PRAVILNIKO RADU, FINANSIRANJU I USLOVIMA ZA OSTVARIVANJE PRAVA NA SMEŠTAJ U PRIHVATILIŠTE ZA ŽENE I DECU, ŽRTVE NASILJA U PORODICI I ŽRTVE TRGOVINE LJUDIMA - SIGURNA KUĆA NA TERITORIJI GRADA VRANJA("Sl. glasnik Grada Vranja", br. 16/2015) |
Ovim Pravilnikom definišu se principi osnove za rad specijalizovanog servisa pružanja usluga - Sigurna kuća za žene i decu žrtve nasilja u porodici i žrtve trgovine ljudima.
Osnovni principi rada su:
- Rad sa rodnim razumevanjem nasilja nad ženama (prepoznavanje rodne politike i posledica nasilja nad ženama u okviru ravnopravnosti i ljudskih prava);
- Bezbednost, sigurnost i ljudsko dostojanstvo (Sigurna kuća, kao prioritet, ima sigurnost, bezbednost i dostojanstvo korisnica usluga i osoblja);
- Specijalizovani servis (znanje, veštine osoblja, oblik usluge su prilagođeni specifičnim potrebama korisnica usluga);
- Različitost i ravnopravnost u pristupu (poštuju se razlike između korisnica i primenjuje se antidiskriminatorna praksa, usluga boravka i smeštaja u Sigurnoj kući je besplatna);
- Zastupanje i podrška (individualno i sistemsko zastupanja potreba korisnica usluge);
- Osnaživanje (Sigurna kuća obezbeđuje uslove koji podržavaju korisnice, u kojima se upoznaju sa svojim pravima i mogućnostima i prema njima se odnosi sa poštovanjem, dostojanstvom i senzitivnošću);
- Participacija i konsultacije (Sigurna kuća promoviše uključenje korisnica u razvoj i evaluaciju usluga);
- Poverljivost (Sigurna kuća poštuje prava korisnica usluge na poverljivost i sve korisnice su informisane o situacijama u kojima poverljivost može biti ograničena);
- Koordinisani odgovor na potrebe (razvoj i primena međuinstitucionalne saradnje i specijalizovanih NVO);
- Počinioci su odgovorni (osnova rad je verovanje žrtvi i poštovanje prema žrtvi, primena stava da počinioci treba da budu odgovorni za svoja dela);
- Upravljanje i odgovornost (Sigurna kuća omogućava korisnicama da prime kvalitetne usluge od stručnog osoblja);
- Podsticanje tolerancije (interno i u zajednici podržava se nenasilni model i koristi rodna analiza društvenog problema nasilja nad ženama;
Ovim Pravilnikom se utvrđuje način rada, finansiranje i uslovi za smeštaj u Prihvatilište za žene i decu žrtve nasilja u porodici i žrtve trgovinom ljudima - Sigurna kuća na teritoriji grada Vranja.
"Nasilje u porodici označava svako delo fizičkog, seksualnog, psihičkog odnosno ekonomskog nasilja do kojeg dođe u porodici ili domaćinstvu, odnosno između bivših odnosno i sadašnjih supružnika, odnosno partnera, nezavisno od toga da li je učinilac deli ili je delio domaćinstvo sa žrtvom."
*(Savet Evrope: Konvencija o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, Istanbul, 11.05.2011.).
Sklonište za žene i decu žrtve nasilja u porodici i žrtve trgovinom ljudima - Sigurna kuća (u daljem tekstu: Sigurna kuća) jeste stambeni objekat kojim upravlja Centar za razvoj lokalnih usluga socijalne zaštite u Vranju (u daljem tekstu: Centar) a namenjen je za pružanje kratkoročnih usluga ženama i deci žrtvama nasilja u porodici i žrtvama trgovine ljudima (u daljem tekstu: Korisnica).
Aktivnosti sigurne kuće usmerene su na zadovoljavanje osnovnih potreba klijenata, a obuhvataju:
obezbeđivanje smeštaja, ishrane i higijene,
pružanje savetodavne i psihološke podrške, medicinske, pravne i socijalne pomoći, kao i podrške pri kontaktu sa nadležnim institucijama.
Usluge navedene u stavu 2. alineja 1. ovog člana dostupne su klijentima sigurne kuće 24 sata dnevno svakog dana u godini.
Usluge navedene u stavu 2. alineja 2. ovoga člana dostupne su u skladu sa Individualnim planom zaštite korisnice.
Pravo na smeštaj ostvaruju korisnice kojima je iz bezbednosnih razloga neophodan privremen i siguran smeštaj za vreme dok ovi razlozi traju, a maksimum 6 meseci.
Pravo iz stava 1. ovog člana priznaje se licima sa prebivalištem na teritoriji grada Vranja, koja zatraže pomoć ili je po proceni nadležnih organa za postupanje u slučajevima nasilja u porodici odnosno trgovini ljudima smeštaj u sigurnu kuću najcelishodniji oblik zaštite.
Sredstva za finansiranje rada sigurne kuće obezbeđuju se iz budžeta grada Vranja, kao osnovnog načina finansiranja, iz budžeta opština Pčinjskog upravnog okruga, kao i iz drugih izvora (pružanje usluga klijentima iz drugih opština i gradova, donacija, poklona...)
Broj i strukturu zaposlenih na pružanju usluga sigurne kuće utvrđuje direktor Centra za razvoj lokalnih usluga socijalne zaštite u Vranju Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji.
Cenu rada sigurne kuće čine:
• plate, dodaci i naknade za zaposlene sa punim radnim vremenom na poslovima i radnim zadacima u sigurnoj kući i to:
1. pet stručnih radnika i dva saradnika za kapacitet do 10 korisnika;
• troškovi energetskih i komunalnih usluga, komunikacije, platnog prometa;
• troškovi ishrane korisnika po utvrđenom jelovniku, a na osnovu evidencije o prisutnosti klijenata;
• troškovi administrativnog materijala, sredstava za održavanje čistoće i higijene, troškovi tekućeg održavanja objekta i opreme;
• sredstva za zakonom utvrđene obaveze.
Usluge Sigurne kuće su besplatne za sve korisnice i decu koji su smešteni u istoj. Za korisnice sa prebivalištem na teritoriji grada Vranja troškove smeštaja snosi grad Vranje.
Uslovi smeštaja klijenata sa prebivalištem van teritorije grada Vranja urediće se ugovorom koji će sa zainteresovanim opštinama odnosno uputnim centrima za socijalni rad sačiniti Grad Vranje i Centar za razvoj lokalnih usluga socijalne zaštite grada Vranja.
Cena smeštaja usklađivaće se sa iznosom naknade za smeštaj odraslih odnosno dece u ustanovama socijalne zaštite koji propisuje nadležno ministarstvo.
1. Standardi rada Sigurne kuće
1.1. Sva lica uključena u pružanje usluga korisnicama sigurne kuće moraju pohađati akreditovanu obuku:
• tematske različite instruktaže i specijalizovane obuke za sve zaposlene;
• tematski programi podrške za žene smeštene u Sigurnu kuću;
• tematski programi podrške za decu smeštenu u Sigurnu kuću.
Akreditovana obuka se sprovodi u saradnji sa udruženjima građana koja su specijalizovana za oblast suzbijanja i borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici i borbu protiv trgovine ljudima.
1.2. Mora postojati adekvatan proces skrininga klijenata prilikom prijema. Efikasnost procesa upućivanja i prijema klijenata treba da bude na prvom mestu, kao i obaveštavanje javnosti o mogućnostima smeštaja u sigurnu kuću, te dostupnost njenih usluga 24 sata svakoga dana.
1.3. Obaveznu dokumentaciju za prijem, standardizovanu evidenciju i dokumentaciju o klijentima propisaće direktor Centra za razvoj lokalnih usluga socijalne zaštite u Vranju.
1.4. Podaci o Sigurnoj kući, postupku prijema i kontakt osobi treba da budu dostavljeni organima i organizacijama koje deluju na teritoriji grada Vranja i opštinama Pčinjskog okruga.
1.5. Lokaciju Sigurne kuće, gde žene i njihova deca borave, ne treba otkrivati.
2.1. Direktor Centra je odgovoran za efikasnost pružanja usluga klijentima i realizaciju programa rada sigurne kuće.
2.2. Kontinuirano praćenje i evaluacija (interni proces)
2.3. Plan razvoja kadrova i usluga, uključujući usluge i podršku za osamostaljenje klijenata po napuštanju sigurne kuće.
2.4. Zdrav finansijski sistem upravljanja.
2.5. Administrativna podrška.
2.6. Uredna dokumentacija o objektu namenjenom za Sigurnu kuću.
3.1. Izradu Plana zaštite na osnovu individualnog plana zaštite i kriterijumi za utvrđivanje vremenskog okvira boravka u sigurnoj kući.
3.2. Prijem, savetovanje, podrška, te informacije o dostupnim uslugama i edukacijama koje će biti ponuđene klijentkinjama uključujući i pravne usluge.
3.3. Uspostavljen program za predškolsku i školsku decu sa modulom za premošćavanje školskog programa za onu decu koja se ne mogu vratiti u školu koju su pohađala.
3.4. Učešće klijentkinja u svakodnevnim kućnim poslovima reguliše se kućnim redom.
Program rada Sigurne kuće sastavni je deo programa rada Centra za razvoj lokalnih usluga socijalne zaštite u Vranju.
Sigurna kuća mora da ima sledeće:
4.1. Telefon (fiksni i mobilni)
4.2. Internet priključak, tv prijem
4.3. Uspostavljene komunikacijske kanale sa PU Vranje, Domom zdravlja Vranje - Službom Hitne pomoći, SOS telefonom Vranje.
4.4. Video nadzor i 24 časovno dežurstvo.
Za pitanja koja nisu regulisana ovim Pravilnikom, shodno će se primenjivati odredbe Zakona o socijalnoj zaštiti i drugi pozitivni propisi koji regulišu ovu oblast.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom donošenja i objavljuje se u "Službenom glasniku grada Vranja".