PRAVILNIKO USLOVIMA, POSTUPKU IZDAVANJA I NAČINU ODREĐIVANJA IMENA, OZNAKA, ENI BROJA, MMSI BROJA, POZIVNOG ZNAKA I REGISTARSKIH BROJEVA ZA IDENTIFIKACIJU PLOVILA("Sl. glasnik RS", br. 64/2016) |
Ovim pravilnikom propisuju se uslovi i postupak izdavanja, kao i način određivanja i isticanja imena, oznaka, ENI broja, pozivnog znaka i registarskih brojeva za identifikaciju plovila unutrašnje plovidbe, kao i imena, oznaka, pozivnih znakova, MMSI broja i registarskih brojeva za identifikaciju pomorskih plovila, kao i sadržinu i način vođenja evidencije.
Rešenje o određivanju imena, odnosno oznake broda unutrašnje plovidbe i tehničkog plovnog objekta unutrašnje plovidbe (u daljem tekstu: plovilo unutrašnje plovidbe) i određivanju imena, odnosno oznake pomorskog broda, pomorskog i tehničkog plovnog objekta, nepokretne platforme, ribarskog broda i jahte (u daljem tekstu: pomorsko plovilo) donosi se na zahtev vlasnika plovila u skladu sa zakonom kojim se uređuje državna pripadnost i upis plovila.
U zahtevu za određivanje imena plovila unutrašnje plovidbe i pomorskog plovila, vlasnik plovila predlaže tri imena od kojih se jedno ime određuje za ime plovila unutrašnje plovidbe, odnosno pomorskog plovila.
Ako se utvrdi da ni jedno od predloženih imena nije pogodno za dodeljivanje ili ako predloženo ime nema značenje na srpskom jeziku ili ako se utvrdi da ime plovila unutrašnje plovidbe, odnosno pomorskih plovila koje je pogodno za dodeljivanje već ima drugo plovilo, zatražiće se od vlasnika plovila da predloži tri nova imena.
Zahtev za određivanje imena, odnosno oznake plovila unutrašnje plovidbe, sadrži podatke o vlasniku, o osnovnim tehničkim karakteristikama plovila, o nameni plovila, luci upisa i potvrdu Uprave za utvrđivanje sposobnosti brodova za plovidbu da plovilo ispunjava zahteve tehničkih pravila za statutarnu sertifikaciju plovila unutrašnje plovidbe.
Zahtev za određivanje imena, odnosno oznake pomorskog plovila, sadrži podatke o vlasniku, o osnovnim tehničkim karakteristikama plovila, o nameni plovila, luci upisa i potvrdu od priznate organizacije da pomorsko plovilo ispunjava tehničke zahteve u pogledu sposobnosti broda za plovidbu u skladu sa zakonom kojim se uređuje pomorska plovidba i potvrđenim međunarodnim konvencijama.
Plovilima unutrašnje plovidbe i pomorskim plovilima koja se upisuju u odgovarajući upisnik Republike Srbije (u daljem tekstu: domaći upisnik) dodeljuju se imena na srpskom jeziku i latiničkom pismu.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, na zahtev vlasnika, pomorskom plovilu može da se dodeli ime i na engleskom jeziku i latiničnom pismu.
Ime iz st. 1. i 2. ovog člana može da ima najviše tri reči i rimski ili arapski broj.
Plovila iz st. 1. i 2. ovog člana ne mogu da imaju imena koja su iz političkih, istorijskih i kulturnih razloga suprotna interesima Republike Srbije.
Jahti može da se dodeli ime koje se sastoji od skraćenice reči, a u dodatku imena može da ima rimski ili arapski broj.
Plovilima unutrašnje plovidbe i pomorskim plovilima se mogu dati imena istaknutih lica iz oblasti novije srpske kulturne, društvene, naučne i političke istorije, uz njihov pristanak, a ako je to lice umrlo, uz saglasnost njegovih zakonskih naslednika.
Za dodeljivanje imena istaknutih lica dalje srpske istorije plovilima iz stava 1. ovog člana nije potrebno zatražiti pristanak naslednika.
Bez obzira na postojanje saglasnosti iz stava 1. ovog člana, ako vlasnik plovila svojim poslovanjem ili na drugi način povređuje čast i ugled lica čije ime plovilo nosi, to lice, odnosno njegovi zakonski naslednici mogu podneti zahtev za brisanje određenog imena plovila.
Brodu unutrašnje plovidbe sa sopstvenim pogonom čija je dužina najmanje 86 m, koji nije stariji od pet godina u vreme podnošenja zahteva za određivanje imena, kao i pomorskom brodu koji plovi u području kategorije plovidbe "međunarodna duga plovidba" koji nije stariji od pet godina u vreme podnošenja zahteva za određivanje imena, može da se odobri ime "Srbija".
Ako više vlasnika brodova iz stava 4. ovog člana podnesu zahtev za određivanje imena "Srbija", svakom narednom, se pored imena "Srbija", dodaje redni broj.
Brodu unutrašnje plovidbe sa sopstvenim pogonom čija je dužina najmanje 86 m, kao i putničkom brodu unutrašnje plovidbe čija je dužina najmanje 105 m, koji nisu stariji od pet godina u vreme podnošenja zahteva za određivanje imena, kao i pomorskom brodu koji plovi u području kategorije plovidbe "međunarodna duga plovidba" ili "plovidba evropskim morima" i koji nije stariji od pet godina u vreme podnošenja zahteva za određivanje imena, može da se odobri ime glavnog grada Republike Srbije, kao i imena pravoslavnih crkava i manastira.
Brodovima unutrašnje plovidbe koji nisu stariji od 15 godina u vreme podnošenja zahteva za određivanje imena, mogu da se odobre imena geografskih područja u Republici Srbiji, kao i imena gradova u Republici Srbiji.
Oznaka skele unutrašnje plovidbe, tehničkog plovnog objekta unutrašnje plovidbe, pomorskog tehničkog plovnog objekta i nepokretne platforme sastoji se od skraćenog naziva objekta, odnosno reči koja upućuje na njegovu namenu i broja koji označava redni broj evidencije plovila iste vrste pod kojim je plovilo upisano.
Skraćeni naziv objekta iz stava 1. ovog člana je:
SK - skela;
PB - ploveći bager;
PE - ploveći elevator;
PD - ploveća dizalica;
PN - ploveća naprava;
PK - ploveća kosačica;
PP - ploveća platforma;
PM - ploveći malj (mehanički pobijač pilona).
Oznaka ribarskog broda se sastoji od slova "BG" koja označavaju luku upisa, slova "R", kao i rednog broj uloška u upisniku ribarskih brodova u koji je upisan ribarski brod.
Oznaka jahte se sastoji od dva slova kojima se označava luka upisa, slova "J", kao i rednog broj uloška u upisniku jahti u koji je upisana jahta.
Oznaka broda unutrašnje plovidbe bez sopstvenog pogona se sastoji od pet cifara, od kojih prva označava vrstu, druge dve označavaju nosivost broda u stotinama tona, a zadnje dve označavaju redni broj evidencije plovila iste vrste pod kojim je plovilo upisano.
Prva cifra oznake iz stava 5. ovog člana je:
0 - kombinovana tegljenica (za prevoz čvrstog i tečnog tereta);
1 - tanker tegljenica (za prevoz tečnog tereta);
2 - zatvorena tegljenica (za prevoz kvarljivog tereta);
3 - zatvorena tegljenica (za prevoz drveta i uglja);
4 - otvorena tegljenica (za prevoz čvrstog tereta);
5 - zatvorena tegljenica (za prevoz komadne robe);
6 - otvorena tegljenica sa ravnom ili upuštenom palubom (za prevoz kamena);
7 - potisnica (za prevoz čvrstog tereta);
8 - tanker potisnica (za prevoz tečnog tereta).
Plovila iz st. 1. i 5. ovog člana, pored oznake, mogu imati i ime.
U slučaju da u domaćim upisnicima postoje dva plovila sa istim imenom, odnosno oznakom, prednost zadržavanja imena, odnosno oznake, ima plovilo koje je vremenski ranije upisano u domaći upisnik.
Rešenje o određivanju jedinstvenog evropskog identifikacionog broja (u daljem tekstu: ENI broj) za plovila unutrašnje plovidbe donosi se na zahtev vlasnika.
ENI broj sastoji se od brojeva određenih međunarodnim propisima o ENI broju.
Rešenje o određivanju pozivnog znaka za plovila unutrašnje plovidbe koja imaju radio uređaje i međunarodnog pomorskog radiokomunikacionog identifikacionog broja - MMSI broja za pomorska plovila koja imaju radio uređaj (u daljem tekstu: MMSI broj) na zahtev vlasnika plovila donosi ministarstvo nadležno za poslove saobraćaja (u daljem tekstu: ministarstvo) u skladu sa zakonom kojim se uređuje državna pripadnost i upis plovila.
Pozivni znak plovila unutrašnje plovidbe i MMSI broj za pomorska plovila sastoji se od slova, brojeva ili oznaka za identifikaciju određenih propisima o međunarodnom radio-saobraćaju.
Registarski broj za identifikaciju čamca, plovećih tela i plutajućih objekata unutrašnje plovidbe određuje nadležna lučka kapetanija prilikom upisa u odgovarajući upisnik u skladu sa zakonom kojim se uređuje državna pripadnost i upis plovila.
Registarski broj za identifikaciju čamca i plovećeg tela čine: dva karakteristična velika latinična slova mesta u kojem se nalazi sedište nadležne lučke kapetanije kod koje je čamac i ploveće telo upisano u upisnik, crta, trocifreni broj (od 001 do 999) i jedno veliko slovo po abecednom redu (od A do Z). Kad trocifreni broj dođe do 999, prelazi se na sledeće slovo po abecednom redu (B), a broj opet počinje od 001 i tako redom, zaključno sa 999 Z.
Registarski broj za identifikaciju plutajućeg objekta čine karakteristična slova mesta i brojevi iz stava 2. ovoga člana, s tim što se posle dva karakteristična slova mesta i crte, dodaje veliko latinično slovo P i crta.
Čamac i plutajući objekat može pored identifikacionog broja da ima ime, koje određuje lučka kapetanija prilikom upisa u upisnik, na zahtev vlasnika.
Dva čamca i dva plutajuća objekta mogu imati isto ime.
Karakteristična slova mesta iz člana 10. stav 2. ovog pravilnika su za područje:
1) Lučke kapetanije u Bezdanu - BE;
2) Lučke kapetanije u Apatinu - AP;
3) Lučke kapetanije u Novom Sadu - NS;
4) Lučke kapetanije u Beogradu - BG;
5) Lučke kapetanije u Pančevu - PA;
6) Lučke kapetanije u Smederevu - SD;
7) Lučke kapetanije u Velikom Gradištu - VG;
8) Lučke kapetanije u Kladovu - KL;
9) Lučke kapetanije u Prahovu - PR;
10) Lučke kapetanije u Senti - ST;
11) Lučke kapetanije u Titelu - TL;
12) Lučke kapetanije u Sremskoj Mitrovici - SM.
Registarski broj za identifikaciju pomorskog čamca određuje Lučka kapetanija Beograd, kao luka upisa prilikom upisa u upisnik pomorskih čamaca u skladu sa zakonom kojim se uređuje državna pripadnost i upis plovila.
Registarski broj za identifikaciju pomorskog čamca čine: dva velika latinična slova BG koja označavaju sedište Lučke kapetanije Beograd koja vodi upisnik pomorskih čamaca, crta, slovo M, crta, trocifreni broj (od 001 do 999) i jedno veliko slovo po abecednom redu (od A do Z). Kad trocifreni broj dođe do 999, prelazi se na sledeće slovo po abecednom redu (B), a broj opet počinje od 001 i tako redom, zaključno sa 999 Z.
Ime, oznaka i ENI broj plovila unutrašnje plovidbe ispisuju se na obe pramčane strane i na krmi plovila unutrašnje plovidbe.
Ako su u potiskivanom ili bočnom sastavu jedan ili više natpisa imena, odnosno natpisa oznaka zaklonjeni, ime, odnosno oznaka ponovo se ispisuju na tabli tako da se jasno vidi i u pravcima u kojima su natpisi zaklonjeni.
Luka upisa se ispisuje na krmi i dopunjena slovima SRB kojima se obeležava Republika Srbija kao država u kojoj se nalazi luka upisa.
Ime i oznaka iz stava 1. ovog člana ispisuju se ćiriličnim i latiničnim pismom, lako čitljivim i neizbrisivim slovima. Natpis uljanom bojom smatra se neizbrisivim.
Veličina slova kojima se ispisuje ime, odnosno oznaka plovila unutrašnje plovidbe su srazmerna veličini plovila unutrašnje plovidbe, s tim da iznosi najmanje 20 cm. Veličina slova kojima se ispisuje luka i država upisa iznose najmanje 15 cm. Širina slova i debljina linija treba da su srazmerni visini slova. Slova se ispisuju u svetloj boji na tamnoj osnovi, odnosno tamne boje na svetloj osnovi.
Na sidru broda unutrašnje plovidbe ispisuju se neizbrisive oznake za identifikaciju, koje sadrže ime vlasnika broda ili njegovu uobičajenu skraćenicu.
Ime pomorskog plovila ispisuje se na obema stranama pramca i na krmi.
Ako pomorski tehnički plovni objekat pored oznake ima i ime, luka upisa ispisuje se ispod imena dopunjena slovima SRB kojima se obeležava Republika Srbija kao država u kojoj se nalazi luka upisa.
Veličina slova kojima je ispisuje ime, odnosno oznaka pomorskog plovila, su srazmerna sa veličinom pomorskog plovila, a iznosi najmanje 20 cm.
Ime, odnosno oznaka, ispisuje se čitljivo.
Registarski broj za identifikaciju čamca i plovećeg tela ispisuje se, sa obe strane, na slobodnom boku ili kabini.
Ako čamac ima ime, ono može biti ispisano na krmi ili na obe strane.
Registarski broj za identifikaciju plutajućeg objekta ispisuje se sa obe strane oplate trupa, ili na vidnom mestu nadgrađa, po pravilu na sredini.
Registarski broj za identifikaciju čamca i plovećeg tela, odnosno plutajućeg objekta se uredno ispisuje na neizbrisiv način, vidno različitom bojom od boje čamca i plovećeg tela, odnosno plutajućeg objekta. Natpis uljanom bojom smatra se neizbrisivim.
Visina slova i brojeva registarskog broja za identifikaciju ispisuju se u srazmeri sa veličinom čamca, odnosno plutajućeg objekta, tako da se može čitati sa veće udaljenosti i ne može biti manja od 10 cm za čamac, odnosno 20 cm za plutajući objekat.
Registarski broj za identifikaciju pomorskog čamca ispisuje se u skladu sa odredbama ovog člana.
Ministarstvo vodi evidenciju imena, oznaka, ENI brojeva i pozivnih znakova plovila unutrašnje plovidbe, kao i imena, oznaka, pozivnih znakova i MMSI brojeva pomorskih plovila u skladu sa zakonom kojim se uređuje državna pripadnost i upis plovila.
Podaci o imenima, oznakama i pozivnim znakovima brodova unose se u knjige u kojima se evidencija iz stava 1. ovog člana posebno vodi za pomorska plovila, a posebno za plovila unutrašnje plovidbe.
Evidencija iz stava 1. ovog člana za plovila unutrašnje plovidbe sadrži:
1) ime ili oznaku, ENI broj, pozivni znak broda unutrašnje plovidbe;
2) lučku kapetaniju upisa;
3) podatke o vlasniku ili suvlasnicima.
Evidencija iz stava 1. ovog člana za pomorska plovila sadrži:
1) ime ili oznaku, pozivni znak i MMSI broj pomorskog plovila;
2) podatke o vlasniku ili suvlasnicima.
Danom početka primene ovog pravilnika prestaju da važe Pravilnik o određivanju imena, oznaka, pozivnih znakova brodova i o vođenju evidencije o imenima, oznakama i pozivnim znacima brodova ("Službeni list SRJ", broj 51/98) i odredbe Pravilnika o upisniku i plovidbenoj dozvoli čamaca i plovećih postrojenja ("Službeni glasnik RS", br. 111/07, 29/16 - dr. pravilnik i 39/16 - dr. pravilnik) koje se odnose na registarske oznake za identifikaciju čamaca i plovećih postrojenja.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", a primenjuje se od 1. septembra 2016. godine.