PROGRAMKONTINUIRANOG PROFESIONALNOG USAVRŠAVANJA LICENCIRANIH OVLAŠĆENIH REVIZORA |
Ovim programom utvrđuje se sprovođenje kontinuiranog profesionalnog usavršavanja licenciranih ovlašćenih revizora.
Licencirani ovlašćeni revizor je dužan da obavlja kontinuirano profesionalno usavršavanje u cilju održavanja i unapređenja teorijskog znanja, profesionalnih veština i profesionalnih vrednosti u skladu sa zahtevima Međunarodnih standarda edukacije.
II. Kontinuirano profesionalno usavršavanje
Licencirani ovlašćeni revizor obavezan je da u cilju održavanja i usavršavanja nivoa profesionalnog znanja pohađa stručne kurseve, seminare, predavanja i sl., u minimalnom trajanju od 120 časova u periodu od 3 godine počev od datuma izdavanja, odnosno produžavanja licence.
U okviru kontinuiranog profesionalnog usavršavanja, licencirani ovlašćeni revizor mora održavati i usavršavati znanja iz sledećih oblasti:
1) Međunarodnih standarda revizije i Međunarodnih standarda kontrole kvaliteta;
2) Međunarodnih standarda finansijskog izveštavanja;
3) Međunarodnog standarda finansijskog izveštavanja za mala i srednja pravna lica;
4) Kodeksa profesionalne etike revizora;
5) pravnih propisa od interesa za revizorsku profesiju.
Licencirani ovlašćeni revizor u obavezi je da u periodu od tri godine počev od datuma izdavanja, odnosno produžavanja licence pohađa obuku u cilju kontinuiranog profesionalnog usavršavanja koja obuhvata sve oblasti navedene u stavu 2. ovog člana, a za svaku pojedinačnu oblast ne manje od 10% fonda časova iz člana 4. stav 1. ovog programa.
Licencirani ovlašćeni revizor je dužan da pohađa obuku u cilju sprovođenja kontinuiranog profesionalnog usavršavanja u minimalnom trajanju od 60 časova u periodu od 3 godine počev od datuma izdavanja, odnosno produžavanja licence, u organizaciji Komore ovlašćenih revizora (u daljem tekstu: Komora), ili visokoškolske ustanove, profesionalnog tela, odnosno organizacije, društva za reviziju, kao i drugih pravnih lica, a koji poseduju pribavljenu saglasnost Odbora za javni nadzor nad obavljanjem revizije (u daljem tekstu: Odbor za javni nadzor) za sprovođenje obuke.
Po završetku svake pojedinačne obuke u vezi sa kontinuiranim profesionalnim usavršavanjem, licenciranom ovlašćenom revizoru se izdaje potvrda.
Potvrda sadrži naziv oblasti koje su bile predmet obuke, ime, prezime i broj licence predavača, kao i broj časova trajanja obuke.
Licencirani ovlašćeni revizor može preostalih 60 časova kontinuiranog profesionalnog usavršavanja sprovesti samostalno kroz različite vidove usavršavanja, kao što su prisustvovanje seminarima, radionicama i drugim skupovima koji nisu u organizaciji institucija navedenih u članu 4. stav 1. ovog programa, kao i međunarodnim skupovima u inostranstvu i čitanjem stručne literature čije su teme obuhvaćene u oblastima navedenim u članu 3. stav 2. ovog programa.
Licencirani ovlašćeni revizor je dužan da dostavi izjavu u kojoj navodi naziv seminara, radionice ili skupa kojem je prisustvovao, broj časova trajanja i naziv tema koje su obrađivane, odnosno naziv i godinu izdanja literature, teme koje su obuhvaćene i period u kome je usavršavanje sprovodio. Stručna služba Komore može zahtevati i dodatne informacije u zavisnosti od oblika i vrste edukacije.
Pravo da sprovodi obuku u cilju kontinuiranog profesionalnog usavršavanja licenciranih ovlašćenih revizora, a iz oblasti Međunarodnih standarda revizije i Međunarodnih standarda kontrole kvaliteta, Međunarodnih standarda finansijskog izveštavanja, Međunarodnog standarda finansijskog izveštavanja za mala i srednja pravna lica, kao i Kodeksa profesionalne etike revizora, isključivo imaju licencirani ovlašćeni revizori koji poseduju najmanje pet godina praktičnog radnog iskustva na zakonskim revizijama.
Komora je dužna da organizuje odgovarajući broj časova kurseva, seminara i predavanja, čijim pohađanjem, licencirani ovlašćeni revizor ispunjava obavezu kontinuiranog profesionalnog usavršavanja.
IV. Posebna obuka za članove Komore
Ukoliko se tokom postupka provere kvaliteta rada društava za reviziju, samostalnih revizora i licenciranih ovlašćenih revizora ustanove značajni nedostaci u primeni Međunarodnih standarda revizije i Međunarodnih standarda kontrole kvaliteta, Međunarodnih standarda finansijskog izveštavanja, Međunarodnog standarda finansijskog izveštavanja za mala i srednja pravna lica, Kodeksa profesionalne etike revizora, kao i pravnih propisa od interesa za revizorsku profesiju, Komora će organizovati profesionalno usavršavanje svojih članova u cilju unapređenja i razvoja revizorske profesije u Republici Srbiji.
Profesionalno usavršavanje iz stava 1. ovog člana, biće prihvaćeno kao deo obaveznog kontinuiranog profesionalnog usavršavanja licenciranih ovlašćenih revizora.
Ovaj program stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja na internet stranici Komore.