ODLUKAO UTVRĐIVANJU EROZIONIH PODRUČJA I PROPISIVANJU PROTIVEROZIONIH MERA NA TERITORIJI GRADA LOZNICE ZA 2016. GODINU("Sl. list Grada Loznice", br. 15/2016) |
Ovom odlukom utvrđuju se eroziona područja na teritoriji grada Loznice i propisuju protiverozione mere u cilju sprečavanja šteta od erozija i bujica za period do 31.12.2016. godine.
Kao eroziono područje smatra se svako područje na kome, usled dejstva vode, nastaju pojave spiranja, jaružanja, brazdanja, podrivanja i kliženja, zemljište koje može postati podložno ovim uticajima zbog promena načina korišćenja (seča šuma, degradacija livada, izgradnja objekata na nestabilnim padinama i drugo), kao i zemljište rudničkih i industrijskih jalovišta.
Eroziono područje određuje se na osnovu sledećih kriterijuma: karakteristike, intenzitet i kategorije erozije, položaj i način korišćenja zemljišta.
Pod erozionim područjem na teritoriji grada Loznice podrazumevaju se katastarske parcele čije je zemljište ugroženo odnosno napadnuto erozijom I, II i III stepena erozije u skladu sa kartom erozije Podrinjsko-kolubarskog regiona iz 1983. godine i Registrom bujičnih slivova i padina na području grada Loznice iz Glavnog projekta regulacije reke Jadar iz 1988. god.
Teritorija grada Loznice pripada slivu reke Drine, koji čine slivovi većeg broja reka i potoka.
Kao eroziona područja iz člana 2. stav 3. na teritoriji grada Loznice utvrđuju se prema stepenu erozivnosti slivna područja pritoka reke Drine: reka Jadar, Lešnica, Žeravija, Štira, Trbušnička reka i Banjski potoci (u daljem tekstu: vodotokovi).
Pored vodotokova iz stava 2. ovog člana, pojavu jakih erozionih procesa zemljišnog pokrivača prouzrokuje i veći broj bezimenih potoka, dolina i useka.
Eroziona područja iz člana 2. stav 3. obuhvataju katastarske opštine: Jadranska Lešnica, Joševa, Kamenica, Milina, Trbosilje, Tekeriš, Pomijača, Gornja Badanja, Gornja Sipulja, Ribarice, Jarebice, Simino Brdo, Filipovići, Stupnica, Šurice, Cikote, Donja Sipulja, Donja Badanja, Veliko Selo, Brnjac, Bradić, Donje Nedeljice, Gornje Nedeljice, Grnčara, Runjani, Slatina, Korenita, Tršić, Paskovac, Voćnjak, Zajača, G. Borina, Trbušnica, Banja Koviljača, G. Koviljača, Loznica, Klupci.
U Odeljenju za privredu se nalaze tabelarni prikazi parcela na erozionim područjima. Podaci o vlasnicima, odnosno korisnicima, površinama, načinu iskorišćavanja zemljišta i stepenu oštećenja sistematizovani su od strane Gradske uprave - Odeljenja za privredu na osnovu podataka dobijenih od Službe za katastar nepokretnosti Loznica i utvrđenog stanja na terenu. Novonastale promene se jednom godišnje usklađuju i dopunjavaju.
Sastavni deo ove odluke je i Registar bujičnih slivova i padina na području grada Loznice (tabele 1,2 i 3) i karta erozije Podrinjsko-kolubarskog regiona iz 1983. godine.
U cilju zaštite zemljišta od erozije i bujica određuju se preventivne mere, grade i održavaju vodni objekti za zaštitu od erozije i bujica i izvode zaštitni radovi.
1. Preventivne mere:
1) Zabranjene radnje:
- pustošenje, krčenje i čista seča šuma;
- ogoljavanje površina,
- nekontrolisano kopanje i preoravanje livada, pašnjaka i neobrađenih površina radi uzgoja jednogodišnjih kultura;
- gajenje okopavina na nagibima;
- oranje niz padinu;
- ispaša na degradiranim pašnjacima;
- kresanje lisnika radi ishrane stoke;
- zatrpavanje izvora i nekontrolisano sakupljanje i odvođenje tih voda;
- dugotrajno skladištenje čvrstog materijala;
- izgradnja objekata bez odgovarajuće planske i projektne dokumentacije,
- eksploatacija rečnih nanosa sa dna ili padina, osim za potrebe obezbeđenja propusne sposobnosti korita bujica;
- izgradnja objekata koji bi mogli da ugroze stabilnost zemljišta (vodenice, brane, kanali, ribnjaci i slično);
- druge radnje kojima se pospešuje erozija i stvaranje bujica.
2) Korišćenje poljoprivrednog i drugog zemljišta u skladu sa zahtevima antierozionog uređenja zemljišta.
2. Izgradnja i održavanje vodnih objekata za zaštitu od erozije i bujica:
- izgradnja poprečnih objekata (pregrada i pragova za stabilizaciju korita i obala i zadržavanje nanosa, stabilizacionih pojaseva, manjih nasutih brana za zadržavanje poplavnog talasa),
- izgradnja podužnih objekata u rečnom koritu (obaloutvrde, regulacije)
3. Zaštitni radovi (biotehnički i biološki zaštitni radovi):
- krčenje rastinja;
- zatravljivanje;
- terasiranje;
- podizanje voćnjaka i veštačkih livada;
- konturno oranje;
- pretvaranje degradiranih njiva u livade;
- melioracija pašnjaka;
- uzgoj i održavanje zaštitne vegetacije,
- pošumljavanje;
- melioracije i obnova šikara;
- intenzivna nega mladih šuma u svim fazama razvoja i sl.
- čišćenje rečnih korita, potoka i drugi slični radovi.
Preventivne mere i zaštitni radovi se bliže utvrđuju Operativnim planom odbrane od poplava i Godišnjim programom mera i radova za smanjenje rizika od poplava na vodotocima II reda na teritoriji grada Loznice, koje donosi Skupština grada Loznice.
Korisnici poljoprivrednog zemljišta su dužni da na erozionom području postupaju u skladu sa članom 4. ove odluke.
Mere zaštite šuma od degradacije i erozije i održavanje zaštitnih šuma, a u cilju uravnoteženja vodnih odnosa i sprečavanja bujica i poplavnih talasa i zaštite zemljišta, naselja i infrastrukture sprovodi nadležna Šumska gazdinska jedinica, Šumska uprava Loznica.
Mere zaštite utvrđuju se godišnjim planom gazdovanja šumama a na osnovu utvrđenog stanja na terenu, u skladu sa Zakonom o šumama.
Ako je vodnim aktima za izgradnju objekata predviđeno izvođenje radova i mera za zaštitu od erozije i bujica investitor je dužan da te radove i mere izvede na način predviđen tehničkom dokumentacijom, pre dobijanja upotrebne dozvole za taj objekat.
Nadzor nad sprovođenjem ove odluke vršiće Odeljenje za privredu.
Stupanjem na snagu ove odluke prestaje da važi Odluka o utvrđivanju erozionih područja i propisivanju protiverozivnih mera na području grada Loznice ("Sl. list grada Loznice", broj 5/2015).
Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Sl. listu grada Loznice".