SPORAZUMIZMEĐU VLADE REPUBLIKE SRBIJE I VLADE RUSKE FEDERACIJE O NAUČNO-TEHNIČKOJ SARADNJI("Sl. glasnik RS - Međunarodni ugovori", br. 11/2014) |
Vlada Republike Srbije i Vlada Ruske Federacije (u daljem tekstu: strane),
u težnji da jačaju i unapređuju prijateljske odnose između Republike Srbije i Ruske Federacije,
priznajući značajnu ulogu srpsko-ruske naučno-tehničke saradnje u ekonomskom i društvenom razvoju obeju država,
sporazumele su se o sledećem:
Strane će unapređivati bilateralnu naučno-tehničku saradnju u oblastima od zajedničkog interesa, na osnovu jednakosti i uzajamne koristi, u skladu sa odredbama ovog sporazuma i zakonodavstvom svojih država.
Naučno-tehnička saradnja na osnovu ovog sporazuma ostvarivaće se u sledećim oblicima:
realizacija naučno-tehničkih i inovacionih projekata;
međusobna razmena naučnika i stručnjaka;
razmena naučno-tehničkih informacija i dokumentacije;
organizovanje naučnih konferencija, simpozijuma, seminara i izložbi na teritoriji Republike Srbije i Ruske Federacije;
razmena rezultata naučno-tehničkog rada i njihova zajednička komercijalizacija;
drugi oblici naučno-tehničke saradnje na osnovu zajedničkog dogovora strana.
Strane će, uzimajući u obzir nacionalne prioritete u oblasti nauke i tehnike, posvetiti posebnu pažnju unapređenju saradnje u sledećim osnovnim oblastima:
biotehnologija i biomedicina;
informacione i telekomunikacione tehnologije;
nanotehnologije i nanomaterijali;
energetika i ušteda energije i energetska efikasnost.
Strane će doprinositi uspostavljanju direktne saradnje između naučnih i naučno-tehničkih instituta, preduzeća i drugih zainteresovanih organizacija svojih država.
Na osnovu ovog sporazuma, srpski i ruski partneri koji sarađuju zaključiće sporazume (ugovore) o realizaciji bilateralnih naučno-tehničkih i inovacionih projekata kojima će se odrediti tematika, organizacioni, pravni i finansijski uslovi zajedničkog rada.
Strane će pružati podršku učešću srpskih i ruskih organizacija u međunarodnim naučno-tehničkim programima i projektima.
Odredbe ovog sporazuma ne utiču na prava i obaveze strana koje proističu iz drugih međunarodnih ugovora čije su one potpisnice.
Pitanja zaštite i raspodele prava na intelektualnu svojinu, koja je proistekla ili se prenosi u procesu saradnje, obuhvaćene ovim sporazumom, uređivaće se posebnim sporazumima (ugovorima) koje će, na osnovu ovog sporazuma, zaključiti odgovarajuće srpske i ruske organizacije u skladu sa zakonodavstvima svojih država i međunarodnim ugovorima čije su potpisnice Republika Srbija i Ruska Federacija.
Radi obezbeđenja realizacije ovog sporazuma, strane će formirati Mešovitu srpsko-rusku radnu grupu za naučno-tehničku saradnju (u daljem tekstu: Radna grupa), koju čine predstavnici obeju strana i organizacija koje učestvuju u saradnji na osnovu ovog sporazuma.
U okviru Radne grupe strane će obavljati konsultacije o pitanjima vezanim za ostvarivanje nacionalne naučno-tehničke politike i pravno regulisanje u ovoj oblasti, i na osnovu toga usaglašavati osnovne oblasti i programe naučno-tehničke saradnje.
Radna grupa će pružati podršku stvaranju povoljnih organizacionih, pravnih i finansijskih uslova za izradu i realizaciju zajedničkih naučno-tehničkih i inovacionih projekata.
Radna grupa će redovno održavati svoja zasedanja, naizmenično u Republici Srbiji i u Ruskoj Federaciji, u terminima koji će biti dogovoreni diplomatskim putem.
Radna grupa će samostalno usvojiti pravilnik o svom radu.
Ovlašćeni organi odgovorni za realizaciju ovog sporazuma su:
sa srpske strane - Ministarstvo prosvete i nauke Republike Srbije;
s ruske strane - Ministarstvo obrazovanja i nauke Ruske Federacije.
Troškove vezane za razmenu delegacija snosi strana koja upućuje, ako u sporazumima (ugovorima), predviđenim u članu 4. ovog sporazuma, nije drugačije dogovoreno.
Sporovi i razlike između strana u pogledu realizacije i tumačenja ovog sporazuma rešavaće se putem pregovora i konsultacija između strana.
Ovaj sporazum stupa na snagu danom poslednjeg pismenog obaveštenja o tome da su strane ispunile unutrašnje procedure neophodne za njegovo stupanje na snagu.
Ovaj sporazum se zaključuje na pet godina i automatski se produžava za naredni petogodišnji period ako nijedna od strana, u pismenom obliku, najmanje šest meseci pre isteka odgovarajućeg petogodišnjeg perioda, ne obavesti drugu stranu o svojoj nameri da ga raskine.
Prestanak važenja ovog sporazuma ne povlači za sobom prestanak sporazuma (ugovora) koji su zaključeni u okviru ovog sporazuma a nisu realizovani do trenutka prestanka njegovog važenja.
Danom stupanja na snagu ovog sporazuma u odnosima između Republike Srbije i Ruske Federacije prestaje da važi Sporazum između Savezne vlade Savezne Republike Jugoslavije i Vlade Ruske Federacije o naučno-tehničkoj saradnji od 5. decembra 1995. godine.
Sačinjeno u Beogradu, 23. marta 2011. godine, u dva originalna primerka, svaki na srpskom i ruskom jeziku, pri čemu oba teksta imaju podjednaku važnost.
Za Vladu |
|
Za Vladu |
|
|
|