PRAVILNIKO MERAMA ZA OTKRIVANJE, SPREČAVANJE ŠIRENJA I SUZBIJANJE ŠTETNOG ORGANIZMA KESTENOVE OSE DRYOCOSMUS KURIPHILUS YASUMATSU, NAČINU ODREĐIVANJA GRANICA ZARAŽENOG, UGROŽENOG I PODRUČJA BEZ ŠTETNOG ORGANIZMA, USLOVIMA ZA OKONČANJE NALOŽENIH MERA, KAO I NAČINU OBAVEŠTAVANJA O PREDUZETIM MERAMA("Sl. glasnik RS", br. 98/2013) |
Ovim pravilnikom propisuju se mere za otkrivanje, sprečavanje širenja i suzbijanje štetnog organizma kestenove ose Dryocosmus kuriphilus Yasumatsu (u daljem tekstu: štetni organizam) na osetljivom bilju, način određivanja granica zaraženog, ugroženog i područja bez štetnog organizma, uslovima za okončanje naloženih mera, kao i načinu obaveštavanja o preduzetim merama i prestanak mera.
Osetljivo bilje, u smislu ovog pravilnika, je bilje i delovi bilja roda Castanea Mill. namenjeno sadnji, osim plodova i semena.
Radi otkrivanja štetnog organizma prilikom unošenja osetljivog bilja u Republiku Srbiju sprovodi se fitosanitarni pregled kojim se, pored provere usaglašenosti sa fitosanitarnim uslovima propisanim u tački 2. Liste IIIA i tač. 11.1., 11.2., 33., 36.1., 39. i 40. Liste IVA deo I pravilnika kojim se uređuju liste štetnih organizama i liste bilja, biljnih proizvoda i propisanih objekata, vrši i pregled na prisustvo štetnog organizma i provera da li fitosanitarni sertifikat u rubrici "Dopunska izjava" sadrži podatke kojima se potvrđuje da je:
1) osetljivo bilje tokom čitavog svog životnog ciklusa gajeno na mestu proizvodnje u zemlji za koju nije poznato da se u njoj pojavljuje štetni organizam; ili
2) osetljivo bilje tokom čitavog svog životnog ciklusa gajeno na mestu proizvodnje u području za koje je nadležni organ za zaštitu bilja zemlje porekla utvrdio da u njemu nije prisutan štetni organizam, u skladu sa relevantnim međunarodnim standardima za fitosanitarne mere. Naziv područja u kome nije prisutan štetni organizam navodi se u fitosanitarnom sertifikatu, u rubrici "Mesto porekla".
Radi otkrivanja štetnog organizma sprovodi se poseban nadzor nad štetnim organizmom u skladu sa godišnjim Programom mera zaštite zdravlja bilja.
Pored posebnog nadzora iz člana 3. ovog pravilnika, radi otkrivanja i sprečavanja širenja štetnog organizma, sprovodi se fitosanitarni pregled osetljivog bilja na prisustvo, odnosno odsustvo štetnog organizma kojim se utvrđuje da je:
1) osetljivo bilje tokom čitavog svog životnog ciklusa ili od trenutka unošenja u Republiku Srbiju gajeno na mestu proizvodnje za koje nije poznato da se u njemu pojavljuje štetni organizam; ili
2) osetljivo bilje tokom čitavog svog životnog ciklusa ili od trenutka unošenja u Republiku Srbiju gajeno na mestu proizvodnje u području za koje je nadležni organ za zaštitu bilja utvrdio da u njemu nije prisutan štetni organizam, u skladu sa relevantnim međunarodnim standardima za fitosanitarne mere.
Osetljivo bilje prilikom premeštanja sa mesta proizvodnje prati biljni pasoš.
Ako držalac bilja, biljnih proizvoda i propisanih objekata ili bilo koja druga osoba uoči simptome štetnog organizma ili posumnja na njegovu pojavu o tome odmah obaveštava ministarstvo nadležno za poslove zdravlja bilja.
U slučaju sumnje na zarazu štetnim organizmom, fitosanitarni inspektor uzima službeni uzorak i dostavlja ga ovlašćenoj laboratoriji, radi laboratorijskog ispitivanja.
Do dobijanja rezultata laboratorijske analize, fitosanitarni inspektor zabranjuje premeštanje osetljivog bilja.
Kada se na osnovu rezultata laboratorijskih ispitivanja potvrdi prisustvo štetnog organizma granice zaraženog, ugroženog i područja bez štetnog organizma određuju se tako što se:
1) utvrđuje i označava zaraženo područje koje obuhvata osetljivo bilje na kome je potvrđeno prisustvo štetnog organizma i osetljivo bilje koje pokazuje simptome zaraze prouzrokovane štetnim organizmom, a kada je to potrebno i osetljivo bilje koje je u vreme sadnje pripadalo istoj partiji;
2) utvrđuju granice ugroženog područja koje se nalazi najmanje 15 km oko zaraženog područja, pri čemu se prvih 5 km oko zaraženog područja smatra granicom zaraženog područja;
3) razgraničava zaraženo područje, ugroženo područje i područje bez štetnog organizma, i to na osnovu važećih naučnih principa, biologije štetnog organizma, stepena zaraze, godišnjeg doba i specifične rasprostranjenosti osetljivog bilja.
U slučaju kada se više ugroženih područja preklapa ili su geografski blizu određuje se šire zaraženo i ugroženo područje koje uključuje postojeća zaražena i ugrožena područja, kao i područja između njih.
Kada se na osnovu rezultata laboratorijskih ispitivanja potvrdi prisustvo štetnog organizma nalaže se sprovođenje sledećih fitosanitarnih mera u zaraženom i ugroženom području, i to:
1) zabrana premeštanja osetljivog bilja iz zaraženog i ugroženog područja i unutar njih;
2) uništavanje spaljivanjem osetljivog bilja na kome je potvrđeno prisustvo zaraze i koje pokazuje simptome zaraze, a kada je to potrebno i svog osetljivog bilja koje je u vreme sadnje pripadalo istoj partiji;
3) praćenje zdravstvenog stanja osetljivog bilja u periodu od sredine maja do kraja jula;
4) druge mere u skladu sa preporukama stručnjaka iz oblasti zaštite zdravlja bilja, radi suzbijanja i sprečavanja širenja štetnog organizma.
Ako se tokom sprovođenja posebnog nadzora iz člana 3. ovog pravilnika u zaraženom i ugroženom području tokom tri godine od dana potvrde prisustva štetnog organizma ne utvrdi njegovo prisustvo to se područje ukida i prestaje primena fitosanitarnih mera iz člana 7. ovog pravilnika.
Podaci i informacije o potvrđenoj zarazi i preduzetim fitosanitarnim merama, kao i podaci i informacije o prestanku primene fitosanitarnih mera dostavljaju se drugim državama i međunarodnim organizacijama, u skladu sa međunarodnom konvencijom i sporazumima obavezujućim za Republiku Srbiju.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".