ODLUKAO DONOŠENJU METODOLOGIJE ZA ODREĐIVANJE TROŠKOVA PRIKLJUČENJA NA SISTEM ZA TRANSPORT I DISTRIBUCIJU PRIRODNOG GASA("Sl. glasnik RS", br. 42/2016) |
1. Donosi se Metodologija za određivanje troškova priključenja na sistem za transport i distribuciju prirodnog gasa, koja je odštampana uz ovu odluku i čini njen sastavni deo.
2. Danom stupanja na snagu ove odluke prestaje da važi Odluka o utvrđivanju Metodologije za određivanje troškova priključenja na sistem za transport i distribuciju prirodnog gasa i Metodologija za određivanje troškova priključenja na sistem za transport i distribuciju prirodnog gasa ("Službeni glasnik RS", broj 77/12).
3. Ovu odluku objaviti u "Službenom glasniku Republike Srbije".
4. Ova odluka stupa na snagu 1. maja 2016. godine.
METODOLOGIJA
ZA ODREĐIVANJE TROŠKOVA PRIKLJUČENJA NA SISTEM ZA TRANSPORT I DISTRIBUCIJU PRIRODNOG GASA
Ovom metodologijom utvrđuju se način i bliži kriterijumi za obračun troškova priključenja objekta krajnjeg kupca i proizvođača prirodnog gasa, odnosno biogasa na sistem za transport prirodnog gasa (radnog pritiska većeg od 16 bara), odnosno distributivni sistem (radnog pritiska 16 bara i nižeg), u zavisnosti od mesta priključenja, odobrenog kapaciteta, potrebe za izvođenjem radova, potrebe za ugrađivanjem neophodne opreme, uređaja i materijala, drugih objektivnih kriterijuma, kao i način, postupak i rokove za dostavljanje podataka i dokumentacije Agenciji za energetiku Republike Srbije.
Pojmovi koji se koriste u ovoj metodologiji imaju sledeće značenje:
1) Granična udaljenost od mreže - udaljenost od mreže do koje se varijabilni troškovi obračunavaju za tipsku udaljenost od mreže;
2) Mreža - cevovodi međusobno funkcionalno povezani u jednu tehničko-tehnološku celinu koji čine deo sistema;
3) Objekat - objekat krajnjeg kupca i proizvođača prirodnog gasa, odnosno biogasa koji se priključuje na sistem;
4) Operator sistema - operator transportnog sistema prirodnog gasa, odnosno operator distributivnog sistema prirodnog gasa;
5) Podnosilac zahteva - krajnji kupac ili proizvođač prirodnog gasa, odnosno biogasa koji u propisanom postupku zahteva izdavanje odobrenja za priključenje objekta na sistem;
6) Priključak - skup vodova, opreme i uređaja, uključujući merni uređaj, kojima se instalacija objekta fizički povezuje sa najbližom tačkom u sistemu u kojoj je priključenje tehnički i pravno moguće;
7) Sistem - sistem za transport prirodnog gasa, odnosno distributivni sistem prirodnog gasa;
8) Udaljenost objekta od mreže - stvarno rastojanje od najbliže tačke na postojećem sistemu u kojoj je priključenje tehnički i pravno moguće, mereno trasom voda, do vertikalnog nosača mernog uređaja. Najbližom tačkom na distributivnoj mreži smatra se tačka na gasovodu na strani ulice na kojoj se nalazi objekat koji se priključuje i ne uključuje prelaz preko ulice, osim ako se ulica prelazi radi priključenja samo jednog objekta i prečnik cevi na mestu prelaza dimenzioniše samo za taj objekat;
9) Tipska udaljenost od mreže - obračunska veličina za utvrđivanje troškova izgradnje tipskog priključka;
10) Tržišna cena - cena postignuta pod najpovoljnijim uslovima u propisanom postupku nabavke dobara, usluga i radova, iskazana bez PDV-a (osim cena motornih goriva koje se iskazuju sa PDV-om). Tržišna cena elementa strukture troškova priključenja tipskim priključkom je cena dobijena pod najpovoljnijim uslovima u propisanom postupku nabavke koja je po fizičkom obimu najveće pribavljanje dobara, usluga i radova u godini u kojoj operator sistema donosi akt o visini troškova priključenja tipskim priključcima, odnosno u godini u kojoj je vršio poslednje ovakvo pribavljanje, a na osnovu ispostavljenih računa i situacija dobavljača;
11) Cena koštanja - cena koju utvrđuje operator sistema kada elemente strukture troškova priključenja obezbeđuje u vlastitoj režiji i koja ima isto značenje kao u Međunarodnom računovodstvenom standardu 16, a koja se na ovaj način obračunava za sve kategorije tipskog priključka u vreme donošenja akta o visini troškova priključenja;
12) Cena koštanja radnog časa - cena utvrđena prema normiranom stepenu i vrsti stručne spreme lica koja izvode radove na osnovu bruto zarade sa doprinosima na teret poslodavca za lica angažovana na izvođenju radova, obračunata za mesec koji prethodi mesecu u kome se donosi akt o visini troškova priključenja, podeljena sa brojem časova rada u tom mesecu.
Ostali pojmovi upotrebljeni u ovoj metodologiji imaju isto značenje kao i u Zakonu o energetici.
III KRITERIJUMI ZA ODREĐIVANJE TROŠKOVA PRIKLJUČENJA, STRUKTURA TROŠKOVA PRIKLJUČENJA I VRSTE PRIKLJUČKA
III.1. Kriterijumi za određivanje troškova priključenja
Troškovi priključenja određuju se na osnovu kriterijuma odobrenog kapaciteta, mesta priključenja, vrste uređaja, opreme i materijala koje je potrebno ugraditi, vrste i obima radova koje je potrebno izvesti radi priključenja objekta na sistem, kao i drugih objektivnih kriterijuma kojima se stvaraju uslovi za priključenje.
Troškovi priključenja utvrđuju se prema tržišnoj ceni uređaja, opreme, materijala, radova, usluga i dr. pribavljenih u postupku nabavke dobara, usluga i radova u skladu sa zakonom, odnosno prema njihovoj ceni koštanja, kada ih operator sistema obezbeđuje u vlastitoj režiji.
III.2. Struktura troškova priključenja
Troškovi priključenja obuhvataju:
1) troškove projektovanja i pribavljanja potrebne dokumentacije;
2) troškove nabavke uređaja, opreme i materijala;
3) troškove izvođenja radova;
4) troškove stručnih i operativnih poslova koje je neophodno izvršiti radi priključenja objekta na sistem;
5) deo troškova sistema nastalih zbog priključenja objekta na sistem (u daljem tekstu: deo troškova sistema).
Troškovi iz stava 1. ove tačke čine elemente strukture troškova priključenja.
U zavisnosti od radnog pritiska mreže na koju se objekat priključuje, maksimalnog kapaciteta mernog uređaja, načina priključenja i broja mernih uređaja koji se postavljaju u jednom objektu i povezuju sa jednim regulacionim uređajem, priključenje objekta na sistem obezbeđuje se izgradnjom priključka koji može biti:
1) tipski priključak;
2) individualni priključak;
3) grupni priključak.
IV NAČIN ODREĐIVANJA TROŠKOVA PRIKLJUČENJA
Tipski priključak je priključak na distributivnu mrežu (polietilensku ili čeličnu) radnog pritiska manjeg od 6 bar sa kućnim merno-regulacionim setom (u daljem tekstu: KMRS) maksimalnog kapaciteta ne većeg od 10 m³/h, u koji se ugrađuje tipizirana, odnosno standardizovana oprema, uređaji i materijali i pri čijoj se izgradnji izvode standardni radovi.
U zavisnosti od maksimalnog kapaciteta KMRS, odnosno tipa merača, utvrđuju se sledeće kategorije tipskog priključka:
Redni broj |
Tip merača |
Maksimalni kapacitet |
1. |
G - 2.5 |
4 m³/h |
2. |
G - 4 |
6 m³/h |
3. |
G - 6 |
10 m³/h |
IV.1.1. Način određivanja troškova priključenja
IV.1.1.1. Troškovi izgradnje tipskog priključka određuju se za svaku kategoriju tipskog priključka na osnovu:
- uprosečenih troškova projektovanja i pribavljanja potrebne dokumentacije,
- normirane i uprosečene količine tipizirane opreme, uređaja i materijala koje je neophodno ugraditi,
- uprosečenih troškova radova,
- uprosečenih troškova stručnih i operativnih poslova koje je neophodno izvršiti radi priključenja objekta na mrežu.
Troškovi izgradnje tipskog priključka su fiksni i varijabilni.
Fiksni troškovi izgradnje tipskog priključka obuhvataju troškove koji ne zavise od udaljenosti objekta od mreže.
Varijabilni troškovi izgradnje tipskog priključka obuhvataju troškove koji zavise od udaljenosti objekta od mreže i iskazuju se po dužnom metru, a obračunavaju se:
- ako je udaljenost od mreže manja ili jednaka graničnoj udaljenosti - za tipsku udaljenost,
- ako je udaljenost od mreže veća od granične udaljenosti - vrednost obračunata za tipsku udaljenost uvećava se za vrednost obračunatu za razliku stvarne i granične udaljenosti.
Tipska udaljenost od mreže jednaka je prosečnoj udaljenosti objekata od mreže na svim mrežama radnog pritiska manjeg od 6 bar, mereno trasom voda i iznosi najviše 12 metara.
Granična udaljenost od mreže utvrđuje se kao umnožak broja 1,67 i tipske udaljenosti od mreže mereno trasom voda i iznosi najviše 20 metara.
IV.1.1.1.1. Troškovi projektovanja i pribavljanja potrebne dokumentacije
Troškovi projektovanja i pribavljanja potrebne dokumentacije obuhvataju troškove izrade idejnog projekta kućnog gasnog priključka, troškove geodetskog snimanja priključka, troškove provođenja u katastru vodova i provođenja promena na planu katastra vodova. Troškovi projektovanja i pribavljanja potrebne dokumentacije u celini su fiksni troškovi.
IV.1.1.1.1.1. Trošak izrade idejnog projekta kućnog gasnog priključka obračunava se na osnovu tržišne cene po jednom idejnom projektu, pri čemu ova cena ne može biti veća od 2,5 radna časa inženjera zaposlenog kod operatora sistema. Kada operator sistema izrađuje projekat u vlastitoj režiji, cena koštanja jednog idejnog projekta kućnog gasnog priključka utvrđuje se kao umnožak vrednosti radnog časa prema normiranom stepenu i vrsti stručne spreme lica koje izrađuje projekat i najviše 2,5 radna časa.
IV.1.1.1.1.2. Troškovi geodetskog snimanja priključka, troškovi provođenja u katastru vodova i provođenja promena na planu katastra vodova, obračunavaju se prema tržišnim cenama, a najviše do iznosa iz zvaničnog cenovnika Republičkog geodetskog zavoda.
IV.1.1.1.2. Troškovi nabavke opreme, uređaja i materijala
Troškovi opreme, uređaja i materijala obuhvataju troškove nabavke opreme, uređaja i materijala koji se ugrađuju, u skladu sa tehničkim propisima i pravilima rada sistema na koji se objekat priključuje.
Troškovi opreme, uređaja i materijala obračunavaju se kao umnožak utvrđene količine opreme, uređaja i materijala i tržišne cene, odnosno cene koštanja u slučaju kada operator sistema izrađuje opremu, uređaje i materijal u vlastitoj režiji.
Troškovi opreme, uređaja i materijala mogu biti fiksni i varijabilni.
IV.1.1.1.3. Troškovi radova
Troškovi radova obuhvataju troškove rada lica, troškove upotrebe mašina, specijalnih alata, opreme i troškove upotrebe vozila.
IV.1.1.1.3.1. Troškovi rada lica angažovanih na izvršenju neophodnih standardnih radova se obračunavaju kao umnožak utvrđene tržišne cene iskazane po utvrđenoj jedinici mere i normiranog broja radnih časova neophodnih za izvođenje ovih radova ili normiranog utroška po jedinici mere, odnosno, u slučaju kada operator sistema izvodi radove u vlastitoj režiji, cene koštanja radnog časa prema normiranom stepenu i vrsti stručne spreme lica koja izvode radove i normiranog broja radnih časova neophodnih za izvođenje ovih radova. Standardno predviđeni građevinski radovi obuhvataju: iskopavanje rova, zatrpavanje rova peskom i zemljom i vraćanje javne površine u prvobitno stanje.
IV.1.1.1.3.2. Troškovi upotrebe mašina sa rukovaocem koje se koriste u svrhu izgradnje priključka, obračunavaju se kao umnožak tržišne cene motornog dizel goriva i količine od 15 litara tog goriva, a troškovi upotrebe specijalnih alata i opreme sa rukovaocem se obračunavaju kao 15% od troškova upotrebe mašina sa rukovaocem koji su obračunati u skladu sa ovom tačkom.
IV.1.1.1.3.3. Troškovi vozila sa vozačem koja se koriste u svrhu priključenja, obračunavaju se kao umnožak tržišne cene motornog benzina i 30 litara tog motornog goriva.
IV.1.1.1.3.4. Troškovi iz tačke IV.1.1.1.3.1. mogu biti fiksni i varijabilni troškovi. Troškovi iz tač. IV.1.1.1.3.2. i IV.1.1.1.3.3. su u celini fiksni.
IV.1.1.1.4. Troškovi stručnih i operativnih poslova
Troškovi stručnih i operativnih poslova koje je neophodno izvršiti radi priključenja objekta na sistem obuhvataju: troškove utvrđivanja tehničkih uslova za izgradnju priključka (utvrđivanje lokacije KMRS i trase priključka), stručni nadzor nad izvođenjem građevinskih i mašinsko-montažnih radova, svi u trajanju od po najviše 45 min po priključku i tehnički pregled unutrašnje gasne instalacije pred prvo puštanje gasa u objekat.
Troškove stručnih i operativnih poslova čine troškovi rada koji se obračunavaju na osnovu njihove tržišne cene, a u slučaju kada operator sistema izvodi ove radove u vlastitoj režiji, na osnovu cene koštanja radnog časa prema normiranom stepenu i vrsti stručne spreme lica koja se angažuju na priključenju i normiranog broja radnih časova neophodnih za izvođenje ovih radova.
Troškovi stručnih i operativnih poslova su u celini fiksni.
IV.1.1.2. Deo troškova sistema se utvrđuje na osnovu maksimalnog kapaciteta KMRS, visine jediničnog troška za kapacitet i stepena iskorišćenosti distributivne mreže na koju se objekat priključuje.
Operator sistema može da utvrdi stepen iskorišćenosti mreže za svaku mrežu ponaosob ili jedinstvenu vrednost za sve mreže radnog pritiska p<6 bar, ali ne može da kombinuje oba načina utvrđivanja stepena iskorišćenosti mreže.
Ako je podnosilac zahteva snosio troškove izgradnje dela mreže u cilju stvaranja tehničkih uslova za priključenje svog objekta, deo troškova sistema se ne obračunava.
IV.1.2. Način obračuna troškova priključenja
IV.1.2.1. Troškovi priključenja se obračunavaju prema sledećoj formuli:
Ttpi= TPD + TKMRSi + TOO + TR + TSO + DTStpi = TItpi + DTStpi
gde su:
i - kategorija tipskog priključka određena prema kriterijumima utvrđenim ovom metodologijom,
Ttpi - troškovi priključenja tipskim priključkom i-te kategorije,
TItpi - troškovi izgradnje tipskog priključka i-te kategorije,
DTStpi - deo troškova sistema tipskog priključka i-te kategorije.
Kada se tipski priključak gradi istovremeno sa izgradnjom distributivne mreže, troškovi priključenja se umanjuju za 20% troškova izgradnje priključka za tipsku udaljenost od mreže i obračunavaju se na osnovu sledećih formula:
a) za udaljenost od mreže manju ili jednaku tipskoj:
Ttpi = 0,8 * TItpi + DTStpi
b) za udaljenost od mreže veću od granične udaljenosti:
DTtpi = 0,8 * TItpi + DTStpi + JVT * RU
IV.1.2.1.1. Troškovi izgradnje priključka
IV.1.2.1.1.1. Troškovi izgradnje tipskog priključka i-te kategorije čija je udaljenost od mreže manja ili jednaka graničnoj udaljenosti su:
TItpi = TPD + TKMRSi + TOO + TR + TSO
gde su:
TPD - troškovi projektovanja i pribavljanja potrebne dokumentacije,
TKMRSi - troškovi KMRS i-te kategorije priključka,
TOO - troškovi ostale neophodne opreme, uređaja i materijala za izradu priključka,
TR - troškovi radova izvršenih na priključku,
TSO - troškovi stručnih i operativnih poslova koje je neophodno izvršiti radi priključenja objekta na mrežu,
pri čemu je:
TOO = FTOO + JVTO * TU i
TR = FTR + JVTR * TU
odnosno,
Ttpi = TPD + TKMRSi + (FTOO+JVTO * TU)+(FTR+JVTR * TU) + TSO + DTStpi (1)
pri čemu su:
FTOO - fiksni troškovi ostale neophodne opreme, uređaja i materijala,
JVTO - jedinični varijabilni troškovi neophodne opreme, uređaja i materijala (u dinarima po metru),
TU - tipska udaljenost od mreže,
FTR - fiksni troškovi izvršenih radova,
JVTR - jedinični varijabilni troškovi izvršenih radova (u dinarima po metru).
Formula (1), posle grupisanja troškova na fiksne i varijabilne, svodi se na sledeći izraz:
Ttpi = TKMRSi + OFT + JVT * TU + DTStpi
gde su:
OFT - ostali fiksni troškovi (bez troškova KMRS) i
JVT - jedinični varijabilni troškovi u dinarima po metru),
a izračunavaju se kao:
OFT = TPD + FTOO + FTR + TSO
JVT = JVTO + JVTR
IV.1.2.1.1.2. Ukoliko je udaljenost objekta od mreže veća od granične udaljenosti, troškovi priključenja se obračunavaju primenom sledeće formule:
DTtpi = Ttpi + JVT * RU
pri čemu su:
DTtpi - ukupni troškovi priključenja i-te kategorije tipskog priključka kada je udaljenost objekta od mreže veća od granične udaljenosti mreže, a
RU - razlika između udaljenosti objekta od mreže mereno trasom voda i granične udaljenosti.
IV.1.2.1.2. Deo troškova sistema
Deo troškova sistema se izračunava na osnovu maksimalnog kapaciteta KMRS, visine jediničnog troška za kapacitet i stepena iskorišćenosti kapaciteta mreže na koju se objekat priključuje:
DTStp = KAPtp * Ktp * (1 - SIM) (din), za SIM ≤ 0,60,
DTStp = 0 za SIM > 0,60
gde su:
DTStp - deo troškova sistema,
KAPtp - maksimalni kapacitet KMRS tipskog priključka (m3/h),
KTP - jedinični trošak za kapacitet, odnosno koeficijent za koji se utvrđuje vrednost
|
SIM - stepen iskorišćenosti kapaciteta mreže na koju se objekat priključuje, koji se izračunava na osnovu formule:
SIM = IKM/PKM
gde su:
IKM - iskorišćeni kapacitet mreže,
PKM - projektovani kapacitet distributivne mreže na koju se objekat priključuje.
Iskorišćeni kapacitet mreže izračunava se prema formuli:
IKM = UKtp + å OKip + å MKgp
gde su:
UKtp - ukupni kapacitet izgrađenih tipskih priključaka na mreži na koju se objekat priključuje;
∑OKip - suma odobrenih kapaciteta svih individualnih priključaka na mreži na koju se objekat priključuje,
∑MKgp - suma maksimalnih kapaciteta regulacionih uređaja grupnih priključaka na mreži na koju se objekat priključuje.
UKtp izračunava se prema formuli:
UKtp = BRitp * 1,2 (m3/h)
gde je:
BRitp - ukupan broj izgrađenih tipskih priključaka na mreži na koju se objekat priključuje.
IV.1.2.2. Osnovi za umanjenje i uvećanje troškova priključenja
IV.1.2.2.1. Ako podnosilac zahteva, na osnovu utvrđenih uslova i saglasnosti operatora sistema na čiju se mrežu priključuje, izvede radove na priključenju u vlastitoj režiji, troškovi priključenja se umanjuju za iznos troškova koji odgovara tim pozicijama. Radovi se izvode uz stručni nadzor operatora sistema.
IV.1.2.2.2. Kada je priključak delimično izgrađen na trošak podnosioca zahteva pre izdavanja rešenja kojim se odobrava priključenje, troškovi priključenja se umanjuju za troškove onih pozicija odnosno elemenata strukture troškova priključenja koje je podnosilac zahteva imao pre izdavanja rešenja.
IV.1.2.2.3. U slučaju da vraćanje javne površine u prvobitno stanje ne iziskuje asfaltiranje, trošak priključenja se umanjuje za iznos troškova asfaltiranja po pozicijama iz tač. IV.1.1.1.2. i IV.1.1.1.3.1. ove metodologije.
IV.1.2.2.4. Ako se, na zahtev podnosioca zahteva, prilikom izgradnje tipskog priključka koristi oprema višeg standarda od one koju operator koristi kao tipiziranu u smislu ove metodologije troškovi priključenja se uvećavaju za razliku stvarnih troškova zahtevane opreme i uprosečenih troškova tipizirane opreme.
IV.1.2.2.5. Ako se, na zahtev podnosioca zahteva, prilikom izgradnje tipskog priključka, izvode građevinski radovi koji su višeg standarda od onog koje je operator standardno izvodi, troškovi priključenja se uvećavaju za razliku stvarnih troškova zahtevanih radova i troškova normiranih radova utvrđenih u skladu sa ovom metodologijom.
IV.1.2.2.6. Ako je zbog priključenja jednog objekta podnosioca zahteva potrebno izvesti prelaz preko ulice, pri čemu se prečnik cevi dimenzioniše isključivo za njegove potrebe, troškovi priključenja se uvećavaju za troškove prelaza preko ulice.
IV.1.2.2.7. Ako priključenje konkretnog objekta iziskuje i troškove rešavanja imovinsko-pravnih odnosa, troškovi priključenja se uvećavaju za stvarni iznos troškova rešavanja imovinsko-pravnih odnosa.
IV.1.2.2.8. U slučaju da priključenje konkretnog objekta iziskuje i troškove na ime pribavljanja građevinske dozvole ili drugog akta nadležnog organa kada se ona ne izdaje, odnosno upotrebne dozvole, troškovi priključenja uvećavaju se za stvarni iznos ovih troškova.
IV.1.2.2.9. Deo troškova koji čine osnov za umanjenje, odnosno uvećanje troškova priključenja u smislu tač. IV.1.2.2.1. do IV.1.2.2.8., posebno se iskazuju po pozicijama u obračunu troškova priključenja.
Individualni priključak je priključak na:
- transportnu mrežu;
- distributivnu mrežu pritiska ≥ 6 bar;
- distributivnu mrežu pritiska do 6 bar sa maksimalnim kapacitetom merno-regulacione stanice (u daljem tekstu: MRS) iznad 10 m3/h, kao i
- svaki drugi priključak koji, u smislu ove metodologije, ne ispunjava uslove tipskog ili grupnog priključka.
IV.2.1. Način određivanja troškova priključenja
Operator sistema određuje visinu troškova priključenja prema onim troškovima, odnosno troškovima onih elementa strukture troškova priključenja, koje stvarno ima.
IV.2.1.1. Troškovi izgradnje individualnog priključka se određuju kao zbir stvarnih troškova:
- projektovanja,
- pribavljanja potrebne dokumentacije, propisanih saglasnosti i dozvola,
- rešavanja imovinsko-pravnih odnosa vezanih za konkretno priključenje,
- izvođenja pripremnih radova,
- nabavke uređaja, opreme i materijala,
- radova lica angažovanih na izvođenju građevinskih, mašinsko-montažnih i elektro radova na izgradnji priključka, upotrebe mašina, specijalnih alata i opreme sa rukovaocem i upotrebe vozila sa vozačem,
- opremanja mernog mesta,
- geodetskog obeležavanja trase, geodetskog snimanja voda priključka i provođenja promena u katastru vodova i troškova provođenja promena na planu katastra vodova,
- ispitivanja i puštanja u rad i
- obavljanja drugih stručnih i operativnih poslova koje je neophodno izvršiti radi priključenja objekta na mrežu: izlazak na teren radi utvrđivanja lokacije MRS i trase priključka u cilju utvrđivanja tehničkih uslova za priključenje, stručni nadzor nad izvođenjem građevinskih, mašinsko-montažni i elektro radova i tehnička kontrola unutrašnje gasne instalacije pre prvog puštanja gasa u priključak, u skladu sa tehničkim propisima i pravilima rada sistema na koji se objekat priključuje i kriterijumima utvrđenim ovom metodologijom.
IV.2.1.2. Deo troškova sistema koji nastaje zbog priključenja na distributivnu mrežu radnog pritiska p<6 bar utvrđuje se na osnovu odobrenog kapaciteta MRS, visine jediničnog troška za kapacitet i stepena iskorišćenosti distributivne mreže na koju se objekat priključuje.
Za mreže na radnom pritisku p<6 bar, operator sistema može da utvrdi stepen iskorišćenosti mreže za svaku mrežu ponaosob ili jedinstvenu vrednost za sve mreže tog radnog pritiska, ali ne može da kombinuje oba načina utvrđivanja stepena iskorišćenosti mreže.
Deo troškova sistema za priključenje na distributivnu mrežu radnog pritiska 6≤p≤16 bar ili na transportnu mrežu, utvrđuje se na osnovu odobrenog kapaciteta MRS i fiksnog jediničnog troška u dinarima po m3/h.
Ako je podnosilac zahteva snosio troškove izgradnje dela mreže radi stvaranja tehničkih uslova za priključenje svog objekta, deo troškova sistema se obračunava samo ako je razlika između dela troška sistema, utvrđenog u smislu ove tačke metodologije, i uloženih sredstava veća od nule i jednak je toj razlici.
Deo troškova sistema se ne utvrđuje za proizvođača prirodnog gasa čiji se objekat priključuje na mrežu.
IV.2.2. Način obračuna troškova priključenja
IV.2.2.1. Ukupni troškovi priključenja
Troškovi priključenja se obračunavaju prema sledećoj formuli:
Tip = TPD +TO + TR + TSO + DTSpi = TIip + DTSip
gde su:
Tip - troškovi priključenja individualnim priključkom;
TIip -troškovi izgradnje individualnog priključka i
DTSip - deo troškova sistema za individualni priključak
IV.2.2.1.1. Troškovi izgradnje individualnog priključka
Troškovi izgradnje individualnog priključka obračunavaju se na osnovu troškova projektne dokumentacije, normativa operatora sistema i tržišnih cena, odnosno cene koštanja ukoliko operator sistema priključak gradi u vlastitoj režiji, primenom sledeće formule:
TIip = TPD +TO + TR + TSO,
gde su:
TPD - troškovi izrade projekta i pribavljanja potrebne dokumentacije i saglasnosti i troškovi rešavanja imovinsko-pravnih odnosa,
TO - troškovi neophodne opreme, uređaja i materijala,
TR - troškovi radova (pripremnih radova, radova na izgradnji priključka i opremanja mernog mesta), i
TSO - troškovi stručnih i operativnih poslova koje je neophodno izvršiti radi priključenja objekta na mrežu (geodetskog snimanja, provođenja promena u katastru vodova i promena na planu katastra vodova, ispitivanja i puštanja u rad).
IV.2.2.1.2. Deo troškova sistema
IV.2.2.1.2.1. Deo troškova sistema za individualni priključak objekta na distributivnu mrežu radnog pritiska p < 6 bar, računa se kao za tipski priključak, na način opisan u tački IV.1.2.1.2, s tim što je
KAPipd - odobreni kapacitet MRS individualnog priključka koji se priključuje na distributivnu mrežu (m³/h).
IV.2.2.1.2.2. Deo troškova sistema za individualni priključak na distributivnu mrežu radnog pritiska 6≤p≤16 bar ili na transportnu mrežu, obračunava se po formuli:
DTSipt = Kipt * KAPipt
gde su:
DTSipt - deo troškova sistema za individualni priključak na distributivnu mrežu radnog pritiska 6≤p≤16 bar, odnosno na transportnu mrežu,
Kipt - jedinični trošak za kapacitet, odnosno koeficijent za DTSipt, za koji se utvrđuje vrednost
KIPT = 600 |
din |
i |
m3 / h |
KAPipt - odobreni kapacitet MRS individualnog priključka.
IV.2.2.2. Osnovi za umanjenje i uvećanje troškova priključenja
IV.2.2.2.1. Ako je zbog priključenja objekta jednog podnosioca zahteva potrebno izvesti prelaz preko ulice, pri čemu se prečnik cevi dimenzioniše isključivo za njegove potrebe, troškovi priključenja uvećavaju se za nastale stvarne troškove prelaza preko ulice.
IV.2.2.2.2. Kada je priključak delimično izgrađen na trošak podnosioca zahteva pre izdavanja rešenja kojim se odobrava priključenje, troškove koje je podnosilac zahteva snosio pre izdavanja rešenja ne uključuju se u obračun troškova priključenja, i taj deo troškova se u obračunu posebno iskazuje.
Grupni priključak, u smislu ove metodologije, je priključak višespratnog objekta kolektivne stanogradnje na distributivnu mrežu radnog pritiska p<6 bar. Ovaj priključak se gradi od najbliže tačke na distributivnoj mreži u kojoj je priključenje tehnički i pravno moguće, do regulacionog uređaja za objekat u celini i dalje od regulacionog uređaja ka dva ili više kućnih mernih setova. Troškovi priključenja grupnim priključkom iskazuju se po kućnom mernom setu (u daljem tekstu: KMS).
IV.3.1. Način određivanja troškova priključenja
IV.3.1.1. Troškovi izgradnje grupnog priključka se određuju na način utvrđen u tački IV.2.1.1. za individualni priključak.
IV.3.1.2. Deo troškova sistema za grupni priključak se utvrđuje na osnovu maksimalnog kapaciteta regulacionog uređaja, visine jediničnog troška za kapacitet i stepena iskorišćenosti distributivne mreže na koju se objekat priključuje.
Operator sistema može da utvrdi stepen iskorišćenosti mreže za svaku mrežu ponaosob ili jedinstvenu vrednost za sve mreže radnog pritiska p<6 bar, ali ne može da kombinuje oba načina utvrđivanja stepena iskorišćenosti mreže.
IV.3.2. Način obračuna troškova priključenja
IV.3.2.1. Izgradnja priključka
Troškovi izgradnje grupnog priključka izračunavaju se na isti način kao i troškovi izgradnje individualnog priključka u smislu tačke IV.2.2.1.1.
IV.3.2.2. Deo troškova sistema
Deo troškova sistema za grupni priključak utvrđuje se na osnovu maksimalnog kapaciteta predviđenog regulacionog uređaja, visine jediničnog troška za kapacitet i stepena iskorišćenosti mreže na koju se objekat priključuje i računa se na način opisan u tački IV.1.2.1.2, za grupni priključak u celini, s tim što je
KAPgp - maksimalni kapacitet predviđenog regulacionog uređaja grupnog priključka (m3/h).
IV.3.2.3. Osnovi za umanjenje troškova priključenja
IV.3.2.3.1. Ako podnosilac zahteva, na osnovu utvrđenih uslova i saglasnosti operatora sistema, izvede radove na priključenju u vlastitoj režiji, pozicije koje se odnose na tako izvedene radove ne uključuju se u troškove priključenja. Radovi se izvode uz stručni nadzor energetskog subjekta.
IV.3.2.3.2. Kada je pre izdavanja rešenja kojim se odobrava priključenje priključak delimično izgrađen na trošak podnosioca zahteva, troškovi koje je podnosilac snosio pre izdavanja rešenja ne uključuju se u obračun troškova priključenja i taj deo troškova se posebno iskazuje.
IV.3.2.4. Iskazivanje troška priključenja po kućnom mernom setu
IV.3.2.4.1. Troškovi priključenja iskazani po KMS se izračunavaju, u zavisnosti od odnosa broja KMS koji se ugrađuje istovremeno sa izgradnjom grupnog priključka i broja potencijalnih KMS:
Tkms = (Tgp+DTSgp) / (Kgp*BRpkms)
gde su:
Tkms - troškovi priključenja po KMS;
Tgp - troškovi izgradnje grupnog priključka;
DTSgp - deo troškova sistema grupnog priključka;
Kgp - koeficijent grupnog priključka i
BRpkms - broj potencijalnih KMS.
Koeficijent grupnog priključka zavisi od odnosa broja KMS koji se ugrađuju istovremeno sa izgradnjom grupnog priključka i potencijalnog broja KMS:
Kz = BRkms / BRpkms
gde su:
Kz - koeficijent zainteresovanosti,
BRkms - broj KMS koji se ugrađuju istovremeno sa izgradnjom grupnog priključka.
Vrednost koeficijenta grupnog priključka se određuje prema tabeli:
Redni broj |
Koeficijent zainteresovanosti |
Koeficijent grupnog priključka |
1. |
Kz ≥ 0,875 |
Kgp = Kz |
2. |
0,50 ≤ Kz < 0,875 |
Kgp = (Kz - 0,5)/3 + 0,75 |
3. |
Kz < 0,50 |
Kgp = Kz + 0,25 |
IV.3.2.4.2. U slučaju naknadnog priključenja u objektu priključenom preko grupnog priključka, trošak priključenja po kms se obračunava u iznosu troškova priključenja tipskim priključkom iste kategorije. Naknadnim priključenjem u smislu ove tačke, smatra se priključenje unutrašnje gasne instalacije zasebne stambene jedinice koje se odobrava posle prvog puštanja gasa u grupni priključak.
V TROŠKOVI PRIKLJUČENJA U POSEBNIM SLUČAJEVIMA
Posebnim slučajevima utvrđivanja troškova priključenja, u smislu ove metodologije, smatraju se:
- promene na priključku, spajanje, razdvajanje instalacija, odnosno mernih mesta, i povećanje odobrenog kapaciteta u priključenom objektu,
- ponovno priključenje objekta na sistem kada je zahtev za izdavanje odobrenja za priključenje podnet zbog isključenja sa sistema i,
- priključenje privremenih objekata, gradilišta i objekata u probnom radu.
Troškovi priključenja u posebnim slučajevima utvrđuju se na sledeći način:
- u slučaju promena na priključku, spajanja, razdvajanje instalacija, odnosno mernih mesta, kao i promene odobrenog kapaciteta, troškovi priključenja utvrđuju se prema dodatnim stvarnim troškovima koje iziskuje takvo priključenje. U slučaju promene odobrenog kapaciteta, deo troškova sistema utvrđuje se za individualni priključak samo za povećanje odobrenog kapaciteta, a za tipski i grupni priključak samo u slučaju zamene mernog uređaja za merni uređaj većeg kapaciteta i to za razliku maksimalnih kapaciteta mernih uređaja;
- u slučaju kada se zahtev za izdavanje odobrenja za ponovno priključenje podnosi zbog isključenja objekta sa sistema, troškovi priključenja utvrđuju se prema dodatnim stvarnim troškovima koje iziskuje takvo priključenje, a u slučaju da je isključenje objekata usledilo zbog samovlasnog priključenja, neovlašćenog korišćenja prirodnog gasa, ili korišćenja bez ili suprotno uslovima iz odobrenja za priključenje u pogledu tačnosti merenja, troškovi priključenja se obračunavaju primenom odredbi ove metodologije koje utvrđuju način obračuna troškova priključenja za objekat koji se prvi put priključuje na sistem;
- u slučaju izgradnje priključka privremenih objekata, gradilišta i objekata u probnom radu, troškovi priključenja utvrđuju se primenom kriterijuma za obračunavanje troškova priključenja objekta koji se prvi put priključuje na sistem, prema vrsti priključka. Troškovi priključenja objekta koji je, kao objekat u probnom radu, bio privremeno priključen na sistem, utvrđuju se prema eventualnim dodatnim troškovima potrebnim za trajno priključenje. Deo troškova sistema nastalih zbog priključenja privremenog objekta i gradilišta se ne obračunava. Deo troškova sistema nastalih zbog priključenja objekta koji je u probnom radu bio privremeno priključen na sistem, utvrđuje se prema vrsti priključka primenom odredbi ove metodologije.
VI PRIMENA METODOLOGIJE, NAČIN, POSTUPAK I ROKOVI DOSTAVLJANJA PODATAKA I DOKUMENTACIJE
Operator transportnog sistema utvrđuje visinu troškova priključenja na način i prema kriterijumima utvrđenim ovom metodologijom.
Operator distributivnog sistema, na osnovu uprosečenih količina i normativa operatora, donosi odluku kojom utvrđuje visinu troškova priključenja tipskim priključcima u skladu sa ovom metodologijom.
Odluku iz stava 2. ove tačke operator dostavlja Agenciji za energetiku Republike radi provere njene usklađenosti sa ovom metodologijom, najkasnije do 30. novembra svake tekuće godine, s tim da se ona primenjuje danom početka naredne kalendarske godine.
Odluka iz stava 2. ove tačke sadrži visinu troškova izgradnje tipskog priključka po kategorijama tipskog priključka, visinu troškova izgradnje za slučaj istovremene izgradnje mreže i tipskog priključka po kategorijama, visinu jediničnog varijabilnog i troška dela sistema koje operator utvrđuje u skladu sa ovom metodologijom.
Podatke o utvrđenim normativima, strukturi uprosečenih količina, stepenu iskorišćenosti kapaciteta na mrežama radnog pritiska r<6 bar na dan 1. novembra tekuće godine, kao i iznose svih pojedinačnih troškova elementa koji čine strukturu troškova priključenja u smislu ove metodologije, operator distributivnog sistema iskazuje po pozicijama i na način kako su one date u tabeli "Troškovi priključenja tipskim priključcima" koja se objavljuje na sajtu Agencije za energetiku Republike Srbije (www.aers.rs).
Odluku iz stava 2. ove tačke, potpisanu od strane ovlašćenog lica, operator dostavlja Agenciji u pismenoj formi, a uredno popunjenu tabelu "Troškovi priključenja tipskim priključcima" u elektronskoj formi na e-mail adresu Agencije.
Smatra se da odluka o visini troškova priključenja nije dostavljena Agenciji ukoliko nije dostavljena i uredno popunjena tabela iz stava 5. ove tačke sa traženim podacima iskazanim prema pozicijama, kao i u roku i na način propisan ovom metodologijom.
Ukoliko Agencija na osnovu dostavljenih podataka, kao i podataka koje može zahtevati u skladu sa Zakonom u vršenju poslova iz svog delokruga, oceni da odluka o visini troškova priključenja iz stava 2. ove tačke nije doneta u skladu sa ovom metodologijom, operator sistema na zahtev Agencije dostavlja usaglašenu odluku o visini troškova priključenja, u roku od 30 dana od dana prijema pismenog zahteva Agencije.
Utvrđeni troškovi izgradnje tipskih priključka mogu se korigovati i u toku godine, u slučaju rasta indeksa potrošačkih cena za više od 10% prema objavljenom podatku organa nadležnog za poslove statistike, i to za period od donošenja odluke o utvrđivanju troškova priključenja tipskim priključcima do korigovanja visine tih troškova, o čemu operatori izveštavaju Agenciju.
Operatori sistema, na principima javnosti i nediskriminacije, obezbeđuju podnosiocima zahteva za izdavanje odobrenja za priključenje uvid u akta na osnovu kojih se utvrđuje visina troškova priključenja i način utvrđivanja tih troškova.
Odluku o visini troškova priključenja utvrđenih u skladu sa ovom metodologijom, operatori sistema primenjuju počev od 1. maja 2016. godine.