UPUTSTVOZA MARKIRANJE DERIVATA NAFTE("Sl. glasnik RS", br. 55/2015) |
- Derivati nafte su bezolovni motorni benzin, gasno ulje EVRO DIZEL, dizel gorivo GASNO ULJE 0,1 i tečni naftni gas koji ispunjavaju zahteve bliže propisane propisima koji uređuju tehničke i druge zahteve, koje moraju da ispune tečna goriva naftnog porekla, odnosno tečni naftni gas;
- Energetski subjekti su pravna lica ili preduzetnici koji imaju licencu za obavljanje energetske delatnosti, koji obavljaju energetsku delatnost proizvodnje derivata nafte, energetsku delatnost trgovine naftom, derivatima nafte i biogorivima i komprimovanim prirodnim gasom i energetsku delatnost trgovine motornim i drugim gorivima na stanicama za snabdevanje vozila;
- Obveznici markiranja su pravna lica ili preduzetnici koji imaju licencu za obavljanje energetske delatnosti proizvodnje derivata nafte, energetske delatnosti trgovine naftom, derivatima nafte, biogorivima i komprimovanim prirodnim gasom kada vrše uvoz, kao i organi državne uprave kada stavljaju u promet derivate nafte koji nisu markirani saglasno ovoj uredbi;
- Lot - količina proizvoda koja se odjednom dobija nekom tehnološkom operacijom;
- Marker - jedinjenje na bazi nano tehnologije koje je nakon dodavanja u derivate nafte stabilno, bez boje i mirisa, vidljivo samo sa visoko osetljivim uređajima za detekciju, koje ne utiču na fizičko-hemijske karakteristike derivata nafte, lako se homogenizuje sa derivatima nafte nakon dodavanja, u ekološkom pogledu bezbedno za rukovanje po životnu sredinu i zdravlje radnika na manipulaciji u proizvodnim pogonima, licenciranim skladištima i maloprodajnim objektima;
- Markiranje (obeležavanje) - postupak dodavanja određene količine markera u derivate nafte radi uređenja i kontrole tržišnih tokova derivata nafte;
- Koncentracija markera -je količina markera u derivatu nafte izražena u procentima u odnosu na količinu markera koja je određena kao ciljana koncentracija od 100%;
- Nivo doziranja markera - je količina markera potrebna za postizanje ciljane koncentracije markera u 1000L derivata nafte;
- Usluga markiranja derivata nafte - obuhvata markiranje i uzorkovanje derivata nafte, isporuku markera i opreme za markiranje, merenje koncentracije markera u derivatima nafte, isporuku uređaja i opreme za merenje koncentracije markera, održavanje i podešavanje uređaja za merenje koncentracije markera, obuku i tehničku pomoć, propagandu usluge markiranja i na zahtev obezbeđenje monitoringa u skladu sa standardom SRPS EN 14274;
- Lice koje pruža uslugu markiranja - pravno lice (ili više njih) koje vrši uslugu markiranja derivata nafte na način i u skladu sa uslovima propisanim Uredbom o obeležavanju (markiranju) derivata nafte.
Svi tipovi markera koji se koriste u svrhu obeležavanja (markiranja) derivata nafte u Republici Srbiji imaju sledeće karakteristike i to su jedinjenja:
- na bazi nanotehnologije
- koja se lako homogenizuju sa derivatima nafte
- ne utiču na boju, miris derivata nafte
- stabilna su u derivatima nafte nakon dodavanja najmanje 12 meseci
- organska jedinjenja koja su jedinstvena i ekskluzivno proizvedena za potrebe programa markiranja u Republici Srbiji
- koja hemijski ne reaguju sa drugim markiranim derivatima nafte
- koja ne utiču na kvalitet bezolovnih motornih benzina, gasnog ulja EVRO DIZEL i dizel goriva GASNO ULJE 0,1 koji je propisan Pravilnikom o tehničkim i drugim zahtevima za tečna goriva naftnog porekla ("Službeni glasnik RS", br. 123/12, 63/13 i 75/13 i 144/14) odnosno na kvalitet tečnog naftnog gasa koji je propisan Pravilnikom o tehničkim i drugim zahtevima za tečni naftni gas ("Službeni glasnik RS", br. 97/10, 123/12 i 63/13).
Markeri za markiranje bezolovnih motornih benzina, gasnog ulja EVRO DIZEL i dizel goriva GASNO ULJE 0,1
1. Nacionalni marker tipa A je marker za markiranje bezolovnih motornih benzina, gasnog ulja EVRO DIZEL i dizel goriva GASNO ULJE 0,1 koji se stavljaju na tržište Republike Srbije. Sastoji se od dve jedinstvene komponente koje se zbog sigurnosti detektuju uz pomoć različitih tehnologija detekcije od kojih druga tehnologija detekcije pruža forenzičku potvrdu rezultata terenskog testiranja. Ovo su markeri čiji se sadržaj kvantitativno potvrđuje pomoću uređaja za detekciju LSX i MSX.
2. Nacionalni marker tipa B je marker za markiranje bezolovnih motornih benzina, gasnog ulja EVRO DIZEL i dizel goriva GASNO ULJE 0,1 koji se stavljaju na tržište teritorije Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija za vreme važenja Rezolucije Saveta bezbednosti OUN broj 1244. Sastoji se od jedne komponente, otporan je na ispiranje pomoću kiselina, baza i sličnih materija kao što su prirodna glina i aktivni ugalj. Ovo je marker čiji se sadržaj kvalitativno potvrđuje pomoću uređaja za detekciju MSX.
3. Izvozni marker je tip markera za markiranje bezolovnih motornih benzina, gasnog ulja EVRO DIZEL i dizel goriva GASNO ULJE 0,1 namenjenih izvozu iz Republike Srbije. Sastoji se od jedne komponente, otporan je na ispiranje pomoću kiselina, baza i sličnih materija kao što su prirodna glina, aktivni ugalj i dr. Ovo je marker čiji se sadržaj kvalitativno potvrđuje pomoću uređaja za detekciju MSX.
Markeri za markiranje tečnog naftnog gasa
1. TNG marker tipa A je marker za markiranje tečnog naftnog gasa koji se stavlja na tržište Republike Srbije. Sastoji od jedne komponente čiji se sadržaj kvantitativno potvrđuje pomoću uređaja za detekciju LPX.
2. TNG marker tipa B je marker za markiranje tečnog naftnog gasa koji se stavlja na tržište teritorije Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija za vreme važenja Rezolucije Saveta bezbednosti OUN broj 1244. Sastoji se od jedne komponente čiji se sadržaj kvalitativno potvrđuje pomoću imuno afinitetnih kolona (IAC kolona).
3. TNG izvozni marker je marker za markiranje tečnog naftnog gasa namenjenog izvozu iz Republike Srbije. Sastoji se od jedne komponente čiji se sadržaj kvalitativno potvrđuje pomoću imuno afinitetnih kolona (IAC kolona).
Odluku o markiranju derivata nafte koji se izvoze donosi Vlada na predlog ministarstva nadležnog za poslove energetike, a po pribavljenom mišljenju ministarstva nadležnog za poslove trgovine i ministarstva nadležnog za poslove finansija.
Način korišćenja, održavanja i podešavanja ovih uređaja je opisan Uputstvom za korišćenje, održavanje i podešavanje uređaja.
3. NABAVKA I ISPORUKA MARKERA U REPUBLIKU SRBIJU
Program markiranja derivata nafte započinje procesom nabavke i isporuke markera, kao koncentrata spremnog za upotrebu tj. za dodavanje u derivate nafte bez potrebe za dodatnom pripremom. U svakom trenutku, u skladištima markera u Republici Srbiji mora biti najmanje 25% procenjene godišnje količine markera. Svakog petka, skladištar markera dostavlja trenutnu ukupnu količinu markera u skladištu, ovlašćenoj osobi za nabavku i uvoz markera. Proces nabavke započinje slanjem email dopisa dobavljaču o potrebnoj količini markera koju treba uvesti kao i krajnjem roku za takav uvoz. Krajnji rok uvoza određuje se na osnovu postojećeg trenda korišćenja markera na tržištu. Potreba za novom nabavkom markera se javlja u trenutku kada je ukupna količina na nivou 30% od procenjene godišnje potrošnje. Maksimalna količina markera u Republici Srbiji u svakom trenutku ne treba da prelazi 60% godišnje potrošnje.
U svrhu obezbeđenja sigurnosti, markeri se transportuju od proizvođača do skladišta gde se carinjenje obavlja u skladu sa zakonima Republike Srbije. Markeri se uvoze u odgovarajućim UN buradima (tipična zapremina buradi koja se koristi je 200 l). Za svaki tip markera koji uveze, Lice koje pruža uslugu markiranja ministarstvu nadležnom za poslove energetike dostavlja Dokument o kvalitetu markera i Dokument o uvezenoj količini za svaki tip markera, pre nego što se otpočne sa upotrebom markera.
Svrha Dokumenta o kvalitetu markera je da potvrdi da je marker prošao odgovarajuća testiranja kvaliteta i on mora da sadrži najmanje sledeće:
- Ime markera
- Broj lota
- Datum proizvodnje
- Izjavu proizvođača koja potvrđuje da odgovarajući lot zadovoljava kontrolu kvaliteta
- Gustinu proizvoda tj. markera
- Izgled i boju proizvoda tj. markera
- Ime proizvođača tj. kompanije koja je proizvela marker
- Potpis odgovornih lica (menadžera proizvodnje i menadžera kontrole kvaliteta)
- Rok trajanja
Svrha Dokumenta o uvezenoj količini markera je da potvrdi količinu za svaki tip markera i on mora da sadrži najmanje sledeće:
- Ime markera (tip markera)
- Vrstu derivata nafte koji će se markirati pomoću ovog tipa markera
- Količinu (l) i broj buradi (kom.)
- Datum uvoza
- Potpis odgovornog lica
Svaku količinu markera i svaki tip markera prati odgovarajući bezbednosni list dostavljen na srpskom jeziku svim energetskim subjektima čiji se derivati nafte markiraju.
4. PRIJEM I SKLADIŠTENJE MARKERA U REPUBLICI SRBIJI
Skladištenje markera se obavlja u objektima koji su za to predviđeni u skladu sa najvišim standardima bezbednosti i očuvanja životne sredine. Takvi objekti moraju biti opremljeni adekvatnom ventilacijom i odgovarajućim sistemom zaštite od krađe i zloupotrebe.
Svaka isporuka markera koja stigne u skladište je praćena otpremnicom, a prijem se beleži na odgovarajućem dokumentu koji mora da sadrži najmanje sledeće:
- Datum otpreme
- Otpremljena količina (kg)
- Datum prijema
- Primljena količina (kg)
- Broj primljenih buradi
- Zapažanja
Ovlašćeni predstavnik skladišta prilikom prijema markera merenjem na etaloniranoj vagi (min tačnost +/- 1000 g, max masa za koju je vaga namenjena 500 kg) verifikuje količinu i fizičko stanje isporuke. Lice koje pruža uslugu markiranja je odgovorno za ispravnost vage. Takođe prilikom prijema, količina markera kao i pakovanje se verifikuje od strane ovlašćene osobe skladišta kao i od strane predstavnika dobavljača i/ili uvoznika. Marker se iz buradi pumpom pretače u plastične kanistere (tipična zapremina kanistera je 25 l), koji su obeleženi jedinstvenim identifikacionim brojem, kako bi se formirale radne zalihe, a detalji o pretakanju za svaki tip markera se upisuju u dokument koji mora da sadrži najmanje sledeće:
- Početna masa bureta (kg)
- Masa bureta nakon pretakanja (kg)
- Istočena masa (kg)
Prazna burad kao i kanisteri koji nisu pogodni za dalju upotrebu se tretiraju kao otpad sa kojim se postupa u skladu sa Zakonom o upravljanju otpadom ("Službeni glasnik RS", br. 36/09 i 88/10).
Prilikom punjenja kanistera, zapisuje se masa (kg) u dokumentu koji mora da sadrži najmanje sledeće:
- Početna masa kanistera (kg)
- Krajnja masa kanistera (kg)
- Jedinstveni identifikacioni broj kanistera
- Datum punjenja
5. DISTRIBUCIJA MARKERA U REPUBLICI SRBIJI
5.1 Distribucija markera iz centralnog do regionalnih skladišta markera
Prilikom distribucije iz centralnog skladišta u regionalna, u odgovarajućem dokumentu se upisuje najmanje sledeće:
- Tip markera
- Jedinstveni identifikacioni broj kanistera
- Masa po kanisteru koja je izdata u centalnom skladištu (kg)
- Masa po kanisteru koja je primljena u regionalnom skladištu (kg)
- Datum i potpis osobe koja je izdala marker
- Datum i potpis osobe koja je primila marker
5.2 Distribucija markera iz regionalnih skladišta markera do mesta markiranja
Prilikom distribucije markera iz regionalnih skladišta do mesta markiranja, u odgovarajućem dokumentu se upisuje najmanje sledeće:
- Tip markera
- Jedinstveni identifikacioni broj kanistera
- Masa po kanisteru koja je izdata u regionalanom skladištu
- Masa po kanisteru koja je primljena na mestu markiranja
- Datum i potpis osobe koja je izdala marker
- Datum i potpis osobe koja je primila marker
6.1 Podnošenje zahteva za markiranje derivata nafte
Obveznik markiranja podnosi zahtev Licu koje pruža uslugu markiranja pismeno ili putem e-maila, navodeći vrstu i količinu derivata nafte koju je potrebno markirati, kao i mesto gde je potrebno izvršiti markiranje.
Uz zahtev iz stava 1. ovog člana podnosi se dokaz o uplati troškova markiranja, osim ako to nije drugačije utvrđeno ugovorom kojim se regulišu međusobni odnosi obveznika markiranja sa Licem koje pruža uslugu markiranja.
Lice koje pruža uslugu markiranja dužno je da, po podnetom zahtevu iz stava 1. ovog člana izvrši markiranje derivata nafte najkasnije u roku od 24 sata od podnošenja zahteva, osim u slučaju više sile kada je dužno da postupi u razumnom roku.
Postupak markiranja se smatra izvršenim u momentu kad Lice koje pruža uslugu markiranja izvrši markiranje kod obveznika markiranja i izda odgovarajući izveštaj o izvršenom markiranju koji pored ostalog sadrži količinu derivata nafte i količinu dodatog markera po derivatu nafte (Prilog 1,2,3) i potvrdu o proveri koncentracije markera (Prilog 5) u skladu sa poglavljem 8.1 ovog uputstva.
Derivati nafte iz domaće proizvodnje se markiraju u objektima za proizvodnju derivata nafte prilikom njihovog otpremanja na tržište.
Derivati nafte iz uvoza se markiraju u objektima za trgovinu na veliko naftom i derivatima nafte prilikom njihovog otpremanja na tržište.
Markiranje derivata nafte iz domaće proizvodnje i iz uvoza može da se vrši i u transportnom sredstvu prilikom utovara, iz objekta za proizvodnju derivata nafte, odnosno iz objekta za trgovinu na veliko naftom i derivatima nafte, na autopretakalištu, vagonpretakalištu ili pristanu, ukoliko postoje opravdani razlozi da se derivati nafte ne mogu markirati u objektima za proizvodnju derivatima nafte odnosno u objektima za trgovinu na veliko naftom i derivatima nafte. Ocenu opravdanosti izvršiće radno telo koje obrazuje ministar nadležan za poslove energetike.
Markiranje derivata nafte može se vršiti i na ostalim mestima u lancu distribucije shodno Uredbi o obeležavanju (markiranju) derivata nafte (član 16. stav 4. tačka 5).
6.3 Metode markiranja derivata nafte
Detaljna procedura i tehničke pojedinosti u zavisnosti od specifičnosti lokacije markiranja derivata nafte može se definisati sa svakim pojedinačnim obveznikom markiranja ugovorom između obveznika markiranja i Lica koje pruža uslugu markiranja.
Lice koje pruža uslugu markiranja je odgovorno za količinu i kvalitet markera koji se dodaje derivatima nafte.
Lice koje pruža uslugu markiranja odgovarajući tip markera dodaje ručno u poznatu količinu derivata, a prema odnosu definisanom u sledećoj tabeli:
Tabela 1. Nivo doziranja koncentrata markera u derivate nafte
Tip markera |
Količina derivata nafte (l) |
Potrebna količina markera (g) |
Nacionalni marker tip A |
1000 |
10 |
Nacionalni marker tip B |
1000 |
100 |
Izvozni marker |
1000 |
100 |
TNG marker |
1000 |
10 |
Lice koje pruža uslugu markiranja na osnovu dostavljene dokumentacije dobijene od obveznika markiranja o količinama derivata nafte, obavlja kako merenje ciljne mase markera shodno Tabeli 1. tako i ručno dodavanje markera u derivate.
Lice koje pruža uslugu markiranja je odgovorno za merenje mase markera kao i za ispravnost uređaja za merenje.
Ukoliko se u praksi u cilju ubrzanja procesa markiranja pokaže neophodnost korišćenja sigurnosno obezbeđene ambalaže za markiranje, Lice koje pruža uslugu markiranja će razmotriti uvođenje ovog rešenja.
Derivati nafte se markiraju na ciljni nivo markiranja od 100%.
Derivati nafte ne mogu biti stavljeni u promet na tržište Republike Srbije bez Deklaracije odnosno Potvrde o usaglašenosti i izveštaja o izvršenom markiranju. Ukoliko se po uvidu u Deklaraciju odnosno Potvrdu o usaglašenosti proizvoda utvrdi da prethodno markirani derivat nafte nije u skladu sa zahtevima Pravilnika o tehničkim i drugim zahtevima za tečna goriva naftnog porekla ("Službeni glasnik RS", br. 123/12, 63/13 i 75/13 i 144/14) odnosno u skladu sa zahtevima Pravilnika o tehničkim i drugim zahtevima za tečni naftni gas ("Službeni glasnik RS", br. 97/10, 123/12 i 63/13), obveznik markiranja je u obavezi da o ovome obavesti ministarstvo nadležno za poslove energetike i preduzme neophodne mere za otklanjanje nedostataka.
6.3.1.1 Dodavanje markera u železničke cisterne prilikom markiranja bezolovnih motornih benzina, gasnog ulja EVRO DIZEL i dizel goriva GASNO ULJE 0,1
Lice koje pruža uslugu markiranja po uvidu u dokumentaciju obveznika markiranja o količinama derivata nafte po železničkim cisternama, identifikuje železničke cisterne u kojima su naftni derivati koje treba markirati i identifikuje da li su derivati nafte za stavljanje u promet na teritoriju Republike Srbije, Kosova i Metohije za vreme važenja Rezolucije Saveta bezbednosti OUN broj 1244 ili za izvoz. Takođe, na osnovu pomenute dokumentacije, Lice koje pruža uslugu markiranja izračunava ciljanu masu markera na osnovu Tabele 1 koja je potrebna za markiranje. Operacija markiranja železničkih cisterni podrazumeva korišćenje posebno obeleženih aluminijumskih boca. Ovi detalji se upisuju u odgovarajućem dokumentu (Prilog 1, Izveštaj o izvršenom markiranju železničkih cisterni i plovnih objekata) koji sadrži najmanje sledeće podatke:
- Registarski broj železničke cisterne
- Vrsta derivata nafte i kanal prodaje
- Količina derivata nafte po železničkoj cisterni (l)
- Ciljana masa markera (g)
- Stvarna masa dodatog markera u železničku cisternu
- Tip markera
- Datum, vreme i broj dokumenta
- Jedinstveni broj boce
- Masa prazne boce bez poklopca
- Dodata masa markera u bocu
- Masa ispražnjene boce nakon markiranja bez poklopca
- Potpis lica koje je izvršilo merenje količine markera
- Potpis lica koje je izvršilo dodavanje markera
- Potpis lica koje verifikuje dodavanje markera
Merenje količine markera kao i dodavanje markera u derivate nafte vrše predstavnici Lica koje pruža uslugu markiranja a verifikaciju dodavanja markera u derivate nafte, vrše predstavnici obveznika markiranja.
Lice koje potpisom verifikuje učinjenu uslugu - dodavanje markera, ovim putem potvrđuje samo broj boca markera dodatih u derivat nafte čije se markiranje zahteva.
Prilikom markiranja, prati se sledeći proces dodavanja markera u prazne boce, kako bi se sipala tačna masa markera u svaku bocu:
- Izmeriti praznu bocu bez poklopca na etaloniranoj vagi (min tačnost +/- 5 g, max masa za koju je vaga namenjena 50 kg)
- Staviti levak na bocu
- Tarirati vagu
- Ostaviti bocu na vagi prilikom dodavanja markera
- Sipati ciljanu masu markera u praznu bocu (g)
- Ukloniti levak i staviti poklopac
- Ponoviti proceduru sa ostalim bocama ukoliko je zahtevano
Date boce sa markerom i jedinstvenim brojem se tada prenose na platformu kod železničkih cisterni.
Po završetku punjenja cisterni derivatima nafte, ovlašćena osoba Lica koje pruža uslugu markiranja sipa marker iz boce sa jedinstvenim brojem u odgovarajuću železničku cisternu.
Marker treba dodati kroz sredinu otvora na vrhu železničke cisterne.
Nakon što je marker iz svih boca sipan u železničke cisterne, prazne boce se vraćaju na mesta merenja markera u cilju ponovnog merenja.
Rezultati ponovnog merenja se upisuju u dokument (Prilog 1, Izveštaj o izvršenom markiranju železničkih cisterni i plovnih objekata).
Po završetku procesa markiranja, podaci iz ovog dokumenta (Prilog 1, Izveštaj o izvršenom markiranju železničkih cisterni i plovnih objekata) se prebacuju u bazu podataka.
6.3.1.2 Dodavanje markera u plovne objekte prilikom markiranja bezolovnih motornih benzina, gasnog ulja EVRO DIZEL i dizel goriva GASNO ULJE 0,1
Lice koje pruža uslugu markiranja po uvidu u dokumentaciju obveznika markiranja o količinama derivata nafte po komorama plovnog objekta, identifikuje plovni objekat sa derivatima nafte koje treba markirati i identifikuje da li su derivati nafte za stavljanje u promet na teritoriju Republike Srbije ili za izvoz. Takođe, na osnovu pomenute dokumentacije Lice koje pruža uslugu markiranja izračunava ciljanu masu markera na osnovu Tabele 1 koja je potrebna za markiranje. Operacija markiranja plovnih objekata podrazumeva korišćenje posebno obeleženih aluminijumskih boca. Ovi detalji se upisuju u odgovarajućem dokumentu (Prilog 1, Izveštaj o izvršenom markiranju železničkih cisterni i plovnih objekata) koji sadrži najmanje sledeće podatke:
- Oznaka plovnog objekta i broj komore
- Vrsta derivata nafte i kanal prodaje
- Količina derivata nafte po komorama (l)
- Ciljana masa markera (g)
- Stvarna masa dodatog markera (g) u komoru plovnog objekta
- Tip markera
- Datum, vreme i broj dokumenta
- Jedinstveni broj boce
- Masa prazne boce bez poklopca
- Dodata masa markera u bocu
- Masa ispražnjene boce nakon markiranja bez poklopca
- Potpis lica koje je izvršilo merenje količine markera
- Potpis lica koje je izvršilo dodavanje markera
- Potpis lica koje verifikuje dodavanje markera
Merenje količine markera kao i dodavanje markera u derivate nafte vrše predstavnici Lica koje pruža uslugu markiranja a verifikaciju dodavanja markera u derivate nafte, vrše predstavnici obveznika markiranja ili predstavnici prevoznika.
Lice koje potpisom verifikuje učinjenu uslugu - dodavanje markera, ovim putem potvrđuje samo broj boca markera dodatih u derivat nafte čije se markiranje zahteva.
Prilikom markiranja, prati se sledeći proces, kako bi se sipala tačna masa markera u svaku bocu:
- Izmeriti praznu bocu bez poklopca na etaloniranoj vagi (min tačnost +/- 5 g, max masa za koju je vaga namenjena 50 kg)
- Staviti levak na bocu
- Tarirati vagu
- Ostaviti bocu na vagi prilikom dodavanja markera
- Sipati ciljanu masu markera u praznu bocu (g)
- Ukloniti levak i staviti poklopac
- Ponoviti proceduru sa ostalim bocama ukoliko je zahtevano
Date boce sa markerom i jedinstvenim brojem se tada prenose na platformu kod plovnog objekta.
Po završetku punjenja plovnog objekta derivatima nafte, ovlašćena osoba Lica koje pruža uslugu markiranja sipa marker iz boce sa jedinstvenim brojem u odgovarajuću komoru plovnog objekta.
Marker treba dodati kroz sredinu otvora na vrhu komore.
Nakon što je marker iz svih boca sipan u sve komore plovnog objekta predviđene za markiranje, prazne boce se vraćaju na mesto merenja markera u cilju ponovnog merenja.
Rezultati ponovnog merenja se upisuju u gorepomenuti dokument (Prilog 1, Izveštaj o izvršenom markiranju železničkih cisterni i plovnih objekata).
Po završetku procesa markiranja, podaci iz gorepomenutog dokumenta (Prilog 1, Izveštaj o izvršenom markiranju železničkih cisterni i plovnih objekata) se prebacuju u bazu podataka.
6.3.1.3 Dodavanje markera u rezervoare prilikom markiranja bezolovnih motornih benzina, gasnog ulja EVRO DIZEL i dizel goriva GASNO ULJE 0,1
Derivati nafte u rezervoaru mogu biti markirani u slučaju da postoji adekvatan sistem mešanja koji će obezbediti odgovarajuću homogenizaciju markera sa derivatima nafte.
Lice koje pruža uslugu markiranja po uvidu u dokumentaciju obveznika markiranja identifikuje rezervoar sa derivatima nafte koje treba markirati.
Po uvidu u dokumentaciju obveznika markiranja o količinama derivata nafte, Lice koje pruža uslugu markiranja izračunava ciljanu masu markera na osnovu Tabele 1, koja je potrebna za markiranje. Operacija markiranja rezervoara podrazumeva korišćenje plastičnih kanistera. Ovi detalji se upisuju u odgovarajućem dokumentu (Prilog 2, Izveštaj o izvršenom markiranju rezervoara prilikom prijema derivata nafte) koji sadrži sledeće:
- Oznaka rezervoara
- Vrsta derivata nafte/kanal prodaje
- Količina derivata nafte koja se prima u rezervoar (l)
- Ciljana masa markera (g)
- Stvarna masa dodatog markera (g) u rezervoar
- Tip markera
- Jedinstveni broj kanistera
- Masa praznog kanistera bez poklopca
- Dodata masa markera
- Masa ispražnjenog kanistera nakon markiranja bez poklopca
- Datum, vreme i broj dokumenta
- Potpis lica koje je izvršilo merenje količine markera
- Potpis lica koje je izvršilo dodavanje markera
- Potpis lica koje verifikuje dodavanje markera
Merenje količine markera kao i dodavanje markera u derivate nafte vrše predstavnici Lica koje pruža uslugu markiranja a verifikaciju dodavanja markera u derivate nafte, vrše predstavnici obveznika markiranja.
Lice koje potpisom verifikuje učinjenu uslugu - dodavanje markera, ovim putem potvrđuje samo broj boca markera dodatih u derivat nafte čije se markiranje zahteva.
Prilikom markiranja, prati se sledeći proces, kako bi se sipala tačna masa markera u kanister:
- Izmeriti prazan kanister bez poklopca na etaloniranoj vagi (min tačnost +/- 5 g, max masa za koju je vaga namenjena 50 kg)
- Staviti levak na kanister
- Tarirati vagu
- Ostaviti kanister na vagi prilikom dodavanja markera
- Sipati ciljanu masu markera u prazan kanister (g)
- Ukloniti levak i staviti poklopac
Markiranje se može vršiti direktno u rezervoar (ukoliko nema plivajuću membranu), na prijemnim cevovodima, pumpnim stanicama na za to definisanim delovima armature ili direktno u derivat nafte a izuzetno i u prevoznom sredstvu pre početka istovara. Dodavanje markera se vrši tokom prijema.
Nakon što je marker iz kanistera sipan na zato određeno mesto, prazan kanister se vraća na mesto merenja markera u cilju ponovnog merenja.
Rezultati ponovnog merenja se upisuju u dokument (Prilog 2, Izveštaj o izvršenom markiranju rezervoara prilikom prijema derivata nafte).
Po završetku procesa markiranja, podaci iz dokumenta (Prilog 2, Izveštaj o izvršenom markiranju rezervoara prilikom prijema derivata nafte) se prebacuju u bazu podataka.
6.3.1.4 Dodavanje markera u autocisterne prilikom markiranja bezolovnih motornih benzina, gasnog ulja EVRO DIZEL i dizel goriva GASNO ULJE 0,1
Nakon dolaska autocisterne u rafineriju/skladište derivata nafte, osoblje Lica koje pruža uslugu markiranja dobija na uvid nalog za utovar pomoću kojeg utvrđuje da li je u pitanju vrsta derivata nafte koju treba markirati.
Ukoliko je utvrđeno da se radi o autocisterni koju treba markirati, sledeće informacije se unose u odgovarajući dokument (Prilog 3, Izveštaj o izvršenom markiranju auto cisterni):
- Vrsta derivata nafte i kanal prodaje (domaće, Kosovo i Metohija za vreme važenja Rezolucije Saveta bezbednosti OUN broj 1244, izvoz)
- Registarski broj autocisterne
- Broj svake komore
- Tip markera
- Količina derivata nafte u komori (l)
- Količina dodatog markera po komori (g)
- Broj naloga
- Datum i vreme
- Oznaka autocisterne koju dodeljuje Lice koje pruža uslugu markiranja
- Potpis lica koje je izvršilo merenje količine markera
- Potpis lica koje je izvršilo dodavanje markera
- Potpis lica koje verifikuje dodavanje markera
Merenje količine markera kao i dodavanje markera u derivate nafte vrše predstavnici Lica koje pruža uslugu markiranja a verifikaciju dodavanja markera u derivate nafte, vrše predstavnici obveznika markiranja ili predstavnici prevoznika.
Lice koje potpisom verifikuje učinjenu uslugu - dodavanje markera, ovim putem potvrđuje samo broj boca markera dodatih u derivat nafte čije se markiranje zahteva.
Oznaka autocisterne koju dodeljuje Lice koje pruža uslugu markiranja dodeljuje svakoj autocisterni identifikaciju koja korespondira izveštaju o izvršenom markiranju (Prilog 3, Izveštaj o izvršenom markiranju auto cisterni) tokom procesa markiranja autocisterne. U zavisnosti od tipa markera koji se koristi, oznake autocisterne mogu biti:
- Zelene boje (za derivate koji se markiraju nacionalnim markerom tipa A)
- Crvene boje (za derivate koji se markiraju nacionalnim markerom tipa B)
- Bele boje (za derivate koji se NE markiraju)
Nakon popunjavanja izveštaja, predstavnik Lica koje pruža uslugu markiranja stavlja oznaku autocisterne na prednje staklo autocisterne.
Nakon popunjavanja izveštaja i izdavanja oznake autocisterne, količina potrebnog markera po komorama se prema Tabeli 1. razmerava u plastične boce.
Prilikom markiranja, treba ispratiti sledeću proceduru za određivanje tačne količine markera za sipanje u boce:
- Marker se sipa iz kanistera u menzuru uz pomoć pumpe za istakanje
- Staviti praznu menzuru ispod pumpe za istakanje
- Pomoću pumpe prepumpati potrebnu količinu markera u menzuru
- Staviti praznu plastičnu bocu bez poklopca na etaloniranu vagu (min tačnost +/- 5 g, max masa za koju je vaga namenjena 50 kg)
- Tarirati vagu
- Prebaciti čitavu količinu markera iz menzure u praznu plastičnu bocu
- Pipetom dodati ili oduzeti potrebnu količinu markera do ciljnog broja
- Zatvoriti bocu poklopcem i staviti je u numerisani prenosivi stalak za boce*
- Ponoviti proceduru sve dok se ne napune sve zahtevane boce
* Prenosivi stalak se koristi kada je svaka komora autocisterne numerisana. Broj sa stalka odgovara broju komore autocisterne i broju komore sa izveštaja o izvršenom markiranju (Prilog 3, Izveštaj o izvršenom markiranju auto cisterni). Npr. broj 1 komore autocisterne odgovara broju 1 sa ovog izveštaja koji odgovara broju 1 prenosivog stalka.
Prenosivi stalak se nosi na mesto markiranja.
Lice koje pruža uslugu markiranja dodaje marker u odgovarajuću komoru prema izveštaju o izvršenom markiranju (Prilog 3, Izveštaj o izvršenom markiranju auto cisterni).
Marker se dodaje kroz sredinu otvora na vrhu svake komore autocisterne što je tipičan slučaj za obe vrste utovara.
Nakon što je marker iz svih boca sipan u komore autocisterne, prazne boce u prenosivom stalku se vraćaju na mesto merenja markera.
6.3.1.5 Dodavanje markera u železničke cisterne prilikom markiranja TNG-a
Lice koje pruža uslugu markiranja po uvidu u dokumentaciju obveznika markiranja o količinama derivata nafte po železničkim cisternama, identifikuje železničke cisterne u koje se utovara TNG koji treba markirati i identifikuje da li je TNG za stavljanje u promet na teritoriju Republike Srbije, Kosova i Metohije za vreme važenja Rezolucije Saveta bezbednosti OUN broj 1244 ili za izvoz. Takođe, na osnovu pomenute dokumentacije, Lice koje pruža uslugu markiranja izračunava ciljanu masu markera na osnovu Tabele 1 koja je potrebna za markiranje. Operacija markiranja železničkih cisterni podrazumeva korišćenje posebno obeleženih plastičnih boca. Ovi detalji se upisuju u odgovarajućem dokumentu (Prilog 1, Izveštaj o izvršenom markiranju železničkih cisterni i plovnih objekata) koji sadrži najmanje sledeće podatke:
- Registarski broj železničke cisterne
- Vrsta TNG-a i kanal prodaje
- Količina TNG-a po železničkoj cisterni (l)
- Ciljana masa markera (g)
- Stvarna masa dodatog markera u železničku cisternu (g)
- Tip markera
- Datum, vreme i broj dokumenta
- Jedinstveni broj boce
- Masa prazne boce bez poklopca
- Dodata masa markera u bocu
- Potpis lica koje je izvršilo merenje količine markera
- Potpis lica koje je izvršilo dodavanje markera
- Potpis lica koje verifikuje dodavanje markera
Merenje količine markera kao i dodavanje markera u derivate nafte vrše predstavnici Lica koje pruža uslugu markiranja a verifikaciju dodavanja markera u derivate nafte, vrše predstavnici obveznika markiranja.
Lice koje potpisom verifikuje učinjenu uslugu - dodavanje markera, ovim putem potvrđuje samo broj boca markera dodatih u derivat nafte čije se markiranje zahteva.
Nakon popunjavanja izveštaja, količina potrebnog markera po železničkim cisternama se prema Tabeli 1. razmerava u plastične boce.
Prilikom markiranja, treba ispratiti sledeću proceduru za određivanje tačne količine markera za sipanje u boce:
- Izmeriti praznu bocu bez poklopca na etaloniranoj vagi (min tačnost +/- 5 g, max masa za koju je vaga namenjena 50 kg)
- Staviti levak na bocu
- Tarirati vagu
- Ostaviti bocu na vagi prilikom dodavanja markera
- Sipati ciljanu masu markera u praznu bocu (g)
- Ukloniti levak i staviti poklopac
- Zatvoriti bocu poklopcem i staviti je u numerisani prenosivi stalak za boce**
- Ponoviti proceduru sve dok se ne napune sve zahtevane boce
** Broj sa stalka odgovara broju železničke cisterne i broju boce sa izveštaja o markiranju (Prilog 1, Obrazac markiranja železničkih cisterni i plovnih objekata).
Prenosivi stalak se nosi na mesto markiranja tj. na deo instalacije predviđen za markiranje TNG -a.
Marker se dodaje kroz levak za sipanje markera koji se nalazi na predviđenom delu instalacije za markiranje TNG -a. Pre otvaranja poklopca na levku i dodavanja markera, treba se uveriti da je linija odzračena i da manometar pokazuje pritisak nula.
Nakon sipanja markera iz svih boca iste se vraćaju na mesta merenja markera u cilju ponovnog merenja.
Rezultati ponovnog merenja se upisuju u pomenuti dokument (Prilog 1, Izveštaj o izvršenom markiranju železničkih cisterni i plovnih objekata).
Po završetku procesa markiranja, podaci iz ovog dokumenta (Prilog 1, Izveštaj o izvršenom markiranju železničkih cisterni i plovnih objekata) se prebacuju u bazu podataka.
6.3.1.6 Dodavanje markera u sfere prilikom markiranja TNG-a
Lice koje pruža uslugu markiranja po uvidu u dokumentaciju obveznika markiranja identifikuje sferu sa TNG-om koju treba markirati prilikom istovara TNG-a iz transportnih sredstava.
Po uvidu u dokumentaciju obveznika markiranja o količinama TNG-a, Lice koje pruža uslugu markiranja izračunava ciljanu masu markera na osnovu Tabele 1 koja je potrebna za markiranje. Operacija markiranja sfere podrazumeva korišćenje plastičnih boca. Svi detalji se upisuju u odgovarajućem dokumentu (Prilog 2, Izveštaj o izvršenom markiranju rezervoara prilikom prijema derivata nafte) koji sadrži sledeće:
- Oznaka sfere
- Vrsta TNG-a/kanal prodaje
- Količina TNG-a koji se prima u sferu (l)
- Ciljana masa markera (g)
- Stvarna masa dodatog markera (g) u rezervoar
- Tip markera
- Jedinstveni broj boce
- Masa prazne boce bez poklopca
- Dodata masa markera
- Masa ispražnjene boce nakon markiranja bez poklopca
- Datum, vreme i broj dokumenta
- Potpis lica koje je izvršilo merenje količine markera
- Potpis lica koje je izvršilo dodavanje markera
- Potpis lica koje verifikuje dodavanje markera
Merenje količine markera kao i dodavanje markera u derivate nafte vrše predstavnici Lica koje pruža uslugu markiranja a verifikaciju dodavanja markera u derivate nafte, vrše predstavnici obveznika markiranja.
Lice koje potpisom verifikuje učinjenu uslugu - dodavanje markera, ovim putem potvrđuje samo broj boca markera dodatih u derivat nafte čije se markiranje zahteva.
Prilikom markiranja, prati se sledeći proces, kako bi se sipala tačna masa markera u bocu:
- Izmeriti praznu bocu bez poklopca na etaloniranoj vagi (min tačnost +/- 5 g, max masa za koju je vaga namenjena 50 kg)
- Staviti levak na bocu
- Tarirati vagu
- Ostaviti bocu na vagi prilikom dodavanja markera
- Sipati ciljanu masu markera u praznu bocu
- Ukloniti levak i staviti poklopac
Boce se nose na mesto markiranja tj na deo instalacije predviđen za markiranje TNG-a.
Marker se dodaje kroz levak za sipanje markera koji se nalazi na predviđenom delu instalacije za markiranje TNG-a. Pre otvaranja poklopca na levku i dodavanja markera, treba se uveriti da je linija odzračena i da manometar pokazuje pritisak nula.
Nakon sipanja markera iz svih boca iste se vraćaju na mesta merenja markera u cilju ponovnog merenja.
Rezultati ponovnog merenja se upisuju u pomenuti dokument (Prilog 2, Izveštaj o izvršenom markiranju rezervoara prilikom prijema derivata nafte).
Po završetku procesa markiranja, podaci iz ovog dokumenta (Prilog 2, Izveštaj o izvršenom markiranju rezervoara prilikom prijema derivata nafte) se prebacuju u bazu podataka.
6.3.1.7 Dodavanje markera u auto cisterne prilikom markiranja TNG-a
Lice koje pruža uslugu markiranja po uvidu u dokumentaciju obveznika markiranja o količini TNG-a u auto cisterni identifikuje auto cisternu i da li je TNG za stavljanje u promet na teritoriju Republike Srbije, Kosova i Metohije za vreme važenja Rezolucije Saveta bezbednosti OUN broj 1244 ili za izvoz. Takođe, na osnovu pomenute dokumentacije, Lice koje pruža uslugu markiranja izračunava ciljanu masu markera na osnovu Tabele 1 koja je potrebna za markiranje. Operacija markiranja auto cisterni podrazumeva korišćenje plastičnih boca. Svi detalji se upisuju u odgovarajućem dokumentu (Prilog 3, Obrazac markiranja auto cisterni) koji sadrži najmanje sledeće podatke:
- Vrsta TNG -a i kanal prodaje (domaće, Kosovo i Metohija za vreme važenja Rezolucije Saveta bezbednosti OUN broj 1244, izvoz)
- Registarski broj autocisterne
- Količina TNG-a u auto cisterni (l)
- Količina dodatog markera (g)
- Tip markera
- Broj naloga
- Datum i vreme
- Potpis lica koje je izvršilo merenje količine markera
- Potpis lica koje je izvršilo dodavanje markera
- Potpis lica koje verifikuje dodavanje markera
Merenje količine markera kao i dodavanje markera u derivate nafte vrše predstavnici Lica koje pruža uslugu markiranja a verifikaciju dodavanja markera u derivate nafte, vrše predstavnici obveznika markiranja ili predstavnika prevoznika.
Lice koje potpisom verifikuje učinjenu uslugu - dodavanje markera, ovim putem potvrđuje samo broj boca markera dodatih u derivat nafte čije se markiranje zahteva.
Nakon popunjavanja izveštaja o izvršenom markiranju, količina potrebnog markera za auto cisternu se prema Tabeli 1, razmerava u plastičnu bocu.
Prilikom markiranja, treba ispratiti sledeću proceduru za određivanje tačne količine markera za sipanje u boce:
- Marker se sipa iz kanistera u menzuru uz pomoć pumpe za istakanje
- Staviti praznu menzuru ispod pumpe za istakanje
- Pomoću pumpe prepumpati potrebnu količinu markera u menzuru
- Staviti praznu plastičnu bocu bez poklopca na etaloniranu vagu (min tačnost +/- 5 g, max masa za koju je vaga namenjena 50 kg)
- Tarirati vagu
- Prebaciti čitavu količinu markera iz menzure u praznu plastičnu bocu
- Pipetom dodati ili oduzeti potrebnu količinu markera do ciljnog broja
- Zatvoriti bocu poklopcem
Pripremljena boca se nosi na mesto markiranja tj na deo instalacije predviđen za markiranje TNG-a.
Marker se dodaje kroz levak za sipanje markera koji se nalazi na predviđenom delu instalacije za markiranje TNG-a. Pre otvaranja poklopca na levku i dodavanja markera, treba se uveriti da je linija odzračena i da manometar pokazuje pritisak nula.
Po završetku procesa markiranja, podaci iz ovog dokumenta (Prilog 3, Izveštaj o izvršenom markiranju auto cisterni) se prebacuju u bazu podataka.
Ovo je metoda markiranja gde se odgovarajući marker u derivate nafte dodaje preko automatskih injektora.
Automatsko markiranje može biti predmet ugovora između obveznika markiranja i Lica koje pruža uslugu markiranja.
7. OTPREMA MARKIRANIH DERIVATA
Obveznik markiranja je u obavezi da prilikom otpreme derivata nafte na tržište uz otpremnicu priloži izveštaj o izvršenom markiranju (Prilog 1, 2, 3) izdat od Lica koje pruža uslugu markiranja koji sadrži količinu markiranog derivata nafte i količinu dodatog markera po derivatu nafte. U otpremnici se takođe može navesti "Derivat je markiran".
8. KONTROLA PRISUSTVA I KONCENTRACIJE MARKERA U DERIVATIMA NAFTE
Inspekcijski nadzor nad sprovođenjem Uredbe o obeležavanju (markiranju) derivata nafte ("Službeni glasnik RS", broj 51/15) vrši ministarstvo nadležno za poslove trgovine preko tržišnih inspektora.
Tržišni inspektor shodno Uredbi o obeležavanju (markiranju) derivata nafte ima pravo i dužnost da uzima uzorke i vrši kontrolu prisustva i koncentracije markera.
Lice koje pruža uslugu markiranja je dužno da vrši uzorkovanje naftnih derivata u skladu sa standardima SRPS EN ISO 3170, SRPS EN ISO 4257 i SRPS EN 14275.
Kontrola prisustva markera i utvrđivanje koncentracije realizuje se:
- Testiranjem na terenu
- Testiranjem u laboratoriji (forenzičko testiranje) - primenljivo za bezolovne motorne benzine, gasno ulje EVRO DIZEL i dizel gorivo GASNO ULJE 0,1
Terenski uređaji i oprema za uzorkovanje i utvrđivanje koncentracije markera prilikom redovnih kontrola se ustupaju na korišćenje tržišnim inspektorima na osnovu Ugovora između Lica koje pruža uslugu markiranja derivata nafte i ministarstva nadležnog za poslove trgovine, a u skladu sa Ugovorom između Lica koje pruža uslugu markiranja derivata nafte i ministarstva nadležnog za poslove energetike.
Terensko testiranje uzoraka tj. merenje koncentracije markera u derivatu nafte vrši se na LSX i LPX terenskim uređajima za detekciju čija je osnovna namena indikacija prisustva i koncentracije markera kao i na imuno afinitetnim kolonama (IAC kolonama).
Laboratorijsko testiranje uzorka za bezolovne motorne benzine, gasno ulje EVRO DIZEL i dizel gorivo GASNO ULJE 0,1 vrši se na forenzičkom MSX uređaju za detekciju.
Testiranje koncentracije markera u tečnom naftnom gasu vrši se u rezervoarima veletrgovinskih skladišta i maloprodajnih objekata samo na terenskim uređajima do sticanja uslova za testiranje u laboratoriji.
Opis i rukovanje uređajima za detekciju dati su u Uputstvu za korišćenje, podešavanje i održavanje uređaja za detekciju.
Derivati nafte se markiraju na ciljni nivo markiranja od 100% što se postiže dodavanjem određene količine markera u derivate nafte koja je propisana u Tabeli 1.
Rezultati terenskog testiranja podrazumevaju sledeće granice:
- Za LSX uređaje za testiranje markera tipa A za bezolovne motorne benzine, gasno ulje EVRO DIZEL i dizel gorivo GASNO ULJE 0,1:
1. Pozitivan Rezultat
90% ≤ Koncentracija markera tipa A u derivatu nafte ≤ 105%
Na ekranu uređaja LSX: zeleno tj."Zadovoljava"
2. Rezultat Upozorenje
80% ≤ Koncentracija markera tipa A u derivatu nafte < 90%
Na ekranu uređaja LSX: žuto tj. "Upozorenje"
3. Negativan rezultat
Koncentracija markera tipa A u derivatu nafte < 80%
Na ekranu uređaja LSX: crveno tj. "Ne zadovoljava"
4. Rezultat Potrebna MSX analiza zelenom bojom
Koncentracija markera tipa A u derivatu nafte > 105%
Na ekranu uređaja LSX: "Potrebna analiza na MSX" zelenom bojom
5. Rezultat Potrebna MSX analiza žutom bojom
Koncentracija markera tipa A u derivatu nafte nije određena jer je uzorak izvan softverskog modela uređaja
Na ekranu uređaja LSX: "Potrebna analiza na MSX" žutom bojom
- Za LPX uređaje za testiranje markera tipa A za TNG:
1. Pozitivan rezultat
Koncentracija markera tipa A u derivatu nafte ≥ 80%
Na ekranu uređaja LPX: koncentracija markera iskazana kao brojčana vrednost
2. Negativan rezultat
Koncentracija markera tipa A u derivatu nafte < 80%
Na ekranu uređaja LPX: koncentracija markera iskazana kao brojčana vrednost
Opisane granice opsega su podložne reviziji tokom sprovođenja programa markiranja.
U cilju zaštite bezbednosti nacionalnog programa markiranja derivata nafte, rezultati merenja koncentracije markera tipa A na laboratorijskom (forenzičkom) uređaju koji su veći od 90% ne dostavljaju se iskazani brojčanim vrednostima osim na zahtev nadležnih državnih i sudskih organa. Ovo pravilo se primenjuje i u izveštajima o ispitivanju koncentracije markera na laboratorijskom uređaju u nezavisnoj nacionalnoj laboratoriji.
8.1 Uzorkovanje i merenje koncentracije markera radi izdavanja potvrde o proveri koncentracije nakon markiranja
Lice koje pruža uslugu markiranja je dužno da nakon markiranja i homogenizacije izvrši uzorkovanje i proveru koncentracije markera i izda potvrdu o proveri koncentracije markera na način i u obimu definisanom u ovom poglavlju.
Lice koje pruža uslugu markiranja je dužno da vrši uzorkovanje naftnih derivata u skladu sa standardima SRPS EN ISO 3170, SRPS EN ISO 4257 i SRPS EN 14275.
Lice koje pruža uslugu markiranja postupa u skladu sa članom 14. stav 2. Uredbe o obeležavanju (markiranju) derivata nafte i u skladu sa Zakonom o akreditaciji ("Službeni glasnik RS", broj 73/10) i uzorkovanje i testiranje radi izdavanja potvrde o proveri koncentracije markera vrši bez prisustva predstavnika tržišne inspekcije prema sledećem planu:
a) Skladišni rezervoari - Svaki put po stizanju transportnog sredstva sa nemarkiranom robom na skladište obveznika markiranja, Lice koje pruža uslugu markiranja je dužno da nakon izvršenog markiranja i istovara u skladišne rezervoare, uzme uzorak u skladu sa standardom SRPS EN ISO 3170 za tečna goriva tj. SRPS EN ISO 4257 za TNG. Uzorci se uzimaju nakon potrebne homogenizacije najmanje 6h od završenog prijema robe. U slučaju bezolovnih motornih benzina, gasnog ulja EVRO DIZEL i dizel goriva GASNO ULJE 0,1 uzorci se uzimaju sa tri nivoa (dno, sredina, vrh) i pravi se kompozitni uzorak. Provera koncentracije markera na terenskom uređaju vrši se na uzorcima koji su uzeti sa tri nivoa kao i na kompozitnom uzorku. U slučaju TNG-a, uzorak se uzima sa mesta predviđenog za uzorkovanje rezervoara i vrši provera koncentracije markera na terenskom uređaju. Provera koncentracije markera vrši se u prisustvu predstavnika obveznika markiranja. Lice koje pruža uslugu markiranja je dužno da obvezniku markiranja izda potvrdu o proveri koncentracije markera (Prilog 5). Datu potvrdu potpisuje predstavnik Lica koje pruža uslugu markiranja i ona je važeća za dati rezervoar samo u trenutku merenja.
b) Plovni objekti (barže) - Markiranje derivata nafte u plovnom objektu na mestu utovara vrši se dodavanjem markera u momentu kada se postigne pokrivenost dna komore derivatom nafte a najkasnije po utovaru jedne trećine komore plovnog objekta (u cilju brže homogenizacije). Dodavanje markera vrši se na osnovu plana utovara po komorama koji Lice koje pruža uslugu markiranja dobija od obveznika markiranja a koji je dužan da obezbedi da razlike između planirane i stvarno utovarene količine derivata po komori ne budu veće od 5%. Lice koje pruža uslugu markiranja vrši uzorkovanje u skladu sa SRPS EN ISO 3170 nakon potrebne homogenizacije najmanje 2h po završenom utovaru. Uzorci se uzimaju iz svake komore i pravi se kompozitni uzorak. Provera koncentracije markera vrši se na uzorcima iz svake komore kao i na kompozitnom uzorku na terenskom uređaju u prisustvu predstavnika obveznika markiranja. Lice koje pruža uslugu markiranja je dužno da obvezniku markiranja izda potvrdu o proveri koncentracije markera (Prilog 5). Datu potvrdu potpisuje predstavnik Lica koje pruža uslugu markiranja i ona je važeća za dati plovni objekat samo u trenutku merenja.
c) Železničke cisterne - Markiranje derivata nafte u železničkim vagonima vrši se dodavanjem markera po završetku utovara. Lice koje pruža uslugu markiranja vrši uzorkovanje u skladu sa SRPS EN ISO 3170. Uzorkovanje i provera koncentracije markera radi izdavanja potvrde nakon markiranja vrši se nakon postizanja homogenizacije markera i derivata nafte što podrazumeva "mešanje" odnosno neki vid kretanja fluida. Ukoliko se vagoni sa derivatom nafte šalju iz objekta za proizvodnju u objekat za trgovinu na velikom naftom i derivatima nafte koji pripada istom obvezniku markiranja, uzorkovanje i provera koncentracije markera radi izdavanja potvrde vrši se na mestu utovara ili na mestu istovara. Ukoliko se vagoni sa derivatom nafte šalju iz objekta za proizvodnju u skladište derivata koje pripada drugom energetskom subjektu, uzorkovanje i provera koncentracije markera radi izdavanja potvrde vrši se na mestu utovara. Uzorci se uzimaju iz svakog železničkog vagona i pravi se kompozitni uzorak. Provera koncentracije markera vrši se na uzorcima iz svakog vagona kao i na kompozitnom uzorku na terenskom uređaju u prisustvu predstavnika obveznika markiranja. Lice koje pruža uslugu markiranja je dužno da obvezniku markiranja izda potvrdu o proveri koncentracije markera (Prilog 5). Datu potvrdu potpisuje predstavnik Lica koje pruža uslugu markiranja i ona je važeća za date železničke vagone samo u trenutku merenja.
d) Auto cisterne - U slučaju markiranja auto cisterni prilikom otpreme na tržište, Lice koje pruža uslugu markiranja je dužno da na terenskom uređaju izvrši proveru koncentracije markera za najmanje 5% od ukupnog broja cisterni na nedeljnom nivou. Komore cisterni koje su izabrane za proveru koncentracije radi izdavanja potvrde ne smeju biti plombirane pre nego što Lice koje pruža uslugu markiranja izvrši uzorkovanje. Uzorci se uzimaju prema standardu SRPS EN ISO 3170 tek po postizanju homogenizacije smeše markera i goriva. Obveznik markiranja je dužan da obezbedi mesto i uslove gde će se vršiti uzorkovanje i provera koncentracije markera u skladu sa HSE propisima. Transportna sredstva određena za proveru koncentracije markera se upućuju na pomenuto mesto. S obzirom da je dokazano da je neophodno "mešanje" odnosno neki vid kretanja fluida kako bi došlo do homogenizacije smeše markera i goriva i da se brzina namešavanja povećava proporcionalno intenzitetu kretanja, uzorak iz svake komore auto cisterne se uzima tek pošto je auto cisterna prešla najmanje 3km sa intenzivnim ponovljenim kočenjem po putanji određenoj od strane obveznika markiranja. Lice koje pruža uslugu markiranja je dužno da obvezniku markiranja izda potvrdu o proveri koncentracije markera (Prilog 5). Datu potvrdu potpisuje predstavnik Lica koje pruža uslugu markiranja i ona je važeća za datu auto cisternu samo u trenutku merenja.
Postupak u slučaju pozitivnog rezultata na terenskom uređaju za bezolovne motorne benzine, gasno ulje EVRO DIZEL, dizel gorivo GASNO ULJE 0,1 i TNG
U slučaju pozitivnog rezultata na terenskom uređaju, ne preduzimaju se dalje radnje. Arbitražni uzorci uzeti na ovaj način čuvaju se 7 dana, po jedan uzorak kod obveznika markiranja i kod Lica koje pruža uslugu markiranja.
Postupak u slučaju negativnog rezultata, rezultata upozorenja ili rezultata "Potrebna MSX analiza" na terenskom uređaju za bezolovne motorne benzine, gasno ulje EVRO DIZEL i dizel gorivo GASNO ULJE 0,1
U slučaju negativnog rezultata, rezultata upozorenja ili rezultata "Potrebna MSX analiza" na terenskom uređaju, uzima se dodatni uzorak i testira na terenskom uređaju nakon čega se izdaje potvrda o proveri koncentracije markera (Prilog 5). U slučaju auto cisterni, pre uzimanja dodatnog uzorka cisterna se dodatno kreće najmanje 5km sa intenzivnim ponovljenim kočenjem. Ukoliko je dodatni uzorak potvrdio da rezultat nije pozitivan, uzorak podleže forenzičkoj analizi kod Lica koje pruža uslugu markiranja. U ovom slučaju, uzimaju se tri kontrolna uzorka zapremine od po 250 ml, od kojih jedan ostaje obvezniku markiranja a preostala dva se dostavljaju u centralnu laboratoriju koja je u nadležnosti Lica koje pruža uslugu markiranja. Lice koje pruža uslugu markiranja obaveštava obveznika markiranja i predstavnike tržišne inspekcije o utvrđenoj koncentraciji markera. Uzorci uzeti na ovaj način čuvaju se 60 dana i mogu se po nalogu nadležnih organa ili zahtevu obveznika markiranja koristiti kao arbitražni u slučaju spora. Arbitražni uzorak se predaje nacionalnoj laboratoriji u prisustvu Lica koje pruža uslugu markiranja i obveznika markiranja.
Rezultat dobijen na forenzičkom uređaju je referentan i dobijen u najkraćem mogućem roku ne dužem od 24 časa od trenutka stizanja uzorka u laboratoriju.
Postupak u slučaju negativnog rezultata na terenskom uređaju za TNG
U slučaju negativnog rezultata na terenskom uređaju, uzima se dodatni uzorak i testira nakon čega se izdaje potvrda o proveri koncentracije markera (Prilog 5). Ukoliko je dodatni uzorak potvrdio negativan rezultat, vrši se i provera prisustva markera tipa B pomoću imuno afinitetnih kolona. Lice koje pruža uslugu markiranja obaveštava obveznika markiranja o utvrđenoj koncentraciji markera kao i predstavnike tržišne inspekcije koja potom postupa u skladu sa ovlašćenjima.
Obveznik markiranja može da zatraži proveru rezultata arbitražnih uzoraka za bezolovne motorne benzine, gasno ulje EVRO DIZEL i dizel gorivo GASNO ULJE 0,1 kod nezavisne nacionalne laboratorije.
8.2 Redovno uzorkovanje i merenje koncentracije markera u derivatu nafte
Redovno uzorkovanje i merenje koncentracije markera u derivatu nafte vrše predstavnici tržišne inspekcije u objektima za trgovinu derivatima nafte i ostalim mestima određenim Planom uzorkovanja. Tržišni inspektor postupa u skladu sa ovlašćenjima, a Lice koje pruža uslugu markiranja u skladu sa Zakonom o akreditaciji ("Službeni glasnik RS", broj 73/10).
Tržišni inspektor ima pravo i dužnost da uzima uzorke i vrši kontrolu prisustva i koncentracije markera.
Lice koje pruža uslugu markiranja je dužno da vrši uzorkovanje naftnih derivata u skladu sa standardima SRPS EN ISO 3170, SRPS EN ISO 4257 i SRPS EN 14275.
Postupak u slučaju pozitivnog rezultata na terenskom uređaju za bezolovne motorne benzine, gasno ulje EVRO DIZEL, dizel gorivo GASNO ULJE 0,1 i TNG
U slučaju pozitivnog rezultata na terenskom uređaju, Lice koje pruža uslugu markiranja izdaje izveštaj o uzorkovanju i merenju prisustva i koncentracije markera (Prilog 4) i ne preduzimaju se dalje radnje.
Postupak u slučaju negativnog rezultata, rezultata upozorenja ili rezultata "Potrebna analiza na MSX" na terenskom uređaju za bezolovne motorne benzine, gasno ulje EVRO DIZEL i dizel gorivo GASNO ULJE 0,1
U slučaju negativnog rezultata, rezultata upozorenja ili rezultata "Potrebna analiza na MSX" na terenskom uređaju, ponavlja se uzorkovanje (iz istog izvora), uzima se novi uzorak i testira na terenskom uređaju nakon čega se izdaje izveštaj o uzorkovanju i merenju prisustva i koncentracije markera (Prilog 4). Ukoliko je ponovljeno merenje na novom uzorku potvrdilo da rezultat nije pozitivan, uzorak podleže forenzičkoj analizi kod Lica koje pruža uslugu markiranja. U ovom slučaju, uzima se pet uzorka zapremine od po 250 ml, od kojih jedan ostaje energetskom subjektu, dva zadržava tržišna inspekcija a ostala dva uzorka dostavljaju se u centralnu laboratoriju koja je u nadležnosti Lica koje pruža uslugu markiranja. Uzorci uzeti na ovaj način mogu se po nalogu nadležnih organa koristiti kao arbitražni u slučaju spora. Arbitražni uzorak se predaje nacionalnoj laboratoriji u prisustvu predstavnika tržišne inspekcije, Lica koje pruža uslugu markiranja i energetskog subjekta. U skladu sa postupkom iz Člana 16. stav 4. tačka 4. Uredbe o obeležavanju (markiranju) derivata nafte energetski subjekt može zatražiti analizu koncentracije markera u nacionalnoj laboratoriji i arbitražnog uzorka koji se nalazi kod tržišnog inspektora. Navedeni uzorci moraju sadržati sledeće podatke: vrsta robe koja se uzorkuje, količina robe, rezervoar iz kog se vrši uzorkovanje, mesto, datum i vreme uzorkovanja, broj plombe i potpis uzorkivača. Jedan od dva uzorka koje zadržava Lice koje pruža uslugu markiranja se koristi za laboratorijsko (forenzičko) testiranje, dok se preostali uzorak čuva 60 dana.
- Ukoliko se forenzičkim uređajem utvrdi prisustvo markera tipa B ili izvoznog markera u uzorku, dostavlja se izveštaj tržišnoj inspekciji koja potom postupa u skladu sa ovlašćenjima.
- Ukoliko se forenzičkim uređajem utvrdi da je koncentracija markera tipa A manja od 90%, dostavlja se izveštaj tržišnoj inspekciji koja potom postupa u skladu sa ovlašćenjima.
- Ukoliko se forenzičkim uređajem ne utvrdi prisustvo markera tipa B ili izvoznog markera u uzorku ili ukoliko je koncentracija markera tipa A veća ili jednaka 90%, ne preduzimaju se dalje radnje.
Rezultat dobijen na forenzičkom uređaju je referentan i dobijen u najkraćem mogućem roku ne dužem od 24 časa od trenutka stizanja uzorka u laboratoriju.
Energetski subjekt može da zatraži proveru rezultata koji nije pozitivan kod nezavisne nacionalne laboratorije ili laboratorije Authentix York Lab, kompanije Authentix Limited, 7 Chessingham Park, Common Road Dunnington, York, YO19 5SE, Velika Britanija.
Postupak u slučaju negativnog rezultata na terenskom uređaju za TNG
U slučaju negativnog rezultata na terenskom uređaju, ponavlja se uzorkovanje (iz istog izvora), uzima se i testira novi uzorak nakon čega se izdaje izveštaj o uzorkovanju i merenju prisustva i koncentracije markera (Prilog 4). Ukoliko je dodatni uzorak potvrdio negativan rezultat, vrši se i provera prisustva markera tipa B pomoću imuno afinitetnih kolona. Nakon toga, predstavnik tržišne inspekcije postupa u skladu sa ovlašćenjima.
8.3 Vanredno uzorkovanje i merenje koncentracije markera u derivatu nafte
Vanredno uzorkovanje i testiranje uzoraka tj. merenje koncentracije markera u derivatu nafte vrši Lice koje pruža uslugu markiranja u skladu sa članom 14. stav 3. Uredbe o obeležavanju (markiranju) derivata nafte i u skladu sa Zakonom o akreditaciji ("Službeni glasnik RS", broj 73/10) bez prisustva predstavnika tržišne inspekcije. Na zahtev energetskog subjekta Lice koje pruža uslugu markiranja će izvršiti uzorkovanje i testiranje uzorka tj. merenje koncentracije markera u derivatu nafte na bilo kom mestu duž lanca snabdevanja derivatima nafte kad god je tehnički izvodljivo odnosno kad je postignuta homogenizacija markera u derivatu nafte.
Lice koje pruža uslugu markiranja je dužno da vrši uzorkovanje naftnih derivata u skladu sa standardima SRPS EN ISO 3170, SRPS EN ISO 4257 i SRPS EN 14275.
Lice koje pruža uslugu markiranja je dužno da energetskom subjektu izda potvrdu o koncentraciji markera (Prilog 5). Data potvrda je važeća samo u trenutku merenja.
U skladu sa članom 14. stav 3. Uredbe o obeležavanju (markiranju) derivata nafte, na zahtev energetskog subjekta, Lice koje pruža uslugu markiranja će izvršiti uzorkovanje i testiranje uzorka tj. merenje koncentracije markera u derivatu nafte u skladu sa Zakonom o akreditaciji ("Službeni glasnik RS", broj 73/10).
- Testiranje terenskim uređajima za bezolovne motorne benzine, gasno ulje EVRO DIZEL i dizel gorivo GASNO ULJE 0,1
Postupak u slučaju pozitivnog rezultata na terenskom uređaju
U slučaju pozitivnog rezultata na terenskom uređaju, ne preduzimaju se dalje radnje.
Postupak u slučaju negativnog rezultata, rezultata upozorenja ili rezultata "Potrebna MSX analiza" na terenskom uređaju
U slučaju negativnog rezultata, rezultata upozorenja ili rezultata "Potrebna MSX analiza" na terenskom uređaju, ponavlja se uzorkovanje (iz istog izvora), uzima se i testira novi uzorak nakon čega se izdaje potvrdu o koncentraciji markera (Prilog 5) i obaveštava energetski subjekt koji postupa u svemu prema članu 14. i članu 16. Uredbe o obeležavanju (markiranju) derivata nafte. U ovom slučaju, uzima se 2 uzorka zapremine od po 250 ml, od kojih jedan ostaje energetskom subjektu a drugi ostaje kod Lica koje pruža uslugu markiranja. Uzorci uzeti na ovaj način čuvaju se 60 dana i mogu se po nalogu nadležnih organa ili energetskog subjekta koristiti kao arbitražni u slučaju spora. Arbitražni uzorak se predaje nacionalnoj laboratoriji u prisustvu Lica koje pruža uslugu markiranja i energetskog subjekta.
- Testiranje terenskim uređajima za TNG
Postupak u slučaju pozitivnog rezultata na terenskom uređaju
U slučaju pozitivnog rezultata na terenskom uređaju, ne preduzimaju se dalje radnje.
Postupak u slučaju negativnog rezultata
U slučaju negativnog rezultata na terenskom uređaju, ponavlja se uzorkovanje (iz istog izvora), uzima se i testira novi uzorak nakon čega se izdaje potvrdu o koncentraciji markera (Prilog 5) i obaveštava energetski subjekt koji postupa u svemu prema članu 14. i članu 16. Uredbe o obeležavanju (markiranju) derivata nafte.
- Testiranje u laboratoriji (forenzičko testiranje) - primenljivo za bezolovne motorne benzine, gasno ulje EVRO DIZEL i dizel gorivo GASNO ULJE 0,1
Po zahtevu energetskog subjekta, Lice koje pruža uslugu markiranja vrši vanrednu kontrolu na forenzičkom uređaju. U ovom slučaju uzima se 3 kontrolna uzorka zapremine od po 250 ml, od kojih jedan ostaje energetskom subjektu a dva ostaju kod Lica koje pruža uslugu markiranja. Kontrolni uzorci uzeti na ovaj način čuvaju se 60 dana i mogu se po nalogu nadležnih organa ili energetskog subjekta koristiti kao arbitražni u slučaju spora.
Postupak u slučaju da je koncentracija markera tipa A na forenzičkom uređaju ≥ 90% ili ukoliko se utvrdi odsustvo markera tipa B ili izvoznog markera u uzorku
U ovom slučaju ne preduzimaju se dalje radnje.
Postupak u slučaju da je koncentracija markera na forenzičkom uređaju < 90% ili ukoliko se utvrdi prisustvo markera tipa B ili izvoznog markera u uzorku
Predstavnik Lica koje pruža uslugu markiranja je dužan da o rezultatima analize obavesti energetski subjekt koji je dužan da postupa u skladu sa članom 14. stav 6. Uredbe o markiranju (obeležavanju) derivata nafte.
Energetski subjekt može da zatraži proveru rezultata koji nije pozitivan kod nezavisne nacionalne laboratorije.
Planiranje nadzora nad sprovođenjem Uredbe vrši se u skladu sa članom 16. Uredbe o obeležavanju (markiranju) derivata nafte.
Plan redovnog uzorkovanja i testiranja uzoraka tj. merenje koncentracije markera u derivatima nafte, vrši se u skladu sa ugovorom utvrđenim između Lica koje pruža uslugu markiranja derivata nafte i ministarstva nadležnog za poslove trgovine, a u skladu sa ugovorom između Lica koje pruža uslugu markiranja derivata nafte i ministarstva nadležnog za poslove energetike.
Prema ovom planu svaki, a posebno maloprodajni objekat će biti posećen bar jednom u 12 meseci. Na osnovu spiska licenciranih maloprodajnih i veleprodajnih objekata, svaki od njih dobija svoju jedinstvenu identifikacionu oznaku, koja će se koristiti u izveštavanju o rezultatima.
Efikasno prikupljanje podataka je od suštinskog značaja za uspešnost programa markiranja. Kako bi se osiguralo sveobuhvatno sprovođenje ovog programa, svi podaci se sakupljaju i čuvaju u web aplikaciji tj. on-line sistemu za praćenje podataka. Informacije su od suštinskog značaja za utvrđivanje budućih planova za uzimanje uzoraka i mogu da pomognu u sudskom postupku.
Izveštaji sa terena omogućavaju potpuno praćenje pripreme markera i njegove upotrebe dok je u nadležnosti Lica koje pruža uslugu markiranja i to počev od prijema markera tj. uvoza u Republiku Srbiju pa sve do konačnog sipanja u derivate nafte.
Lice koje pruža uslugu markiranja shodno članu 15. Uredbe o obeležavanju (markiranju) derivate nafte, ministarstvu nadležnom za poslove energetike, ministarstvu nadležnom za poslove trgovine i ministarstvu nadležnom za poslove finansija dva puta mesečno dostavlja izveštaj o markiranju derivata nafte i izveštaj o kontroli markera u derivatima nafte. Izveštaj o markiranju najmanje sadrži podatke o vlasniku derivata nafte, lokaciji, količini po vrstama derivata nafte, količini i vrsti utrošenog markera. Izveštaj o kontroli markera u derivatima nafte najmanje sadrži podatke o vlasniku derivata nafte, lokaciji, vrsti i količini derivata nafte, datumu kontrole i rezultat kontrole markera u derivatu nafte, uključujući i rezultat kontrola na zahtev energetskog subjekta.
Ovi izveštaji pružaju podatke koji omogućavaju procenu uspešnosti implementacije programa markiranja derivata nafte. Oni takođe omogućavaju da se utvrdi da li određeni problemi treba da budu označeni kao oblast na koju u budućnosti treba usmeriti posebnu pažnju.
9.1 Opis informacionog sistema - SOMARK baza podataka
Svrha SOMARK baze podataka je da objedinjuje sve podatke koji se tiču Programa integriteta derivata nafte (FIP - Fuel Integrity Programme), iz svih izvora, obezbeđujući praćenje procesa markiranja derivata nafte, uzorkovanja i merenja koncentracije markera u derivatima nafte, praćenje planirane i realizovane potrošnje resursa u procesu markiranja, funkcije izveštavanja i mogućnosti da se pretražuju podaci koji pružaju sledljivost i dokaze koji se mogu koristiti u slučajevima preduzetim protiv energetskih subjekata kada je identifikovano prisustvo nelegalnih derivata nafte.
Korisnicima baze podataka SOMARK se dodeljuju jedinstvena korisnička imena i lozinke koji su neophodni da bi omogućili svakom korisniku da se prijavi na sistem i dobije pristup podacima. Svaki korisnik će imati dodeljena prava koja će mu dozvoljavati ili zabranjivati pristup određenim delovima baze podataka u skladu sa potrebama njegove funkcije u okviru organizacije. Samo ključne osobe iz menadžementa će imati pristup svim delovima baze podataka. Mogućnost da dodeli ili menja prava korisnika za pojedinačnog zaposlenog ili drugog autorizovanog korisnika će biti ograničena na menadžere najvišeg nivoa.
Unos podataka će biti omogućen preko interneta sa svake lokacije gde se vrši markiranje derivata nafte. Takođe, podaci u vezi sa uzorkovanjem i merenjem koncentracije markera sa objekata za trgovinu derivatima nafte i ostalim mestima određenim Planom uzorkovanja, će se unositi u bazu podataka.
Podaci u SOMARK bazi podataka su poverljivi. Autorizovanim osobama će biti dodeljen online pristup izveštajima, koji podrazumeva da korisnik nema mogućnost dodavanja i/ili izmena SOMARK baze podataka, već samo nadzor, proveru i/ili pregled. Izveštaji će biti dostupni u pdf i/ili excel formatu. Izveštaji iz SOMARK baze podataka su poverljivi i biće prosleđeni u tajnosti i u skladu sa relevantnom zakonskom regulativom.
Modul |
Kratak opis |
Upravljanje podacima |
Izveštaji |
Korisnici i grupe |
Detalji autorizovanih korisnika i definisanih korisničkih grupa |
Omogućavaju korisnicima da se uključe (loguju) na sistem. Definiše korisnička prava pristupa u okviru sistema |
|
Upravljanje zalihama |
Snabdevanje markera |
Prijem i popis markera i opreme na primarnom skladištu i na svakoj drugoj lokaciji gde se markeri skladište i čuvaju. |
Podacima se može pristupiti i mogu se generisati izveštaji u periodima određenim od strane korisnika |
Distribucija markera |
Otpremanje markera od jedne lokacije do druge |
Podacima se može pristupiti i mogu se generisati izveštaji u periodima određenim od strane korisnika |
|
Poravnanje markera |
Poravnanje primljenih zaliha markera, iskorišćenih i sačuvanih markera za svaku lokaciji i integrisanje (konsolidacija) svih lokacija |
Podacima se može pristupiti i mogu se generisati izveštaji u periodima određenim od strane korisnika |
|
Zahtevi za markiranje |
Za energetske subjekte da podnesu zahtev za markiranje |
Zahtevi za markiranje, primalac zahteva i potvrde. Generisanje računa na osnovu primljenog zahteva za markiranje |
Interfejs koji omogućava energetskom subjektu online podnošenje zahteva ili na drugi način (putem email, i dr.) i unošenje podataka u sistem od strane osoblja Lica koje pruža uslugu markiranja |
Operacije markiranja |
Markiranje goriva u auto-cisternama, auto-vagonima, rečnim plovnim objektima i skladišnim rezervoarima |
Zapisi o količini iskorišćenog markera, količini goriva, detalji o transportnom sredstvu ili rezervoaru. Takođe, usaglašavanje markiranih količina goriva sa zahtevanim količinama za markiranje od strane energetskih subjekata |
Izveštaji koji usaglašavaju naplaćenu količinu u odnosu na markiranu količinu |
Uzorkovanje |
Detalji o uzorcima koji se dalje šalju na testiranje ili zadržavaju |
Lokacija, datum i vreme, tip proizvoda, razlog za uzorkovanje |
Izveštaj koji generiše gde se šalje uzorak, oznaku uzorka i dr. |
Testiranje na terenu |
Rezultati testova uzoraka sa terenskih uređaja |
Rezultat testa, tip instrumenta i ID |
Izveštaj sadrži rezultate testova sa terena i omogućava pregled podataka po regionima i identifikaciju oblasti visokog stepena nelegalnih aktivnosti. "Loš" rezultat generiše trenutni izveštaj kojim se može preneti informacija |
Laboratorijsko testiranje |
Rezultati testova na uzorcima dostavljenim u laboratoriju za svrhe forenzičkih (sudskih) dokaza |
Rezultat testa, tip instrumenta i ID |
Izveštaj potvrđuje rezultate testova sa terena i koristi se kao dokaz u pripremi slučaja legalnog gonjenja |
Kalibracija testne opeme |
Kalibracija svih terenskih i laboratorijskih test instrumenata |
Zapisi (rezultati) svih kalibracionih testova i rasporeda |
Izveštaj obezbeđuje sledljivost kalibracije da bi se potvrdila tačnost svih rezultata testiranja dobijenih na svakom instrumentu |
Izveštaji |
Povezivanje podataka iz svih delova baze podataka |
Izveštaji na raspolaganju ili u predefinisanim periodima ili u okviru perioda koje definiše korisnik |
Izveštaji komercijalni ili poverljivi, za internu ili eksternu upotrebu. Formati izveštaja namenjenih za eksternu upotrebu se definišu prema zahtevima klijenta |
U cilju proširenja i poboljšanja efikasnosti programa, sve gore navedene procedure će biti podložne promenama u skladu sa procesom kontrole i sistema upravljanja kvalitetom Lica koje pruža uslugu markiranja uz prethodnu saglasnost ministarstva nadležnog za poslove energetike.
Arbitraža u slučaju spora između Lica koje pruža uslugu markiranja i korisnika usluge je predmet međusobnih ugovora između energetskog subjekta i Lica koje pruža uslugu markiranja.
Napomena:
Ovaj akt stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", a danom stupanja na snagu ovog akta prestaje da važi Uputstvo za markiranje derivate nafte ("Službeni glasnik RS", broj 2/14).
11.1 Prilog 1 - Izveštaj o izvršenom markiranju železničkih cisterni i plovnih objekata
Deo 1 Izveštaja o izvršenom markiranju železničkih cisterni i plovnih objekata (Strana 1 od 2): |
|||
Lokacija: |
Energetski subjekt: |
Datum i vreme (dd/mm/gg): |
list: |
Reg. broj žel. cisterne/oznaka plovnog objekta i broj komore |
Vrsta derivata nafte i kanal prodaje |
Količina derivata nafte po železničkoj cisterni/komori plovnog objekta |
Tip markera |
Ciljana masa markera |
Jedinstveni broj boce |
Lice koje je izvršilo dodavanje markera (Potpis) |
Lice koje verifikuje učinjenu uslugu - dodavanje markera (Potpis) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Deo 2 Izveštaja o izvršenom markiranju železničkih cisterni i plovnih objekata (Strana 2 od 2): |
|||
Lokacija: |
Energetski subjekt: |
Datum i vreme (dd/mm/gg): |
list: |
Jedinstveni broj boce |
Ciljana masa markera(g) |
Masa prazne (A) |
Dodata masa markera u bocu (g) (B) |
Masa ispražnjene boce bez poklopca (g) (C) |
Stvarna masa dodatog markera u železničku cisternu/komoru plovnog objekta (g) [ = (A + B) - C] |
Potpis lica koje je izvršilo merenje: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11.2 Prilog 2 - Izveštaj o izvršenom markiranju rezervoara prilikom prijema derivata nafte
Lokacija: |
|
Datum, vreme i broj dokumenta (dd/mm/gg): |
Oznaka rezervoara |
Vrsta derivata |
Količina derivata nafte koja se prima u rezervoar (I) |
Vrsta-Tip markera |
ciljana količina markera (g) |
Jedinstveni broj kanistera |
Lice koje je izvršilo dodavanje markera: (Potpis) |
Lice koje verifikuje učinjenu uslugu - dodavanje markera: (Potpis) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Lokacija: |
|
Datum, vreme i broj dokumenta (dd/mm/gg): |
Jedinstveni broj kanistera |
Ciljana masa markera (g) |
Masa praznog kanistera bez poklopca (g) (A) |
Dodata masa markera (g) (B) |
Masa ispražnjenog kanistera bez poklopca (g) (C) |
Stvarna masa dodatog markera u rezervoar (g) [ = (A + B) - C] |
Potpis lica koje je izvršilo merenje: |
|
|
|
|
|
|
|
11.3 Prilog 3 - Izveštaj o izvršenom markiranju autocisterni
Lokacija: |
Datum: |
Vreme: |
Energetski subjekt: |
Kupac:/ Lokacija: |
Transporter: |
Oznaka autocisterne koju dodeljuje Lice koje pruža uslugu markiranja: |
Broj dokumenta: |
Broj naloga za utovar: |
Reg. broj autocisterne: |
Prednji: |
Zadnji: |
Broj komore |
Vrsta derivata nafte/kanal prodaje |
Količina derivata nafte po komori (l) |
Tip markera |
Količina dodatog markera po komori (g) |
Lice koje je izvršilo merenje markera: |
Lice koje je izvršilo dodavanje markera: |
Lice koje verifikuje učinjenu uslugu-dodavanje markera: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11.4 Prilog 4 - Izveštaj o uzorkovanju i merenju prisustva i koncentracije markera
11.5 Prilog 5 - Potvrda o proveri koncentracije markera
POTVRDA O PROVERI KONCENTRACIJE MARKERA Br. |
|
Klijent |
|
Vrsta robe |
|
Datum uzorkovanja i vreme |
|
Br |
Datum |
Skladište |
Mesto |
Auto |
Vrsta |
Količina |
Uzorkovano |
Rezultat |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|