ODLUKAO DRŽANJU DOMAĆIH ŽIVOTINJA I KUĆNIH LJUBIMACA NA TERITORIJI GRADA VALJEVA("Sl. glasnik grada Valjeva", br. 2/2015 - sveska 1 i 9/2015 - sveska 1) |
Ovom odlukom propisuju se bliži uslovi i način, mesta i prostori u kojima se mogu držati domaće životinje i kućni ljubimci u nekomercijalne svrhe na teritoriji grada Valjeva (u daljem tekstu: grad), mesto i način izvođenja kućnih ljubimaca, a naročito pasa i mačaka na javne površine, organizovanje zoohigijenske službe i obezbeđivanje prihvatilišta za napuštene životinje, kao i zaštita domaćih životinja.
Domaće životinje u smislu odredaba ove odluke su: kopitari, papkari, kunići, pernata živina i golubovi.
Kućni ljubimci, u smislu odredaba ove odluke su životinje koje se drže radi druženja i to su: psi i mačke, ptice, mali glodari, terarijumske, akvarijumske i druge životinje koje se gaje ili drže za druženje, rekreaciju, zaštitu i pomoć čoveku.
Držanje egzotičnih i divljih životinja kao kućnih ljubimaca, regulisano je zakonom kojim se uređuje dobrobit životinja.
Vlasnik, odnosno držalac domaće životinje i kućnog ljubimca, u smislu odredaba ove odluke jeste svako pravno ili fizičko lice, odnosno preduzetnik, koje je kao vlasnik odgovorno za život, zaštitu zdravlja i dobrobit životinje.
Vlasnik, odnosno držalac životinje je dužan da:
1) prema životinji postupa sa pažnjom dobrog domaćina i da obezbedi uslove za držanje i negu životinja koji odgovaraju vrsti, rasi, polu, starosti, kao i fizičkim, biološkim i proizvodnim specifičnostima i osobinama u ponašanju i zdravstvenom stanju životinje;
2) blagovremeno obezbedi pomoć veterinara ako je životinja obolela, pri porođaju životinje, kao i zbrinjavanje bolesne, povređene i iznemogle životinje.
Vlasnik, odnosno držalac životinje odgovoran je za život, zdravlje i dobrobit životinje i mora da preduzima sve neophodne mere kako bi obezbedio da se životinji ne nanosi nepotreban bol, patnja, strah i stres, odnosno povreda.
II DRŽANJE DOMAĆIH ŽIVOTINJA I KUĆNIH LJUBIMACA
Uslovi i način držanja domaćih životinja i kućnih ljubimaca zavise od vrste stambenog objekta i dela teritorije grada Valjeva u kome se stambeni objekat nalazi.
Stambeni objekti u smislu odredaba ove odluke su: stambena zgrada, porodična kuća sa najviše četiri stana (u daljem tekstu: porodična kuća).
Dvorište u smislu odredaba ove odluke je preostali deo građevinske parcele koji pripada stambenoj zgradi, odnosno porodičnoj kući.
Dvorište iz stava 1. ovog člana, mora biti ograđeno ako se u njemu drži domaća životinja ili kućni ljubimac.
Izuzetno od stava 2. ovog člana dvorište ne mora biti ograđeno ako se domaće životinje ili kućni ljubimci drže u ograđenom prostoru.
Domaće životinje iz člana 2. ove odluke, mogu se držati u skladu sa odredbama ove odluke, u sledećim prostorima:
- kopitari i papkari - u dvorištu porodične kuće;
- živina - u dvorištu porodične kuće, zajedničkom dvorištu porodične kuće;
- kunići - u dvorištu porodične kuće, zajedničkom dvorištu porodične kuće;
- golubovi - u stambenoj zgradi, dvorištu stambene zgrade, porodičnoj kući, dvorištu porodične kuće, zajedničkom dvorištu porodične kuće.
Kućni ljubimci, u skladu sa odredbama ove odluke, mogu se držati u sledećim prostorima: stanu u stambenoj zgradi, dvorištu stambene zgrade, porodičnoj kući, dvorištu porodične kuće, zajedničkom dvorištu porodične kuće.
Kućni ljubimci se mogu držati pod uslovom da se ne uznemiravaju treća lica i da se ne zagađuje okolina.
Zabranjeno je držanje domaćih životinja, izuzev golubova, unutar granice prve i druge urbanističke zone naseljenog mesta Valjeva.
Granica urbanističke zone iz stava 1. ovog člana polazi od raskrsnice ulice Milovana Glišića i ulice Nikole Tesle i ide prema jugu ulicom Nikole Tesle, zatim skreće severnom granicom parcela 10631 i 10632 do južne granice zacevljenog Jaza (10583/1), pa ide na jug do severne granice parcele 10599 kojom izlazi na ulicu Kneza Mihaila, a zatim na jug ulicom kneza Mihaila do železničke pruge Beograd-Bar, pa nastavlja na istok prugom, prelazi reku Kolubaru i dolazi do raskrsnice ulica Uzun Mirkova i ulice Palih boraca 91-92. godine. Odatle granica ide na sever ulicom Uzun Mirkovom do raskrsnice sa ulicom Vladike Nikolaja, a zatim skreće na zapad i ide ulicom Vladike Nikolaja do raskrsnice sa ulicom Sinđelićevom. Granica zone ide na sever Sinđelićevom ulicom do reke Ljubostinje, pa skreće na zapad i ide rekom Ljubostinjom do parcele 6285 čijom južnom granicom ide do raskrsnice ulica Selimira Đorđevića i Dušanove. Odatle granica ide ulicom Dušanovom prema jugu do raskrsnice sa ulicom Vojvode Stepe, a zatim skreće na zapad ulicom Vojvode Stepe do raskrsnice sa ulicom Radničkom, pa nastavlja ulicom Radničkom do raskrsnice sa ulicom Majora Ilića duž koje nastavlja na istok do raskrsnice ulica Majora Ilića i Dušanove. Odatle granica skreće na jug Dušanovom ulicom, prelazi most na reci Kolubari i ide do raskrsnice sa ulicom Gospodar Jevremovom kojom ide do raskrsnice sa Birčaninovom ulicom. Granica nastavlja na istok Birčaninovom ulicom do ulice Pop Andrije, obuhvata "trg" između ulica Pop Andrije i Milovana Glišića pa nastavlja ulicom Milovana Glišića do raskrsnice sa ulicom Nikole Tesle odakle je i opis počeo.
Van granica područja opisanog u stavu 2. ovog člana, a unutar granica opisanog Generalnim urbanističkim planom Valjeva ("Službeni glasnik grada Valjeva", broj 5/13 i 7/13 - ispravka) nije dozvoljeno držanje domaćih životinja osim:
- poljoprivredniku koji je nosilac ili član porodičnog poljoprivrednog gazdinstva koji se isključivo bavi poljoprivrednom proizvodnjom,
- u okviru kompleksa i objekata za koje je nadležna gradska uprava izdala odobrenje za izgradnju i koji ispunjavaju uslove zaštite životne sredine,
- držanje konja licima koja se bave pružanjem specifičnih turističkih usluga (škola jahanja, organizacija turističkog obilaska područja na konjima, turističke vožnje fijakerom ili sankama sa zapregom), prevozničkom delatnošću zaprežnim vozilima ili za sportske namene pod uslovom da su objekti za držanje istih izgrađeni u skladu sa odredbama ove odluke.
Na teritoriji naseljenog mesta Divčibare zabranjeno je držanje domaćih životinja osim kućnih ljubimaca, u granicama područja opisanog Planom generalne regulacije za Turistički centar Divčibare, osim:
- poljoprivredniku koji je nosilac ili član porodičnog poljoprivrednog gazdinstva koji se isključivo bavi poljoprivrednom proizvodnjom,
- držanje konja licima koja se bave pružanjem specifičnih turističkih usluga (škola jahanja, organizacija turističkog obilaska područja na konjima, turističke vožnje fijakerom ili sankama sa zapregom), pod uslovom da su objekti za držanje istih izgrađeni u skladu sa odredbama ove odluke.
Kopitari i papkari, pernata živina i kunići se mogu držati van područja iz člana 10. stav 3. i 4. ove odluke na teritoriji grada Valjeva, pod posebnim uslovima propisanim ovom odlukom.
Odredbe ove odluke koje propisuju držanje kućnih ljubimaca primenjuju se na celom području teritorije grada Valjeva.
Kopitari u smislu ove odluke su: konji, magarci, mazge i mule, a papkari su: goveda, ovce, koze i svinje.
Izvan područja propisanog članom 10. stav 3. i 4. ove odluke, kopitari i papkari se mogu držati u posebnim objektima u dvorištu porodične kuće i u zajedničkom dvorištu porodične kuće, po prethodno pribavljenoj saglasnosti svih suvlasnika.
Objekti iz stava 2. ovog člana, moraju biti udaljeni najmanje 10 metara od najbližeg stambenog ili poslovnog objekta na susednoj parceli.
Izvan područja propisanog članom 10. stav 3. i 4. ove odluke, kunići se mogu držati u posebnim objektima u dvorištu porodične kuće i u zajedničkom dvorištu porodične kuće, po prethodno pribavljenoj saglasnosti svih suvlasnika.
Objekat iz stava 1. ovog člana za držanje kunića, mora biti udaljen najmanje 10 metara od najbližeg stambenog ili poslovnog objekta na susednoj parceli.
Izvan područja propisanog članom 10. stav 3. i 4. ove odluke, pernata živina se može držati, u posebnom objektu, u dvorištu porodične kuće i u zajedničkom dvorištu porodične kuće po prethodno pribavljenoj saglasnosti svih suvlasnika.
Objekat iz stava 1. ovog člana za držanje živine, mora biti udaljen najmanje 10 metara od najbližeg stambenog ili poslovnog objekta na susednoj parceli.
Golubovima se, u smislu ove odluke, smatraju golubovi pismonoše, golubovi visokoletači i ukrasni golubovi.
Golubovi se mogu:
- držati na krovu ili tavanu u stambenoj zgradi, u posebno ograđenom prostoru, uz prethodno pribavljenu saglasnost svih vlasnika stanova i posebnih delova stambene zgrade,
- držati na tavanu ili terasi u porodičnoj kući, u posebno ograđenom prostoru,
- držati i u dvorištu porodične kuće, u posebno ograđenom prostoru, pod uslovom da je udaljen najmanje 10 metara od najbližeg stambenog ili poslovnog objekata na susednoj parceli.
U dvorištu stambene zgrade, zajedničkom dvorištu porodične kuće golubovi se mogu držati u posebno ograđenom prostoru, pod uslovom da je udaljen najmanje 10 metara od najbližeg stambenog ili poslovnog objekta na susednoj parceli, i po prethodno pribavljenoj saglasnosti svih vlasnika stanova i posebnih delova stambene zgrade, suvlasnika porodične kuće odnosno saglasnosti svih vlasnika porodičnih kuća koje se nalaze u zajedničkom dvorištu.
Psi i mačke se mogu držati u stanu i u porodičnoj kući.
U stambenoj zgradi ili porodičnoj kući nije dozvoljeno držanje pasa i mačaka na balkonu, terasi, lođi, na tavanu, u podrumu, garaži, šupi ili drugoj zajedničkoj prostoriji.
Dozvoljeno je uvođenje pasa i mačaka u lift stambene zgrade ukoliko ga istovremeno ne koriste stanari ili građani.
Osobe sa invaliditetom mogu uvoditi pse vodiče u lift stambene zgrade i isti koristiti istovremeno sa stanarima i građanima.
Psi se mogu držati u dvorištu stambene zgrade, dvorištu porodične kuće i zajedničkom dvorištu porodične kuće u posebnom objektu, po prethodno pribavljenoj saglasnosti svih vlasnika stanova i posebnih delova stambene zgrade, suvlasnika porodične kuće odnosno saglasnosti svih vlasnika porodičnih kuća koje se nalaze u zajedničkom dvorištu.
Objekat iz stava 1. ovog člana za držanje pasa, mora biti udaljen najmanje 10 metara od najbliže stambene zgrade ili poslovnog objekta na susednoj parceli, odnosno drugih kuća u dvorištu sa većim brojem porodičnih kuća.
Vlasnik, odnosno držalac psa je dužan da na ulaznoj kapiji u dvorište stambene zgrade i porodične kuće i na ulaznim vratima stana na vidnom mestu istakne tablu sa crtežom psa i natpisom "ČUVAJ SE PSA".
U jednom stanu može se držati jedan pas ili jedna mačka.
Vlasnik, odnosno držalac psa ili mačke može iste držati u stanu pod uslovom da im obezbedi uslove u skladu sa odredbama člana 5. ove odluke.
U dvorištu porodične kuće mogu se držati najviše dva psa, odnosno tri psa ukoliko je jedan od pasa usvojen iz prihvatilišta ili dve mačke, ili jedan pas i jedna mačka, a njihov podmladak do četiri meseca starosti.
U ukupan broj pasa određen odredbama ovog člana ne uračunava se pas vodič.
Pas koji se drži u individualnom ograđenom dvorištu ne mora biti vezan, pod uslovom da ograda visinom i čvrstinom onemogućava psa da izađe iz dvorišta i obezbeđuje sigurnost prolaznika.
U dvorištu stambene zgrade i zajedničkom dvorištu porodične kuće pas se mora držati u ograđenom prostoru tako da ne postoji mogućnost da napusti prostor ili da na drugi način ugrozi ili uznemiri susede i prolaznike.
U dvorištu stambene zgrade i zajedničkom dvorištu porodične kuće pas se može držati samo ako postoji saglasnost svih vlasnika stanova i porodičnih kuća.
Vlasnik, odnosno držalac psa ne sme držati psa stalno vezanog na lancu ili na drugi sličan način vezanog, osim ako je vezan na produženu vodilicu ili je smešten u svom boksu.
Psi koji se drže kao kućni ljubimci, a koji mogu predstavljati opasnost za okolinu (u daljem tekstu: opasni psi) drže se u skladu sa posebnim propisom kojim se uređuje način držanja pasa koji mogu predstavljati opasnost za okolinu.
Opasan pas iz stava 1. ovog člana, koji može predstavljati opasnost za okolinu, jeste bilo koja jedinka te vrste, izuzev službenog psa, koja je:
1. bez očiglednog povoda napala čoveka i nanela mu telesne povrede ili smrt,
2. bez očiglednog povoda napala drugog psa i nanela mu teške telesne povrede ili smrt,
3. uzgajana, odnosno dresirana za borbe pasa ili nađena u organizovanoj borbi sa drugim psom,
4. namenjena za čuvanje imovine ili kao telesni čuvar,
5. rase pit bul terijer ili mešanac te rase, koji ne potiče iz kontrolisanog uzgoja,
6. rase bul terijer, staford terijer, američki staford terijer i mini bul terijer ili mešanac tih rasa.
Opasne pse mogu da izvode samo punoletna lica, i to uz zaštitnu korpu i na povocu, u skladu sa posebnim propisom.
Vlasnik, odnosno držalac opasnog psa ne sme psa ustupiti nekom drugom licu na čuvanje i privremeni smeštaj, osim u cilju obezbeđivanja lečenja psa od strane veterinara.
Vlasnik, odnosno držalac opasnog psa mora da obezbedi da taj pas, bez obzira na njegovu starost, bude obeležen mikročipom, u skladu sa posebnim propisom.
Vlasnik, odnosno držalac opasnog psa mora istog držati u prostoru, odnosno objektu koji je odgovarajuće veličine i iz koga pas ne može da pobegne.
Na ulazu u prostor, odnosno objekat u kome se drži opasan pas mora da bude vidljivo istaknuto upozorenje: "OPASAN PAS".
Ulaz u prostor ili objekat u kome se drži opasan pas mora se držati pod ključem.
Prilikom izvođenja opasnog psa na javne površine, vlasnik, odnosno držalac, kao i lice koje ga izvodi dužan je da sa sobom nosi potvrdu za psa izdatu u skladu sa posebnim propisom.
Vlasnik, odnosno držalac psa je dužan da izvrši registraciju i obeležavanje psa na način propisan zakonom i podzakonskim aktima.
Vlasnik, odnosno držalac psa ili mačke dužan je da redovno vakciniše psa ili mačku protiv besnila u skladu sa zakonom.
Vlasnik, odnosno držalac psa je dužan da psa do tri meseca prijavi nadležnoj veterinarskoj službi radi registracije.
Vlasnik, odnosno držalac psa je dužan da izvodi psa na povocu i sa zaštitnom korpom na njušci.
Vlasnik, odnosno držalac psa, kao i lice koje izvodi psa snosi punu odgovornost za njegovo ponašanje na javnoj površini.
Bez zaštitne korpe na njušci, a na odgovarajućem povocu mogu se izvoditi psi malog i srednjeg rasta, kao i mladunci do četiri meseca starosti.
Prilikom izvođenja psa vlasnik, odnosno držalac je dužan da kod sebe ima potvrde o izvršenom obeležavanju psa i vakcinaciji.
Pas se može puštati sa povodnika da se slobodno kreće samo u parku i na drugoj javnoj zelenoj površini i to:
- u vremenu od 22.00 sata do 09.00 sati sledećeg dana, u periodu letnjeg računanja vremena, odnosno, u vremenu od 20.00 sati do 10.00 sati sledećeg dana, u periodu zimskog računanja vremena;
- u neposrednoj blizini škola, vremenski periodi iz alineje 1. stava 1. ovog člana, ograničavaju se do 7.30 sati sledećeg dana, bez obzira na period računanja vremena, osim za vreme školskog raspusta i neradnih dana.
Odredba stava 1. ovog člana ne odnosi se na opasne pse.
Zabranjeno je puštati psa sa povodnika da se slobodno kreće u delu parka i druge javne zelene površine, u kojem se nalazi uređeno dečje igralište, kao i u delu pod cvetnim zasadom.
Javno preduzeće "Direkcija za urbanizam, građevinsko zemljište, puteve i izgradnju Valjeva", po pribavljenom mišljenju Gradske uprave za društvene delatnosti, finansije, imovinske i inspekcijske poslove - Odeljenja za inspekcijske poslove, odrediće javne zelene površine na kojima se psi mogu puštati sa povoca i postaviće vidne oznake na kojima je naznačeno u kom vremenskom periodu je zabranjeno slobodno kretanje pasa.
Psi mogu slobodno da se kreću pod kontrolom vlasnika, odnosno držaoca na površinama koje su određene za izvođenje pasa.
Izuzetno, lovački psi za vreme lova, službeni psi u toku policijske akcije, potrage za izgubljenim licima i slično i ovčarski psi za vreme čuvanja stoke, mogu slobodno da se kreću, pod kontrolom i odgovornošću vlasnika, odnosno držaoca, bez zaštitne korpe na njušci.
Ukoliko pas prilikom izvođenja i kretanja zaprlja javne površine, vlasnik, odnosno držalac istog je dužan da ih bez odlaganja očisti.
Vlasnik, odnosno držalac kućnog ljubimca dužan je da pri svakom izvođenju na javnu površinu nosi pribor za čišćenje izmeta i da očisti svaku površinu koju je njegov kućni ljubimac zaprljao.
Sakupljeni sadržaj vlasnik, odnosno držalac je dužan da odlaže u posebne kante koje su postavljene na javnim površinama za tu namenu i koje su vidno obeležene.
Izuzetno od stava 2. ovog člana, ukoliko nema posebnih kanti na javnim površinama, vlasnik, odnosno držalac je dužan da sakupljeni sadržaj odloži u najbližu kantu za otpatke.
Javno preduzeće "Direkcija za urbanizam, građevinsko zemljište, puteve i izgradnju Valjeva" dužno je da postavi specijalne kante na najprometnijim javnim površinama, kao i na mestima na kojima je dozvoljeno slobodno kretanje pasa.
Javno komunalno preduzeće "Vidrak" Valjevo dužno je da specijalne kante iz stava 5. ovog člana redovno prazni.
Ukoliko pas ili mačka pri izvođenju iz stana zaprlja zajedničko stepenište ili druge zajedničke prostorije, vlasnik, odnosno držalac istog je dužan da zagađenu površinu očisti i opere, a po potrebi i dezinfikuje.
Zabranjeno je uvođenje pasa i mačaka u javne objekte, osim u javne i druge objekte u kojima je vidno naznačeno da je uvođenje kućnih ljubimaca dozvoljeno.
Psi se u javne objekte iz stava 1. ovog člana mogu uvoditi samo na kratkom povocu, uz vlasnika, odnosno držaoca, a svaki vlasnik ili držalac dužan je da psa drži pod kontrolom i odgovoran je za svaku eventualnu štetu ili incident koji prouzrokuje njegov pas.
Zabranjeno je uvođenje opasnih pasa u javne objekte.
Uvođenje pasa i mačaka u sredstva javnog saobraćaja dozvoljeno je pod uslovom da su smešteni u transportni kavez ili kutiju iz kojih se ne mogu osloboditi.
Izuzetno od odredbi stava 1, 2. i 4. ovog člana u javne objekte i u sredstva javnog saobraćaja dozvoljeno je uvođenje psa vodiča u skladu sa odredbama zakona kojim se reguliše kretanje uz pomoć psa vodiča.
Vlasnik, odnosno držalac psa ili mačke je dužan da preduzme neophodne mere da ove životinje ne ujedu ili na drugi način povrede treće lice.
Lice koje u dužem vremenu, fizički ili hranjenjem, zadržava napuštene pse i mačke ima iste obaveze u vezi sa staranjem i držanjem o njima kao i vlasnik, odnosno držalac životinje i dužan je da se pridržava pravila držanja životinja predviđenih ovom odlukom.
Ukoliko vlasnik, odnosno držalac psa odnosno mačke, neobezbeđivanjem uslova za držanje u skladu sa zakonom i ovom odlukom, zlostavlja životinju ili postupa protivno odredbama ove odluke, ili zbog neadekvatnih uslova životinja ugrožava bezbednost građana ili trajnije uznemirava okolinu, ona mu se može privremeno ili trajno oduzeti u skladu sa zakonom.
Vlasnik, odnosno držalac psa je dužan da plaća troškove smeštaja psa u prihvatilište, ako je pas privremeno oduzet.
Pas koji je bez očiglednog povoda napao čoveka i naneo mu telesne povrede mora se podvrgnuti nadzoru i posmatranju u skladu sa zakonom.
Podatke o psu iz stava 1. ovog člana i okolnostima pod kojim je došlo do napada, građanin koji je napadnut od strane psa, drugi građanin, državni organ ili zdravstvena ustanova dostavljaju komunalnoj inspekciji ili komunalnoj policiji.
Zoohigijenska služba hvata psa iz stava 1. ovog člana, a posmatranje istog vrši ovlašćena veterinarska stanica, odnosno veterinarska ambulanta.
Troškovi hvatanja i posmatranja psa padaju na teret vlasnika, odnosno držaoca psa, a ukoliko vlasnik, odnosno držalac nije poznat, na teret budžeta grada.
Grad organizuje zoohigijensku službu koja obavlja sledeće poslove:
- hvata i zbrinjava napuštene i izgubljene životinje u prihvatilište za životinje;
- neškodljivo uklanja leševe životinja sa javnih površina i objekata za uzgoj, držanje, dresuru, izlaganje, održavanje takmičenja ili promet životinja;
- organizovanja transporta ili transport leševa životinja sa javnih površina i objekata iz alineje 2. do objekta za sakupljanje, preradu ili uništavanje otpada životinjskog porekla na način koji ne predstavlja rizik po druge životinje, ljude ili životnu sredinu.
Poslove organizovanog hvatanja napuštenih i izgubljenih životinja na teritoriji grada, zoohigijenska služba obavlja savremenim metodama i na human način, uz primenu odgovarajuće opreme i prevoznih sredstava, na način da se sa životinjom mora postupati tako da se prouzrokuje najmanji stepen bola, patnje, straha i stresa, u skladu sa zakonom kojim se uređuje dobrobit životinja.
Zoohigijenska služba je dužna da sarađuje sa komunalnom inspekcijom i komunalnom policijom grada Valjeva, sa veterinarskom inspekcijom i sa organizacijama za zaštitu životinja, kao i da redovno obaveštava javnost o životinjama koje se nalaze u prihvatilištu za životinje.
Prihvatilište za napuštene životinje (u daljem tekstu: prihvatilište) u smislu ove odluke je objekat u kome se vrši organizovan privremeni ili trajni smeštaj za:
- napuštene i izgubljene životinje;
- životinje čiji vlasnici, odnosno držaoci ne mogu više da se brinu o njima;
- životinje koje ministarstvo nadležno za poslove veterinarstva oduzme vlasnicima, odnosno držaocima;
- životinje koje su u opasnosti;
- životinje koje se u postupku administrativnog izvršenja uklanjaju po rešenju komunalnog inspektora.
Zoohigijenska služba zbrinjava napuštene životinje u prihvatilište koje obezbeđuje grad.
Napuštena životinja je ona životinja koja nema dom ili koja se nalazi izvan njega i lišena je brige i nege vlasnika, odnosno držaoca i koju je on svesno napustio.
Izgubljena životinja je ona životinja koja je napustila vlasnika, odnosno držaoca, bez njegove volje i koju on traži.
Troškove hvatanja, prevoza, smeštaja, ishrane i nege životinja iz stava 1. i 2. ovog člana snosi vlasnik, odnosno držalac životinje, a ako je nepoznat, troškove snosi grad.
Životinje koje su rešenjem ministarstva nadležnog za poslove veterinarstva oduzete vlasnicima, odnosno držaocima smeštaju se u posebne delove prihvatilišta, do okončanja postupka u skladu sa posebnim propisima.
Troškove oduzimanja, prevoza, smeštaja, ishrane i nege životinja iz stava 4. ovog člana, snosi vlasnik, odnosno držalac životinje.
Troškove hvatanja i zbrinjavanja iz stava 3. i 5. ovog člana utvrđuje zoohigijenska služba, uz saglasnost nadležnog organa grada.
Lice koje pronađe napuštenu životinju dužno je da o tome bez odlaganja obavesti najbliže registrovano prihvatilište, radi zbrinjavanja životinje.
Vlasnici, odnosno držaoci psa dužni su da psa o kome ne žele da se staraju predaju u prihvatilište.
Udruženja i građani mogu napuštene pse, odnosno neželjeni podmladak predati u prihvatilište.
Vlasnik, odnosno držalac koji izgubi životinju dužan je da taj gubitak bez odlaganja, a najkasnije u roku od tri dana od dana gubitka životinje, prijavi Gradskoj upravi za društvene delatnosti, finansije, imovinske i inspekcijske poslove - Odeljenju za inspekcije poslove ili veterinarskoj službi.
Prijava iz prethodnog stava mora da sadrži vreme i mesto nestanka životinje, rasu, fizički opis i ime nestale životinje, kao i potvrdu o izvršenom obeležavanju.
Ako vlasnik, odnosno držalac ne prijavi gubitak iz stava 1. ovog člana smatra se da je napustio životinju. Ako vlasnik, odnosno držalac životinje ne prijavi gubitak iste smatraće se da ih je napustio i dužan je da nadoknadi svaku nastalu štetu koju životinja načini od trenutka nestanka ili napuštanja, odnosno od trenutka smeštaja u prihvatilište za životinje do trenutka njihovog vraćanja vlasniku, odnosno držaocu.
Ako se uhvaćenoj životinji najduže u roku od 30 dana od dana smeštanja u prihvatilište ne pronađe vlasnik, odnosno držalac, odnosno ako se ne zbrine na drugi način, sa životinjom će se postupati u skladu sa Programom kontrole i smanjenja populacije napuštenih pasa i mačaka na teritoriji grada Valjeva.
Ukoliko životinja oboli u prihvatilištu, mora da se smesti odvojeno od ostalih životinja i da se preduzmu mere za lečenje iste, a ako oboli od zaraznih bolesti, način lečenja određuje veterinarska služba.
Prihvatilište ima obavezu da napuštenim životinjama koje su bolesne ili povređene obezbedi odgovarajuću veterinarsku pomoć, a da za neizlečivo bolesne ili povređene životinje obezbedi lišavanje života u skladu sa zakonom.
Ukoliko životinja ugine u prihvatilištu, veterinarska služba ili nadležni institut utvrđuju uzrok uginuća, a leš životinje se uklanja na neškodljiv način, u skladu sa propisima.
Zoohigijenska služba obavlja poslove neškodljivog uklanjanja leševa životinja sa javnih površina grada. Ukoliko se sa javne površine uklanja leš uginule životinje poznatog vlasnika, odnosno držaoca troškove uklanjanja snosi vlasnik, odnosno držalac životinje.
Pored poslova iz stava 1. ovog člana, zoohigijenska služba preuzima i leševe uginulih životinja iz objekata za uzgoj, držanje, dresuru, izlaganje, održavanje takmičenja ili promet životinja, na poziv vlasnika, odnosno držaoca o njihovom trošku.
Zoohigijenska služba transportuje ili organizuje transport leševa uginulih životinja iz stava 1. i 2. ovog člana do objekta za sakupljanje, preradu ili uništavanje otpada životinjskog porekla, na način koji ne predstavlja rizik po druge životinje, ljude ili životnu sredinu, u skladu sa posebnim propisima.
Troškove za neškodljivo uklanjanje leševa životinja iz stava 1. i 2. ovog člana utvrđuje zoohigijenska služba, uz saglasnost nadležnog organa grada.
Sredstva za obavljanje poslova Zoohigijenske službe, obezbeđuju se iz budžeta grada, kao i prihoda ostvarenih po osnovu obavljanja poslova propisanih odredbama člana 33. i 34. odluke.
Zabranjeno je u skladu sa odredbama ove odluke:
1. zlostavljati, mučiti i napuštati domaće životinje i kućne ljubimce,
2. hvatati i uklanjati domaće životinje i kućne ljubimce, osim od strane ovlašćenog preduzeća,
3. hraniti pse otpacima zaklanih i delovima uginulih životinja,
4. uvoditi domaće životinje u javne institucije, verske objekte, dečija igrališta, pijace, izuzev stočnih i na druga javna mesta,
5. uvoditi kućne ljubimce u javne ustanove, verske objekte, dečija igrališta, pijace ili na druga javna mesta,
6. izvoditi i šetati pse na sportskim, rekreativnim i drugim mestima masovnog okupljanja građana, izuzev javnih zelenih površina koje odredi nadležno javno preduzeće,
7. kupati domaće životinje i kućne ljubimce na javnim kupalištima koja se nalaze na rekama, jezerima naseljenog mesta, gradskom bazenu i javnim česmama,
8. ostavljati leševe i delove uginulih životinja na javnim površinama,
9. sahranjivati uginule životinje i njihove delove van mesta određenog za tu svrhu,
10. šišati i četkati životinje i kućne ljubimce u parkovima i na drugim javnim površinama,
11. pojiti životinje i kućne ljubimce na javnim česmama namenjenim vodosnabdevanju građana,
12. samostalno zbrinjavati i hraniti pse i mačke lutalice na javnim površinama, u zajedničkim prostorijama i dvorištima stambenih zgrada i porodičnih kuća, kao i u školskim dvorištima, fabričkim krugovima, kasarnama, na parcelama velikih trgovina ili na parcelama drugih pravnih lica.
Nadzor nad primenom odredaba ove odluke obavlja Gradska uprava za lokalni razvoj, privredu, urbanizam i komunalne poslove - Odeljenje za lokalni razvoj, privredu i komunalne poslove.
Poslove inspekcijskog nadzora nad sprovođenjem odredaba ove odluke obavlja Gradska uprava za društvene delatnosti, finansije, imovinske i inspekcijske poslove - Odeljenje za inspekcijske poslove.
Poslove komunalne policije na održavanju komunalnog reda uređenog ovom odlukom i kontrolu primene odluke u skladu sa Zakonom o komunalnoj policiji i drugim propisima, vrši komunalna policija.
Vlasnik životinje dužan je da komunalnom inspektoru i komunalnom policajcu omogući neometano vršenje poslova, omogući pristup objektima i životinjama, stavi na uvid sva potrebna dokumenta i u ostavljenom roku dostavi potrebne podatke i postupi po nalogu.
Komunalni inspektor je ovlašćen da u vršenju inspekcijskog nadzora:
- naredi izvršavanje utvrđenih obaveza i preduzimanje mera za otklanjanje nedostataka;
- naloži uklanjanje, odnosno izmeštanje životinje ili objekta za smeštaj kada se oni drže protivno odluci (a ne postoji mogućnost da se njihovo držanje uskladi sa odlukom) ili držalac ne otkloni rešenjem inspektora utvrđene nedostatke;
- da preduzme druge mere u skladu sa zakonom i propisima grada (izriče i naplaćuje kaznu u fiksnom iznosu u skladu sa odredbama zakona i ove odluke, podnosi zahtev za pokretanje prekršajnog postupka i dr.).
Komunalni policajac je ovlašćen da u vršenju poslova komunalne policije, prisustvom na licu mesta:
- sprečava narušavanje reda propisanog ovom odlukom;
- kontroliše izvršenje propisanih obaveza ovom odlukom u pogledu mesta i prostora u kojima se drže životinje, kontroliše pridržavanje propisanih obaveza držalaca pasa i mačaka prilikom njihovog izvođenja na javnu površinu;
- uspostavlja narušeni red, primenom svojih ovlašćenja utvrđenih zakonom.
Kada komunalni policajac ustanovi povredu odredaba ove odluke, pored ovlašćenja koja su utvrđena zakonom, ovlašćen je da:
- izriče i naplaćuje kaznu fiksnom iznosu u skladu sa zakonom i odredbama ove odluke;
- podnosi zahtev za pokretanje prekršajnog postupka za prekršaje utvrđene ovom odlukom;
- podnosi prijavu nadležnom organu za učinjeno krivično delo i
- obavesti drugi nadležni organ da preduzme mere iz svoje nadležnosti.
Novčanom kaznom u iznosu od 5.000 do 75.000 dinara, kazniće se za prekršaj fizičko lice ukoliko:
1. ne postupa sa životinjama u skladu članom 5. ove odluke,
2. drži domaće životinje suprotno članovima 8. i 9. ove odluke,
3. drži domaće životinje suprotno odredbama 10. i 11. ove odluke,
4. drži kopitare i papkare suprotno članu 12. ove odluke,
5. drži kuniće suprotno odredbama člana 13. ove odluke,
6. drži pernatu živinu suprotno odredbama člana 14. ove odluke,
7. drži golubove suprotno odredbama člana 15. i 16. ove odluke,
8. drži pse i mačke suprotno odredbama 17. i 18. ove odluke,
9. ne istakne tablu u skladu sa članom 19. ove odluke,
10. drži pse suprotno odredbama člana 21. ove odluke,
11. postupi suprotno odredbama člana 24. stav 1. i 2, 26. stav 1. i 3. ove odluke,
12. postupa suprotno suprotno odredbama člana 36. i 37. ove odluke,
13. postupi suprotno odredbama člana 42. tačka 2, 3, 7, 8, 9, 10. i 11. ove odluke.
Novčanom kaznom u iznosu od 50.000 do 1.000.000 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice ukoliko:
1. ne postupa sa životinjama u skladu članom 5. ove odluke,
2. drži domaće životinje suprotno članovima 8. i 9. ove odluke,
3. drži domaće životinje suprotno odredbama 10. i 11. ove odluke,
4. drži kopitare i papkare suprotno članu 12. ove odluke,
5. drži kuniće suprotno odredbama člana 13. ove odluke,
6. drži pernatu živinu suprotno odredbama člana 14. ove odluke,
7. drži golubove suprotno odredbama člana 15. i 16. ove odluke,
8. drži pse i mačke suprotno odredbama 17. i 18. ove odluke,
9. ne istakne tablu u skladu sa članom 19. ove odluke,
10. drži pse i mačke u većem broju od broja pasa i mačaka propisanog članom 20. ove odluke,
11. drži pse suprotno odredbama člana 21. ove odluke,
12. postupi suprotno odredbama člana 24. stav 1. i 2., 25. stav 2. i 3, 26. stav 1. i 3. ove odluke,
13. postupa suprotno suprotno odredbama člana 36. i 37. ove odluke,
14. postupi suprotno odredbama člana 42. stav 1. tačka 2, 3, 6, 7, 8, 9. i 10. ove odluke.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 5.000 do 75.000 dinara.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se preduzetnik novčanom kaznom u iznosu od 10.000 do 250.000 dinara.
Novčanom kaznom od 50.000 do 1.000.000 dinara kazniće se javno preduzeće ukoliko:
1. ne obeleži javne zelene površine u skladu sa članom 26. stav 4. ove odluke,
2. postupi suprotno odredbama člana 28. stav 5. i 6. ove odluke,
3. postupi suprotno odredbama člana 33. i 34. ove odluke,
4. postupi suprotno odredbama člana 40. i 41. ove odluke.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se odgovorno lice u javnom preduzeću novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 75.000 dinara.
Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 5.000 dinara kazniće se fizičko lice ako:
1. drži pse i mačke u većem broju od broja pasa i mačaka propisanog članom 20. ove odluke,
2. izvodi psa bez povocu i bez zaštitne korpe na njušci i ako nema kod sebe potvrdu o izvršenom obeležavanju psa i vakcinaciji (član 25. stav 1. i 4.),
3. pušta psa da se slobodno kreće suprotno odredbi člana 27. stav 1. ove odluke,
4. postupi suprotno članu 28. stav 1.- 4. i stavu 7. ove odluke,
5. zlostavlja, muči i napušta domaće životinje i kućne ljubimce (član 42. stav 1. tačka 1.),
6. uvodi domaće životinje i kućne ljubimce u službene prostorije, dečija igrališta, pijace ili na druga javna mesta (član 42. tačka 4. i 5),
7. izvodi i šeta pse na sportskim, rekreativnim i drugim mestima masovnog okupljanja građana, izuzev javnih zelenih površina koje odredi nadležno javno preduzeće (član 42. tačka 6.),
8. samostalno zbrinjava i hrani pse i mačke lutalice na javnim površinama, u zajedničkim prostorijama i dvorištima stambenih zgrada i porodičnih kuća, kao i u školskim dvorištima, fabričkim krugovima, kasarnama, na parcelama velikih trgovina ili na parcelama drugih pravnih lica (član 42. tačka 12.)
VII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Vlasnici, odnosno držaoci domaćih životinja i pravna ili fizička lica kojima je predmet poslovanja čuvanje ili uzgoj životinja dužni su da uslove i način držanja i zaštite domaćih životinja usklade sa odredbama ove odluke u roku od 12 meseci od dana stupanja na snagu ove odluke.
Vlasnici, odnosno držaoci kućnih ljubimaca u smislu odredaba ove odluke dužni su da uslove i način držanja i zaštite istih usklade sa odredbama ove odluke u roku od tri meseca od dana stupanja na snagu ove odluke.
Javno preduzeće "Direkcija za urbanizam, građevinsko zemljište, puteve i izgradnju Valjeva", po pribavljenom mišljenju Gradske uprave za društvene delatnosti, finansije, imovinske i inspekcijske poslove - Odeljenja za inspekcijske poslove, dužno je da u roku od tri meseca od dana stupanja na snagu ove odluke odredi javne zelene površine na kojima se psi mogu puštati sa povoca i postavi vidne oznake na kojima je naznačeno u kom vremenskom periodu je zabranjeno slobodno kretanje pasa, u skladu sa odredbama člana 26. ove odluke.
Posebnim aktom Skupštine grada reguliše se postupak i način rešavanja zahteva građana za naknadu štete nastale usled ujeda pasa lutalica.
Postupci koji nisu okončani do dana stupanja na snagu ove odluke, okončaće se po odredbama odluke koja je važila u momentu pokretanja postupka, ukoliko nisu u suprotnosti sa zakonom i odredbama ove odluke.
Javno preduzeće "Direkcija za urbanizam, građevinsko zemljište, puteve i izgradnju Valjeva" postaviće specijalne kante na javne površine iz člana 28. stav 5. ove odluke u roku od 12 meseci od dana stupanja na snagu ove odluke.
Javno komunalno preduzeće "Vidrak" Valjevo je dužno da u roku od 6 meseci od dana stupanja na snagu ove odluke donese akt kojim će se utvrditi troškovi smeštaja životinja koji su propisani odredbom člana 35. stav 3. ove odluke.
Stupanjem na snagu ove odluke prestaje da važi Odluka o držanju domaćih životinja ("Službeni glasnik opštine Valjevo", broj 5/95, 1/06 i "Službeni glasnik grada Valjeva", broj 13/10 i 2/14), Odluka o uslovima i načinu gajenja koza ("Službeni glasnik opštine Valjevo", broj 7/87, 21/88 i 14/90) i Odluka o držanju pčela ("Službeni glasnik opštine Valjevo", broj 3/91 i 1/06).
Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku grada Valjeva".