PROGRAM
OBRAZOVANJA GRADSKIH ROBNIH REZERVI U 2016. GODINI

("Sl. list grada Kragujevca", br. 2/2016 i 22/2016)

Programom obrazovanja gradskih robnih rezervi u 2016. godini utvrđuje se vrsta, količina i vrednost robe iz robnih rezervi koja će tokom budžetske godine biti predmet prodaje i davanja na zajam, vrsta, količina i vrednost robe za nabavku, uslovi za smeštaj i čuvanje materijalnih robnih rezervi, način održavanja i obnove rezervi žive stoke, kao i vrsta, struktura i visina pratećih troškova održavanja i obnavljanja gradskih robnih rezervi.

Predmet ovog programa su aktivnosti za čije finansiranje su sredstva opredeljena Odlukom o budžetu grada Kragujevca za 2016. godinu ("Službeni list grada Kragujevca", broj 42/15), u okviru Razdela 12 - Gradska uprava za privredu, Glava 12.2 - Direkcija za robne rezerve, Programska klasifikacija 0602 - Program 15 Lokalna samouprava, Programska aktivnost 0010 - Rezerve, Funkcija 490 - Ekonomski poslovi neklasifikovani na drugom mestu, Aproprijacije br. 266-274 u iznosu od 14.852.000,00.

I PRODAJA ROBE

Prihodi koje Direkcija očekuje tokom 2016. godine planirani su po osnovu primanja od prodaje robnih rezervi i mešovitih prihoda u korist nivoa gradova, i to:

Red. broj

Vrsta

Vrednost

1

Merkantilna pšenica

2.527.000,00

2

Finansijsko razduženje za merkantilnu pšenicu

4.832.660,00

3

Finansijsko razduženje za živu stoku

714.336,00

4

Hemijska sredstva

5.890.506,00

5

Razduženja po osnovu davanja iz agrarnog budžeta

887.498,00

UKUPNO:

14.852.000,00

Količina za prodaju merkantilne pšenice planirana je na osnovu količine raspoložive u skladištu na kraju 2015.god. (133.922 kg) i očekivane isporuke od strane poljoprivrednih proizvođača u 2016. godini, po osnovu neizmirenih i odloženih obaveza dospelih u ranijim godinama. Konkretna količina za prodaju biće opredeljena u zavisnosti od potreba za obezbeđenjem drugih roba ili izmirenje obaveza iz oblasti poslovanja sa robnim rezervama i tržišne cene pšenice u vreme prodaje.

Tokom 2016. godine Direkcija će, uz saglasnost Gradskog veća, izvršiti prodaju ili zatražiti novčano razduženje za određene količine hemijskih sredstava za proizvodnju i prečišćavanje pijaće vode, ustupljenih u vidu pozajmice JKP Vodovod i kanalizacija.

Sredstva od prodaje robe iz robnih rezervi raspoređuju se Finansijskim planom Direkcije za 2016. godinu.

II NABAVKA ROBE

Pre početka jesenje setve pšenice, najkasnije do 10. oktobra 2016. godine, Direkcija planira nabavku đubriva, i to 250 tona kompleksnog mineralnog đubriva NPK u vrednosti do 12.850.000,00 dinara, koje će proizvođači razduživati isporukom merkantilne pšenice roda 2017. godine. Paritet za naturalnu razmenu, kojim se utvrđuju uslovi vraćanja merkantilne pšenice za preuzetu količinu mineralnog đubriva, utvrđuje se rešenjem Gradonačelnika, u zavisnosti od odnosa nabavne cena đubriva i tržišne cene merkantilne pšenice.

III SKLADIŠTENJE ROBE I UNAPREĐENJE PRUŽANJA USLUGA

Obzirom da je postojeći ugovor o skladištenju merkantilne pšenice zaključen na period od godinu dana (do juna 2016. godine) a radi obezbeđenja uslova dužnicima da svoj dug prema Direkciji izmire naturalno i očuvanja nivoa rezervi merkantilne pšenice, Direkcija planira da u 2016. godini zaključenje novog ugovora o skladištenju merkantilne pšenice. Radi dobijanja upotrebljivog energenta, Direkcija planira istakanje i prečišćavanje dizel goriva u svojim skladištima.

Za nastavak informatičkog opremanja, planira se i nabavka administrativne - računarske opreme.

Red. broj

Opis

Iznos

1

Skladištenje zaliha merkantilne pšenice

800.000,00

2

Prečišćavanje i izmeštanje dizel goriva

250.000,00

3

Računarska oprema

100.000,00

UKUPNO:

1.150.000,00

 

IV PRATEĆE USLUGE I TROŠKOVI

Realizacija Programa obrazovanja gradskih robnih rezervi u 2016. godini, nužno iziskuje prateće usluge, kao što su: troškovi električne energije, manipulacija robe, objavljivanja javnog poziva, tekuće popravke i održavanja, platni promet, javne dažbine i sl. Planirana sredstva usmeravaju se za izvršavanje prioritetnih obaveza iz redovnog poslovanja i raspoređuju se na sledeći način:

Red. broj

Opis

Iznos

1

Stalni troškovi (platni promet, troš. el. energije)

350.000,00

2

Troškovi prevoza robe

250.000,00

3

Troškovi objave oglasa

50.000,00

4

Tekuće popravke i održanje

50.000,00

5

Porezi, takse i kazne

1.000,00

6

Novčane kazne

151.000,00

UKUPNO:

852.000,00

 

V ROBNE REZERVE U ŽIVOJ STOCI

Direkcija za robne rezerve ustupila je prethodnih godina odgajivačima goveda 106 visokosteonih junica simentalske rase, koje je na osnovu ugovora o davanju na uzgoj i čuvanje preuzelo 105 domaćinstava sa teritorije grada Kragujevca.

Terenskim obilaskom i redovnim godišnjim popisom na kraju 2015. godine Komisija za popis žive stoke Direkcije ustanovila je da 83 domaćinstava poseduje dodeljeno grlo i/ili njegovo žensko potomstvo ili sopstveno grlo za razduženje. Kod preostalih odgajivača u trenutku popisa nedostaju 23 grla koja mogu biti predmet razduženja. Većina odgajivača, u 19 domaćinstava, je izrazila nameru da kupi priplodno žensko grlo i pripremi ga za razduženje ili će se obratiti Direkciji za saglasnost da se razduži finansijski. U 4 domaćinstava odgajivači sa kojima je Direkcija zaključila ugovor o poveravanju na uzgoj i čuvanje steone junice iz gradskih robnih rezervi u međuvremenu su preminuli, pa je neophodno da se potraživanje prenese na naslednike imovine.

Direkcija će po usvajanju izveštaja o popisu za 2015. godinu prema odgajivačima koji ne poseduju dobijeno grlo, direktno potomstvo ili odgovarajuće grlo iz sopstvenog stada preduzeti mere predviđene Pravilnikom o poveravanju na čuvanje i uzgoj priplodne junice iz gradskih robnih rezervi i zaključenim ugovorima. Ukoliko odgajivači koji su povredili odredbe ugovora u međuvremenu ne obezbede odgovarajuće grlo za zamenu ili se ne razduže uplatom novčane protivvrednosti i protiv njih će biti pokrenut postupak za namirivanje potraživanja.

Po osnovu ugovora o poveravanju na čuvanje i uzgoj priplodne jagnjadi, na kraju 2015. godine Direkcija potražuje 1.190 grla, od 233 poljoprivrednih proizvođača iz 48 naseljenjih mesta sa teritorije grada Kragujevca.

Prema popisu na kraju 2015. godine, nesporna su potraživanja za 842 priplodnih jagnjadi koji se nalaze u posedu poljoprivrednih proizvođača. U toku popisa 11 odgajivača ugovorima o načinu razduženja duga saglasilo sa da novčano razduži potraživanja za 39 priplodna grla.

Kod 64 odgajivača koji duguju ukupno 253 grla i priznaju dug u celini, utvrđeno je da ne poseduju sopstvena stada. Navedeni odgajivači izrazili su spremnost da dug izmire uplatom novčane protivvrednosti. Najveći problem postoji kod 12 odgajivača koji su zaduženi sa ukupno 56 grla, a koji ni posle višestrukih obilazaka nisu pronađeni u svojim prebivalištima ili osporavaju preostali dug. U spornim slučajevima postupiće se u skladu sa odredbama Pravilnika o poveravanju na čuvanje i uzgoj priplodne jagnjadi iz gradskih robnih rezervi i ugovora o poveravanju, odnosno biće pokrenut postupak za raskid ugovora i namirenje potraživanja.

Navedene prinudne mere imaju za cilj da se očuva broj i kvalitet grla u fondu žive stoke kojim raspolaže Direkcija za robne rezerve. Replasman stočnog podmladka koji će tokom 2016. godine biti robno razdužen, obaviće se prema odredbama pomenutih pravilnika. Konkursi za poveravanje priplodnih junica i priplodnih jagnjadi su u završnoj fazi, i biće završeni početkom marta 2016. godine. Iskustvo iz prethodne godine ukazuje da formirane rang liste budu iscrpljene pre isteka jednogodišnjeg roka, pa će se tokom 2016. godine pokretati novi konkursi kada postojeće rang liste budu pred iscrpljenjem, kako bi se obezbedio kontinuitet u podršci razvoju stočarske proizvodnje kroz ove programe.

Sada važećim pravilnicima o poveravanje u žive stoke iz gradskih robnih rezervi uspostavljene su preciznije procedure i podignuti kriterijumi za poveravanje. Takva politika dala je početne pozitivne efekte kroz ukrupnjavanje proizvodnje i sigurnije vraćanje, a naročito se to odnosi na obavezno osiguranja poverenih grla pre preuzimanja.

Međutim, program poveravanja priplodnih jagnjadi još uvek je dosta ekstenzivan. Većina odgajivača duguje tri ili manje jagnjadi, velika je teritorijalna disperzija, što znatno otežava praćenje i realizaciju programa od strane službe Direkcije. Program će biti dugoročno održiv i efikasnije kontrolisan od strane Direkcije ukoliko se nastavi ukrupnjavanje proizvodnje, odnosno smanjivanje broja odgajivača, a povećanje broja poverenih grla. Kod odgajivača koji duguju mali broj grla ili program ovčarstva zamenjuju nekim drugim programom, favorizovaće se razduženje poverenih grla naplatom novčane protivvrednosti.

Konkretan raspored planiranih sredstava po ekonomskim klasifikacijama utvrđuje se Finansijskim planom Direkcije za robne rezerve grada Kragujevca za 2016. godinu, koji čini sastavni deo ovog programa.

VI Ovaj program objaviti u "Službenom listu grada Kragujevca".