PRAVILNIKO ORGANIZACIJI USLUGE PRIHVATILIŠTE ZA ŽENE I DECU ŽRTVE NASILJA("Sl. glasnik grada Leskovca", br. 6/2014) |
Pravilnikom o organizaciji usluge Prihvatilište za žene i decu žrtve nasilja (u daljem tekstu: Pravilnik), reguliše se sadržina usluga koje se pružaju korisnicima u otvorenoj zaštiti prava i obaveze korisnika, organizacija stručnog rada, finansiranje usluge i druga pitanja od značaja za organizaciju i funkcionisanje usluge.
Usluga smeštaja u Prihvatilište za žene i decu žrtve nasilja funkcioniše kao poseban segment Centra za socijalni rad Leskovac, kao pružaoca usluge, kao vid vaninstitucionalnog oblika zaštite žrtava porodičnog nasilja kojima je ova usluga neophodna.
Sredstva za realizaciju ove usluge obezbeđuju se iz sledećih izvora: namenskih sredstava budžeta grada Leskovca, namenskih sredstava iz Ugovora o obezbeđivanju uslova za rad Prihvatilišta za žene i decu žrtve nasilja, učešća u troškovima usluge korisnika koji imaju svoje prihode, donacija, priloga, poklona trećih lica i iz drugih izvora.
Sredstva iz stava 1. ovog člana posebno se evidentiraju u Centru za socijalni rad Leskovac, kao namenska sredstva, u skladu sa pravilima budžetskog računovodstva.
O angažovanju namenskih sredstava odlučuje direktor Centra za socijalni rad Leskovac, u skladu sa zakonom, opštim aktom Centra i finansijskim planom.
Usluga smeštaja u Prihvatilište za žene i decu žrtve nasilja obezbeđuje se u situacijama akutnog nasilja u porodici, a naročito u slučaju:
- nanošenja ili pokušaja nanošenja telesne povrede,
- izazivanja straha pretnjom,
- prisiljavanja ili navođenja na seksualni odnos,
- ograničavanja slobode kretanja ili komuniciranja sa trećim licima,
- vređanja kao i svakog drugog drskog, bezobzirnog i zlonamernog ponašanja.
II PRAVA I OBAVEZE KORISNIKA USLUGE
Korisnik usluge smeštaja u Prihvatilište za žene i decu žrtve može postati svako lice iz člana 4. ovog Pravilnika koje ima prebivalište na teritoriji grada Leskovca i drugih opština potpisnica ugovora o obezbeđivanju uslova za rad Prihvatilišta za žene i decu žrtve nasilja.
Izuzetno, korisnik usluge može postati i lice koje nema prebivalište na teritoriji grada ili opštine potpisnice ugovora ako je ispunjen neki od uslova navedenih u članu 4. ovog Pravilnika i ako postoje slobodni kapaciteti za prijem na smeštaj.
Svojstvo korisnika utvrđuje Centar za socijalni rad Leskovac, po podnetom zahtevu, izdavanjem uputa u skladu sa zakonom, Odlukom o socijalnoj zaštiti građana na teritoriji grada Leskovca, ovim Pravilnikom i ugovorom o obezbeđivanju uslova za rad prihvatilišta za žene i decu žrtve nasilja.
Pre izdavanja uputa Centar za socijalni rad mora pribaviti izjavu korisnika (nenasilni roditelj i dete starije od 10 godina) o saglasnosti za smeštaj u prihvatilište.
Ukoliko svojstvo korisnika usluge stiče lice iz člana 5. stav 2. ovog Pravilnika uput izdaje mesno nadležan Centar, a međusobni odnosi i visina troškova usluge uređuju se ugovorom o korišćenju usluga koji zaključuju Centar za socijalni rad Leskovac i uputni organ, mesno nadležan za korisnika.
Izuzetno od stava 3. ovog člana, ukoliko svojstvo korisnika usluge stiče lice iz opštine potpisnice ugovora, međusobni odnosi i visina troškova usluga uređena je ugovorom o obezbeđivanju uslova za rad Prihvatilišta za žene i decu žrtve nasilja.
O odbijanju zahteva za sticanje svojstva korisnika usluge smeštaja u Prihvatilište za žene i decu žrtve nasilja kao i o visini učešća korisnika u troškovima usluge odlučuje Centar za socijalni rad Leskovac i donosi rešenje.
Protiv rešenja Centra za socijalni rad Leskovac može se izjaviti žalba u roku od 15 dana. O žalbi odlučuje Gradsko veće Grada Leskovca.
Usluga smeštaja u Prihvatilište za žene i decu žrtve nasilja obezbeđuje se u trajanju do 30 dana, uz mogućnost produženja do najduže 90 dana po proceni stručnog tima centra za socijalni rad.
Korisnici usluge su dužni da:
- poštuju kućni red,
- čuvaju opremu i nameštaj u Prihvatilištu,
- nadoknade eventualnu štetu ukoliko je prouzrokuju neodgovornim ponašanjem,
- neguju dobre odnose sa drugim korisnicima u Prihvatilištu i domaćicama u objektu,
- sarađuju i održavaju dobre odnose sa stručnim radnicima Centra.
Usluga smeštaja u Prihvatilište za žene i decu žrtve nasilja prestaje istekom roka naznačenim u rešenju.
Usluga iz stava 1. ovog člana može prestati i pre navedenog roka ukoliko:
- korisnik i stručni radnik Centra procene da je prestala opasnost od nasilja u porodici, zbog kojeg je korisnik smešten u Prihvatilište;
- korisnik ne poštuje kućni red i grubo krši pravila saradnje sa drugim korisnicima, domaćicama u objektu ili stručnim radnicima Centra.
III ORGANIZACIJA RADA I STRUČNI RAD SA KORISNICIMA
Visinu troškova usluga smeštaja u Prihvatilište za žene i decu žrtve nasilja, utvrđuje Gradsko veće grada Leskovca, u skladu sa članom 69. stav 2. Odluke o socijalnoj zaštiti građana na teritoriji grada Leskovca.
Pravo na smeštaj u Prihvatilištu za žene i decu žrtve nasilja korisnik ima 24 sata neprekidno.
Korisnik ima pravo da daje inicijative i predloge za unapređenje svog položaja kako u Prihvatilištu tako i nakon izlaska iz njega.
O radu Prihvatilišta za žene i decu žrtve nasilja neposredno se stara stručni radnik Centra za socijalni rad Leskovac koga određuje direktor Centra.
U radu sa korisnicima učestvuje stručni tim Centra (socijalni radnik, dipl. pravnik, spec. pedagog, pedagog, psiholog), a po potrebi i stručni saradnici van centra (lekar, medicinski tehničar...).
Stručni radnik koji se neposredno stara o radu Prihvatilišta za žrtve porodičnog nasilja vodi evidenciju zahteva, izdatih uputa/rešenja o priznavanju prava, donetih rešenja o odbijanju zahteva, donetih rešenja o učešću korisnika u troškovima usluge.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Grada Leskovca".