PRAVILNIK
O STIPENDIJAMA ZA IZUZETNO NADARENE UČENIKE I STUDENTE

("Sl. glasnik RS", br. 75/2013)

 

I UVODNA ODREDBA

Član 1

Ovim pravilnikom utvrđuju se: bliži uslovi za dodelu stipendija za izuzetno nadarene učenike i studente, kriterijumi za utvrđivanje redosleda kandidata, način i postupak ostvarivanja prava na stipendiju za izuzetno nadarene učenike i studente, naknada za izradu standardizovanih testova i način vođenja evidencije o odobrenim stipendijama za izuzetno nadarene učenike i studente.

II USLOVI I KRITERIJUMI ZA OSTVARIVANJE PRAVA NA STIPENDIJU ZA IZUZETNO NADARENE UČENIKE

1. Uslovi za ostvarivanje prava

Član 2

Pravo na stipendiju za izuzetno nadarene učenike, u skladu sa zakonom, imaju učenici srednjih škola čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave, počev od drugog razreda srednje škole, koji su prvi put upisani u određeni razred u tekućoj školskoj godini, čije se školovanje finansira iz budžeta Republike Srbije, koji imaju državljanstvo Republike Srbije, koji stalno postižu odličan opšti uspeh i koji osvoje jedno od prva tri mesta na međunarodnim i republičkim takmičenjima koja se nalaze u kalendaru takmičenja učenika.

Za ostvarivanje prava na stipendiju za izuzetno nadarene učenike učenici koji ispunjavaju propisane uslove polažu standardizovane testove, osim učenika umetničkih škola koji nisu na teoretskom odseku.

Član 3

Pod odličnim opštim uspehom iz člana 2. stav 1. ovog pravilnika smatra se odličan opšti uspeh u osnovnoj školi (5) i odličan opšti uspeh u svim prethodno završenim razredima srednje škole (od 4,50 do 5).

Pod međunarodnim i republičkim takmičenjima iz člana 2. stav 1. ovog pravilnika smatraju se međunarodna i republička takmičenja koja se nalaze u kalendaru takmičenja učenika srednjih škola.

2. Kriterijumi za utvrđivanje redosleda

Član 4

Redosled kandidata za dodelu stipendije za izuzetno nadarene učenike utvrđuje se na osnovu:

1) opšteg uspeha iz prethodno završenih razreda srednje škole,

2) osvojenog mesta na međunarodnim i republičkim takmičenjima koja se nalaze u kalendaru takmičenja učenika srednjih škola;

3) rezultata na standardizovanom testu.

Pravo na rangiranje radi dobijanja stipendije iz stava 1. ovog člana stiče kandidat koji na standardizovanim testovima ostvari najmanje 140 bodova.

Član 5

Opšti uspeh iz prethodno završenih razreda srednje škole - iskazuje se brojem bodova u visini prosečnog opšteg uspeha iz prethodno završenih razreda srednje škole (od 4,50 do 5,00 bodova);

Osvojena mesta na međunarodnim i republičkim takmičenjima koja se nalaze u kalendaru takmičenja učenika srednjih škola - iskazuju se brojem bodova, i to:

1) međunarodno takmičenje:

(1) prvo mesto - 6 bodova,

(2) drugo mesto - 5 bodova,

(3) treće mesto - 4 boda;

2) republičko takmičenje koje organizuje ministarstvo nadležno za poslove obrazovanja (u daljem tekstu: Ministarstvo) i stručno društvo ili drugi organizator:

(1) prvo mesto - 3 boda,

(2) drugo mesto - 2 boda,

(3) treće mesto - 1 bod.

Kada je kandidat iz jednog predmeta osvojio više pojedinačnih mesta na takmičenjima iz stava 2. ovog člana, uzima se u obzir najbolji ostvareni rezultat, odnosno najveći broj bodova iz stava 2. ovog člana.

Kada je kandidat iz dva ili više predmeta osvojio po jedno ili više pojedinačnih mesta, bodovi iz svih predmeta sabiraju se, pri čemu se uzimaju u obzir najbolji ostvareni rezultati iz svakog predmeta.

Rezultati takmičenja iz stava 2. ovog člana utvrđuju se na osnovu diplome, odnosno potvrde stručnog društva ili drugog organizatora.

Na standardizovanim testovima kandidat može da ostvari najviše 200 bodova.

Član 6

Kandidati se rangiraju prema ukupnom broju bodova koje ostvare po osnovu opšteg uspeha, osvojenog mesta na odgovarajućim takmičenjima i prema broju bodova koji ostvare polaganjem standardizovanog testa.

Kada veći broj kandidata iz stava 1. ovog člana ostvari isti broj bodova, prednost u rangiranju imaju kandidati koji imaju veći broj bodova na standardizovanom testu.

Kandidati iz umetničkih škola koji nisu na teoretskom odseku rangiraju se prema ukupnom broju bodova koje ostvare po osnovu opšteg uspeha i osvojenog mesta na odgovarajućim takmičenjima iz oblasti umetnosti.

Rangiranje se vrši na osnovu dostavljene kompletne dokumentacije.

III USLOVI I KRITERIJUMI ZA OSTVARIVANJE PRAVA NA STIPENDIJU ZA IZUZETNO NADARENE STUDENTE

1. Uslovi za ostvarivanje prava

Član 7

Pravo na stipendiju za izuzetno nadarene studente, u skladu sa zakonom, imaju studenti visokoškolskih ustanova čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave, počev od treće godine studija, odnosno sa ostvarenih 120 ESP bodova (osnovne akademske studije, master akademske studije i doktorske akademske studije), koji su upisani prvi put u tekućoj školskoj godini na studije prvog, drugog ili trećeg stepena, čije se školovanje finansira iz budžeta Republike Srbije, koji imaju državljanstvo Republike Srbije, koji tokom studiranja ostvare prosečnu ocenu najmanje 9,00 i koji su u kontinuitetu upisivali godine studiranja na teret budžeta Republike Srbije.

Za ostvarivanje prava na stipendiju za izuzetno nadarene studente, studenti koji ispunjavaju propisane uslove polažu standardizovane testove, osim studenata umetničkih akademija koji nisu na teoretskom odseku.

2. Kriterijumi za utvrđivanje redosleda

Član 8

Redosled kandidata za dodelu stipendije za izuzetno nadarene studente utvrđuje se na osnovu:

1) uspeha ostvarenog tokom prethodnih studija,

2) rezultata na standardizovanom testu.

Pravo na rangiranje radi dobijanja stipendije iz stava 1. ovog člana stiče kandidat koji na standardizovanim testovima ostvari najmanje 140 bodova.

Član 9

Uspeh ostvaren u toku prethodnih studija iskazuje se brojem bodova u visini prosečne ocene svih položenih ispita tokom studiranja (od 9,00 do 10 bodova).

Na standardizovanim testovima kandidat može da ostvari najviše 200 bodova.

Član 10

Kandidati se rangiraju prema broju bodova ostvarenim po osnovu uspeha ostvarenog tokom prethodnih studija i prema broju bodova koji ostvare polaganjem standardizovanog testa.

Kada veći broj kandidata iz stava 1. ovog člana ostvari isti broj bodova, prednost u rangiranju imaju kandidati koji imaju veći broj bodova na standardizovanom testu.

Kandidati iz umetničkih akademija koji nisu na teoretskom odseku rangiraju se prema broju bodova ostvarenim po osnovu uspeha u toku prethodnih studija, a prednost u rangiranju imaju kandidati koji su ostvarili izuzetne rezultate na takmičenjima, smotrama, izložbama i dr. u toku studija iz odgovarajuće oblasti umetnosti.

Rangiranje se vrši na osnovu dostavljene kompletne dokumentacije.

IV NAČIN I POSTUPAK OSTVARIVANJA PRAVA NA STIPENDIJU ZA IZUZETNO NADARENE UČENIKE I STUDENTE

Član 11

Pravo na stipendiju za izuzetno nadarene učenike i studente ostvaruje učenik, odnosno student na osnovu konkursa koji raspisuje Ministarstvo, u skladu sa zakonom.

Konkurs iz stava 1. ovog člana sadrži naročito: uslove za dodelu stipendija, kriterijume za utvrđivanje redosleda kandidata, broj korisnika stipendije, datum i mesto polaganja standardizovanih testova, visinu stipendije, potrebna dokumenta, rokove za prijavljivanje na konkurs i odlučivanje o dodeli stipendija i postupak sprovođenja konkursa.

Član 12

Kandidat za dobijanje stipendije za izuzetno nadarene učenike, odnosno studente podnosi prijavu sa potrebnom konkursnom dokumentacijom Ministarstvu.

Član 13

Ministarstvo dostavlja spisak kandidata odgovarajućem institutu u sastavu visokoškolske ustanove (u daljem tekstu: Institut) radi organizovanja polaganja standardizovanih testova.

Polaganje standardizovanih testova organizuje se u roku od 30 dana od dana prijema spiska kandidata.

Rezultate testiranja Institut, preko Ministarstva, dostavlja savetima iz sledećih obrazovno-naučnih, odnosno obrazovno-umetničkih polja: prirodno-matematičke nauke, društveno-humanističke nauke, medicinske nauke, tehničko-tehnološke nauke i umetnost (u daljem tekstu: Saveti).

Saveti imaju predsednika i četiri člana koje imenuje Konferencija univerziteta, na period od četiri godine.

Uz rezultate testiranja iz stava 3. ovog člana, Ministarstvo dostavlja Savetima i podneta dokumenta kandidata.

Član 14

Predlog rang liste o dodeli stipendija za izuzetno nadarene učenike utvrđuju Saveti na osnovu uspeha ostvarenog u toku prethodnog školovanja, osvojenih mesta na međunarodnim i republičkim takmičenjima i rezultata na standardizovanim testovima.

Za učenike umetničkih škola koji nisu na teoretskom odseku Saveti utvrđuju predlog rang liste na osnovu uspeha ostvarenog u toku prethodnog školovanja i osvojenih mesta na međunarodnim i republičkim takmičenjima iz oblasti umetnosti.

Saveti utvrđuju predloge rang lista iz st. 1. i 2. ovog člana u roku od 30 dana od dana prijema kompletne dokumentacije za kandidate.

Član 15

Predlog rang liste o dodeli stipendija za izuzetno nadarene studente utvrđuju Saveti na osnovu uspeha ostvarenog u toku prethodnog školovanja i rezultata na standardizovanim testovima.

Za studente umetničkih akademija koji nisu na teoretskom odseku Saveti utvrđuju predlog rang liste na osnovu uspeha ostvarenog u toku prethodnog školovanja, dajući prednost kandidatima koji imaju ostvarene izuzetne rezultate na takmičenjima, smotrama, izložbama i dr. u toku studija iz odgovarajuće oblasti umetnosti.

Saveti utvrđuju predloge rang lista iz st. 1. i 2. ovog člana u roku od 30 dana od dana prijema kompletne dokumentacije za kandidate.

Član 16

Saveti formiraju posebne rang liste iz čl. 14. i 15. ovog pravilnika, i to za svako obrazovno-naučno, odnosno obrazovno-umetničko polje (u daljem tekstu: rang liste).

Svaki kandidat ima pravo prigovora na rang listu u roku od tri dana od dana objavljivanja rang lista na zvaničnoj internet stranici Ministarstva.

Kandidat podnosi prigovor Ministarstvu.

Prigovor mora biti obrazložen, odnosno uz njega mora biti dostavljena odgovarajuća dokumentacija.

Član 17

Komisija razmatra prigovore i utvrđuje konačnu rang listu sa predlogom odluke o dodeli stipendija za izuzetno nadarene učenike i studente u roku od 15 dana od dana prijema prigovora, a ako nema prigovora - 15 dana od dana objavljivanja rang liste.

Predlog odluke o dodeli stipendija iz stava 1. ovog člana utvrđuje se proporcionalno u odnosu na broj kandidata za svaku konačnu rang listu, a do broja stipendija koji se ukupno dodeljuje po konkursu.

Komisiju iz stava 1. ovog člana imenuje ministar nadležan za poslove obrazovanja (u daljem tekstu: ministar). Komisiju čine predsednici Saveta i predstavnici Ministarstva.

Član 18

Odluku o dodeli stipendija za izuzetno nadarene učenike i studente donosi na osnovu konačne rang liste ministar, u roku od 15 dana od dana prijema konačne rang liste i predloga odluke iz člana 17. ovog pravilnika.

Odluka iz stava 1. ovog člana konačna je, u skladu sa zakonom.

Član 19

Na osnovu konačne odluke o dodeli stipendije, učenik, njegov roditelj ili staratelj, odnosno student zaključuje sa Ministarstvom ugovor o stipendiji za izuzetno nadarene učenike, odnosno studente kojim se bliže uređuju prava i obaveze u vezi sa korišćenjem stipendije.

Član 20

Stipendija za izuzetno nadarene učenike i studente dodeljuje se bez obaveze vraćanja i isplaćuje se u 12 jednakih mesečnih rata, u mesečnom novčanom iznosu koji utvrđuje ministar za svaku školsku godinu, u skladu sa zakonom.

V NAKNADA ZA IZRADU STANDARDIZOVANIH TESTOVA

Član 21

Naknada za izradu standardizovanih testova obuhvata troškove izrade testova i druge troškove organizovanja polaganja testova.

Naknada iz stava 1. ovog člana isplaćuje se Institutu iz budžeta Republike Srbije, na osnovu zaključenog ugovora.

VI EVIDENCIJA O ODOBRENIM STIPENDIJAMA

Član 22

Ministarstvo vodi evidenciju o odobrenim stipendijama za izuzetno nadarene učenike i studente.

Evidencija se vodi za odgovarajuću školsku godinu.

Evidencija se vodi na srpskom jeziku, ćiriličkim pismom.

Član 23

U evidenciju iz člana 22. ovog pravilnika unose se podaci na osnovu ličnih isprava i drugih odgovarajućih podataka.

Evidencija se vodi u elektronskoj formi, u skladu sa zakonom kojim se uređuje zaštita podataka o ličnosti.

VII ZAVRŠNA ODREDBA

Član 24

Ovaj pravilnik stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".