UREDBAO PROGLAŠENJU SPECIJALNOG REZERVATA PRIRODE "MALA JASENOVA GLAVA"("Sl. glasnik RS", br. 116/2014) |
Područje "Mala jasenova glava", deo šumskog kompleksa južnog Kučaja u istočnom delu Srbije, proglašava se zaštićenim područjem II kategorije, regionalnog, odnosno velikog značaja, kao Specijalni rezervat prirode "Mala jasenova glava" (u daljem tekstu: Specijalni rezervat prirode "Mala jasenova glava").
Specijalni rezervat prirode "Mala jasenova glava" stavlja se pod zaštitu da bi se očuvala neznatno izmenjena polidominantna, reliktna šumska zajednica bukve (Fagus moesiaca L.) i tise (Taxus baccata L.) i očuvala tisa, tercijerni relikt, stara srednjeevropska-kavkaska vrsta od nacionalnog i međunarodnog značaja, koja na ovom području predstavlja jednu od najbolje očuvanih zajednica u Republici Srbiji.
Specijalni rezervat prirode "Mala jasenova glava" se nalazi na teritoriji opštine Boljevac, odnosno katastarske opštine Krivi Vir i iznosi 6,30 ha.
Zaštićeno područje obuhvaćeno je granicama odseka (a) u odeljenju 27. i odseka (e) u odeljenju 25. Gazdinske jedinice "Čestobrodica" i pripada katastarskoj opštini Krivi Vir, deo katastarske parcele broj 7972.
Zaštićeno područje je u državnoj svojini.
Opis granica i grafički prikaz granica Specijalnog rezervata prirode "Mala jasenova glava" dati su u Prilogu - Opis granice i grafički prikaz Specijalnog rezervata prirode "Mala jasenova glava", koji je odštampan uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo.
Na celom području Specijalnog rezervata prirode "Mala jasenova glava" ustanovljava se režim zaštite II stepena.
U režimu zaštite II stepena određuju se mere zaštite, kojima se zabranjuje:
1) branje i uništavanje biljaka;
2) uznemiravanje, hvatanje i ubijanje životinja;
3) odnošenje stelje, lisnika i zemljišta;
4) loženje vatre;
5) izgradnja objekata turističkog smeštaja, ugostiteljstva, turističke infrastrukture ili objekata u tradicionalnom stilu;
6) izgradnja objekata saobraćajne, energetske, komunalne i druge infrastrukture, stambenih i ekonomskih objekata poljoprivrednih i šumskih gazdinstava;
7) korišćenje kamena, gline i drugog materijala;
8) izgradnja objekata za konvencionalno gajenje domaćih životinja i sitne divljači;
9) formiranje šumskih i poljoprivrednih monokultura.
U režimu zaštite II stepena ograničavaju se sledeći radovi i aktivnosti na:
1) uklanjanje konkurentne vegetacije u delu šume gde gusto žbunje ne dozvoljava ili usporava razvoj podmlatka tise (mere usredsređene na postizanje stabilne strukture) uz uslove zaštite prirode;
2) mere gazdovanja šumama i šumskim zemljištem utvrđenim u planovima i osnovama gazdovanja šumama kojima se obezbeđuje željena sastojinska struktura, postiže očuvanje raznovrsnosti i izvornosti drveća, žbunja i ostalih biljnih i životinjskih vrsta;
3) postavljanje informativnih tabli za prezentaciju zaštićenog područja;
4) sakupljanje gljiva i lekovitih biljnih vrsta u skladu sa odredbama akta koji reguliše stavljanje pod kontrolu korišćenja i prometa divlje flore;
5) primenu hemijskih sredstava samo ukoliko nije moguće primeniti biološka sredstva za suzbijanje patogenih gljiva i štetnih insekata uz saglasnost ministarstva nadležnog za zaštitu bilja.
Specijalni rezervat prirode "Mala jasenova glava" poverava se na upravljanje Javnom preduzeću "Srbijašume" (u daljem tekstu: Upravljač).
U obavljanju zakonom utvrđenih poslova upravljanja zaštićenim područjem, Upravljač je ovlašćen i dužan naročito da: se stara o zaštićenom području na način koji omogućava da se u potpunosti sprovedu propisane mere i aktivnosti zaštite (režim zaštite) u cilju očuvanja i unapređenja zaštićenog područja, vrši obeležavanje zaštićenog područja, donese plan upravljanja, donese akt o unutrašnjem redu na prostoru zaštićenog područja, obezbeđuje čuvarsku službu, u slučaju nastalih promena koje mogu uništiti ili narušiti osnovnu vrednost zaštićenog područja obaveštava Zavod za zaštitu prirode Srbije, obezbeđuje uslove za sprovođenje naučnoistraživačkih, obrazovnih, informativno-propagandnih i drugih aktivnosti u skladu sa zakonom, obezbeđuje finansijska sredstva iz sopstvenih prihoda i iz naknada za korišćenje zaštićenog područja, kao i drugih izvora utvrđenih zakonom, obraća se nadležnim organima radi obezbeđivanja sredstava iz opštinskog i republičkog budžeta i drugih izvora prihoda.
Upravljač je dužan da izvrši upis delatnosti upravljanja zaštićenim područjem u skladu sa propisima kojima se uređuje klasifikacija delatnosti u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ove uredbe.
Očuvanje, unapređenje, održivo korišćenje i prikazivanje prirodnih i drugih vrednosti područja Specijalnog rezervata prirode "Mala jasenova glava" sprovodi se prema planu upravljanja koji donosi Upravljač na period od deset godina (u daljem tekstu: Plan upravljanja), sa sadržinom i na način propisan zakonom kojim se uređuje zaštita prirode.
Plan upravljanja, između ostalog, sadrži i preventivne mere zaštite od požara u skladu sa zakonom koji uređuje zaštitu od požara i propisima donetim na osnovu tog zakona.
Plan upravljanja Upravljač donosi i dostavlja ministarstvu nadležnom za poslove zaštite životne sredine (u daljem tekstu: Ministarstvo) najkasnije u roku od deset meseci od dana stupanja na snagu ove uredbe.
U postupku davanja saglasnosti na Plan upravljanja Ministarstvo pribavlja mišljenja ministarstava nadležnih za poslove prosvete, kulture, rudarstva i energetike, privrede, građevine, saobraćaja, prostornog planiranja, turizma i finansija.
Upravljač je dužan da jednom u tri godine analizira sprovođenje Plana upravljanja i ostvarene rezultate i po potrebi izvrši njegovu reviziju.
Do donošenja Plana upravljanja, Upravljač vrši poslove na osnovu godišnjeg programa upravljanja koji je dužan da donese i dostavi Ministarstvu na saglasnost u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ove uredbe.
Godišnji program upravljanja iz stava 6. ovog člana sadrži naročito: sažet prikaz prirodnih i drugih vrednosti zaštićenog područja, ciljeva zaštite i održivog korišćenja, mogućnosti i ograničenja za njihovo ostvarivanje; detaljan prikaz godišnjih zadataka na čuvanju, održavanju, unapređenju, prikazivanju i održivom korišćenju zaštićenog područja za potrebe nauke, obrazovanja, rekreacije i turizma i ukupnog socio-ekonomskog razvoja; prikaz konkretnih poslova na izradi i donošenju upravljačkih dokumenata, prvenstveno Plana upravljanja, akta o unutrašnjem redu i čuvarskoj službi i akta o naknadi za korišćenje zaštićenog područja; prikaz zadataka na obeležavanju zaštićenog područja, zasnivanju informacionog sistema i protivpožarnoj zaštiti; prikaz subjekata i organizacionih i materijalnih uslova za izvršenja programa, visine i izvora potrebnih finansijskih sredstava.
Upravljač je dužan da obezbedi sprovođenje režima zaštite, odnosno unutrašnji red i čuvanje zaštićenog područja u skladu sa pravilnikom o unutrašnjem redu i čuvarskoj službi koji donosi uz saglasnost Ministarstva u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu ove uredbe.
U okviru sadržine propisane zakonom kojim se uređuje zaštita prirode, pravilnikom iz stava 1. ovog člana bliže se utvrđuju zabranjeni radovi i aktivnosti, kao i pravila i uslovi obavljanja radova i aktivnosti koji su dopušteni na području Specijalnog rezervata prirode "Mala jasenova glava".
Pravilnik iz stava 1. ovog člana se objavljuje u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Upravljač je dužan da na propisan način obeleži Specijalni rezervat prirode "Mala jasenova glava" i njegove spoljne granice, najkasnije u roku od 12 meseci od dana stupanja na snagu ove uredbe.
Upravljač je dužan da zasnuje digitalnu bazu podataka, odnosno geografski informacioni sistem o prirodnim i stvorenim vrednostima, nepokretnostima, aktivnostima i drugim podacima od značaja za upravljanje Specijalnim rezervatom prirode "Mala jasenova glava" u roku od dve godine od dana stupanja na snagu ove uredbe.
Upravljač donosi i dostavlja Ministarstvu na saglasnost akt o naknadi za korišćenje zaštićenog područja u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu ove uredbe.
Sredstva za sprovođenje Plana upravljanja obezbeđuju se iz budžeta Republike Srbije, od naknade za korišćenje zaštićenog područja, prihoda ostvarenih obavljanjem delatnosti Upravljača i iz drugih izvora, u skladu sa zakonom.
Planovi uređenja prostora, šumske, lovne, poljoprivredne i druge osnove i programi koji obuhvataju zaštićeno područje Specijalnog rezervata prirode "Mala jasenova glava" usaglasiće se sa Prostornim planom Republike Srbije, Planom upravljanja i režimom zaštite utvrđenim ovom uredbom.
Danom stupanja na snagu ove uredbe prestaje da važi Rešenje o stavljanju pod zaštitu države sastojine bukove šume (Fagus moesiaca) sa tisom (Taxus baccata) u predelu zvanom "Mala jasenova glava" ("Službeni glasnik NRS", broj 49/61).
Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
OPIS GRANICE I GRAFIČKI PRIKAZ SPECIJALNOG REZERVATA PRIRODE "MALA JASENOVA GLAVA"
Zaštićeno područje obuhvaćeno je granicama odseka (a) u odeljenju 27. i odseka (e) u odeljenju 25. Gazdinske jedinice "Čestobrodica" i pripada katastarskoj opštini Krivi Vid, deo katastarske parcele broj 7972.