PRAVILNIK

O USLOVIMA I NAČINU KORIŠĆENJA PODSTICAJNIH SREDSTAVA U POLJOPRIVREDI KAO FINANSIJSKE PODRŠKE POLJOPRIVREDNIM PROIZVOĐAČIMA U UNAPREĐENJU I RAZVOJU POLJOPRIVREDNE PROIZVODNJE

("Sl. glasnik Grada Vranja", br. 16/2014)

 

I OSNOVNE ODREDBE

Član 1

Ovim Pravilnikom uređuju se vrste podsticaja, način korišćenja podsticaja, kao i uslovi za ostvarivanje prava na podsticaje u poljoprivredi na teritoriji grada Vranja, u skladu sa Zakonom o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju ("Službeni glasnik RS", br. 10/2013).

II VRSTE PODSTICAJA

Član 2

Skupština grada Vranja utvrđuje mere podrške za sprovođenje poljoprivredne politike za područje grada Vranja u skladu sa programom mera podrške za sprovođenje poljoprivredne politike.

Program mera podrške iz stava 1. ovog člana donosi Skupština grada Vranja, uz prethodnu saglasnost nadležnog ministarstva.

Podrška sprovođenju poljoprivredne politike grada Vranja ne može biti u suprotnosti sa nacionalnim programom donetim u skladu sa zakonom kojim se uređuje poljoprivreda i ruralni razvoj.

Član 3

Sredstva za podsticanje razvoja poljoprivrede (u daljem tekstu: sredstva) obezbeđuju se iz budžeta grada Vranja.

Obim sredstava za podsticaje iz člana 2. ovog Pravilnika utvrđuje se za svaku budžetsku godinu posebno.

Član 4

Sredstva za podsticanje razvoja poljoprivrede mogu da se koriste za:

Finansijsku podršku poljoprivrednim proizvođačima u unapređenju poljoprivredne proizvodnje i to:

1. Povrtarsku proizvodnju:

1. plastenici do 50% od vrednosti investicije.

2. Stočarsku proizvodnju:

- nabavka kvalitetnog priplodnog materijala radi unapređenja genetskog potencijala u govedarstvu, ovčarstvu, kozarstvu i to 50% od vrednosti investicije u govedarstvu do 70% vrednosti investicije u ovčarstvu i kozarstvu.

3. Pčelarska proizvodnja:

- kupovina matice, košnica, opreme i drugo u pčelarstvu do 50% od vrednosti investicije.

4. Voćarsku proizvodnju:

- nabavka sadnog materijala do 100% od vrednosti investicije;

- sufinansiranje projekata nevladinih organizacija i donatora bez učešća proizvođača;

5. Bušenje bunara, oprema za navodnjavanje poljoprivrednih kultura i slično

- bušenje bunara, oprema za navodnjavanje poljoprivrednih kultura i slično do 50% od vrednosti investicije, a najviše do 20m dubine.

6. Sufinansiranje bankarskih kredita kroz otplatu kamate. Finansijska usluga-učešće grada Vranja u otplati kredita banke poljoprivrednim gazdinstvima predstavlja finansiranje kamate. Registrovana poljoprivredna gazdinstva na teritoriji grada Vranja koja za odobrenje kredita, u čijoj otplati učestvuju vraćanjem glavnice, konkurišu kod banke i ispunjavaju zahteve koje traži banka.

7. Sufinansiranje rada organizacija koje se bave matičnom evidencijom i selekcijom u stočarstvu i finansiranje rada organizacija koje se bave veštačkim osemenjavanjem krava.

Pravo na sufinansiranje i finansiranje rada imaju sva pravna lica-organizacije registrovane za poslove selekcije, organizacije registrovane za poslove obavljanja matične evidencije u stočarstvu i sva pravna lica-organizacije registrovane za poslove obavljanja veštačkog osemenjavanja krava radi veštačkog osemenjavanja krava i rada matične službe.

III KORISNICI PODSTICAJA

Član 5

Pravo na podsticaje, pod uslovima i na način utvrđen ovim Pravilnikom, imaju poljoprivredna gazdinstva i porodična poljoprivredna gazdinstva koja su upisana u Registar poljoprivrednih gazdinstava u skladu sa zakonom kojim se uređuje poljoprivreda (u daljem tekstu: Registar).

IV USLOVI ZA OSTVARIVANJE PODSTICAJA

Član 6

Pravo na podsticajna sredstva ostvaruju se na osnovu objavljenog konkursa.

Odluku o raspisivanju konkursa donosi Komisija za dodelu podsticajnih sredstava iz budžeta grada u poljoprivredi (u daljem tekstu: Komisija), uz saglasnost Gradskog veća.

Konkurs se objavljuje u lokalnim sredstvima javnog informisanja, odnosno jednom štampanom mediju i na sajtu grada Vranja.

Neblagovremene i prijave sa nepotpunom dokumentacijom Komisija neće uzimati u razmatranje.

Pravo na finansijsku podršku imaju poljoprivredni proizvođači i članovi njihovog domaćinstva koji se bave poljoprivrednom proizvodnjom pod uslovom da:

- je poljoprivredno gazdinstvo upisano u Registar poljoprivrednih gazdinstava sa aktivnim statusom u skladu sa Pravilnikom o načinu i uslovima upisa i vođenja Registra poljoprivrednih gazdinstava;

- su nosioci ili članovi poljoprivrednog gazdinstva sa prebivalištem na teritoriji grada Vranja, upisani u registar poljoprivrednih gazdinstava po osnovu prava svojine odnosno zakupa poljoprivrednog zemljišta koje se nalazi na teritoriji grada Vranja i koji se bave poljoprivrednom proizvodnjom.

A. POTREBNA DOKUMENTA

Osnovna dokumentacija potrebna za sve vrste podsticaja

1) popunjen konkursni obrazac sa obaveznim potpisom podnosioca.

2) dokaz o vlasništvu ili drugom načinu korišćenja obradivog poljoprivrednog zemljišta

- list nepokretnosti, ili

- ugovor o zakupu,

- potvrdu o registraciji poljoprivrednog gazdinstva (aktivan status)

3) potvrdu nadležnih poreskih organa da je podnosilac prijave izmirio dospele poreze, doprinose i druge javne dažbine;

4) fotokopija lične karte podnosioca

B. POSEBNI USLOVI I DODATNA DOKUMENTACIJA

1) POVRTARSKA PROIZVODNJA - Pored osnovne dokumentacije, potrebne za sve vrste podsticaja, da bi registrovani poljoprivredni proizvođač mogao da dobije podsticajna sredstva za plastenike potrebno je da oformi plastenik na najmanje 400m2.

Prednost će imati udruženi poljoprivredni proizvođači koji imaju iskustva u bavljenju ovim poslom i gazdinstva čiji se članovi bave isključivo poljoprivrednom proizvodnjom.

2) STOČARSKA PROIZVODNJA - ZA KUPOVINU KVALITETNOG PRIPLODNOG MATERIJALA -

Pored osnovne dokumentacije potrebne za sve vrste podsticaja potrebno je:

- Govedarstvo - za kupovinu kvalitetnog priplodnog materijala u govedarstvu potrebno je da registrovani poljoprivredni proizvođač u svom vlasništvu ima najmanje dve steone junice (krave).

- Ovčarstvo - za kupovinu kvalitetnog priplodnog materijala u ovčarstvu potrebno je da registrovani poljoprivredni proizvođač sufinansira najmanje 10 ženskih i jedno muško grlo.

- Kozarstvo - za kupovinu kvalitetnog priplodnog materijala u kozarstvu potrebno je da registrovani poljoprivredni proizvođač sufinansira najmanje 10 ženskih i jedno muško grlo.

Prednost će imati udruženi poljoprivredni proizvođači koji imaju iskustva u bavljenju ovim poslom, gazdinstva čiji se članovi bave isključivo poljoprivrednom proizvodnjom, kao poljoprivredna gazdinstva koja imaju smeštajne kapacitete u skladu sa zootehničkim zahtevima, dovoljne količine stočne hrane iz sopstvene proizvodnje za ishranu navedenog broja nabavljenih životinja.

Kvalitetni priplodni materijal u stočarstvu podrazumeva životinje koje imaju svoj pasoš koji mora biti u skladu sa ušnim brojem za svako grlo i nalazi se u matičnoj evidenciji kod nadležnih službi.

3) PČELARSKA PROIZVODNJA - kupovina nabavka opreme, hemijskih preparata za zaštitu od bolesti i parazita u pčelarstvu. Pored osnovne dokumentacije potrebne za sve vrste podsticaja, poljoprivrednici koji se bave pčelarstvom treba da dostave fotokopiju rešenja o registrovanom pčelinjaku i da registrovani poljoprivredni proizvođač u svom vlasništvu ima najmanje 20 košnica ili da kupi najmanje 30 košnica ili 30 rojeva ili 30 matica. Prednost će imati udruženi poljoprivredni proizvođači koji imaju iskustva u bavljenju ovim poslom, gazdinstva čiji se članovi bave isključivo poljoprivrednom proizvodnjom.

4) VOĆARSKA PROIZVODNJA - NABAVKA SADNOG MATERIJALA: Pored osnovne dokumentacije potrebne za sve vrste podsticaja da bi registrovani poljoprivredni proizvođač mogao da dobije podsticajna sredstva u voćarstvu potrebno je da podigne zasad na površini od najmanje 50 ari za drvenaste voćne vrste ili za površinu od najmanje 30 ari za jagodičaste voćne vrste. Prednost će imati udruženi poljoprivredni proizvođači koji imaju iskustva u bavljenju ovim poslom, gazdinstva čiji se članovi bave isključivo poljoprivrednom proizvodnjom.

Nabavljeni sadni materijal treba da ima sertifikat o zdravstvenoj ispravnosti sadnog materijala.

5) BUŠENJE BUNARA, OPREMA ZA NAVODNJAVANJE poljoprivrednih kultura i slično. Prednost će imati zahtevi za bunare koji pokrivaju veće pojedinačne površine i veće udružene površine više poljoprivrednih proizvođača.

6) SUFINANSIRANJE BANKARSKIH KREDITA KROZ OTPLATU KAMATE. Registrovana poljoprivredna gazdinstva na teritoriji grada Vranja koja za odobravanje kredita, u čijoj otplati učestvuju vraćanjem glavnice, dostavljaju konkursnu dokumentaciju koju traži banka, konkurišu kod Banke i ispunjavaju zahteve koje traži Banka.

V. Sufinansiranje rada organizacija koje se bave matičnom evidencijom i selekcijom u stočarstvu i finansiranje rada organizacija koje se bave veštačkim osemenjavanjem krava.

Pravo na sufinansiranje i finansiranje rada organizacija koje se bave matičnom evidencijom, selekcijom i veštačkim osemenjavanjem u stočarstvu imaju pravna lica registrovana za obavljanje navedenih poslova na teritoriji grada Vranja.

Dokumentacija koju organizacija podnosi na Konkurs:

- popunjen konkursni obrazac sa obaveznim potpisom i pečatom podnosioca,

- rešenje nadležnog ministarstva za obavljanje poslova selekcije u stočarstvu za poslove selekcije,

- rešenje nadležnog ministarstva za obavljanje poslova matične evidencije u stočarstvu za poslove matične evidencije,

- ugovor sa regionalnom odgajivačkom organizacijom o sprovođenju poslova matične evidencije i selekcije za poslove selekcije i matične evidencije u stočarstvu.

Član 7

Korisnici podsticajnih sredstava imaju obavezu da dostave tačne podatke i verodostojne dokaze uz prijavu. Komisija će moći da proverava sve navode u konkursnoj dokumentaciji utvrdi i proveri tačnost priložene dokumentacije izlaskom na teren i da po potrebi traži dostavu dodatne dokumentacije. Korisnici podsticaja su dužni da nadležnoj stručnoj poljoprivrednoj službi i Komisiji za dodelu podsticajnih sredstava iz budžeta grada u poljoprivredi omoguće vršenje nadzora i pruže potrebne podatke i informacije i nakon preuzimanja podsticaja. Sva prava i obaveze korisnika podsticaja uređuju se Ugovorom.

V POSTUPAK OSTVARIVANJA PRAVA NA PODSTICAJE

Član 8

Visinu sredstava za finansijsku podršku po jednom zahtevu poljoprivrednim proizvođačima utvrđuje gradonačelnik na predlog Komisije za dodelu podsticajnih sredstava iz budžeta grada u poljoprivredi.

Komisiju obrazuje Gradsko veće na predlog gradonačelnika na period od 4 godine.

Komisiju čine predsednik, zamenik predsednika i 5 članova.

Komisija ima sekretara komisije.

Gradsko veće donosi Pravilnik o radu Komisije na predlog Komisije.

Član 9

O dodeli podsticajnih sredstava odlučuje gradonačelnik rešenjem u roku od 15 dana od dana isteka roka za podnošenje prijava.

Ispunjenost uslova za ostvarivanje prava na podsticaje utvrđuje Komisija i gradonačelniku daje pisani predlog za dodelu sredstava.

Član 10

Protiv rešenja iz prethodnog člana učesnik Konkursa može podneti žalbu Gradskom veću u rok od 8 (osam) dana od dana prijema rešenja.

Član 11

Registrovana poljoprivredna gazdinstva koja su izabrana za korišćenje podsticajnih sredstava zaključuju Ugovor o sufinansiranju sa gradom i o regulisanju međusobnih prava i obaveza ugovornih strana.

Fond za poljoprivredu grada Vranja sprovodi zajedničku nabavku sa nosiocima poljoprivrednih gazdinstava kojima je dodeljen ugovor na osnovu Konkursa za dodelu podsticajnih sredstava za unapređenje i razvoj poljoprivredne proizvodnje na teritoriji grada Vranja. Poljoprivrednik vrši prenos opredeljenih sredstava u platnom prometu sa svog namenskog računa za poljoprivredno gazdinstvo na račun izabranog ponuđača. Uslov za prenos je izvršen ugovor i uredno ispostavljen račun od strane dobavljača naručiocu.

Član 12

Korisnik podsticaja dužan je da se domaćinski odnosi prema predmetu podsticaja i nema prava da otuđuje iste pre isteka perioda od 10 godina.

Korisnik podsticaja dužan je da osigura predmet investicije sufinansiranja.

Korisnik podsticaja dužan je da gradu vrati 10 umatičena ženska grla, iste starosti kao i grla koja su bila predmet sufinansiranja, za period od 5 godina uz nadoknadu grada od 30% od tržišne cene grla (za korisnike sufinansiranja u stočarstvu-koze i ovce).

Korisnik podsticaja dužan je da gradu vrati 1 umatičenu priplodnu junicu za period od 5 godina (može, a ne mora u prvoj godini) za svako sufinansirano dobijeno grlo uz nadoknadu grada od 50% od tržišne cene grla (za korisnike sufinansiranja u stočarstvu-govedarstvu).

Korisnik podsticaja dužan je da se pridržava propisa kojima se uređuju standardi kvaliteta životne sredine, zaštita javnog zdravlja, zaštita zdravlja životinja i biljaka, zaštita dobrobiti životinja i zaštita poljoprivrednog zemljišta.

Korisnik podsticaja dužan je da čuva dokumentaciju koja se odnosi na ostvarivanje prava na podsticaje najmanje pet godina od dana njihove naplate.

Korisnik podsticaja dužan je da vrati iznos sredstava koji je primio na osnovu netačno prikazanih podataka ili koji je nenamenski koristio, uvećan za iznos zatezne kamate, najkasnije u roku od 30 dana od dana pravosnažnosti rešenja.

Rešenje iz prethodnog stava ovog člana, a na osnovu zapisnika koji su sačinili stručni saradnici i na predlog Komisije (izveštaja drugih nadležnih organa), donosi Sekretarijat za finansije i privredu Gradske uprave, kojim utvrđuje obavezu korisnika podsticaja da izvrši povraćaj novčanih sredstava.

Ukoliko komisija ustanovi da korisnik podsticajnih sredstava ne ispunjava optimalne uslove držanja i ishrane životinja ili ne ispunjava bilo koju od ugovorenih obaveza, ista donosi Rešenje o oduzimanju životinja, odnosno bilo koje sufinansirane investicije, bez prava korisnika na nadoknadu.

Član 13

Korisnici podsticaja su dužni da nadležnoj stručnoj poljoprivrednoj službi Gradske uprave omoguće vršenje nadzora i pruže potrebne podatke i informacije.

Lica iz stava 1. ovog člana dužna su da u određenom roku dostave ili pripreme podatke i materijale koji su potrebni za vršenje poslova kontrole korišćenja podsticajnih sredstava.

Član 14

Stručne i administrativne-tehničke poslove za potrebe Komisije obavlja sekretar Komisije i stručne službe Gradske uprave.

Član 15

Sekretarijat za finansije-Odeljenje za lokalni ekonomski razvoj vodi Registar podsticaja u poljoprivredi i ruralnom razvoju (u daljem tekstu: Registar podsticaja) u koji se upisuju podaci o vrsti i visini ostvarenih podsticaja iz člana 4. ovog Pravilnika po korisniku podsticaja.

Podaci iz Registra podsticaja su javni i koriste se u cilju sprovođenja mera za podsticanje poljoprivrede i ruralnog razvoja, kao i za potrebe vođenja statistike i analitike u jedinicama lokalne samouprave.

VI PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 16

Komisija ima pravo na naknadu za rad, u skladu sa gradskim propisima kojima se određuje naknada za rad u radnim telima organa grada Vranja.

Član 17

Pravilnik stupa na snagu danom donošenja.

Član 18

Pravilnik objaviti u "Službenom glasniku grada Vranja".