PRAVILNIKO SLUŽBENOJ LEGITIMACIJI I NAČINU RADA LICA OVLAŠĆENIH ZA VRŠENJE NADZORA("Sl. glasnik RS", br. 85/2013 i 71/2014) |
Ovim pravilnikom bliže se propisuje službena legitimacija i način rada lica ovlašćenih za vršenje nadzora.
Službena legitimacija izdaje se licima ovlašćenim za vršenje nadzora u Ministarstvu pravde (u daljem tekstu: ovlašćena lica), radi dokazivanja statusa ovlašćenog lica.
Službena legitimacija je pravougaonog oblika, veličine 70 x 95 mm, izrađena u obliku knjižice.
Spoljne strane korica su obložene kožom tamno teget boje, dok na unutrašnjim stranama korica i listovima dominiraju svetlo plava i bela boja.
Štampani deo službene legitimacije ovlašćenog lica se izrađuje na hartiji sa zaštitom 120 g/m2.
Hartija iz stava 1. ovog člana je bez izbeljivača sa vodenim znakom, vlakanca su vidljiva pod UV svetlom.
Štampani deo službene legitimacije je zaštićen hologramom, na kome je apliciran Mali grb Republike Srbije, a upakovan je u PVC providni omot.
Na naslovnoj spoljnoj strani službene legitimacije ovlašćenih lica utisnut je Mali grb Republike Srbije.
Prva unutrašnja strana službene legitimacije ovlašćenih lica sadrži:
1) na vrhu, na sredini, utisnut Mali grb Republike Srbije;
2) ispod Malog grba, na sredini, tekst: "REPUBLIKA SRBIJA";
3) ispod toga, na sredini, tekst: "MINISTARSTVO PRAVDE";
4) ispod toga, na sredini, tekst: "SLUŽBENA LEGITIMACIJA";
5) ispod teksta: "SLUŽBENA LEGITIMACIJA", sa desne strane, mesto za fotografiju imaoca službene legitimacije, dimenzija 35 x 25 mm;
6) ispod teksta: "SLUŽBENA LEGITIMACIJA", sa leve strane, mesto označeno za upisivanje imena, prezimena i svojeručnog potpisa imaoca službene legitimacije, broja službene legitimacije i hologram;
7) ispod toga, sa leve strane, mesto označeno za datum izdavanja službene legitimacije, a pored toga, na sredini, mesto označeno za pečat ("M.P.");
8) ispod toga, sa leve strane, mesto označeno za mesto izdavanja, a sa desne strane mesto označeno za potpis ministra pravde.
Druga unutrašnja strana službene legitimacije sadrži:
1) u gornjem delu, u sredini, tekst: "Ovlašćenja imaoca službene legitimacije";
2) ispod toga, u sredini, tekst:
"Imalac ove službene legitimacije zaposlen je u Ministarstvu pravde i kao ovlašćeno lice u obavljanju poslova nadzora ima sva prava po članu 97. Zakona o tajnosti podataka ("Službeni glasnik RS", broj 104/09)."
Službena legitimacija se izdaje ovlašćenom licu, koje je, u skladu sa zakonom, prethodno prošlo posebnu bezbednosnu proveru, danom raspoređivanja na radno mesto u unutrašnjoj organizacionoj jedinici nadležnoj za nadzor nad tajnošću podataka.
Službena legitimacija se zamenjuje ako:
1) zbog dotrajalosti ili oštećenja postane neupotrebljiva;
2) se izgubi ili na drugi način nestane;
3) imalac službene legitimacije promeni ime ili prezime.
Službena legitimacija ovlašćenom licu prestaje da važi:
1) ako imalac prestane da obavlja poslove ovlašćenog lica;
2) ako se izvrši njena zamena;
3) u slučaju smrti imaoca službene legitimacije.
Imalac službene legitimacije, narednog dana od dana prestanka obavljanja poslova ovlašćenog lica, vraća službenu legitimaciju.
Ako imalac službene legitimacije ne postupi na način i u roku iz stava 1. ovog člana, kao i u slučaju iz člana 8. tačka 2) ovog pravilnika, službena legitimacija se oglašava nevažećom na oglasnoj tabli Ministarstva pravde.
Službena legitimacija izdaje se na Obrascu službene legitimacije, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Ovlašćena lica su samostalna u radu u granicama ovlašćenja utvrđenih zakonom i za svoj rad lično su odgovorna.
Nadzor organa javne vlasti u kojima se rukuje tajnim podacima, ovlašćena lica obavljaju na osnovu godišnjeg plana nadzora ili na osnovu zahteva organa javne vlasti, odnosno Kancelarije Saveta za nacionalnu bezbednost i zaštitu tajnih podataka.
Kada se nadzor vrši kao redovan nadzor, sprovodi se u skladu sa godišnjim planom nadzora, koji se donosi najkasnije do 31. decembra tekuće godine za narednu godinu. Godišnji izveštaj o izvršenim nadzorima organa javne vlasti dostavlja se najkasnije do 31. decembra tekuće godine.
Kada se nadzor vrši kao vanredan nadzor, sprovodi se zbog promenjenih okolnosti u odnosu na godišnji plan nadzora ili na osnovu zahteva organa javne vlasti, odnosno Kancelarije Saveta za nacionalnu bezbednost i zaštitu tajnih podataka.
Kada se nadzor vrši kao kontrolni, sprovodi se radi utvrđivanja postupanja po merama koje su predložene nadziranom organu organu javne vlasti u okviru redovnog ili vanrednog nadzora.
Ovlašćena lica sprovode nadzor neposrednim uvidom u akte organa javne vlasti, uvidom u način rada i postupanja sa tajnim podacima u organu javne vlasti, kao i uvidom u dostavljene akte, podatke i dokumentaciju nadziranih organa javne vlasti.
Prilikom vršenja nadzora ovlašćena lica naročito proveravaju:
1) postojanje i usklađenost akata koje primenjuje organ javne vlasti sa zakonom i drugim propisima koji uređuje tajnost podataka;
2) primenu kriterijuma u organu javne vlasti za označavanje stepena tajnosti podataka;
3) primenu opštih, posebnih i pojedinačnih mera zaštite tajnih podataka;
4) čuvanje tajnih podataka;
5) postupanje sa tajnim podacima u vanrednim situacijama, kao i način uništavanja tajnih podataka;
6) sprovođenje edukacije zaposlenih u organu javne vlasti u vezi sa rukovanjem tajnim podacima;
7) akte organa javne vlasti o primeni opštih, posebnih i pojedinačnih mera zaštite tajnih podataka;
8) postojanje sertifikata za pristup tajnim podacima u organu javne vlasti, u skladu sa listom radnih mesta i ugovornim obavezama;
9) postojanje i vođenje evidencija o postupanju sa tajnim podacima.
Rukovodilac nadziranog organa javne vlasti, u skladu sa zakonom, omogućava ovlašćenim licima nesmetano sprovođenje nadzora, obezbeđuje adekvatan radni prostor za rad ovlašćenih lica, određuje jedno ili više službenih lica koja će učestvovati u radnjama na utvrđivanju postupanja sa tajnim podacima u organu javne vlasti i obezbeđuje ovlašćenim licima nesmetan uvid u akta, prostorije, evidencije i drugu dokumentaciju u vezi sa tajnim podacima.
Posle izvršenog nadzora, ovlašćena lica, u skladu sa zakonom, sastavljaju zapisnik o sprovedenom nadzoru u koji se obavezno unose:
1) nalaz činjeničnog stanja sa opisom utvrđenih nepravilnosti i nedostataka u radu;
2) predlog mera za otklanjanje utvrđenih nepravilnosti i nedostataka u radu.
Zapisnik se, po pravilu, sačinjava u službenim prostorijama ovlašćenih lica, najkasnije u roku tri dana od dana završenog nadzora.
Zapisnik se dostavlja rukovodiocu nadziranog organa javne vlasti i ministru pravde.
Rukovodilac nadziranog organa javne vlasti, u skladu sa zakonom, stavlja primedbe u pismenom obliku na zapisnik o obavljenom nadzoru u roku od tri dana od dana dostavljanja zapisnika, a ako se zapisnik sastavlja na mestu i u toku obavljanja nadzora, primedbe se stavljaju istovremeno sa sačinjavanjem zapisnika. Primedbe na zapisnik, odnosno izjava nadziranog organa javne vlasti da nema primedbi, unose se u zapisnik.
Ovlašćeno lice, u skladu sa zakonom, razmatra primedbe na zapisnik o obavljenom nadzoru i, prema potrebi, dopunjuje radnje na koje se primedbe odnose, odnosno menja ili odustaje od predložene mere.
Organ javne vlasti koji je otklonio nepravilnosti uočene prilikom vršenja nadzora, obaveštava o tome Ministarstvo pravde.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
OBRAZAC SLUŽBENE LEGITIMACIJE OVLAŠĆENIH LICA U MINISTARSTVU PRAVDE
|