PRAVILNIKO TEHNIČKIM USLOVIMA ZA PRIVREMENO POSTAVLJANJE MONTAŽNIH I DRUGIH OBJEKATA NA JAVNIM POVRŠINAMA I OGLASNIH OBJEKATA NA OTVORENOM PROSTORU ("Sl. list grada Sremska Mitrovica", br. 13/2015) |
Ovim Pravilnikom propisuju se tehnički uslovi za privremeno postavljanje montažnih i drugih objekata na javnim površinama odnosno oglasnih objekata na otvorenom prostoru (u daljem tekstu: montažni, oglasni i drugi objekti), određuju posebni uslovi za postavljanje pojedinih objekata prema delovima teritorije Grada Sremska Mitrovica (u daljem tekstu: Grad), i utvrđuju drugi bliži uslovi za postavljanje montažnih, oglasnih i drugih objekata.
Pod montažnim objektima koji se mogu postaviti na javnim površinama, u smislu ovog Pravilnika podrazumevaju se objekti montažne ili monolitne konstrukcije, koji služe za obavljanje privrednih i drugih delatnosti i za zadovoljenje drugih potreba građana, i to:
1. kiosci;
2. letnje bašte;
3. zimske bašte;
4. slobodnostojeće vitrine;
5. izložbeni pultovi;
6. tende i perde;
7. objekti za izvođenje zabavnih programa;
8. rashladni uređaji;
9. aparati za kokice i druge pečenjarske proizvode;
10. tezge za izlaganje i prodaju knjiga, časopisa, drugih publikacija, kompakt diskova i slično;
11. tezge za izlaganje i prodaju cveća, čestitki, ukrasnih predmeta, umetničkih suvenira, eko proizvoda, umetničkih slika i sl. predmeta;
12. telefonske govornice i poštanski sandučići;
13. objekti za održavanje političkim manifestacija;
14. objekti za održavanje sajamskih manifestacija;
15. objekti za održavanje kulturnih, sportskih i obrazovnih manifestacija;
16. drugi objekti i uređaji odnosno pokretni mobilijar (jarboli, držači za bicikle, žardinjere, objekti na dečijim igralištima, stubovi, kugle, ograde i sl.).
Pod oglasnim objektima koji se mogu postaviti na otvorenom prostoru, u smislu ovog pravilnika podrazumevaju se oglasna sredstva pomoću kojih se poslovno ime, ličnost, aktivnost ili usluga pravnog lica, preduzetnika ili fizičkog lica preporučuje ili čini dostupnom primaocu, i to:
1. oglasni pano;
2. transparent;
3. bilbord;
4. reklamna oznaka;
5. totem.
Drugi objekti, u smislu ovog Pravilnika su:
1. nadstrešnice za sklanjanje ljudi u javnom saobraćaju;
2. balon hala sportske namene.
II OPŠTA URBANISTIČKO-TEHNIČKA PRAVILA
Opšta urbanističko tehnička pravila predstavljaju skup međusobno zavisnih elemenata od značaja za privremeno postavljanje montažnih, oglasnih i drugih objekata, kao i nivelaciono-tehnički uslovi uređenja prostora na kome se montažni, oglasni i drugi objekti postavljaju.
Montažni, oglasni i drugi objekti mogu se postavljati na javnim površinama u skladu sa sledećim osnovnim urbanističko-tehničkim pravilima:
1. Položaj i dimenzije objekata lociranih pojedinačno odnosno grupno ne smeju da remete osnovnu funkciju javnih površina i utiču na bezbednost saobraćajnih tokova, kao i da narušavaju dominantne i karakteristične gradske vizure;
2. Montažni, oglasni i drugi objekti moraju da budu izrađeni od kvalitetnih materijala i kvalitetno obrađeni i da su montažno-demontažnog sklopa;
3. Vertikalno ograđivanje elementima koji bi predstavljali vizuelnu prepreku i ugrozili bezbednost saobraćaja nije dozvoljeno;
4. Večernja rasveta objekta mora biti prilagođena javnoj rasveti na način da ne remeti postojeći javni prostor;
Uslovi za postavljanje montažnih, oglasnih i drugih objekata u odnosu na saobraćajnice su sledeći:
1. Za važnije gradske pravce: primarne gradske saobraćajnice (prema Planu generalne regulacije) i ulice kroz koje prolazi javni gradski prevoz, minimalna rastojanja montažnih, oglasnih i drugih objekata od ivice kolovoza iznosi 1,0 m;
2. Za ostale gradske pravce: sabirne i pristupne ulice, minimalno rastojanje montažnih, oglasnih i drugih objekata od kolovoza iznosi 0,7 m.
Uslovi za postavljanje montažnih, oglasnih i drugih objekata u odnosu na pešačke tokove i postojeće objekte su sledeći:
1. Kod montažnih, oglasnih i drugih objekata koji se postavljaju na trgove (Trg Vojvođanskih brigada, Žitni trg, Solarski trg) minimalna širina koju je neophodno obezbediti za pešačke tokove iznosi 3,0 m.
2. Kod montažnih, oglasnih i drugih objekata koji se postavljaju na glavnim pešačkim tokovima: ulice kroz koje prolazi državni put II reda br. 117 u Sremskoj Mitrovici i Laćarku, ulice Fruškogorska, Železnička, Kralja Petra I, Jupiterova, Severni bedem, Ratarska, Šećer sokak, Ribarska obala, Vuka Karadžića, Masarikova, Svetog Save, Zmaj Jovina, Pivarska, Svetog Dimitrija i Kuzminska u Sremskoj Mitrovici, ulica Mačvanski kej i zona prelaza preko pešačkog mosta u Mačvanskoj Mitrovici, minimalna širina koju je neophodno obezbediti za pešačke tokove iznosi 2,25 m;
3. Kod montažnih, oglasnih i drugih objekata koji se postavljaju na pešačkim tokovima u ulicama nižeg reda minimalna širina koju je neophodno obezbediti za pešačke tokove iznosi 1,50 m.
Na Trgu Ćire Milekića, Trgu Svetog Stefana i Gradskom parku (u daljem tekstu: pešačka zona), moguće je isključivo postavljanje montažnih, oglasnih i drugih objekata koji su definisani programom. U ovoj zoni ne mogu se postavljati slobodnostojeće vitrine, izložbeni pultovi i rashladni uređaji.
III POSEBNI USLOVI ZA POSTAVLJANJE MONTAŽNIH OBJEKATA
Kiosk je montažno-demontažni objekat površine do 25 m2, koji služi za obavljanje zanatsko-uslužnih i drugih delatnosti.
Od pravila o maksimalnoj površini kioska iz stava 1. ovog člana, izuzimaju se kiosci postavljeni na javnoj površini duže od 20 godina.
Kiosk se ne može koristiti kao proširenje poslovnog prostora stalnog karaktera.
Programom za postavljanje montažnih i drugih objekata na javnim površinama (u daljem tekstu: Program) za kalendarsku godinu se opredeljuju lokacije, broj kao i delatnost koja se može obavljati.
Kiosci moraju biti izrađeni od strane registrovanog proizvođača (za nove kioske), sa potrebnom atestnom dokumentacijom.
Izlaganje robe moguće je uz objekat kioska na maksimalnoj udaljenosti do 2,0 m od objekta kioska i to tako da se ne ugroze minimalne širine saobraćajnih tokova definisane članovima 7. i 8. ovog pravilnika.
Ukoliko se kiosk postavlja na novoplaniranu lokaciju, ili pri postavljanju novog kioska ili grupe kioska na postojeću lokaciju neophodna je izrada situacionog rešenja sa svim elementima regulacije, nivelacije kao i sa elementima komunalne infrastrukturne mreže.
Ukoliko je lokacija za postavljanje kioska u centralnoj gradskoj zoni ili zaštićenoj okolini nepokretnog kulturnog dobra, pored ostalih dokaza uz zahtev se prilaže i saglasnost nadležnog Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Kiosk se postavlja na plato od tvrdog materijala (beton, cigla odnosno podloga okolne
uređene javne površine). Dimenzije platoa su min. za 0,5 m šire od gabarita kioska sa bočnih strana i min. 1,5 m šire od kioska sa prednje strane.
Kota poda kioska mora biti viša od kote platoa za min. 15 cm.
Kiosk mora licem biti okrenut ka površini namenjenoj za kretanje pešaka.
Minimalna širina letnje i zimske bašte iznosi 1,40 m.
Minimalna udaljenost letnje i zimske bašte od biciklističke staze i javne površine određene za parkiranje vozila iznosi 0,50 m, a od autobuskog stajališta 3,0 m
Ukoliko se letnja ili zimska bašta postavlja u blizini kolskog ili pešačkog ulaza u zgradu, dvorište, pasaž ili garažu, minimalna bočna udaljenost letnje bašte od ulaza iznosi 0,50 m.
Ukoliko se letnja bašta postavlja u blizini raskrsnice, neophodno je da se obezbedi odgovarajuća preglednost raskrsnice. Zonu potrebne preglednosti utvrđuje JP Direkcija za izgradnju grada Sremska Mitrovica, u skladu sa zakonom i tehničkom regulativom.
Kada se letnja bašta postavlja u blizini spomenika, fontana, javnih česmi i bunara, minimalna udaljenost letnje bašte od navedenih objekata iznosi 3,0 m.
Letnja bašta otvorenog tipa je montažno-demontažni objekat namenjen ugostiteljskoj delatnosti koji se postavlja na javnoj površini neposredno ispred poslovnog prostora u kome se delatnost obavlja, i to u širini objekta ili dela objekta u kome se obavlja ugostiteljska delatnost sa maksimalnim proširenjem od 10,0 m sa jedne i sa druge strane.
Javne površine na kojima se mogu postavljati letnje bašte iz člana 16. ovog pravilnika su: pešačka zona, trg, trotoar i zelena površina uz pešačku stazu preko koje je moguća komunikacija sa ugostiteljskim objektom odnosno lokalom.
Letnja bašta ne može da se postavi ispred kioska, osim na gradskoj plaži.
Ukoliko se letnja bašta postavlja na javnoj zelenoj površini neophodno je postavljanje podne platforme od drveta, koja ne oštećuje podlogu u većoj meri ili prefabrikovane montažne betonske elemente koji se ne smeju zaliti cementom.
U slučaju postavljanja letnje bašte na javnoj zelenoj površini, neophodno je pribavljanje uslova i saglasnosti JP Direkcija za izgradnju Grada Sremska Mitrovica.
U okviru letnje bašte iz člana 16. ovog pravilnika, pored stolova, stolica, svetiljki, rashladne vitrine, panoa za izlaganje menija i cenovnika može da se:
1. Postavi montažno-demontažna ograda visine do 80 cm, izrađena od drveta ili metala, koja mora da bude providna i žardinjere sa ukrasnim biljkama. Izuzetno na delovima bašte ugroženim intenzivnim saobraćajem ograda se može dopuniti prozirnim elementima ukupne visine od najviše 1,60 m;
2. Postavi podna platforma izrađena od drveta ili legure metala, visine do 16 cm, tako da omogući slivanje atmosferskih voda i čišćenja vodenim mlazom;
3. Postavi odgovarajući broj suncobrana, sa jednim ili dva vertikalna oslonca.
4. Zadrži montažno-demontažna krovna konstrukcija, pod uslovom da je postavljena u prethodnom periodu, u skladu sa odobrenjem za postavljanje letnje bašte zatvorenog tipa.
Nijedan element letnje bašte ne sme da izlazi van dozvoljenog gabarita letnje bašte.
Elementi letnje bašte ne smeju biti trajno fiksirani za podlogu ankerima, te u tom smislu zabranjeno je razbijanje, bušenje i degradiranje podloge.
Objekti javnog zelenila, kao i objekti spomenika i mobilijara javnih prostora ne mogu biti deo površine letnje bašte, odnosno ne mogu biti ugrađeni u podnu platformu, ogradu, senilo, niti se koristiti kao funkcionalni deo letnje bašte.
Letnja bašta ne sme da sadrži snažne izvore svetla i zvuka.
Ukoliko se letnja bašta postavlja u centralnoj gradskoj zoni ili zaštićenoj okolini nepokretnog kulturnog dobra, pored ostalih dokaza uz zahtev se prilaže i saglasnost nadležnog Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Posebna pravila za letnje bašte u pešačkoj zoni
Letnja bašta u pešačkoj zoni može da sadrži sledeće elemente: stolove, stolice, suncobrane, aparate za zabavu dece i zaštitnu ogradu. Mogu se postaviti maksimalno dve reklamne table dimenzija do 1 m2, u sklopu letnje bašte. Trajno fiksiranje napred navedenih elemenata bašte za podlogu nije dozvoljeno.
Zaštitne ograde se postavljaju paralelno sa površinom za kretanje vozila sa posebnom dozvolom kroz pešačku zonu, na udaljenosti od minimalno 30 cm. Može se postaviti i razdelna zaštitna ograda od susedne letnje bašte. Postavljanje zaštitne ograde prema glavnom pešačkom toku nije dozvoljeno. Zaštitna ograda se sastoji iz bravarskih elemenata, transparentna je ili transparentne ispune, visine od 60 cm do 80 cm.
Suncobrani su u osnovi kvadratnog oblika, dimenzija strana 2,50 m do 3,00 m, sa senilom na visini od 2,50 m do 3,50 m.
Ne smeju se postavljati podne obloge, platforme, rashladni uređaji i vitrine, žardinjere i đubrijere. Za ostale elemente koji nisu nabrojani u prethodnom stavu potrebna je saglasnost JP Direkcija za izgradnju grada Sremska Mitrovica.
Letnja bašta zatvorenog tipa je montažno-demontažni objekat drvene ili metalne konstrukcije, sa ispunama izrađenim od prozirnog i bezbednog materijala, bez zidanog parapeta, a postavlja se tako da se oblikom i materijalom uklapa u neposredno okruženje.
Letnja bašta iz stava 1. ovog člana se postavlja na javnoj površini ispred ugostiteljskog objekta, u skladu sa čl. 14. i 15. ovog pravilnika.
Letnja bašta iz stava 1. ovog člana se postavlja najviše do širine ugostiteljskog objekta. Letnja bašta iz stava 1. ovog pravilnika može da se postavi neposredno uz ugostiteljski objekat, ili kao slobodnostojeća konstrukcija tako da se obezbedi minimalna širina prolaza za pešake, u skladu sa članom 8. ovog pravilnika.
Letnja bašta iz člana 24. ovog pravilnika se postavlja na podijum visine 0,15 m, tako da omogućava slivanje atmosferskih voda i čišćenje vodenim mlazom.
Montažno-demontažni krovni pokrivač mora da bude izrađen od stakla, materijala na bazi polikarbonata, drveta, lima i sl., maksimalnog nagiba 5%.
Letnja bašta iz člana 24. ovog Pravilnika se postavlja u skladu sa:
1. Projektom koji sadrži projekat konstrukcije;
2. Šematskim prikazom instalacija za grejna tela sa njihovim rasporedom i odgovarajućim atestima.
Zimska bašta je prizeman objekat ugostiteljske namene koji se postavlja na javnoj površini, naslonjen na zid objekta ili dela objekta u kome se obavlja ugostiteljska delatnost, maksimalno nalegajuće površine određene površinom zida osnovnog objekta na koji se naslanja.
Zimska bašta je montažno-demontažni objekat drvene ili metalne konstrukcije sa staklenim ispunama, bez parapeta, a postavljaju se tako da se oblikom i materijalom uklapaju u neposredno okruženje.
Zimska bašta je prostor angažovan svih 12 meseci u godini.
Zimska bašta se postavlja u skladu sa:
1. Projektom zimske bašte koji sadrži projekat konstrukcije;
2. Šematskim prikazom instalacija za grejna tela sa njihovim rasporedom i odgovarajućim atestima.
Slobodnostojeće vitrine su objekti koji se postavljaju na javnim površinama ispred ili u neposrednoj blizini poslovnog prostora i koriste se za izlaganje robe van poslovnog prostora.
U slobodnostojećim vitrinama ne mogu se isticati reklame, obaveštenja i slično.
Površina slobodnostojeće vitrine u osnovi je 2 m2, a maksimalna visina 2 m.
Slobodnostojeća vitrina mora biti u skladu sa karakteristikama i vrednostima javnog prostora i dela grada u kojem se nalaze.
Slobodnostojeća vitrina ne sme da sadrži snažne izvore svetla koji mogu da remete normalno odvijanje saobraćaja.
Izložbeni pult je montažna konstrukcija postavljena uz ili ispred poslovnog objekta, po pravilu u širini zgrade ili dela zgrade koju zahvata poslovni objekat sa namenom za izlaganje robe koja se prodaje u poslovnom objektu.
Maksimalna bruto površina izložbenog pulta je 5 m2, uz poštovanje opštih pravila iz poglavlja II ovog pravilnika.
Za jedan poslovni prostor moguće je postaviti samo jedan izložbeni pult. Izložbeni pult može imati suncobran sa namenom za zaštitu od sunca i kiše.
Po isteku radnog vremena izložbeni pult se mora ukloniti sa javne površine.
Konzolni ispust perde može da bude najviše do 1,60 m.
Tenda je slobodnostojeća konstrukcija sa odgovarajućim zastorom koja se može postaviti na javnoj površini u gabaritu letnje bašte, sa namenom za zaštitu od sunca.
Odobrenje za postavljanje tende može se izdati samo uz odobrenje za postavljanje letnje bašte.
Minimalna visina tende je 2,5 m, mereno od kote trotoara. Na mestima gde se na ovaj način ne može postići zaštita od sunca minimalna visina je 2,1 m.
Veličina tende po pravilu ne može biti veća od gabarita letnje bašte.
Ukoliko se tenda postavlja u centralnoj gradskoj zoni ili neposrednoj okolini nepokretnog kulturnog dobra, uz zahtev se pored ostalih dokaza prilaže i saglasnost nadležnog Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Druge vrste slobodnostojećih nadstrešnica ne mogu se postavljati na javno površini.
Perda je konstrukcija sa odgovarajućim zastorom koja se postavlja na fasadu objekta, iznad zidnog otvora sa namenom za zaštitu od sunca.
Perda se postavlja tako da prati oblik zidnog otvora i arhitekturu objekta.
Minimalna visina perde je 2,5 m. Na mestima gde se na ovaj način ne može postići zaštita od sunca minimalna visina je 2,1 m.
Kada se perde postavljaju iznad lokala u nizu, mora se obezbediti njihova horizontalna ujednačenost.
Ukoliko se perda postavlja u centralnoj gradskoj zoni ili neposrednoj okolini nepokretnog kulturnog dobra, uz zahtev se pored ostalih dokaza prilaže i saglasnost nadležnog Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
OBJEKTI ZA IZVOĐENJE ZABAVNIH PROGRAMA
Objekat za izvođenje zabavnih programa je skup konstruktivnih elemenata, uređaja, aparata i druge opreme koji se montiraju i postavljaju na javnu površinu radi izvođenja zabavnih programa (cirkus, luna park, aparati za zabavu i slično).
Objekti za izvođenje zabavnih programa postavljaju se na javnu površinu u skladu sa programom lokacija za kalendarsku godinu.
Lokacija za smeštaj objekata za izvođenje zabavnih programa mora biti dovoljnih dimenzija, ravna, pristupačna za teška transportna vozila i opremljena potrebnim infrastrukturnim priključcima.
U zahtevu za izdavanje odobrenja podnosilac je dužan da odredi ukupnu površinu koju zauzimaju objekti za izvođenje zabavnih programa, odnosno površinu koju zauzima svaki aparat za zabavu, njihov broj i vrstu.
Rashladni uređaji za prodaju industrijskog sladoleda, kremova i pića mogu se postavljati na površinama javne namene uz ili pored kioska ili poslovnog prostora u kojem se delatnost obavlja, po pravilu u širini zgrade ili dela zgrade koju zahvata poslovni prostor.
Bruto površina rashladnog uređaja namenjenog za prodaju sladoleda, kremova i pića je maksimalno 1,0 m2.
Ispred kioska ili poslovnog prostora moguće je postaviti samo jedan rashladni uređaj za prodaju napitaka i samo jedan za prodaju kremova i sladoleda, uz poštovanje opštih pravila iz II poglavlja ovog pravilnika.
Rashladni uređaj može imati suncobran sa namenom zaštite od sunca.
APARATI ZA KOKICE I DRUGE PEČENJARSKE PROIZVODE
Aparati za kokice i druge pečenjarske proizvode su tipski, lako pokretni objekti za pripremu i prodaju odgovarajućih prehrambenih proizvoda, čija bruto površina ne može da bude veća od 2,0 m2.
Aparati za kokice i druge pečenjarske proizvode se po isteku radnog vremena, po pravilu, uklanjaju sa javne površine.
TEZGE ZA IZLAGANJE I PRODAJU KNJIGA, ČASOPISA, DRUGIH PUBLIKACIJA, KOMPAKT DISKOVA I SLIČNO
Tezge za izlaganje i prodaju knjiga, časopisa, drugih publikacija, kompakt diskova i slično, su tipske montažne lako pokretne konstrukcije sa nadstrešnicom čija bruto površina ne može biti veća od 2,0 m2.
Tezge se, po pravilu, po isteku radnog vremena uklanjaju sa javne površine.
TEZGE ZA IZLAGANJE I PRODAJU CVEĆA, ČESTITKI, UKRASNIH PREDMETA, UMETNIČKIH SUVENIRA, EKO PROIZVODA, UMETNIČKIH SLIKA I SLIČNIH PREDMETA
Tezge za izlaganje i prodaju cveća, čestitki, ukrasnih predmeta, umetničkih suvenira, eko proizvoda, umetničkih slika i sl. predmeta se postavljaju na javnoj površini povodom obeležavanja državnih, verskih i drugih praznika.
Konkretna lokacija, broj i raspored tezgi opredeljuju se programom za kalendarsku godinu.
Tezge su, po pravilu, tipski, otvoreni lako pokretni objekti od drveta, metala ili plastike, čija bruto površina ne može biti veća od 2,0 m2.
Tezge se po isteku radnog vremena uklanjaju sa javne površine.
TELEFONSKE GOVORNICE I POŠTANSKI SANDUČIĆI
Telefonske govornice i poštanski sandučići mogu se postavljati na javnoj površini u skladu sa rasporedom mesta koje predlaže nadležno PTT preduzeće, svih tipova i veličina koje su u eksploataciji nadležnom PTT preduzeću, uz ispunjavanje opštih uslova iz ovog Pravilnika.
Telefonske govornice i poštanski sandučići mogu biti slobodnostojeći i zidni.
Za postavljanje slobodnostojećih objekata, neophodno je pribaviti saglasnosti javnih preduzeća koji su vlasnici ostalih instalacija na javnoj površini.
OBJEKTI ZA ODRŽAVANJE SAJAMSKIH, POLITIČKIH, KULTURNIH, SPORTSKIH I OBRAZOVNIH MANIFESTACIJA
Objekti za održavanje sajamskih, političkih, kulturnih, sportskih i obrazovnih manifestacija mogu se postavljati na javnoj površini u skladu sa programom.
Postavljanje objekata u funkciji održavanja navedenih manifestacija se vrši u skadu sa situacionim planom kojim se obavezno definiše tip i dispozicija planiranih objekata kao i uslovima o mogućnosti odvijanja kolskog i pešačkog saobraćaja pribavljenih od strane JP Direkcija za izgradnju grada Sremska Mitrovica.
DRUGI MONTAŽNI OBJEKTI I UREĐAJI ODNOSNO POKRETNI MOBILIJAR (JARBOLI, DRŽAČI ZA BICIKLE, ŽARDINJERE, OBJEKTI NA DEČIJIM IGRALIŠTIMA, STUBOVI, KUGLE, OGRADE I SLIČNO)
Postavljanje drugih montažnih objekata i uređaja vrši se u skladu sa situacionim planom kojim se obavezno definiše dispozicija planiranih montažnih objekata na javnoj površini, kao i uslovima o mogućnosti odvijanja kolskog i pešačkog saobraćaj pribavljenih od strane JP Direkcija za izgradnju grada Sremska Mitrovica.
IV POSEBNI USLOVI ZA POSTAVLJANJE OGLASNIH OBJEKATA
Oglasni pano je oglasni objekat na koji se postavlja štampana, slikana ili ispisana oglasna poruka.
Oglasni pano postavlja grad odnosno mesna zajednica za potrebe građana i drugih zainteresovanih lica.
Oglasni pano se može postaviti na fasade, kalkanske zidove i krovove objekata, podzid, građevinske skele ili ograde gradilišta. Može biti osvetljen, prosvetljen ili neosvetljen, sa fiksnom ili rotirajućom oglasnom porukom.
Transparent služi za reklamiranje delatnosti ili oglašavanje manifestacije kulturnog, sportskog ili zabavnog karaktera, koji postavljaju pravna lica ili preduzetnici iznad kolovoza i drugoj javnoj površini, na način da se obezbedi bezbedno i neometano odvijanje saobraćaja.
Transparent može biti izrađen od tkanine, plastificiranog ili sličnog materijala.
Transparent se može postaviti i paralelno sa kolovozom.
Pričvršćivanje transparenta izvodi se vezivanjem ili drugim odgovarajućim načinom spajanja na nosač transparenta.
Najmanja dozvoljena visina za postavljanje transparenta iznad puta, odnosno ulice u naselju iznosi 4,50 m.
Postavljanje transparenta iznad puta dozvoljeno je samo uz saglasnost i uslove upravljača predmetnog puta, kojima se posebno definiše položaj i način vezivanja transparenta.
Bilbordi i reklamne oznake su oglasni objekti koji se postavljaju na otvorenom prostoru radi prezentovanja, obaveštavanja i reklamiranja.
Bilbord može biti slobodnostojeći objekat postavljen na jednom ili dva stuba nosača i objekat postavljen na stubu javne rasvete.
Oblik bilborda je po pravilu pravougaoni. Mogu biti jednostrani i dvostrani, osvetljeni (izvor svetlosti je spoljašnji), prosvetljeni (izvor svetlosti je unutrašnji) i neosvetljeni. Mogu biti sa fiksnom ili rotirajućom oglasnom porukom.
Bilbord i reklamna oznaka ne mogu da se postave pored groblja, uz vodotok, na mostu, podvožnjaku i nadvožnjaku.
Reklamna oznaka ne može da se postavi na stub ili naličje saobraćajnog znaka, stub ili naličje semafora, stub koji nosi vazdušnu elektro, TT ili drugu mrežu, u trouglu preglednosti raskrsnice ili ukrštanja puta sa železničkom prugom.
Reklamne oznake mogu biti slobodnostojeće i postavljene na fasade objekata pod uslovom da se obezbedi minimalna visina od 2,50 m od trotoara.
Slobodnostojeće reklamne oznake mogu da budu samo nesvetleće, dok reklamne oznake postavljene na fasade objekata mogu da budu svetleće i nesvetleće.
Reklamna oznaka može da bude pravougaonog, kvadratnog, kružnog, elipsastog ili oblika mnogougla. Može biti pokretna, nepokretna ili rotirajuća.
Najmanja površina reklamne oznake je 0,50 m2, a najveća 2,00 m2.
Tipovi bilborda definisani su Odlukom o postavljanju i uklanjanju manjih montažnih, oglasnih i drugih objekata.
Lokacije za postavljanje bilborda na javnoj površini kao i tipovi bilborda po lokacijama definisani su Programom.
Uz zahtev za postavljanje bilborda, investitor je u obavezi da pribavi uslove za postavljanje bilborda na javnoj površini koje izrađuje JP Direkcija za izgradnju grada Sremska Mitrovica.
Uslovi za postavljanje bilborda na javnoj površini moraju da sadrže naročito:
1. Preciznu lokaciju na kojoj se postavlja bilbord, u skladu sa okvirnim lokacijama iz programa;
2. Geometrijske karakteristike bilborda;
3. Način priključenja na javnu rasvetu (ukoliko se priključuje).
Nosači bilborda čija je ukupna površina veća od 4,0 m2 moraju imati statički proračun i odgovarajuće konstruktivno rešenje nosača i temelja.
Kada se bilbord ili reklamna oznaka postavlja pored biciklističke staze ili trotoara, minimalna horizontalna udaljenost najbliže ivice bilborda ili reklamne oznake od najisturenije tačke biciklističke staze ili trotoara je 0,30 m, a minimalna vertikalna udaljenost donje ivice bilborda ili reklamne oznake od najisturenije tačke biciklističke staze ili trotoara je 2,50 m.
Kada se bilbord ili reklamna oznaka postavlja iznad kolovoza minimalna vertikalna udaljenost donje ivice bilborda ili reklamne oznake od najisturenije tačke kolovoza je 4,50 m.
Bilbord koji se postavlja na stub javne rasvete mora biti pravougaonog oblika maksimalnih dimenzija 1,00m x 0,70m, gde je duža stranica paralelna sa osom stuba i mora da bude prosvetljen.
Na stub javne rasvete može da se postavi najviše dva bilborda pod uslovom da bilbordi moraju biti pod uglom od 180 stepeni u odnosu na osu stuba.
Bilbordi i reklamne oznake moraju biti postavljeni tako da ne zaklanjaju saobraćajni znak.
Minimalna udaljenost bilborda i reklamne oznake od saobraćajnog znaka je 15,0 m u naselju a 50,0 m van naselja.
Bilbord i reklamna oznaka se postavljaju tako da ne zaklanjaju postojeći bilbord ili reklamnu oznaku.
Minimalno rastojanje u naselju između postavljenih bilborda većih od 4,0 m2 je 25,0 m, a za bilborde površine manje od 4,0 m2 i reklamne oznake minimalno međusobno rastojanje je 15,0 m. Van naselja minimalno međusobno rastojanje bilborda i reklamnih oznaka je 50,0 m.
Raspored boja i simbola na bilbordima i svetlećim oznakama ne sme da podseća na saobraćajni znak.
Na obodu reklamne oznake kružnog, elipsastog ili trougaonog oblika ne može da se nalazi neprekidni pojas crvene boje. Pod neprekidnim pojasom se podrazumeva i onaj čiji je centralni ugao prekida kontinuiteta manji od 90 stepeni.
Ukoliko je bilbord osvetljen ili prosvetljen izvor svetlosti mora biti postavljen tako da ne zaslepljuje učesnike u saobraćaju. Svetlost ne sme biti emitovana u isprekidanim intervalima.
Ukoliko je bilbord osvetljen ili prosvetljen ili se postavlja na stub javne rasvete, podnosilac zahteva je dužan da pribavi saglasnost nadležne elektrodistribucije.
Objekti i instalacije bilborda i reklamne oznake moraju se održavati u ispravnom stanju i koristiti u svrhu za koju su namenjeni.
Ukoliko se reklamna oznaka postavlja na objekat obuhvaćen režimom zaštite graditeljskog nasleđa potrebno je priložiti i saglasnost nadležnog Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Ukoliko se bilbord ili reklamna oznaka postavlja u centralnoj gradskoj zoni ili neposrednoj okolini nepokretnog kulturnog dobra, uz zahtev se pored ostalih dokaza prilaže i saglasnost nadležnog Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Odredbe članova 58, 60, 63, 64, čl. od 66. do 71. ovog Pravilnika, odnose se i na postavljanje bilborda i reklamnih oznaka na površinama koje nisu javne.
Minimalna horizontalna udaljenost najbliže ivice bilborda ili reklamne oznake iz stava 1. ovog člana od granice parcele na kojoj se postavlja je 0,30 m.
Totem je slobodnostojeći oglasni objekat koji je namenjen isticanju poruke u svrhu vlastitog reklamiranja.
Totem se po pravilu postavlja na parcelu na kojoj se nalazi poslovni objekat, a izuzetno, ako to prostorne mogućnosti ne dozvoljavaju totem se može postaviti na javnu površinu ispred parcele poslovnog objekta, vodeći računa o prostornim mogućnostima u skladu sa važećim propisima i ovim pravilnikom.
Totem se ne može postaviti u trouglu preglednosti raskrsnice.
Minimalno odnos stranica totema visina/širina iznosi 3:1. Totemi mogu biti pravougaonog ili ovalnog oblika.
Totemi se izrađuju od savremenih kvalitetnih materijala. Mogu biti osvetljeni ili neosvetljeni.
Nosači totema površine preko 4m2 moraju imati statički proračun i odgovarajuće konstruktivno rešenje nosača i temelja.
V USLOVI ZA POSTAVLJANJE DRUGIH OBJEKATA I UREĐAJA NADSTREŠNICE ZA SKLANJANJE LJUDI U JAVNOM SAOBRAĆAJU
Nadstrešnice za sklanjanje ljudi u javnom saobraćaju su montažne konstrukcije koje se postavljaju kao zaštita korisnika javnog prevoza od atmosferskih uticaja.
Postavljanje nadstrešnica se vrši na registrovanim stajalištima javnog prevoza, gde je to moguće ostvariti u skladu sa prostornim mogućnostima.
Na postavljanje nadstrešnica ne odnose se opšta urbanističko-tehnička pravila iz poglavlja II. Njihovo postavljanje se vrši uz zadovoljavanje svih kriterijuma vezanih za bezbedno odvijanje svih vidova saobraćaja.
Autobuska stajališta pored nadstrešnice mogu da sadrže i klupe za sedenje, korpe za otpatke i reklamne oznake.
Namena i način postavljanja autobuskih stajališta mora biti usaglašena sa republičkim pravilnikom kojim se definišu uslovi za izgradnju, održavanje i eksploataciju autobuskih stanica i autobuskih stajališta.
Balon hala sportske namene je tipski privremeni montažni objekat lagane konstrukcije, od montažno demontažnih elemenata, sa zidovima i krovnim pokrivačem od impregniranog ili plastificiranog platna ili drugog sličnog materijala koji se postavlja kao samostalni objekat u funkciji sportskih aktivnosti.
Balon hala sportske namene pored površina za izvođenje jedne ili više sportskih disciplina može da sadrži i prostor za prateće sadržaje (garderoba, umivaonici, kupatilo, kancelarija i sl.).
Sastavni deo balon hale je i tehnički blok sa uređajima za grejanje i hlađenje, kontrolu pritiska, kondicioniranje vazduha i sl. koji se po pravilu postavlja izvan gabarita balon hale.
Balon hala sportske namene postavlja se montažom na mestu postavljanja.
Suvom montažom izvode se zidovi, sistem grejanja, ventilacije i osvetljenja i ugradnja unutrašnje opreme.
Neophodni građevinski radovi mogu se izvoditi za temeljenje, odnosno ankerovanje balon hale sportske namene, izradu podloge sportskog terena, postavljanje tehničkog bloka i izvođenje potrebnih priključaka na mrežu infrastrukture.
Montažu balon hale obavlja proizvođač ili odgovorni izvođač radova koga ovlasti proizvođač balon hale.
Balon hala se postavlja tako da svojim položajem i veličinom ne ugrožava korišćenje susednih objekata.
Ispunjenost uslova iz prethodnog stava ovog člana utvrđuje nadležna gradska uprava shodno primeni propisa kojim su uređeni uslovi u pogledu visine i međusobne udaljenosti objekata koji se grade.
Uz zahtev za postavljanje balon hale sportske namene se prilaže i tehnička dokumentacija koja obavezno sadrži:
- Glavni projekat balon hale pripremljen u skladu sa zakonom kojim se uređuje izgradnja objekata overen od strane nadležne gradske uprave u smislu odredaba člana 78. ovog pravilnika;
- Uslove za zauzimanje javne površine i vraćanje u prvobitno stanje koje izdaje JP Direkcija za izgradnju grada Sremska Mitrovica;
- Saglasnost nadležnog Zavoda za zaštitu spomenika kulture ukoliko se objekat postavlja u centralnoj gradskoj zoni ili neposrednoj okolini nepokretnog kulturnog dobra;
- Saglasnost nadležne uprave za vanredne situacije u skladu sa propisima koji regulišu oblast zaštite od požara;
Tehničku dokumentaciju iz stava 1. ovog člana potpisuje odgovorni projektant odgovarajuće struke i ista podleže tehničkoj kontroli u skladu sa zakonom koji uređuje izgradnju objekata.
VI USLOVI ZA POSTAVLJANJE OGLASNIH OBJEKATA NA FASADI, KROVU, OGRADI I DRUGIM POVRŠINAMA ZGRADE VIDLJIVIM SA JAVNE POVRŠINE
Oglasni objekat na fasadi, krovu, ogradi i drugim površinama zgrade vidljivim sa javne površine je: svetleća reklama, reklamna tabla, elektronski displej bez tona, objedinjena informativna tabla, razapeto perforirano sintetičko platno, transparent preko zgrade i drugi specifični oglasni objekti postavljeni na fasadi, krovu, ogradi i drugoj površini zgrade vidljivoj sa javne površine.
Oglasni objekat može da bude neosvetljen, svetleći ili prosvetljen.
Svetlost sa oglasnog objekta ne sme da utiče na bezbednost saobraćaja i kvalitet stanovanja i ne sme da bude emitovana u isprekidanim intervalima.
Oglasni objekat ne može da sadrži zvučnu poruku.
Oglasni objekat se postavlja tako da:
- ne narušava arhitektonske i dekorativne elemente zgrade na koju se postavlja;
- ne zatvara otvore na zgradi;
- njena svetlost ne remeti funkciju unutrašnjosti zgrade.
Oglasni objekat može biti postavljen paralelno sa fasadom zgrade (u daljem tekstu: paralelni oglasni objekat) ili konzolno pod uglom od 90˚ u odnosu na fasadu zgrade (u daljem tekstu: konzolni oglasni objekat).
Paralelni oglasni objekat na fasadi poslovno-stambene i stambeno-poslovne zgrade može da se postavi:
1. iznad lokala u prizemnim etažama, odnosno neposredno iznad izloga lokala ili na zidnom elementu pored izloga lokala tako da je gornja ivica reklamne oznake u ravni sa gornjom linijom portala, i
2. na izlogu lokala u ravni stakla.
Širina paralelnog oglasnog objekta postavljenog iznad lokala iz stava 1. tačka 1. ovog člana, može biti najviše u širini portala.
Oglasni objekat na krovu, odnosno iznad krovnog venca poslovno-stambene i stambeno-poslovne zgrade, može se postaviti pod uslovom da zgrada ima najmanje četiri nadzemne etaže.
Oglasni objekat iz stava 1. ovog člana postavlja se paralelno sa građevinskom linijom.
Visina oglasnog objekta iz stava 1. ovog člana, iznosi najviše 2,5 m sa konstrukcijom.
Na stambenim zgradama može da se postavi samo paralelni oglasni objekat na krovu, odnosno iznad krovnog venca zgrada u skladu sa članom 85. ovog pravilnika.
Konzolni oglasni objekat postavlja se tako da je gornja ivica oglasnog objekta u liniji gornje ivice portala lokala, minimalne vertikalne udaljenosti donje ivice od najistaknutije tačke nivelete 2,5 m, kao i da konstrukcija oglasnog objekta ne prelazi građevinsku liniju više od 0,80 m.
Visina konzolne reklamne oznake iznosi najviše 0,60 m.
Lokal koji se nalazi u pasažu može se reklamirati, pored načina i uslova utvrđenih čl. 84. i 85. ovog pravilnika, i na uličnom delu fasade isključivo na objedinjenoj informativnoj tabli.
Objedinjena informativna tabla iz prethodnog stava, postavlja se na fasadi neposredno pored portala pasaža.
Dimenzije i izgled objedinjene informativne table prilagođavaju se svakom objektu posebno. Na dimenzije i izgled objedinjene informativne table saglasnost daje Stručna komisija obrazovana od strane nadležne uprave u skladu sa Odlukom o postavljanju i uklanjanju manjih montažnih, oglasnih i drugih objekata.
Oglasni objekat lokala iz stava 1. ovog člana, postavlja se unutar za to predviđenih polja objedinjene informativne table.
Oglasni objekat kojim se reklamira poslovna zgrada može se postaviti neposredno ispod krovnog venca ili na krovu poslovne zgrade.
Oglasni objekat kojim se reklamira lokal u prizemlju poslovne zgrade koji ima izlog vidljiv sa javne površine, može se postaviti:
1. iznad lokala u prizemnim etažama, odnosno neposredno iznad izloga lokala ili na zidnom elementu pored izloga lokala tako da je gornja ivica reklamne oznake u ravni sa gornjom linijom portala, i
2. na izlogu lokala u ravni stakla.
Lokal u poslovnoj zgradi koji nema izlog vidljiv sa javne površine može se reklamirati isključivo na objedinjenoj informativnoj tabli.
U pogledu ostalih tehničkih i drugih uslova za postavljanje oglasnog objekta na poslovnoj zgradi, shodno se primenjuju odredbe ovog pravilnika.
Kada se na fasadi, krovu i drugim površinama zgrade vidljivim sa javnih površina, postavlja više paralelnih oglasnih objekata u nizu, njihove gornje ivice moraju biti u ravni.
Razapeto perforirano sintetičko platno može se postaviti na:
1. zabatnim fasadnim zidovima koji nisu deo oblikovane fasade zgrade, i
2. gradilišnu skelu koja se postavlja radi izvođenja građevinskih radova na objektu, na kome se mogu štampati fotografije, odnosno fotorendering budućeg izgleda objekta sa informacijama o objektu na kom se izvode građevinski radovi.
Nije dozvoljeno postavljanje oglasnih objekata na balkonima, terasama, lođama i parapetnim zidovima zgrada.
Ukoliko se reklamna oznaka postavlja na objekat obuhvaćen režimom zaštite graditeljskog nasleđa potrebno je priložiti i saglasnost nadležnog Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
VII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Na sva pitanja koja nisu uređena ovim pravilnikom, primenjivaće se pravila urbanističke struke, a prema mesnim prilikama i konkretnim okolnostima na terenu.
Danom stupanja na snagu ovog Pravilnika, prestaje da važi Pravilnik o tehničkim uslovima za privremeno postavljanje montažnih i drugih objekata na javim površinama i oglasnih objekata na otvorenom prostoru ("Službeni list Grada Sremska Mitrovica", broj 04/2013)
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Grada Sremska Mitrovica".