POKRAJINSKA SKUPŠTINSKA ODLUKA
O IZRADI PROSTORNOG PLANA PODRUČJA POSEBNE NAMENE ZAŠTIĆENIH PRIRODNIH DOBARA "OKANJ BARA" I "RUSANDA"

("Sl. list AP Vojvodine", br. 14/2015)

Član 1

Pristupa se izradi Prostornog plana područja posebne namene zaštićenih prirodnih dobara "Okanj bara" i "Rusanda" (u daljem tekstu: Prostorni plan).

Član 2

Utvrđuje se okvirna granica obuhvata Prostornog plana, a konačna granica obuhvata Prostornog plana definisaće se Nacrtom plana.

Područje obuhvaćeno okvirnom granicom Prostornog plana, obuhvata delove teritorije jedinica lokalnih samouprava Zrenjanin i Novi Bečej i to sledeće katastarske opštine: Taraš, Melenci, Srpski Elemir i Elemir na teritoriji Grada Zrenjanina i deo katastarske opštine Novi Bečej i deo katastarske opštine Kumane na teritoriji Opštine Novi Bečej južno od kanala DTD.

Površina područja obuhvaćenog okvirnom granicom Prostornog plana iznosi 436,18 km2.

Okvirna granica Prostornog plana data je na grafičkom prikazu koji čini sastavni deo ove odluke.

Član 3

Uslovi i smernice značajne za izradu Prostornog plana, sadržani su u planskim dokumentima višeg reda: Prostornog plana Republike Srbije od 2010. do 2020. godine ("Službeni glasnik RS", br. 88/10) i Regionalnog prostornog plana Autonomne pokrajine Vojvodine ("Službeni list APV", br. 22/11), kao i razvojnim strategijama. U Nacionalnoj strategiji održivog korišćenja prirodnih resursa i dobara ("Službeni glasnik RS", br. 33/12), strateška opredeljenja su:

- održivo korišćenje za ključne prirodne resurse, kao što su zaštićena područja, biodiverzitet, geodiverzitet i predeoni diverzitet;

- istraživanja u oblasti prirodnih resursa i dobara, kao i za potrebe planiranja, odnosno donošenja planova i programa.

Prostorni plan će biti zasnovan na planskoj, studijskoj, tehničkoj i drugoj dokumentaciji kao rezultatima dosadašnjih istraživanja.

Za izradu Prostornog plana koristiće se podloge: katastarsko-topografske, pedološke, klimatološke, hidrološke, geološke, hidrogeološke, poljoprivredno-meliorativne, podloge režima podzemnih voda, kao i druge podloge za koje se ukaže da su nužne za izradu Prostornog plana.

Član 4

Planiranje, korišćenje, uređenje i zaštita prostora u obuhvatu Prostornog plana zasnivaće se na principima:

- povećanja uređenosti područja posebne namene u skladu sa ekološkim funkcijama područja;

- zaštite životne sredine i održivog korišćenja prirodnog i kulturnog nasleđa;

- zaštite prirodnih resursa i dobara i ukupnog biodiverziteta područja;

- očuvanja diverziteta predela obezbeđivanjem identiteta prostora;

- usklađivanja pristupa obezbeđivanju kvaliteta predela s karakterom razvoja i razvojnim problemima;

- razvoja kulturnog i regionalnog identiteta;

- usklađenog razvoja sa susednim područjima i prostorno-funkcionalne integrisanosti i povezivanja sa okruženjem.

Član 5

Vizija uređenja planskog područja je održivo korišćenje i zaštita prirodnih dobara i resursa, kao i njihovo kvalitetno unapređivanje, u skladu s principima održivog razvoja.

Ciljevi planiranja, korišćenja, uređenja i zaštite planskog područja su postizanje racionalne organizacije i uređenja područja posebne namene u okviru planskog područja, usklađivanjem njegovog korišćenja s mogućnostima i ograničenjima u raspolaganju prirodnim i stvorenim vrednostima i potrebama socijalnog i ekonomskog razvoja:

- zaštitom, unapređivanjem i korišćenjem zaštićenih područja u skladu s režimima zaštite;

- zaštitom, unapređivanjem i korišćenjem prostora u zaštitnim zonama i zonama uticaja na prirodna dobra, u skladu sa uslovima zaštite prirode i životne sredine;

- unapređivanjem stanja ekoloških koridora radi ostvarenja komunikacije između prirodnih staništa i njihovo integrisanje u ekološke mreže šireg područja;

- utvrđivanjem dugoročne koncepcije i mera zaštite, očuvanja i unapređivanja svih prirodnih vrednosti, radi zaštite identiteta predela, prirodnih dobara i resursa;

- utvrđivanje mera za obezbeđenje adekvatne prevencije, minimiziranja, monitoringa i kontrole svih oblika degradacije i zagađivanja životne sredine.

Član 6

Koncepcija planiranja, korišćenja, uređenja i zaštite planskog područja podrazumeva obezbeđenje prostornih uslova za realizaciju koncepta trajno održivog i uravnoteženog razvoja korišćenja, uređenja i zaštite područja posebne namene u okviru obuhvata Prostornog plana, koje će činiti Specijalni rezervat prirode "Okanj bara" i Park prirode "Rusanda", i prirodna dobra u zonama uticaja na ova zaštićena područja. Konceptualni okvir planiranja treba da bude usklađen sa uslovima zaštite, koji će unaprediti zaštićena područja i očuvati sliku prepoznatljivog predela.

Koncepcija se definiše na način koji istovremeno obezbeđuje ekološki javni interes i održivi privredni i demografski razvoj.

Član 7

Efektivan rok za izradu Prostornog plana je dvanaest (12) meseci od dana stupanja na snagu ove odluke.

Član 8

Sredstva za izradu Prostornog plana obezbeđuju se iz budžeta Autonomne pokrajine Vojvodine.

Procenjena finansijska sredstva potrebna za izradu Prostornog plana i Izveštaja o strateškoj proceni uticaja Prostornog plana na životnu sredinu iznose 10.200.000,00 dinara.

Član 9

Nacrt Prostornog plana biće izložen na javni uvid u trajanju od 30 dana u Gradu Zrenjaninu i Opštini Novi Bečej, kao i u Pokrajinskom sekretarijatu za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine u Novom Sadu, Bulevar Mihajla Pupina broj 16.

Član 10

Sastavni deo ove odluke je Odluka o izradi strateške procene uticaja Prostornog plana područja posebne namene zaštićenih prirodnih dobara "Okanj bara" i "Rusanda" na životnu sredinu.

Član 11

Izveštaj o strateškoj proceni uticaja Prostornog plana područja posebne namene zaštićenih prirodnih dobara "Okanj bara" i "Rusanda" na životnu sredinu sastavni je deo Dokumentacione osnove Prostornog plana.

Član 12

Nosilac izrade Prostornog plana je Pokrajinski sekretarijat za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine Novi Sad, Bulevar Mihajla Pupina broj 16.

Član 13

Obrađivač Prostornog plana je Javno preduzeće za prostorno i urbanističko planiranje i projektovanje "Zavod za urbanizam Vojvodine" Novi Sad, Železnička broj 6/III.

Član 14

Organi, organizacije i javna preduzeća, koji su ovlašćeni da utvrđuju posebne uslove za zaštitu i uređenje prostora i izgradnju objekata u fazi izrade plana, dužni su da po zahtevu nosioca izrade plana, u roku od 30 dana, dostave sve tražene podatke, bez naknade.

Član 15

Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Autonomne pokrajine Vojvodine".

Na osnovu člana 9. stav 1. i 5. Zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu ("Službeni glasnik RS", br. 135/04 i 88/10), člana 39. Pokrajinske skupštinske odluke o pokrajinskoj upravi ("Službeni list APV", broj 37/14 i 54/2014), Pokrajinski sekretarijat za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine Novi Sad, donosi

ODLUKU
O IZRADI STRATEŠKE PROCENE UTICAJA PROSTORNOG PLANA PODRUČJA POSEBNE NAMENE ZAŠTIĆENIH PRIRODNIH DOBARA "OKANJ BARA" I "RUSANDA" NA ŽIVOTNU SREDINU

Član 1

Pristupa se izradi Strateške procene uticaja Prostornog plana područja posebne namene zaštićenih prirodnih dobara "Okanj bara" i "Rusanda" na životnu sredinu (u daljem tekstu: Strateška procena).

Član 2

Razlozi za Stratešku procenu su:

- sagledavanje, procena i utvrđivanje mogućih značajnih uticaja na životnu sredinu na prostoru obuhvaćenom Prostornim planom područja posebne namene sistema zaštićenih prirodnih dobara "Okanj bara" i "Rusanda" (u daljem tekstu: Prostorni plan);

- potreba da se u planiranju prostornog razvoja područja obuhvaćenog Prostornim planom sagledaju strateška pitanja zaštite životne sredine, u skladu s kriterijumima iz člana 6. Zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu, predlože mere koje je potrebno preduzeti kako bi se eventualni značajni uticaji na životnu sredinu sprečili, otklonili ili smanjili na minimum.

Član 3

U okviru Strateške procene razmatraće se sledeća pitanja i problemi u oblasti zaštite životne sredine:

- značaj Prostornog plana iz aspekta zaštite životne sredine u kontekstu održivog razvoja planskog područja;

- definisanje mera za zaštitu i održivo korišćenje prirodnih vrednosti zaštitom predela i zaštićenih područja;

- očuvanje kulturnog i prirodnog nasleđa na području Prostornog plana, definisanjem odgovarajućih planskih rešenja;

- uticaj postojećih i planiranih infrastrukturnih objekata i drugih stvorenih vrednosti iz aspekta zaštite životne sredine na planskom području;

- uspostavljanje monitoring sistema za praćenje stanja kvaliteta činilaca životne sredine.

Pored ovih pitanja, strateškom procenom biće obuhvaćena i druga pitanja koja mogu uticati na životnu sredinu posmatranog područja.

Član 4

Izveštaj o strateškoj proceni, kao dokument kojim se opisuju, vrednuju i procenjuju mogući značajni uticaji na životnu sredinu do kojih može doći implementacijom plana i kojim se određuju mere za smanjenje negativnih uticaja na životnu sredinu, sadrži:

1. POLAZNE OSNOVE STRATEŠKE PROCENE

- kratak prikaz sadržaja ciljeva Prostornog plana

- relevantni planski i drugi dokumenti

- kratka analiza i ocena postojećeg stanja životne sredine

- karakteristike životne sredine u oblastima za koje postoji mogućnost da budu izložene značajnom uticaju

- pitanja i problemi zaštite životne sredine razmatrani u Strateškoj proceni

- prikaz varijantnih rešenja koja se odnose na zaštitu životne sredine u Prostornom planu

- rezultati konsultacija sa zainteresovanim organima i organizacijama

2. OPŠTE I POSEBNE CILJEVE STRATEŠKE PROCENE I IZBOR INDIKATORA

- opšti i posebni ciljevi Strateške procene

- indikatori Strateške procene

3. PROCENU MOGUĆIH UTICAJA PLANSKIH REŠENJA NA ŽIVOTNU SREDINU SA OPISOM MERA PREDVIĐENIH ZA SMANJENJE NEGATIVNIH UTICAJA

- procena uticaja varijantnih rešenja na životnu sredinu

- obrazloženje izbora najpovoljnijeg varijantnog rešenja

- procena uticaja Prostornog plana na životnu sredinu

- rešenja i mere za smanjenje negativnih uticaja na životnu sredinu

4. SMERNICE ZA IZRADU STRATEŠKIH PROCENA NA NIŽIM HIJERARHIJSKIM NIVOIMA I PROCENE UTICAJA PROJEKTA NA ŽIVOTNU SREDINU

5. PROGRAM PRAĆENJA STANJA ŽIVOTNE SREDINE

- opis ciljeva plana

- indikatori za praćenje stanja životne sredine

- prava i obaveze nadležnih organa

- postupanje u slučaju pojave neočekivanih negativnih uticaja

6. PRIKAZ KORIŠĆENE METODOLOGIJE I TEŠKOĆA PRILIKOM IZRADE STRATEŠKE PROCENE

7. PRIKAZ NAČINA ODLUČIVANJA

8. ZAKLJUČKE (NETEHNIČKI REZIME)

9. DRUGE PODATKE ZNAČAJNE ZA STRATEŠKU PROCENU

10. LITERATURU

Član 5

Za nosioca izrade Izveštaja o strateškoj proceni uticaja određuje se Javno preduzeće za prostorno i urbanističko planiranje i projektovanje "Zavod za urbanizam Vojvodine" Novi Sad, Železnička br. 6/III (u daljem tekstu: Zavod).

Za izradu Izveštaja o strateškoj proceni uticaja, Zavod će formirati multidisciplinarni stručni tim u sastavu: diplomirani inženjer hortikulture, diplomirani inženjer zaštite životne sredine, diplomirani inženjer arhitekture, diplomirani inženjer pejzažne arhitekture, diplomirani biolog, diplomirani inženjer elektrotehnike, diplomirani inženjer mašinstva, diplomirani inženjer saobraćaja, diplomirani ekonomista, diplomirani prostorni planer, diplomirani inženjer šumarstva, diplomirani inženjer poljoprivrede, diplomirani inženjer melioracije i po potrebi druga stručna lica kvalifikovana za analizu elemenata strateške procene uticaja.

Izveštaj o strateškoj proceni uticaja izradiće se istovremeno s Nacrtom Prostornog plana, odnosno u efektivnom roku od dvanaest (12) meseci od dana stupanja na snagu Odluke o izradi Prostornog plana područja posebne namene zaštićenih prirodnih dobara "Okanj bara" i "Rusanda".

Član 6

Učešće zainteresovanih organa, organizacija i javnosti u postupku izrade i razmatranja Izveštaja o strateškoj proceni uticaja obezbeđuje Pokrajinski sekretarijat za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine Novi Sad.

Oglašavanje izlaganja na javni uvid Izveštaja o strateškoj proceni uticaja sprovodi Pokrajinski sekretarijat za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine Novi Sad, istovremeno sa oglašavanjem izlaganja na javni uvid Nacrta prostornog plana, s podacima o vremenu i mestu izlaganja na javni uvid, načinu na koji zainteresovana pravna i fizička lica mogu dostaviti primedbe, vremenu i mestu održavanja javne rasprave, kao i drugim informacijama koje su značajne za javni uvid.

Član 7

Sredstva za izradu Izveštaja o strateškoj proceni uticaja obezbediće se iz budžeta Autonomne pokrajine Vojvodine.

Član 8

Ovu odluku objaviće "Službeni list Autonomne pokrajine Vojvodine".