PRAVILNIK

O METODAMA ISPITIVANJA SORTI KRMNIH REPICA (BRASSICA RAPA L. VAR. SILVESTRIS (LAM) BRIGGS), STOČNOG KELJA (BRASSICA OLERACEA L. CONVAR. ACEPHALA (DC)) I OSTALIH KRSTAŠICA RADI PRIZNAVANJA SORTE

("Sl. glasnik RS", br. 68/2015)

Član 1

Ovim pravilnikom propisuju se metode ispitivanja sorti krmnih repica, stočnog kelja i ostalih krstašica (u daljem tekstu: sorta), na oglednom polju i u laboratoriji, radi priznavanja sorte.

Član 2

Metodama iz stava 1. ovog pravilnika ispituju se određene bitne osobine sorte, radi utvrđivanja:

1) različitosti, uniformnosti i stabilnosti sorte (DUS test);

2) bolje proizvodne i upotrebne vrednosti sorte (VCU test).

Metode ispitivanja sorte su skup postupaka i podataka koje preduzima, odnosno prikuplja pravno lice, preduzetnik ili fizičko lice koje ispunjava uslove propisane zakonom kojim se uređuje priznavanje sorti poljoprivrednog bilja za vršenje ispitivanja sorte (u daljem tekstu: izvođač ogleda).

Član 3

Proizvodna i upotrebna vrednost sorte (VCU test) utvrđuje se na osnovu rezultata ispitivanja određenih bitnih osobina sorte koje se odnose na:

1) prinos zelene mase;

2) prinos suve materije.

Sorta se ispituje tako što se bitne osobine iz stava 1. ovog člana sorte koja se ispituje upoređuju sa bitnim osobinama jedne ili više sorti standard, u skladu sa zakonom kojim se uređuje priznavanje sorti poljoprivrednog bilja.

Član 4

Sorta se ispituje u više odvojenih ogleda na oglednom polju.

Ogled iz stava 1. ovog člana čine elementarne parcele na kojima se vrši ispitivanje.

Ogledi se izvode po planu "potpuno slučajnog blok sistema" u četiri ponavljanja, a randomizacija, odnosno plan ogleda isti je za sve lokalitete.

Sorta se ispituje na najmanje tri lokaliteta koji čine mrežu ogleda.

Član 5

Sorta se ispituje na oglednom polju u skladu sa zahtevom za priznavanje sorte u kome vlasnik sorte, odnosno njegov ovlašćeni zastupnik predlaže da se sorta, radi ispitivanja razvrsta u odgovarajući ogled prema vrsti (kelj, krmne repice).

Sorta razvrstana na način iz stava 1. ovog člana, radi ispitivanja, seje se sa sortom standard u određeni ogled.

Za ispitivanje na oglednom polju dostavlja se seme sorte koje je ispitanog kvaliteta, zdravstveno ispravno i netretirano.

Član 6

Predusev na celoj površini oglednog polja na kome se vrši ispitivanje sorte ne mogu biti vrste iz roda Brassicacae.

Sorta se ispituje na zemljištu bez depresija, zemljištu dobre strukture i plodnosti, koje je pre setve ispitano na prisutnost zemljišnih štetočina, a po potrebi, izvodi se i predsetveno tretiranje insekticidima.

Količine mineralnih đubriva, vreme i način njihove primene, kao i ostale agrotehničke mere primenjuju se prilikom ispitivanja sorte na oglednom polju tako da budu u skladu sa najvišim nivoom tehnologije gajenja krmnih repica i kelja.

Član 7

Sorta koja se ispituje seje se na površini od 10 m², a čine je 10, odnosno 4 reda od po 5 m dužine sa razmakom između redova od 20 cm za repice, odnosno od 50 cm za kelj i razmakom između parcela od 20 cm za repice, odnosno od 50 cm za kelj i razmakom između blokova od 1 m.

Seme se seje na dubinu od 1,5 do 2 cm, zavisno od osobina zemljišta, njegove vlažnosti i krupnoće semena.

Član 8

U toku vegetacije sorte koja se ispituje evidentira se:

1) datum setve i datum nicanja (preko 50% izniklih biljaka);

2) datum košenja (kod kelja prvi otkos na visinu 12-15 cm od zemlje najkasnije do 20. juna, a kod repica pre faze cvetanja);

3) visina biljke u cm - meri se od osnove do vrha stabljike kod 10 biljaka uzetih iz srednjeg reda neposredno pred kosidbu);

4) kod sorti stočnog kelja ustanoviti težinski odnos list: stablo, kod 10 biljaka uzetih iz srednjeg reda, a na jednom ponavljanju;

5) poleganje biljaka koje se prikazuje ocenama od jedan (1) do devet (9), i to:

(1) ocena 1 - znači da ima od 75% do 100% poleglih biljaka;

(2) ocena 3 - znači da ima od 50% do 75% poleglih biljaka;

(3) ocena 5 - znači da ima od 25% do 50% poleglih biljaka;

(4) ocena 7 - znači da ima do 25% poleglih biljaka;

(5) ocena 9 - znači da nema poleglih biljaka.

Član 9

U toku ispitivanja sorte u oglednom polju, u odnosu na standardnu sortu, utvrđuje se stepen prisustva bolesti i štetočina, s tim što izvođači ogleda sami evidentiraju vrstu i stepen prisustva bolesti.

Ocenjivanje otpornosti sorte prema bolestima i štetočinama vrši se po skali od jedan (1) do devet (9), i to:

1) ocena 1 - znači da ima od 75% do 100% obolelih biljaka;

2) ocena 3 - znači da ima od 50% do 75% obolelih biljaka;

3) ocena 5 - znači da ima od 25% do 50% obolelih biljaka;

4) ocena 7 - znači da ima do 25% obolelih biljaka;

5) ocena 9 - znači da nema obolelih biljaka.

Član 10

U toku proizvodne godine izvođač ogleda po kosidbi svake sorte u oglednom polju merenjem utvrđuje:

1) prinos zelene mase (kg/parceli) za svako ponavljanje, i

2) prinos suve materije (kg/parceli) za svako ponavljanje.

Na osnovu rezultata dobijenih merenjem iz stava 1. ovog člana izračunava se prinos izražen u kg/parceli i kg/ha za sve sorte u ogledu.

Član 11

Sorta se ispituje u laboratoriji tako što se ispituje hemijski sastav zelene mase, odnosno tako što se ispituje sadržaj:

1) sirovih proteina;

2) sirove celuloze;

3) suve materije;

4) masti;

5) pepela;

6) BEM (u %).

Radi ispitivanja hemijskog sastava zelene mase iz stava 1. ovog člana uzima se prosečan uzorak veličine 1-2 kg neposredno posle kosidbe iz pokošene mase sa svake parcele, odnosno sa svakog ponavljanja, u drugoj godini ispitivanja, pri čemu se uzeti uzorci iz svih ponavljanja izmešaju i izmeri se 2 x 1 kg za hemijske analize i utvrđivanje suve materije.

Član 12

Izvođač ogleda po završenom ispitivanju sorte na oglednom polju evidentira: naziv izvođača ogleda; ime i prezime odgovornog lica za izvođenje ogleda; lokalitet na kome se izvodi ogled; tip zemljišta i sadržaj hranljivih materija u zemljištu na kome se nalazi ogledno polje; predusev; obavljene agrotehničke mere; podatke iz čl. 8. i 10. ovog pravilnika, kao i druge podatke koji utiču na prinos ispitivane sorte (oštećenja od štetočina, prirodnih nepogoda i drugo).

Izvođač ogleda po završenom ispitivanju sorte u laboratoriji evidentira podatke iz člana 11. stav 1. ovog pravilnika, kao i naziv izvođača ogleda, odgovorno lice za izvođenje ogleda i lokalitet na kome se ogled izvodi.

Podaci iz st. 1. i 2. ovog člana sastavni su deo godišnjih i konačnih rezultata ispitivanja.

Član 13

Različitost, uniformnost i stabilnost sorte (DUS test) ispituje se metodom određenom tehničkim uputstvom za testiranje različitosti, uniformnosti i stabilnosti sorte.

Član 14

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".