PROGRAMMERA PODRŠKE ZA SPROVOĐENJE POLJOPRIVREDNE POLITIKE I POLITIKE RURALNOG RAZVOJA NA TERITORIJI GRADA VRANJA("Sl. glasnik Grada Vranja", br. 13/2014) |
I
Programom podrške za sprovođenje poljoprivredne politike i politike ruralnog razvoja na teritoriji grada Vranja (u daljem tekstu: Program), utvrđuju se namene i način korišćenja podsticajnih sredstava za aktivnosti koje su od značaja za unapređenje poljoprivrede i ruralnog razvoja.
Ovim programom bliže se propisuju vrste podsticaja za podršku investicijama u primarnu poljoprivrednu proizvodnju, uslovi i način ostvarivanja prava na podsticaje, kao i maksimalni iznosi podsticaja po korisniku i po pojedinoj vrsti mere.
- Poboljšanje rasnog sastava u stočarstvu
- Razvoj plasteničke proizvodnje
- Veštačko osemenjavanje krava
- Rad matične službe
- Protivgradna zaštita i sanacija štete nastale usled elementarnih nepogoda;
- Praćenje stanja biljnih bolesti i štetočina na teritoriji grada Vranja
- Kotizacija za stručne seminare
- Kotizacija za posete sajmovima poljoprivrede;
- Finansiranje kamatnih stopa kod banaka u zemlji za dodelu beskamatnih poljoprivrednih kredita
- Nabavka sadnog materijala
- Sufinansiranje projekata sa međunarodnim organizacijama
- Razvoj pčelarske proizvodnje i nabavka opreme za unapređenje pčelarstva;
- Uređenje atarskih puteva i seoske infrastrukture.
II
Podsticaji obuhvataju podršku programima za unapređenje poljoprivrede i to:
1. Poboljšanje rasnog sastava u stočarstvu
Unapređenje stočarske proizvodnje i plasman stočarskih proizvoda bi trebalo da značajno poveća dohodak poljoprivrednog gazdinstva. S obzirom da grad Vranje raspolaže velikim prirodnim resursima za ovaj vid proizvodnje (velike površine pod livadama i pašnjacima), to su i usmerenja ka povećanju brojnog stanja matičnih grla stoke kroz nabavku priplodnih junica, ovaca i koza. Domaće životinje će se odobravati registrovanim poljoprivrednim gazdinstvima na predlog komisije a na osnovu zahteva po raspisanom konkursu. Komisija će utvrđivati postojanje kapaciteta za smeštaj, mogućnosti ishrane stoke, kao i iskustvo u bavljenju stočarskom proizvodnjom.
Sredstva će se odobravati uz 50% sopstvenog učešća gazdinstva za nabavku junica i 30%, sopstvenog učešća gazdinstva za nabavku priplodnih ovaca i koza. Za nabavku selekcionisanih rasa domaćih životinja predviđena su sredstva u iznosu od 5.000.000 dinara. Prioritet će utvrđivati Komisija do visine predviđenih sredstava.
2. Razvoj plasteničke proizvodnje
Dodelom dela sredstava za nabavku opreme za biljnu proizvodnju u zaštićenom prostoru želi se pomoći poljoprivrednim proizvođačima, koji imaju registrovana poljoprivredna gazdinstva, da unaprede proizvodnju na svojim gazdinstvima, povećaju produktivnost kroz povećanje prinosa i kvaliteta. Sredstva će se odobravati za nabavku plastenika površine 400m2 uz učešće poljoprivrednog gazdinstva u iznosu od 50% od vrednosti investicije. Podrška za ove namene je predviđena u iznosu od 100.000 dinara po plasteniku, a najviše do 300.000 dinara po gazdinstvu. U Budžetu grada Vranja za ovu meru su predviđena sredstva u iznosu od 5.000.000 dinara.
3. Veštačko osemenjavanje krava
Ova mera ima za cilj poboljšanje rasnog sastava stoke, povećanje produktivnih sposobnosti, kao i povećanje brojnog stanja krava i obuhvata besplatno veštačko osemenjavanje krava na području grada Vranja. Sredstva će se odobravati veterinarskim stanicama na osnovu Konkursa, koji raspisuje Gradska uprava. Za ovu programsku aktivnost planirana su, sredstva u ukupnom iznosu od 2.100.000 dinara.
Matične knjige imaju u savremenoj zootehnici veliki značaj jer je tačno, uredno i stručno njihovo vođenje, jedan od uslova za uspešno sprovođenje selekcije i unapređenje stočarstva. U njih se upisuju podaci o grlima kako bi se vršio pravilan odabir za dalju reprodukciju. Za ovu programsku aktivnost planirana su sredstva u ukupnom iznosu od 700.000 dinara
5. Protivgradna zaštita i sanacija štete nastale usled elementarnih nepogoda
Zbog sve izraženijih šteta od grada i posledica elementarnih nepogoda određena sredstva će biti usmerena na sanaciju šteta i čišćenju kanala za odvodnjavanje, kao i renoviranje protivgradnih stanica, u iznosu od 1.500.000 dinara.
6. Izrada sistema za navodnjavanje
Zbog značaja navodnjavanja i obezbeđivanje visokih i stabilnih prinosa iz gradskog Budžeta će se delom finansirati izrada sistema za navodnjavanje kroz nabavku opreme za navodnjavanje i bušenjem bunara uz 50% sopstvenog učešća registrovanih poljoprivrednih gazdinstava. Ova mera ima za cilj da podstakne poljoprivredne proizvođače na ulaganja u ovu svrhu i direktno utiče na povećanje površina pod navodnjavanjem. Odabir korisnika će se vršiti na osnovu površina koje će biti obuhvaćene navodnjavanjem. Prioritet u korišćenju sredstava će imati gazdinstva koja će jednom bušotinom navodnjavati veće združene površine. Planirana sredstva za ovu meru iznose 2.000.000 dinara.
7. Praćenje stanja biljnih bolesti i štetočina na teritoriji grada Vranja
Štete koje nastaju na poljoprivrednim kulturama uslovljene pojavom biljnih bolesti i štetočina dodatno otežavaju loš položaj poljoprivrednih proizvođača, pa je u cilju ublažavanja tih šteta planirano delimično finansiranje rada prognozno-izveštajne službe, odnosno redovno obaveštavanje proizvođača putem medija o vremenu i načinu upotrebe sredstava za zaštitu bilja u iznosu od 400.000 dinara.
8. Kotizacija za stručne seminare
U cilju edukacije nosioca poljoprivredne proizvodnje i radnika gradske uprave iz te oblasti, a planirana su sredstva za učešće na stručnim seminarima, kao i organizovanje stručnih seminara iz oblasti poljoprivrede u iznosu od 200.000 dinara.
9. Kotizacija za posete sajmovima poljoprivrede
Za organizovane posete sajmovima poljoprivrede za poljoprivredne proizvođače u zemlji i inostranstvu za sticanje novih saznanja i upoznavanje sa novim dostignućima u oblasti poljoprivredne proizvodnje. Planira se da ovim aktivnostima bude obuhvaćeno 200 proizvođača sa planiranim sredstvima u iznosu od 500.000 dinara.
10. Finansiranje kamatnih stopa kod banaka u zemlji za dodelu beskamatnih poljoprivrednih i kredita
Ovom merom želi se pomoći fizičkim licima, koja imaju registrovana poljoprivredna gazdinstva, a čija je pretežna delatnost poljoprivreda, da pod povoljnijim uslovima lakše dođu do sredstava za nabavku neophodnog repromaterijala, rezervnih delova i slično. Cilj ove mere je uspešnija i blagovremeno obavljanje setve, povećanje produktivnosti i efikasnosti, a samim tim i konkurentnosti, kao i modernizacija poljoprivredne proizvodnje. Kamatna stopa će se finansirati na kreditna zaduženja do 2.000 (evra). Sredstva za ovu meru su predviđena u iznosu od 2.000.000 dinara.
11. Razvoj voćarske proizvodnje
- Nabavka sadnog materijala i Sufinansiranje projekata sa međunarodnim organizacijama
U okviru razvoja voćarske proizvodnje na privatnom sektoru predviđena su bespovratna sredstva za nabavku sadnog materijala, podizanje novih zasada voća u iznosu od 900.000 dinara, bez finansijskog učešća proizvođača.
Zbog sve izraženije inicijative međunarodnih organizacija i donatora za unapređenje poljoprivredne proizvodnje juga Srbije a posebno i razvoja voćarske proizvodnje, ukazala se potreba za u sufinansiranje takvog vida saradnje, pa su za tu namenu planirana sredstva u iznosu od 1.000.000 dinara za nabavku sadnog materijala, takođe bez finansijskog učešća proizvođača.
Planirana sredstva će se realizovati po sadnici u apsolutnom iznosu u ukupnoj vrednosti investicije.
Nabavku sadnog materijala će vršiti nadležne službe gradske uprave, a besplatna podela će se vršiti proizvođačima po jedinici površine u skladu sa Pravilnikom.
12. Razvoj pčelarske proizvodnje
Razvoj i pospešivanje pčelarske proizvodnje predviđena su bespovratna sredstva za nabavku opreme, hemijskih preparata za zaštitu od bolesti i parazita, a u cilju očuvanja i povećanja broja pčelinjih društava i korišćenja više pčelinjih proizvoda. Sredstva će se odobravati uz 50% sopstvenog učešća gazdinstva registrovanih pčelinjih društva. Za ovu meru su predviđena sredstva u iznosu od 1.500.000 dinara.
III
Program podrške ruralnog razvoja u 2014. godini obuhvata:
13. Uređenje atarskih puteva i seoske infrastrukture
Ova programska aktivnost obuhvata uređenje i sanaciju postojećih atarskih puteva u dužini od 4.500 metara. Uređenje i sanacija podrazumeva skidanje površinskog sloja zemlje, valjanje posteljice, pošljunčavanje i izradu zaštitnih kanala u ukupnoj vrednosti od 5.000.000 dinara.
IV
Odluku o raspodeli sredstava donosi gradonačelnik na predlog Komisije za dodelu podsticajnih sredstava u poljoprivredi, a na osnovu javnog Konkursa i Pravilnika o uslovima i načinu korišćenja podsticajnih sredstava u poljoprivredi.
Komisiju iz prethodnog stava obrazuje Gradsko veće na predlog gradonačelnika posebnim rešenjem, kojim se utvrđuje sastav, broj članova i zadaci Komisije.
Odluku o raspisivanju konkursa donosi Komisija za dodelu podsticajnih sredstava u poljoprivredi kojom se utvrđuje: način objavljivanja konkursa, rok za podnošenje prijave, potrebna dokumentacija i drugi uslovi.
V
O dodeli sredstava učesnicima konkursa odlučuje gradonačelnik rešenjem u roku od 15 dana od dana isteka roka za podnošenje prijava.
Međusobna prava i obaveze korisnika podsticajnih sredstava i grada Vranja uređuju se ugovorom.
VI
Protiv rešenja iz prethodne tačke učesnik konkursa može podneti prigovor Gradskom veću u roku od 8 dana od dana prijema rešenja.
VII
Ovaj Program stupa na snagu danom objavljivanja u "Službenom glasniku grada Vranja", a po prethodno pribavljenoj Saglasnosti Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.