PRAVILNIKO POKLONIMA FUNKCIONERA("Sl. glasnik Grada Vranja", br. 3/2015) |
Ovim Pravilnikom utvrđuju se: uslovi primanja i davanja poklona koje u vezi sa vršenjem javne funkcije prima i daje funkcioner, način raspolaganja primljenim poklonima, vođenje evidencije primljenih i datih poklona i druga pitanja u vezi sa dužnostima funkcionera i organa u kome funkcioner vrši javnu funkciju.
Pojedini izrazi korišćeni u ovom pravilniku imaju sledeće značenje:
1. Javna funkcija je funkcija u organima Grada Vranja.
2. Funkcioner je svako izabrano, postavljeno ili imenovano lice u organima Grada Vranja.
3. Evidencija poklona je jedinstvena lista koja se izrađuje na osnovu evidentiranih primljenih i datih poklona na propisanom obrascu.
4. Zbirka obaveštenja je zbir svih podnetih obaveštenja o pojedinačnim primljenim poklonima funkcionera po hronološkom redosledu.
Poklon je novac, stvar, pravo i usluga izvršena bez odgovarajuće naknade i svaka druga korist koja je data funkcioneru ili povezanom licu u vezi sa vršenjem javne funkcije, koji je moguće finansijski vrednovati.
Funkcioner ne sme da primi i da poklon u vezi sa vršenjem javne funkcije, izuzev protokolarnog ili prigodnog poklona ukoliko isti nisu u novcu i hartijama od vrednosti.
Finansiranje učestvovanja na konferencijama, okruglim stolovima, seminarima, sastancima i dr. (putni troškovi, troškovi smeštaja, ishrane, kotizacije) od strane domaćih ili međunarodnih organa i organizacija ne predstavlja poklon po odredbama ovog Pravilnika.
Spomen plakete, značke, zastavice, kancelarijski materijal i drugi reklamni materijal (sveske, rokovnici, posteri, kalendari, hemijske olovke i dr.) ne predstavljaju poklone po odredbama ovog Pravilnika.
Legitimacioni papiri, kao što su karte i ulaznice za kulturne, sportske i slične manifestacije, nisu pokloni po odredbama ovog Pravilnika, ukoliko na njima piše da su besplatni primerci, odnosno da su u obliku pozivnice.
Funkcioner može da primi protokolarni i prigodni poklon čija vrednost ne prelazi 5% prosečne mesečne zarade bez poreza i doprinosa u Republici Srbiji, odnosno prigodne poklone čija ukupna vrednost u jednoj kalendarskoj godini ne prelazi iznos od jedne prosečne mesečne zarade bez poreza i doprinosa u Republici Srbiji.
Protokolarni poklon je poklon koji funkcioner primi od strane države, njenog organa ili organizacije, međunarodne organizacije ili stranog pravnog lica prilikom službene posete, gostovanja ili u drugim prilikama i ostali pokloni primljeni u sličnim okolnostima.
Prigodni poklon je poklon koji se uručuje funkcioneru u prilikama kada se tradicionalno razmenjuju pokloni.
Vrednost poklona je tržišna cena poklona, na dan kada je poklon ponuđen, odnosno primljen.
Tržišna cena poklona je prosečna cena tog proizvoda ili usluge na lokalnom tržištu, odnosno prosečna cena proizvoda ili usluge slične vrste i vrednosti u slobodnoj prodaji na tržištu.
II ZABRANA ODNOSNO OGRANIČENJA KOD PRIMANJA POKLONA
Protokolarni pokloni i prigodni pokloni za koje se nakon uručenja utvrdi da prelaze vrednost od 5% prosečne mesečne zarade bez poreza i doprinosa u Republici Srbiji, odnosno prigodni pokloni čija ukupna vrednost prelazi iznos od jedne prosečne mesečne zarade bez poreza i doprinosa u Republici Srbiji, postaju javna svojina Grada.
U protokolarne i prigodne poklone, bez obzira na njihovu vrednost, ne računaju se pokloni:
- čije je uručenje ili prijem zabranjeno zakonskim propisima,
- ako su uručeni u obliku novca, hartija od vrednosti,
- ako bi njihov prijem bio u suprotnosti sa etičkim standardima koji važe za određene funkcionere.
Pokloni iz prethodnog stava ne mogu postati vlasništvo funkcionera, niti javna svojina i potrebno ih je odbiti, vratiti poklonodavcu, odnosno treba sa njima postupati u skladu sa zakonskom regulativom.
Zabrana i ograničenja iz ovog člana odnose se i na slučajeve kada se poklon u vezi sa vršenjem javne funkcije funkcionera uručuje povezanim licima funkcionera.
III POSTUPANJE U SLUČAJU PRIMANJA POKLONA
Funkcioner koji primi poklon dužan je da odmah ispuni obaveštenje o primljenom poklonu i da ga preda organu u kome vrši javnu funkciju. U obaveštenje iz prethodnog stava, funkcioner je u obavezi da upiše sledeće podatke: svoje lično ime i funkciju koju vrši, naziv organa u kome vrši javnu funkciju, ime, prezime i adresu poklonodavca, odnosno ime i sedište pravnog lica ili organa, ukoliko je poklon dat u ime pravnog lica ili organa, datum prijema poklona, podatak da li se radi o protokolarnom ili prigodnom poklonu, povod za uručenje poklona, opis poklona, vrednost poklona, podatak na koji je način određena vrednost poklona, podatak da li je poklon postao vlasništvo funkcionera ili javna svojina, datum ispunjavanja obaveštenja i potpis funkcionera.
Ako poklon primi povezano lice, funkcioner je dužan da ispuni obaveštenje i da isto preda licu koje je zaduženo za vođenje spiska u organu u kome vrši javnu funkciju.
O predaji obaveštenja o primljenom poklonu funkcioneru se na njegov zahtev izdaje pismena potvrda.
Organ u kome funkcioner vrši javnu funkciju u popunjeno obaveštenje unosi redni broj i ulaže ga u zbirku obaveštenja.
Organ iz prethodnog stava dužan je da zbirku obaveštenja čuva kao arhivski materijal, i da vodi evidenciju o primljenim poklonima i da primerak evidencije za prethodnu kalendarsku godinu izrađen na propisanom obrascu, uz potvrde o predatim protokolarnim poklonima koji su postali javna svojina dostavi Agenciji za borbu protiv korupcije najkasnije do 1. marta tekuće godine.
Ako je funkcioneru ponuđen poklon koji ne sme da primi, dužan je da ponudu odbije i da saopšti poklonodavcu, da ako isti primi on postaje javna svojina. Funkcioner je dužan da u najkraćem roku podnese pismeni izveštaj o navedenom slučaju organu koji ga je izabrao na funkciju.
Protokolarne poklone koji postaju javna svojina funkcioner je dužan da odmah nakon prijema preda organu nadležnom za postupanje sa imovinom u javnoj svojini i da ispuni obaveštenje o primljenom poklonu.
O predatom protokolarnom poklonu koji je postao javna svojina, funkcioneru se izdaje pismena potvrda.
Uz obaveštenje o primljenom poklonu, funkcioner je dužan da organu u kome vrši javnu funkciju dostavi potvrdu o predatom poklonu.
Agencija za borbu protiv korupcije utvrđuje da li ima povrede zakona i o utvrđenim povredama obaveštava organ u kome funkcioner vrši javnu funkciju.
Prilikom popunjavanja obaveštenja funkcioner je dužan da označi tržišnu vrednost poklona.
Tržišnu vrednost poklona utvrđuje Komisija koju posebnim aktom obrazuje Gradsko veće grada Vranja u skladu sa merilima Agencije za borbu protiv korupcije kojima se određuje koji se poklon smatra prigodnim i protokolarnim i obaveza njihovog prijavljivanja i evidentiranja.
Ako je poklon umetničko delo ili predmet koji predstavlja istorijsku vrednost ili drugu vrednost koja se ne može proceniti prema tržišnim kriterijumima, vrednost poklona će utvrditi stručnjak iz odgovarajuće oblasti.
Ako funkcioner primi poklon poštom ili na drugi način, navešće tu činjenicu u obaveštenju o prijemu poklona i u tom slučaju upisaće podatke koji su mu poznati prilikom prijema poklona.
Odredbe ovog Pravilnika kojim se utvrđuju uslovi primanja poklona, vrsta primljenih poklona, vrednost i vođenje evidencije istih, shodno se primenjuju i na davanje poklona koje u vezi sa vršenjem javne funkcije daje funkcioner.
Evidencija poklona predstavlja jedinstvenu listu primljenih i datih poklona, sačinjenu na osnovu podnetih obaveštenja o primljenim i datim poklonima funkcionera, označenu rednim brojem prema hronološkom redosledu primanja i davanja.
Evidencija sadrži: naziv organa u kome funkcioner vrši javnu funkciju, ime i prezime funkcionera, naziv funkcije koju vrši, ime i prezime i adresu poklonodavca, odnosno ime i sedište pravnog lica ili organa ukoliko je poklon dat u ime pravnog lica ili organa, datum prijema poklona, podatak da li se radi o protokolarnom ili prigodnom poklonu, opis poklona, vrednost poklona ili podatak da je procena u toku, podatak da li je poklon postao vlasništvo funkcionera ili javna svojina, mesto i datum popunjavanja evidencije, potpis odgovornog lica i mesto za pečat.
Evidencija poklona vodi se za vremenski period od jedne kalendarske godine.
Svaki funkcioner ima pravo uvida u evidenciju poklona u vezi sa podacima koji se odnose na iste.
Rukovodioci organa u kojima funkcioner obavlja javnu funkciju dužni su da odrede jedno lice koje će biti odgovorno za pravilno vođenje evidencije poklona.
Odgovorno lice iz prethodnog stava dužno je da do 1. marta tekuće godine, evidenciju poklona za prethodnu godinu dostavi Agenciji za borbu protiv korupcije u elektronskoj formi i u štampanoj formi preporučenom poštanskom pošiljkom.
V KONTROLA SPROVOĐENJA PRAVILNIKA
Unutrašnju kontrolu sprovođenja odredaba ovog Pravilnika sprovode rukovodioci organa u kojima funkcioner vrši javnu funkciju.
Spoljnu kontrolu sprovođenje odredaba ovog Pravilnika sprovodi Agencija za borbu protiv korupcije u skladu sa ovlašćenjima koja su utvrđena Zakonom o Agenciji za borbu protiv korupcije.
Komisija iz člana 10. stav 2. ovog Pravilnika u obavezi je da sačini spisak primljenih poklona do dana stupanja na snagu ovog Pravilnika i razvrsta poklone po vrednosti i pripadnosti u skladu sa Zakonom i ovim Pravilnikom.
Obaveštenje o primljenom poklonu funkcionera sastavni je deo ovog Pravilnika (prilog 1.).
Obrazac za izradu jedinstvene liste evidencije poklona funkcionera sastavni je deo ovog Pravilnika (prilog 2.).
Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku grada Vranja".
Stupanjem na snagu ovog Pravilnika prestaje da važi Pravilnik o davanju poklona koje je donelo Gradsko veće grada Vranja broj: 06-47/2012-04 od 17.05.2012. godine.
Obaveštenje o primljenom poklonu funkcionera (Prilog 1) i Obrazac za izradu jedinstvene liste evidencije poklona funkcionera (Prilog 2), koji su sastavni deo ovog pravilnika, nisu objavljeni u "Sl. listu grada Vranja", br. 3/2015.