UPUTSTVO
ZA SPROVOĐENJE IZBORA ZA NARODNE POSLANIKE NARODNE SKUPŠTINE, RASPISANIH ZA 24. APRIL 2016. GODINE

("Sl. glasnik RS", br. 22/2016)

 

I UVODNE ODREDBE

Član 1

(1) Ovim uputstvom bliže se uređuje postupak sprovođenja izbora za narodne poslanike Narodne skupštine, raspisanih za 24. april 2016. godine.

(2) Ako se istovremeno sa izborima za narodne poslanike Narodne skupštine sprovode i izbori za odbornike skupština opština/gradova i gradskih opština, odnosno izbori za poslanike skupštine autonomne pokrajine, Republička izborna komisija će posebnim aktom urediti pitanja od značaja za koordinirano sprovođenje svih raspisanih izbora.

Član 2

Za sprovođenje izbora na teritoriji Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija, Republička izborna komisija može doneti posebna pravila za određivanje biračkih mesta, formiranje organa i tela za sprovođenje izbora, kao i primopredaju izbornog materijala kada je to neophodno radi bezbednog sprovođenja izbornog procesa.

II ORGANI I TELA ZA SPROVOĐENJE IZBORA

Član 3

(1) Organi za sprovođenje izbora su Republička izborna komisija i birački odbori.

(2) Organi za sprovođenje izbora rade u stalnom i proširenom sastavu.

(3) Člana organa za sprovođenje izbora u proširenom sastavu, koji je određen u skladu sa Zakonom o izboru narodnih poslanika, imenuje Republička izborna komisija na predlog podnosioca proglašene izborne liste kandidata za narodne poslanike.

(4) Za člana organa za sprovođenje izbora u proširenom sastavu i radnog tela može da bude predloženo lice koje ima izborno pravo, a nije kandidat za narodnog poslanika, zastupnik podnosioca izborne liste ili ovlašćeno lice za podnošenje izborne liste.

Republička izborna komisija

Član 4

(1) Republička izborna komisija obavlja poslove koji su određeni Zakonom o izboru narodnih poslanika i ovim uputstvom.

(2) Republička izborna komisija može da ovlasti svog člana ili zamenika člana (u daljem tekstu: koordinator Republičke izborne komisije) da u upravnom okrugu, gradu Beogradu ili u inostranstvu obavlja u ime Republičke izborne komisije pojedine radnje koje su vezane za organizaciju i pripremu izbora.

Prošireni sastav Republičke izborne komisije

Član 5

(1) Pravo na člana i zamenika člana Republičke izborne komisije u proširenom sastavu ima svaki podnosilac proglašene izborne liste kandidata za narodne poslanike.

(2) Za člana i zamenika člana Republičke izborne komisije u proširenom sastavu može da bude određeno samo ono lice koje ima izborno pravo i koje je diplomirani pravnik.

(3) Predlog za imenovanje člana i zamenika člana Republičke izborne komisije u proširenom sastavu treba da sadrži ime i prezime lica, njegov jedinstveni matični broj građana (u daljem tekstu: JMBG), prebivalište i adresu stana, broj mobilnog telefona za kontakt i adresu za prijem elektronske pošte.

(4) Uz predlog za imenovanje člana i zamenika člana Republičke izborne komisije u proširenom sastavu dostavlja se potvrda o njihovom izbornom pravu i dokaz o posedovanju odgovarajuće stručne spreme.

(5) O predlogu iz stava 3. ovog člana Republička izborna komisija odlučuje u roku od 24 časa od časa njegovog prijema.

Radna tela Republičke izborne komisije

Član 6

(1) Republička izborna komisija obrazuje radna tela Republičke izborne komisije (u daljem tekstu: radna tela) u jedinicama lokalne samouprave najkasnije 21. marta 2016. godine.

(2) Za grad Beograd, radna tela se obrazuju za svaku gradsku opštinu.

(3) Radna tela nisu organi za sprovođenje izbora, već isključivo obavljaju poslove koji su predviđeni ovim uputstvom.

(4) Radna tela prikupljaju i objedinjuju predloge za stalni i prošireni sastav biračkog odbora (izuzev stalnog i proširenog sastava biračkog odbora unutar zavoda za izvršenje zavodskih sankcija i biračkog odbora u inostranstvu), primaju izborni materijal od koordinatora Republičke izborne komisije, predaju izborni materijal biračkim odborima pre glasanja, preuzimaju izborni materijal od biračkih odbora posle glasanja i predaju ga koordinatorima Republičke izborne komisije i obaveštavaju Republičku izbornu komisiju o toku glasanja, u skladu s posebnim aktom Republičke izborne komisije.

(5) Uslove za rad radnih tela obezbeđuju opštinske/gradske uprave.

Sastav radnog tela

Član 7

(1) Radno telo čine članovi radnog tela i koordinator radnog tela.

(2) Članovi radnog tela imenuju se na predlog poslaničkih grupa u Narodnoj skupštini srazmerno njihovoj zastupljenosti u Narodnoj skupštini na dan raspisivanja izbora, pri čemu nijedna poslanička grupa, ili više poslaničkih grupa koju čine političke stranke koje su osnovale koaliciju političkih stranaka, ne može da ima više od polovine članova u svakom radnom telu.

(3) Za koordinatora radnog tela Republička izborna komisija imenuje načelnika opštinske/gradske uprave, odnosno načelnika opšte uprave (u daljem tekstu: načelnik uprave).

(4) Ako načelnik uprave nije u mogućnosti da obavlja dužnost koordinatora radnog tela, u radno telo se imenuje njegov zamenik, a ako ni zamenik načelnika uprave nije u mogućnosti da obavlja dužnost koordinatora radnog tela, načelnik uprave za koordinatora radnog tela predlaže lice zaposleno u opštinskoj/gradskoj upravi.

(5) Prilikom predlaganja kandidata za članove radnog tela, prednost treba dati licima koja imaju visoko obrazovanje i iskustvo u sprovođenju izbora.

Broj članova radnog tela

Član 8

(1) U opštinama/gradovima koji imaju do 30 biračkih mesta, radna tela imaju po tri člana.

(2) U opštinama/gradovima koji imaju od 30 do 60 biračkih mesta, radna tela imaju po pet članova.

(3) U opštinama/gradovima koji imaju od 60 do 100 biračkih mesta, radna tela imaju po sedam članova.

(4) U opštinama/gradovima koji imaju 100 i više biračkih mesta, radna tela imaju po devet članova.

Predlaganje članova radnih tela

Član 9

(1) Predlozi za imenovanje članova radnih tela sačinjavaju se u skladu sa numeričkim prikazom merila za imenovanje članova radnih tela, koji utvrđuje Republička izborna komisija i blagovremeno dostavlja poslaničkim grupama.

(2) Predloge za imenovanje članova radnih tela, poslaničke grupe podnose neposredno Republičkoj izbornoj komisiji najkasnije 18. marta 2016. godine, u tabeli koju im dostavi Republička izborna komisija.

(3) Predlog za imenovanje članova radnih tela podnosi predsednik poslaničke grupe ili lice koje on za to ovlasti.

(4) Predlog za imenovanje članova radnih tela treba da sadrži ime i prezime lica, JMBG, prebivalište i adresu stana, broj mobilnog telefona za kontakt i adresu za prijem elektronske pošte.

(5) Ako neka poslanička grupa blagovremeno ne podnese predlog za imenovanje člana radnog tela, Republička izborna komisija će za člana radnog tela imenovati lice odgovarajuće za vršenje te dužnosti.

Birački odbori

Član 10

(1) Biračke odbore obrazuje Republička izborna komisija u skladu sa Zakonom o izboru narodnih poslanika i ovim uputstvom.

(2) Birački odbori obavljaju poslove koji su određeni Zakonom o izboru narodnih poslanika, ovim uputstvom i Pravilima o radu biračkih odbora.

Stalni sastav biračkog odbora

Član 11

(1) Birački odbor u stalnom sastavu čine predsednik, dva člana i njihovi zamenici.

(2) Rešenje o obrazovanju biračkih odbora i imenovanju predsednika i članova biračkih odbora u stalnom sastavu Republička izborna komisija donosi najkasnije 13. aprila 2016. godine u 24 časa.

Član 12

(1) Predsednici biračkih odbora, zamenici predsednika, članovi i zamenici članova biračkih odbora u stalnom sastavu imenuju se na predlog poslaničkih grupa u Narodnoj skupštini.

(3) Broj mesta predsednika, zamenika predsednika, članova i zamenika članova u stalnom sastavu svih biračkih odbora na teritoriji određene opštine/grada koji pripada svakoj poslaničkoj grupi u Narodnoj skupštini mora da bude srazmeran njenoj zastupljenosti u Narodnoj skupštini na dan raspisivanja izbora.

Član 13

(1) Ako neka poslanička grupa ima više od polovine od ukupnog broja narodnih poslanika, ona ima pravo da u jednoj polovini biračkih odbora predloži predsednika i dva zamenika člana, a da u drugoj polovini biračkih odbora predloži zamenika predsednika, jednog člana i zamenika drugog člana.

(2) Preostala mesta u biračkim odborima raspodeljuju se ostalim poslaničkim grupama, srazmerno njihovoj zastupljenosti u Narodnoj skupštini na dan raspisivanja izbora.

Član 14

(1) Ako na izborima učestvuje koalicija političkih stranaka čije poslaničke grupe zajedno imaju više od polovine od ukupnog broja narodnih poslanika, sve te poslaničke grupe zajedno, svaka srazmerno svojoj zastupljenosti u Narodnoj skupštini na dan raspisivanja izbora, imaju pravo da u jednoj polovini biračkih odbora predlože predsednika i dva zamenika člana, a da u drugoj polovini biračkih odbora predlože zamenika predsednika, jednog člana i zamenika drugog člana.

(2) Preostala mesta u biračkim odborima raspodeljuju se ostalim poslaničkim grupama, srazmerno njihovoj zastupljenosti u Narodnoj skupštini na dan raspisivanja izbora.

Član 15

Predlozi za imenovanje predsednika, zamenika predsednika, članova i zamenika članova biračkih odbora sačinjavaju se u skladu sa numeričkim prikazom merila za imenovanje članova biračkih odbora po opštinama/gradovima, koji utvrđuje Republička izborna komisija i blagovremeno dostavlja poslaničkom grupama u Narodnoj skupštini.

Član 16

(1) Prilikom utvrđivanja predloga kandidata za predsednika biračkog odbora, poslanička grupa treba da dâ prednost licu koje ima visoko obrazovanje i iskustvo u sprovođenju izbora.

(2) Načelnik uprave ili lice koje on odredi dužan je da do 19. aprila 2016. godine za predsednike i zamenike predsednika biračkih odbora organizuje obuku za sprovođenje glasanja na biračkom mestu i primenu pravila o radu biračkih odbora.

(3) Načelnik uprave je dužan da o održanoj obuci Republičkoj izbornoj komisiji podnese pismeni izveštaj najkasnije 21. aprila 2016. godine.

(4) Izveštaj iz stava 3. ovog člana treba da sadrži podatke o vremenu i mestu održavanja obuke, licu koje je obuku održalo, imenima prisutnih predsednika i zamenika predsednika biračkih odbora, kratak prikaz toka obuke i pitanja koja su posebno razmatrana ili eventualno ocenjena kao sporna.

Član 17

(1) Predlog za imenovanje članova biračkih odbora u stalnom sastavu sačinjava se za svaku jedinicu lokalne samouprave posebno.

(2) Za grad Beograd, predlozi za imenovanje članova biračkih odbora u stalnom sastavu sačinjavaju se posebno za svaku gradsku opštinu.

(3) Predlog za imenovanje članova biračkih odbora u stalnom sastavu treba da za svako predloženo lice sadrži: ime i prezime, ime jednog roditelja, JMBG, prebivalište i adresu stana i broj telefona za kontakt.

Član 18

(1) Predloge za imenovanje članova biračkih odbora u stalnom sastavu poslaničke grupe dostavljaju radnim telima do 8. aprila 2016. godine.

(2) Predlog za imenovanje članova biračkih odbora u stalnom sastavu podnosi predsednik poslaničke grupe ili lice koje on za to ovlasti.

(3) Predsednik poslaničke grupe dužan je da Republičkoj izbornoj komisiji do 5. aprila 2016. godine dostavi spisak lica koja su ovlašćena da za određenu opštinu/grad podnose predloge za imenovanje članova biračkih odbora u stalnom sastavu, u tabeli koju sačinjava Republička izborna komisija.

(4) Za svako lice koje je ovlašćeno da podnese predlog za imenovanje članova biračkih odbora u stalnom sastavu navode se: ime i prezime, JMBG, adresa prebivališta, broj mobilnog telefona za kontakt i naziv opštine/grada za koju se izdaje ovlašćenje.

(5) Ovlašćenje za predlaganje članova biračkih odbora u stalnom sastavu ne može se preneti na treće lice.

Član 19

(1) Radno telo objedinjuje sve primljene predloge za imenovanje članova biračkih odbora u stalnom sastavu i objedinjeni predlog dostavlja Republičkoj izbornoj komisiji najkasnije 10. aprila 2016. godine, isključivo u tabeli koju mu dostavi Republička izborna komisija.

(2) Ako neka poslanička grupa blagovremeno ne dostavi radnom telu predlog za imenovanje člana biračkog odbora u stalnom sastavu, Republička izborna komisija u stalni sastav biračkog odbora imenuje lice odgovarajuće za vršenje ove dužnosti.

Član 20

(1) Članovi biračkih odbora u stalnom sastavu unutar zavoda za izvršenje zavodskih sankcija imenuju se na predlog Ministarstva pravde, tako da u njima ne bude nijedno lice koje radi u Ministarstvu pravde ili koje glasa u zavodu.

(2) Članovi biračkih odbora u stalnom sastavu u inostranstvu imenuju se na predlog Ministarstva spoljnih poslova, po mogućnosti iz reda birača koji imaju boravište u inostranstvu, a predsednik biračkog odbora imenuje se, po pravilu, iz reda diplomiranih pravnika zaposlenih u diplomatsko-konzularnom predstavništvu Republike Srbije u inostranstvu (u daljem tekstu: diplomatsko-konzularno predstavništvo).

(3) Predloge za imenovanje članova biračkih odbora u stalnom sastavu unutar zavoda za izvršenje zavodskih sankcija, odnosno u inostranstvu, Ministarstvo pravde i Ministarstvo spoljnih poslova dostavljaju Republičkoj izbornoj komisiji najkasnije 10. aprila 2016. godine.

Prošireni sastav biračkog odbora

Član 21

(1) Prošireni sastav biračkog odbora čine predstavnici podnosilaca izbornih lista kandidata za narodne poslanike, određeni u skladu sa Zakonom o izboru narodnih poslanika.

(2) Ako se istovremeno sa izborima za narodne poslanike održavaju i izbori za odbornike skupština opština/gradova i gradskih opština, odnosno izbori za poslanike skupštine autonomne pokrajine, pravo da predloži članove i zamenike članova biračkih odbora u proširenom sastavu ima i podnosilac izborne liste na tim izborima ako nije podneo izbornu listu kandidata za narodne poslanike, u skladu sa zakonom, posebnim aktom kojim Republička izborna komisija uređuje pitanja od značaja za koordinirano sprovođenje svih raspisanih izbora i aktom organa za sprovođenje izbora za poslanike skupštine autonomne pokrajine.

Član 22

Svaki podnosilac izborne liste može da predloži samo jednog člana i jednog zamenika člana u prošireni sastav biračkog odbora.

Član 23

(1) Predlog za imenovanje članova biračkih odbora u proširenom sastavu podnosilac izborne liste sačinjava za svaku jedinicu lokalne samouprave posebno.

(2) Za grad Beograd, predlozi za imenovanje članova biračkih odbora u proširenom sastavu sačinjavaju se posebno za svaku gradsku opštinu.

(3) Predlog za imenovanje članova biračkih odbora u proširenom sastavu, za svakog člana i zamenika člana biračkog odbora, treba da sadrži ime i prezime, ime jednog od roditelja, JMBG i prebivalište i adresu stana.

Član 24

(1) Predloge za imenovanje članova biračkih odbora u proširenom sastavu podnosioci izbornih lista dostavljaju radnim telima najkasnije 18. aprila 2016. godine u 10 časova.

(2) Predlog za imenovanje članova biračkih odbora u proširenom sastavu podnosi lice ovlašćeno za podnošenje izborne liste ili lice koje on za to ovlasti.

(3) Lice ovlašćeno za podnošenje izborne liste dužno je da Republičkoj izbornoj komisiji do 13. aprila 2016. godine dostavi spisak lica koja su ovlašćena da za određenu opštinu/grad podnose predloge za imenovanje članova biračkih odbora u proširenom sastavu, u tabeli koju sačinjava Republička izborna komisija.

(4) Za svako lice koje je ovlašćeno za predlaganje članova biračkih odbora u proširenom sastavu navode se: ime i prezime, JMBG, adresa prebivališta, broj mobilnog telefona za kontakt i naziv opštine/grada za koju se izdaje ovlašćenje.

(5) Ovlašćenje za podnošenje predloga za članove biračkih odbora u proširenom sastavu ne može se preneti na treće lice.

Član 25

Predlog za imenovanje članova biračkih odbora u proširenom sastavu unutar zavoda za izvršenje zavodskih sankcija i biračkih odbora u inostranstvu, podnosilac izborne liste kandidata za narodne poslanike dostavlja neposredno Republičkoj izbornoj komisiji najkasnije 18. aprila 2016. godine u 10 časova.

Član 26

(1) Radno telo objedinjuje sve primljene predloge za imenovanje članova biračkih odbora u proširenom sastavu i objedinjeni predlog dostavlja Republičkoj izbornoj komisiji najkasnije 18. aprila 2016. godine do 17 časova, isključivo u tabeli koju radnom telu za tu svrhu dostavi Republička izborna komisija.

(2) Republička izborna komisija imenuje članove i zamenike članova biračkih odbora u proširenom sastavu najkasnije 19. aprila 2016. godine u 24 časa.

(3) Ako podnosilac izborne liste ne podnese predlog člana nekog biračkog odbora u proširenom sastavu najkasnije 18. aprila 2016. godine, birački odbor radi i punovažno odlučuje bez predstavnika tog podnosioca izborne liste, u skladu sa zakonom.

Provera izbornog prava za članove biračkih odbora

Član 27

(1) U birački odbor mogu da se imenuju samo lica koja imaju izborno pravo.

(2) Pre podnošenja predloga za imenovanje članova i zamenika članova biračkih odbora u stalnom odnosno proširenom sastavu, ovlašćeni predlagač je dužan da od opštinske/gradske uprave pribavi dokaz o izbornom pravu za svako predloženo lice, tako što će opštinska/gradska uprava na pismeni zbirni predlog za imenovanje članova i zamenika članova biračkih odbora staviti pečat kojim potvrđuje da predložena lica imaju izborno pravo.

(3) Ako neko predloženo lice nema izborno pravo, opštinska/gradska uprava o tome obaveštava predlagača.

(4) Ovlašćeni predlagač članova i zamenika članova u biračkim odborima dostavlja potvrdu o izbornom pravu Republičkoj izbornoj komisiji ako je član, odnosno zamenik člana biračkog odbora upisan u birački spisak na teritoriji neke druge opštine/grada ili ako je predložen za člana biračkog odbora u inostranstvu.

Zamena lica u biračkim odborima

Član 28

(1) Zamenu lica imenovanih u biračke odbore vrši Republička izborna komisija na zahtev ovlašćenog predlagača.

(2) Posle predaje izbornog materijala radnim telima, koordinator Republičke izborne komisije ovlašćen je da, na zahtev predlagača, zameni člana ili zamenika člana biračkog odbora u stalnom sastavu odnosno člana biračkog odbora u proširenom sastavu, ako je on sprečen ili odsutan.

(3) Člana ili zamenika člana biračkog odbora u stalnom sastavu moguće je zameniti do 23. aprila 2016. godine u 20 časova.

(4) Člana biračkog odbora u proširenom sastavu moguće je zameniti do 22. aprila u 20 časova.

(5) Izuzetno od st. 2. do 4. ovog člana, ovlašćeni predlagači mogu da koordinatoru Republičke izborne komisije predlože zamenu za lice koje ne može da bude u sastavu biračkog odbora zbog zakonskih ograničenja najkasnije 24. aprila 2016. godine u 7 časova.

(6) Predlog za zamenu u biračkom odboru Republičkoj izbornoj komisiji se dostavlja isključivo preko radnog tela.

Zakonska ograničenja

Član 29

(1) Isto lice ne može istovremeno da bude član dva biračka odbora.

(2) Prilikom imenovanja i zamene članova biračkog odbora, Republička izborna komisija će po službenoj dužnosti voditi računa o zakonskim ograničenjima iz člana 29. stav 4. i člana 30. stav 2. Zakona o izboru narodnih poslanika.

(3) Ako postoji odnos iz kojeg proističe zabrana prilikom imenovanja ili zamene članova biračkih odbora, lice koje ne može da bude u sastavu biračkog odbora određuje se primenom sledećih merila:

1) ako odnos iz kojeg proističe zabrana postoji između predsednika biračkog odbora i drugog člana ili zamenika člana biračkog odbora, u sastav biračkog odbora biće imenovano lice koje je predloženo za predsednika biračkog odbora;

2) ako odnos iz kojeg proističe zabrana postoji između lica u stalnom sastavu biračkog odbora, u sastav biračkog odbora biće imenovan predstavnik onog predlagača čiji je predlog za imenovanje ranije podnet;

3) ako odnos iz kojeg proističe zabrana postoji između člana u stalnom sastavu i člana u proširenom sastavu, u sastavu biračkog odbora ne može da bude član u proširenom sastavu;

4) ako odnos iz kojeg proističe zabrana postoji između člana u stalnom sastavu i zamenika člana u proširenom sastavu, u sastavu biračkog odbora ne može da bude zamenik člana u proširenom sastavu;

5) ako odnos iz kojeg proističe zabrana postoji između zamenika člana u stalnom sastavu i zamenika člana u proširenom sastavu, u sastavu biračkog odbora ne može da bude zamenik člana u proširenom sastavu;

6) ako odnos iz kojeg proističe zabrana postoji između zamenika člana u stalnom sastavu i člana u proširenom sastavu, u sastavu biračkog odbora ne može da bude član u proširenom sastavu;

7) ako odnos iz kojeg proističe zabrana postoji između člana i zamenika člana u proširenom sastavu, u sastavu biračkog odbora ne može da bude zamenik člana u proširenom sastavu;

8) ako odnos iz kojeg proističe zabrana postoji između dva člana u proširenom sastavu, u sastavu biračkog odbora ne može da bude član u proširenom sastavu koji je kasnije predložen u prošireni sastav biračkog odbora;

9) ako odnos iz kojeg proističe zabrana postoji između dva zamenika člana u proširenom sastavu, u sastavu biračkog odbora ne može da bude zamenik člana u proširenom sastavu koji je kasnije predložen u prošireni sastav biračkog odbora.

(4) Kao trenutak predlaganja članova biračkog odbora u stalnom i proširenom sastavu uzima se trenutak kada je radno telo primilo predlog poslaničke grupe odnosno podnosioca izborne liste, za biračko mesto na kojem se pojavio odnos iz kojeg proističe zabrana, o čemu Republičku izbornu komisiju, odnosno koordinatora Republičke izborne komisije, obaveštava radno telo.

III PODNOŠENJE IZBORNE LISTE

Podnosilac izborne liste

Član 30

(1) Podnosilac izborne liste kandidata za narodne poslanike može biti registrovana politička stranka, grupa građana ili koalicija registrovanih političkih stranaka (u daljem tekstu: podnosilac izborne liste).

(2) Podnosilac izborne liste ne može biti koalicija koju čine politička stranka i grupa građana.

Član 31

Izbornu listu kandidata za narodne poslanike (u daljem tekstu: izborna lista) u ime političke stranke podnosi zastupnik političke stranke upisan u Registar političkih stranaka, ili lice koje on za to ovlasti na Obrascu NPRS-2/16.

Član 32

(1) Koaliciju registrovanih političkih stranaka (u daljem tekstu: stranačka koalicija) obrazuju najmanje dve registrovane političke stranke pismenim sporazumom (u daljem tekstu: koalicioni sporazum) koji se overava kod javnog beležnika, u sudu ili kod opštinskog organa uprave.

(2) Koalicioni sporazum obavezno sadrži naziv stranačke koalicije, naziv izborne liste i podatke o licu koje je ovlašćeno za podnošenje izborne liste.

(3) Ako su koalicionim sporazumom ovlašćena dva lica za podnošenje izborne liste, onda se obavezno navodi da li ovlašćena lica izborne radnje moraju preduzimati zajedno ili to mogu činiti odvojeno.

(4) Koalicionim sporazumom može da bude određeno da jedan od zastupnika političkih stranaka koje čine stranačku koaliciju bude zastupnik stranačke koalicije.

(5) Izbornu listu u ime stranačke koalicije podnosi lice koje je za to ovlašćeno u koalicionom sporazumu.

Član 33

(1) Grupu građana obrazuje najmanje deset birača pismenim sporazumom koji se overava kod javnog beležnika, u sudu ili kod opštinskog organa uprave.

(2) Sporazum o obrazovanju grupe građana obavezno sadrži cilj obrazovanja grupe građana, naziv grupe građana, ako je određen, naziv izborne liste, podatke o licima koja su je obrazovala (ime i prezime, JMBG i prebivalište i adresa stana, navedeni prema podacima iz lične karte) i podatke o licu koje je ovlašćeno za podnošenje izborne liste.

(3) Izbornu listu u ime grupe građana podnosi lice koje je sporazumom o obrazovanju grupe građana ovlašćeno za podnošenje izborne liste.

Član 34

Lice koje je ovlašćeno za podnošenje izborne liste, ovlašćeno je da u ime podnosioca izborne liste vrši i sve druge radnje u izborima, osim ako podnosilac izborne liste drukčije ne odredi.

Rok za podnošenje izbornih lista

Član 35

(1) Izborna lista se podnosi Republičkoj izbornoj komisiji u zgradi Narodne skupštine u Beogradu, Ulica kralja Milana 14, najkasnije 8. aprila 2016. godine u 24 časa, na Obrascu NPRS-1/16 u pismenoj i elektronskoj formi (CD ili DVD).

(2) Sadržina izborne liste u pismenoj formi i izborne liste u elektronskoj formi mora biti istovetna.

Sadržina izborne liste

Član 36

(1) Izborna lista sadrži:

1) Naziv podnosioca izborne liste;

2) Naziv izborne liste koji može da sadrži i ime i prezime nosioca izborne liste (ako je određen);

3) Podatke o svim kandidatima za narodne poslanike (redni broj na izbornoj listi, ime i prezime, JMBG, godinu rođenja, zanimanje, prebivalište i adresa stana kandidata prema uverenju o prebivalištu);

4) Ime i prezime i potpis lica koje podnosi izbornu listu;

(2) Ako izbornu listu podnosi stranačka koalicija, u izbornoj listi se za svakog kandidata za narodnog poslanika mora navesti puni ili skraćeni naziv političke stranke koja ga je predložila za narodnog poslanika.

(3) Na izbornoj listi među svaka tri kandidata po redosledu na izbornoj listi (prva tri mesta, druga tri mesta i tako do kraja liste) mora da bude najmanje po jedan kandidat koji pripada onom polu koji je manje zastupljen na izbornoj listi.

(4) Ako izborna lista ne ispunjava sadržinske uslove iz ovog člana, smatraće se da sadrži nedostatke za proglašenje.

(5) Ime i prezime kandidata za narodnog poslanika koji je pripadnik nacionalne manjine navodi se prema srpskom pravopisu i ćiriličkim pismom, a uz to može da bude navedeno i prema pravopisu i na pismu nacionalne manjine kojoj pripada.

Naziv podnosioca izborne liste

Član 37

(1) Ako izbornu listu podnosi politička stranka, ona je dužna da u izbornoj listi svoj naziv kao podnosioca izborne liste navede prema nazivu iz akta o registraciji političke stranke.

(2) Ako izbornu listu podnosi stranačka koalicija, ona je dužna da u izbornoj listi kao naziv podnosioca navede naziv stranačke koalicije iz sporazuma o obrazovanju stranačke koalicije, pri čemu naziv podnosioca mora na početku naziva da ima oznaku "Koalicija".

(3) Ako izbornu listu podnosi grupa građana, naziv podnosioca mora na početku naziva da ima oznaku "Grupa građana".

(4) Ako grupa građana ima naziv, ona je dužna da u izbornoj listi kao naziv podnosioca, posle reči "Grupa građana", navede svoj naziv iz sporazuma o obrazovanju grupe građana.

(5) Naziv grupe građana ne može da sadrži reč "stranka" ni u jednom padežu, niti naziv registrovane političke stranke, uključujući i skraćeni naziv registrovane političke stranke.

Naziv izborne liste

Član 38

(1) Ako izbornu listu podnosi politička stranka, naziv izborne liste mora da sadrži naziv političke stranke iz akta o registraciji.

(2) Naziv izborne liste može da sadrži i ime i prezime jednog lica, kao nosioca izborne liste, uz njegovu pismenu saglasnost koja se daje na Obrascu NPRS-3/16.

Član 39

(1) Ako izbornu listu podnosi stranačka koalicija, naziv izborne liste sadrži naziv utvrđen sporazumom o obrazovanju te stranačke koalicije.

(2) Naziv koalicione izborne liste može da sadrži i imena najviše dva lica kao nosilaca izborne liste, uz njihovu pismenu saglasnost koja se daje na Obrascu NPRS-3/16.

Član 40

(1) Ako izbornu listu podnosi grupa građana, naziv izborne liste sadrži naziv utvrđen sporazumom o obrazovanju te grupe građana.

(2) Naziv izborne liste grupe građana može da sadrži i ime i prezime jednog lica, kao nosioca izborne liste, uz njegovu pismenu saglasnost koja se daje na Obrascu NPRS-3/16.

(3) Naziv izborne liste grupe građana ne može da sadrži reč "stranka" ni u jednom padežu, niti naziv registrovane političke stranke, uključujući i skraćeni naziv registrovane političke stranke.

Dokumentacija koja se dostavlja uz izbornu listu

Član 41

(1) Uz izbornu listu prilaže se sledeća dokumentacija:

1) Ovlašćenje lica koje je zastupnik političke stranke ovlastio da podnese izbornu listu, na Obrascu NPRS-2/16;

2) Saglasnost nosioca izborne liste (ako je određen) da bude nosilac izborne liste, na Obrascu NPRS-3/16;

3) Izjava svakog kandidata za narodnog poslanika da prihvata da bude kandidat za narodnog poslanika, na Obrascu NPRS-4/16;

4) Potvrda o izbornom pravu, ne starija od šest meseci, za svakog kandidata za narodnog poslanika, na obrascu nadležnog organa;

5) Potvrda o prebivalištu, ne starija od šest meseci, za svakog kandidata za narodnog poslanika, na obrascu nadležnog organa;

6) Uverenje o državljanstvu, ne starije od šest meseci, za svakog kandidata za narodnog poslanika, na obrascu nadležnog organa;

7) Spisak birača koji podržavaju izbornu listu, sređen po azbučnom redu prezimena birača, izrađen na Obrascu NPRS-5/16 u programu Excel objavljenom na internet stranici Republičke izborne komisije www.rik.parlament.gov.rs; spisak se dostavlja u pismenom i elektronskom obliku (CD ili DVD), tako da spisak u oba oblika bude istovetan;

8) Najmanje 10.000 overenih izjava birača koji podržavaju izbornu listu sređenih po azbučnom redu prezimena birača, na Obrascu NPRS-6/2016;

9) Overen sporazum o obrazovanju stranačke koalicije ili o obrazovanju grupe građana, ako izbornu listu podnosi stranačka koalicija ili grupa građana;

10) Potvrda o izbornom pravu, ne starija od šest meseci, za svako lice koje obrazuje grupu građana, na obrascu nadležnog organa, ako izbornu listu podnosi grupa građana.

(2) Dokumenti iz stava 1. tač. 4), 5), 6) i 10) ovog člana dostavljaju se u originalu ili kao overena fotokopija.

(3) Potpisi birača koji podržavaju izbornu listu na Obrascu NPRS-6/2016 overavaju se kod javnog beležnika ili u sudu.

Član 42

(1) Podnosilac izborne liste koji namerava da stekne položaj političke stranke nacionalne manjine ili koalicije političkih stranaka nacionalnih manjina, dužan je da prilikom podnošenja izborne liste, Republičkoj izbornoj komisiji priloži i:

1) Pismeni predlog da mu se pri proglašenju izborne liste utvrdi položaj političke stranke nacionalne manjine, odnosno koalicije političkih stranaka nacionalnih manjina;

2) Program i statut političke stranke, overen u skladu sa članom 26. stav 5. Zakona o političkim strankama ("Službeni glasnik RS", br. 36/09 i 61/15 - odluka US);

3) Druge dokaze o političkom delovanju na predstavljanju i zastupanju interesa nacionalne manjine i zaštiti i poboljšanju prava pripadnika nacionalne manjine.

(2) Stranačka koalicija može da stekne položaj koalicije političkih stranaka nacionalnih manjina ako svaka od političkih stranaka koje su obrazovale stranačku koaliciju ispunjava uslove da joj se utvrdi položaj političke stranke nacionalne manjine.

(3) O tome da li podnosilac izborne liste ima položaj političke stranke nacionalne manjine ili koalicije političkih stranaka nacionalnih manjina odlučuje Republička izborna komisija pri proglašenju izborne liste, na osnovu uvida u program i statut i političko delovanje političke stranke, odnosno političkih stranaka koje podnose izbornu listu.

Član 43

(1) Prilikom podnošenja izborne liste, podnosilac izborne liste koji namerava da za finansiranje izborne kampanje koristi sredstva iz javnih izvora, Republičkoj izbornoj komisiji predaje pismenu izjavu da će koristiti sredstva iz javnih izvora za pokriće troškova izborne kampanje.

(2) Nakon proglašenja izborne liste, Republička izborna komisija izjavu podnosioca izborne liste uz rešenje o proglašenju izborne liste, bez odlaganja dostavlja Ministarstvu finansija.

IV ZBIRNA IZBORNA LISTA

Član 44

(1) Zbirna izborna lista sadrži sve izborne liste, sa ličnim imenima svih kandidata i podacima o godini rođenja, zanimanju i prebivalištu svakog kandidata.

(2) Redosled izbornih lista na zbirnoj izbornoj listi utvrđuje se prema redosledu kojim su proglašene.

(3) Republička izborna komisija utvrđuje i objavljuje zbirnu izbornu listu kandidata za narodne poslanike u "Službenom glasniku Republike Srbije", najkasnije 13. aprila 2016. godine u 24 časa.

V BIRAČKA MESTA

Nadležnost za određivanje biračkih mesta

Član 45

(1) Republička izborna komisija određuje i oglašava u "Službenom glasniku Republike Srbije" biračka mesta na kojima će se glasati za izbor narodnih poslanika, na osnovu predloga opštinskih/gradskih uprava i uprava gradskih opština grada Beograda.

(2) Predloge iz stava 1. ovog člana, opštinske/gradske uprave i uprave gradskih opština grada Beograda Republičkoj izbornoj komisiji dostavljaju najkasnije 16. marta 2016. godine.

(3) Biračka mesta unutar zavoda za izvršenje zavodskih sankcija određuju se na predlog Ministarstva pravde, a biračka mesta u inostranstvu određuju se na predlog Ministarstva spoljnih poslova koji se dostavljaju Republičkoj izbornoj komisiji najkasnije 31. marta 2016. godine.

(4) Rešenje o određivanju biračkih mesta na kojima će se glasati za izbor narodnih poslanika Republička izborna komisija donosi najkasnije 3. aprila 2016. godine u 24 časa.

Član 46

Republička izborna komisija, u saradnji s Ministarstvom odbrane i opštinskim/gradskim upravama, određuje na kojim će već određenim biračkim mestima glasati birači koji su na odsluženju vojnog roka, na vojnoj vežbi ili na školovanju u jedinicama ili ustanovama Vojske Srbije.

Način određivanja biračkih mesta

Član 47

(1) Biračka mesta određuju se s obzirom na broj birača i prostornu udaljenost, tako da glasanje bez teškoća traje od 7 do 20 časova.

(2) Biračko mesto određuje se za glasanje najviše 2.500, a najmanje 100 birača.

(3) U izuzetnim slučajevima, može se odrediti biračko mesto i za manje od 100 birača, ako bi, zbog prostorne udaljenosti ili nepovoljnog geografskog položaja, stanovnicima tog mesta glasanje na drugom biračkom mestu bilo znatno otežano.

(4) Biračko mesto može da obuhvati deo naseljenog mesta, jedno naseljeno mesto ili više naseljenih mesta.

(5) Za svako biračko mesto određuje se: broj biračkog mesta, naziv biračkog mesta, adresa biračkog mesta i područje s kojeg glasaju birači na tom biračkom mestu (ulica, selo, zaselak, naselje i sl.).

Član 48

(1) Za biračka mesta se, po pravilu, određuju prostorije u objektima u javnoj svojini, a samo izuzetno i prostorije u objektima u privatnoj svojini.

(2) Predlog opštinske/gradske uprave da biračko mesto bude u objektu u privatnoj svojini mora biti obrazložen.

(3) Za biračko mesto ne može biti određena prostorija u verskom objektu, objektu u vlasništvu političke stranke ili objektu koji koristi politička stranka, kao ni u objektu u vlasništvu kandidata za narodnog poslanika, ili člana njegove porodice.

(4) Prilikom određivanja biračkog mesta, vodi se računa da ono po mogućnosti bude pristupačno osobama sa invaliditetom.

Uređivanje biračkih mesta

Član 49

(1) Opštinska/gradska uprava, odnosno uprava gradske opštine grada Beograda dužna je da blagovremeno obezbedi da prostor koji je određen kao biračko mesto bude pripremljen i otvoren za glasanje.

(2) Prostorija za glasanje mora da bude uređena na način koji omogućuje nesmetano sprovođenje glasanja.

(3) Na biračkom mestu vidno se ističu broj i naziv biračkog mesta, Državna zastava Republike Srbije, zbirna izborna lista kandidata za narodne poslanike i izvod iz rešenja o određivanju biračkih mesta.

(4) Na biračkom mestu i na 50 metara od biračkog mesta zabranjeno je isticanje simbola podnosilaca izbornih lista (političkih stranaka, koalicija političkih stranaka, grupa građana) i drugog izbornog propagandnog materijala.

(5) Birački odbor obezbediće licima koja prate rad biračkog odbora (posmatračima) odgovarajuće mesto sa koga mogu da prate tok glasanja i utvrđivanje rezultata glasanja.

VI JEDINSTVENI BIRAČKI SPISAK

Upis u jedinstveni birački spisak

Član 50

(1) U jedinstveni birački spisak (u daljem tekstu: birački spisak) upisuju se lica koja ispune opšte uslove za sticanje biračkog prava, a nakon donošenja odluke o raspisivanju izbora i maloletna lica koja biračko pravo stiču najkasnije na dan izbora.

(2) Do zaključenja biračkog spiska 8. aprila 2016. godine u 24 časa, birače koji nisu upisani u birački spisak upisuje opštinska/gradska uprava nadležna prema mestu prijavljenog prebivališta birača.

(3) Od zaključenja biračkog spiska tj. od 9. aprila 2016. godine, pa do 20. aprila 2016. godine u 24 časa, odnosno do 72 časa pre dana održavanja izbora, birače u birački spisak upisuje Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave.

(4) Birač s boravištem u inostranstvu koji nije upisan u birački spisak, može da podnese zahtev za upis nadležnoj opštinskoj/gradskoj upravi neposredno ili preko diplomatsko-konzularnog predstavništa.

Promene u biračkom spisku

Član 51

(1) Promene u biračkom spisku (brisanje iz biračkog spiska ili izmena, dopuna ili ispravka neke činjenice o biraču) vrši opštinska/gradska uprava do zaključenja biračkog spiska 8. aprila 2016. godine u 24 časa.

(2) Nakon zaključenja biračkog spiska, tj. od 9. aprila 2016. godine, promene u biračkom spisku vrši Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave.

Glasanje prema mestu boravišta u zemlji

Član 52

(1) Birač može podneti zahtev da se u birački spisak upiše podatak da će na predstojećim izborima za narodne poslanike glasati prema mestu boravišta u zemlji.

(2) Zahtev iz stava 1. ovog člana podnosi se opštinskoj/gradskoj upravi na čijoj teritoriji birač ima boravište, najkasnije pet dana pre dana zaključenja biračkog spiska, tj. do 2. aprila 2016. godine.

Glasanje prema mestu boravišta u inostranstvu

Član 53

(1) Birač koji ima boravište u inostranstvu može podneti zahtev za upis podatka u birački spisak da će na izborima za narodne poslanike glasati u inostranstvu.

(2) Zahtev iz stava 1. ovog člana podnosi se diplomatsko-konzularnom predstavništvu.

(3) Primljeni zahtev iz stava 1. ovog člana diplomatsko-konzularno predstavništvo bez odlaganja dostavlja opštinskoj/gradskoj upravi prema mestu prijavljenog prebivališta birača.

(4) Zahtev iz stava 1. ovog člana birač može podneti i neposredno opštinskoj/gradskoj upravi gde ima prijavljeno prebivalište.

(5) Opštinska/gradska uprava postupa po zahtevima iz stava 1. ovog člana koje je primila najkasnije pet dana pre dana zaključenja biračkog spiska, tj. do 2. aprila 2016. godine.

Zaključenje biračkog spiska

Član 54

(1) Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave 8. aprila 2016. godine rešenjem zaključuje birački spisak i u rešenju utvrđuje ukupan broj birača u Republici Srbiji, u svakoj jedinici lokalne samouprave i na svakom biračkom mestu na kojem se sprovodi glasanje.

(2) Ukupan broj birača obuhvata birače upisane u birački spisak prema biračkim mestima utvrđenim rešenjem Republičke izborne komisije.

(3) Na dan zaključenja biračkog spiska, Radna grupa Republičke izborne komisije za normativne poslove izvršiće uvid u birački spisak u prostorijama Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave.

(4) Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave dostavlja Republičkoj izbornoj komisiji rešenje o zaključenju biračkog spiska u roku od 24 časa od zaključenja biračkog spiska, a najkasnije 9. aprila 2016. godine u 24 časa.

Objavljivanje ukupnog broja birača

Član 55

Pošto primi rešenje o zaključenju biračkog spiska, Republička izborna komisija odmah objavljuje u "Službenom glasniku Republike Srbije" ukupan broj birača u Republici Srbiji.

Dostavljanje izvoda i posebnih izvoda iz biračkog spiska

Član 56

Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave priprema i overava štampane izvode iz biračkog spiska razvrstane po jedinicama lokalne samouprave i biračkim mestima u zemlji i inostranstvu, kao i posebne izvode iz biračkog spiska za glasanje birača koji se nalaze na odsluženju vojnog roka, na vojnoj vežbi ili na školovanju u jedinicama ili ustanovama Vojske Srbije odnosno glasanje birača koji su na izvršenju zavodskih sankcija i dostavlja ih Republičkoj izbornoj komisiji najkasnije 10. aprila 2016. godine u 24 časa.

Dostavljanje rešenja o naknadnim promenama u biračkom spisku

Član 57

(1) Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave dostavlja Republičkoj izbornoj komisiji sva rešenja na kojima se zasnivaju promene u biračkom spisku i koja obavezno sadrže oznaku biračkog mesta na kojem birač glasa, a koja je donelo od zaključenja biračkog spiska, tj. od 8. do 20. aprila 2016. godine u 24 časa.

(2) Ako se rešenjem iz stava 1. ovog člana menja biračko mesto na kojem birač glasa, to rešenje obavezno mora da sadrži oznaku i biračkog mesta sa kojeg se birač briše i oznaku biračkog mesta na koje se birač upisuje.

Član 58

(1) Republička izborna komisija, na osnovu rešenja na kojima se zasnivaju promene u biračkom spisku, unosi izmene u izvode iz biračkog spiska ili u posebne izvode iz biračkog spiska, uzimajući u obzir samo ona rešenja koja je primila najkasnije 21. aprila 2016. godine u 24 časa.

(2) Upis promena u izvod iz biračkog spiska ili poseban izvod iz biračkog spiska, unosi se prema podacima iz rešenja na kojima se zasnivaju promene u biračkom spisku, počev od rednog broja 1, na kraju izvoda iz biračkog spiska, na posebnoj strani, pod nazivom "Naknadne promene".

Utvrđivanje i objavljivanje konačnog broja birača

Član 59

Republička izborna komisija, odmah pošto unese izmene u izvode iz biračkog spiska, utvrđuje i objavljuje u "Službenom glasniku Republike Srbije" konačan broj birača u Republici Srbiji, u svakoj jedinici lokalne samouprave i na svakom biračkom mestu.

VII OBAVEŠTENJE O DANU I VREMENU ODRŽAVANJA IZBORA

Član 60

(1) Obaveštenja biračima u Republici Srbiji o danu i vremenu održavanja izbora za narodne poslanike, sa brojem i adresom biračkog mesta na kome birač glasa i brojem pod kojim je upisan u izvod iz biračkog spiska, dostavlja opštinska/gradska uprava.

(2) Obaveštenja iz stava 1. ovog člana, biračima za koje je u birački spisak upisan podatak da će na izborima za narodne poslanike glasati prema mestu boravišta u inostranstvu, dostavljaju se preko Ministarstva spoljnih poslova.

(3) Dostava obaveštenja iz stava 1. ovog člana vrši se najkasnije pet dana pre dana održavanja izbora, tj. do 18. aprila 2016. godine.

VIII PREDAJA IZBORNOG MATERIJALA BIRAČKIM ODBORIMA PRE GLASANJA

Obezbeđivanje izbornog materijala

Član 61

(1) Izborni materijal za sprovođenje izbora za narodne poslanike obezbeđuje Republička izborna komisija.

(2) Opštinska/gradska uprava svakom biračkom odboru, uključujući birački odbor u zavodu za izvršenje zavodskih sankcija, blagovremeno dostavlja:

1) glasačku kutiju;

2) dva seta paravana za obezbeđivanje tajnosti glasanja;

3) dva spreja za obeležavanje prsta birača;

4) dve UV lampe;

5) vreću za odlaganje izbornog materijala;

6) pribor za pisanje;

7) pribor za pečaćenje glasačkih kutija i drugog izbornog materijala (pečat i pečatni vosak);

8) koverte za odlaganje glasačkih listića;

9) obrasce potvrda o izbornom pravu za glasanje van biračkog mesta (Obrazac NPRS-10/16);

10) obrazac evidencije o prisustvu na biračkom mestu članova i zamenika članova biračkog odbora u stalnom sastavu;

11) obrazac evidencije o prisustvu na biračkom mestu članova i zamenika članova biračkog odbora u proširenom sastavu;

12) ovlašćenja posmatrača za praćenje rada biračkih odbora;

13) ostali materijal (baterije, olovke, lenjir i dr.).

(3) Materijal iz stava 2. tač. 1) do 4) ovog člana za biračke odbore u inostranstvu obezbeđuje Republička izborna komisija.

(4) Materijal iz stava 2. tač. 9) do 12) ovog člana Republička izborna komisija dostavlja preko radnog tela opštinskoj/gradskoj upravi, koja ga umnožava u potreban broj primeraka.

(5) Opštinske/gradske uprave, uprave gradskih opština grada Beograda, Ministarstvo pravde i Ministarstvo spoljnih poslova dužni su da blagovremeno obezbede prostor za bezbedno čuvanje izbornog materijala i da se staraju o tome da prostorija koja je određena za biračko mesto bude uređena na način koji je propisan Zakonom o izboru narodnih poslanika i ovim uputstvom i da bude otvorena za glasanje.

Član 62

Republička izborna komisija, preko radnog tela, svakom biračkom odboru dostavlja sledeći izborni materijal:

1) zbirnu izbornu listu kandidata za narodne poslanike;

2) rešenje o određivanju biračkog mesta (izvod);

3) rešenje o obrazovanju biračkog odbora u stalnom sastavu;

4) rešenje o imenovanju članova biračkog odbora u proširenom sastavu;

5) izvod iz biračkog spiska za glasanje na biračkom mestu odnosno poseban izvod iz biračkog spiska za glasanje birača unutar zavoda za izvršenje zavodskih sankcija, odnosno izvod iz biračkog spiska za glasanje birača u inostranstvu;

6) poseban izvod iz biračkog spiska, ako na biračkom mestu glasaju i birači koji se nalaze na odsluženju vojnog roka, na vojnoj vežbi ili na školovanju u jedinicama ili ustanovama Vojske Srbije;

7) potreban broj glasačkih listića (Obrazac NPRS-8/16), koji odgovara broju birača koji su upisani u izvode iz tač. 5) i 6) ovog člana;

8) kontrolni list za proveru ispravnosti glasačke kutije (Obrazac NPRS-9/16);

9) obrazac zapisnika o radu biračkog odbora na sprovođenju glasanja i utvrđivanju rezultata glasanja za izbor narodnih poslanika Narodne skupštine (u daljem tekstu: zapisnik o radu biračkog odbora), u šest primeraka (Obrazac NPRS-14/16);

10) pravila o radu biračkih odbora;

11) Državnu zastavu Republike Srbije.

Predaja izbornog materijala preko radnog tela

Član 63

(1) Štampani izborni materijal koordinator Republičke izborne komisije preuzima od ovlašćenog štampara 20. aprila 2016. godine.

(2) Izuzetno od stava 1. ovog člana, izborni materijal za sprovođenje izbora u inostranstvu, koordinator Republičke izborne komisije preuzima 18. aprila 2016. godine.

(3) Izborni materijal koji obezbeđuje Republička izborna komisija, koordinator Republičke izborne komisije predaje radnom telu u sedištu upravnog okruga, a radnim telima gradskih opština grada Beograda u prostorijama ovlašćenog štampara.

(4) Predaja iz stava 3. ovog člana vrši se najkasnije 20. aprila 2016. godine u 24 časa. O obavljenoj primopredaji izbornog materijala sačinjava se zapisnik na Obrascu NPRS-11/16.

(5) Radno telo primljeni izborni materijal, zajedno s materijalom koji je obezbedila opštinska/gradska uprava (glasačke kutije, paravani za obezbeđivanje tajnosti glasanja, pribor za pisanje, pribor za pečaćenje glasačkih kutija i drugog izbornog materijala, sprej, UV lampe, koverte za odlaganje glasačkih listića i dr.), predaje biračkim odborima, u sedištu opštine/grada, najkasnije 21. aprila 2016. godine u 24 časa. O obavljenoj primopredaji izbornog materijala sačinjava se zapisnik na Obrascu NPRS-12/16.

Predaja izbornog materijala neposredno biračkim odborima

Član 64

(1) Koordinator Republičke izborne komisije predaje izborni materijal neposredno biračkim odborima za glasanje u inostranstvu, u sedištu Ministarstva spoljnih poslova 18. aprila 2016. godine. O primopredaji izbornog materijala sačinjava se zapisnik na Obrascu NPRS-13/16.

(2) Birački odbor prenosi izborni materijal na biračko mesto u inostranstvu na način na koji se dostavlja diplomatska pošiljka, a kojim je osigurana bezbednost izbornog materijala.

IX PREDAJA IZBORNOG MATERIJALA REPUBLIČKOJ IZBORNOJ KOMISIJI POSLE GLASANJA

Predaja izbornog materijala preko radnog tela

Član 65

(1) Pošto utvrdi rezultate glasanja na biračkom mestu, birački odbor bez odlaganja predaje radnom telu u zgradi opštine/grada sledeći izborni materijal:

1) prvi primerak zapisnika o radu biračkog odbora;

2) izvod iz biračkog spiska po kojem se glasalo na biračkom mestu;

3) poseban izvod iz biračkog spiska, ako su na biračkom mestu glasali i birači koji se nalaze na odsluženju vojnog roka, na vojnoj vežbi ili na školovanju u jedinicama ili ustanovama Vojske Srbije;

4) zapečaćen koverat u kojem je kontrolni list za proveru ispravnosti glasačke kutije;

5) zapečaćen koverat u kojem su neupotrebljeni glasački listići;

6) zapečaćen koverat u kojem su nevažeći glasački listići;

7) zapečaćen koverat u kojem su važeći glasački listići;

8) zapečaćen koverat u kojem su potpisane potvrde o izbornom pravu za glasanje van biračkog mesta,

(2) O primopredaji iz stava 1. ovog člana sastavlja se zapisnik na Obrascu NPRS-15/16.

(3) Prilikom predaje izbornog materijala radnom telu nakon glasanja, birački odbor predaje opštinskoj/gradskoj upravi popunjene obrasce evidencija o prisustvu na biračkom mestu članova i zamenika članova biračkog odbora u stalnom odnosno proširenom sastavu.

(4) Radno telo pakuje odvojeno od ostalog izbornog materijala zapisnik o radu biračkog odbora, izvod iz biračkog spiska i potvrde o izbornom pravu za glasanje van biračkog mesta.

(5) Pošto preuzme izborni materijal od svih biračkih odbora, radno telo preuzeti izborni materijal odmah predaje koordinatoru Republičke izborne komisije u sedištu upravnog okruga, o čemu se sastavlja zapisnik na Obrascu NPRS-16/16.

(6) Radna tela gradskih opština grada Beograda izborni materijal preuzet od svih biračkih odbora, koordinatoru Republičke izborne komisije predaju u zgradi Narodne skupštine u Beogradu, Ulica kralja Milana 14, o čemu se sastavlja zapisnik na Obrascu NPRS-16/16).

Predaja izbornog materijala neposredno koordinatoru Republičke izborne komisije

Član 66

(1) Posle glasanja u inostranstvu, birački odbor bez odlaganja prenosi izborni materijal sa biračkog mesta u inostranstvu u Republiku Srbiju na način na koji se dostavlja diplomatska pošiljka i izborni materijal iz člana 65. stav 1. ovog uputstva, predaje neposredno koordinatoru Republičke izborne komisije u prostorijama Republičke izborne komisije u zgradi Narodne skupštine u Beogradu, Ulica kralja Milana 14, o čemu se sastavlja zapisnik na Obrascu NPRS-17/16.

(2) Popunjene obrasce evidencija o prisustvu na biračkom mestu članova i zamenika članova biračkog odbora u stalnom odnosno proširenom sastavu birački odbor predaje Ministarstvu spoljnih poslova.

X STANDARDI ZA IZBORNI MATERIJAL

Glasački listići

Član 67

(1) Broj glasačkih listića koji se štampaju mora da bude jednak broju birača koji su upisani u birački spisak.

(2) Republička izborna komisija rešenjem koje se objavljuje u "Službenom glasniku Republike Srbije" utvrđuje broj glasačkih listića koji se štampa, kao i broj rezervnih glasačkih listića, koji ne može da bude veći od 0,5% ukupnog broja birača.

(3) Republička izborna komisija propisuje tekst, oblik i izgled glasačkih listića.

Upotreba jezika i pisama

Član 68

(1) Tekst glasačkog listića i ostalog izbornog materijala za sprovođenje izbora štampa se na srpskom jeziku, ćirilicom.

(2) U opštinama/gradovima u kojima je na dan raspisivanja izbora u službenoj upotrebi jezik nacionalne manjine, tekst zbirne izborne liste, tekst glasačkog listića i tekst obrasca zapisnika o radu biračkog odbora štampaju se na srpskom jeziku, ćirilicom, a ispod tog teksta štampa se tekst na jeziku i pismu nacionalne manjine, u istom obliku i iste veličine slova.

(3) Ako je u opštini/gradu na dan raspisivanja izbora u službenoj upotrebi više jezika nacionalnih manjina, tekst na jezicima nacionalnih manjina ispisuje se posle teksta na srpskom jeziku, po azbučnom redu naziva jezika nacionalne manjine.

Priprema za štampanje glasačkih listića

Član 69

(1) Nakon donošenja odluke o tekstu i izgledu glasačkih listića, Republička izborna komisija sačinjava uzorak glasačkog listića koji overava predsednik Republičke izborne komisije svojim potpisom i pečatom Republičke izborne komisije.

(2) Na osnovu overenog uzorka glasačkog listića, štamparija izrađuje grafičke ploče.

(3) Proces štampanja započinje stavljanjem grafičkih ploča u mašine za štampanje, u prisustvu ovlašćenih predstavnika Republičke izborne komisije i predstavnika podnosilaca izbornih lista.

(4) Po puštanju u pogon štamparskih mašina, prvi primerci glasačkih listića se na licu mesta uništavaju sve dok se ne odštampa glasački listić koji ispunjava optimalne grafičke standarde.

(5) Prvi odštampani glasački listić koji ispunjava optimalne grafičke standarde, predsednik Republičke izborne komisije upoređuje sa overenim uzorkom glasačkog listića.

(6) Pošto utvrdi da je odštampani primerak glasačkog listića podudaran sa overenim uzorkom, predsednik Republičke izborne komisije svojim potpisom odobrava štampanje glasačkih listića u utvrđenom broju primeraka.

(7) Odmah po završetku štampanja, komisija koju čine predstavnici Republičke izborne komisije, podnosilaca izbornih lista i štamparije uništava kompjutersku pripremu za izradu grafičkih ploča i grafičke ploče.

(8) O uništavanju kompjuterske pripreme i grafičkih ploča sastavlja se zapisnik, a uništene grafičke ploče se predaju Republičkoj izbornoj komisiji.

Nadzor nad štampanjem i primopredajom glasačkih listića

Član 70

(1) Štampanje glasačkih listića nadzire Republička izborna komisija.

(2) Republička izborna komisija je dužna da omogući javnost štampanja glasačkih listića.

(3) Predstavnici podnosilaca izbornih lista imaju pravo da prisustvuju štampanju, brojanju i pakovanju glasačkih listića i dostavljanju glasačkih listića Republičkoj izbornoj komisiji, radnim telima, odnosno opštinskim/gradskim izbornim komisijama i biračkim odborima.

(4) Republička izborna komisija je dužna da blagovremeno obavesti podnosioce izbornih lista o tome da njihovi predstavnici imaju pravo da prisustvuju štampanju, brojanju, pakovanju i dostavljanju glasačkih listića, kao i o tome gde se odvijaju i kad počinju te radnje.

(5) Ovlašćeno lice podnosioca izborne liste dostavlja Republičkoj izbornoj komisiji u pismenom obliku obaveštenje o licima koja će prisustvovati štampanju, brojanju i pakovanju glasačkih listića, u kojem se za svako to lice navodi ime i prezime, njegov JMBG i broj mobilnog telefona.

(6) Predstavnici podnosilaca izbornih lista koji prisustvuju predaji glasačkih listića Republičkoj izbornoj komisiji i primopredaji glasačkih listića radnim telima, odnosno biračkim odborima, moraju da imaju ovlašćenje za prisustvovanje navedenim radnjama, koje sadrži ime i prezime predstavnika, njegov JMBG i broj mobilnog telefona.

Glasačka kutija

Član 71

Za glasanje na izborima za narodne poslanike koristi se glasačka kutija izrađena prema Uputstvu o obliku i dimenzijama glasačke kutije ("Službeni glasnik RS", broj 42/00).

Sprej za obeležavanje prsta birača

Član 72

Obeležavanje prsta birača kao znak da je birač glasao vrši se sprejom od specijalnog nerastvorljivog UV mastila, vidljivog pod posebnom svetlošću UV lampe.

XI STATISTIČKA OBRADA PODATAKA

Član 73

(1) Republički zavod za statistiku određuje lice koje će, po završetku glasanja, prisustvovati primopredaji izbornog materijala između biračkih odbora i radnih tela, odnosno opštinskih/gradskih izbornih komisija i izborne komisije gradske opštine grada Beograda i izvršiti logičko-računsku kontrolu podataka u zapisnicima o radu biračkih odbora, kao i pripremiti podatke o privremenim rezultatima izbora.

(2) Republički zavod za statistiku, na osnovu zapisnika o radu biračkih odbora koje mu dostavlja Republička izborna komisija, obavlja statističku obradu podataka o rezultatima izbora.

(3) Statistička obrada podataka o rezultatima izbora obavlja se u zgradi Narodne skupštine u Beogradu, Ulica kralja Milana 14.

(4) Podnosioci izbornih lista imaju pravo da prisustvuju statističkoj obradi podataka o rezultatima izbora.

(5) Ovlašćeno lice podnosioca izborne liste dostavlja Republičkoj izbornoj komisiji u pismenom obliku obaveštenje o licima koja će prisustvovati statističkoj obradi podataka o rezultatima izbora, sa podacima o licima koja će prisustvovati obradi, i to: imenom i prezimenom, prebivalištem i adresom stana i jedinstvenim matičnim brojem građana.

XII PRAĆENJE RADA ORGANA ZA SPROVOĐENJE IZBORA

Domaći posmatrači

Član 74

(1) Zainteresovana registrovana udruženja čiji se ciljevi ostvaruju u oblasti izbora, koja žele da prate rad organa za sprovođenje izbora za narodne poslanike podnose prijavu Republičkoj izbornoj komisiji do 18. aprila 2016. godine, na Obrascu NPRS-18/16.

(2) Uz prijavu za praćenje rada organa za sprovođenje izbora prilaže se izvod iz Registra udruženja i spisak lica koja se prijavljuju za posmatrače rada organa na sprovođenju izbora za narodne poslanike (domaći posmatrači), na Obrascu NPRS-19/16.

(3) Udruženje može za posmatrača da prijavi samo punoletnog državljanina Republike Srbije.

(4) Udruženje ne može za posmatrača da prijavi kandidata za narodnog poslanika ili člana organa i tela angažovanih na sprovođenju izbora za narodne poslanike.

(5) Za praćenje rada Republičke izborne komisije, udruženje može da prijavi najviše dva posmatrača.

(6) Za praćenje rada pojedinog biračkog odbora, udruženje može da prijavi najviše jednog posmatrača, s tim da jedan posmatrač može da bude prijavljen za praćenje rada više biračkih odbora.

(7) Ispunjenost uslova za praćenje rada organa na sprovođenju izbora za narodne poslanike konstatuje predsedavajući na sednici Republičke izborne komisije, na osnovu izveštaja Radne grupe Republičke izborne komisije za posmatrače.

Strani posmatrači

Član 75

(1) Zainteresovane međunarodne i strane organizacije i udruženja koja žele da prate rad organa za sprovođenje izbora za narodne poslanike podnose prijavu Republičkoj izbornoj komisiji do 13. aprila 2016. godine, na Obrascu NPRS-20/16.

(2) Uz prijavu se prilaže i spisak lica koja se prijavljuju za posmatrače rada organa na sprovođenju izbora za narodne poslanike (strani posmatrači), kao i spisak prevodilaca koji će biti u pratnji prijavljenih posmatrača, na Obrascu NPRS-21/16.

(3) Prijavu i spisak posmatrača, Republička izborna komisija bez odlaganja dostavlja Ministarstvu spoljnih poslova, koje je dužno da svoje mišljenje o prijavi dostavi Republičkoj izbornoj komisiji u roku od tri dana od dana kada je prijavu primilo.

(4) Ako je mišljenje Ministarstva spoljnih poslova pozitivno, Radna grupa Republičke izborne komisije za posmatrače podneće izveštaj na sednici Republičke izborne komisije.

(5) Ispunjenost uslova da strani posmatrači prate rad organa na sprovođenju izbora za narodne poslanike konstatuje predsedavajući na sednici Republičke izborne komisije, na osnovu izveštaja Radne grupe Republičke izborne komisije za posmatrače.

Član 76

(1) Zainteresovani predstavnici stranih država koji žele da prate rad biračkih odbora podnose prijavu Republičkoj izbornoj komisiji preko Ministarstva spoljnih poslova, do 13. aprila 2016. godine, na Obrascu NPRS-20/16.

(2) Uz prijavu se prilaže i spisak lica koja se prijavljuju za posmatrače rada biračkih odbora na sprovođenju izbora za narodne poslanike (strani posmatrači), kao i spisak prevodilaca koji će biti u pratnji prijavljenih posmatrača, na Obrascu NPRS-21/16.

(3) Ministarstvo spoljnih poslova prosleđuje prijavu i spisak stranih posmatrača sa mišljenjem Republičkoj izbornoj komisiji u roku od tri dana od dana kada je prijavu primilo.

(4) Ako je mišljenje Ministarstva spoljnih poslova pozitivno, Radna grupa Republičke izborne komisije za posmatrače podneće izveštaj na sednici Republičke izborne komisije.

(5) Ispunjenost uslova da strani posmatrači prate rad organa na sprovođenju izbora za narodne poslanike konstatuje predsedavajući na sednici Republičke izborne komisije, na osnovu izveštaja Radne grupe Republičke izborne komisije za posmatrače.

Ovlašćenje i akreditacije

Član 77

(1) Po konstataciji o ispunjenosti uslova za praćenje rada organa na sprovođenju izbora za narodne poslanike, Republička izborna komisija podnosiocu prijave izdaje odgovarajuće ovlašćenje, a domaćim i stranim posmatračima i prevodiocima odgovarajuće akreditacije u koje se upisuju neophodni podaci iz spiska priloženog uz prijavu.

(2) Troškove praćenja rada organa za sprovođenje izbora za narodne poslanike snose podnosioci prijave čiji posmatrači prate izbore.

Položaj posmatrača

Član 78

(1) Posmatrači, kao i prevodioci u njihovoj pratnji, dužni su da akreditacije nose na vidnom mestu.

(2) Organi za sprovođenje izbora za narodne poslanike su dužni da posmatračima i prevodiocima u njihovoj pratnji omoguće nesmetano praćenje svake izborne radnje.

(3) Prevodilac nema pravo da na biračkom mestu boravi bez posmatrača u čijoj je pratnji.

(4) Republička izborna komisija i birački odbori dužni su da u zapisnicima o svom radu konstatuju prisustvo posmatrača.

Član 79

(1) Posmatrači rada Republičke izborne komisije u sedištu Republičke izborne komisije dužni su da se kreću u okviru ovlašćenja koja su dobili od Republičke izborne komisije.

(2) Posmatrači rada biračkog odbora dužni su da postupaju po pravilima o održavanju reda na biračkom mestu.

(3) Birački odbor može da udalji posmatrača s biračkog mesta ako se posmatrač ne pridržava pravila o održavanju reda na biračkom mestu, ako na biračkom mestu koristi mobilni telefon ili druga sredstva veza i komunikacija, a posebno ako se na bilo koji način meša u rad biračkog odbora.

(4) Birački odbor je dužan da o udaljenju posmatrača i razlozima za udaljenje odmah obavesti Republičku izbornu komisiju preko radnog tela.

(5) Republička izborna komisija može da posmatraču oduzme akreditaciju ako se posmatrač ne ponaša u okviru svojih ovlašćenja.

XIII SREDSTVA ZA SPROVOĐENJE IZBORA

Član 80

(1) Sredstva za sprovođenje izbora obezbeđena u budžetu Republike Srbije za 2016. godinu prema finansijskom planu ukupnih troškova koju je utvrdila Republička izborna komisija, mogu se koristiti za:

1) nabavku, štampanje i prevođenje izbornog materijala;

2) naknade za rad članova Republičke izborne komisije u stalnom i proširenom sastavu;

3) naknade za rad članova biračkih odbora u stalnom i proširenom sastavu;

4) naknade za rad članova radnih tela;

5) naknade za rad opštinskih/gradskih uprava na obavljanju poslova utvrđenih ovim uputstvom;

6) naknade za rad zaposlenih u Službi Narodne skupštine i drugih lica angažovanih da za Republičku izbornu komisiju obavljaju stručne i druge poslove u vezi sa sprovođenjem izbora;

7) naknade za službena putovanja predsednika i članova Republičke izborne komisije i njihovih zamenika, kao i zaposlenih u Službi Narodne skupštine i drugih lica angažovanih u vezi sa sprovođenjem izbora, u skladu s važećim propisima;

8) nabavku kancelarijskog i ostalog potrošnog materijala;

9) prevozničke, PTT, ugostiteljske i druge usluge.

(2) Nalogodavci za raspolaganje sredstvima su predsednik Republičke izborne komisije i sekretar Republičke izborne komisije.

XIV OBRASCI ZA SPROVOĐENJE POJEDINIH IZBORNIH RADNJI

Član 81

(1) Pojedine radnje pri sprovođenju izbora za narodne poslanike vršiće se prema obrascima koji su sastavni deo ovog uputstva:

1) Izborna lista kandidata za narodne poslanike Narodne skupštine (Obrazac NPRS-1/16);

2) Ovlašćenje da se u ime političke stranke podnese izborna lista kandidata za narodne poslanike Narodne skupštine (Obrazac NPRS-2/16);

3) Saglasnost nosioca izborne liste da bude nosilac izborne liste kandidata za narodne poslanike Narodne skupštine (Obrazac NPRS-3/16);

4) Izjava kojom se prihvata kandidatura za narodnog poslanika Narodne skupštine (Obrazac NPRS-4/16);

5) Spisak birača koji svojim potpisima podržavaju izbornu listu kandidata za narodne poslanike Narodne skupštine (Obrazac NPRS-5/16);

6) Izjava birača da podržava izbornu listu kandidata za narodne poslanike Narodne skupštine (Obrazac NPRS-6/2016);

7) Rešenje o utvrđivanju zbirne izborne liste kandidata za narodne poslanike Narodne skupštine (Obrazac NPRS-7/16);

8) Glasački listić za izbor narodnih poslanika Narodne skupštine (Obrazac NPRS-8/16);

9) Kontrolni list za proveru ispravnosti glasačke kutije (Obrazac NPRS-9/16);

10) Potvrda o izbornom pravu za glasanje van biračkog mesta (Obrazac NPRS-10/16);

11) Zapisnik o primopredaji izbornog materijala pre glasanja između koordinatora Republičke izborne komisije i radnog tela (Obrazac NPRS-11/16);

12) Zapisnik o primopredaji izbornog materijala pre glasanja između radnog tela i biračkog odbora (Obrazac NPRS-12/16);

13) Zapisnik o primopredaji izbornog materijala pre glasanja između koordinatora Republičke izborne komisije i biračkog odbora u inostranstvu (Obrazac NPRS-13/16);

14) Zapisnik o radu biračkog odbora na sprovođenju glasanja i utvrđivanju rezultata glasanja za izbor narodnih poslanika Narodne skupštine (Obrazac NPRS-14/16);

15) Zapisnik o primopredaji izbornog materijala posle glasanja između biračkog odbora i radnog tela (Obrazac NPRS-15/16);

16) Zapisnik o primopredaji izbornog materijala posle glasanja između radnog tela i koordinatora Republičke izborne komisije (Obrazac NPRS-16/16);

17) Zapisnik o primopredaji izbornog materijala posle glasanja između biračkog odbora u inostranstvu i koordinatora Republičke izborne komisije (NP-17/16);

18) Prijava domaćih posmatrača za praćenje rada organa za sprovođenje izbora za narodne poslanike (Obrazac NPRS-18/16);

19) Spisak lica prijavljenih za domaće posmatrače rada organa za sprovođenje izbora za narodne poslanike (Obrazac NPRS-19/16);

20) Prijava stranih posmatrača za praćenje rada organa za sprovođenje izbora za narodne poslanike (Obrazac NPRS-20/16);

21) Spisak lica prijavljenih za strane posmatrače rada organa za sprovođenje izbora za narodne poslanike (Obrazac NPRS-21/16);

22) Zapisnik o radu Republičke izborne komisije na utvrđivanju rezultata izbora za narodne poslanike Narodne skupštine (Obrazac NPRS-22/16);

23) Uverenje o izboru za narodnog poslanika Narodne skupštine (Obrazac NPRS-23/16).

XV ZAVRŠNE ODREDBE

Član 82

Stupanjem na snagu ovog uputstva prestaje da važi Uputstvo za sprovođenje izbora za narodne poslanike Narodne skupštine, raspisanih za 16. mart 2014. godine ("Službeni glasnik RS", broj 12/14).

Član 83

Ovo uputstvo stupa na snagu danom objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

 

Obrasce 1-23, koji su sastavni deo ovog uputstva objavljenog u "Sl. glasniku RS", br. 22/2016, možete pogledati OVDE