PRAVILNIKO UČENIČKIM I STUDENTSKIM KREDITIMA I STIPENDIJAMA("Sl. glasnik RS", br. 46/2010, 47/2011, 56/2012 i 75/2013) |
Ovim pravilnikom utvrđuju se: bliži uslovi za ostvarivanje prava učenika i studenata na učenički, odnosno studentski kredit i stipendiju, kriterijumi za utvrđivanje redosleda, način ostvarivanja prava učenika i studenata na kredit i stipendiju, primena blažih kriterijuma za učenike, odnosno studente iz osetljivih društvenih grupa i način vođenja evidencije o odobrenim učeničkim i studentskim kreditima i stipendijama.
II OSTVARIVANJE PRAVA UČENIKA NA UČENIČKI KREDIT
1. Uslovi za ostvarivanje prava
Pravo na učenički kredit, u skladu sa zakonom, imaju učenici srednjih škola čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave, koji su prvi put upisani u određeni razred u tekućoj školskoj godini, čije se školovanje finansira iz budžeta Republike Srbije, koji imaju državljanstvo Republike Srbije, koji se školuju za obrazovni profil za deficitarno zanimanje, koji nisu ponovili nijedan razred i čiji roditelj, odnosno staratelj ima prebivalište na teritoriji Republike Srbije.
Deficitarna zanimanja iz stava 1. ovog člana, u skladu sa zakonom, utvrđuje Ministarstvo prosvete (u daljem tekstu: Ministarstvo) prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, u konkursu za odgovarajuću školsku godinu.
2. Kriterijumi za utvrđivanje redosleda
Redosled kandidata za dodelu učeničkog kredita utvrđuje se na osnovu uspeha ostvarenog u prethodnom školovanju, i to:
1) opšteg uspeha u VIII razredu osnovne škole - za učenike I razreda srednje škole, odnosno opšteg uspeha iz prethodno završenog razreda srednje škole - za učenike ostalih razreda srednje škole;
2) upisanog razreda srednje škole;
3) zaključenog ugovora o budućem zaposlenju sa deficitarnim zanimanjem.
Uspeh ostvaren u prethodnom školovanju iskazuje se brojem bodova, i to:
1) opšti uspeh u VIII razredu osnovne škole - iskazuje se brojem bodova u visini opšteg uspeha u VIII razredu osnovne škole (od 2,00 do 5,00 bodova);
2) opšti uspeh iz prethodno završenog razreda srednje škole - iskazuje se brojem bodova u visini opšteg uspeha iz prethodno završenog razreda srednje škole (od 2,00 do 5,00 bodova);
3) broj bodova za razred srednje škole u koji je učenik upisan iznosi:
- za I razred - 0,40 bodova,
- za II razred - 0,50 bodova,
- za III razred - 0,60 bodova.
4) zaključen ugovor o budućem zaposlenju sa deficitarnim zanimanjem - 1,00 bodova.
Kandidati se rangiraju prema ukupnom broju bodova ostvarenim po svim osnovama koje se vrednuju za dobijanje učeničkog kredita.
Rangiranje se vrši na osnovu dostavljene dokumentacije.
Pravo na učenički kredit ostvaruje učenik na osnovu konkursa koji raspisuje Ministarstvo, u skladu sa zakonom.
Konkurs iz stava 1. ovog člana sadrži naročito: uslove za dodelu učeničkog kredita, kriterijume za utvrđivanje redosleda kandidata, postupak sprovođenja konkursa, obaveštenje o potrebnim dokazima, odnosno dokumentima i rokovima za prijavljivanje na konkurs.
Kandidat za dobijanje učeničkog kredita podnosi prijavu sa potrebnom konkursnom dokumentacijom srednjoj školi u koju je upisan.
Srednja škola dostavlja podneta dokumenta, sa spiskom kandidata, Ministarstvu, odnosno odgovarajućoj službi za sprovođenje konkursa, u skladu sa obaveštenjem u konkursu.
Predlog liste kandidata dostavlja se odgovarajućoj srednjoj školi.
Svaki kandidat ima pravo prigovora na predlog rang liste iz stava 1. ovog člana u roku od osam dana od dana njenog objavljivanja na oglasnoj tabli ili na internet adresi odgovarajuće srednje škole.
Kandidat podnosi prigovor odgovarajućoj službi za sprovođenje konkursa, preko škole u koju je upisan.
Prigovor mora biti obrazložen, odnosno uz njega mora biti dostavljena odgovarajuća dokumentacija.
Komisija za učeničke i studentske kredite i stipendije (u daljem tekstu: Komisija) razmatra prigovore i utvrđuje konačnu listu kandidata, koja se objavljuje na sajtu Ministarstva.
Komisiju obrazuje ministar prosvete (u daljem tekstu: ministar), u skladu sa zakonom.
Odluku o dodeli učeničkog kredita za tekuću školsku godinu, u skladu sa zakonom, donosi ministar na osnovu konačne rang liste.
Odluka iz stava 3. ovog člana konačna je, u skladu sa zakonom.
Na osnovu odluke ministra o dodeli učeničkog kredita, roditelj ili staratelj učenika zaključuje ugovor o kreditu sa Ministarstvom, kojim se bliže uređuju prava i obaveze u vezi sa korišćenjem i otplatom kredita.
Visinu učeničkog kredita utvrđuje ministar za svaku školsku godinu, u skladu sa zakonom.
Učeniku se odobrava isplata kredita za vreme trajanja redovne nastave u školi koju pohađa.
Za tekuću školsku godinu kredit se isplaćuje učeniku preko škole koju pohađa, u deset jednakih mesečnih rata.
III OSTVARIVANJE PRAVA UČENIKA NA UČENIČKU STIPENDIJU
1. Uslovi za ostvarivanje prava
Pravo na učeničku stipendiju, u skladu sa zakonom, imaju učenici srednjih škola čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave, koji su prvi put upisani u određeni razred u tekućoj školskoj godini, čije se školovanje finansira iz budžeta Republike Srbije, koji imaju državljanstvo Republike Srbije, koji stalno postižu odličan uspeh u učenju i vladanju i čiji roditelj ili staratelj ima prebivalište na teritoriji Republike Srbije.
Na konkurs za dodelu učeničkih stipendija mogu se prijaviti učenici I razreda srednje škole koji su u svim razredima od V do VIII razreda osnovne škole postigli odličan opšti uspeh (od 4,50 do 5), odnosno učenici od II do IV razreda srednje škole koji su u svim prethodno završenim razredima srednje škole postigli odličan opšti uspeh (od 4,50 do 5), i koji su iz vladanja imali ocenu primerno (5).
2. Kriterijumi za utvrđivanje redosleda
Redosled kandidata za dodelu učeničke stipendije utvrđuje se na osnovu:
1) uspeha ostvarenog u prethodnom školovanju, i to:
- opšteg uspeha od V do VIII razreda osnovne škole - za učenike I razreda srednje škole, odnosno opšteg uspeha iz prethodno završenog razreda srednje škole - za učenike ostalih razreda srednje škole,
- upisanog razreda srednje škole,
2) socijalno-ekonomskog statusa porodice.
Socijalno-ekonomski status porodice utvrđuje se na osnovu proseka ukupnih mesečnih prihoda po članu porodice učenika, za period januar-jun tekuće godine.
Uspeh ostvaren u prethodnom školovanju iskazuje se brojem bodova, i to:
1) opšti uspeh od V do VIII razreda osnovne škole, za učenike I razreda srednje škole - iskazuje se brojem bodova u visini opšteg uspeha od V do VIII razreda osnovne škole (od 4,50 do 5,00 bodova);
2) opšti uspeh iz prethodno završenog razreda srednje škole, za učenike ostalih razreda srednje škole - iskazuje se brojem bodova u visini opšteg uspeha iz prethodno završenog razreda srednje škole (od 4,50 do 5,00 bodova);
3) broj bodova za razred srednje škole u koji je učenik upisan iznosi:
- za I razred - 0,40 bodova,
- za II razred - 0,50 bodova,
- za III razred - 0,60 bodova,
- za IV razred - 1,00 bodova.
Socijalno-ekonomski status porodice iskazuje se brojem bodova za prosek ukupnih mesečnih prihoda po članu porodice učenika za period januar-jun tekuće godine, i to:
1) do 20% prosečne zarade bez poreza i doprinosa po zaposlenom u Republici Srbiji - 0,30 bodova;
2) od 20% do 40% prosečne zarade bez poreza i doprinosa po zaposlenom u Republici Srbiji - 0,15 bodova;
3) više od 40% prosečne zarade bez poreza i doprinosa po zaposlenom u Republici Srbiji - 0 bodova.
Prosečna zarada iz stava 1. ovog člana računa se prema podacima republičkog organa uprave nadležnog za poslove statistike.
Kandidati se rangiraju prema ukupnom broju bodova ostvarenim po svim osnovama koje se vrednuju za dodelu učeničke stipendije.
Rangiranje se vrši na osnovu dostavljene dokumentacije.
Pravo na učeničku stipendiju ostvaruje učenik na osnovu konkursa koji raspisuje Ministarstvo, u skladu sa zakonom.
Konkurs iz stava 1. ovog člana sadrži naročito: uslove za dodelu učeničke stipendije, obaveštenje o potrebnim dokazima, odnosno dokumentima, rokove za prijavljivanje na konkurs i odlučivanje o dodeli stipendije, kriterijume za utvrđivanje redosleda kandidata i postupak sprovođenja konkursa.
Kandidat za dobijanje učeničke stipendije podnosi prijavu sa potrebnom konkursnom dokumentacijom srednjoj školi u koju je upisan.
Srednja škola dostavlja podneta dokumenta, sa spiskom kandidata Ministarstvu, odnosno odgovarajućoj službi za sprovođenje konkursa, u skladu sa obaveštenjem u konkursu.
Predlog rang liste kandidata dostavlja se odgovarajućoj srednjoj školi.
Svaki kandidat ima pravo prigovora na predlog rang liste iz stava 1. ovog člana, u roku od osam dana od dana njenog objavljivanja na oglasnoj tabli ili na internet adresi odgovarajuće srednje škole.
Kandidat podnosi prigovor odgovarajućoj službi za sprovođenje konkursa, preko škole u koju je upisan.
Prigovor mora biti obrazložen, odnosno uz njega mora biti dostavljena odgovarajuća dokumentacija.
Komisija razmatra prigovore i utvrđuje konačnu rang listu, koja se objavljuje na sajtu Ministarstva.
Odluku o dodeli učeničke stipendije za tekuću školsku godinu, u skladu sa zakonom, donosi ministar na osnovu konačne rang liste.
Odluka iz stava 2. ovog člana konačna je, u skladu sa zakonom.
Na osnovu odluke ministra o dodeli učeničke stipendije, učenik, odnosno roditelj ili staratelj učenika zaključuje ugovor o stipendiji sa Ministarstvom, kojim se bliže uređuju prava i obaveze u vezi sa korišćenjem stipendije.
Stipendija se dodeljuje bez obaveze vraćanja i isplaćuje se u mesečnom novčanom iznosu koji utvrđuje ministar za svaku školsku godinu, u skladu sa zakonom.
Učeniku se odobrava isplata stipendije za vreme trajanja redovne nastave u školi koju pohađa.
Za tekuću školsku godinu stipendija se isplaćuje učeniku preko škole koju pohađa, u deset jednakih mesečnih rata.
IV OSTVARIVANJE PRAVA STUDENATA NA STUDENTSKI KREDIT
1. Uslovi za ostvarivanje prava
Pravo na studentski kredit, u skladu sa zakonom, imaju studenti visokoškolskih ustanova čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave, koji su upisani prvi put u tekućoj školskoj godini na studije prvog, drugog ili trećeg stepena, čije se školovanje finansira iz budžeta Republike Srbije, koji imaju državljanstvo Republike Srbije, koji su prvi put upisani u zimski semestar studija i koji imaju prebivalište na teritoriji Republike Srbije.
2. Kriterijumi za utvrđivanje redosleda
Redosled kandidata za dodelu studentskog kredita utvrđuje se na osnovu:
1) uspeha ostvarenog u prethodnom školovanju, i to:
- opšteg uspeha u završnom razredu srednje škole - za studente I godine studija, odnosno uspeha iz prethodno završenih godina studija - za studente ostalih godina studija;
- efikasnosti studiranja.
2) socijalno-ekonomskog statusa porodice.
Socijalno-ekonomski status porodice utvrđuje se na osnovu proseka ukupnih mesečnih prihoda po članu porodice studenta, za period januar-jun tekuće godine.
Uspeh ostvaren u prethodnom školovanju iskazuje se brojem bodova, i to:
1) opšti uspeh u završnom razredu srednje škole, za studente I godine studija - iskazuje se brojem bodova u visini opšteg uspeha u završnom III odnosno IV razredu srednje škole (od 2,00 do 5,00 bodova) i dodaje 4,50 bodova;
2) uspeh iz prethodno završenih godina studija, za studente ostalih godina studija - iskazuje se brojem bodova u visini prosečne ocene položenih ispita tokom studiranja;
3) efikasnost studiranja iskazuje se brojem bodova, i to:
(1) za studente koji ostvare do 60 ESPB efikasnost studiranja iskazuje se po sledećoj formuli:
- ESPB / 60 x 2
(ESPB = broj ukupno ostvarenih bodova u toku studija; 2 = korektivni faktor);
(2) za studente koji ostvare do 120 ESPB efikasnost studiranja iskazuje se po sledećoj formuli:
- ESPB / 120 x 2,5
(ESPB = broj ukupno ostvarenih bodova u toku studija; 2,5 = korektivni faktor);
(3) za studente koji ostvare do 180 ESPB efikasnost studiranja iskazuje se po sledećoj formuli:
- ESPB / 180 x 3
(ESPB = broj ukupno ostvarenih bodova u toku studija; 3 = korektivni faktor);
(4) za studente koji ostvare do 240 ESPB efikasnost studiranja iskazuje se po sledećoj formuli:
- ESPB / 240 x 3,5
(ESPB = broj ukupno ostvarenih bodova u toku studija; 3,5 = korektivni faktor);
(5) za studente koji ostvare do 300 ESPB efikasnost studiranja iskazuje se po sledećoj formuli:
- ESPB / 300 x 4
(ESPB = broj ukupno ostvarenih bodova u toku studija; 4 = korektivni faktor).
Studenti koji su gubili godinu tokom studija ne dobijaju bodove za efikasnost studiranja.
Socijalno-ekonomski status porodice iskazuje se brojem bodova za prosek ukupnih mesečnih prihoda po članu porodice studenta za period januar-jun tekuće godine, i to:
1) do 40% prosečne zarade bez poreza i doprinosa po zaposlenom u Republici Srbiji - 2,00 bodova;
2) od 40% do 80% prosečne zarade bez poreza i doprinosa po zaposlenom u Republici Srbiji - 1,00 bodova;
3) više od 80% prosečne zarade bez poreza i doprinosa po zaposlenom u Republici Srbiji - 0 bodova.
Prosečna zarada iz stava 1. ovog člana računa se prema podacima republičkog organa uprave nadležnog za poslove statistike.
Kandidati se rangiraju prema ukupnom broju bodova ostvarenim po svim osnovama koje se vrednuju za dodelu studentskog kredita.
Rangiranje se vrši na osnovu dostavljene dokumentacije.
Pravo na studentski kredit ostvaruje student na osnovu konkursa koji raspisuje Ministarstvo, u skladu sa zakonom.
Konkurs iz stava 1. ovog člana sadrži naročito: uslove za dodelu studentskog kredita, kriterijume za utvrđivanje redosleda kandidata, postupak sprovođenja konkursa, obaveštenje o potrebnim dokazima, odnosno dokumentima i rokovima za prijavljivanje na konkurs.
Kandidat za dobijanje studentskog kredita podnosi prijavu sa potrebnom konkursnom dokumentacijom visokoškolskoj ustanovi u koju je upisan, u roku utvrđenom konkursom.
Visokoškolska ustanova dostavlja podneta dokumenta, sa spiskom kandidata, Ministarstvu, odnosno odgovarajućoj službi za sprovođenje konkursa, u skladu sa obaveštenjem u konkursu.
Predlog rang liste kandidata dostavlja se odgovarajućoj visokoškolskoj ustanovi.
Svaki kandidat ima pravo prigovora na rang listu iz stava 1. ovog člana u roku od deset dana od dana njenog objavljivanja na oglasnoj tabli ili na internet adresi odgovarajuće visokoškolske ustanove.
Kandidat podnosi prigovor odgovarajućoj službi za sprovođenje konkursa, preko visokoškolske ustanove u koju je upisan.
Prigovor mora biti obrazložen, odnosno uz njega mora biti dostavljena odgovarajuća dokumentacija.
Komisija razmatra prigovore i utvrđuje konačnu rang listu, koja se objavljuje na sajtu Ministarstva.
Odluku o dodeli studentskog kredita za tekuću školsku godinu, u skladu sa zakonom, donosi ministar na osnovu konačne rang liste.
Odluka iz stava 2. ovog člana konačna je, u skladu sa zakonom.
Na osnovu odluke ministra o dodeli studentskog kredita, student zaključuje ugovor o kreditu sa Ministarstvom, kojim se bliže uređuju prava i obaveze u vezi sa korišćenjem i otplatom kredita.
Svaki korisnik studentskog kredita je dužan da obezbedi menično pokriće odobrene isplate studentskog kredita.
Visinu studentskog kredita utvrđuje ministar prosvete za svaku školsku godinu, u skladu sa zakonom.
Studentu se isplaćuje studentski kredit u deset jednakih mesečnih rata, a studentu završne godine studija sa neparnim brojem semestara u pet jednakih mesečnih rata.
Kredit se isplaćuje studentu preko visokoškolske ustanove na kojoj studira.
V OSTVARIVANJE PRAVA STUDENATA NA STUDENTSKU STIPENDIJU
1. Uslovi za ostvarivanje prava
Pravo na studentsku stipendiju, u skladu sa zakonom, imaju studenti visokoškolskih ustanova čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave, koji su upisani prvi put u tekućoj školskoj godini na studije prvog, drugog ili trećeg stepena, čije se školovanje finansira iz budžeta Republike Srbije, koji imaju državljanstvo Republike Srbije, koji nisu gubili nijednu godinu tokom studija, koji su prema nastavnom programu visokoškolske ustanove na kojoj studiraju položili sve ispite iz prethodnih godina studija i postigli prosečnu ocenu najmanje 9,00 i koji imaju prebivalište na teritoriji Republike Srbije.
2. Kriterijumi za utvrđivanje redosleda
Redosled kandidata za dodelu studentske stipendije utvrđuje se na osnovu:
1) uspeha ostvarenog u prethodnom školovanju;
2) efikasnosti studiranja.
Uspeh ostvaren u prethodnom školovanju iskazuje se brojem bodova u visini prosečne ocene položenih ispita tokom studiranja (od 9,00 do 10 bodova).
Efikasnost studiranja iskazuje se brojem bodova, i to:
1) za studente koji ostvare 60 ESPB - 3,50 bodova;
2) za studente koji ostvare 120 ESPB - 4,00 boda;
3) za studente koji ostvare 180 ESPB - 4,50 bodova;
4) za studente koji ostvare 240 ESPB - 5,00 bodova;
5) za studente koji ostvare 300 ESPB - 5,50 bodova;
(ESPB = broj ukupno ostvarenih bodova u toku studija).
Kandidati se rangiraju prema ukupnom broju bodova ostvarenim po svim osnovama koje se vrednuju za dodelu studentske stipendije.
Rangiranje se vrši na osnovu dostavljene dokumentacije.
Pravo na studentsku stipendiju ostvaruje student na osnovu konkursa koji raspisuje Ministarstvo, u skladu sa zakonom.
Konkurs iz stava 1. ovog člana sadrži naročito: uslove za dodelu studentske stipendije, obaveštenje o potrebnim dokazima, odnosno dokumentima, rokove za prijavljivanje na konkurs i odlučivanje o dodeli stipendije, kriterijume za utvrđivanje redosleda kandidata i postupak sprovođenja konkursa.
Kandidat za dobijanje studentske stipendije podnosi prijavu sa potrebnom konkursnom dokumentacijom visokoškolskoj ustanovi u koju je upisan.
Visokoškolska ustanova dostavlja podneta dokumenta, sa spiskom kandidata Ministarstvu, odnosno odgovarajućoj službi za sprovođenje konkursa, u skladu sa obaveštenjem u konkursu.
Predlog rang liste kandidata dostavlja se odgovarajućoj visokoškolskoj ustanovi.
Svaki kandidat ima pravo prigovora na rang listu iz stava 1. ovog člana u roku od 10 dana od dana njenog objavljivanja na oglasnoj tabli ili na internet adresi odgovarajuće visokoškolske ustanove.
Kandidat podnosi prigovor odgovarajućoj službi za sprovođenje konkursa, preko visokoškolske ustanove u koju je upisan.
Prigovor mora biti obrazložen, odnosno uz njega mora biti dostavljena odgovarajuća dokumentacija.
Komisija razmatra prigovore i utvrđuje konačnu rang listu, koja se objavljuje na sajtu Ministarstva.
Odluku o dodeli studentskih stipendija za tekuću školsku godinu, u skladu sa zakonom, donosi ministar na osnovu konačne rang liste.
Odluka iz stava 2. ovog člana konačna je, u skladu sa zakonom.
Na osnovu odluke ministra o dodeli studentske stipendije, student zaključuje ugovor o stipendiji sa Ministarstvom, kojim se bliže uređuju prava i obaveze u vezi sa korišćenjem stipendije.
Stipendija se dodeljuje bez obaveze vraćanja i isplaćuje se u mesečnom novčanom iznosu koji utvrđuje ministar za svaku školsku godinu, u skladu sa zakonom.
Studentu se isplaćuje studentska stipendija u deset jednakih mesečnih rata, a studentu završne godine studija sa neparnim brojem semestara u pet jednakih mesečnih rata.
Stipendija se isplaćuje studentu preko visokoškolske ustanove na kojoj studira.
VI OSTVARIVANJE PRAVA UČENIKA I STUDENATA IZ OSETLJIVIH DRUŠTVENIH GRUPA NA UČENIČKI, ODNOSNO STUDENTSKI KREDIT I STIPENDIJU
Ministarstvo od ukupnog broja učeničkih kredita i stipendija, odnosno studentskih kredita i stipendija opredeljuje do 10% za učenike i studente iz osetljivih društvenih grupa (materijalno ugrožene porodice, deca bez roditeljskog staranja, jednoroditeljske porodice, romska nacionalna manjina, lica sa invaliditetom, lica sa hroničnim bolestima, lica čiji su roditelji nestali ili su kidnapovani na teritoriji Kosova i Metohije i na teritoriji republika bivše SFRJ, izbeglice i raseljena lica, povratnici po sporazumu o readmisiji i deportovani učenici i studenti i dr.).
Kandidati iz osetljivih društvenih grupa imaju pravo da podnesu zahtev da se posebno rangiraju u okviru namenski opredeljenog broja, primenom blažih kriterijuma, u skladu sa zakonom i ovim pravilnikom, u roku utvrđenom konkursom.
Za dobijanje učeničkog kredita kandidati iz stava 1. ovog člana mogu da podnesu zahtev ako ispunjavaju opšte uslove utvrđene zakonom i koji se školuju za obrazovni profil za deficitarno zanimanje, koji nisu ponovili nijedan razred i čiji roditelj, odnosno staratelj ima prebivalište na teritoriji Republike Srbije.
Za dobijanje učeničke stipendije kandidati iz stava 1. ovog člana mogu da podnesu zahtev ako ispunjavaju opšte uslove utvrđene zakonom i koji stalno postižu najmanje vrlodobar uspeh u učenju i čiji roditelj ili staratelj ima prebivalište na teritoriji Republike Srbije.
Za dobijanje studentskog kredita kandidati iz stava 1. ovog člana mogu da podnesu zahtev ako ispunjavaju opšte uslove utvrđene zakonom i koji su prvi put upisani u zimski semestar studija i koji imaju prebivalište na teritoriji Republike Srbije.
Za dobijanje studentske stipendije kandidati iz stava 1. ovog člana mogu da podnesu zahtev ako ispunjavaju opšte uslove utvrđene zakonom i koji su prvi put upisani u zimski semestar studija, koji nisu gubili nijednu godinu tokom studija, koji su prema nastavnom programu visokoškolske ustanove na kojoj studiraju upisali narednu godinu studija i koji imaju prebivalište na teritoriji Republike Srbije.
Uz zahtev iz stava 1. ovog člana, kandidati podnose dokumentaciju kojom dokazuju pripadnost osetljivoj društvenoj grupi.
Za svaku osetljivu društvenu grupu formira se posebna lista.
Kandidati iz osetljivih društvenih grupa biće proporcionalno zastupljeni po grupama u odnosu na broj prijavljenih, u okviru namenski opredeljenih kapaciteta.
Ukoliko se za raspodelu u okviru do 10% raspoloživih kapaciteta za osetljive društvene grupe prijavi manji broj kandidata, ostatak kapaciteta raspoređuje se prema konačnoj redovnoj rang listi.
Ministarstvo vodi evidenciju o odobrenim: učeničkim kreditima, učeničkim stipendijama, studentskim kreditima i studentskim stipendijama.
Evidencija se vodi za odgovarajuću školsku godinu.
Evidencija se vodi na srpskom jeziku, ćiriličkim pismom.
U evidenciju iz člana 56. ovog pravilnika unose se podaci na osnovu ličnih isprava i drugih odgovarajućih podataka.
Evidencija se vodi u elektronskoj formi.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Samostalni član Pravilnika
o izmenama
Pravilnika o učeničkim i studentskim kreditima i stipendijama
("Sl. glasnik RS", br. 56/2012)
Član 5
Ovaj pravilnik stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".