ODLUKA

O JAVNOM LINIJSKOM GRADSKOM I PRIGRADSKOM PREVOZU PUTNIKA

("Sl. list grada Čačka", br. 16/2016)

 

I OSNOVNE ODREDBE

Član 1

Ovom odlukom određuje se organizacija i način obavljanja javnog linijskog prevoza putnika, način registracije i overe reda vožnje, kao i način određivanja cena usluge u gradskom i prigradskom saobraćaju na teritoriji grada Čačka.

Javni linijski prevoz putnika u gradskom i prigradskom saobraćaju je komunalna delatnost od opšteg interesa.

Član 2

Pojedini izrazi u smislu ove odluke imaju sledeća značenja:

1. "javni prevoz" je prevoz koji je pod jednakim uslovima dostupan svim korisnicima prevoznih usluga i obavlja se na osnovu ugovora o prevozu;

2. "linijski prevoz putnika" jeste javni prevoz putnika koji se obavlja na određenoj liniji po redu vožnje;

3. "gradski prevoz putnika" je prevoz na teritoriji naseljenog mesta Čačka;

4. "prigradski prevoz putnika" je prevoz između dva ili više naseljenih mesta na teritoriji grada Čačka;

5. "linija" je određeni prevozni put od početnog do krajnjeg stajališta, odnosno stanice sa jednim ili više polazaka, odnosno povrataka;

6. "trasa linije" je prevozni put kojim se kreću vozila od početnog do krajnjeg odredišta i određuje se nazivima ulica i puteva;

7. "registar linija" je evidencija elemenata linije sa tekućim izmenama;

8. "red vožnje" je akt kojim se utvrđuje plan obavljanja prevoza na liniji;

9. "nadležni organ uprave" je organizaciona jedinica gradske uprave grada Čačka nadležna za poslove saobraćaja;

10. "prevoznik" je pravno lice kome je povereno obavljanje delatnosti javnog linijskog prevoza putnika u gradskom i prigradskom saobraćaju;

11. "vozna karta" je isprava koju izdaje prevoznik i kojom putnik dokazuje da je platio cenu usluge prevoza u javnom linijskom prevozu.

12. "pretplatna karta" je isprava koju izdaje prevoznik na ime i prezime određenog putnika, koja važi određeni vremenski period, kojom putnik dokazuje da je platio ili regulisao plaćanje cene usluge prevoza za navedeni vremenski period i na osnovu koje putnik može dobiti propisane popuste u povlašćenom prevozu.

II ORGANIZACIJA LINIJSKOG PREVOZA

Član 3

Javni linijski prevoz putnika u gradskom i prigradskom saobraćaju se obavlja autobusima na unapred utvrđenim linijama i prema utvrđenom redu vožnje, uz unapred utvrđenu tarifu i ostale uslove prevoza u skladu sa zakonom i ovom odlukom.

Član 4

Javni linijski prevoz putnika u gradskom i prigradskom saobraćaju može obavljati privredno društvo ili drugo pravno lice registrovano za obavljanje javnog linijskog prevoza putnika, koje je upisano u akt kojim se utvrđuje ispunjenost uslova za otpočinjanje i obavljanje javnog prevoza putnika i vlasnik je najmanje tri registrovana autobusa.

Grad može ugovorom poveriti obavljanje javnog linijskog prevoza putnika u gradskom i prigradskom saobraćaju na teritoriji grada Čačka prevozniku iz stava 1. ovog člana koji ima potreban broj registrovanih autobusa za vršenje navedene delatnosti na teritoriji grada, ima obezbeđen parking za sva vozila kojima obavlja prevoz i ima odgovarajući prostor, opremu i kadrove za poslove redovnog održavanja vozila i kontrolu tehničke ispravnosti vozila.

Odluku o poveravanju obavljanja javnog linijskog prevoza putnika donosi Gradsko veće, na osnovu postupka sprovedenog u skladu sa odredbama zakona kojim je propisano obavljanje komunalne delatnosti. Na osnovu ove odluke, grad Čačak zaključuje ugovor o poveravanju obavljanja javnog linijskog prevoza putnika sa prevoznikom, koji u ime grada potpisuje gradonačelnik grada Čačka.

Ugovor o poveravanju obavljanja javnog linijskog prevoza putnika, pored elemenata propisanih zakonom, sadrži: linije koje se poveravaju, minimalni broj polazaka po liniji i uslove pod kojima se poveravaju, vremenski period na koji se vrši poveravanje, način obrazovanja, obračuna i naplate naknade za obavljanje javnog linijskog prevoza, rok otpočinjanja linijskog prevoza, međusobna prava i obaveze ugovornih strana, način obaveštavanja nadležnih organa grada o realizaciji ugovornih obaveza, način rešavanja sporova između ugovornih strana, uslove raskida ugovora pre vremena na koji je zaključen, prava i obaveze koji iz toga proističu, minimum procesa rada za vreme štrajka.

Ugovor se može jednostrano raskinuti pre vremena na koji je zaključen u slučaju da prevoznik ne ispunjava svoje ugovorne obaveze.

Prevoznik je dužan da Gradskom veću grada Čačka jednom godišnje, do 31.januara za prethodnu godinu, dostavlja izveštaj o realizaciji ugovorenih obaveza.

Član 5

Poveravanje obavljanja javnog linijskog prevoza putnika na način propisan članom 4. ove odluke vrši se na period od jedne do pet godina.

U slučaju kada nije moguće sprovesti izbor prevoznika na način određen članom 4. Odluke (na konkurs nije podneta nijedna prijava, prekid obavljanja delatnosti zbog nepredviđenih okolnosti, raskinut ugovor pre isteka ugovorenog roka i sl.). Gradsko veće može privremeno, a najduže na period od šest meseci, izvršiti poveravanje linijskog prevoza prikupljanjem ponuda ili neposrednom pogodbom.

III REGISTRACIJA LINIJA

Član 6

Gradsko veće grada Čačka odlučuje o uspostavljanju linije, na obrazloženi predlog prevoznika ili nadležnog organa uprave.

Linije se uspostavljaju u skladu sa potrebama stanovništva, razvojem grada, saobraćajno-tehničkim uslovima i ekonomskom isplativošću održavanja pojedinih linija.

Akt o uspostavljanju, odnosno utvrđivanju linije sadrži broj i naziv linije, vrstu linije, trasu određenu spiskom stajališta na liniji, dužinu linije, kao i potreban minimalan broj polazaka.

Promene na uspostavljenim linijama linijskog prevoza kao što su: produženje, skraćenje, izmena trase, uspostavljanje i ukidanje stajališta i dr. odobrava Gradsko veće grada Čačka.

Nadležni organ uprave vodi evidenciju o uspostavljenim linijama na kojima se obavlja javni linijski gradski i prigradski prevoz putnika.

Član 7

Linijski prevoz se može obavljati kao dnevni prevoz sa polascima u periodu od 04 do 24 časa i kao noćni prevoz sa polascima u periodu od 00 do 04 časova.

Linijski prevoz se obavlja na:

1.stalnim linijama - svakodnevno ili pojedinim danima u nedelji, u toku cele godine;

2.sezonskim linijama - u određenom periodu u toku godine (za vreme školskog raspusta i sl.);

3. privremenim linijama - za vreme održavanja sajmova, manifestacija iz oblasti sporta i kulture, vanrednih događaja, prekida saobraćaja zbog više sile, izvođenja radova zbog rekonstrukcije puta i sl.

Član 8

Prevoznik kome je ugovorom povereno obavljanje javnog linijskog prevoza putnika može početi sa obavljanjem prevoza ako ima registrovan i overen red vožnje na uspostavljenim linijama i dokaz o ispravnosti vozila kojim vrši prevoz.

Član 9

Registraciju i overu redova vožnje vrši nadležni organ uprave, u roku od 30 dana od dana podnošenja zahteva.

Overa reda vožnje vrši se sa rokom važenja od godinu dana i početkom važenja od 1. juna tekuće godine.

Član 10

Zahtev za registraciju i overu redova vožnje u gradskom i prigradskom javnom linijskom prevozu putnika podnosi se najmanje u tri primerka, najkasnije do 30. aprila tekuće godine.

Izuzetno od stava 1. ovog člana, zahtev za registraciju i overu reda vožnje na liniji koja je uspostavljena na osnovu odluke Gradskog veća posle 30.aprila tekuće godine, može se podneti u toku cele godine.

Uz zahtev se podnose redovi vožnje za utvrđene linije, koji sadrže:

1. broj i naziv linije;

2. vrstu linije (G - gradski, P - prigradski);

3. naziv sezonskog reda vožnje sa periodom važenja (letnji od 1. jula do 31. avgusta, zimski od 1.septembra tekuće do 30.juna naredne godine, zimski za vreme školskog raspusta i sl.);

4. početak važenja reda vožnje;

5. vreme polaska, dolaska i prolazna vremena sa početnog i svih stajališta u gradskom i prigradskom prevozu (radni dan, subota, nedelja i u vreme praznika);

6. vreme rada linije;

7. napomene.

Redovi vožnje dostavljaju se i u elektronskom obliku.

Overa reda vožnje podrazumeva stavljanje pečata, datuma overe i potpisa ovlašćenog službenog lica nadležnog organa uprave na podneti red vožnje.

Nadležni organ uprave vodi registar overenih redova vožnje koji sadrži naročito: redni broj, naziv prevoznika, broj i naziv linije, broj polazaka na liniji, datum overe i registracije reda vožnje, rok važenja reda vožnje.

Zahtev za registraciju i overu redova vožnje koji nije podnet u roku, uz koji nisu podneti propisani dokazi ili koji je na drugi način neuredan, nepotpun ili se po njemu ne može postupati zbog formalnih nedostataka, nadležni organ uprave odbaciće zaključkom. Zahtev za registraciju i overu redova vožnje koji nisu izrađeni u skladu sa važećim propisima ili ugovorom o poveravanju obavljanja javnog linijskog prevoza putnika, nadležni organ uprave odbiće rešenjem kao neosnovan. Protiv zaključka o odbacivanju zahteva, odnosno rešenja o odbijanju zahteva, prevoznik može izjaviti žalbu Gradskom veću grada Čačka.

IV OBJEKTI INFRASTRUKTURE U LINIJSKOM PREVOZU

Član 11

Objekti infrastrukture neophodni za obavljanje linijskog prevoza putnika su stajališta i stanice.

Autobusko stajalište je uređen prostor pored kolovoza, odnosno označeni prostor na kolovozu, na kome se zaustavljaju vozila za ulazak i izlazak putnika i prtljaga, koje se određuje posebnom odlukom.

Autobuska stanica je objekat u kome se vrši prijem i otprema autobusa, prtljaga i stvari, ulaz i izlaz putnika, izdavanje voznih karata i drugih prevoznih isprava, davanje obaveštenja o prevozu i pružanje drugih usluga u vezi sa prevozom i koji ispunjava uslove propisane zakonom i drugim propisima.

Član 12

Autobusko stajalište mora biti vidno označeno propisanim saobraćajnim znakom i imati tablu sa nazivom stajališta i brojem linije, a po potrebi i izvod iz reda vožnje. Stajalište može da ima nadstrešnicu, uzdignutu površinu za putnike, korpu za otpatke, informacioni pano, klupe za sedenje i drugu opremu za potrebe putnika.

Tablu sa nazivom stajališta, brojem linije i izvodom iz reda vožnje postavlja, uklanja, blagovremeno zamenjuje i uredno održava prevoznik.

Stajalište se gradi odvojeno za svaki smer saobraćaja, a izvan naselja i sa propisanim minimalnim podužnim nagibom. Stajalište ne može da se gradi na unutrašnjim stranama krivine puta, na mestima gde je izvučena puna linija na sredini kolovoza, odnosno u zonama koje su na putu obeležene saobraćajnim znacima opasnosti.

Lokaciju za stajalište određuje javno preduzeće koje upravlja saobraćajnicom pored koje se izgrađuje to stajalište.

Autobuska stajališta izgrađuje javno preduzeće koje upravlja saobraćajnicom pored koje se izgrađuje to stajalište.

Član 13

Autobuska stajališta moraju da se održavaju tako da uvek odgovaraju svojoj nameni.

Održavanjem stajališta smatraju se radovi na održavanju u ispravnom stanju stajališta i to: opravka i zamena dotrajalih i oštećenih saobraćajnih znakova, obnavljanje kolovoznog zastora, uklanjanje otpadaka na higijenski način, uklanjanje snega i posipanje odgovarajućim materijalom radi sprečavanja poledice.

Autobuska stajališta održava javno preduzeće kome je povereno upravljanje saobraćajnicom pored koje je stajalište izgrađeno.

Član 14

Prevoznik je dužan da prijem putnika u vozilo i iskrcavanje putnika iz vozila vrši na autobuskoj stanici ili autobuskim stajalištima koja su uneta u red vožnje.

Prijem putnika u vozilo i iskrcavanje putnika iz vozila dopušten je na autobuskoj stanici ili stajalištu dok vozilo stoji, osim u slučaju većih zastoja kada se može, na bezbedan način, vršiti i izvan autobuske stanice ili stajališta.

V VOZILA

Član 15

Vozila kojima se obavlja linijski prevoz putnika moraju ispunjavati uslove propisane zakonom kojim se reguliše obavljanje prevoza putnika u drumskom saobraćaju.

Vozila kojima se obavlja linijski prevoz putnika moraju biti pre upućivanja u saobraćaj čista i provetrena i obojena prepoznatljivim bojama prevoznika. Vozila u zimskom periodu, kada je spoljna temperatura ispod 10° C, moraju biti zagrejana, a u letnjem periodu, kada je spoljna temperatura iznad 25° C moraju biti rashlađena, ukoliko poseduju sistem za rashlađivanje.

Član 16

Vozilo kojim se vrši prevoz putnika mora biti vidno obeleženo oznakama od značaja za informisanje putnika, i to:

1. istaknut, u donjem desnom uglu vetrobranskog stakla i sa strane pored ulaznih vrata, naziv linije sa naznačenjem najmanje jednog usputnog autobuskog stajališta, koje bliže određuje pravac linije;

2. na bočnoj strani ispisan naziv i sedište prevoznika.

Kada se vozilom ne vrši redovan prevoz ili se ne primaju putnici, na prednjoj strani vozila postavlja se odgovarajuća oznaka "vanredna vožnja","za garažu", "u kvaru" i sl.

Vozila mogu biti oslikana reklamnim porukama. Reklame i drugi natpisi ne smeju se postavljati na mestima ili na način da zaklanjaju vidik ili prekrivaju propisane oznake i obaveštenje o prevozu.

VI PRAVA I OBAVEZE PREVOZNIKA

Član 17

Prevoznik je dužan da linijski prevoz vrši u svemu prema elementima linije sadržanim u registru i redu vožnje.

Prevoznik je dužan da o otpočinjanju linijskog prevoza putnika obavesti korisnike prevoza putem sredstava javnog informisanja ili na drugi odgovarajući način.

U vozilu kojim se obavlja prevoz mora se nalaziti:

1) važeći red vožnje, odnosno fotokopija važećeg reda vožnje, overena potpisom i pečatom ovlašćenog lica prevoznika;

2) važeći i overen cenovnik;

3) opšti uslovi prevoza;

4) ugovor o radu vozača ili potvrda da je vozač zaposlen kod prevoznika na koga je registrovan red vožnje.

Član 18

Vozač je dužan:

1. da vozilo zaustavlja na svim stajalištima prema registrovanom redu vožnje i da prilikom zaustavljanja otvori vrata;

2. da primi na prevoz svakog putnika u granicama raspoloživih mesta za putnika, osim putnika čiji ulazak u vozilo nije dozvoljen po važećim propisima;

3. da obezbedi prevoz prtljaga zajedno sa putnikom kome prtljag pripada;

4. da dozvoli ulazak i izlazak putnika iz vozila na bezbedan način i izvan stajališta u slučaju dužeg zastoja;

5. da se pridržava reda vožnje;

6. da pokrene vozilo tek kada se uveri da su sva vrata zatvorena;

7. da ne puši u vozilu;

8. da se prema putnicima ponaša sa pažnjom i predusretljivo;

9. da se stara o održavanju reda u autobusu;

10. da prodaje karte u vozilu.

11. da bude obučen u uniformu koju odredi prevoznik.

Član 19

Vozač neće dozvoliti ulazak u vozilo:

1. licu koje je vidljivo pod uticajem alkohola, odnosno u napitom stanju;

2. licu obolelom od zarazne bolesti;

3. detetu do šest godina starosti ako nije u pratnji odrasle osobe i

4. licu čiji prtljag može izazvati povredu putnika ili oštećenje autobusa.

Vozač ne sme dozvoliti boravak drugim licima u prostoru izdvojenom i namenjenom vozaču.

Za vreme vožnje vozač ne sme razgovarati sa putnicima niti koristiti mobilni telefon.

Član 20

Korisnik usluge - putnik je lice koje se zatekne u vozilu linijskog prevoza, osim voznog osoblja.

Putnik je dužan da za korišćenje usluge prevoza u vozilu ima važeću i ispravnu voznu kartu ili važeću i ispravnu pretplatnu kartu na osnovu koje ostvaruje pravo na prevoz.

Putnik je dužan da voznu kartu ili pretplatnu kartu iz stava 2. ovog člana pokaže i ustupi na zahtev vozača, kontrolora ili drugog ovlašćenog službenog lica.

Po ulasku u vozilo linijskog prevoza, kontrolor i drugo ovlašćeno lice se predstavlja legitimacijom.

Kontrolor u kontroli može zatražiti pomoć policijske uprave ili komunalne policije.

Putnik koji ne poseduje važeću i ispravnu voznu kartu ili važeću i ispravnu pretplatnu kartu na osnovu koje ostvaruje pravo na prevoz, dužan je da vozaču, kontroloru ili drugom ovlašćenom službenom licu pokaže ličnu kartu ili drugu identifikacionu ispravu i da naknadno kupi odgovarajuću voznu kartu, radi završetka započete vožnje. Ukoliko putnik odbije da kupi odgovarajuću voznu kartu, dužan je da napusti vozilo na prvom narednom autobuskom stajalištu.

Član 21

Prilikom ulaska u vozilo i zauzimanja mesta za sedenje, prednost imaju invalidi, trudnice, lica sa malom decom i nemoćne osobe.

Član 22

Putnik može u vozilo uneti lični prtljag, dečja kolica, invalidska kolica, lovačku i sportsku opremu (pušku u futroli bez naboja, skije, pribor za ribolov i sl.) i drugi prtljag koji svojim dimenzijama i svojstvima ne ugrožava sigurnost putnika.

Putnik je dužan voditi brigu o svom prtljagu.

Stvari koje se ne smatraju ručnim prtljagom ne mogu se smeštati u delu vozila u kome se nalaze mesta za prevoz putnika.

Član 23

U vozilo nije dozvoljeno unositi:

1. eksplozivne, lako zapaljive, otrovne, radioaktivne, nagrizajuće, zarazne materije i predmete i organske perokside;

2. predmete koji mogu ugroziti život, zdravlje i imovinu putnika i vozno osoblje;

3. predmete koji mogu ozlediti, isprljati, oštetiti ili uznemiriti putnike u vozilu ili vozno osoblje;

4. životinje, izuzev pasa vodiča za slepa lica;

5. posmrtne ostatke.

Član 24

U vozilo nije dozvoljen ulazak:

1. licu u napitom stanju;

2. licu obolelom od zarazne bolesti;

3. licu mlađem od šest godina starosti, ako nije u pratnji odrasle osobe.

Član 25

Zabranjeno je:

1. unositi u vozilo prtljag, stvari ili životinje suprotno odredbama ove odluke;

2. ometati vozača, odnosno drugo ovlašćeno lice u vozilu, u obavljanju službe;

3. bacati otpatke ili na drugi način zagađivati ili uništavati opremu vozila, vozilo ili njegove oznake;

4. pušiti u vozilu;

5. ometati naplatu ili kontrolu vozne karte, ulaženje ili izlaženje iz vozila i smeštaj putnika u vozilo;

6. ulaziti u vozilo na vrata koja nisu obeležena oznakom za ulaz u vozilo, odnosno izlaziti iz vozila na vrata koja nisu obeležena oznakom za izlaz iz vozila;

7. ulaziti ili izlaziti iz vozila u pokretu, voziti se ili hvatati se na spoljnom delu vozila;

8. onemogućavati otvaranje ili zatvaranje vrata, kao i nasilno otvarati vrata na vozilu;

9. prosjačiti ili prodavati robu u vozilu.

Vozač, odnosno ovlašćeno lice u vozilu, dužno je da opomene lice, odnosno putnika koji postupa suprotno odredbama iz stava 1. tačka 1.-10. ovog člana, a ukoliko ono i pored opomene izvrši neku od navedenih radnji, vozač će pozvati lice, odnosno putnika da napusti vozilo.

Član 26

Stvari nađene u vozilu predaju se vozaču ili ovlašćenom licu koji su dužni da nalazaču izdaju potvrdu u koju će upisati ime i prezime, odnosno naziv prevoznika, broj linije, registarski broj vozila, vreme pronalaska stvari, opis stvari i ime, prezime i adresu nalazača.

Ako se za vreme vožnje ne javi vlasnik nađene stvari, službeno lice kome je stvar predata dužno je, odmah po završetku vožnje, da stvar preda službi prevoznika.

Prevoznik je dužan da nađene stvari preda, u roku od sedam dana, ustanovi koja se stara o nađenim stvarima. Sa nađenim stvarima postupaće se po propisima o nađenim stvarima.

VII SREDSTVA ZA OBAVLJANJE LINIJSKOG PREVOZA

Član 27

Prevoznik finansira obavljanje javnog linijskog prevoza putnika prihodom od prodaje usluga prevoza.

Prevoznik utvrđuje cenu usluge prevoza, odnosno cenu vozne i pretplatne karatne karte, uz saglasnost Skupštine grada Čačka, na osnovu načela i elemenata za određivanje cena komunalnih usluga i u postupku i na način propisan zakonom kojim se uređuju komunalne delatnosti.

Grad Čačak može svojim propisom odrediti kategorije lica koja ne plaćaju naknadu za prevoz ili plaćaju naknadu za prevoz sa popustom.

U slučaju propisanom stavom 3. ovog člana odluke, grad Čačak je dužan da prevozniku naknadi troškove povlašćenog prevoza određenog propisima grada Čačka. Sredstva namenjena za isplatu naknade troškova povlašćenog prevoza određuju se svake godine u budžetu grada Čačka. Način i uslove isplate troškova povlašćenog prevoza uređuju se posebnim ugovorom između grada Čačka i prevoznika, koji se zaključuje svake godine.

VIII OBEZBEĐIVANJE KONTINUITETA U OBAVLJANJU LINIJSKOG PREVOZA

Član 28

Prevoznik je dužan da svoj rad i poslovanje organizuje u skladu sa odredbama ove odluke, tako da kontinuirano i nesmetano pruža usluge linijskog prevoza korisnicima, u propisanom obimu, vrsti i kvalitetu.

Prevoznik je dužan da na osnovu pisanog naloga nadležnog organa uprave vrši i vanredne poslove u vezi obavljanja linijskog prevoza, za koja se obezbeđuju dodatna novčana sredstva.

Član 29

U slučaju iznenadnog zastoja ili kraćeg poremećaja u saobraćaju, prevoznik je dužan da organizuje prevoz na način da putnici u najmanjoj mogućoj meri osete posledice poremećaja, odnosno da u što kraćem roku preduzme mere za ponovno uspostavljanje redovnog prevoza.

U slučaju prekida saobraćaja zbog kvara vozila, prevoznik je dužan da putnicima omogući da sa istim voznim kartama nastave započetu vožnju drugim vozilom.

Prevoznik se obavezuje da u slučaju neispravnosti vozila isto ukloni iz javnog prevoza putnika u roku od 90 minuta.

Član 30

Prevoznik se mora pridržavati overenog i registrovanog reda vožnje.

U toku važenja reda vožnje, javni linijski gradski ili prigradski prevoz putnika može se privremeno obustaviti ili izmeniti:

1) u slučaju prekida saobraćaja zbog više sile (snežni nanosi, posledice poplava, znatnija oštećenja ulica, puteva i putnih objekta, saobraćajne nezgode i sl.) ili izvođenja radova na rekonstrukciji puta;

2) zbog mera nadležnog republičkog ili gradskog organa uprave koje neposredno utiču na ograničenje saobraćaja, dok te mere traju.

Prevoznik je dužan da, pre početka obustave ili izmene prevoza iz stava 2. ovog člana o tome obavesti nadležni organ uprave, a preko sredstava javnog informisanja i korisnike prevoza.

IX NAČIN POSTUPANJA I OVLAŠĆENJA GRADSKE UPRAVE U SLUČAJU PREKIDA U OBAVLJANJU LINIJSKOG PREVOZA

Član 31

Prevoznik je dužan da u slučaju prekida ili smanjenog obima obavljanja linijskog prevoza nastalog zbog nepredviđenih okolnosti (havarija, elementarne nepogode i sl.) ili štrajka, o tome odmah obavesti Gradsko veće grada Čačka i da uz obaveštenje dostavi predlog načina obavljanja linijskog prevoza u skladu sa potrebama i mera za otklanjanje nastalih posledica, kao i druge potrebne mere za nastavak pružanja usluge. U slučaju prekida ili smanjenog obima obavljanja linijskog prevoza nastalog zbog štrajka, prevoznik je dužan da uz obaveštenje dostavi odluku o stupanju u štrajk, izjavu o načinu obezbeđivanja minimuma procesa rada i redove vožnje za vreme trajanja štrajka.

Ako prevoznik ne obezbedi ni minimum procesa rada, ili štrajk traje duže od tri dana, Gradsko veće grada Čačka može da poveri obavljanje javnog linijskog prevoza putnika u gradskom i prigradskom saobraćaju neposrednom pogodbom drugom pravnom licu, na teret prevoznika, do otklanjanja poremećaja.

Na osnovu dobijenog obaveštenja, Gradsko veće grada Čačka odlučiće o preduzimanju mera za otklanjanje nastalih posledica, kao i drugih potrebnih mera za nastavak pružanja usluge.

Član 32

U slučaju prekida linijskog prevoza usled štrajka prevoznika, prevoznik je dužan da obezbedi minimalno 75% od planiranog obima rada u obavljanju linijskog prevoza.

X NADZOR

Član 33

Nadzor nad sprovođenjem odredba ove odluke vrši organizaciona jedinica gradske uprave nadležna za inspekcijske poslove, preko inspektora za lokalni prevoz i puteve, koji ima ovlašćenja propisana zakonom.

XI KAZNENE ODREDBE

Član 34

Novčanom kaznom u iznosu od 100.000 dinara kazniće se za prekršaj prevoznik, ako:

1. ne dostavi Gradskom veću grada Čačka godišnji izveštaj do 31.januara za prethodnu godinu (član 4. stav 6. ove odluke);

2. vozilo ne ispunjava uslove propisane članom 15 stav 2. ove odluke;

3. vozilo ne obeleži na način propisan članom 16. stav 1. i 2. ove odluke;

4. reklame i druge natpise postavi suprotno odredbi člana 16. stav 3. ove odluke;

5. javni linijski prevoz putnika ne obavlja prema elementima linije iz registra (član 17. stav 1. ove odluke);

6. utvrdi i naplati cenu vozne ili pretplatne karte na koju saglasnost nije dala Skupština grada (član 27. stav 2.odluke);

7. ne omogući putnicima da u slučaju prekida saobraćaja ili kvara vozila započetu vožnju nastave drugim vozilom (član 29. stav 2. ove odluke);

8. ne ukloni neispravno vozilo iz javnog prevoza putnika u propisanom roku (član 29. stav 3. ove odluke);

9. ne obavesti Gradsko veće grada Čačka o prekidu ili smanjenom obimu obavljanja linijskog prevoza putnika nastalom zbog nepredviđenih okolnosti ili štrajka u propisanom roku (član 31. stav 1. ove odluke);

10. ne obezbedi minimalan planiran obim rada u obavljanju linijskog prevoza putnika u slučaju prekida prevoza zbog štrajka, propisan članom 32. ove odluke.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se i odgovorno lice prevoznika novčanom kaznom u iznosu od 10.000 dinara.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana inspektor za lokalni prevoz i puteve izdaje prekršajni nalog, u skladu sa zakonom.

Član 35

Novčanom kaznom u iznosu od 100.000 dinara kazniće se za prekršaj prevoznik ili drugo pravno lice ako onemogući ili ometa inspektora za lokalni prevoz i puteve u vršenju službene dužnosti, ili ne dostavi tražene podatke u određenom roku, ili dostavi netačne podatke ili ako u određenom roku ne izvrši rešenje inspektora za lokalni prevoz i puteve.

Za prekršaj iz stava 1.ovog člana kazniće se i odgovorno lice prevoznika ili drugog pravnog lica novčanom kaznom u iznosu od 10.000 dinara.

Za prekršaj iz stava 1. i 2. ovog člana inspektor za lokalni prevoz i puteve izdaje prekršajni nalog, u skladu sa zakonom.

Član 36

Novčanom kaznom u iznosu od 10.000 dinara kazniće se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama člana 18., 19., 25. stav 2. i člana 26. stav 1. ove odluke.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana inspektor za lokalni prevoz i puteve izdaje prekršajni nalog, u skladu sa zakonom.

Član 37

Novčanom kaznom u iznosu od 10.000 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice, ako:

1. koristi uslugu prevoza bez važeće i ispravne pretplatne karte ili kupljene vozne karte (član 20. stav 2. i 6. ove odluke);

2. na zahtev ovlašćenog službenog lica ne pokaže i ustupi svoju voznu ispravu ili voznu kartu (član 20. stav 4.);

3. ne da svoje lične podatke na zahtev ovlašćenog službenog lica (član 20. stav 6. ove odluke);

4. postupi suprotno odredbama člana 22., 23., 24. stav 1. tačka 1. i 2., ili 25. stav 1. tačka 1.-9. ove odluke.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana inspektor za lokalni prevoz i puteve ili komunalni policajac izdaje prekršajni nalog, u skladu sa zakonom.

XII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 38

Gradsko veće grada Čačka doneće akt o utvrđivanju linija gradskog i prigradskog prevoza na teritoriji grada Čačka, u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu ove odluke.

Prevoznik kome je povereno vršenje javnog linijskog gradskog i prigradskog prevoza putnika na teritoriji grada Čačka dužan je da dostavi redove vožnje na linijama koje utvrdi Gradsko veće u smislu stava 1. ovog člana nadležnom organu uprave radi registracije i overe, u roku od trideset dana od dana donošenja akta iz stava 1. ovog člana i da obavlja prevoz na utvrđenim linijama, u skladu sa navedenim aktom i ugovorom o poveravanju vršenja prevoza putnika.

Član 39

Stupanjem na snagu ove odluke prestaje da važi Odluka o prevozu u gradskom i prigradskom saobraćaju na teritoriji opštine Čačak ("Službeni list opštine Čačak" broj 3/2002, 11/2004 i 17/2006 - dr. odluka).

Član 40

Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Čačka".