PRAVILNIK

O PRENOSU SREDSTAVA IZ BUDŽETA GRADA SOMBORA MESNIM ZAJEDNICAMA NA TERITORIJI GRADA SOMBORA

("Sl. list Grada Sombora", br. 4/2016)

Član 1

Pravilnikom o prenosu sredstava iz budžeta grada Sombora mesnim zajednicama na teritoriji grada Sombora, kao indirektnim korisnicima budžeta grada (u daljem tekstu: Pravilnik) uređuje se način utvrđivanja plata, dodataka, naknada i drugih primanja zaposlenih u mesnim zajednicama.

Član 2

Iz budžeta grada Sombora finansiraju se plate sledećih zaposlenih u mesnim zajednicama:

- sekretar mesne zajednice,

- administrativno-knjigovodstveni poslovi u mesnim zajednicama naseljenih mesta,

- radnik na poslovima vodosnabdevanja u mesnim zajednicama onih naseljenih mesta, u kojima mesna zajednica ima obavezu održavanja vodovoda.

Član 3

Osnov za prenos sredstava za plate zaposlenih u mesnim zajednicama čine koeficijenti za obračun i isplatu plata utvrđeni Uredbom o koeficijentima za obračun i isplatu plata imenovanih i postavljenih lica i zaposlenih u državnim organima ("Sl. glasnik RS", broj 44/2008-prečišćen tekst i 2/2012), prema kojoj se vrši obračun i isplata plata zaposlenih u Gradskoj upravi grada Sombora i Zaključak Gradskog veća grada Sombora br.06-44/2012-III od 13.03.2012. godina, i to:

- sekretar mesne zajednice sa IV stepenom stručne spreme

11,39 koeficijenta

- sekretar mesne zajednice sa visokim obrazovanjem I stepena

14,00 koeficijenta

- sekretar mesne zajednice sa visokim obrazovanjem II stepena

17,85 koeficijenta

- administrativno-knjigovodstveni poslovi sa IV stepenom stručne spreme

11,39 koeficijenta

- administrativno-knjigovodstveni poslovi sa visokim obrazovanjem II stepena

17,85 koeficijenta

- radnik na poslovima vodosnabdevanja sa završenom osnovnom školom

8,23 koeficijenta

- radnik na poslovima vodosnabdevanja sa III stepenom stručne spreme

10,64 koeficijenta

- radnik na poslovima vodosnabdevanja sa IV stepenom stručne spreme

11,39 koeficijenta

Koeficijent izražava složenost poslova, odgovornost, uslove rada, i u sebi sadrži dodatak na ime naknade za ishranu u toku rada i regresa za korišćenje godišnjeg odmora.

Savet mesne zajednice će svojom odlukom utvrditi visinu dodataka u okviru koeficijenta iz stava 1. ovog člana.

Član 4

Sredstva iz člana 3. Pravilnika prenose se Mesnim zajednicama prema odgovarajućim i pripadajućim koeficijentima zaposlenih, u skladu sa finansijskim planovima svake mesne zajednice pojedinačno, a do visine sredstava za isplatu plata zaposlenih odobrenih od strane direktnog budžetskog korisnika za svaku mesnu zajednicu pojedinačno.

Prenos napred navedenih sredstava mesnim zajednicama vrši se obračunavanjem koeficijenata u bruto iznosu, a po neto vrednosti koeficijenta koja se isplaćuje zaposlenima u Gradskoj upravi grada Sombora, a na osnovu podnetog zahteva.

Član 5

Utvrđeni koeficijenti za sekretara MZ uvećavaju se za 10%, po osnovu rukovođenja i koordinacije najsloženijim aktivnostima.

Član 6

Gradsko veće može privremeno da obustavi prenos sredstva za isplatu plata zaposlenih u mesnim zajednicama u sledećim slučajevima :

- neobavljanja poslova iz svoje nadležnosti

- nepostupanja po ovom Pravilniku, zaključcima i nalozima Gradskog Veća.

Gradsko veće, nakon utvrđivanja ispunjenosti obaveza mesne zajednice u pogledu obavljanja poslova i postupanja po nalogu Gradskog veća utvrdiće prestanak osnova za privremenu obustavu prenosa sredstava za plate iz Budžeta grada Sombora.

Član 7

Zaposlena lica u mesnim zajednicama imaju pravo na naknadu troškova prevoza u javnom saobraćaju (gradski, prigradski, međugradski) radi odlaska na rad i povratka sa rada u visini cene radničke mesečne prevozne karte u javnom saobraćaju prema cenovniku AD "Severtrans" Sombor i u skladu sa Ugovorom kojim je AD "Severtrans" Sombor ovlašćeni prevoznik na teritoriji grada Sombora, a prema stvarnom mestu boravka i planiranom broju radnih dana svakog zaposlenog u godini.

Pravo na upotrebu sopstvenog vozila u službene svrhe pripada sekretaru i predsedniku mesne zajednice.

Član 8

Mesne zajednice nemaju pravo da sklapaju ugovore za upotrebu mobilnih telefona sa mobilnim operaterima.

Sekretarima mesnih zajednica se odobrava korišćenje mobilnog telefona u službene svrhe, a na teret budžetskih sredstava najviše do 2.000,00 dinara u bruto iznosu mesečno i to putem postpejd kartice.

Ako zaduženje na računima korisnika mobilnih telefona prelazi iznos iz prethodnog stava, korisnici su dužni da ih samostalno izmire u roku označenom na računu, a ukoliko ovaj iznos ne uplate po dospeću računa, mesnoj zajednici za sledeći mesec će odobrena sredstva za korišćenje mobilnog telefona biti umanjena srazmerno prekoračenom iznosu iz prethodnog meseca.

Član 9

Mesnim zajednicama se odobrava korišćenje redovnog službenog (fiksnog) telefona na teret budžetskih sredstava najviše do ukupno 4.000,00 dinara mesečno, bez obzira na broj telefonskih priključaka.

Mesnim zajednicama se odobrava korišćenje internet usluga u službene svrhe, na teret budžetskih sredstava najviše do 50% iznosa odobrenog za korišćenje redovnog službenog (fiksnog) telefona.

Ako zaduženje na računu korisnika redovnog službenog (fiksnog) telefona prelazi iznos iz prethodnog stava, zaposleni koji je odgovoran za prekoračenje iznosa na računu, dužan je da samostalno izmiri razliku u dugovanju u roku označenom na računu, a ukoliko ovaj iznos ne uplati po dospeću računa, mesnoj zajednici za sledeći mesec će odobrena sredstva za korišćenje redovnog službenog(fiksnog) telefona biti umanjena srazmerno prekoračenom iznosu iz prethodnog meseca.

Ukoliko se ne može utvrditi ko je u mesnoj zajednici odgovoran za prekoračenje iznosa iz stava 1. ovog člana, svi zaposleni u mesnoj zajednici su dužni da solidarno izmire razliku u dugovanju na način opisan u stavu 3. ovog člana.

Član 10

Zaposlenim licima u zavisnosti od raspoloživih sredstava u budžetu grada Sombora, može da se isplati pomoć u sledećim slučajevima:

1. duže ili teže bolesti lica ili člana njegove uže porodice (bračni drug i deca),

2. nabavke ortopedskih pomagala i aparata za rehabilitaciju lica ili člana njegove uže porodice (bračni drug i deca),

3. zdravstvene rehabilitacije lica,

4. nastanka teže invalidnosti lica,

5. nabavke lekova za zaposlena lica ili člana njihove uže porodice (bračni drug i deca),

6. smrti zaposlenog lica ili člana njihove uže porodice (bračni drug i deca), najviše do neoporezivog iznosa, uz priloženi račun,

7. smrti roditelja zaposlenog lica, najviše do 25.000,00 dinara, uz priloženi račun.

Pomoć u slučajevima utvrđenim u tačkama 1. - 5. prethodnog stava, priznaje se u onim slučajevima kada se određeni lek ne nalazi na pozitivnoj listi, odnosno medicinski tretman ne može obaviti u državnim zdravstvenim ustanovama. Pomoć se priznaje na osnovu računa ili predračuna, kao i medicinske dokumentacije iz koje je vidljivo da je određeni lek odnosno određeni medicinski tretman propisan od strane lekara, licima iz prethodnog stava.

Dokumentacija iz stava 2. ovog člana ne sme da bude starija od 30 dana.

Visina pomoći u toku godine u slučajevima utvrđenim u stavu 1. tačke 1. - 5. ovog člana može po zaposlenom da iznosi najviše do visine tri prosečne neto zarade po zaposlenom u Republici Srbiji prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike.

Zaposleni imaju pravo na jubilarnu novčanu nagradu u visini prosečne neto zarade po zaposlenom u Republici Srbiji prema poslednjem objavljenom podatku organa nadležnog za poslove statistike, s tim što se visina novčane nagrade uvećava za 25% pri svakom narednom ostvarivanju tog prava.

Jubilarnom godinom rada smatra se godina u kojoj zaposleno lice navršava 10, 20, 30 i 40 godina rada provedenih u radnom odnosu u mesnoj zajednici.

Izuzetno, ako zaposlenom licu prestaje radni odnos u mesnoj zajednici, a ostvario je pravo na jubilarnu nagradu, nagrada će se takvom licu isplatiti nakon prestanka radnog odnosa ili njegovom nasledniku.

Član 11

Mesne zajednice imaju pravo da svoja zaposlena lica dodatno osiguraju od nesrećnog slučaja pod najpovoljnijim uslovima za mesnu zajednicu, koje osiguravajuća kuća nudi.

Član 12

Mesne zajednice imaju pravo da osiguraju svoje poslovne prostorije, u slučaju da iste nisu osigurane od strane Gradske uprave grada Sombora.

Osiguranje se vrši pod najpovoljnijim uslovima za mesnu zajednicu, koje osiguravajuća kuća nudi.

Član 13

Mesnim zajednicama se odobrava nabavka kancelarijskog materijala, potrebnog za obavljanje poslova iz njihove nadležnosti, najviše do 50.000,00 dinara na godišnjem nivou.

Član 14

Mesnim zajednicama se odobrava nabavka materijala za održavanje higijene u službenim prostorijama, najviše do 40.000,00 dinara na godišnjem nivou.

Član 15

Mesnim zajednicama se odobrava nabavka goriva za potrebe radnih mašina koje nisu na korišćenju u JKP "Prostor" Sombor i službenih vozila, koje se koriste u mesnim zajednicama.

Prilikom podnošenja zahteva za nabavku goriva, mesna zajednica je dužna da istovremeno podnosi i izveštaj o angažovanju radnih mašina koje nisu na korišćenju u JKP "Prostor" Sombor za prethodni mesec uz priložene odgovarajuće radne naloge.

Član 16

Mesne zajednice imaju pravo na prenos sredstava iz budžeta grada na ime naknade troškova reprezentacije do iznosa od 1,5 % od ukupnog iznosa sredstava odobrenog iz budžeta grada Sombora.

Član 17

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Sombora".

Stupanjem na snagu ovog Pravilnika prestaje da važi Pravilnik o prenosu sredstava iz budžeta grada Sombora mesnim zajednicama na teritoriji grada Sombora (akt broj 6/2013) i Rešenje o kriterijumima i merilima za finansiranje iz budžeta grada Sombora plata zaposlenih u mesnim zajednicama na teritoriji Grada Sombora (akt br. 401-88/2012-II, 401-283/2012-II, 401-1048/2012-II, 401-240/2013-II i 401-924/2013-II).