ODLUKA

O OPŠTINSKIM I NEKATEGORISANIM PUTEVIMA

("Sl. glasnik grada Jagodine", br. 1/2016)

 

I OSNOVNE ODREDBE

Član 1

Ovom Odlukom utvrđuju se opštinski putevi i uređuje se i obezbeđuje upravljanje, finansiranje, zaštita, održavanje i korišćenje nekategorisanih puteva na teritoriji grada Jagodine.

Član 2

Kao opštinski putevi na teritoriji grada Jagodina utvrđuju se:

• Put br. 110/0 Jagodina - D. Štiplje - G. Štiplje,

• Put br. 110/1 Trnava - Bresje,

• Put br. 110/2 Trnava - Vinorača,

• Put br. 110-3 Dragocvet - Međureč,

• Put br. 110/4 Državni put IIA reda broj 184 - Kovačevac,

• Put br. 110/5 Šuljkovac - Šantarovac - Bunar,

• Put br. 110/6 Šantarovac - Lukar,

• Put br. 110/7 Belica - Mišević,

• Put br. 110/8 Državni put IIA reda broj 184 - Vrba,

• Put br. 110/9 Državni put IIA reda broj 184 - Slatina,

• Put br. 110/10 Državni put IIA reda broj 184 - Staro selo

• Put br. 110/11 Vinorača - Siokovac - Crnče - Kalenovac - D. Štiplje,

• Put br. 110/12 Siokovac - Jošanički Prnjavor,

• Put br. 110/13 Jagodina - Vinorača Međureč - Lozovik - Mišević,

• Put br. 110/14 Crnče - Donje Štiplje,

• Put br. 218/1 Stara fabrika kablova - Majur - Donji Majur,

• Put br. 218/2 Dragoševac - Ivkovački Prnjavor- Beočić,

• Put br. 218/3 Dragoševac - Šuljkovac

• Put br. 218/4 Dragoševac - Topola - Lukar,

• Put br. 214/1 Jagodina - Bukovče - Ribnik - Lanište - Kočino Selo,

• Put br. 214/2 Državni put IIA reda br. 158 - Voljavče - Opštinski put 110/0,

• Put br. 214/3 Državni put IIA reda br.158 - Vranovac - G. Račnik - D. Račnik,

• Put br. 214/4 Bagrdan - Lovci -Strižilo,

• Put br. 214/5 Vranovac - D. Štiplje,

• Put br. 214/6 Vranovac - G. Štiplje,

• Put br. 214/7 Rakitovo - Končarevo - Predor,

• Put br. 214/8 Kočino Selo - Ribare - Rakitovo,

• Put br. 214/9 Državni put IIA reda broj 158 - Majur - Juhor,

• Put br. 108/1 Mali Popović - Bogava,

• Put br. 108/2 Duboka - Dobra Voda,

• Put br. 108/3 Dražmirovac - Krušar.

Član 3

Nekategorisani put jeste saobraćajna površina koja je dostupna većem broju raznih korisnika, i kao takva upisana u katastar nepokretnosti kao nekategorisani put.

Nekategorisani putevi kao dobra u opštoj upotrebi, u državnoj su svojini i na njima se mogu sticati prava korišćenja, prava službenosti i druga prava određena zakonom.

Član 4

Nekategorisani putevi, zajedno sa javnim putevima (državni, opštinski i ulice) čine mrežu puteva.

Nekategorisani putevi služe za dolazak do seoskih domaćinstava, šumskih i poljoprivrednih parcela, do nasipa za odbranu od poplava i drugo.

II UPRAVLJANJE NEKATEGORISANIM PUTEVIMA

Član 5

Poslove upravljanja i zaštite nekategorisanih puteva obavlja JP Direkcija za izgradnju Jagodina (u daljem tekstu: Direkcija).

Član 6

Upravljanje nekategorisanim putevima u smislu ove Odluke jeste:

- vršenje javnih ovlašćenja (izdavanje saglasnosti za priključak, postavljanje instalacija i drugo);

- korišćenje;

- organizovanje i obezbeđivanje uslova za nesmetano odvijanje saobraćaja;

- organizovanje stručnog nadzora nad održavanjem i zaštitom nekategorisanih puteva;

- vršenje poslova zaštite nekategorisanih puteva, odnosno zabrana ili ograničenja intervencija na nekategorisanom putu i slično;

Upravljanje nekategorisanim putevima u smislu ove Odluke jeste i planiranje razvoja mreže nekategorisanih puteva i utvrđivanje trase puta i pokretanje inicijative za proglašenje novog nekategorisanog puta.

III FINANSIRANJE NEKATEGORISANIH PUTEVA

Član 7

Finansiranje održavanja i zaštite nekategorisnih puteva obezbeđuje se iz sredstava budžeta grada Jagodine, Direkcije, mesnih zajednica, zainteresovanih privrednih društava, odnosno drugih pravnih lica ili preduzetnika, sredstvima samodoprinosa i drugih sredstava.

IV ODRŽAVANJE NEKATEGORISANIH PUTEVA

Član 8

Poslove održavanja nekategorisanih puteva obavljaju Direkcija i mesne zajednice.

Održavanje nekategorisanih puteva jeste izvođenje radova kojima se obezbeđuje nesmetano i bezbedno odvijanje saobraćaja i čuva upotrebna vrednost nekategorisanih puteva.

Radovi na održavanju nekategorisanog puta su:

- nasipanje i ravnanje nekategorisanog puta;

- čišćenje i uređivanje jarkova i propusta, odvođenje vode sa nekategorisanog puta;

- košenje trave:

- postavljanje, zamena, uklanjanje i popravka vertikalne signalizacije i drugih oznaka, a naročito na mestima ukrštanja nekategorisanog puta sa javnim putem i železničkom prugom i

- drugi radovi na održavanju.

Direkcija i mesne zajednice su dužne da obezbede trajno, neprekidno i kvalitetno održavanje nekategorisanih puteva.

Član 9

Urgentno održavanje nekategorisanog puta uslovljeno je elementarnim nepogodama i vanrednim okolnostima, u cilju obezbeđivanja prohodnosti nekategorisanog puta i bezbednog odvijanja saobraćaja.

Radovi na urgentnom održavanju u smislu ove Odluke, obuhvataju aktivnosti i mere u cilju otklanjanja nedostataka uzrokovanih elementarnim nepogodama i vanrednim okolnostima, a koje je neophodno sprovesti da bi se obezbedilo nesmetano odvijanje saobraćaja, ili odvijanje saobraćaja u otežanim uslovima, kada je onemogućena prohodnost i ugrožena bezbednost učesnika u saobraćaju.

V ZAŠTITA NEKATEGORISANIH PUTEVA

Član 10

Radi sprečavanja ugrožavanja stabilnosti nekategorisanog puta i obezbeđivanja uslova za bezbedno odvijanje saobraćaja na nekategorisanom putu, nosilac prava službenosti na nekategorisanom putu, kao i drugih prava u skladu sa zakonom i ovom odlukom, može da izvodi radove na nekategorisanom putu samo ako je za izvođenje tih radova pribavio saglasnost Direkcije.

Član 11

Vlasnici, odnosno korisnici zemljišta koje se graniči sa nekategorisanim putem dužni su da:

1. uredno održavaju putne kanale za odvod površinskih voda;

2. izgrade propuste na ulazima u svoje parcele i

3. uklanjaju drveće, šiblje i drugo rastinje u zaštitnom pojasu u širini od tri metra, kojima se ometa prohodnost nekategorisanog puta, smanjuje preglednost i na drugi način ugrožava bezbednost saobraćaja.

Vlasnici, odnosno korisnici zemljišta koje se graniči sa nekategorisanim putem, dužni su da omoguće slobodno oticanje vode sa nekategorisanog puta na svoje zemljište, uz naknadu prouzrokovane štete.

Vlasnici, odnosno korisnici zemljišta koje se graniči sa nekategorisanim putem dužni su da omoguće prilaz nekategorisanom putu ili putnom objektu, radi izvođenja radova na održavanju nekategorisanog puta ili putnog objekta, uz naknadu prouzrokovane štete.

Član 12

Na nekategorisanom putu mogu se postavljati cevovodi, vodovi, instalacije i objekti, graditi priključak prilaznog puta, postavljati reklamne table, reklamni panoi i drugi natpisi samo uz pribavljenu saglasnosti Direkcije koja je dužna da obezbedi nadzor nad izvođenjem radova.

Član 13

Širina zaštitnog pojasa nekategorisanog puta u kome se ne mogu graditi stambene i druge zgrade, kopati bunari, septičke jame, otvarati deponije i drugo, podizati zasadi koji smetaju prohodnosti i preglednosti puta iznosi tri metra.

Član 14

Radi sprečavanja ugrožavanja stabilnosti i obezbeđenja uslova za nesmetano odvijanje saobraćaja, na nekategorisanom putu zabranjeno je:

1. zauzimanje nekategorisanog puta i izvođenje bilo kakvih radova koji nisu u vezi sa održavanjem i zaštitom puta ili postavljanjem cevovoda, vodova, instalacija i objekata, gradnjom priključka prilaznog puta, postavljanjem reklamnih tabli, reklamnih panoa i drugih natpisa, shodno članu 12. ove Odluke;

2. prosipanje, bacanje i ostavljanje bilo kakvih predmeta, materijala i smeća na nekategorisani put;

3. ispuštanje otpadnih i drugih voda na nekategorisani put ili putni jarak;

4. sprečavanje oticanja vode sa nekategorisanog puta, a posebno iz putnog jarka i iz propusta kroz trup nekategorisanog puta i sprečavanje daljeg oticanja ka njihovim recipijentima;

5. oranje i izvođenje drugih poljoprivrednih radova;

6. paljenje trave i drugog rastinja kao i otpadnih predmeta i materijala;

7. puštanje stoke na nekategorisani put bez nadzora, napajanje i napasanje stoke;

8. vučenje predmeta, materijala, oruđa i drugog;

9. nanošenje blata sa prilaznog puta;

10. ostavljanje vozila kojim se ometa bezbedno i nesmetano odvijanje saobraćaja i

11. svako činjenje kojim se oštećuje ili bi se mogao oštetiti nekategorisani put ili ometati odvijanje saobraćaja.

Član 15

Na mestima međusobnog ukrštanja nekategorisanog puta sa javnim putem ili železničkom prugom u istom nivou, moraju se obezbediti zone potrebne preglednosti u skladu sa propisima.

U zonama potrebne preglednosti zabranjeno je podizati zasade, ograde, drveće, postavljati postrojenja, uređaje i graditi objekte, odnosno vršiti druge radnje koje ometaju preglednost nekategorisanog puta i železničke pruge.

Član 16

Ako se nekategorisani put nalazi u takvom stanju da se na njemu ne može odvijati saobraćaj ili se ne može odvijati saobraćaj pojedinih vrsta vozila, ili ako bi saobraćaj pojedinih vrsta vozila nanosno štetu nekategorisanom putu, njegovom delu ili putnom objektu, ili ako se radovi na održavanju puta ne mogu izvesti bez obustavljanja saobraćaja ili to zahtevaju drugi razlozi bezbednosti saobraćaja i zaštite puta. Saobraćajna inspekcija Gradske uprave za inspekcijske poslove može da zabrani saobraćaj za sva ili za pojedine kategorije vozila na celom putu, njegovom delu ili putnom objektu.

Opšta zabrana saobraćaja na nekategorisanom putu, njegovom delu ili putnom objektu može biti samo prevremena, a zabrana saobraćaja za pojedine kategorije vozila na nekategorisanom putu, njegovom delu ili putnom objektu može biti privremena ili stalna.

Zabrana saobraćaja mora se objaviti na pogodan način i označiti odgovarajućim saobraćajnom signalizacijom, kao i drugim potrebnim merama obezbeđenja.

Postavljanje saobraćajne signalizacije o zabrani saobraćaja vrši Direkcija.

Član 17

Privredno društvo, drugo pravno lice, preduzetnik, ili fizičko lice koji obavljaju privrednu delatnost (eksploatacija šljunka, drveta, kamena i drugo) i za čije se potrebe koristi nekategorisani put za saobraćaj teretnih i specijalnih vozila, a time prouzrokuju oštećenje puta, dužni su da pribave saglasnost Direkcije za korišćenje nekategorisanog puta.

Saglasnost iz stava 1. ovog člana, sadrži uslove pod kojima se dozvoljava korišćenje nekategorisanog puta, eventualna ograničenja i drugo.

VI NADZOR

Član 18

Inspekcijski nadzor nad primenom ove Odluke vrši Saobraćajna inspekcija Gradske uprave za inspekcijske poslove.

Član 19

U vršenju inspekcijskog nadzora, saobraćajni inspektor ima pravo i dužnost da proverava:

1. radove na održavanju i zaštiti nekategorisanih puteva i putnih objekata;

2. tehničku i drugu dokumentaciju u vezi sa održavanjem nekategorisanih puteva i

3. stanje puta i sprovođenje propisanih mera zaštite puta.

Član 20

U vršenju inspekcijskog nadzora, saobraćajni inspektor ovlašćen je da:

1. zabrani, odnosno obustavi izvršenja radova koji se izvode suprotno propisima ove Odluke, tehničkim normativima i standardima održavanja nekategorisanog puta;

2. naredi otklanjanje nedostataka na nekategorisanom putu koji ugrožavaju stabilnost puta i bezbednost saobraćaja;

3. naredi obustavljanje radova koji se izvode u neposrednoj blizini nekategorisanog puta, a koji mogu dovesti u pitanje stabilnost nekategorisanog puta i bezbednost saobraćaja;

4. naredi preduzimanje mera za obezbeđenje nekategorisanog puta i po potrebi zabrani privremeno saobraćaj za sva vozila ili pojedine kategorije vozila koja zbog svoje ukupne težine, dimenzija i drugih tehničkih svojstava, mogu da nanesu štetu nekategorisanom putu ili ugroze bezbednost saobraćaja;

5. naredi rušenje i uklanjanje objekata, cevovoda, vodova, instalacija, natpisa, ograda, drveća, zasada, građevinskog i drugog materijala sa nekategorisanog puta, njegovog dela, putnog objekta i zemljišnog pojasa, osim objekata, cevovoda, vodova i instalacija za koje je ustanovljeno pravo službenosti ili drugo pravo određeno zakonom;

6. podnese zahtev za vođenje prekršajnog postupka;

7. preduzima i druge mere i radnje za koje je ovlašćen propisima.

VII NADLEŽNOST ORGANA ZA REŠAVANJE PO ŽALBI

Član 21

Protiv rešenja saobraćajnog inspektora može se izjaviti žalba Gradskom veću grada Jagodine u roku od 8 dana od dana dostavljanja rešenja.

Žalba iz stava 1. ovog člana ne odlaže izvršenje rešenja kojim se:

1. zabranjuju, odnosno obustavljaju radovi na nekategorisanom putu;

2. privremeno zabranjuje saobraćaj za sva vozila ili saobraćaj za pojedine kategorije vozila;

3. naređuje otklanjanje nedostataka koji ugrožavaju stabilnost nekategorisanog puta i bezbednost saobraćaja;

4. naređuje rušenje i uklanjanje objekata, cevovoda, vodova, instalacija, natpisa, ograda, drveća, zasada, građevinskog i drugog materijala sa nekategorisanog puta, njegovog dela, putnog objekta i zemljišnog pojasa, osim objekata, cevovoda, vodova i instalacija za koje je ustanovljeno pravo službenosti ili drugo pravo određeno zakonom.

VIII KAZNENE ODREDBE

Član 22

Novčanom kaznom u prekršajnom postupku u iznosu od 50.000,00 do 500.000,00 dinara kazniće se za prekršaj privredno društvo, odnosno drugo pravno lice ako:

1. ne obezbedi trajno, neprekidno i kvalitetno održavanje nekategorisanih puteva (član 8. stav 3. ove Odluke);

2. ne održava uredno putne kanale za odvod površinskih voda (član 11. stav 1. tačka 1. ove Odluke);

3. ne izgradi propuste na ulazima u svoje parcele (član 11. stav 1. tačka 2. ove Odluke);

4. ne ukloni drveće, šiblje i drugo rastinje u zaštitnom pojasu u širini od tri metra, kojima se ometa prohodnost nekategorisanog puta, smanjuje preglednost i na drugi način ugrožava bezbednost saobraćaja (član 11. stav 1. tačka 3. ove Odluke);

5. postupi suprotno odredbama člana 12. ove Odluke;

6. postupi suprotno odredbama člana 13. ove Odluke;

7. postupa suprotno odredbama člana 14. ove Odluke;

8. na mestima međusobnog ukrštanja nekategorisanog puta sa javnim putem ili železničkom prugom u istom nivou, ne obezbedi zone potrebne preglednosti u skladu sa propisima (član 15. stav 1. ove Odluke);

9. u zonama potrebne preglednosti podiže zasade, ograde, drveće i postavlja postrojenja, uređaje i gradi objekte, odnosno vrši druge radnje koje ometaju preglednost nekategorisanog puta i železničke pruge (član 15. stav 2. ove Odluke) i

10. postupi suprotno odredbama člana 17. ove Odluke.

Novčanom kaznom u prekršajnom postupku u iznosu od 5.000,00 do 50.000,00 dinara kazniće se odgovorno lice u privrednom društvu, odnosno u drugom pravnom licu za prekršaj iz stava 1. ovog člana.

Novčanom kaznom u prekršajnom postupku u iznosu od 10.000,00 do 100.000,00 dinara kazniće se preduzetnik za prekršaj iz stava 1. ovog člana.

Novčanom kaznom u prekršajnom postupku u iznosu od 5.000,00 do 50.000,00 dinara kazniće se fizičko lice za prekršaj iz stava 1. ovog člana.

IX PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 23

Stupanjem na snagu ove Odluke prestaje da važi Odluka o lokalnim i nekategorisanim putevima ("Opštinski službeni glasnik opština Jagodina", broj 15/2003).

Član 24

Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku grada Jagodine".