ODLUKA

O GEOGRAFSKOM INFORMACIONOM SISTEMU GRADA LESKOVCA

("Sl. glasnik grada Leskovca", br. 29/2016)

 

I OPŠTE ODREDBE

Član 1

Ovom Odlukom uređuju se uslovi uvođenja, organizacije izrade i funkcionisanja Geografskog informacionog sistema grada Leskovca (u daljem tekstu: GIS), međusobni odnosi delova sistema i način pružanja usluga korisnicima, odnosno drugim pravnim i fizičkim licima.

Član 2

GIS predstavlja sistem za prikupljanje, obradu, analizu, upravljanje, prikazivanje i održavanje prostorno orijentisanih i drugih informacija i podataka, koji su ranije bili čuvani u analognom i digitalnom obliku. Osnovni cilj uspostavljanja GIS-a je dobijanje pouzdanog zajedničkog informacionog sistema na nivou lokalne samouprave, koji će služiti kao alat za efikasnije, ekonomičnije i modernije upravljanje gradskim resursima.

Član 3

Osnivač i vlasnik GIS-a je grad Leskovac (u daljem tekstu: Grad).

Poslove u vezi sa GIS-om obavljaju Komisija za praćenje realizacije Geografskog informacionog sistema (u daljem tekstu: Komisija za GIS) i Radna grupa za organizaciju izrade Geografskog informacionog sistema (GIS-a) grada Leskovca (u daljem tekstu: Radna grupa za GIS).

Član 4

Komisija za GIS obrazuje se rešenjem Gradskog veća.

Poslovi Komisije za GIS utvrđeni su Rešenjem o obrazovanju, i to da: prati i sprovodi razvoj GIS-a Grada; koordinira rad gradskih uprava, javnih preduzeća, ustanova i drugih članova sistema na lokalnom i republičkom nivou u sprovođenju GIS-a; prati funkcionisanje i razvoj GIS-a i predlaže mere za njegovo poboljšanje; predlaže opšte i posebne uslove za pristupanje sistemu koji su sastavni deo ugovora o pristupanju; donosi preporuke, uputstva i odluke u vezi postupanja javnih preduzeća, ustanova i drugih članova sistema, koje su obavezujuće za sva pravna lica čiji je osnivač Grad; predlaže gradonačelniku da naloži pravnom licu čiji je osnivač Grad da informacije i podatke kojima raspolaže stavi na raspolaganje Radnoj grupi za GIS odnosno da preporuči pravnom licu čiji je osnivač Grad da pristupi GIS-u i izrađuje godišnji Program razvoja GIS-a.

Član 5

Radna grupa za GIS obrazuje se rešenjem gradonačelnika odnosno Gradskog veća.

Zadaci Radne grupe za GIS utvrđeni su rešenjem o obrazovanju.

Član 6

Poslovi administriranja i održavanja GIS sistema poveravaju se JP Direkcija za urbanizam i izgradnju Leskovac. Opis poslova obuhvata pripremu baza podataka i aplikacija za korišćenje u sistemu, koordinaciju poslova na kreiranju i održavanju baza podataka korisnika i permanentni razvoj sistema.

Član 7

Stručne i administrativne poslove za potrebe Komisije za GIS i Radne grupe za GIS obavlja Gradska uprava za urbanizam i stambeno-komunalne poslove Grada Leskovca.

Član 8

Funkcionisanje i razvoj GIS-a finansira se iz sredstava grada, u skladu sa usvojenom Strategijom razvoja GIS-a grada Leskovca, i na osnovu godišnjeg Programa koji priprema i predlaže Komisija za GIS.

II POSEBNE ODREDBE

Član 9

GIS čine sledeći segmenti: hardver, softver, podaci, administratori, članovi sistema, korisnici sistema, metode i procedure.

Hardver je fizičko računarsko okruženje u kome GIS radi.

Softver obezbeđuje funkcije i alate neophodne za prikupljanje, obradu, analizu, upravljanje, prikazivanje i održavanje podataka o prostoru.

Ključne komponente GIS softvera su:

- alati za unos i obradu prostornih informacija;

- sistemi za upravljanje bazama podataka;

- alati za podršku prostornim upitima, analizama i vizuelizaciji;

- grafički korisnički interfejs za jednostavno korišćenje alata.

Podaci u digitalnom obliku su rasterski, vektorski i alfanumerički.

Administratori sistema su tehnička lica koja razvijaju i održavaju sistem.

Članovi sistema su javna preduzeća, ustanove i druga pravna lica, koja su sa Gradom zaključila ugovor o pristupanju GIS-u.

Korisnici sistema su pravna i fizička lica koja koriste raspoložive podatke GIS-a;

Metode čine planovi i pravila funkcionisanja GIS-a.

Procedure su utvrđena pravila postupanja u okviru GIS-a.

Član 10

Pod aktivnostima u formiranju, funkcionisanju i razvoju GIS-a podrazumevaju se: unos podataka, obrada, upravljanje, upiti i analize, vizuelizacija, izveštavanje i distribucija.

Unos podataka podrazumeva postojanje istih u odgovarajućem digitalnom formatu. Postupak prevođenja podataka u odgovarajući format naziva se konverzija, pri čemu se postupak konverzije iz analognog u digitalni oblika naziva digitalizacija.

Obrada je određeni vid dorade u cilju prilagođavanja unetih podataka sistemu.

Upravljanje podrazumeva manipulaciju podacima organizovanje, uređivanje i održavanje baze podataka.

Upiti i analize predstavljaju proces kojim se od postojećih podataka unetih u sistem, specijalnim postupcima dobijaju izvedene informacije koje su predmet analize.

Vizuelizacija i izveštavanje podrazumeva vizuelno prikazivanje dobijenih rezultata upita u digitalnoj ili analognoj formi i njihovo tumačenje.

Distribucija je kretanje podataka između članova GIS-a, pravnih i fizičkih lica - korisnika sistema i sl.

Član 11

Pod članovima sistema podrazumevaju se sva javna preduzeća, ustanove i druga pravna lica koja sa Gradom zaključe ugovor o pristupanju sistemu.

Odluku o prijemu u sistem donosi Komisija za GIS, na osnovu zaključka pravnog lica o pristupanju ili na predlog Radne grupe za GIS.

Odluka je osnov za potpisivanje sporazuma o saradnji na razvoju GIS-a.

Sporazum o saradnji potpisuju gradske uprave i institucije-članice radne grupe za GIS.

Član 12

Korisnici GIS-a su pravna i fizička lica, koja imaju potrebu da pristupaju bazama podataka i koriste raspoložive informacije u okviru delatnosti koju obavljaju.

Korisnici GIS-a podnose zahtev za pristup bazama podataka i korišćenje raspoloživih informacija (u daljem tekstu: zahtev).

U zahtevu Korisnici GIS-a navode delatnost koju obavljaju, vrstu potrebnih podataka i vremenski period korišćenja.

Odluku o zahtevu donosi Radna grupa za GIS.

Radna grupa za GIS može tražiti dopunu zahteva podacima koji su od značaja za donošenje ove odluke.

Fizička lica mogu biti korisnici GIS-a uz potvrdu da u okviru određene institucije (škole, fakulteti, instituti, naučne ustanove i sl.) obavljaju poslove za koje su im potrebni podaci (seminarski, diplomski i naučni radovi i slično) uz saglasnost Radne grupe za GIS.

Član 13

Poseban vid korišćenja GIS-a je mogućnost da se na WEB prezentaciji GIS-a označi lokacija zainteresovanog pravnog lica, sa osnovnim podacima (adresa, brojevi telefona, WEB adresa i drugo).

Član 14

Naknada za korišćenje podataka sadržanih u GIS-u Grada i za označavanje lokacije zainteresovanog pravnog lica na WEB prezentaciji GIS-a utvrđuju se aktom kojim se utvrđuju naknade za rad organa uprave.

III ZAVRŠNE ODREDBE

Član 15

Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku grada Leskovca".