UREDBAO POSEBNOM NAČINU PRIZNAVANJA VISOKOŠKOLSKIH ISPRAVA I VREDNOVANJA STUDIJSKIH PROGRAMA VISOKOŠKOLSKIH USTANOVA SA TERITORIJE AUTONOMNE POKRAJINE KOSOVO I METOHIJA KOJE OBAVLJAJU DELATNOST U SKLADU SA REZOLUCIJOM 1244 SAVETA BEZBEDNOSTI UJEDINJENIH NACIJA("Sl. glasnik RS", br. 125/2014 i 16/2016) |
Ovom uredbom uređuje se poseban način priznavanja i vrednovanja visokoškolskih isprava i studijskih programa visokoškolskih ustanova sa teritorije Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija akreditovanih u skladu sa pravnim sistemom koji je ustrojen u skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, radi utvrđivanja prava u pogledu nastavka obrazovanja, odnosno u pogledu zapošljavanja imalaca visokoškolskih isprava sa teritorije Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija za vreme važenja Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.
Spisak akreditovanih visokoškolskih ustanova i studijskih programa iz stava 1. ovog člana, ministarstvo nadležno za poslove visokog obrazovanja (u daljem tekstu: Ministarstvo) pribavlja od organa nadležnog za koordinacione poslove u pregovaračkom procesu sa privremenim institucijama samouprave u Prištini.
Pod visokoškolskom ispravom iz člana 1. ove uredbe smatra se dodatak diplomi koji izdaje visokoškolska ustanova iz člana 1. ove uredbe sa sertifikatom izdatim od strane Evropske asocijacije univerziteta, a prevod obrasca sertifikata sa engleskog na srpski jezik dat je u Prilogu 1. ove uredbe.
Visokoškolskom ispravom iz člana 1. ove uredbe smatra se i diploma koju izdaje visokoškolska ustanova iz člana 1. ove uredbe koja je overena od strane Evropske asocijacije univerziteta.
Pravo na podnošenje zahteva za priznavanje visokoškolske isprave iz člana 1. ove uredbe imaju državljani Republike Srbije, kao i lica sa prebivalištem na teritoriji Republike Srbije.
Strani državljani ili lica bez državljanstva mogu podneti zahtev za priznavanje visokoškolskih isprava iz člana 1. ove uredbe ukoliko za to imaju pravni interes.
Priznavanje visokoškolske isprave iz člana 1. ove uredbe radi nastavka obrazovanja u sistemu visokog obrazovanja (u daljem tekstu: akademsko priznavanje), jeste postupak kojim se imaocu te isprave utvrđuje pravo u pogledu nastavka obrazovanja.
U postupku akademskog priznavanja imaocu visokoškolske isprave iz člana 1. ove uredbe utvrđuje se pravo na nastavak započetog visokog obrazovanja, odnosno pravo na uključivanja u nivoe visokog obrazovanja.
Priznavanje iz stava 2. ovog člana obavlja samostalna visokoškolska ustanova, na način i po postupku propisanim opštim aktom te ustanove.
Rešenje o akademskom priznavanju donosi stručni organ samostalne visokoškolske ustanove na osnovu zahteva imaoca visokoškolske isprave iz člana 1. ove uredbe.
Rešenje iz stava 4. ovog člana je konačno.
Rok za donošenje rešenja iz stava 4. ovog člana je pet meseci od dana podnošenja urednog zahteva.
Na postupak akademskog priznavanja primenjuje se zakon kojim se uređuje opšti upravni postupak.
Priznavanje visokoškolske isprave iz člana 1. ove uredbe radi zapošljavanja (u daljem tekstu: profesionalno priznavanje), jeste postupak kojim se imaocu te isprave utvrđuje pravo u pogledu zapošljavanja.
Profesionalno priznavanje sprovodi Ministarstvo.
U postupku profesionalnog priznavanja imaocu visokoškolske isprave iz člana 1. ove uredbe utvrđuje se naziv, vrsta, nivo i trajanje (obim) studijskog programa, odnosno kvalifikacije, koji je naveden u visokoškolskoj ispravi iz člana 1. ove uredbe - na izvornom jeziku i na srpskom jeziku i naučnu, umetničku, odnosno stručnu oblast u okviru koje je ostvaren studijski program.
Rešenje o profesionalnom priznavanju donosi ministar nadležan za poslove visokog obrazovanja na osnovu zahteva imaoca visokoškolske isprave iz člana 1. ove uredbe.
Rešenje iz stava 4. ovog člana je konačno.
Rok za donošenje rešenja iz stava 4. ovog člana je 90 dana od dana podnošenja urednog zahteva.
Na postupak profesionalnog priznavanja primenjuje se zakon kojim se uređuje opšti upravni postupak.
Rešenje iz stava 4. ovog člana omogućava njegovom imaocu pristup tržištu rada u Republici Srbiji, ali ga ne oslobađa od ispunjavanja posebnih uslova za bavljenje profesijama koje su regulisane zakonom ili drugim propisom.
U postupcima priznavanja iz čl. 3. i 4. ove uredbe uzima se u obzir sistem obrazovanja u zemljama koje su deo Bolonjskog procesa, studijski program, uslovi upisa na studijski program u zemljama koje su pristupile Bolonjskom procesu, kao i druge činjenice od značaja za priznavanje visokoškolske isprave iz člana 1. ove uredbe.
U postupcima priznavanja iz čl. 3. i 4. ove uredbe sprovodi se vrednovanje studijskog programa iz člana 1. ove uredbe na osnovu vrste i nivoa postignutih znanja i veština.
Jednom izvršeno pozitivno vrednovanje određenog studijskog programa iz člana 1. ove uredbe važi i za sve naredne slučajeve kada se radi o istom studijskom programu.
Vrednovanje studijskog programa radi nastavka obrazovanja u sistemu visokog obrazovanja vrši stručni organ samostalne visokoškolske ustanove, uzimajući u obzir podatke o visokoškolskoj ustanovi iz člana 1. ove uredbe na kojoj se studijski program izvodi, a koje pribavlja Ministarstvo od Evropske asocijacije univerziteta.
Vrednovanje studijskog programa radi zapošljavanja vrši Ministarstvo, uzimajući u obzir podatke o visokoškolskoj ustanovi iz člana 1. ove uredbe na kojoj se studijski program izvodi, a koje pribavlja od Evropske asocijacije univerziteta.
Uz zahtev za akademsko i profesionalno priznavanje visokoškolske isprave iz člana 1. ove uredbe, podnosilac zahteva dostavlja dokaz o uplati takse čiji je iznos utvrđen u skladu sa podzakonskim aktom donetim na osnovu člana 104. stav 4. Zakona o visokom obrazovanju.
Visokoškolske isprave Univerziteta u Prištini izdate na obrascu i sa pečatom UNMIK-a za vreme važenja Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija nastavljaju da proizvode pravno dejstvo na čitavoj teritoriji Republike Srbije, u skladu sa aktom Vlade 05 broj 613-4455/2008 od 30. oktobra 2008. godine.
Postupci priznavanja visokoškolskih isprava započeti po Uredbi o posebnom načinu priznavanja visokoškolskih isprava i vrednovanja studijskih programa Univerziteta sa teritorije Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija koji ne obavljaju delatnost po propisima Republike Srbije ("Službeni glasnik RS", broj 16/12) okončaće se na način predviđen ovom uredbom.
Profesionalno priznavanje obavljaće samostalna visokoškolska ustanova shodno članu 4. ove uredbe, u periodu od najduže šest meseci od dana stupanja na snagu ove uredbe.
Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Samostalni članovi Uredbe o izmenama i dopunama
Uredbe o posebnom načinu priznavanja visokoškolskih isprava i vrednovanja studijskih programa univerziteta sa teritorije Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija koji obavljaju delatnost u skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija
("Sl. glasnik RS", br. 16/2016)
Član 8
Postupci za priznavanje visokoškolskih isprava koji su započeti do stupanja na snagu ove uredbe okončaće se po propisima prema kojima su započeti.
Ova uredba stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
EVROPSKA
UNIVERZITETSKA
ASOCIJACIJA
datum
Nakon detaljne verifikacije da su ova Diploma i njeni dodaci propisno izdati od strane akreditovane i odgovorne akademske institucije na Kosovu i Metohiji, Evropska univerzitetska asocijacija ovim sertifikuje da je Diploma
Broj
Izdata dana
Od strane
Licu
Sa stepenom
izdata u skladu sa najboljom evropskom praksom, kao što je utvrđeno Bolonjskim procesom.
Evropska Univerzitetska Asocijacija takođe potvrđuje da su dodaci Diplomi i prepis evidencije priloženi Diplomi, izdati u skladu sa najboljom evropskom praksom.