PRAVILNIK
O USLOVIMA ZA VRŠENJE POSLOVA ODRŽAVANJA GORNJEG I DONJEG STROJA ŽELEZNIČKIH PRUGA

("Sl. glasnik RS", br. 61/2016)

Član 1

Ovim pravilnikom propisuju se uslovi koje moraju ispunjavati upravljač železničke infrastrukture i drugi privredni subjekti koji vrše održavanje gornjeg i donjeg stroja železničkih pruga.

Član 2

Uslovi koje moraju da ispune upravljač železničke infrastrukture i drugi privredni subjekti koji vrše održavanje gornjeg i donjeg stroja železničkih pruga su:

1) da su upisani u Registar privrednih subjekata;

2) da su osigurani kod osiguravajućeg društva za štetu koju bi obavljanjem delatnosti mogli učiniti naručiocu usluge;

3) da imaju interni akt kojim su propisane unutrašnja organizacija, opisane glavne poslovne aktivnosti i sistematizacija radnih mesta sa opisima poslova i radnih zadataka u skladu sa tehničkim mogućnostima, vrstom, obimom i složenošću poslova koje obavljaju a koji su navedeni u Prilogu 1, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo;

4) da imaju potreban broj kvalifikovanog osoblja zaposlenog ili angažovanog van radnog odnosa, u zavisnosti od vrste aktivnosti na održavanju datih u Prilogu 1;

5) da raspolažu odgovarajućom mehanizacijom, opremom, mernom opremom, alatima i materijalima u adekvatnoj količini u zavisnosti od vrste, obima i složenosti posla koji obavljaju a koji su dati u Prilogu 1;

6) da je merna oprema kontrolisana u skladu sa propisom kojim se uređuju vrste merila za koje je obavezno overavanje i vremenski intervali njihovog periodičnog overavanja.

Član 3

Upravljač železničke infrastrukture ili drugi privredni subjekt koji vrši održavanje gornjeg i donjeg stroja železničkih pruga (uključujući mehanizovano održavanje) kao i staničnih i inženjerskih objekata, mora da ima minimalno dva diplomirana građevinska inženjera, koji poseduju licence za odgovornog izvođača radova čiji opis delatnosti obuhvata izvođenje potrebnih radova na gornjem i donjem stroju pruga.

Za radove na održavanju gornjeg i donjeg stroja železničkih pruga koji ne pripadaju oblastima rada građevinske struke kao što su izvođenje radova na regulaciji, sanaciji i uređenju bujičnih tokova, na podizanju protiverozionih, poljezaštitnih, snegozaštitnih i vetrozaštitnih pojaseva pored železničkih pruga, biološke i biološko-tehničke mere i slično, upravljač železničke infrastrukture ili drugi privredni subjekt mora da, sem neophodnih odgovornih izvođača građevinske struke, angažuje i jednog diplomiranog inženjera šumarstva koji poseduje licencu za odgovornog izvođača radova na izgradnji objekata za uređenje bujica i zaštitu od erozije.

Upravljač železničke infrastrukture ili drugi privredni subjekt angažuju po potrebi neophodna stručna lica koja vrše održavanje staničnih postrojenja (kolskih vaga, postrojenja za snabdevanje vodom, kontrolnih tovarnih profila i jama za okretnice) po uputstvu proizvođača.

Za sve aktivnosti na održavanju železničkih pruga, što uključuje održavanje gornjeg i donjeg stroja kao i inženjerskih i staničnih objekata na železničkim prugama, upravljač železničke infrastrukture ili drugi privredni subjekt mora da ima i bar jedno lice sa položenim ispitom za vođu pružnih radova.

Potreban broj ostalih zaposlenih ili lica angažovanih van radnog odnosa zavisi od obima i vrste aktivnosti koja se obavlja ali nije manji od tri.

Potreban broj operatora na mašinama određuje se prema potrebnoj mehanizaciji za određenu aktivnost na održavanju gornjeg i donjeg stroja železničkih pruga, kao i prema broju smena rada.

Član 4

Lica navedena u članu 3. st. 1, 4. i 6. ovog pravilnika treba da ispunjavaju zahteve u vezi sa stručnom osposobljenošću i zdravstvenom sposobnošću propisane zakonom kojim se uređuje bezbednost i interoperabilnost železnice.

Ostali zaposleni i lica angažovana van radnog odnosa koja ne ispunjavaju zahteve u skladu sa stručnom osposobljenošću i zdravstvenom sposobnošću propisane zakonom kojim se uređuje bezbednost i interoperabilnost železnice, mogu obavljati određene poslove na održavanju gornjeg i donjeg stroja samo uz pratnju i nadzor lica koje ispunjava te uslove.

Član 5

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

 

Prilog 1

AKTIVNOSTI NA ODRŽAVANJU GORNJEG I DONJEG STROJA ŽELEZNIČKIH PRUGA

Radovi na održavanju gornjeg stroja železničkih pruga

Podela aktivnosti na održavanju gornjeg stroja pruga na grupe, izvršena je prema predmetu održavanja:

1) radovi na održavanju šina;

2) radovi na održavanju kolosečnog i skretničkog pričvrsnog i spojnog pribora;

3) radovi na održavanju kolosečnih pragova;

4) radovi na održavanju kolosečnog zastora;

5) radovi na regulisanju koloseka po smeru i niveleti;

6) radovi na održavanju skretnica i drugih složenih kolosečnih konstrukcija;

7) radovi na održavanju putnih i pešačkih prelaza u nivou.

Mehanizovano održavanje gornjeg stroja železničkih pruga

Izvođenje radova na mehanizovanom održavanju gornjeg stroja pruga obavlja se upotrebom teške mehanizacije koja izvodi sledeće radove:

1) mašinsko rešetanje zastorne prizme;

2) mašinsko podbijanje pragova sa regulisanjem smera i nivelete koloseka i skretnica;

3) mašinsko uređenje (planiranje) zastorne prizme;

4) dinamička stabilizacija koloseka i skretnica.

Održavanje donjeg stroja železničkih pruga

Grupe radova koji spadaju u održavanje donjeg stroja pruga su:

1) održavanje zemljanog trupa i odvodnjavanja;

2) održavanje potpornih zidova, tunela, galerija, mostova i propusta;

3) održavanje staničnih objekata;

4) održavanje staničnih postrojenja.

Ostala održavanja gornjeg i donjeg stroja

U ostale radove održavanja gornjeg i donjeg stroja spadaju:

1) čišćenje trase od vegetacije, snega i leda;

2) hemijsko suzbijanje korova i grmlja;

3) uređenje bujica i zaštita od erozije;

4) održavanje objekata za zaštitu od površinskih voda, buke i klimatskih uticaja.