PRAVILNIKO NAČINU OBAVLJANJA VANREDNOG PREVOZA("Sl. glasnik RS", br. 90/2014) |
Ovim pravilnikom propisuju se bliži uslovi o načinu obavljanja vanrednog prevoza i vozilima kojima se taj prevoz obavlja u drumskom saobraćaju.
Odredbe ovog pravilnika ne primenjuju se na vanredni prevoz koji obavljaju vozila ili skup vozila, koja su u vlasništvu ili u zakupu, vojske, policije, službe civilne zaštite i vatrogasne službe kada se vanredni prevoz obavlja u svrhu izvršavanja zadataka tih službi i pod njihovim nadzorom.
Pojedini izrazi u smislu ovog pravilnika imaju sledeće značenje:
1) "konvoj" je organizovana grupa od najmanje dva vozila ili skupa vozila koja obavljaju vanredni prevoz pod pratnjom;
2) "vozilo za pratnju" je vozilo registrovano na teritoriji Republike Srbije koje se koristi za pratnju vozila koja obavljaju vanredni prevoz i koja su obeležena na način propisan ovim pravilnikom.
Za vreme obavljanja vanrednog prevoza u vozilu kojim se prevoz obavlja ili u vozilu za pratnju se mora nalaziti dozvola koju izdaje upravljač puta.
Dozvola za vanredni prevoz se izdaje na ime prevoznika ili vlasnika odnosno korisnika vozila.
Vanredni prevoz se ne obavlja u periodu od 15 sati do 24 sata: petkom, nedeljom kao i na dan uoči državnog praznika i poslednjeg dana državnog praznika.
U slučaju kada se vanredni prevoz obavlja na državnim putevima I reda, maksimalan broj vozila u konvoju može biti tri.
U slučaju kada se vanredni prevoz obavlja na ostalim javnim putevima, maksimalan broj vozila u konvoju može biti dva.
U slučaju iznenadno nastalih promena na utvrđenoj relaciji prevoza ili drugih razloga koji bi ugrozili bezbednost odvijanja saobraćaja ili oštetili put, vanredni prevoz se ne može obavljati.
Vanredni prevoz može se obavljati:
1) bez pratnje,
2) uz pratnju vozila za pratnju,
3) uz pratnju vozila za pratnju i vozila Ministarstva unutrašnjih poslova.
Vanredni prevoz obavlja se bez pratnje ako vozilo ili skup vozila kojim se obavlja vanredni prevoz, sa ili bez tereta, ne prelazi:
1) širinu od 3 m;
2) dužinu od 25 m na državnim putevima I reda - autoputu, odnosno od 21 m na ostalim državnim putevima I reda, državnim putevima II reda, opštinskim putevima i ulicama;
3) visinu od 4,3 m;
4) ukupnu masu od 80 t na državnim putevima I reda - autoputu, odnosno 60 t na ostalim državnim putevima I reda, državnim putevima II reda, opštinskim putevima i ulicama.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, na zahtev prevoznika ili vlasnika odnosno korisnika vozila, vanredni prevoz se može obaviti i uz pratnju.
Vanredni prevoz na državnim putevima I reda - autoputu obavlja se uz pratnju jednog vozila za pratnju, ako vozilo ili skup vozila kojim se obavlja vanredni prevoz, sa ili bez tereta, ima najmanje jednu od sledećih karakteristika:
1) širinu od 3 m do 4 m;
2) dužinu od 25 m do 30 m;
3) visinu od 4,3 m do 4,5 m;
4) ukupna masu od 80 t do 100 t.
Vanredni prevoz na ostalim državnim putevima I reda, državnim putevima II reda, opštinskim putevima i ulicama obavlja se uz pratnju jednog vozila za pratnju, ako vozilo ili skup vozila kojim se obavlja vanredni prevoz, sa ili bez tereta, ispunjava najmanje jedan od sledećih uslova:
1) širinu od 3 m do 3,5 m;
2) dužinu od 21 m do 25 m;
3) visinu od 4,3 m do 4,5 m;
4) ukupnu masu od 60 t do 80 t.
Na državnim putevima I reda - autoputu, vozilo za pratnju nalazi se iza vozila ili skupa vozila kojim se obavlja vanredni prevoz.
Na ostalim državnim putevima I reda, državnim putevima II reda, opštinskim putevima i ulicama, vozilo za pratnju nalazi se ispred vozila ili skupa vozila kojim se obavlja vanredni prevoz.
Vanredni prevoz obavlja se uz pratnju jednog vozila za pratnju i uz pratnju jednog vozila Ministarstva unutrašnjih poslova ako vozilo ili skup vozila kojim se obavlja vanredni prevoz, sa ili bez tereta, ispunjava najmanje jedan od sledećih uslova:
1) širinu od 4 m do 5 m, na državnim putevima I reda - autoputu, ili širinu od 3,5 m do 5 m, na ostalim državnim putevima I reda, državnim putevima II reda, opštinskim putevima i ulicama, kao i kada širina vozila ili skupa vozila kojim se obavlja vanredni prevoz, sa ili bez tereta prelazi širinu kolovozne trake;
2) dužinu od 30 m, na državnim putevima I reda - autoputu, ili dužinu od 25 m, na ostalim državnim putevima I reda, državnim putevima II reda, opštinskim putevima i ulicama;
3) ukupnu masu od 100 t do 120 t na državnim putevima, odnosno od 80 t do 120 t na opštinskim putevima i ulicama.
Vanredni prevoz obavlja se uz pratnju jednog vozila za pratnju i uz pratnju dva vozila Ministarstva unutrašnjih poslova ako vozilo ili skup vozila kojim se obavlja vanredni prevoz, sa ili bez tereta, ispunjava najmanje jedan od sledećih uslova:
1) širinu od 5 m do 7 m;
2) ukupnu masu od 120 t do 200 t.
Vanredni prevoz obavlja se uz pratnju vozila za pratnju i uz pratnju više vozila Ministarstva unutrašnjih poslova ako vozilo ili skup vozila kojim se obavlja vanredni prevoz, sa ili bez tereta, ispunjava najmanje jedan od sledećih uslova:
1) širinu veću od 7 m;
2) ukupnu masu preko 200 t;
3) visina veću od 4,5 m ako to zahtevaju pojedini parametri i konfiguracija terena.
Ministarstvo unutrašnjih poslova određuje broj svojih vozila u pratnji konvoja u slučaju kada takav vanredni prevoz zahteva pratnju vozila Ministarstva unutrašnjih poslova.
Podnosilac zahteva, najkasnije 24 sata pre otpočinjanja prevoza odnosno 72 sata ukoliko se planira da se prevoz obavi ponedeljkom, pismenim putem obaveštava Policijsku upravu sa čijeg područja otpočinje vanredni prevoz o vremenu započinjanja vanrednog prevoza ako se vanredni prevoz obavlja uz pratnju vozila Ministarstva unutrašnjih poslova.
Ako podnosilac zahteva odustane od zahtevane pratnje, pismenim putem o tome obaveštava Policijsku upravu sa čijeg područja otpočinje vanredni prevoz, najkasnije 24 sata pre planiranog polaska.
Podnosilac zahteva najkasnije u petak do 15 sati, obaveštava Policijsku upravu sa čijeg područja otpočinje vanredni prevoz o vremenu započinjanja vanrednog prevoza ako se vanredni prevoz obavlja subotom, nedeljom ili ponedeljkom, uz pratnju vozila Ministarstva unutrašnjih poslova.
Ministarstvo unutrašnjih poslova će blagovremeno i bez odlaganja obezbediti potrebnu pratnju vozila Ministarstva unutrašnjih poslova.
Upravljač puta, u roku ne kraćem od 48 sati pre otpočinjanja prevoza odnosno ne kraćem od 96 sati ukoliko se planira da se prevoz obavi ponedeljkom, dostavlja Ministarstvu unutrašnjih poslova zahtev za saglasnost za prevoz.
Ako zbog vanrednog prevoza nastane kolona vozila, vozač vozila pratnje, odnosno vozač vozila koje obavlja vanredni prevoz su dužni da na prvom bezbednom mestu omoguće prolazak kolone vozila.
Ako za vreme obavljanja vanrednog prevoza dođe do kvara na vozilu ili skupu vozila kojim se obavlja vanredni prevoz, vozilo ili skup vozila treba ukloniti sa puta, a ako to nije moguće, treba osigurati bezbedno odvijanje saobraćaja i odmah obavestiti saobraćajnu policiju.
Vozilo ili skup vozila kojim se obavlja vanredni prevoz mora biti na prednjoj i zadnjoj strani vozila označeno sa najmanje jednim rotacionim ili trepćućim svetlom žute boje.
Vozilo za pratnju, vozilo ili skup vozila s kojim se obavlja vanredni prevoz moraju biti opremljeni bežičnim telekomunikacionim uređajima, koji omogućavaju komunikaciju između vozača vozila za pratnju i vozača vozila ili skupa vozila kojim se obavlja vanredni prevoz.
Vozilo za pratnju mora biti označeno sa najmanje jednim rotacionim ili trepćućim svetlom žute boje.
Vozilo ili skup vozila kojim se obavlja vanredni prevoz, sa ili bez tereta, mora biti na prednjoj i zadnjoj strani vozila ili skupa vozila ili tereta označena oznakom "vanredni prevoz".
Vozilo za pratnju podnosioca zahteva mora biti označeno oznakom "vanredni prevoz", koja je vidljiva sa prednje i zadnje strane.
Oznaka "vanredni prevoz" je oblika pravougaonika, izrađuje se na čvrstoj podlozi od retroreflektujućeg materijala, klase III sa fluorescentnim svojstvom, žute je boje, a natpis "vanredni prevoz" je crne boje.
Oznaka "vanredni prevoz" koja se postavlja na vozilo ili skup vozila kojim se obavlja vanredni prevoz, sa ili bez tereta, je dužine od najmanje 60 cm i širine od najmanje 15 cm.
Oznaka "vanredni prevoz" koja se postavlja na vozilo za pratnju podnosioca zahteva je dužine od najmanje 25 cm i širine od najmanje 10 cm.
Ukoliko vozilo ili skup vozila kojim se obavlja vanredni prevoz, sa ili bez tereta, prelazi propisanu širinu vozila ono mora biti označeno na bočnim stranama vozila gabaritnim svetlima i zaprečnim tablama u skladu sa standardom SRPS Z.S2.855.
Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o vanrednom prevozu ("Službeni glasnik RS", broj 60/13).
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".