jedinici mere)

ZEMLJA POREKLA

TIP KRAJNJEG KORISNIKA

1.

 

 

 

 

 

 

 

UKUPNO

 

 

 

 

 

 

 

U 2011. godini nije bilo odbijenih zahteva za uvoz robe dvostruke namene.