POKRAJINSKA SKUPŠTINSKA ODLUKAO IZRADI PROSTORNOG PLANA PODRUČJA POSEBNE NAMENE PREDELA IZUZETNIH ODLIKA "KARAŠ-NERA"("Sl. list AP Vojvodine", br. 10/2016) |
Pristupa se izradi Prostornog plana područja posebne namene Predela izuzetnih odlika "Karaš-Nera" (u daljem tekstu: Prostorni plan).
Utvrđuje se okvirna granica obuhvata Prostornog plana, a konačna granica njegovog obuhvata definisaće se nacrtom plana.
Područje u okviru granica Prostornog plana obuhvata deo teritorije opštine Bela Crkva, katastarske opštine Banatska Palanka 1, Banatska Palanka 2, Bela Crkva, Vračev Gaj 1, Vračev Gaj 2, Grebenac, Dupljaja, Kajtasovo, Kusić 1 i Kusić 2.
Površina područja - obuhvaćenog okvirnom granicom Prostornog plana - iznosi 230,71 km².
Okvirna granica Prostornog plana data je na grafičkom prikazu koji čini sastavni deo ove odluke.
Uslovi i smernice od značaja za izradu Prostornog plana sadržani su u planskim dokumentima višeg reda: u Prostornom planu Republike Srbije od 2010. do 2020. godine ("Službeni glasnik RS", broj 88/10) i u Regionalnom prostornom planu Autonomne pokrajine Vojvodine ("Službeni list APV", broj 22/11).
Planski i strateški dokumenti od značaja za izradu Prostornog plana jesu: Prostorni plan područja posebne namene Specijalnog rezervata prirode "Deliblatska peščara" ("Službeni glasnik RS", broj 8/06), Prostorni plan područja posebne namene međunarodnog vodnog puta E - 80 Dunav (Panevropski koridor VII "["Službeni glasnik RS", broj 14/15]) i Nacionalna strategija održivog korišćenja prirodnih resursa i dobara ("Službeni glasnik RS", broj 33/12).
Prostorni plan će biti zasnovan na planskoj, studijskoj, tehničkoj i drugoj dokumentaciji - kao rezultatima dosadašnjih istraživanja.
Za izradu Prostornog plana koristiće se topografske i katastarsko-topografske podloge, kao i druge podloge koje budu neophodne za njegovu izradu.
Planiranje, korišćenje, uređenje i zaštita prostora u obuhvatu Prostornog plana zasnivaće se na principima:
- održivosti razvoja svih aktivnosti u prostoru;
- zaštite životne sredine i održivog korišćenja zaštićene prirodne i kulturne baštine;
- očuvanja specifičnosti prostora i njegove ekološke povezanosti;
- razvoja predeonog i kulturnog identiteta i teritorijalne prepoznatljivosti;
- usklađenog razvoja sa susednim područjima, putem prostorno-funkcionalne integrisanosti sa okruženjem i prekograničnog povezivanja.
Vizija uređenja planskog područja jeste održivo korišćenje i zaštita prirodnih dobara i resursa i njihovo kvalitetno unapređivanje, u skladu s principima održivog razvoja.
Ciljevi planiranja, korišćenja, uređenja i zaštite planskog područja jesu postizanje racionalne organizacije i uređenja područja posebne namene u okviru planskog područja, usklađivanjem njegovog korišćenja s mogućnostima i ograničenjima u raspolaganju prirodnim i stvorenim vrednostima i potrebama socijalnog i ekonomskog razvoja:
- Zaštita i održivo korišćenje svih prirodnih i kulturnih vrednosti - zaštitom predela, zaštićenih područja i prirodnih resursa;
- Očuvanje diverziteta predela - obezbeđivanjem identiteta prostora;
- Očuvanje vrednosti predela - identifikacijom predeonih celina;
- Zaštita, racionalno korišćenje i unapređivanje stanja poljoprivrednog, šumskog i vodnog zemljišta i populacije flore i faune;
- Definisanje načina korišćenja građevinskog zemljišta, u skladu sa uslovima zaštite prirode;
- Postizanje racionalne organizacije i uređenja prostora, u skladu s mogućnostima i ograničenjima prirodnih i stvorenih vrednosti, s ciljem dugoročnog socijalnog i ekonomskog razvoja;
- Obezbeđenje adekvatne prevencije, minimiziranja, monitoringa i kontrole svih oblika zagađivanja.
Koncepcija planiranja, korišćenja, uređenja i zaštite planskog područja podrazumeva obezbeđenje prostornih uslova za realizacuju koncepta trajno održivog i uravnoteženog razvoja korišćenja, uređenja i zaštite područja posebne namene u okviru obuhvata Prostornog plana, koje će činiti Predeo izuzetnih odlika "Karaš-Nera" i prirodna dobra u zonama uticaja na ova zaštićena područja.
Efektivan rok za izradu Prostornog plana jeste 15 (petnaest) meseci, od dana stupanja na snagu ove Odluke.
Sredstva za izradu Prostornog plana obezbeđuju se iz budžeta Autonomne pokrajine Vojvodine.
Nacrt Prostornog plana biće izložen na javni uvid u trajanju od 30 dana u opštini Bela Crkva i u Pokrajinskom sekretarijatu za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine u Novom Sadu, Bulevar Mihajla Pupina broj 16.
Sastavni deo ove odluke jeste Odluka o izradi strateške procene uticaja Prostornog plana područja posebne namene Predela izuzetnih odlika "Karaš-Nera" na životnu sredinu.
Izveštaj o strateškoj proceni uticaja Prostornog plana na životnu sredinu jeste sastavni deo njegove analitičko-dokumentacione osnove.
Nosilac izrade Prostornog plana jeste Pokrajinski sekretarijat za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine Novi Sad, Bulevar Mihajla Pupina broj 16.
Obrađivač Prostornog plana jeste Javno preduzeće za prostorno i urbanističko planiranje i projektovanje "Zavod za urbanizam Vojvodine" Novi Sad, Železnička broj 6/III.
Organi, organizacije i javna preduzeća - ovlašćeni da utvrđuju posebne uslove za zaštitu i uređenje prostora i izgradnju objekata u fazi izrade plana - dužni su da po zahtevu nosioca izrade plana, u roku od 30 dana, dostave sve tražene podatke, bez naknade.
Prostorni plan biće sačinjen u šest (6) primerka u analognom i šest (6) primeraka u digitalnom obliku. Prostorni plan će se čuvati potpisan u analognoj i u digitalnoj formi, i to: u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture (jedan primerak), u Skupštini Autonomne pokrajine Vojvodine (jedan primerak), u Pokrajinskom sekretarijatu za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine (dva primerka), u Opštini Bela Crkva (jedan primerak) i u arhivi obrađivača (jedan primerak).
Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Autonomne pokrajine Vojvodine".