PRAVILNIKO KRITERIJUMIMA ZA FINANSIRANJE/ SUFINANSIRANJE PROJEKATA OD ZNAČAJA ZA NAUKU I TEHNOLOŠKI RAZVOJ AP VOJVODINE ZA PROJEKTNI CIKLUS 2016-2019. GODINE("Sl. list AP Vojvodine", br. 2/2016) |
Ovim Pravilnikom utvrđuju se kriterijumi, merila i postupak predlaganja i izbora naučnoistraživačkih projekata koje finansira/sufinansira Pokrajinski sekretarijat za nauku i tehnološki razvoj (u daljem tekstu: Sekretarijat).
Finansijska sredstva za finansiranje/sufinansiranje projekata od značaja za nauku i tehnološki razvoj AP Vojvodine predviđena su budžetom Autonomne pokrajine Vojvodine, a obim sredstava utvrđuje se finansijskim planom Sekretarijata.
U okviru programa istraživanja biće realizovani projekti od prioritetnog značaja za AP Vojvodinu, u skladu sa strateškim dokumentima AP Vojvodine.
Projekte prijavljuju naučnoistraživačke institucije sa teritorije AP Vojvodine samostalno ili u saradnji sa naučnoistraživačkim institucijama iz inostranstva.
Programi naučnih istraživanja realizuju se kroz naučnoistraživačke aktivnosti u okviru projekata iz sledećih oblasti:
1) Tehničke nauke
2) Prirodno-matematičke nauke
3) Medicinske nauke
4) Biotehnologija i poljoprivreda
5) Društvene i humanističke nauke
6) Tehnologija i zaštita životne sredine
7) Pravne i ekonomske nauke i
8) Sportske nauke.
Naučnoistraživački projekti mogu da imaju i multidisciplinarni karakter, tj. mogu obuhvatati više tematskih okvira koji pripadaju različitim naučnim oblastima.
Projekti se predlažu u fazama, pri čemu svaka faza pojedinačno ne može biti duža od projektovane budžetske godine, a ukupno trajanje projekta mora se finalizovati konačnim rezultatima najduže za 4 godine.
Za ostvarivanje projektnog finansiranja/sufinansiranja Sekretarijat raspisuje Javni konkurs, u kome se naučnoistraživačke institucije obaveštavaju o uslovima za prijavljivanje projekata.
U ostvarivanju projektnog finansiranja/sufinansiranja mogu učestvovati registrovane naučnoistraživačke institucije sa teritorije AP Vojvodine, u skladu sa Zakonom o naučnoistraživačkoj delatnosti, a izuzetno i druge institucije sa teritorije AP Vojvodine koje se bave naučnoistraživačkim radom a prema posebnoj odluci Sekretarijata.
Pre nego što se započne evaluacija prijavljenih projekata, Sekretarijat može odbaciti prijave u sledećim slučajevima:
- nepotpune ili formalno neispravne prijave projekata,
- prijave koje imaju neispravne nosioce podataka (kompakt diskovi, USB i dr.) sa podacima o prijavi projekta,
- prijave koje sadrže netačne podatke o članovima projektnog tima,
- prijave koje sadrže predlog broja istraživačkih meseci koji nije u saglasnosti sa odredbama člana 21. ovog Pravilnika,
- ako prijave nisu predate u roku definisanim javnim konkursom,
- prijave čija predložena cena projekta prevazilazi maksimalnu cenu projekta definisanu Javnim konkursom.
Mišljenje i ocenu predloga projekata daje Stručni savet.
Ocena predloženog projekta kvantifikuje se uzimajući u obzir:
1) Kompetenciju rukovodioca projekta (do 7 poena) koja obuhvata:
• ukupan M faktor u poslednjih 5 godina (do 4 poena)
• pet najznačajnijih referenci u poslednjih 5 godina (do 2 poena)
• x-index (do 1 poen)
2) Kompetenciju predloženog istraživačkog tima, bez rukovodioca (do 13 poena) koja obuhvata:
• prosečan M faktor istraživačkog tima u poslednjih 5 godina (do 8 poena)
• 10 najznačajnijih referenci istraživačkog tima u poslednjih 5 godina (do 5 poena)
3) Ocenu predloga projekta od strane Stručnih saveta odgovarajuće naučno-istraživačke oblasti, koja se zasniva na ocenama sledećih delova (do 60 poena):
Naučna i tehnološka izvrsnost (do 30 poena):
- Opis izazova/problema koje projekat rešava (do 9 poena)
- Ciljevi projekta (do 10 poena)
- Opis trenutnog stanja u oblasti i inovativnog potencijala projekta (do 7 poena)
- Dodatna vrednost kroz umrežavanje sa partnerima u zemlji i inostranstvu (do 4 poena)
- Očekivani uticaji projekta (do 10 poena):
- Kratkoročni i dugoročni, naučni, tehnološki i socio-ekonomski uticaj (do 6 poena)
- Plan za diseminaciju i eksploataciju projekta (do 4 poena)
- Implementacija (do 20 poena)
- Opis radnog plana projekta odnosno radnih paketa (do 10 poena)
- Lista očekivanih rezultata koji će biti ostvareni/isporučeni (do 7 poena)
- Rizici i plan za njihovo prevazilaženje (do 3 poena)
4) Međunarodni karakter, odnosno projekti koji su pripremljeni u saradnji sa naučnoistraživačkim institucijama iz inostranstva (2 poena)
5) Angažovanje mladih istraživača do 35 godina starosti (do 8 poena):
Ukoliko je odnos BIM mladih istraživača i BIM celog istraživačkog tima:
• 0% (0 poena)
• Manji od 10% (2 poena)
• 10-20% (4 poena)
• 20-30% (6 poena)
• Veći od 30% (8 poena)
6) Sufinansiranje iz drugih izvora (do 3 poena)
• Minimum 5% ukupne vrednosti projekta (1 poen)
• 5-10% ukupne vrednosti projekta (2 poena)
• Više od 10% ukupne vrednosti projekta (3 poena)
7) Projekti koji imaju za cilj transfer tehnologije ili pokretanje pilot proizvodnje (2 poena)
8) Značaj za nauku i tehnološki razvoj AP Vojvodine (do 5 poena)
Projektno finansiranje/sufinansiranje može se ostvariti ako je ukupan zbir poena na osnovu člana 9. ovog Pravilnika, veći od 60,00 poena.
Konačnu odluku o prihvatanju predloga projekata donosi pokrajinski sekretar imajući u vidu mišljenje Stručnog saveta, značaj projekta za razvoj nauke i tehnologije u AP Vojvodini, kao i ravnomernu raspodelu projekata po užim naučnim disciplinama, odnosno po naučno-istraživačkim ustanovama.
Za prihvaćene predloge Sekretarijat zaključuje ugovor o realizaciji sa svim naučnoistraživačkim institucijama učesnicama projekta.
III USLOVI ZA UČEŠĆE U FINANSIRANJU/SUFINANSIRANJU PROGRAMA OD ZNAČAJA ZA NAUKU I TEHNOLOŠKI RAZVOJ AP VOJVODINE
1. Kriterijumi, postupak za izbor i uslovi za učešće u izvođenju projekata
Institucije iz člana 6. ovog Pravilnika konkurišu za izvođenje projekata na način i u roku utvrđenim Javnim konkursom.
Prijavu sa predlogom projekta podnose rukovodilac projekta i odgovorno lice institucije koja prijavljuje projekat uz saglasnost Naučnog odnosno Nastavno-naučnog veća ili drugih upravnih organa svih institucija učesnica u realizaciji predloženog projekta.
Naučnoistraživački radnici iz AP Vojvodine, učesnici na projektu, moraju imati karton naučnog radnika kao deo jedinstvene baze podataka istraživača u AP Vojvodini.
Istraživač će se smatrati zaposlenim u određenoj instituciji ako je u radnom odnosu sa punim ili nepunim radnim vremenom ili ima ugovornu obavezu sa istraživačkim zvanjem na osnovu tekućih doktorskih studija.
U projektni tim mogu biti uključeni i studenti doktorskih studija. U ovom slučaju institucija koja učestvuje na projektu se obavezuje da do potpisivanje Ugovora o realizaciji projekta Sekretarijatu dostavi dokaz o započetom postupku izbora u zvanje i/ili zasnivanje radnog odnosa za navedenog doktoranda.
Prijava projekta sadrži Obrazac prijave sa prilozima, koje propisuje Sekretarijat.
Javnim konkursom se mogu utvrditi i drugi podaci, odnosno prilozi koji se dostavljaju uz prijavu, a bitni su za odlučivanje prilikom izbora projekata.
Istraživački tim mora imati najmanje 5 realizatora (čija se kompetencija ocenjuje), pri čemu rukovodilac projekta mora imati titulu doktora nauka.
Istraživač, kome u toku projektnog perioda prestane radni odnos zbog odlaska u penziju, može nastaviti da učestvuje ili rukovodi projektom kojem je odobreno finansiranje/sufinansiranje do kraja projektnog ciklusa, uz saglasnost Naučnog odnosno Nastavno-naučnog veća i saglasnost direktora instituta/dekana fakulteta, pri čemu može biti angažovan na istom, sa nula istraživač meseci.
Projektom neposredno upravlja rukovodilac projekta.
Rukovodilac projekta je odgovoran za tačnost navedenih podataka u prijavi, tačnost informacija u izveštajima o realizaciji projekta, kao i za realizaciju projekta.
Rukovodilac projekta može prijaviti i rukovoditi samo jednim projektom koji se finansira iz budžeta AP Vojvodine, u okviru ovog Javnog konkursa.
Prijavu projekta potpisuje rukovodilac projekta i odgovorna lica institucija koje prijavljuju i učestvuju na projektu.
Istraživač može učestvovati sa prijavom i biti angažovan najviše na dva projekta koji se finansiraju iz budžeta AP Vojvodine, u okviru ovog Javnog konkursa, pri čemu ukupan BIM ne može biti veći od 4.
Korespodencija u zvanjima između visokih škola strukovnih studija i naučnih zvanja je takva da zvanje profesora strukovnih studija odgovara zvanju višeg naučnog saradnika, zvanje predavača sa doktoratom odgovara zvanju naučnog saradnika, dok zvanje predavača bez doktorata odgovara zvanju istraživač saradnik.
Za istraživače učesnike u izvođenju projekata, koji su zbog korišćenja odsustva angažovani u svojim istraživačkim institucija kraće od perioda trajanja ugovorenih obaveza, obustavlja se finansiranje/sufinansiranje u tekućoj godini.
Rukovodilac projekta se obavezuje da promene navedene u stavu 1. ovog člana, kao i sve promene radnog angažovanja (kao što su odlazak u penziju, odlazak na trudničko ili porodiljsko odsustvo, promena organizacije zaposlenja, odlazak u inostranstvo i sl.) prijavi Sekretarijatu u roku od 15 dana od dana nastanka promene.
Ukoliko se javi potreba za dodatnom ocenom kvaliteta i rangiranja predloženih naučnoistraživačkih projekata, Sekretarijat može da angažuje domaće ili strane recenzente, pored angažovanja članova Stručnih saveta. Recenzenti su anonimni, a recenzije javne.
2. Finansiranje/sufinansiranje projekata
Sredstva Sekretarijata u okviru projektnog finansiranja/sufinansiranja mogu biti namenjena za:
- isplatu mesečnih primanja (ne više od 4 istraživačka meseca) koji su u skladu sa nastavno-naučnom kompetencijom i zvanjem, pri čemu iznos sredstava za isplatu mesečnih primanja ne može biti veći od 65% od ukupne vrednosti projekta,
- troškove nabavke repro i potrošnog materijala,
- troškove nabavke sitnije opreme ili dela opreme za naučnu infrastrukturu,
- troškove putovanja radi realizacije projektnih zadataka,
- troškove usluga drugih lica (maksimalno 20% od ukupne finansijske vrednosti projekta, uz prethodnu dobijenu saglasnost Sekretarijata)
- režijske troškove institucije nosioca projekta (maksimalno 5% od ukupne finansijske vrednosti projekta).
Visina mesečne naknade utvrđuje se prema ceni istraživačkog meseca za sva univerzitetska zvanja. Kategorizacija od A1 do A6 određuje se na osnovu ukupnog M faktora istraživača u poslednjih 5 godina prema podacima iz baze kartona naučnih radnika. Naučna zvanja korespondiraju sa univerzitetskim zvanjima na sledeći način:
Redovni profesor = Naučni savetnik
Vanredni profesor = Viši naučni saradnik
Docent = Naučni saradnik
Asistent = Istraživač saradnik
Asistent pripravnik = Istraživač pripravnik.
3. Praćenje i ocenjivanje uspešnosti realizacije projekata
Projekti koji su odobreni za finansiranje/sufinansiranje ugovaraju godišnje aktivnosti i sredstva svake godine, uz uslov da imaju pozitivnu ocenu odgovarajućeg Stručnog saveta Sekretarijata o ostvarenim rezultatima iz prethodne godine, odnosno pozitivno mišljenje o kompetenciji istraživačkog tima.
Praćenje realizacije projekata vrši se na osnovu periodičnih izveštaja i završnog izveštaja, koji se regulišu ugovorom između Sekretarijata i institucija koje realizuju projekat.
Izveštaji iz stava 1. ovog člana, podnose se na obrascima čiju sadržinu propisuje Sekretarijat.
Za podatke navedene u izveštaju odgovara rukovodilac projekta i odgovorna lica institucija koje prijavljuju projekat.
U slučajevima davanja netačnih podataka o realizaciji projekta, prikrivanja stvarnog stanja rada na projektu, kao i u slučaju da se projekat ne realizuje, a što će se bliže odrediti i ugovorom, Pokrajinski sekretar može, osim pokretanja zakonom definisanih mera, da traži povrat sredstava i da odgovorna lica liši prava učestvovanja na projektima Sekretarijata u trajanju od godinu dana.
Odluku o prihvatanju izveštaja, odnosno o nastavku realizacije projekta, donosi pokrajinski sekretar.
Pravilnik stupa na snagu kada ga potpiše Pokrajinski sekretar.