ODLUKA

O SOCIJALNOJ ZAŠTITI GRAĐANA NA TERITORIJI GRADA ZAJEČARA

("Sl. list grada Zaječara", br. 31/2013 i 3/2016)

 

I OPŠTE ODREDBE

Član 1

Ovom Odlukom utvrđuju se prava i usluge socijalne zaštite koji se, pored osnovnih prava i usluga utvrđenih Zakonom o socijalnoj zaštiti građana, mogu ostvariti na teritoriji grada Zaječara, uslovi i postupak za njihovo ostvarivanje, kao i bliži uslovi i način ostvarivanja prava na jednokratnu pomoć i prava na opremu korisnika za smeštaj u ustanovu socijalne zaštite ili drugu porodicu.

Član 2

Prava i usluge socijalne zaštite u smislu ove Odluke su:

1. Pravo na pomoć u naturi;

2. Pravo na naknadu troškova zdravstvene zaštite;

3. Pravo na naknadu troškova sahrane;

4. Usluga Dnevni boravak u Klubu za stara lica;

5. Usluga pomoć u kući;

6. Pravo na novčanu pomoć radi najnužnije adaptacije stana;

7. Pravo na materijalno opremanje kuće u kojoj se zbrinjavaju žrtve porodičnog nasilja (žene i deca), (u daljem tekstu: Sigurna kuća);

8. Usluga zaštite žrtava porodičnog nasilja u "Sigurnoj kući";

9. Usluge neodložne intervencije za zaštitu dece od zlostavljanja i zanemarivanja;

10. Usluga na privremeni i interventni smeštaj u prihvatilište, prihvatnu stanicu ili drugu porodicu;

11. Usluga socijalno stanovanje u zaštićenim uslovima;

12. Usluga dnevni boravak dece i omladine ometene u razvoju;

13. Pravo na jednokratnu novčanu pomoć;

14. Pravo na opremanje korisnika za smeštaj u ustanovu socijalne zaštite ili u drugu porodicu;

15. Pravo na besplatan obrok;

16. Usluge Centra za mlade.

Član 3

Sredstva za ostvarivanje prava iz člana 2. ove Odluke obezbeđuju se u budžetu grada Zaječara.

Član 4

Prava utvrđena u članu 2. ove Odluke vezane su za ličnost i ne mogu se prenositi.

II KORISNICI PRAVA I USLUGA SOCIJALNE ZAŠTITE

Član 5

Korisnici prava i usluga socijalne zaštite utvrđenih u članu 2. ove Odluke mogu biti lica koja imaju prebivalište na teritoriji grada Zaječara, a nisu u mogućnosti da sami sebi obezbede trenutne ili trajne uslove za život zbog čega im je potrebna društvena pomoć.

Član 6

Licu koje se nađe na teritoriji grada Zaječara van svog prebivališta u stanju trenutno i izuzetno teške situacije koja zahteva neodložno obezbeđenje nekog od prava ili usluga socijalne zaštite utvrđenih ovom Odlukom, može se pružiti odgovarajuće pravo ili usluga socijalne zaštite.

Isplaćena sredstva iz stava 1. ovog člana refundiraju se od grada na čijem području korisnik ima prebivalište.

Član 7

Korisnici prava i usluga socijalne zaštite iz člana 2. ove Odluke, prema uzrocima stanja socijalne potrebe su: deca lišena roditeljskog staranja, deca ometena u psihofizičkom razvoju i vaspitno zapuštena deca čiji je razvoj ometen porodičnim prilikama; odrasla lica, materijalno neobezbeđena, stara lica bez porodičnog staranja, invalidna lica i lica sa društveno negativnim navikama;

Ostala lica u stanju socijalne potrebe izazvane drugim uzrocima.

III PRAVA I USLUGE SOCIJALNE ZAŠTITE

1. Pravo na pomoć u naturi

Član 8

Pravo na pomoć u naturi imaju korisnici socijalne zaštite, kao i druga lica kada se nađu u izuzetno teškoj materijalnoj situaciji.

Pomoć u naturi sastoji se u obezbeđenju materijalnih dobara, kao što su: odevni predmeti, ogrevni materijal, namirnice, školski pribor i slično.

Sagledavanje potreba za pomoć u naturi vrši odgovarajuća služba Centra za socijalni rad "Zaječar" u Zaječaru (u daljem tekstu: Centar za socijalni rad).

2. Pravo na naknadu troškova zdravstvene zaštite

Član 9

Pravo na naknadu troškova zdravstvene zaštite imaju lica u stanju socijalne potrebe u sledećim slučajevima:

1. Za prekid trudnoće, kada to zahteva zdravstveno stanje korisnika;

2. Za pribavljanje lekarskog uverenja radi zasnivanja radnog odnosa;

3. Za kupovinu lekova;

4. U drugim hitnim slučajevima.

Naknada iz stava 1. ovog člana određuje se u visini stvarnih troškova zdravstvene zaštite, a najviše do visine prosečne zarade po zaposlenom u Republici u mesecu za koji se vrši isplata.

Izuzetno, ova naknada se može odrediti u većem iznosu, po oceni Stručne službe Centra za socijalni rad, ali ne više od dvostruke zarade po zaposlenom u Republici u mesecu za koji se vrši isplata.

3. Pravo na naknadu troškova sahrane

Član 10

Pravo na naknadu troškova sahrane ima srodnik koji je po zakonu obveznik izdržavanja, a koji je korisnik novčane socijalne pomoći i koji je izvršio sahranu:

• Korisnika materijalnog obezbeđenja;

• Lica smeštenog u ustanovi socijalne zaštite ili drugoj porodici;

• Materijalno neobezbeđenog lica.

Naknada iz stava 1. ovog člana određuje se u visini 50% od stvarnih troškova sahrane.

Pravo na naknadu troškova sahrane ima i treće lice (pravno ili fizičko) u visini stvarnih troškova sahrane ako je izvršio sahranu lica navedenih u stavu 1. ovog člana.

Član 11

Troškovi sahrane obuhvataju troškove najneophodnije pogrebne opreme i troškove prevoza posmrtnih ostataka iz ustanove socijalne zaštite, druge porodice i bolnice do mesta sahrane.

4. Usluga Dnevnog boravka u Klubu za stara lica

Član 12

Usluga Dnevnog boravka u Klubu za stara lica obezbeđuje svojim korisnicima zadovoljavanje svakodnevnih životnih potreba, a naročito: druženje, kulturno-zabavne, rekreativne i druge potrebe.

Klub može, u skladu sa mogućnostima i interesovanjem korisnika, da organizuje radne i proizvodne aktivnosti, kućnu radinost, ishranu i druge usluge u klubu ili stanu korisnika.

5. Usluga pomoći u kući

Član 13

Usluga pomoć u kući obezbeđuje se starim i iznemoglim hronično obolelim i drugim licima koja nisu u stanju da se sama o sebi staraju, u trajanju od jednog do četiri sata dnevno.

Usluga pomoć u kući u smislu ove Odluke, obezbeđuje se obavljanjem neophodnih kućnih poslova (održavanje čistoće stana, nabavka hrane i drugih potrebnih stvari, održavanje odevnih predmeta i lične higijene, zagrevanje prostorija, kao i obavljanje drugih poslova zavisno od potrebe korisnika).

Član 14

Učešće korisnika i njegovih srodnika obaveznih na izdržavanje u troškovima usluge pomoći u kući određuje se rešenjem Centra za socijalni rad, na osnovu merila i kriterijuma koje donosi Gradska uprava Grada Zaječara.

6. Pravo na novčanu pomoć radi najnužnije adaptacije stana

Član 15

Pravo na novčanu pomoć radi najnužnije adaptacije stana ima korisnik novčane socijalne pomoći kome je dat na korišćenje stan Centra za socijalni rad.

Pomoć iz prethodnog stava ovog člana obuhvata troškove adaptacije stana kojom se obezbeđuju minimalni uslovi za stanovanje (ugradnja prozora i vrata, instalacija, sanitarnog čvora, saniranje tavanica i sl.).

Član 16

Pomoć iz člana 15. ove Odluke određuje se do visine prosečne zarade po zaposlenom u Republici u mesecu za koji se vrši isplata.

Izuzetno, ova pomoć se može odrediti i u visini stvarnih troškova, a po oceni stručne Službe Centra za socijalni rad.

7. Pravo na materijalno opremanje sigurne kuće

Član 17

Pravo na materijalno opremanje sigurne kuće podrazumeva:

1. Opremanje smeštajnog kapaciteta kuće i

2. Plaćanje zakupnine za korišćenje kuće.

8. Pravo na usluge domaćice u Sigurnoj kući

Član 18

Pravo na usluge domaćice u Sigurnoj kući obezbeđuje se žrtvama porodičnog nasilja (ženama i deci) i ono podrazumeva:

1. zbrinjavanje žrtava u "Sigurnoj kući" (stanovanje, ishrana, održavanje čistoće i kućnog reda i organizovanje radnih aktivnosti);

2. obezbeđivanje usluga socijalnog rada i porodično-pravne zaštite Centra za socijalni rad "Zaječar" i usluga drugih institucija;

3. organizovanje zaštite korisnika "Sigurne kuće" od uznemiravanja nasilnika.

9. Pravo na usluge neodložne intervencije za zaštitu dece od zlostavljanja i zanemarivanja

Član 19

Pravo na usluge neodložne intervencije podrazumeva izdvajanje deteta iz ugrožavajuće sredine, ako na drugi način nije moguće osigurati bezbednost deteta.

Cilj intervencije je osiguranje bezbednosti deteta, ako su život i zdravlje deteta neposredno ugroženi ili mogu biti neposredno i ozbiljno ugroženi.

Prijava može biti pismena, usmena, lična ili telefonom policiji ili Centru za socijalni rad "Zaječar".

Intervenciju realizuju stručni radnici Centra za socijalni rad "Zaječar" (kroz 24 časovno dežurstvo mobilnog tima) u saradnji sa policijom.

10. Usluga na privremeni i interventni smeštaj u prihvatilište, prihvatnu stanicu ili drugu porodicu

Član 20

Usluga na privremeni i interventni smeštaj u prihvatilište, prihvatnu stanicu ili drugu porodicu imaju:

- deca bez roditeljskog staranja,

- deca sa asocijalnim ponašanjem,

- deca, odrasla i stara lica u skitnji,

- odrasla i stara lica bez porodičnog staranja,

- deca, odrasla i stara lica ometena u razvoju,

- zlostavljana i zanemarena lica,

- deca, odrasla i stara hronično obolela lica.

Ovo pravo se obezbeđuje u slučajevima kada je hitno potreban kratkotrajan smeštaj, dok se za ova lica ne omogući povratak u svoju porodicu ili dok se ne utvrdi odgovarajuća usluga zaštite.

Troškovi ovog smeštaja se utvrđuju prema rešenju Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike o cenama usluga prihvatilišta, prihvatne stanice i porodičnog smeštaja.

11. Usluga Dnevni boravak dece i omladine ometene u razvoju

Član 21

Usluga na dnevni boravak dece i omladine ometene u razvoju obezbeđuje se u Ustanovi za dnevni boravak deci i omladini ometenoj u razvoju sa sedištem u Zaječaru, u ul. Svetozara Markovića br. 6.

Korisnicima iz stava 1. ovog člana u Ustanovi se obezbeđuje smeštaj, ishrana, zdravstvena zaštita, vaspitno-obrazovni rad i radni tretman u okviru celodnevnog zbrinjavanja dece i omladine u razvoju, u vremenu od 8 sati do 16 sati.

Potrebu i celishodnost obezbeđivanja usluge iz stava 1. ovog člana utvrđuje stručna Služba Centra za socijalni rad Zaječar.

Cenu dnevnog boravka za korisnike, kao i učešće korisnika, odnosno srodnika obaveznih na izdržavanje, u troškovima, utvrđuje nadležni organ grada Zaječara.

12. Usluga na socijalno stanovanje u zaštićenim uslovima

Član 22

Pravo na socijalno stanovanje u zaštićenim uslovima imaju stambeno neobezbeđena lica i porodice u stanju socijalne potrebe (izbegla lica, interno raseljena lica sa Kosova i Metohije, domicilno stanovništvo).

Korisnici prava iz stava 1. mogu biti:

1. korisnici prava na novčanu socijalnu pomoć;

2. žene preko 60 godina i muškarci preko 65 godina života, kojima nije potrebna tuđa nega;

3. samohrani roditelji maloletne dece (kod kojih je utvrđeno očinstvo-materinstvo, kad drugi roditelj ne učestvuje u izdržavanju dece, u slučaju smrti jednog roditelja, kada je jednom roditelju nepoznato mesto boravka ili se nalazi na izdržavanju kazne zatvora duže od 6 meseci) čiji prosečni mesečni prihodi (u tri meseca koji prethode mesecu podnošenja zahteva) ne prelaze 50% prosečne mesečne zarade ostvarene po zaposlenom u gradu Zaječaru; lica koja su kao maloletna bila pod posebnom zaštitom države (starateljstvo, hraniteljstvo, smeštaj u ustanovu socijalne zaštite ili drugu porodicu), ako nisu dovoljno osposobljena za život, bez pomoći društvene zajednice.

Član 23

Domaćin socijalnog stanovanja može biti socijalno ugrožena, stambeno neobezbeđena porodica, koja ispunjava uslove funkcionalne porodice po kriterijumima za izbor hraniteljske porodice koji su propisani Zakonom.

Izbor korisnika i domaćina socijalnog stanovanja, zamena stana i prestanak prava na "socijalno stanovanje" vrši na predlog stručne Službe Centar za socijalni rad, po kriterijumima utvrđenim ovom Odlukom.

Član 24

Korisnici prava su dužni da, ukoliko imaju prihode veće od minimalnog nivoa socijalne sigurnosti utvrđenog Zakonom, iz dela prihoda iznad nivoa socijalne sigurnosti plaćaju srazmeran deo troškova za komunalne usluge (struju, grejanje, vodu...) i naknadu domaćinu socijalnog stanovanja, na način i u rokovima koji se utvrđuju posebnim ugovorom koji se zaključuje između korisnika i Centra za socijalni rad.

Korisnicima čiji su prihodi u nivou ili ispod nivoa socijalne sigurnosti, troškovi iz stava 1. ovog člana obezbeđuju se iz budžeta Grada.

Grad snosi troškove tekućeg održavanja objekata "socijalnog stanovanja".

Član 25

Domaćinu socijalnog stanovanja pripada naknada za rad, u visini nivoa socijalne sigurnosti, prema broju članova njegovog porodičnog domaćinstva, uvećana za iznos doprinosa penzijsko invalidskog osiguranja.

Domaćinu socijalnog stanovanja koji se stara o dva objekta pripada naknada za rad u visini jednog i po nivoa socijalne sigurnosti.

Član 26

Korisnici prava iz ove Odluke mogu biti:

1. korisnici prava na novčanu socijalnu pomoć;

2. korisnici prava na dodatak za pomoć i negu drugog lica pod uslovom da nemaju imovinu, višak stambenog prostora i stvari veće vrednosti, čiji prosečni mesečni prihod (u tri meseca koji prethode mesecu podnošenja zahteva) ne prelazi 50% prosečne mesečne zarade ostvarene po zaposlenom u gradu Zaječaru;

3. lica koja boluju od teške hronične bolesti, pod uslovom da nemaju imovinu, višak stambenog prostora i stvari veće vrednosti, čiji prosečni mesečni prihod (u tri meseca koji prethode mesecu podnošenja zahteva) ne prelazi iznos prosečne mesečne zarade ostvarene po zaposlenom u gradu Zaječaru;

4. samohrani roditelji sa jednim ili više dece sa smetnjama u razvoju, pod istim uslovima kao korisnici iz tačke 3. ovog člana;

5. porodice sa troje i više maloletne dece, pod istim uslovima kao korisnici iz tačke 3. ovog člana;

6. drugi pojedinci i porodice, pod istim uslovima kao korisnici iz tačke 3. ovog člana;

7. deca i omladina ometena u razvoju koja su rešenjem nadležne komisije razvrstana u odgovarajuću kategoriju i stepen ometenosti.

Član 27

Izuzetno, usluga iz ove Odluke može se priznati i licima koja nisu navedena u članu 26. ove Odluke, ako stručna Služba Centra za socijalni rad proceni da je potreba izuzetna i pomoć neodložna.

Za priznavanje usluge iz stava 1. socijalni radnik je dužan da sačini poseban izveštaj, i na osnovu utvrđenog činjeničnog stanja dostavi predlog stručnoj Službi Centra za socijalni rad.

Korisnik usluga iz ove Odluke ne može biti: pojedinac odnosno član porodice koji je sposoban za rad, ukoliko odbije ponuđeno zaposlenje, radno angažovanje na privremenim, povremenim i sezonskim poslovima, stručno osposobljavanje, prekvalifikaciju, dokvalifikaciju ili osnovno obrazovanje.

IV USLOVI I NAČIN OSTVARIVANJA PRAVA NA JEDNOKRATNU POMOĆ

13. Pravo na jednokratnu novčanu pomoć

Član 28

Pravo na jednokratnu pomoć imaju pojedinac i porodica koji se nađu u stanju socijalne potrebe koju ne mogu samostalno prevazići, naročito u uslovima zadovoljavanja osnovnih životnih potreba.

Zadovoljavanjem osnovnih životnih potreba smatra se naročito nabavka: neophodnih stvari za domaćinstvo, namirnica, ogreva, udžbenika i ogreva za decu, zimnice i neophodne garderobe, kao i zadovoljavanje drugih potreba izazvanih specifičnim stanjem ili situacijom, (bolest, teška invalidnost, saniranje posledica elementarnih nepogoda, požar u objektima za stanovanje i u drugim slučajevima).

Član 29

Jednokratna pomoć pruža se u novčanom iznosu, obezbeđivanju potrebnih stvari ili u vidu novčane nadoknade za dobrovoljno radno angažovanje radno sposobnih pojedinaca.

Pojedinac ili porodica može pravo na jednokratnu pomoć može koristiti i više puta u kalendarskoj godini, s tim da ukupna sredstva ostvarena na osnovu ovog prava ne prelaze dvostruki iznos prosečne neto zarade po zaposlenom isplaćene u Republici u prethodnom mesecu, osim novčane nadoknade za dobrovoljno radno angažovanje.

Prethodnim mesecom smatra se mesec za koji je u momentu podnošenja zahteva poznat podatak o isplaćenoj prosečnoj neto zaradi u Republici Srbiji.

Član 30

U cilju organizacije i koordiniranja dobrovoljnog rada nadležno odeljenje Gradske uprave nadležno za socijalnu zaštitu upućuje radno sposobne pojedince, koji su u stanju socijalne potrebe na dobrovoljni rad u javno preduzeće ili ustanovu, odnosno drugog direktnog ili indirektnog korisnika budžetskih sredstava.

Član 31

Ukoliko lice koje je radno sposobno, odnosno član njegovog domaćinstva odbiju ponuđeni posao iz neopravdanih razloga, gube pravo na jednokratnu novčanu pomoć iz člana 28. ove Odluke.

Član 32

U postupku rešavanja o pravu na jednokratnu pomoć, Centar za socijalni rad je dužan da ceni da li se pružanjem i drugih usluga i prava socijalne zaštite može efikasnije postići zadovoljavanje potreba korisnika.

14. Uslovi i način ostvarivanja prava na opremu korisnika za smeštaj u ustanovu socijalne zaštite ili drugu porodicu

Član 33

Lica koja se upućuju na smeštaj u socijalnu ustanovu, odnosno u drugu porodicu imaju pravo na odeću i obuću u skladu sa normativima i standardima koje utvrđuje Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike.

Opremu iz prethodnog stava obezbeđuje Centar za socijalni rad.

Član 34

Lica koja se upućuju na smeštaj u ustanovu socijalne zaštite, odnosno drugu porodicu imaju pravo na naknadu troškova prevoza i ishrane do ustanove, odnosno porodice.

Naknada iz prethodnog stava određuje se u visini stvarnih troškova prevoza autobusom, vozom (II razred) i kolima Centra za socijalni rad.

15. Pravo na besplatan obrok

Član 35

Pravo na besplatan obrok imaju pojedinac ili porodica, koji nisu u mogućnosti da samostalno zadovolje osnovne životne potrebe i koji imaju prihode do visine nominalnog iznosa novčane socijalne pomoći.

Pravo na besplatan obrok mogu da ostvare i izbegla i interno raseljena lica sa teritorije Kosova koji imaju prihode do visine nominalnog iznosa novčane socijalne pomoći i da imaju boravište na teritoriji grada Zaječara.

Pravo na besplatan obrok mogu da imaju i lica čiji su ukupni mesečni prihodi do 20% iznad visine nominalnog iznosa novčane socijalne pomoći, a po proceni stručnih radnika Centra za socijalni rad u okviru kancelarije za materijalna sredstva, koja žive u izuzetno teškim socijalnim uslovima (samohrani roditelji, višečlane porodice, stara lica, bolesna lica, invalidna lica u gradskoj i seoskoj sredini, oboleli penzioneri sa najnižim penzijama, lica pogođena elementarnim nepogodama, i druga lica po oceni stručnih radnika Centra za socijalni rad).

Član 36

Besplatan obrok sastoji se od jednog toplog obroka dnevno ili od paketa prehrambenih namirnica za pripremu obroka u toku jednog meseca.

Član 37

Zahtev za ostvarivanje prava na besplatan obrok podnosi se Centru za socijalni rad "Zaječar".

Postupak za ostvarivanje prava pokreće se na zahtev pojedinca ako živi sam, nosioca zajedničkog domaćinstva, zakonskog zastupnika odnosno staratelja po službenoj dužnosti.

Član 38

Uz zahtev za besplatan obrok prilaže se dokumentacija potrebna za ostvarivanje prava na novčanu socijalnu pomoć, propisana Zakonom o socijalnoj zaštiti.

Izbegla i interno raseljena lica sa teritorije Kosova uz zahtev za besplatan obrok uz svu potrebnu dokumentaciju prilažu i kopije izbegličkih legitimacija svih punoletnih članova porodice za izbegla lica, odnosno kopije legitimacije interno raseljenih lica.

Član 39

Pravo na besplatan obrok priznaje se narednog meseca od meseca u kojem je zahtev podnet.

Pravo na besplatan obrok ostvaruje se za period od 12 meseci, nakon čega korisnik ima pravo da obnovi zahtev.

O svakoj promeni bitnoj za korišćenje prava korisnik je dužan da obavesti Centar za socijalni rad u roku od 5 dana od dana nastupanja promene.

Izbor pravnog lica ili organizacije koja će obezbediti besplatan obrok, sprovešće se u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama.

Grad Zaječar i izabrano pravno lice ili organizacija zaključiće poseban ugovor o regulisanju međusobnih prava i obaveza.

Član 40

Centar za socijalni rad "Zaječar" sačinjava spiskove korisnika koji su ostvarili pravo na besplatan obrok i dostavlja ih pravnom licu ili organizaciji koja vrši isporuku besplatnog obroka, najkasnije 20-tog u mesecu za naredni mesec.

Član 41

Na osnovu spiskova dostavljenih od strane Centra za socijalni rad "Zaječar" pravno lice ili organizacija koja će obezbediti besplatan obrok, izdaje korisniku bonove za besplatan obrok, a o samom korisniku vodi korisničku karticu.

Korisnička kartica sadrži ime i prezime nosioca prava, adresu stanovanja, broj članova domaćinstva i druge lične podatke.

Korisnik je dužan da opravda nekorišćenje prava na besplatan obrok više od 5 puta mesečno, u protivnom prestaje mu pravo na korišćenje ovog prava.

16. Usluge Centra za mlade

Član 41a

Centar za mlade realizuje: aktivnosti edukativnog karaktera (kursevi stranih jezika, obuka za rad na računaru), kreativne, muzičke i kulturno zabavne radionice, sportsko-rekreativne aktivnosti, psiho-socijalnu podršku, pomoć u savladavanju školskog gradiva, informativne aktivnosti, druženja, socijalnu integraciju i zadovoljavanje drugih potreba dece i mladih u skladu sa sposobnostima, sklonostima i ispoljenim interesovanjima.

Pružanjem usluga Centra za mlade omogućava se kvalitetno korišćenje slobodnog vremena, razvoj veština, kreativnih sposobnosti, talenta i prevencija socijalnih razlika kod dece i mladih.

Usluge Centra za mlade se pružaju kontinuirano, u skladu sa individualnim potrebama i interesovanjima korisnika.

Korisnici usluga Centra za mlade mogu biti deca i mladi.

Usluge Centra za mlade se mogu koristiti na osnovu zahteva korisnika, zahteva drugih socijalnih aktera i po ličnom izboru dece i mladih, u okviru Centra za socijalni rad.

V POSTUPAK ZA OSTVARIVANJE PRAVA I USLUGA SOCIJALNE ZAŠTITE

Član 42

Postupak za ostvarivanje prava i usluga socijalne zaštite iz člana 2. ove Odluke pokreće se na zahtev lica koje ima socijalnu potrebu, odnosno njegovog zakonskog zastupnika ili staraoca i po službenoj dužnosti.

Uz zahtev treba priložiti dokumentaciju potrebnu za utvrđivanje materijalnog statusa pojedinca odnosno porodice.

Član 43

O zahtevima za ostvarivanje prava utvrđenih ovom Odlukom rešava u prvom stepenu Centar za socijalni rad.

Postupak za ostvarivanje prava i usluga socijalne zaštite je hitan.

Član 44

O žalbi protiv rešenja Centra za socijalni rad, ili drugih ustanova iz sistema socijalne zaštite, odnosno drugih pružalaca usluga rešava Gradska uprava Grada Zaječara.

Član 45

U postupku za ostvarivanje prava iz ove Odluke primenjuju se odredbe Zakona o opštem upravnom postupku i odredbe Zakona o socijalnoj zaštiti i drugi zakoni.

VI PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 46

Ostvarivanje prava i usluga socijalne zaštite utvrđenih ovom Odlukom može se privremeno obustaviti u slučaju nedostatka sredstava za ostvarivanje osnovnih prava utvrđenih Zakonom o socijalnoj zaštiti o kojima se stara grad.

Član 47

Usluge iz sistema socijalne zaštite koje su obezbeđene ovom Odlukom obezbeđivaće se kroz sistem poziva za podnošenje ponuda i zaključenja ugovora o javnim nabavkama sa ovlašćenim pružaocima usluga.

Član 48

Centar za socijalni rad i drugi pružaoci usluga su dužni da vode evidenciju o korisnicima prava utvrđenih ovom Odlukom i da šestomesečno dostavlja izveštaj Gradskoj upravi grada Zaječara o utrošenim sredstvima za ostvarivanje prava i usluga iz ove Odluke.

Član 49

Stupanjem na snagu ove Odluke, prestaje da važi Odluka o socijalnoj zaštiti građana na teritoriji opštine Zaječar ("Sl. list opština", broj 1/2008.)

Član 50

Ova odluka stupa na snagu osam dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Zaječara".