PRAVILNIKO TEHNIČKIM NORMATIVIMA ZA PRENOSIVE DEČIJE INKUBATORE("Sl. list SFRJ", br. 41/89) |
Ovim pravilnikom propisuju se uslovi i zahtevi koji moraju biti ispunjeni pri izradi, upotrebi i održavanju prenosivih dečijih inkubatora (u daljem tekstu: inkubator), postupak i način označavanja i obeležavanja inkubatora, tehničke mere zaštite inkubatora i postupak i način obezbeđenja određenih svojstava i kvaliteta inkubatora, kao i bliži sadržaj tehničkog uputstva.
Odredbe ovog pravilnika odnose se na inkubatore za bezbedan smeštaj deteta izvan normalnih bolničkih uslova i namenjene za normalnu upotrebu pri temperaturi okoline od +10°C do +30°C.
Navedeni pojmovi, u smislu ovog pravilnika, imaju sledeća značenja:
1) aplikacioni delovi su svi delovi koji se nalaze u prostoru za dete, a mogu se namerno ili nenamerno dovesti u kontakt sa detetom,
2) inkubator je uređaj sa prozirnim kućištem namenjen za smeštaj deteta i snabdeven sredstvima za kontrolu grejane okoline deteta u prostoru za dete,
3) inkubator kontrolisan temperaturom deteta je inkubator sa mogućnošću dodatne kontrole temperature vazduha u inkubatoru radi održavanja postavljene temperature, merenjem pomoću senzora temperature kože,
4) inkubator kontrolisan temperaturom vazduha je inkubator u kome se temperatura vazduha pomoću senzora temperature vazduha automatski održava na vrednosti bliskoj vrednosti koju je postavio rukovalac,
5) postavljena temperatura je temperatura postavljena na komandi za podešavanje temperature,
6) prostor za dete je deo inkubatora namenjen za smeštaj deteta,
7) senzor temperature kože je merna naprava postavljena na kožu deteta namenjena za merenje temperature,
8) srednja temperatura je srednja vrednost najveće i najmanje temperature na određenoj tački u prostoru za dete postignute za vreme ustaljenih temperaturnih uslova,
9) srednja temperatura inkubatora je srednja temperatura inkubatora u tački koja se nalazi 100 mm iznad sredine podloge za dete, postignuta za vreme ustaljenih temperaturnih uslova (crtež 1),
10) temperatura inkubatora je temperatura vazduha u prostoru za dete, u tački koja se nalazi 100 mm iznad sredine podloge za dete (tačka A na crtežu 2),
11) temperatura kože deteta je temperatura kože deteta u tački na koju je smešten senzor temperature kože,
12) ustaljeni temperaturni uslovi su temperaturni uslovi u kojima se temperatura inkubatora u vremenu od jednog časa ne menja za više od 2°C (crtež 1).
Crtež 1
Na crtežu 1 su:
To - temperatura okoline
1 - + 11°C
2 - vreme zagrevanje
3 - vreme održavanja konstantne temperature - ustaljeni temperaturni uslovi
4 - srednja temperatura inkubatora
5 - dozvoljena promena temperature
t - vreme
T - temperatura inkubatora
Crtež 2
Na crtežu 2 su:
A - merna tačka, 10 cm iznad gornje površine podloge za dete, u koju se postavlja senzor za merenje temperature inkubatora.
B, C, D, E - merne tačke, 10 cm iznad gornje površine podloge za dete, u koje se postavljaju senzori za merenje temperature vazduha.
II IZRADA, UPOTREBA I ODRŽAVANJE INKUBATORA
Bezbednost deteta u inkubatoru postiže se barijerama kao što su pregradni ili bočni zidovi. Barijere namenjene za otvaranje ili pomicanje radi omogućavanja pristupa detetu, kao što su vrata i sl., moraju se bezbedno zatvarati i moraju postojati vidljivi znaci da su zatvorene.
Inkubator mora biti snabdeven sredstvima kojima se za vreme normalne upotrebe ograničava pomeranje deteta u prostoru određenom za dete.
Inkubator mora biti snabdeven i sredstvom koje će omogućiti da se dete stavi u inkubator i izvadi iz inkubatora, a da se pri tome ne mora potpuno ukloniti zavesa ili sa deteta ukloniti cevi, kablovi, žice i slično.
Držači i podupirači pribora inkubatora moraju biti pogodni i dovoljno čvrsti za svoju namenu.
Pokretni delovi ventilatora namenjeni za osiguravanje cirkulacije vazduha u inkubatoru mogu biti dostupni samo kad dete nije smešteno u inkubator ili kad su delovi inkubatora odstranjeni radi čišćenja.
Ako je inkubator opremljen kolicima, najmanje dva točka kolica moraju biti snabdevena kočnicama pristupačnim rukovaocu.
Inkubator mora ostati stabilan i kad se u normalnoj upotrebi nagne za ugao od 10° od svoje najnepovoljnije ose ili za 20° od najpovoljnije ose.
Bočna sila potrebna za prevrtanje inkubatora, uključujući i njegova kolica za prevoz, primenjena na najvišoj tački inkubatora ne sme biti manja od 100 H.
Inkubator sa svojim kolicima, posle transporta preko pragova i ulaza ili izlaza iz liftova, mora ostati funkcionalno ispravan i zadržati prethodno postavljene parametre.
Ako se nosač podloge za dete može izvući izvan kućišta inkubatora, mora postojati osiguranje koje će onemogućiti njegovo odvajanje od inkubatora i nestabilnost pod težinom deteta.
Temperatura površina namenjenih da budu u kontaktu sa detetom ne sme biti viša od 40°C.
Temperatura metalnih površina dostupnih detetu ne sme biti više od 40°C, a temperatura površina od drugih materijala ne sme biti veća od 43°C. Ovaj zahtev odnosi se na uslove normalne upotrebe, kao i na uslove samo jedne greške.
Kod inkubatora se, u smislu ovog pravilnika, pod uslovom samo jedne greške podrazumeva i prekid ili kratki spoj kola sa komponentama ili ožičenja koji izaziva pojavu varnice ili povećava energiju varnica ili povećava temperaturu.
Pod uslovom samo jedne greške podrazumevaju se i nepravilna cirkulacija vazduha, kvar termostata ili električno odvajanje senzora temperature kože od deteta.
Radi otklanjanja rizika od paljenja kiseonika izazvanog električnim komponentama koje mogu biti uzrok paljenja, oklopljeni odeljci inkubatora koji sadrže sistem sa kiseonikom moraju zadovoljiti najmanje jedan od sledećih uslova:
1) električne komponente moraju biti odvojene od odeljka u kome može doći do akumulacije kiseonika na način opisan u članu 17. ovog pravilnika,
2) zatvoreni odeljci koji sadrže električne komponente moraju se provetravati u skladu sa članom 18. ovog pravilnika,
3) električne komponente koje u normalnoj upotrebi ili u uslovima samo jedne greške mogu biti izvor paljenja moraju zadovoljiti zahteve iz člana 20. ovog pravilnika.
Svaka pregrada za zadovoljavanje zahteva iz člana 16. ovog pravilnika mora biti zaptivena na spojevima i otvorima za kablove i druge svrhe.
Provetravanje iz člana 16. ovog pravilnika mora biti takvo da koncentracija kiseonika u zatvorenim odeljcima koji sadrže električne komponente ne bude veća od četiri zapreminska procenta koncentracije kiseonika u okolini. Ako se zadovoljavanje ovog zahteva postiže primenom prinudne cirkulacije, mora postojati alarm koji će upozoriti na neispravan rad zaštitnog sistema.
Zaštitne pregrade koje onemogućavaju pristup grejnim telima moraju biti konstruisane tako da se mogu ukloniti i bez upotrebe alata, a na njima se mora nalaziti vidno upozorenje da se pre upotrebe inkubatora moraju vratiti na svoje mesto ili imati bezbednosnu napravu koja omogućava puštanje u pogon.
Električna kola koja mogu proizvesti varnice ili povisiti temperaturu površina, a mogu biti i izvor paljenja, moraju biti konstruisana tako da u normalnoj upotrebi i u uslovima samo jedne greške zadovolje najmanje sledeće zahteve:
1) proizvod efektivne vrednosti napona praznog hoda i efektivne vrednosti struje kratkog spoja ne sme biti veći od 10 VA,
2) temperatura površine komponenata ne sme biti veća od 300°C.
Inkubator mora biti zaštićen tako da se za vreme normalne upotrebe i u intervalu između upotreba ne preliva tečnost iz rezervoara. Tečnost iz rezervoara ne sme se prelivati ni kad se inkubator nagne za 15°.
Inkubator mora biti konstruisan tako da tečnost prolivena ili zadržana na unutrašnjim površinama prostora za dete ne može ugroziti sigurnost inkubatora. Prolivanje 200 ml tečnosti smatra se normalnim uslovom, a 1l tečnosti - uslovom jedne greške.
Površine prostora za dete i ovlaživači na kojima može doći do mikrobiološke kontaminacije moraju se konstruisati tako da su mogući njihovo čišćenje, sterilizacija ili dezinfekcija, kao i sušenje.
Prekid i ponovno uspostavljanje mrežnog napajanja ne smeju menjati način rada, niti postavljenu temperaturu inkubatora. Inkubator mora posedovati sredstvo za prebacivanje napajanja sa mrežnog napajanja na bilo koji alternativni izvor napajanja koji je u skladu sa zahtevima iz člana 47. ovog pravilnika.
Za vreme ustaljenih temperaturnih uslova, temperatura inkubatora ne sme se razlikovati od srednje temperature inkubatora za više od ± 2°C.
Kad inkubator kontrolisan temperaturom deteta radi kao inkubator kontrolisan temperaturom vazduha, indikator temperature mora pokazivati temperaturu inkubatora. Ako se indikator može koristiti i za prikaz nekog drugog parametra, taj parametar se sme prikazati samo na zahtev, upotrebom tastera za trenutni prikaz. U tom slučaju mora postojati jasna indikacija o vrsti parametra koji se prikazuje.
Kad inkubator radi kao inkubator kontrolisan temperaturom vazduha postavljenom na bilo koju vrednost, srednja temperatura u svakoj od tačaka A, B, C, D i E (vidi crtež 2) ne sme se razlikovati od srednje temperature inkubatora za više od ± 1,5°C pri horizontalnom položaju podloge za dete i pri najvećem mogućem nagibu te podloge.
Inkubator kontrolisan temperaturom deteta mora imati senzor temperature kože, a temperatura izmerena senzorom mora biti kontinualno prikazana i jasno vidljiva. Kad se merna naprava za prikaz temperature koristi i za prikaz nekog drugog parametra, taj parametar se sme prikazati samo na zahtev, upotrebom tastera za trenutni prikaz.
Područje prikazivanje temperature mora biti najmanje 30°C do 40°C. Tačnost prikazane temperature mora biti takva da se prikazana vrednost ne razlikuje od temperature izmerene termometrom za baždarenje za više od ± 0,3°C, ne uzimajući u obzir standardnu grešku termometra za baždarenje koja mora biti manja od ± 0,05°C.
Kad inkubator radi kao inkubator kontrolisan temperaturom deteta, srednja temperatura inkubatora ne sme se razlikovati od postavljene temperature za više od ± 0,7°C u slučaju kad je senzor temperature kože slobodno smešten u tački koja se nalazi 100 mm iznad sredine podloge za dete. Ovaj zahtev mora biti ispunjen za temperaturu okoline između 20° i 25°C.
Indikacija temperature inkubatora mora biti osigurana tako da ne zavisi ni od koje naprave za postavljanje temperature inkubatora. Indikator mora biti postavljen tako da bude lako čitljiv i bez otvaranja inkubatora, čak i u slučaju kad inkubator radi sa postavljenom najvećom vlažnošću.
Ako je indikacija ostvarena termometrom koji ima tečnost u staklu, termometar mora biti zaštićen od oštećivanja. Termometar sa živom u staklu ne sme se koristiti.
Vreme zagrevanja inkubatora ne sme se razlikovati za više od 20% od vremena zagrevanja navedenog u tehničkom uputstvu.
Ako inkubator radi kao inkubator kontrolisan temperaturom vazduha, srednja temperatura inkubatora ne sme se razlikovati od postavljene temperature za više od ± 2°C pri temperaturi okoline od 10°C do 20°C, a pri temperaturi okoline od 20°C do 30°C - za više od ± 1,5°C.
Zvučni alarm i vizuelna indikacija moraju indicirati i upozoriti na prekid mrežnog napajanja inkubatora. Alarm mora trajati najmanje 10 minuta.
Kad inkubator radi kao inkubator kontrolisan temperaturom deteta, mora postojati zvučni alarm koji je i vizuelno prepoznatljiv, a koji se aktivira u slučajevima kad se senzor temperature kože električki odvoji ili kad su mu električna kola prekinuta ili kratko spojena. U tim slučajevima način rada inkubatora mora se automatski prebaciti na način rada inkubatora kontrolisanog temperaturom vazduha, sa temperaturom postavljenom na 36°C ± 0,5°C ili na drugu vrednost koju je rukovalac postavio.
Nivo zvuka u prostoru za dete u inkubatoru za vreme normalne upotrebe inkubatora ne sme preći 60 dB, osim u slučajevima određenim u članu 38. ovog pravilnika. To se ne odnosi na prelazne pojave koje su, na primer, izazvane zatvaranjem vrata inkubatora.
Za vreme rada zvučnog alarma nivo zvuka u prostoru za dete u inkubatoru ne sme preći 90 dB.
Intenzitet zvuka zvučnog alarma mora iznositi najmanje 65 dB na udaljenosti od 3 m. Intenzitet zvuka zvučnog alarma ne sme imati mogućnost podešavanja bez upotrebe alata. Zvučni alarm mora imati mogućnost ručnog isključenja. Ako kvar i dalje nije otklonjen, vizuelni alarm mora biti aktivan, a zvučni alarm neaktivan za vreme od 4 do 6 minuta.
Inkubator mora imati sredstvo koje će omogućiti ispitivanje ispravnosti zvučnog i vizuelnog alarma.
Pri normalnoj upotrebi inkubatora kontrolisanog temperaturom deteta mora postojati mogućnost postizanja ustaljenih temperaturnih uslova i kad je temperatura izmerena senzorom temperature kože niža od postavljene temperature.
Uslov iz stava 1. ovog člana moguće je postići u okviru temperature inkubatora koja nije veća od 40°C i pri tom ne sme doći do aktiviranja termičkog osigurača.
Za inkubator kontrolisan temperaturom vazduha, područje postavljanja temperature mora biti od 30°C do 39°C, ili manje od 30°C, ali ne više od 39°C. Najveća moguća vrednost postavljene temperature ne sme biti manja od 36°C.
Za inkubatore kontrolisane temperaturom deteta, područje postavljene temperature mora biti od 35°C do 37°C.
Ako inkubator ima ventilator za cirkulaciju vazduha, u slučaju nepravilnosti u cirkulaciji vazduha mora se aktivirati zvučni i vizuelni alarm tako da u vremenu manjem od 5 minuta mora uslediti i prekid napajanja grejača. Ako se grejač pokvari ne sme se stvarati plamen, topiti metal, stvarati otrovni ili zapaljivi gasovi, a svi delovi, dostupni detetu, ne smeju se zagrevati na temperaturu veću od temperature iz člana 14. ovog pravilnika.
Inkubator mora imati termički osigurač koji se aktivira nezavisno od bilo kog termostata. Na temperaturi inkubatora koja nije veća od 40°C mora se isključiti grejač i aktivirati zvučno i vizuelno upozorenje.
Termički osigurači sa automatskim ponovnim uključenjem ne smeju se, na temperaturi iznad 39°C, sami ponovo vratiti u prvobitno stanje.
Inkubator mora imati sredstva za primanje kiseonika i indikator njegovog protoka. Ako se inkubator kiseonikom snabdeva iz rezervoara, mora postojati indikator preostale količine kiseonika. Indikator mora biti postavljen tako da je moguće njegovo lako očitavanje.
Ako su u inkubator ugrađena sredstva za napajanje kiseonikom, ona moraju imati takav kapacitet da je moguće ostvariti koncentraciju kiseonika od 60 zapreminskih procenata u trajanju od najmanje jednog časa.
Inkubator mora imati sredstva za dovođenje kiseonika do deteta, kao i odgovarajuće sredstvo za prikaz količine kiseonika datog detetu.
Prenosivi spoljnji izvor napajanja inkubatora mora se sastojati od baterija koje se mogu puniti i punjača koji se može priključivati najmanje na jedan spoljnji jednosmerni i jedan naizmenični izvor mrežnog napajanja.
Inkubator priključen na prenosivi spoljnji izvor napajanja mora zadovoljiti sve zahteve propisane ovim pravilnikom.
Kapacitet prenosivog spoljnjeg izvora napajanja mora biti takav da omogući rad inkubatora od najmanje 90 minuta, u uslovima najvećeg opterećenja.
Oštećivanje prenosivog spoljnjeg izvora napajanja inkubatora ne sme biti moguće čak ni u slučaju kad je on za neodređeno vreme ostao spojen na naizmenični izvor napajanja. Komande koje utiču na učestalost punjenja ili na nivo napona napunjenih baterija ne smeju biti dostupne bez upotrebe alata.
Komande za postavljanje temperature vazduha inkubatora moraju biti izvedene tako da se na minimum svede mogućnost nenamerne promene temperature pri rukovanju drugim komandama.
Merenje trajnih odvodnih struja na inkubatorima obavlja se prema propisu o jugoslovenskom standardu JUS N S5 055 za merenje trajnih odvodnih struja na elektromedicinskim uređajima, odnosno opremi, kao i u svim uslovima samo jedne greške koje izazivaju aktiviranje alarma inkubatora.
Merenje odvodne struje kroz pacijenta (dete) kod inkubatora obavlja se i u pravcu podloge za dete i od podloge za dete, uz pomoć provodne folije čija površina mora biti jednaka površini podloge za dete.
Dielektrična čvrstoća između aplikacionih delova ne ispituje se kod inkubatora.
Referentni napon za ispitivanje dielektrične čvrstoće između kućišta inkubatora i aplikacionih delova odvojenih na način tipa F mora biti najmanje 250 V.
Referentni napon za ispitivanje dielektrične čvrstoće između aplikacionih delova odvojenih na način tipa F i delova za ulaz, odnosno izlaz signala mora iznositi najmanje 250 V.
Inkubatori moraju biti konstruisani kao uređaji, odnosno oprema klase I, klase II ili klase III i kao uređaji sa prenosivim spoljnim izvorom napajanja priključivim na inkubator.
III OZNAČAVANJE I OBELEŽAVANJE INKUBATORA
Inkubatori moraju biti označeni kao uređaji, odnosno oprema klase I, klase II ili klase III i kao uređaji sa prenosivim spoljnim izvorom napajanja priključivim na inkubator.
Inkubatori se moraju označiti kao uređaji, odnosno oprema zaštićena od dejstva kapajuće vode.
Inkubatori se isključivo označavaju kao uređaji, odnosno oprema namenjena za trajni rad.
Na vidnom mestu inkubatora mora se nalaziti upozorenje da se prilikom primene kiseonika mora upotrebljavati analizator kiseonika.
Inkubator koji nema analizator kiseonika kao svoj sastavni deo, ali koji ima sredstva za primenu kiseonika, mora na vidnom mestu biti označen upozoravajućim natpisom "Prilikom primene kiseonika obavezno koristiti analizator kiseonika".
Inkubator kod koga je pristup grejaču moguć bez upotrebe alata, mora u blizini grejača imati upozorenje ili oznaku da postoje površine sa visokom temperaturom.
Vrednosti postavljenih temperatura moraju biti jasno pokazivane.
Oznaka postavljene temperature mora biti na komandi ili neposredno uz komandu za postavljanje temperature. Podeok temperaturne skale ne sme biti veći od 1°C za inkubatore kontrolisane temperaturom vazduha, a 0,5°C za inkubatore kontrolisane temperaturom deteta.
Oznake najvećih i najmanjih vrednosti postavljanja komandi i indikatora moraju biti takve ne može doći do zabune u pogledu položaja komande, niti u pogledu vrednosti prikazane na indikatorima.
Komanda za postavljanje temperature inkubatora, ako je izvedena kao rotaciona komanda, mora biti izvedena tako, da njena rotacija, u smeru kazaljke na satu, izaziva porast temperature.
Komanda za postavljanje vlažnosti mora biti označena tako da jasno pokazuje njenu najmanju i najveću vrednost.
Greška označavanja relativne vlažnosti mora biti manja od ± 15%.
Ako su na inkubatoru ugrađene sijalice za upozorenje na opasnost ili kao indikatori potrebe za hitnom intervencijom rukovaoca, one moraju biti crvene boje.
Kad inkubator kontrolisan temperaturom deteta radi kao inkubator kontrolisan temperaturom vazduha, mora postojati jasna indikacija na koji način inkubator radi.
Senzor temperature kože mora biti označen tako da je vidljiv način njegove pravilne upotrebe.
Tehničko uputstvo za inkubatore, osim podataka utvrđenih u propisu o bližem sadržaju tehničkog uputstva kojim moraju biti snabdeveni elektromedicinski uređaji i oprema, mora sadržati:
1) upozorenje da primena kiseonika povećava nivo šuma u prostoru za dete,
2) detaljna uputstva o načinu ograničavanja pomicanja deteta u prostoru inkubatora za vreme transporta inkubatora,
3) sve potrebne podatke o preventivnom održavanju i učestalosti provere da li su ispunjene označene karakteristike inkubatora,
4) upozorenje da inkubator sme da koristi samo odgovarajuće obučeno osoblje pod nadzorom kvalifikovanog medicinskog osoblja upoznatog sa trenutno poznatim rizicima i korisnim rezultatima primene inkubatora,
5) upozorenje da direktno sunčano svetlo ili drugi izvori toplotnog zračenja mogu povesiti temperaturu inkubatora na opasan nivo,
6) upozorenje da upotreba kiseonika povećava opasnost od požara i da dodatni uređaji koji proizvode varnice ne smeju biti smešteni u inkubatoru,
7) upozorenje da čak i male količine zapaljivih sredstava kao što su etar i alkohol ostavljenih u inkubatoru, mogu u kontaktu sa kiseonikom izazvati požar,
8) podatke o vremenu zagrevanja inkubatora za sve nazivne napone napajanja na koje se inkubator može priključiti,
9) uputstvo o mestu i načinu primene senzora temperature kože, uključujući i upozorenje da se ne sme upotrebiti kao rektalni senzor temperature,
10) podatak o području postavljanja temperature i području relativne vlažnosti inkubatora. Ako ne postoji mogućnost regulacije vlažnosti u inkubatoru, to mora biti posebno naglašeno,
11) metode za postizanje prihvatljivih uslova za čišćenje, sterilizaciju i dezinfekciju inkubatora,
12) upozorenje na najveće dozvoljeno opterećenje dodatnom opremom i priborom koji može biti postavljen na police spojene sa inkubatorom, ako takve police i držači postoje,
13) za inkubatore i opremu odvojenu na način tipa B, kad dete ne mora biti izolovano od zemlje - upozorenje da se posebna pažnja mora posvetiti osiguranju da je dodatna oprema spojena sa detetom električki sigurna,
14) uputstva o načinu ispitivanja zvučnih i svetlosnih alarma,
15) najveću koncentraciju CO2 do koje dolazi u mernoj tački u prostoru za dete kad se mešavina četiri zapreminska procenta ugljen-dioksida i vazduha dovodi u prostor za dete inkubatora sa protokom od 750 ml/min. Mešavina se dovodi na mesto koje se nalazi 10 cm iznad sredine podloge za dete, a ispitna tačka je od nje udaljena za 15 cm,
16) podatak o spoljašnjim izvorima napajanja inkubatora, kao i podatak o polaritetu električnog izvora kad je to potrebno,
17) uputstvo o upotrebi dodatne opreme za davanje kiseonika u inkubatoru,
18) vreme potrebno da inkubator postigne ustaljene temperaturne uslove pri temperaturi postavljenoj na 34°C od hladnog stanja i pri temperaturi okoline od 20°C,
19) upozorenje da se pri davanju kiseonika detetu upotrebljava analizator kiseonika,
20) masu i spoljnje dimenzije inkubatora uključujući i masu i dimenzije mogućeg prenosnog spoljašnjeg izvora napajanja i sistema za primenu kiseonika sa kolicima ako postoje,
21) uputstvo o priboru i načinu fiksiranja inkubatora u kolima hitne pomoći,
22) podatke o najmanjoj temperaturi okoline kojoj inkubator može biti izložen, a da zadovoljava zahteve ovog pravilnika,
23) podatke o području relativne vlažnosti koja se može ostvariti ako inkubator ima ugrađen ovlaživač,
24) upozorenje da se inkubator ne sme nagnuti za više od 15°C,
25) opis svih oznaka na inkubatoru.
Ovaj pravilnik stupa na snagu po isteku dva meseca od dana objavljivanja u "Službenom listu SFRJ".