PROGRAM

KORIŠĆENJA SREDSTAVA BUDŽETSKOG FONDA ZA ZAŠTITU ŽIVOTNE SREDINE ZA 2013. GODINU GRADA KRALJEVA

("Sl. list grada Kraljeva", br. 16/2013)

Jedan od izvornih poslova iz delokruga rada jedinice lokalne samouprave je i to da se stara o zaštiti životne sredine donošenjem programa zaštite i unapređivanja životne sredine, a sve u skladu sa lokalnim akcionim i sanacionim planovima.

Lokalni ekološki akcioni plan opštine Kraljevo ("Službeni list opštine Kraljevo", br. 8/05), je prvi usvojen strateški dokument opštine Kraljevo za pravilno funkcionisanje opštine u oblasti zaštite životne sredine, a koncipiran je tako da se zacrtane aktivnosti odvijaju po principu "korak po korak", do dostizanja zacrtanih ciljeva realizacijom do 2015. godine.

U cilju održivog razvoja lokalne zajednice i efikasnije realizacije sredstava koja se ubiraju od naknada za zagađivanje životne sredine, saglasno Uredbi o naknadama za zagađivanje životne sredine ("Službeni glasnik RS", broj 113/05, 91/12) su namenjena isključivo za zaštitu životne sredine. Takođe, saglasno novim Uredbama i to, Uredbom o aktivnostima čije obavljanje utiče na životnu sredinu ("Službeni glasnik RS", broj 109/09) i Uredbom o kriterijumima za određivanje naknada za zaštitu životne sredine i najvišeg iznosa naplate ("Službeni glasnik RS", broj 111/09) i usvajanjem Odluke o Budžetskom fondu za zaštitu životne sredine ("Službeni list grada Kraljeva", broj 24/09), kao i Odluke o naknadi za zaštitu i unapređivanje životne sredine grada Kraljeva ("Službeni list grada Kraljeva", broj 12/10), Budžetskom fondu za zaštitu životne sredine je pružena mogućnost da se uveća novim izvorima prihoda. Od 25. septembra 2012. godine je ukinut Fond za zaštitu životne sredine. Uredbom o vrstama zagađivanja, kriterijumima za obračun naknade za zagađivanje životne sredine i obveznicima, visini i načinu obračunavanja i plaćanja naknade ("Službeni glasnik Republike Srbije", broj 91/12) je ukinuta mogućnost obračuna naknada za vozila na motorni pogon, koja je bila jedini izvor prihoda Budžetskog fonda grada Kraljeva, jer je zbog posledica elementarne nepogode - zemljotresa u 2011. i 2012. godini odložena primena Odluke o naknadi za zaštitu i unapređenje životne sredine grada Kraljeva ("Službeni list grada Kraljeva", broj 12/10). Prihod Budžetskog fonda za 2012. godinu je sa prenetim sredstvima iz 2011. godine u iznosu od 2.711.437,64 dinara iznosio 9.568.828,44 dinara. Nepotrošena sredstva u Budžetskom fondu u 2012. godini, u iznosu od 3.001.940,56 dinara, biće preneta kao suficit u Budžetskom fondu za 2013. godinu. U 2013. godini jedini izvor prihoda Budžetskog fonda biće ostvaren aktiviranjem Odluke o naknadi za zaštitu i unapređenje grada Kraljeva, u projektovanom iznosu od 32.000.000,00 dinara.

U proteklih 8 godina rada Odsek za zaštitu životne sredine je inicirao i realizovao više projekata iz oblasti zaštite životne sredine. Odsek za zaštitu životne sredine iz svoje nadležnosti predlaže Program za korišćenje ovih namenskih sredstava, na osnovu LEAP-a opštine Kraljevo, Odluke o Budžetskom fondu za zaštitu životne sredine i na osnovu konsultacija sa Stručno tehničkim timovima formiranim u procesu izrade i implementacije LEAP-a.

Kroz Program korišćenja namenskih sredstava za 2013. godinu nastaviće se započete aktivnosti na realizaciji ciljeva utvrđenih LEAP-om, onih koje je moguće realizovati u okviru ovako ograničenih finansijskih sredstava, a na osnovu rezultata realizacije Programa 2006, 2007, 2009, 2010, 2011. i 2012. godine (u 2008. godini Odseku nije bilo omogućeno da realizuje Program).

Kroz Program zaštite i unapređivanja životne sredine će se finansirati sledeće:

I Praćenje kvaliteta vazduha i to:

U skladu sa članom 69. i 70. Zakona o zaštiti životne sredine ("Službeni glasnik RS", broj 135/04, 36/09 i 72/09) i članovima 10. i 15. Zakona o zaštiti vazduha ("Službeni glasnik RS", broj. 36/09 i 10/13) lokalna samouprava, u okviru svojih nadležnosti, obezbeđuje kontinuirano praćenje kvaliteta vazduha (monitoring) i javno objavljuje rezultate monitoringa kvaliteta vazduha na svojoj teritoriji.

U skladu sa članom 5. Uredbe o uslovima za monitoring i zahtevima kvaliteta vazduha ("Službeni glasnik RS", broj 11/10 i 75/10) za potrebe monitoringa kvaliteta vazduha obezbeđena su mesta za fiksna merenja u lokalnoj mreži i kontinualno i povremeno uzimanje uzoraka zagađujućih materija na fiksnim lokacijama.

Na osnovu dobijenih podataka po potrebi se izrađuju Planovi kvaliteta vazduha i Kratkoročni akcioni planovi u skladu sa Pravilnikom o sadržaju planova kvaliteta vazduha ("Službeni glasnik RS", broj 21/10) i Pravilnikom o sadržaju kratkoročnih akcionih planova ("Službeni glasnik RS", broj 65/10), a u cilju smanjenja negativnih uticaja i podizanja kvaliteta životne sredine.

Ocenjivanje kvaliteta vazduha vrši se u periodu od 01.01.2013.-31.12.2013. godine određivanjem koncentracije SO2, NO2 i NOx praškastih materija (PM10 i PM2.5), Pb, benzena i CO u vazduhu.

Pored gore navedenih parametara, pratiće se sadržaj teških metala kao specifičnih zagađivača (As, Cd, Hg i Ni) u praškastim materijama PM10.

U okviru namenskih merenja pratiće se ukupne taložne materije (UTM) i Zn u taložnim materijama, Cr6+ u praškastim materijama PM10 i organska materija akrolein.

Monitoring će se sprovoditi na ukupno 6 mernih mesta (Zavod za javno zdravlje, AD "Pekarstvo", "Ženeva", naselje Ribnica, naselje Sijaće polje, Autobuska stanica Kraljevo).

II Sistematsko merenje buke i zaštita od buke

Na osnovu Zakona o zaštiti od buke u životnoj sredini ("Službeni glasnik RS", broj 36/09) i izvršenih merenja buke u proteklih 7 godina, opšti zaključak je da je nivo buke u gradu na preko 86% mernih mesta iznad dozvoljenog nivoa i da je buka direktno povezana sa bukom drumskog saobraćaja koji se odvija kroz grad.

Iz ovoga proizilazi da je buka najizraženiji ekološki problem u gradu Kraljevu, i obzirom da su posebno ugrožene škole, jer se uglavnom nalaze pored najprometnijih i najbučnijih saobraćajnica. Zakonska obaveza lokalne samouprave je da vrši akustičko zoniranje na svojoj teritoriji, donosi lokalni akcioni plan o zaštiti od buke u životnoj sredini, utvrđuje mere i uslove zvučne zaštite u planovima, programima i projektima. Ove godine će se buka meriti na 36 mernih mesta na potezu od Mataruške Banje, teritorije grada, pa do Ratine (po 2 merenja - dan, 1 merenje veče, 2 merenja noć) u 15-o minutnim intervalima (200 merenja), merenje nivoa buke na gradskim raskrsnicama sa brojanjem saobraćaja u 15-o minutnim intervalima (60 merenja) i na 2 merna mesta sa najvećim intenzitetom buke će se vršiti celodnevna merenja u 15-o minutnim intervalima (144 merenja).

III Program merenja koncentracije alergenog polena na teritoriji grada Kraljeva

Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja tj. Agencija za zaštitu životne sredine donirala je gradu Kraljevu 2010. godine uređaj vredan oko 6 000 € za uspostavljanje kontinuiranog merenja alergenog polena, i izvršilo besplatnu obuku stručnog kadra koji će i u ovoj godine sprovoditi dnevno merenje u periodu od februara do novembra i podatke će prezentovati javnosti u vidu sedmodnevnih izveštaja.

IV Povremene ciljane kontrole zagađenja životne sredine na teritoriji grada Kraljeva

Radi efikasnijeg rada gradske ekološke inspekcije i ciljanih nenajavljenih kontrola zagađenja životne sredine (npr. bukom), po potrebi, deo Programa se rezerviše za ovu namenu.

V Aktivnosti predviđene LEAP-om seoskih mesnih zajednica na unapređivanju i korišćenju vodnih resursa

U 2013. godini nastavljaju se aktivnosti započete Programom korišćenja sredstava Budžetskog fonda za zaštitu i unapređenje životne sredine 2011. i 2012. godine na koje je data saglasnost Ministarstva, a koje su i predviđene LEAP-om seoskih mesnih zajednica i odnose se na održivo korišćenje i unapređenje vodnih resursa, van sistema gradskog vodosnabdevanja. Cilj aktivnosti je da se definišu pilot modeli održivog upravljanja izvorištima vodosnabdevanja u selu Vrbi, Tavniku, Ušću, Ribnici (Bele vode), Metikošima (3 vodovoda), Rudnu, Mlanči, Roćevićima (Dedevci), Miločaju (5 arteških bunara i 4 vodovoda), Lađevcima (3 vodovoda), Cvetkama, Drakčićima (4 vodovoda), Lascu i Ratini (spajanje vodovoda Vukadinovići i Premovići). Krajnji cilj je zaštita izvorišta vodosnabdevanja i uspostavljanje permanentne kontrole kvaliteta vode za piće iz mreže seoskih vodovoda.

VI Saradnja sa udruženjima građana, organizacijama civilnog sektora i skupštinama stanara za realizaciju malih lokalnih projekata iz oblasti zaštite i unapređenja životne sredine i uređenje prostora.

U cilju nastavka partnerske saradnje sa ekološkim i drugim udruženjima i skupštinama stanara, kroz obezbeđenje stručne i finansijske pomoći za realizaciju malih projekata iz oblasti zaštite i unapređenja životne sredine, raspisaće se konkurs za dodelu sredstava. Kriterijume za odabir i ocenu projekata vezanih za zaštitu životne sredine, kao i praćenje realizacije projekata vršiće Komisija za odabir i ocenu projekata, a u skladu sa potpisanim ugovorom.

VII Sprovođenje režima zaštite nad 5 zaštićenih prirodnih dobara, na osnovu petogodišnjih programa upravljanja i izrada godišnjih programa

Odsek za zaštitu životne sredine je u 2010. godini dobio saglasnost Zavoda za zaštitu prirode Republike Srbije za petogodišnje planove zaštite za 5 zaštićenih prirodnih dobara. Sprovođenje planova upravljanja za 5 zaštićenih prirodnih dobara na teritoriji grada Kraljeva i izrada godišnjih programa upravljanja i izveštaja o ostvarenju godišnjih programa, u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode ("Službeni glasnik RS", broj 36/09) i Pravilnikom o načinu obeležavanja zaštićenih prirodnih dobara ("Službeni glasnik RS", broj 30/92, 24/94 i 17/96), biće finansirano iz ovog Programa, a realizovano od strane JKP "Čistoća" iz Kraljeva, kome su povereni na staranje.

VIII Realizacija projekta: "Eko kese i kante za lepšu i čistiju Ribnicu"- započinjanje uvođenja primarne selekcije otpada na mestu nastajanja, u domaćinstvima na pilot lokaciji

Nakon usvajanja Lokalnog plana upravljanja otpadom, a u skladu sa Zakonom o upravljanju otpadom i Zakonom o ambalaži i ambalažnom otpadu započeće se realizacija primarne selekcije otpada, na mestu nastajanja, u 3054 domaćinstava, na pilot lokaciji MZ Ribnica. Cilj projekta je primena zakonske regulative, smanjenje količine otpada koji će odlaziti na deponiju a ima upotrebnu vrednost i cenu na tržištu, edukacija građana o značaju primarne selekcije, započinjanje uspostavljanja sistema i nakon realizacije merenje učinaka i efekata, u cilju proširenja broja korisnika i na druge gradske i prigradske mesne zajednice. Svako domaćinstvo će dobiti kantu od 120 l i 8 kesa mesečno sa bar kodovima kako bi označeni korisnici domaćinstava koji učestvuju na projektu ostvarili finansijski bonus kroz smanjenje ukupnog mesečnog zaduženja za obaveze plaćanja smeća za 10%. U plastične kese će se odvajati PET ambalaža, papir i metal. Uz podelu kanti i kesa nakon sklapanja ugovora će se deliti i lifleti sa uputstvom. JKP "Čistoća" će obezbediti info liniju za dobijanje potrebnih informacija o projektu i za prijavljivanje građana za učešće, nakon čega će se napraviti baza podataka učesnika. Eko kese će se specijalizovanim vozilom za sakupljanje otpada u dogovorenom terminu po tačno utvrđenim reonima dalje transportovati do operatera sa dozvolom, na sekundarnu selekciju otpada i prodaju, a u skladu sa ugovorom o poslovno-tehničkoj saradnji. Za potrebe projekta će se nabaviti 25 000 kesa, 3100 kanti, 1 štampač za štampanje bar kodova na kesama, 1 čitač za očitavanje bar kodova pri preuzimanju eko kesa iz domaćinstava, 3100 lifleta i uputstvo. Troškovi sakupljanja i transporta ambalažnog otpada će ići na teret JKP "Čistoća" Kraljevo.

IX Uklanjanje divljih deponija na teritoriji seoskih mesnih zajednica, koje nisu pokrivene uslugom odnošenja smeća

Na osnovu prijavljenih lokacija divljih deponija od strane predsednika seoskih mesnih zajednica i sprovedenog istraživanja o najugroženijim lokacijama i količini otpada za čišćenje, od strane predstavnika RJ Komunalne higijene JKP "Čistoća" izvršiće se čišćenje i uređenje lokacija na teritoriji: Bapsko polje, Kovači, Mrsać, Miločaj, Adrani, Progorelica, Bogutovačka Banja, Konarevo, Vitanovac, Tavnik, Cvetke, Čukojevac, Pečenog i dr., u ukupnoj količini 3 000 m3.

Takođe na očišćenim pravcima će se postaviti table sa natpisom o zabrani bacanja smeća.

X Realizacija Projekta rekultivacija i rekonstrukcija javnih zelenih površina na teritoriji grada Kraljeva

Projektom JKP "Čistoća" RJ Gradsko zelenilo bi se sprovela sadnja parterne dekoracije koja se odnosi na cvetne površine i ukrasno žbunje na lokacijama u stambenim blokovima i prilazima gradu, na lokacijama koje se nalaze u naselju Moše Pijade, mali park kod Kule 4, parkovi ispred Kula 1, 2 i 3, park Ravni gaj i skverovi - Pampula, novi kružni tok - Ribnica, put za Kragujevac i put za Kruševac.

XI Uklanjanje radioaktivnog gromobrana u naselju Moša Pijade, i zamena odgovarajućim

Po nalogu republičke inspekcije za zaštitu životne sredine potrebno je ukloniti radioaktivni gromobran sa krova stambene zgrade BK 1 u naselju Moša Pijade, preko organizacije koja je registrovana za obavljanje delatnosti i potrebno je na istom mestu nabaviti i postaviti odgovarajući gromobran, koji nije radioaktivan, od strane iste organizacije.

XII Realizacija programa sprečavanja širenja korovske biljke ambrozije u urbanom delu grada Kraljeva

Cilj programa je sprečavanje korovske biljke ambrozije u urbanom delu grada Kraljeva na površini oko 15 ha. Uništavanje ambrozije izvodiće se mehaničkim i hemijskim putem jednom ili dva puta u toku vegetacije u zavisnosti od stepena njene rasprostranjenosti na datim lokacijama. Stručni nadzor vršiće Zavod za poljoprivredu "Ibar" Kraljevo, a izvođenje radova vršiće organizacija registrovana za obavljanje delatnosti hemijskog i mehaničkog tretmana korova, nakon sprovedenog postupka javne nabavke.

XIII Propagandne aktivnosti i saradnja sa vaspitno-obrazovnim, naučnim ustanovama i drugim organizacijama

Štampanje propagandnog materijala po potrebi (brošure, plakate, fascikle, blokovi, i sl). Štampanje stručne literature. Finansiranje oglašavanja po osnovu konkursa vezanih za realizaciju Programa.

Realizacija aktivnosti i projekata iz oblasti ekološke edukacije (seminari, radionice, stručne ekskurzije, kvizovi i takmičenja, škole ekologije, nabavka stručne literature, štampanje ekološkog lista, ekološke manifestacije, učešće na eko-sajmu).

Nabavka stručne literature i stručnih časopisa iz oblasti zaštite životne sredine. Finansiranje montaže i demontaže pojedinih uređaja za monitoring koji su u vlasništvu grada.

Nastavak saradnje sa lokalnim medijima na prezentaciji aktivnosti i popularizacije zdrave životne sredine.

U slučaju da se prihodi ne ostvare u planiranom iznosu, gradonačelnik će, na predlog Odeljenja za inspekcijske poslove - Odseka za zaštitu životne sredine, Rešenjem utvrditi prioritetne aktivnosti za realizaciju Programa korišćenja sredstava Budžetskog fonda za zaštitu životne sredine za 2013. godinu grada Kraljeva.

UKUPNI PROJEKTOVANI PRIHOD BUDŽETSKOG FONDA ZA ZAŠTITU ŽIVOTNE SREDINE ZA 2013. GODINU

NEUTROŠENA SREDSTVA BUDŽETSKOG FONDA ZA 2012. GODINU

3.001.940,56

PROJEKTOVANA SREDSTVA NA OSNOVU PRIHODA IZ 2013. GODINE

32.000.000,00

UKUPNO:

35.001.940,5

FINANSIJSKI PLAN BUDŽETSKOG FONDA ZA ZAŠTITU ŽIVOTNE SREDINE GRADA KRALJEVA ZA 2013. GODINU

Funkc. klasif.

Ekonom. klasif.

AKTIVNOSTI

Dug iz prethod. perioda

Sredstva, din u 2013. godini

130

424611

I PRAĆENJE KVALITETA VAZDUHA

 

2.332.916,00

 

 

II SISTEMATSKO MERENJE BUKE I PROJEKTOVANJE ZAŠTITE OD BUKE U 2013. GODINI

 

500.000,00

 

 

III PROGRAM MERENJA KONCENTRACIJE ALERGENOG POLENA NA TERITORIJI GRADA KRALJEVA

 

764.389,00

 

 

IV POVREMENE CILJANE KONTROLE ZAGAĐENJA ŽIVOTNE SREDINE NA TERITORIJI GRADA KRALJEVA

 

100.000,00

 

451191

V NASTAVAK REALIZACIJE GEODETSKOG SNIMANJA VODOVODNE MREŽE I IZRADA TEHNIČKIH IZVEŠTAJA SA PREDLOGOM MERA ZA SEOSKE VODOVODE

 

12.228.553,00

 

 

VI SARADNJA SA UDRUŽENJIMA GRAĐANA, ORGANIZACIJAMA CIVILNOG DRUŠTVA I SKUPŠTINAMA STANARA ZA REALIZACIJU MALIH LOKALNIH PROJEKATA IZ OBLASTI ZAŠTITE I UNAPREĐENJA ŽIVOTNE SREDINE I UREĐENJA PROSTORA

 

2.000.000,00

 

 

VII SPROVOĐENJE REŽIMA ZAŠTITE NAD 5 ZAŠTIĆENIH PRIRODNIH DOBARA, NA OSNOVU PETOGODIŠNJIH PROGRAMA UPRAVLJANJA I IZRADA GODIŠNJIH PROGRAMA

 

400.000,00

 

 

VIII REALIZACIJA PROJEKTA: "EKO KESE I KANTE ZA LEPŠU I ČISTIJU RIBNICU" - ZAPOČINJANJE UVOĐENJA PRIMARNE SELEKCIJE OTPADA NA MESTU NASTAJANJA, U DOMAĆINSTVIMA NA PILOT LOKACIJI

 

8.731.992,00

 

 

IX UKLANJANJE DIVLJIH DEPONIJA NA TERITORIJI SEOSKIH MESNIH ZAJEDNICA

 

2.500.000,00

 

 

X REALIZACIJA PROJEKTA REKULTIVACIJA I REKONSTRUKCIJA JAVNIH ZELENIH POVRŠINA NA TERITORIJI GRADA KRALJEVA

 

3.449.090,00

 

 

XI UKLANJANJE RADIOAKTIVNOG GROMOBRANA U NASELJU MOŠA PIJADE, I ZAMENA ODGOVARAJUĆIM

 

300.000,00

 

 

XII REALIZACIJA PROGRAMA SPREČAVANJA ŠIRENJA KOROVSKE BILJKE AMBROZIJE U URBANOM DELU GRADA KRALJEVA

 

1.500.000,00

 

 

XIII PROPAGANDNE AKTIVNOSTI I SARADNJA SA VASPITNO-OBRAZOVNIM, NAUČNIM USTANOVAMA I DRUGIM ORGANIZACIJAMA

 

150.000,00

 

 

XIV TROŠKOVI PLATNOG PROMETA

 

45.000,00

 

 

UKUPNA SREDSTVA:

 

35.001.940,56

Program korišćenja sredstava Budžetskog fonda za zaštitu životne sredine za 2013. godinu stupa na snagu u roku od 8 dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Kraljeva".