PRAVILNIK
O PROGRAMU I NAČINU POLAGANJA POSEBNOG STRUČNOG ISPITA ZA MATIČARA

("Sl. glasnik RS", br. 101/2009, 122/2014 i 74/2016)

 

I OSNOVNE ODREDBE

1. Sadržina pravilnika

Član 1

Ovim pravilnikom uređuje se program i način polaganja posebnog stručnog ispita za matičara.

2. Ko polaže poseban stručni ispit za matičara

Član 2

Poseban stručni ispit za matičara polaže lice koje je zasnovalo radni odnos na neodređeno vreme radi obavljanja poslova matičara ili zamenika matičara, odnosno pripravnik koji se stručno osposobljava za obavljanje poslova matičara u organima iz člana 6. st. 2. i 4. Zakona o matičnim knjigama (u daljem tekstu: kandidat).

Član 3

Poseban stručni ispit za matičara mogu polagati i lica sa kojima je, u skladu sa zakonom, zaključen ugovor o stručnom osposobljavanju i usavršavanju radi obavljanja pripravničkog staža i polaganja posebnog stručnog ispita za matičara.

Poseban stručni ispit za matičara mogu polagati i druga lica koja su se osposobila za samostalan rad u struci, a zainteresovana su za rad na poslovima matičara, odnosno zamenika matičara.

3. Program posebnog stručnog ispita za matičara

Član 4

U toku ispita proverava se poznavanje važećih propisa kojima su uređene oblasti iz ispitnih predmeta.

Oblasti koje čine sadržinu ispitnih predmeta navedene su u Programu posebnog stručnog ispita za matičara, koji je kao prilog 1 odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

4. Ispitni predmeti

Član 5

Poseban stručni ispit za matičara sadrži sledeće ispitne predmete:

1) Matične knjige;

2) Državljanstvo;

3) Porodični odnosi, brak i lično ime;

4) Međunarodne konvencije i statusna pitanja sa inostranim elementom;

5) Upravni postupak sa elementima kancelarijskog poslovanja.

5. Ispitna komisija

Član 6

Za sprovođenje posebnog stručnog ispita za matičara obrazuje se Ispitna komisija za polaganje posebnog stručnog ispita za matičara (u daljem tekstu: Ispitna komisija).

Ispitna komisija ima pet članova od kojih su jedan predsednik i jedan zamenik predsednika.

Ispitna komisija odlučuje većinom glasova od ukupnog broja članova.

Administrativne poslove za Ispitnu komisiju obavlja sekretar Ispitne komisije.

Sekretar Ispitne komisije ima zamenika.

Član 7

Ispitnu komisiju rešenjem obrazuje ministar nadležan za poslove uprave (u daljem tekstu: ministar), na period od dve godine.

Rešenjem o obrazovanju Ispitne komisije, pored predsednika, zamenika predsednika i članova Ispitne komisije, određuju se i ispitivači za pojedine ispitne predmete.

Član 8

Predsednik, zamenik predsednika i članovi Ispitne komisije moraju biti državni službenici koji imaju stečeno visoko obrazovanje na osnovnim akademskim studijama u obimu od najmanje 240 ESPB bodova, master akademskim studijama, specijalističkim akademskim studijama, specijalističkim strukovnim studijama, odnosno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine ili specijalističkim studijama na fakultetu.

Član 9

Predsedniku, zameniku predsednika, članovima Ispitne komisije, ispitivačima, sekretaru i zameniku sekretara Ispitne komisije, kao i licima koja učestvuju u organizaciji i sprovođenju posebnog stručnog ispita za matičara pripada naknada za rad čiju visinu rešenjem utvrđuje ministar.

II POLAGANJE POSEBNOG STRUČNOG ISPITA ZA MATIČARA

1. Zahtev za polaganje posebnog stručnog ispita za matičara

Član 10

Zahtev za polaganje posebnog stručnog ispita za matičara podnosi se na Obrascu 1, koji je kao prilog 2 odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Ako se zahtev za polaganje posebnog stručnog ispita za matičara podnosi saglasno članu 2. ovog pravilnika, uz zahtev podnosi se:

1) rešenje o radnopravnom statusu;

2) rešenje o utvrđenoj obavezi polaganja posebnog stručnog ispita za matičara;

3) overena fotokopija diplome o stečenom visokom obrazovanju;

4) fotokopija lične karte.

Ako se zahtev za polaganje posebnog stručnog ispita za matičara podnosi saglasno članu 3. stav 1. ovog pravilnika, uz zahtev podnosi se:

1) ugovor o stručnom osposobljavanju i usavršavanju;

2) overena fotokopija diplome o stečenom visokom obrazovanju;

3) overena fotokopija lične karte.

Ako se zahtev za polaganje posebnog stručnog ispita za matičara podnosi saglasno članu 3. stav 2. ovog pravilnika, uz zahtev podnosi se:

1) overena fotokopija diplome o stečenom visokom obrazovanju;

2) uverenje (potvrda) o stečenom radnom iskustvu u struci;

3) overena fotokopija lične karte.

Obrazac zahteva iz stava 1. ovog člana preuzima se na internet stranici zvaničnog sajta ministarstva nadležnog za poslove uprave (u daljem tekstu: Ministarstvo), a podaci u obrazac zahteva upisuju se elektronskim putem.

Član 11

Zahtev za polaganje posebnog stručnog ispita za matičara za lica iz člana 2. ovog pravilnika podnosi organ iz člana 6. st. 2. i 4. Zakona o matičnim knjigama, a može ga podneti i samo lice koje saglasno članu 2. ovog pravilnika podleže obavezi polaganja posebnog stručnog ispita za matičara, kao i lica iz člana 3. ovog pravilnika (u daljem tekstu: podnosilac zahteva).

Organ iz člana 6. st. 2. i 4. Zakona o matičnim knjigama je u obavezi da zahtev za polaganje posebnog stručnog ispita za matičara podnese najkasnije 60 dana pre isteka roka u kome je lice iz člana 2. ovog pravilnika saglasno zakonu obavezno da položi poseban stručni ispit za matičara, a ako ne postupi u utvrđenom roku zahtev može podneti sam kandidat.

2. Troškovi za polaganje posebnog stručnog ispita za matičara

Član 12

Organ u kome je kandidat zaposlen, odnosno podnosilac zahteva, dužan je da uplati troškove polaganje posebnog stručnog ispita za matičara pre polaganja ispita.

Troškove polaganja posebnog stručnog ispita rešenjem utvrđuje ministar.

3. Odluka o zahtevu za polaganje posebnog stručnog ispita za matičara

Član 13

O zahtevu za polaganje posebnog stručnog ispita za matičara odlučuje ministar rešenjem koje se dostavlja podnosiocu zahteva.

Vodeći računa o roku u kome je kandidat obavezan da položi poseban stručni ispit za matičara, Ispitna komisija određuje dan, vreme i mesto polaganja ispita, o čemu obaveštava podnosioca zahteva najkasnije sedam dana pre polaganja ispita.

Ispitna komisija određuje i raspored članova Ispitne komisije, odnosno ispitivača za svaki ispitni rok.

4. Tok ispita

Član 14

Poseban stručan ispit za matičara polaže se, po pravilu, usmeno.

Poseban stručan ispit za matičara započinje postavljanjem ispitnih pitanja kandidatu.

Član 15

O toku posebnog stručnog ispita za matičara vodi se zapisnik u koji se unose podaci o rezultatima ispita, na osnovu pojedinačnih pisanih izveštaja članova Ispitne komisije, odnosno ispitivača.

Zapisnik potpisuju članovi i sekretar Ispitne komisije.

Član 16

Znanje koje je kandidat pokazao iz svakog ispitnog predmeta ocenjuje se posebno opisnom ocenom "položio" ili "nije položio".

Član 17

Posle završetka posebnog stručnog ispita za matičara Ispitna komisija utvrđuje opšti uspeh koji je kandidat postigao na ispitu ocenom "položio" ili "nije položio", nakon čega sekretar Ispitne komisije saopštava rezultat kandidatu.

Rezultat polaganja posebno stručnog ispita za matičara unosi se u zapisnik po utvrđivanju opšteg uspeha kandidata.

Poseban stručni ispit za matičara nije položio kandidat koji je iz više od dva ispitna predmeta dobio ocenu "nije položio".

5. Popravni ispit

Član 18

Kandidat koji je iz jednog ili dva ispitna predmeta dobio ocenu "nije položio" poziva se na popravni ispit iz tih predmeta, u roku koji ne može biti duži od 60 dana od dana prethodnog polaganja.

Kandidat koji na popravnom ispitu iz jednog predmeta dobije ocenu "nije položio" ili ne pristupi polaganju ispita u roku iz stava 1. ovog člana, nije položio poseban stručni ispit za matičara.

6. Odlaganje ispita

Član 19

Na zahtev kandidata, predsednik Ispitne komisije može odlučiti da započeti ispit odloži za drugi ispitni rok, a najduže do 30 dana, ako je kandidat zbog bolesti ili drugog opravdanog razloga, sprečen da nastavi polaganje posebnog stručnog ispita za matičara.

Kandidat je dužan da razloge zbog kojih traži odlaganje započetog ispita učini verovatnim.

Rok na koji je ispit odložen računa se od dana donošenja odluke o odlaganju ispita.

7. Ponovno polaganje posebnog stručnog ispita za matičara

Član 20

Kandidat koji nije položio poseban stručni ispit za matičara ne može ponovo polagati ispit pre isteka roka od 15 dana od dana prethodnog polaganja.

Izuzetno, kandidat koji je dužan da položi poseban stručni ispit za matičara u roku utvrđenom zakonom, može polagati ispit pre isteka roka iz stava 1. ovog člana.

8. Pravo na prigovor

Član 21

Kandidat koji smatra da njegov uspeh iz nekog predmeta nije pravilno ocenjen ima pravo prigovora Ispitnoj komisiji u roku od 48 časova posle saopštenja rezultata o polaganju posebnog stručnog ispita za matičara.

Član 22

Kandidat koji je izjavio prigovor ponovo polaže ispit iz predmeta na koji se prigovor odnosi pred Ispitnom komisijom narednog radnog dana od dana prijema prigovora u vreme koje mu saopštava sekretar Ispitne komisije.

III UVERENJE O POLOŽENOM POSEBNOM STRUČNOM ISPITU ZA MATIČARA

1. Izdavanje uverenja

Član 23

Na osnovu rezultata ispita, kandidatu koji je položio poseban stručni ispit za matičara izdaje se Uverenje o položenom posebnom stručnom ispitu za matičara.

Uverenje o položenom posebnom stručnom ispitu za matičara izdaje ministar.

2. Sadržina uverenja

Član 24

Uverenje o položenom posebnom stručnom ispitu za matičara izdaje se na Obrascu 2, koji je kao prilog 3 odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Obrazac iz stava 1. ovog člana izrađuje se od zaštićene 100-gramske hartije sa štampom u ljubičastoj boji i sadrži grb Republike Srbije, u zaglavlju i sredini obrasca.

IV EVIDENCIJA O POLAGANJU POSEBNOG STRUČNOG ISPITA ZA MATIČARA

1. Vođenje evidencije

Član 25

Ministarstvo vodi Evidenciju o polaganju posebnog stručnog ispita za matičara (u daljem tekstu: Evidencija).

Evidencija se vodi kao jedinstvena elektronska baza podataka.

2. Sadržina evidencije

Član 26

Evidencija se vodi u neprekidnom nizu brojeva.

U Evidenciju se upisuje:

1) ime i prezime kandidata;

2) jedinstveni matični broj građana;

3) naziv visokoškolske ustanove, stečeno visoko obrazovanje i stručni naziv, odnosno za lica iz člana 89. Zakona o matičnim knjigama naziv završene srednje škole i obrazovni profil;

4) pravni osnov za polaganje posebnog stručnog ispita za matičara;

5) broj i datum donošenja rešenja kojim je odobreno polaganje posebnog stručnog ispita za matičara;

6) datum polaganja ispita;

7) podaci o opštem uspehu na ispitu;

8) broj i datum izdatog Uverenja o položenom posebnom stručnom ispitu za matičara.

Obrazac Evidencije iz člana 25. stav 1. ovog pravilnika, kao prilog 4 odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

V POLAGANJE POSEBNOG STRUČNOG ISPITA ZA MATIČARA KAO USLOV ZA NASTAVAK OBAVLJANJA POSLOVA MATIČARA, ODNOSNO ZAMENIKA MATIČARA

Član 27

Poseban stručni ispit za matičara po programu i na način utvrđen ovim pravilnikom polažu i lica iz člana 89. Zakona o matičnim knjigama.

Član 28

Zahtev za polaganje posebnog stručnog ispita za matičara za lica iz člana 89. Zakona o matičnim knjigama podnosi se na Obrascu 3, koji je kao prilog 5 odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Uz zahtev iz stava 1. ovog člana podnosi se:

1) rešenje o radnopravnom statusu;

2) rešenje o utvrđenoj obavezi polaganja posebnog stručnog ispita za matičara;

3) overena fotokopija javne isprave o završenoj školi i stečenom srednjem obrazovanju;

4) fotokopija lične karte.

Obrazac zahteva iz stava 1. ovog člana preuzima se na internet stranici zvaničnog sajta Ministarstva, a podaci u obrazac zahteva upisuju se elektronskim putem.

Član 29

Zahtev za polaganje posebnog stručnog ispita za matičara za lica iz člana 89. Zakona o matičnim knjigama podnosi organ iz člana 6. st. 2. i 4. Zakona o matičnim knjigama, a može ga podneti i samo lice koje saglasno članu 89. Zakona o matičnim knjigama podleže obavezi polaganja posebnog stručnog ispita za matičara.

Organ iz člana 6. st. 2. i 4. Zakona o matičnim knjigama je u obavezi da zahtev za polaganje posebnog stručnog ispita za matičara iz stava 1. ovog pravilnika podnese najkasnije 90 dana pre isteka roka iz člana 89. Zakona o matičnim knjigama, a ako ne postupi u utvrđenom roku zahtev može podneti sam kandidat.

Član 30

Uverenje o položenom posebnom stručnom ispitu za matičara licima iz člana 89. Zakona o matičnim knjigama izdaje se na Obrascu 4, koji je kao prilog 6 odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Obrazac iz stava 1. ovog člana izrađuje se od zaštićene 100-gramske hartije sa štampom u svetlobraon boji i sadrži grb Republike Srbije, u zaglavlju i sredini obrasca.

VI ZAVRŠNA ODREDBA

Član 31

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", a primenjuje se od dana početka primene Zakona o matičnim knjigama.

 

Samostalni član Pravilnika o izmeni
Pravilnika o programu i načinu polaganja posebnog stručnog ispita za matičara

("Sl. glasnik RS", br. 122/2014)

Član 2

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

 

Samostalni članovi Pravilnika o izmeni
Pravilnika o programu i načinu polaganja posebnog stručnog ispita za matičara

("Sl. glasnik RS", br. 74/2016)

Član 2

Kandidat koji je započeo polaganje posebnog stručnog ispita za matičara prema programu posebnog stručnog ispita za matičara, koji je važio do početka primene ovog pravilnika, okončaće polaganje ispita prema tom programu.

Član 3

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", a primenjuje se od 1. juna 2017. godine.

 

Prilog 1

 

PROGRAM POSEBNOG STRUČNOG ISPITA ZA MATIČARA

Matične knjige

Istorijat razvoja matičnih knjiga u Republici Srbiji. Propisi o matičnim knjigama koji su se primenjivali na teritoriji Republike Srbije do donošenja važećih propisa. Važeći propisi Republike Srbije o matičnim knjigama.

Matične knjige kao osnovne službene evidencije o ličnom stanju građana. Osnovna načela na kojima se zasnivaju matične knjige.

Matične knjige kao povereni posao državne uprave. Nadležnost za vođenje matičnih knjiga. Nadležnost za rešavanje u prvostepenom upravnom postupku u oblasti matičnih knjiga. Organi koji izvršavaju poverene poslove matičnih knjiga. Nadležnost za rešavanje po žalbi protiv prvostepenih rešenja u oblasti matičnih knjiga.

Matična područja. Odluka o matičnim područjima.

Matičar. Uslovi za obavljanje poslova matičara, odnosno zamenika matičara.

Način vođenja matičnih knjiga. Prvi primerak - izvornik matične knjige. Drugi primerak matične knjige. Upis činjenica i podataka u matične knjige. Naknadni upis činjenica i podataka u matične knjige. Upis zabeleške o promeni podataka o ličnom stanju građana u matičnu knjigu. Službena upotreba jezika i pisama u vođenju matičnih knjiga.

Ispravke u matičnim knjigama. Ispravke u matičnim knjigama pre zaključenja osnovnog upisa. Ispravke u matičnim knjigama posle zaključenja osnovnog upisa.

Uvid u matične knjige. Čuvanje matičnih knjiga. Obnavljanje matičnih knjiga.

Vrste matičnih knjiga. Matična knjiga rođenih. Matična knjiga venčanih. Matična knjiga umrlih. Matične knjige u diplomatsko-konzularnim predstavništvima.

Upis u matične knjige na osnovu isprava inostranog organa.

Javne isprave koje se izdaju iz matičnih knjiga. Izvodi iz matičnih knjiga. Uverenja koja se izdaju iz matičnih knjiga.

Državljanstvo

Propisi o državljanstvu koji su se primenjivali na teritoriji Republike Srbije do donošenja važećih propisa. Važeći propisi Republike Srbije i međunarodne konvencije o državljanstvu.

Način sticanja državljanstva Republike Srbije. Sticanje državljanstva poreklom. Sticanje državljanstva rođenjem na teritoriji Republike Srbije. Sticanje državljanstva prijemom. Sticanje državljanstva po međunarodnim ugovorima.

Način prestanka državljanstva Republike Srbije. Prestanak državljanstva otpustom. Prestanak državljanstva odricanjem. Prestanak državljanstva po međunarodnim ugovorima.

Ponovno sticanje državljanstva Republike Srbije.

Evidencija o državljanima Republike Srbije i dokazivanje državljanstva Republike Srbije.

Upis činjenice državljanstva u matičnu knjigu rođenih. Mesna nadležnost za upis činjenice državljanstva u matičnu knjigu rođenih. Upis činjenice državljanstva u matičnu knjigu rođenih za lice koje poreklom stiče državljanstvo Republike Srbije. Upis činjenice državljanstva u matičnu knjigu rođenih za dete rođeno na teritoriji Republike Srbije. Upis činjenice državljanstva u matičnu knjigu rođenih za lica koja steknu državljanstvo Republike Srbije prijemom ili po međunarodnim ugovorima. Upis činjenice državljanstva u matičnu knjigu rođenih za lice za koje je utvrđeno da je državljanin Republike Srbije.

Upis prestanka državljanstva u matičnu knjigu rođenih.

Dokazivanje državljanstva Republike Srbije. Vrste isprava kojima se dokazuje državljanstvo Republike Srbije. Uverenje državljanstvu. Vrste evidencije iz kojih se izdaje uverenje o državljanstvu.

Porodični odnosi, brak i lično ime

Propisi o porodičnim odnosima, braku i ličnom imenu koji su primenjivani na teritoriji Republike Srbije do donošenja važećih propisa. Važeći propisi Republike Srbije i međunarodne konvencije o porodičnim odnosima, braku i ličnom imenu.

Porodični status deteta. Materinstvo, utvrđivanje materinstva sudskom odlukom i osporavanje materinstva. Očinstvo, priznavanje i osporavanje očinstva. Materinstvo i očinstvo u slučaju začeća uz biomedicinsku pomoć. Postupak priznavanja očinstva. Utvrđivanje ispunjenosti uslova za upis priznanja očinstva u matične knjige. Upis priznanja očinstva u matične knjige.

Produženje i prestanak roditeljskog prava. Upisivanje sudskih odluka o lišenju, vraćanju, produženju i prestanku produženog roditeljskog prava u matičnu knjigu rođenih.

Usvojenje (zasnivanje usvojenja, dejstvo usvojenja i prestanak usvojenja). Postupak zasnivanja usvojenja. Rešenje o usvojenju. Rešenje o novom upisu rođenja. Upisivanje usvojenja i uvid u matičnu knjigu.

Starateljstvo. Upisivanje podatka o stavljanju pod starateljstvo u matičnu knjigu rođenih. Upisivanje podatka o prestanku starateljstva u matičnu knjigu rođenih.

Lišenje poslovne sposobnosti. Upisivanje sudske odluke o lišenju poslovne sposobnosti u matičnu knjigu rođenih. Upisivanje sudske odluke o vraćanju poslovne sposobnosti u matičnu knjigu rođenih.

Pojam braka. Uslovi za sklapanje braka. Smetnje za sklapanje braka. Načini prestanka braka. Postupak sklapanja braka. Zahtev za sklapanje braka. Odbijanje zahteva za sklapanje braka. Prihvatanje zahteva za sklapanje braka. Upoznavanje sa pravnim posledicama sklapanja braka. Savetovanje u pogledu zdravlja, ličnih i imovinskih odnosa. Odustajanje. Mesto i način sklapanja braka. Učesnici prilikom sklapanja braka. Sklapanje braka preko punomoćnika. Čin sklapanja braka. Upisivanje braka u matičnu knjigu. Dostavljanje izveštaja o sklopljenom braku.

Pojam ličnog imena. Skraćeno lično ime. Određivanje ličnog imena. Ime deteta. Prezime deteta. Promena ličnog imena (ko ima pravo na promenu, ko nema pravo na promenu, promena prezimena supružnika, promena prezimena deteta). Stvarna i mesna nadležnost za odlučivanje o zahtevu za promenu ličnog imena.

Sukob zakona. Određivanje merodavnog prava u pogledu uslova za sklapanje braka. Merodavno pravo za formu braka. Merodavno pravo za priznanje očinstva i formu priznanja očinstva. Merodavno pravo za zasnivanje, prestanak i oblik usvojenja.

Međunarodne konvencije i statusna pitanja sa inostranim elementom

Međunarodna pravna pomoć u statusnim pitanjima. Pravni izvori.

Legalizacija isprava u međunarodnom pravnom saobraćaju. Pravni izvori. Oslobođenje od legalizacije. Delimična legalizacija ("apostille"). Puna legalizacija. Dokazna snaga javnih isprava.

Saznanje i utvrđivanje stranog prava. Pravni izvori. Saznanje preko određenog organa. Saznanje iz javne isprave.

Međunarodne konvencije o izdavanju isprava koje dokazuju lični status. Konvencija o izdavanju nekih izvoda iz matičnih izvoda namenjenih inostranstvu od 29. septembra 1956. godine (Pariz). Konvencija o izdavanju izvoda iz matičnih knjiga na više jezika od 8. septembra 1976. godine (Beč).

Način opštenja u međunarodnom pravnom saobraćaju. Diplomatski put opštenja. Konzularni put opštenja. Opštenje preko određenih organa.

Upravni postupak sa elementima kancelarijskog poslovanja

Pojam upravnog postupka. Pojam upravne stvari. Vrste upravnog postupka: opšti i posebni upravni postupak. Osnovna načela upravnog postupka: načelo zakonitosti i predvidivosti, načelo srazmernosti, načelo zaštite prava stranaka i ostvarivanje javnog interesa, načelo pomoći stranci, načelo delotvornosti i ekonomičnosti postupka, načelo istine i slobodne ocene dokaza, pravo stranke na izjašnjenje, načelo samostalnosti, pravo na žalbu i prigovor, načelo pravnosnažnosti rešenja, načelo pristupa informacijama i zaštite podataka. Upravno postupanje. Upravni akt: pojam i vrste, početak pravnih dejstava upravnog akta. Garantni akt: pojam garantnog akta, nedonošenje upravnog akta saglasno garantnom aktu, zaštita interesa. Upravni ugovor: upravni ugovor i njegova dozvoljenost, izmena upravnog ugovora zbog promenjenih okolnosti, pravo organa da raskine ugovor, prigovor stranke zbog neispunjenja ugovornih obaveza. Upravne radnje: pojam upravne radnje, prigovor protiv upravne radnje, izdavanje uverenja o činjenicama o kojima se vodi službena evidencija, izdavanje uverenja o činjenicama o kojima se ne vodi službena evidencija. Pružanje javnih usluga: pojam pružanja javnih usluga, prigovor pružaocu javnih usluga. Osnovna pravila postupka. Učesnici u upravnom postupku. Nadležnost organa: stvarna nadležnost, mesna nadležnost, mesna nadležnost više organa, obaveznost pravila o stvarnoj i mesnoj nadležnosti, posebna ograničenja nadležnosti, sukob nadležnosti. Ovlašćeno službeno lice: ovlašćeno službeno lice i delegacija ovlašćenja, izuzeće ovlašćenog službenog lica, odlučivanje o izuzeću ovlašćenog službenog lica. Saradnja i službena pomoć: jedinstveno upravno mesto, međunarodna pravna pomoć. Stranka u upravnom postupku i njeno zastupanje: stranka u upravnom postupku, obustavljanje postupka zbog prestanka postojanja stranke, procesna sposobnost i zastupanje stranke, procesna sposobnost, zakonski zastupnik i ovlašćeni predstavnik stranke, privremeni zastupnik, pojam punomoćnika i odnos sa strankama, obim punomoćja, prestanak punomoćja, zajednički predstavnik i zajednički punomoćnik stranaka, stručni pomagač, prevođenje i tumači. Opštenje organa i stranaka. Način opštenja. Podnesci: oblik i sadržina podneska, neuredan podnesak, predaja podneska, evidentiranje i potvrda o prijemu podneska, podnošenje podneska nenadležnom organu. Zapisnici: sastavljanje i sadržina zapisnika. Razgledanje spisa i obaveštavanje o toku postupka: pravo na razgledanje spisa i obaveštavanje, zahtev za razgledanje spisa i obaveštavanje o toku postupka. Obaveštavanje: pojam i način obaveštavanja, mesta na kojima se vrši obaveštavanje, obaveštavanje u posebnim slučajevima, punomoćnik za prijem obaveštenja. Postupci obaveštavanja: obaveštavanje elektronskim putem, obaveštavanje putem pošte, način dostavljanja, dostavljanje pravnom licu, vreme dostavljanja, lično dostavljanje, posredno dostavljanje, dostavnica, javno dostavljanje. Rokovi: određivanje i produženje rokova, računanje rokova, održanje roka, vraćanje u pređašnje stanje, razlozi i predlog za vraćanje u pređašnje stanje, rokovi i nadležnost za vraćanje u pređašnje stanje. Troškovi postupka: pojam, redovni troškovi postupka, prethodni troškovi postupka, odlučivanje o troškovima postupka, naknada troškova i nagrade drugim učesnicima postupka, oslobađanje od plaćanja troškova. Prvostepeni postupak: pokretanje postupka i zahtevi stranaka, način pokretanja postupka, trenutak pokretanja postupka, odbacivanje zahteva stranke, zahtev da se prizna svojstvo stranke, pokretanje postupka i javno saopštenje i spajanje upravnih stvari u jedan postupak, izmena zahteva, odustanak od zahteva i posledice odustanka, poravnanje. Prekid postupka. Obustavljanje postupka. Tok postupka do donošenja rešenja: način utvrđivanja činjenice u postupku, neposredno odlučivanje, privremene mere, ispitni postupak, prethodno pitanje, usmena rasprava. Dokazivanje: dokazivanje činjenica, izvođenje dokaza pred zamenjenim organom, isprave, svedoci, veštačenje, tumači, uviđaj, izjava stranke, obezbeđenje dokaza. Rešenje i zaključak. Pojam rešenja. Rešenje kolegijalnog organa. Zajedničko rešenje. Delimično, dopunsko i privremeno rešenje. Oblici i delovi rešenja: delovi i sadržina rešenja, rešenje u vidu zabeleške na spisu, usmeno rešenje. Ispravljanje grešaka u rešenju. Rok za izdavanje rešenja. Zaključak. Pravna sredstva. Prigovor: pravo na prigovor i rok za izjavljivanje prigovora, izjavljivanje prigovora i postupanje po prigovoru, odlučivanje o prigovoru, ovlašćenje organa u postupku po žalbi protiv rešenja o prigovoru. Žalba: pravo na žalbu, rok za žalbu, odloženo dejstvo žalbe i odstupanja od odloženog dejstva žalbe, odricanje od prava na žalbu, odustanak od žalbe, razlozi zbog kojih rešenje može da se pobija, sadržina žalbe, predavanje žalbe prvostepenom organu, predavanje žalbe drugostepenom organu. Postupanje prvostepenog organa po žalbi: odbacivanje žalbe, poništavanje pobijanog rešenja od strane prvostepenog organa, dostavljanje žalbe na odgovor, udovoljavanje žalbenom zahtevu, prosleđivanje žalbe drugostepenom organu. Postupanje drugostepenog organa po žalbi: odlučivanje o žalbi, granice ispitivanja pobijanog rešenja, izmena pobijanog rešenja u korist i na štetu žalioca, odbijanje žalbe, poništavanje pobijanog rešenja i odlučivanje o žalbenom zahtevu ili upravnoj stvari, izmena pobijanog rešenja, žalba kad prvostepeni organ nije izdao rešenje u zakonom određenom roku, rok za odlučivanje o žalbi. Posebni slučajevi ukidanja i menjanja rešenja. Ponavljanje postupka. Poništavanje konačnog rešenja. Ukidanje rešenja. Poništavanje, ukidanje i menjanje pravnosnažnog rešenja na preporuku Zaštitnika građana. Pravne posledice poništavanja i ukidanja rešenja. Izvršenje: izvršnost rešenja, upravno izvršenje, postupak izvršenja, izvršenje radi obezbeđenja. Odgovornost ovlašćenog službenog lica. Vođenje evidencija o rešavanju u upravnim stvarima.

Opšta i osnovna pitanja kancelarijskog poslovanja: pojam kancelarijskog poslovanja. Osnovni pojmovi kancelarijskog poslovanja (podnesak, akt, prilog, predmet, dosije, fascikla, rokovnik, registraturski materijal, arhivska građa, prijemna kancelarija, pisarnica, arhiva, arhivski depo, propisi i drugi opšti akti, analitički materijal, rešenje). Prijem pošte, neposredna primanja podneska, potvrda o prijemu podneska. Vrste evidencija o predmetima. Osnovne evidencije o aktima i predmetima (kartoteka predmeta, skraćeni delovodnik i vođenje evidencije putem automatske obrade podataka). Pomoćne evidencije (popis akata i vođenje evidencije po dosijeima). Postupak sa nerešenim predmetima istekom godine. Združivanje akata. Omot spisa. Razvođenje predmeta. Otpremanje pošte. Arhiviranje i čuvanje predmeta. Rukovanje pečatima, štambiljima i žigovima.

 

Prilog 2

 

Obrazac 1

 

Ministarstvo za državnu upravu
i lokalnu samoupravu

 

 

ZAHTEV
ZA POLAGANJE POSEBNOG STRUČNOG ISPITA ZA MATIČARA

 

1)   

Ime kandidata

 

 

2)

Prezime kandidata

 

 

3)

Dan, mesec i godina rođenja

 

 

4)

Mesto i opština, odnosno grad rođenja, a ako je lice rođeno u inostranstvu i država rođenja

 

 

 

5)    

Jedinstveni matični broj građana           

 

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

 

6)    

Kontakt telefon kandidata

 

 

7)

Naziv završene visokoškolske ustanove

 

 

8)

Stečeno visoko obrazovanje i stručni naziv

 

 

9)

Organ kod koga je kandidat u radnom odnosu

 

 

10)

Radno iskustvo

 

 

11)

Datum kada ističe rok u kome je kandidat obavezan da položi poseban stručni ispit za matičara

 

 

 

Zahtev se podnosi:

 

1. saglasno članu 2. Pravilnika;

 

2. saglasno članu 3. stav 1. Pravilnika;

 

3. saglasno članu 3. stav 2. Pravilnika.

 

 

 

PODNOSILAC ZAHTEVA

 

 

 

 

M. P.

(naziv funkcije ovlašćenog lica)

 

 

 

 

 

(potpis ovlašćenog lica)

 

 

 

 

 

(ime i prezime ovlašćenog lica)

     
     

 

 

PODNOSILAC ZAHTEVA

 

 

 

 

 

(potpis podnosioca zahteva)

 

 

 

 

 

(ime i prezime podnosioca zahteva)

 

 

 

 

 

(prebivalište i adresa podnosioca zahteva)

 

 

PRILOG:
Saglasno članu 2. Pravilnika:
1) rešenje o radnopravnom statusu:
2) rešenje o utvrđenoj obavezi polaganja posebnog stručnog ispita za matičara;
3) overena fotokopija diplome o stečenom visokom obrazovanju;
4) fotokopija lične karte kandidata.
Saglasno članu 3. stav 1. Pravilnika:
1) ugovor o stručnom osposobljavanju i usavršavanju;
2) overena fotokopija diplome o stečenom visokom obrazovanju;
3) overena fotokopija lične karte.
Saglasno članu 3. stav 2. Pravilnika:
1) overena fotokopija diplome o stečenom visokom obrazovanju;
2) overena fotokopija lične karte;
3) uverenje (potvrda) o stečenom radnom iskustvu u struci.

 

 

Prilog 3

 

Obrazac 2

 

Obrazac 2

REPUBLIKA SRBIJA
Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu

 

 

UVERENJE
O POLOŽENOM POSEBNOM STRUČNOM ISPITU ZA MATIČARA

 

 

 

(ime i prezime kandidata)

 

Rođen-a

 

 u

 

, JMBG

 

 

(datum rođenja)

 

(mesto rođenja)

 

 

 

Završio-la 

 

 

(naziv završene visokoškolske ustanove)

 

Položio-la je dana

 

 

 

POSEBAN STRUČNI ISPIT ZA MATIČARA

pred Ispitnom komisijom za polaganje posebnog stručnog ispita za matičara

 

Ovo uverenje izdaje se na osnovu člana 23. Pravilnika o programu i načinu polaganja posebnog stručnog ispita za matičara ("Službeni glasnik RS", broj __/__).

 

 

Broj: _________________

 

MINISTAR

U Beogradu, __________ godine

M. P.

 

 

 

 

Prilog 4

 

Obrazac evidencije

 

Redni broj

IME I PREZIME kandidata

JMBG

Naziv visokoškolske ustanove, stečeno visoko obrazovanje i stručni naziv, odnosno naziv završene srednje škole i obrazovni profil

Pravni osnov za polaganje posebnog stručnog ispita za matičara

Broj i datum donošenja rešenja kojim je odobreno polaganje posebnog stručnog ispita za matičara

Datum polaganja posebnog stručnog ispita za matičara

Podaci o opštem uspehu na ispitu

Broj i datum izdatog Uverenja o položenom posebnom stručnom ispitu za matičara

NAPOMENA

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10







 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prilog 5

 

Obrazac 3

 

Ministarstvo za državnu upravu
i lokalnu samoupravu

 

 

ZAHTEV
ZA POLAGANJE POSEBNOG STRUČNOG ISPITA ZA MATIČARA LICA IZ ČLANA 89. ZAKONA O MATIČNIM KNJIGAMA

 

1)    

Ime kandidata

 

 

2)

Prezime kandidata

 

 

3)

Dan, mesec i godina rođenja

 

 

4)

Mesto i opština, odnosno grad rođenja, a ako je lice rođeno u inostranstvu i država rođenja

 

 

 

5)    

Jedinstveni matični broj građana           

 

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

 

6)    

Kontakt telefon kandidata

 

 

7)

Naziv završene srednje škole

 

 

8)

Obrazovni profil

 

 

9)

Organ kod koga je kandidat u radnom odnosu

 

 

10)

Radno iskustvo

 

 

11)

Datum kada ističe rok u kome je kandidat obavezan da položi poseban stručni ispit za matičara

 

 

 

 

 

 

PODNOSILAC ZAHTEVA

 

 

 

 

M. P.

(naziv funkcije ovlašćenog lica)

 

 

 

 

 

(potpis ovlašćenog lica)

 

 

 

 

 

(ime i prezime ovlašćenog lica)

     
     

 

 

PODNOSILAC ZAHTEVA

 

 

 

 

 

(potpis podnosioca zahteva)

 

 

 

 

 

(ime i prezime podnosioca zahteva)

 

 

 

 

 

(prebivalište i adresa podnosioca zahteva)

 

 

 

 

PRILOG:
1) rešenje o radnopravnom statusu;
2) rešenje o utvrđenoj obavezi polaganja posebnog stručnog ispita za matičara;
3) overena fotokopija javne isprave o završenoj školi i stečenom srednjem obrazovanju;
4) fotokopija lične karte kandidata.

 

Prilog 6

 

Obrazac 4

 

Obrazac 4

REPUBLIKA SRBIJA
Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu

 

 

UVERENJE
O POLOŽENOM POSEBNOM STRUČNOM ISPITU ZA MATIČARA

 

 

 

(ime i prezime kandidata)

 

Rođen-a

 

 u

 

, JMBG

 

 

(datum rođenja)

 

(mesto rođenja)

 

 

 

Završio-la 

 

 

(naziv završene srednje škole)

 

Položio-la je dana

 

 

 

POSEBAN STRUČNI ISPIT ZA MATIČARA

pred Ispitnom komisijom za polaganje posebnog stručnog ispita za matičara

 

Ovo uverenje izdaje se na osnovu člana 23. Pravilnika o programu i načinu polaganja posebnog stručnog ispita za matičara ("Službeni glasnik RS", broj __/__).

 

 

Broj: _________________

 

MINISTAR

U Beogradu, __________ godine

M. P.