POKRAJINSKA SKUPŠTINSKA ODLUKAO IZBORU POSLANIKA U SKUPŠTINU AUTONOMNE POKRAJINE VOJVODINE("Sl. list AP Vojvodine", br. 23/2014) |
Ovom odlukom uređuju se izbor i prestanak mandata poslanika Skupštine Autonomne Pokrajine Vojvodine (u daljem tekstu: poslanici).
Sve imenice koje se koriste u ovoj odluci u muškom rodu, istovremeno obuhvataju imenice u ženskom rodu.
Imenice koje označavaju službene pozicije i funkcije u organima Autonomne Pokrajine Vojvodine, koriste se u obliku koji izražava pol lica koje je njihov nosilac.
Građani biraju poslanike na osnovu slobodnog, opšteg, jednakog i neposrednog izbornog prava, tajnim glasanjem.
Pravo da bira i da bude biran za poslanika ima građanin koji ima izborno pravo i prebivalište na teritoriji Autonomne Pokrajine Vojvodine (u daljem tekstu: Pokrajina).
Pravo da bira poslanika ima građanin Republike Srbije, koji je navršio 18 godina života, poslovno je sposoban i ima prebivalište na teritoriji Pokrajine (u daljem tekstu: birač).
Za poslanika može biti izabran građanin Republike Srbije, koji je navršio 18 godina života, poslovno je sposoban i ima prebivalište na teritoriji Pokrajine.
Niko nema pravo da, po bilo kom osnovu, sprečava ili primorava građanina da glasa, da ga poziva na odgovornost zbog glasanja i da od njega traži da se izjasni za koga je glasao ili zašto nije glasao.
Zabranjeno je prikupljanje potpisa na radnim mestima, kao i svaki vid vršenja pritiska na građane da svojim potpisom podrže kandidata, odnosno izbornu listu.
Skupština Autonomne Pokrajine Vojvodine (u daljem tekstu: Skupština) ima 120 poslanika, koji se biraju na četiri godine.
Poslanici se biraju u Autonomnoj Pokrajini Vojvodini, kao jednoj izbornoj jedinici, na osnovu lista političkih stranaka (stranačka izborna lista), koalicije političkih stranaka ili koalicije političke stranke i grupe građana (koaliciona izborna lista) ili grupe građana (izborna lista grupe građana).
Poslanik ne može biti zaposlen u pokrajinskom organu. Od dana potvrđivanja poslaničkog mandata zaposlenom u pokrajinskom organu radni odnos miruje.
Izbore za poslanike raspisuje predsednik Skupštine, 90 dana pre isteka mandata Skupštine, tako da se izbori okončaju u narednih 60 dana.
Predsednik Skupštine raspisuje izbore i pre roka utvrđenog u stavu 1. ovog člana, u slučajevima prevremenog prestanka mandata Skupštine, kada se u roku od 90 dana od dana konstituisanja ne izabere Pokrajinska vlada; kada Skupština ne izabere novi sastav Pokrajinske vlade u roku od 60 dana od dana razrešenja, odnosno od dana konstatacije ostavke predsednika Pokrajinske vlade, u skladu sa Statutom.
Predsednik Skupštine raspisuje izbore u roku od 30 dana od nastupanja slučaja iz stava 2. ovog člana.
Danom konstituisanja Skupštine, prestaje funkcija poslanika čiji mandat ističe.
Od dana raspisivanja do dana održavanja izbora ne može proteći manje od 30 dana ni više od 60 dana.
Odlukom o raspisivanju izbora određuje se dan održavanja izbora, kao i dan od koga počinju teći rokovi za vršenje izbornih radnji.
Odluka o raspisivanju izbora objavljuje se u "Službenom listu Autonomne Pokrajine Vojvodine" (u daljem tekstu: "Službeni list APV").
Narednog dana od dana raspisivanja izbora za poslanike, nadležni organ objavom obaveštava birače da mogu predlagati upis, dopune ili ispravku biračkog spiska, na način utvrđen zakonom.
III ORGANI ZA SPROVOĐENJE IZBORA
Organi za sprovođenje izbora su Pokrajinska izborna komisija i birački odbori.
Pokrajinska Izborna komisija imenuju se četiri godine.
Birački odbori imenuju se za svake izbore.
Članovi organa za sprovođenje izbora poslanika i njihovi zamenici moraju imati izborno pravo i prebivalište na teritoriji Pokrajine.
Članovima organa za sprovođenje izbora i njihovim zamenicima prestaje funkcija u ovim organima kad prihvate kandidaturu za poslanike.
Organi za sprovođenje izbora nezavisni su u svom radu i rade na osnovu zakona, ove odluke i drugih propisa donetih na osnovu zakona i ove odluke.
Organi za sprovođenje izbora odlučuju većinom glasova svojih članova.
Svi organi i organizacije dužni su da pružaju pomoć organima za sprovođenje izbora i da im dostavljaju podatke koji su im potrebni za rad.
Članovi i zamenici članova organa za sprovođenje izbora ne mogu biti lica koja su međusobno srodnici po pravoj liniji, bez obzira na stepen srodstva, u pobočnoj liniji zaključno sa trećim stepenom srodstva, a u tazbinskom srodstvu zaključno sa drugim stepenom srodstva, kao ni bračni drugovi i lica koja su u međusobnom odnosu usvojioca ili usvojenika, odnosno staraoca i štićenika.
Ako su organi za sprovođenje izbora sastavljeni suprotno odredbi stava 4. ovog člana taj organ se raspušta, a izbori, odnosno glasanje se ponavlja.
Organi za sprovođenje izbora rade u stalnom i proširenom sastavu.
Pravo da odredi člana organa za sprovođenje izbora u proširenom sastavu ima podnosilac potvrđene i proglašene izborne liste koji je predložio najmanje polovinu kandidata od ukupnog broja poslanika koji se bira.
Dva ili više podnosioca izborne liste mogu odrediti zajedničkog opunomoćenog člana u organ za sprovođenje izbora.
Članovi organa za sprovođenje izbora u stalnom i proširenom sastavu imaju jednaka prava i dužnosti u organima za sprovođenje izbora.
Članovi organa za sprovođenje izbora imaju zamenike na koje se primenjuju sve odredbe ove odluke o izboru, pravima i dužnostima članova organa za sprovođenje izbora.
U skladu sa članom 14. i 17. ove odluke, Pokrajinska izborna komisija rešenjem utvrđuje da podnosilac izborne liste, ispunjava uslove za određivanje svog člana i njegovog zamenika u prošireni sastav Pokrajinske izborne komisije, u roku od 48 časova od proglašenja izborne liste.
Rešenje o ispunjenju, odnosno neispunjenju uslova za određivanje predstavnika podnosioca izborne liste, Pokrajinska izborna komisija dostavlja podnosiocu izborne liste, na adresu označenu u izbornoj listi, u roku od 24 časa od časa donošenja rešenja.
Podnosilac izborne liste dostavlja Pokrajinskoj izbornoj komisiji predlog kandidata za člana i njegovog zamenika u prošireni sastav Pokrajinske izborne komisije u roku od 48 časova od časa prijema rešenja o ispunjenju uslova za određivanje predstavnika u proširenom sastavu Pokrajinske izborne komisije.
Predstavnik podnosioca izborne liste, postaje član Pokrajinske izborne komisije u proširenom sastavu, u roku od 24 časa od donošenja rešenja.
Predstavnicima podnosioca izborne liste, prestaje pravo na članstvo u proširenom sastavu Pokrajinske izborne komisije danom utvrđivanja rezultata izbora.
Prestanak prava na članstvo u proširenom sastavu člana i zamenika člana, Pokrajinska izborna komisija konstatuje posebnim aktom.
Članovi proširenog sastava i njihovi zamenici moraju biti diplomirani pravnici.
Pokrajinsku izbornu komisiju u stalnom sastavu čine predsednik i deset članova.
Predsednika Pokrajinske izborne komisije imenuje Skupština na predlog predsednika Skupštine.
Članove Pokrajinske izborne komisije imenuje Skupština na predlog poslaničkih grupa u Skupštini.
Pokrajinska izborna komisija ima sekretara koji je sekretar Skupštine ili njegov zamenik. On učestvuje u radu Pokrajinske izborne komisije, bez prava odlučivanja.
Predsednik Pokrajinske izborne komisije, njeni članovi i sekretar imaju zamenike.
Predsednik, članovi i sekretar Pokrajinske izborne komisije, kao i njihovi zamenici moraju biti diplomirani pravnici sa najmanje tri godine iskustva u struci.
Akt o imenovanju članova Pokrajinske izborne komisije objavljuje se u "Službenom listu APV".
Pokrajinska izborna komisija:
1. stara se o sprovođenju izbora u skladu sa ovom odlukom,
2. određuje i objavljuje biračka mesta u "Službenom listu APV",
3. obrazuje biračke odbore i imenuje njihove članove,
4. utvrđuje broj potrebnih glasačkih listića,
5. organizuje tehničke pripreme za izbor poslanika,
6. dostavlja podatke o izborima organima nadležnim za prikupljanje podataka,
7. usklađuje rad organa za sprovođenje izbora i daje im uputstva u pogledu sprovođenja postupka izbora poslanika,
8. propisuje obrasce od značaja za rad organa za sprovođenje izbora, način dostavljanja podataka komisiji i donosi akte za vršenje izbornih radnji propisanih ovom odlukom,
9. daje objašnjenja o primeni odredaba ove odluke,
10. utvrđuje i objavljuje ukupne rezultate izbora,
11. podnosi Skupštini izveštaj o sprovedenim izborima,
12. utvrđuje i objavljuje ukupan broj birača,
13. utvrđuje da li su izborne liste sastavljene i podnete u skladu sa ovom odlukom,
14. donosi rešenje o proglašenju izborne liste,
15. donosi rešenje o proglašenju zbirne izborne liste,
16. priprema i overava glasačke listiće,
17. donosi odluku o dodeli poslaničkih mandata,
18. propisuje način provere autentičnosti potpisa i drugih podataka iz obrasca iz člana 31. ove Odluke,
19. obavlja i druge poslove utvrđene ovom Odlukom.
Izborni materijal čuva se najmanje četiri godine.
Pokrajinska izborna komisija određuje način rukovanja i čuvanja izbornog materijala.
Birački odbor neposredno rukovodi glasanjem o izboru, obezbeđuje pravilnost i tajnost glasanja i utvrđuje rezultate glasanja na biračkom mestu.
Na dan izbora, pre početka glasanja, birački odbor utvrđuje da li je pripremljeni izborni materijal za to biračko mesto potpun i ispravan, da li je biračko mesto uređeno na način kojim se obezbeđuje tajnost glasanja i da li glasanje može početi, što unosi u zapisnik o svom radu.
Birački odbor u stalnom sastavu čine predsednik i najmanje dva člana koji imaju zamenike.
Birački odbor imenuje se najkasnije deset dana pre dana određenog za održavanje izbora.
Kada se istovremeno održavaju i izbori za narodne poslanike Narodne skupštine ili izbori za odbornike u skupštinu opštine odnosno grada, poslove biračkih odbora na sprovođenju izbora za poslanike u Skupštinu mogu da obavljaju odbori obrazovani za izbore za narodne poslanike Narodne skupštine ili izbore za odbornike u skupštinu opštine odnosno grada, ukoliko se to odredi aktom Pokrajinske izborne komisije.
IV PREDSTAVLJANJE KANDIDATA SA IZBORNIH LISTA
Podnosioci liste kandidata, odnosno izborne liste imaju pravo da u javnim glasilima obaveštavaju građane o programima, aktivnostima kao i predloženim kandidatima, u skladu sa odredbama ove odluke.
Sredstva obaveštavanja obezbediće kandidatima za poslanike odnosno njihovim predlagačima da pod jednakim uslovima iznose i obrazlažu izborne programe, vodeći računa o srazmernoj i ravnopravnoj zastupljenosti kandidata svih predlagača.
Izborna propaganda putem sredstava javnog obaveštavanja i javnih skupova i objavljivanje procene rezultata izbora zabranjeni su 48 časova pre dana održavanja izbora i na dan održavanja izbora do zatvaranja biračkih mesta.
V OPŠTE ODREDBE O SPROVOĐENJU IZBORA
Birač glasa lično.
Birač glasa na biračkom mestu na kome je upisan u izvod iz biračkog spiska.
Birač može da glasa i van biračkog mesta na kome je upisan u izvod iz biračkog spiska, pod uslovima i na način utvrđen zakonom.
Način glasanja van biračkog mesta kao i broj birača koji su glasali na taj način, unosi se u zapisnik o radu biračkog odbora.
Građani na privremenom radu ili boravku u inostranstvu u vreme održavanja izbora glasaju na biračkom mestu u poslednjem prebivalištu na teritoriji Pokrajine.
Najkasnije deset dana pre dana izbora, izborna komisija objavljuje koja su biračka mesta određena u izbornoj jedinici, njihove redne brojeve i područja sa kojih će birači glasati na tim mestima.
Svakom biraču, najkasnije pet dana pre održavanja izbora, dostavlja se obaveštenje o danu i vremenu održavanja izbora sa brojem i adresom biračkog mesta na kome se glasa i brojem pod kojim je upisan u izvod iz biračkog spiska.
Za svako biračko mesto određuje se posebna prostorija.
Na samom biračkom mestu i na 50 metara od biračkog mesta ne smeju se isticati simboli političkih stranaka, odnosno drugih političkih organizacija i drugi propagandni materijali.
Na samom biračkom mestu ne smeju se koristiti mobilni telefoni ili druga sredstva za vezu i komunikaciju.
Zabranjeno je zadržavanje na biračkom mestu svih lica koja nemaju prava i dužnosti utvrđene ovom odlukom.
Biračka mesta otvaraju se u 7,00 i zatvaraju u 20,00 časova.
Biračima koji su se zatekli na biralištu u času zatvaranja omogućava se da glasaju.
Ako na biračkom mestu nastane nered, birački odbor može prekinuti glasanje dok se ne uspostavi red. Vreme za koje se glasanje moralo prekinuti i razlozi prekidanja glasanja unose se u zapisnik.
Kad je glasanje zbog nereda bilo prekinuto duže od jednog časa, glasanje se produžava za onoliko vremena koliko je prekid trajao.
Dok traje glasanje moraju biti prisutni svi članovi biračkog odbora ili njihovi zamenici.
Birački odbor proverava glasačku kutiju u prisustvu birača koji prvi dođe na biračko mesto. Rezultat kontrole upisuje se u kontrolni listić, koji potpisuju članovi biračkog odbora i birač koji je prvi došao na biračko mesto.
U glasačku kutiju ubacuje se kontrolni listić, a zatim se ona u prisustvu prvog birača pečati, što se unosi u zapisnik o radu biračkog odbora.
Po otvaranju glasačke kutije, najpre se proverava da li u njoj postoji kontrolni listić. Ako u glasačkoj kutiji nema kontrolnog listića, birački odbor se raspušta i imenuje se novi, a glasanje na tom biračkom mestu se ponavlja.
Obrazac kontrolnog lista i način pečaćenja glasačke kutije propisuje Pokrajinska izborna komisija.
Kandidata za poslanika mogu predlagati političke stranke, koalicije više političkih stranaka, grupa građana, koalicije političkih stranaka i grupe građana, koje svojim potpisima podrži najmanje 6.000 birača po izbornoj listi.
Grupu građana u smislu ove odluke, osniva pisanim sporazumom najmanje deset birača čiji potpisi moraju biti overeni kod suda i ona mora da ima naziv.
Političke stranke nacionalnih manjina i koalicije političkih stranaka nacionalnih manjina mogu predlagati kandidate za poslanika, koje svojim potpisima podrži najmanje 3.000 birača po izbornoj listi.
U ime političke stranke ili grupe građana, predlog iz stava 1. ovog člana, može podneti samo lice koje je politička stranka ili grupa građana ovlastila.
Predlog u ime koalicija iz stava 1. ovog člana, podnose najviše dva ovlašćena lica.
Izborna lista dostavlja se Pokrajinskoj izbornoj komisiji najkasnije 15 dana pre dana određenog za održavanje izbora.
Uz izbornu listu Pokrajinskoj izbornoj komisiji dostavlja se dokumentacija, i to:
1) potvrda o izbornom pravu za svakog kandidata sa izborne liste, u kojoj je naznačeno ime i prezime, datum rođenja, zanimanje i jedinstveni matični broj kandidata,
2) pismena izjava kandidata da prihvata kandidaturu,
3) potvrda o prebivalištu kandidata,
4) pismena saglasnost nosioca liste,
5) ovlašćenje lica koja podnose izbornu listu,
6) uverenje o državljanstvu,
7) overeni potpisi birača koji su podržali određenu izbornu listu.
Kad izbornu listu predlaže koalicija više političkih stranaka ili koalicija političkih stranaka i grupe građana, uz izbornu listu se obavezno podnosi i pismeni koalicioni sporazum kojim se uređuju međusobna prava i dužnosti a naročito način raspodele mandata.
Jedno lice može biti kandidat za poslanika samo na jednoj izbornoj listi.
Podnosilac izborne liste određuje redosled kandidata na listi.
Na izbornoj listi od svaka tri kandidata po redosledu na listi (prva tri mesta, druga tri mesta i tako do kraja liste) mora biti najmanje po jedan kandidat koji je pripadnik manje zastupljenog pola na listi.
Ako izborna lista ne ispunjava uslove iz stava 3. ovog člana smatraće se da sadrži nedostatke za proglašenje izborne liste, a predlagač liste će biti pozvan da u skladu sa ovom odlukom, otkloni nedostatke liste.
Ako predlagač liste ne otkloni nedostatke iz stava 4. ovog člana, Pokrajinska izborna komisija odbiće proglašenje izborne liste, u skladu sa ovom odlukom.
Podnosilac izborne liste gubi pravo da predloži novog kandidata, ako po donošenju rešenja o proglašenju izborne liste kandidat bude pravosnažnom sudskom odlukom lišen poslovne sposobnosti, izgubi državljanstvo Republike Srbije, odustane od kandidature ili ako nastupi njegova smrt.
Mesto na izbornoj listi kandidata iz stava 1. ovog člana zauzima kandidat koji je po redosledu sledeći na izbornoj listi.
Podnosilac izborne liste može povući listu najkasnije do dana utvrđivanja zbirne izborne liste.
Povlačenjem izborne liste prestaje funkcija predstavnika podnosioca liste u svim organima za sprovođenje izbora, kao i sva prava koja mu u tom svojstvu po odredbama ove odluke pripadaju.
Naziv izborne liste određuje se prema nazivu političke stranke koja podnosi listu, a u naziv se može uključiti ime i prezime lica koje politička stranka odredi kao nosioca izborne liste.
Ako dve ili više političkih stranaka podnesu zajedničku izbornu listu, naziv izborne liste i najviše dva nosioca izborne liste određuju se sporazumno.
Uz naziv izborne liste grupe građana podnosilac određuje bližu oznaku te liste, a u naziv se može uključiti ime i prezime lica koje grupa građana odredi kao nosioca izborne liste.
Lice određeno kao nosilac izborne liste može biti kandidat za poslanika.
Pokrajinska izborna komisija propisuje oblik i sadržaj obrasca za potpis birača koji podržavaju izbornu listu i stavlja ga na raspolaganje učesnicima u izborima u roku od 5 dana od dana utvrđenog za početak izbornih radnji.
Podnosilac izborne liste određuje ovlašćena lica za prikupljanje potpisa birača koji podržavaju izbornu listu i izdaje im posebno ovlašćenje za prikupljanje potpisa.
Obrazac ovlašćenja za lica iz stava 2. ovog člana propisuje Pokrajinska izborna komisija.
Birač može svojim potpisom podržati izbornu listu samo jednog predlagača.
Pokrajinska izborna komisija proglašava stranačku izbornu listu, koalicionu izbornu listu ili izbornu listu grupe građana, odmah po prijemu izborne liste i odgovarajuće dokumentacije, a najkasnije u roku do 24 časa od prijema izborne liste.
Rešenje o proglašenju izborne liste iz stava 1. ovog člana Pokrajinska izborna komisija dostavlja bez odlaganja podnosiocu.
Kad Pokrajinska izborna komisija utvrdi da izborna lista nije podneta blagovremeno, doneće rešenje o njenom odbacivanju.
Kad Pokrajinska izborna komisija utvrdi da izborna lista sadrži nedostatke koji su smetnja za proglašenje izborne liste u skladu s ovom odlukom, doneće, u roku od 24 časa od prijema izborne liste, zaključak kojim se podnosiocu izborne liste nalaže da najkasnije u roku od 48 časova od časa dostavljanja zaključka otkloni te nedostatke. Tim zaključkom istovremeno će se podnosiocu izborne liste ukazati na radnje koje treba da obavi radi otklanjanja nedostataka.
Kad Pokrajinska izborna komisija utvrdi da nedostaci izborne liste nisu otklonjeni ili nisu otklonjeni u predviđenom roku, doneće u narednih 24 časa rešenje kojim se odbija proglašenje izborne liste.
Zbirnu izbornu listu utvrđuje Pokrajinska izborna komisija i ona sadrži sve izborne liste, sa ličnim imenima svih kandidata i podacima o godini rođenja, zanimanju i prebivalištu.
Redosled izbornih lista, sa licima svih kandidata, na zbirnoj izbornoj listi utvrđuje se prema redosledu njihovog proglašavanja.
Zbirnu izbornu listu Pokrajinska izborna komisija objavljuje u "Službenom listu APV".
Svaki podnosilac izborne liste ima pravo da u roku od 48 časova od dana objavljivanja zbirne izborne liste izvrši, preko lica koje ovlasti, uvid u sve podnete izborne liste i dokumentaciju podnetu uz njih.
Pokrajinska izborna komisija blagovremeno priprema izborni materijal (potreban broj glasačkih listića, posebne službene koverte za glasanje, obrazac zapisnika o radu biračkog odbora i dr.) i dostavlja ga biračkim odborima najkasnije u roku od 48 časova pre dana održavanja izbora.
Glasačke listiće priprema i overava Pokrajinska izborna komisija.
Pokrajinska izborna komisija utvrđuje ukupan broj glasačkih listića koji mora biti jednak broju birača upisanih u birački spisak opština.
Pokrajinska izborna komisija određuje broj rezervnih glasačkih listića, koji ne može biti veći od 0,3% od ukupnog broja glasačkih listića.
Glasački listići štampaju se na jednom mestu.
Podnosilac izborne liste dostavlja Pokrajinskoj izbornoj komisiji ime lica koje ima pravo da prisustvuje štampanju, brojanju, pakovanju glasačkih listića i njihovom dostavljanju organima nadležnim za sprovođenje izbora.
Za opštine u kojima su u službenoj upotrebi jezici i pisma nacionalnih manjina glasački listići štampaju se dvojezično ili višejezično.
Pokrajinska izborna komisija utvrđuje oblik i izgled glasačkih listića, način i kontrolu njihovog štampanja i dostavljanje i rukovanje glasačkim listićima.
Glasački listić sadrži:
1) redni broj koji se stavlja ispred naziva izborne liste,
2) nazive izbornih lista, prema redosledu utvrđenom na zbirnoj izbornoj listi, sa ličnim imenom prvog kandidata sa liste,
3) napomenu da se glasa samo za jednu izbornu listu, zaokruživanjem rednog broja ispred naziva te liste ili naziva liste.
Zbirna izborna lista, s nazivima izbornih lista i imenima svih kandidata, mora za vreme glasanja biti vidno istaknuta na biračkom mestu.
Sadržaj, oblik i način isticanja zbirne izborne liste iz stava 1. ovog člana propisuje Pokrajinska izborna komisija.
Predstavnici podnosilaca izbornih lista i kandidati za poslanike imaju pravo uvida u izborni materijal.
Uvid se vrši u službenim prostorijama Pokrajinske izborne komisije, u roku od dva dana od dana održavanja izbora.
Birač može glasati samo za jednu od izbornih lista sa glasačkog listića.
Glasa se zaokruživanjem rednog broja ispred naziva izborne liste za koju se glasa ili zaokruživanjem naziva izborne liste.
V) Utvrđivanje rezultata izbora
Po završenom glasanju birački odbor pristupa utvrđivanju rezultata glasanja na biračkom mestu.
Birački odbor utvrđuje broj neupotrebljenih glasačkih listića i stavlja ih u poseban omot koji pečati, s naznakom na omotu da se radi o neupotrebljenim glasačkim listićima.
Na osnovu izvoda iz biračkog spiska, birački odbor utvrđuje ukupan broj birača koji su glasali.
Kad se glasačka kutija otvori, posle provere kontrolnog listića, važeći glasački listići odvajaju se od nevažećih.
Birački odbor konstatuje broj nevažećih glasačkih listića, unosi ga u zapisnik i nevažeće glasačke listiće pečati u poseban omot, s naznakom da se radi o nevažećim glasačkim listićima, a potom utvrđuje broj važećih listića i broj glasova za svaku izbornu listu, što takođe unosi u zapisnik.
Važeći glasački listići stavljaju se u poseban omot sa naznakom da se radi o važećim glasačkim listićima, koji se potom pečati.
Nevažeći glasački listić jeste nepopunjeni glasački listić, listić koji je popunjen tako da se ne može utvrditi za koju se izbornu listu glasalo i listić na kome je zaokruženo više od jedne izborne liste.
Kad je na glasačkom listiću zaokruženo ime i prezime prvog kandidata na izbornoj listi ili je zaokružen naziv ili deo naziva izborne liste, odnosno ako su istovremeno zaokruženi redni broj i naziv izborne liste i ime i prezime prvog kandidata, takav izborni listić smatra se važećim.
Kad se utvrdi da je broj glasačkih listića u glasačkoj kutiji veći od broja birača koji su glasali, ili u glasačkoj kutiji nije nađen kontrolni listić, birački odbor se raspušta i imenuje novi, a glasanje na tom biračkom mestu ponavlja se.
Birački odbor, po utvrđivanju rezultata glasanja, u zapisnik o svom radu unosi: broj primljenih glasačkih listića; broj neupotrebljenih glasačkih listića; broj nevažećih glasačkih listića; broj važećih glasačkih listića; broj glasova datih za svaku izbornu listu; broj birača prema izvodu iz biračkog spiska i broj birača koji su glasali.
U zapisnik o radu biračkog odbora unose se i primedbe i mišljenja članova biračkog odbora, podnosilaca izbornih lista i zajedničkih predstavnika podnosilaca izbornih lista, kao i sve druge činjenice od značaja za glasanje.
Zapisnik o radu biračkog odbora potpisuju svi članovi biračkog odbora.
Zapisnik o radu biračkog odbora izrađuje se na propisanom obrascu koji se štampa u šest primeraka.
U opštinama gde su u službenoj upotrebi jezici i pisma nacionalnih manjina zapisnik o radu biračkog odbora štampa se dvojezično ili višejezično.
Prvi primerak zapisnika s utvrđenim izbornim materijalom dostavlja se Pokrajinskoj izbornoj komisiji.
Drugi primerak zapisnika ističe se na biračkom mestu na javni uvid.
Preostala četiri primerka zapisnika uručuju se predstavnicima podnosilaca izbornih lista koje su osvojile najveći broj glasova na tom biračkom mestu i to odmah ukoliko podnosilac izborne liste ima predstavnika u biračkom odboru, a ukoliko ga nema predstavnik podnosioca izborne liste može preuzeti primerak zapisnika od Pokrajinske izborne komisije u roku od 12 časova.
Kad utvrdi rezultate glasanja, birački odbor će bez odlaganja, a najkasnije u roku od 18 časova od zatvaranja biračkog mesta, dostaviti Pokrajinskoj izbornoj komisiji zapisnik o utvrđivanju rezultata glasanja na biračkom mestu, izvod iz biračkog spiska, važeće glasačke listiće u zapečaćenom posebnom omotu, neupotrebljene glasačke listiće u zapečaćenom posebnom omotu, nevažeće glasačke listiće u zapečaćenom posebnom omotu, kao i preostali izborni materijal.
U roku od 96 časova od zatvaranja biračkih mesta, Pokrajinska izborna komisija zapisnički utvrđuje: ukupan broj birača upisanih u birački spisak; broj birača koji je glasao na biračkim mestima; ukupan broj glasačkih listića primljenih na biračkim mestima; ukupan broj neupotrebljenih glasačkih listića; ukupan broj nevažećih glasačkih listića; ukupan broj važećih glasačkih listića; broj glasova datih za svaku izbornu listu pojedinačno.
Pokrajinska izborna komisija utvrđuje rezultate izbora i o tome sačinjava poseban zapisnik.
Podnosioci izbornih lista mogu Pokrajinskoj izbornoj komisiji prijaviti lice koje će imati pravo da prisustvuje statističkoj obradi podataka u Pokrajinskoj izbornoj komisiji.
Svakoj izbornoj listi pripada broj mandata koji je srazmeran broju dobijenih glasova.
Pokrajinska izborna komisija utvrđuje broj mandata koji pripada svakoj izbornoj listi.
U raspodeli mandata učestvuju izborne liste koje su dobile najmanje 5% glasova od ukupnog broja glasova birača koji su glasali.
Političke stranke nacionalnih manjina i koalicija političkih stranaka nacionalnih manjina učestvuju u raspodeli mandata i kad su dobile manje od 5% glasova od ukupnog broja birača koji su glasali.
Političke stranke nacionalnih manjina su sve one stranke čiji je osnovni cilj predstavljanje i zastupanje interesa nacionalne manjine i zaštita i proširivanje prava pripadnika nacionalnih manjina, u skladu sa domaćim i međunarodnim standardima.
O tome da li podnosilac izborne liste ima položaj političke stranke nacionalne manjine, odnosno koalicije političkih stranaka nacionalnih manjina odlučuje Pokrajinska izborna komisija pri proglašenju izborne liste, a na predlog podnosioca izborne liste koji mora biti stavljen pri podnošenju izborne liste.
Pokrajinska izborna komisija raspodeljuje mandate primenom sistema najvećeg količnika.
Mandati se raspodeljuju tako što se ukupan broj glasova koji je dobila svaka pojedina izborna lista podeli brojevima od jedan do zaključno sa brojem 120.
Dobijeni količnici razvrstavaju se po veličini a u obzir se uzima 120 najvećih količnika. Svaka izborna lista dobija onoliko mandata koliko tih količnika na nju otpada.
Ako dve izborne liste ili više izbornih lista dobiju iste količnike na osnovu kojih se dodeljuje jedan mandat a nema više neraspodeljenih mandata, mandat će se dodeliti listi koja je dobila ukupno veći broj glasova.
Ako nijedna izborna lista nije dobila najmanje 5% glasova, raspodela će se izvršiti na način određen u st. 1. do 3. ovog člana.
Mandati koji pripadaju određenoj izbornoj listi dodeljuju se kandidatima s te liste, u skladu sa odredbama ove odluke.
Pokrajinska izborna komisija će najkasnije u roku od deset dana od dana utvrđivanja rezultata izbora sve dobijene mandate sa izborne liste dodeliti kandidatima po redosledu na izbornoj listi, počev od prvog kandidata sa liste.
Pokrajinska izborna komisija izdaje poslaniku uverenje da je izabran.
Kandidat kome je dodeljen mandat, u skladu sa odredbama stava 2. ovog člana, može pre potvrđivanja mandata da podnese izjavu o neprihvatanju mandata Pokrajinskoj izbornoj komisiji. Izjava o neprihvatanju mandata mora biti overena u organu nadležnom za overu potpisa i podneta lično u roku od tri dana od dana overe.
U slučaju iz stava 4. ovog člana, Pokrajinska izborna komisija mandat dodeljuje prvom sledećem kandidatu sa iste izborne liste kome nije bio dodeljen mandat poslanika.
U slučaju iz stava 4. ovog člana, ukoliko je izjavu o neprihvatanju dao kandidat s koalicione izborne liste, Pokrajinska izborna komisija mandat dodeljuje prvom sledećem kandidatu na izbornoj listi kome nije bio dodeljen mandat, a koji je pripadnik iste političke stranke, odnosno grupe građana. Ukoliko takvog nema, mandat se dodeljuje prvom sledećem kandidatu sa iste koalicione izborne liste kome nije bio dodeljen mandat poslanika.
Ponovni izbori sprovode se ako Pokrajinska izborna komisija ili nadležni sud Srbije ponište izbore zbog nepravilnosti u sprovođenju izbora, u slučajevima utvrđenim ovom odlukom.
Ako se izbori ponište na pojedinom biračkom mestu, glasanje se ponavlja samo na tom biračkom mestu.
Na biračkim mestima na kojima izborni postupak nije sproveden u skladu sa ovom odlukom, izbori se ponavljaju u roku od sedam dana od utvrđivanja nepravilnosti u izbornom postupku, na način i po postupku utvrđenim za sprovođenje izbora.
Ponovne izbore raspisuje Pokrajinska izborna komisija.
Ponovni izbori sprovode se po izbornoj listi koja je utvrđena za izbore koji su poništeni, osim kad su izbori poništeni zbog nepravilnosti u utvrđivanju izborne liste.
U slučaju ponavljanja izbora konačni rezultati izbora utvrđuju se po završetku ponovljenog glasanja.
U skladu sa odredbama ove odluke, kad poslaniku pre isteka vremena na koje je izabran prestane mandat, on se dodeljuje novom poslaniku, na način utvrđen ovim članom.
U skladu sa odredbama ove odluke, kad poslaniku pre isteka vremena na koje je izabran prestane mandat, on se dodeljuje prvom sledećem kandidatu sa iste izborne liste kome nije bio dodeljen mandat poslanika.
Kad poslaniku koji je izabran sa koalicione izborne liste pre isteka vremena na koje je izabran prestane mandat, on se dodeljuje prvom sledećem kandidatu na izbornoj listi kome nije bio dodeljen mandat, a koji je pripadnik iste političke stranke, odnosno grupe građana. Ukoliko takvog nema, mandat se dodeljuje prvom sledećem kandidatu sa iste koalicione izborne liste kome nije bio dodeljen mandat poslanika.
Kandidatu kome je bio dodeljen mandat poslanika, a kome je mandat prestao zbog preuzimanja funkcije člana Pokrajinske vlade, mandat se ponovo dodeljuje u istom sazivu Skupštine pod uslovima:
- da je kandidatu prestala funkcija člana Pokrajinske vlade;
- da postoji upražnjeno poslaničko mesto koje pripada istoj izbornoj listi;
- da je Pokrajinskoj izbornoj komisiji kandidat podneo zahtev za dodelu mandata poslanika.
Kad poslaniku prestane mandat pre isteka vremena na koje je izabran u slučajevima iz stava 1. ovog člana, a na izbornoj listi s koje je poslanik bio izabran nema kandidata za koje podnosilac izborne liste nije dobio mandat, on pripada podnosiocu izborne liste koji ima sledeći najveći količnik, a za njega nije dobio mandat.
Mandat novog poslanika traje do isteka mandata poslanika kome je prestao mandat.
U slučajevima iz st. 2, 3. i 5. ovog člana, pre utvrđivanja mandata, od kandidata se pribavlja pismena saglasnost da prihvata mandat.
VII UTVRĐIVANJE I OBJAVLJIVANJE UKUPNIH REZULTATA IZBORA
Rezultate izbora Pokrajinska izborna komisija utvrđuje i objavljuje u roku od 96 časova od završetka glasanja.
Ukupni rezultati izbora objavljuju se u "Službenom listu APV".
Poslaniku prestaje mandat pre isteka vremena na koje je izabran:
1) podnošenjem ostavke;
2) ako je pravosnažnom sudskom odlukom osuđen na bezuslovnu kaznu zatvora u trajanju od najmanje šest meseci;
3) ako je pravosnažnom odlukom lišen poslovne sposobnosti;
4) preuzimanjem posla, odnosno funkcije koje su, u skladu s zakonom odnosno ovom odlukom, nespojive s funkcijom poslanika;
5) ako mu prestane prebivalište na teritoriji pokrajine;
6) gubitkom državljanstva;
7) smrću.
Poslanik lično podnosi ostavku, overenu u organu nadležnom za overu potpisa, predsedniku Skupštine, u roku od tri dana od dana overe.
Poslaniku prestaje mandat danom nastupanja slučaja iz stava 1. ovog člana.
Dan prestanka mandata konstatuje Skupština na prvoj narednoj sednici posle prijema obaveštenja o razlozima za prestanak mandata poslanika.
Organi nadležni za sprovođenje izbora dužni su da, u toku izbornog postupka, obaveštavaju birače o njihovim izbornim pravima i o načinu zaštite tih prava.
Svaki birač, kandidat ili podnosilac izborne liste imaju pravo da podnesu prigovor Pokrajinskoj izbornoj komisiji zbog povrede izbornog prava ili izbornog postupka.
Prigovor protiv odluke, radnje ili propusta biračkog odbora podnosi se Pokrajinskoj izbornoj komisiji.
Prigovor se podnosi u roku od 24 časa od donošenja odluke, odnosno izvršenja radnje koju podnosilac prigovora smatra nepravilnom, odnosno od kada je učinjen propust.
Pokrajinska izborna komisija donosi rešenje u roku od 48 časova od prijema prigovora i dostavlja ga podnosiocu prigovora.
Ako Pokrajinska izborna komisija usvoji prigovor, poništiće odluku ili radnju.
Ako Pokrajinska izborna komisija, po prigovoru, ne donese rešenje u rokovima predviđenim ovom odlukom, smatraće se da je prigovor usvojen.
Protiv rešenja Pokrajinske izborne komisije kojim je odbačen ili odbijen prigovor, pa i onog kojim je usvojen prigovor, može se izjaviti žalba nadležnom sudu.
Žalba se podnosi preko Pokrajinske izborne komisije u roku od 48 časova od prijema rešenja.
Pokrajinska izborna komisija dužna je da, u roku od 24 časa po prijemu žalbe, dostavi Upravnom sudu žalbu i sve potrebne spise.
Ako sud usvoji žalbu, odgovarajuća izborna radnja, odnosno izbor, ponoviće se najkasnije za deset dana.
Zainteresovani predstavnici domaćih nevladinih organizacija, drugih država, odgovarajućih međunarodnih organizacija, domaći i strani mediji (u daljem tekstu: posmatrači) mogu pratiti celokupan tok izbora, rad organa za sprovođenje izbora i utvrđivanje rezultata izbora.
Organi za sprovođenje izbora obezbeđuju posmatraču praćenje toka izbora i rada organa za sprovođenje izbora, a njihovo prisustvo unosi se u zapisnik.
Posmatrači mogu prisustvovati radu organa za sprovođenje izbora bez prava da u njemu učestvuju.
Pokrajinska izborna komisija doneće Uputstvo o načinu sprovođenja odredbi od člana 59. do člana 61. ove odluke.
XI TROŠKOVI SPROVOĐENJA IZBORA
Sredstva za rad organa za sprovođenje izbora, izborni materijal i druge troškove sprovođenja izbora obezbeđuju se u budžetu Pokrajine u okviru sredstava utvrđenih u budžetu Skupštine.
Na podneske i radnje u izbornom postupku ne plaća se taksa.
Novčanom kaznom od 5.000 do 50.000 dinara kazniće se za prekršaj organizacija koja postupi suprotno odredbi člana 21. ove odluke.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se i odgovorno lice u organizaciji novčanom kaznom od 250 do 25.000 dinara.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se i lice koje objavi procenu rezultata izbora ili prethodne rezultate izbora novčanom kaznom od 250 do 25.000 dinara.
Novčanom kaznom od 5.000 do 500.000 dinara kazniće se za prekršaj politička stranka odnosno druga politička organizacija (ili drugo pravno lice) koje suprotno odredbi člana 22. stav 9. ove odluke ističe simbole političkih stranaka odnosno drugih političkih organizacija i drugi propagandni materijal.
Za prekršaje iz stava 1. ovog člana kazniće se i odgovorno lice u političkoj organizaciji (ili drugo pravno lice) novčanom kaznom od 250 do 25.000 dinara.
Novčanom kaznom od 250 do 25.000 dinara kazniće se za prekršaj lice koje na samom biračkom mestu koristi mobilni telefon ili druga sredstva veza i komunikacija (član 22. stav 10. ove odluke).
Novčanom kaznom od 250 do 25.000 dinara kazniće se za prekršaj lice koje se zadržava na biračkom mestu, a nema prava i dužnosti utvrđene ovom odlukom (član 22. stav 11. ove odluke).
XIII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Danom stupanja na snagu ove odluke prestaje da važi Pokrajinska skupštinska odluka o izboru poslanika u Skupštinu Autonomne Pokrajine Vojvodine ("Službeni list AP Vojvodine", broj 3/2012).
Danom stupanja na snagu ove odluke prestaje da važi Pokrajinska skupštinska odluka o izbornim jedinicama za izbor poslanika u Skupštinu Autonomne Pokrajine Vojvodine ("Službeni list AP Vojvodine", broj 12/2004, 16/2004 - ispr. i 18/2009 - promena naziva akta).
Ova odluka stupa na snagu osmog dana od objavljivanja u "Službenom listu Autonomne Pokrajine Vojvodine".