TARIFNI SISTEMZA OBRAČUN TOPLOTNE ENERGIJE I USLUGA ("Sl. list grada Zaječara", br. 27/2016) |
Tarifnim sistemom za obračun toplotne energije i usluga tarifnim kupcima, ovlašćenog Energetskog subjekta na području grada Zaječar (u daljem tekstu: "Tarifni sistem") se određuju:
- kategorije krajnjih kupaca toplotne energije, u zavisnosti od namene korišćenja prostora;
- tarifni elementi, tarife i način njihovog izračunavanja za obračun toplotne energije koju energetski subjekt isporučuje krajnjim kupcima toplotne energije (u daljem tekstu: kupci);
- kriterijumi za određivanje visine nadoknade za priključak na vrelovodnu i toplovodnu mrežu i druge usluge koje su definisane cenama neenergetskih usluga energetskog subjekta;
- načela i kriterijumi za određivanje tarifnih stavova te način utvrđivanja i korišćenja računskih elemenata sa ciljem da bi se podstakla racionalna potrošnja toplote i da bi proizvodni i distributivni objekti bili bolje iskorišćeni.
Tarifni sistem važi za sve kupce toplotne energije iz toplovodne mreže, osim za one sa kojima energetski subjekt sklapa posebne ugovore.
Tarifni elementi za određivanje cena toplotne energije moraju biti u skladu sa Metodologijom za određivanje cena snabdevanja krajnjeg kupca toplotnom energijom (uredba vlade Republike Srbije - "Sl. glasnik RS", br. 63/2015) koja je data u Prilogu 1 i koja čini sastavni deo ovog Tarifnog sistema.
Tarifni elementi, su:
1) Tarifni element Te1 - "Energija"
2) Tarifni element Te2 - "Površina ili instalisana snaga"
3) Tarifni element Te3 - "Očitavanje i raspodela isporučene toplotne energije"
4) Tarifni element Te4 - "Grejna površina"
5) druge nestandardne usluge.
4.1. Tarifni element Te1 (Energija)
Tarifni element Te1 (Energija) se utvrđuje neposredno na osnovu očitavanja sa merača u toplotnoj podstanici i iskazuje se u kWh, a vrednost se zaokružuje na dva decimalna mesta.
U slučaju neispravnog uređaja za merenje toplotne energije način obračuna za period kada je uređaj van upotrebe određen je opštim aktom nadležnog organa o uslovima i snabdevanju toplotnom energijom krajnjeg kupca.
Tarifni element Energija koristi se za obračun varijabilnog dela cene grejanja.
4.2. Tarifni element Te2 - "Površina ili instalisana snaga"
Tarifni element Te2 - "Površina ili instalisana snaga" predstavlja površinu ili instalisanu snagu grejanog prostora koja je određena projektom ili projektom izvedenih radova objekta, a za obračun se upotrebljava izmerena površina ili instalisana snaga grejanog prostora i definisana je ugovorom o isporuci toplotne energije.
Grejana površina se iskazuje u m2 i zaokružuje se na dva decimalna mesta, a instalisana snaga u kW i zaokružuje se na tri decimalna mesta.
4.3. Tarifni element Te3 - "Očitavanje i raspodela isporučene toplotne energije"
Tarifni element Te3 - "Očitavanje i raspodela isporučene toplotne energije" predstavlja fiksnu komponentu koja se odnosi na očitavanje i raspodelu troškova na krajnje kupce toplotne energije (sistem pojedinačnih merila/delitelja toplote) i utvrđuje se po mestu raspodele na kojem energetski subjekt koji obavlja delatnost snabdevanja toplotnom energijom raspodeljuje toplotnu energiju na krajnje kupce u regulatornom periodu i iskazuje se u din/mesto raspodele/očitavanje.
4.4. Tarifni element Te4 - "Grejna površina"
Tarifni element Te4 - "Grejna površina" se određuje po odredbama Odluke o uslovima i načinu snabdevanja toplotnom energijom i iskazuje se u m2, a vrednost se zaokružuje na dva decimalna mesta.
Grejna površina predstavlja veličinu grejanog prostora koja je određena projektom ili projektom izvedenih radova objekta, ili merenjem površine grejanog prostora, a definisana je ugovorom o isporuci toplotne energije.
Grejna površina podrazumeva sve površine koje se greju direktno ili indirektno, izuzev terasa, lođa, garaža i podrumskih prostorija ukoliko u istim nisu ugrađena grejna tela. Grejne površine koje se greju direktno su grejne površine u prostorijama u kojima je ugrađen grejni uređaj (dnevna soba, kuhinja, spavaća soba,...). Grejne površine koje se greju indirektno su grejne površine u prostorijama u kojima nije ugrađen grejni uređaj a koje se zagrevaju indirektno preko prostorija koje se grejnu direktno i spadaju u građevinsko korisnu površinu stana.
Tarife se utvrđuju po grupama kupaca za svaki od tarifnih elemenata - "Energija", "Površina" ili "Instalisana snaga" i "Očitavanje".
Za tarifni element "Energija", "Površina " utvrđuje se tarifa "ENERGIJA".
Za tarifni element "Površina" ili "Instalisana snaga" utvrđuje se tarifa "POVRŠINA" ili "INSTALISANA SNAGA".
Za tarifni element "Očitavanje" utvrđuje se tarifa "OČITAVANJE".
Tarife u okviru iste grupe kupaca jednake su za sve kupce istog energetskog subjekta.
Tarifa "ENERGIJA" se izražava u dinarima/KWh, zaokruženo na dva decimalna mesta.
Tarifa "POVRŠINA" izražava se u dinarima/m2, a tarifa" INSTALISANA SNAGA" se izražava u dinarima/kW, zaokruženo na dva decimalna mesta.
Tarifa "OČITAVANJE" izražava se u din/mesto raspodele/očitavanje, zaokruženo na dva decimalna mesta.
Tarife za pojedinačne tarifne elemente su:
Tf1 - cena za jedinicu količine isporučene toplotne energije "ENERGIJA" u din/kWh
Tf2 - cena za jedinicu grejane površine "POVRŠINA" u din/m2 ili "INSTALISANA SNAGA" u din/kW
Tf3 - cena očitavanja i raspodele isporučene toplotne energije "OČITAVANJE" u din/mesto raspodele/očitavanje.
Tabela 1.
TARIFNE GRUPE |
NAČIN MERENJA |
TARIFNI ELEMENTI (Te) |
||
|
|
Te1 ENERGIJA |
Te2 POVRŠINA/INSTALISANA SNAGA |
Te3 OČITAVANJE |
Tg1 - "Stambeni prostor" |
Tm1 -zajednički merač |
Tf11 [din/kWh] |
Tf21 [din/m2]/ |
|
Tm2 - uređaji za raspodelu troškova toplotne energije sa zajedničkog mernog mesta |
Tf12 [din/kWh] |
Tf22 [din/m2]/ Tf211 [din/kW] |
Tf3 [din/mesto raspodele/očitavanje] |
|
Tg2 - "Poslovni prostor" |
Tm3 -zajednički merač |
Tf13 [din/kWh] |
Tf23 [din/m2]/ Tf231 [din/kW] |
|
Tm4 - uređaji za raspodelu troškova toplotne energije sa zajedničkog mernog mesta |
Tf14 [din/kWh] |
Tf24 [din/m2] Tf241 [din/kW] |
Tf3 [din/mesto raspodele/očitavanje] |
III RAZVRSTAVANJE KRAJNJIH KUPACA TOPLOTNE ENERGIJE PO NAMENI KORIŠĆENJA PROSTORA
Podela krajnjih kupaca prema nameni korišćenja prostora, vrši se u sledeće tarifne grupe:
1) Tg1 - Tarifna grupa - "stambeni prostor",
2) Tg2 - Tarifna grupa - "poslovni prostor",
Vrednosti koeficijenata za izračunavanje tarifa za tarifnu grupu poslovni prostor donosi, u skladu sa Metodologijom, nadležni organ na predlog Energetskog subjekta.
IV NAČIN OBRAČUNA TOPLOTNE ENERGIJE ZA KRAJNJEG KUPCA
Toplotna energija obračunava se na osnovu tarifa "ENERGIJA", "POVRŠINA" ili "INSTALISANA SNAGA" i "OČITAVANJE" za obračunski period, kod obračuna utrošene toplotne energije.
Usluga grejanja se paušalno obračunava na osnovu parametra "Grejna površina" za obračunski period (12 meseci), do potpunog uspostavljanja obračuna prema utrošenoj toplotnoj energiji.
Tarife obračunava energetski subjekt svim kupcima kod kojih vrši očitavanje isporučene toplotne energije.
Količina isporučene toplotne energije se utvrđuje neposredno na osnovu očitavanja sa toplotnog brojila (kWh), posredno sa vodomera (m3). Pri obračunu se vrednosti, merene u kWh (GJ), zaokružuju na dva decimalna mesta, dok se merene u m3 zaokružuju na ceo broj.
Do potpunog uspostavljanja odgovarajućih merenja na nivou toplotne podstanice, obračun se vrši paušalno po m2 grejane površine (m2 grejne površine se odnosi na grejane prostore standardne visine od 2,60 m definisane Članom 4., Stav IV.4. Ovog Tarifnog sistema).
Godišnji iznos za "površinu" odnosno "instalisanu snagu" predstavlja fiksni deo troškova grejanja i po pravilu se obračunava 12 meseci u toku fakturne godine (jun tekuće kalendarske godine-maj naredne kalendarske godine). Iznos je nezavisan od količine isporučene toplotne energije i po pravilu pokriva sledeće troškove poslovanja:
- amortizaciju,
- investiciono održavanje,
- deo ukupnih troškova radne snage,
- deo troškova potrošene električne energije,
- doprinosi i porezi,
- ostali fiksni troškovi,
- ispravka vrednosti potraživanja.
Mesečni iznos za tarifni element "površina" izračunava se tako što se površina grejnog prostora (m2) pomnoži sa odgovarajućom cenom za jedinicu "površine" (din/ m2/mesecu) u zavisnosti od tarifne grupe kojoj prostor pripada.
Mesečni iznos za tarifni element "instalisana snaga" izračunava se tako što se ukupna instalisana snaga grejnih uređaja (kW) pomnoži sa odgovarajućom cenom za jedinicu "instalisane snage" (din/ kW/mesecu) u zavisnosti od tarifne grupe kojoj prostor pripada.
Iznos za količinu isporučene toplotne energije predstavlja varijabilni deo troškova grejanja i po pravilu se obračunava 6 meseci u toku grejne sezone. Iznos za isporučenu količinu toplotne energije je direktno zavisan od troškova proizvodnje i distribucije toplotne energije do krajnjih potrošača i obuhvata troškove:
- energenata,
- dela potrošene električne energije,
- tekuće održavanje,
- hemijsku pripremu vode,
- deo ukupnih troškova radne snage,
- drugi varijabilni troškovi.
Mesečni iznos za tarifni element Te1 "Energija" izračunava se tako što se količina isporučene toplotne energije (kWh) pomnoži sa odgovarajućom cenom za jedinicu "isporučene toplotne energije" (din/ kWh) u zavisnosti od tarifne grupe kojoj prostor pripada.
V OBRAČUN ISPORUČENE TOPLOTNE ENERGIJE
Isporuka toplotne energije se za pojedinačne kupce obračunava u odnosu na:
- razvrstanost kupaca u odgovarajuću tarifnu grupu,
- obračun površine odnosno instalisane snage po važećoj tarifi,
- obračun isporučene količine toplotne energije po važećoj tarifi,
- obračun za raspodelu troškova, očitavanje merača, ispostavu računa i naplatu.
Ako se više kupaca iste ili različite grupe snabdeva toplotnom energijom sa zajedničkog predajnog mesta preko zajedničkog mernog uređaja, isporučena toplotna energija se obračunava u skladu sa delovnikom troškova na tom mernom mestu (36. član Odluke o uslovima snabdevanja toplotnom energijom) i odgovarajuće tarifne grupe.
Iznos za površinu odnosno instalisanu snagu (fiksni deo obračuna) se obračunava po pravilu svakog meseca i to je 1/12 godišnjeg iznosa.
Isporučena količina toplotne energije (varijabilni deo obračuna) se obračunava:
- za obračun po meraču toplotne energije, količina toplotne energije se obračunava na osnovu očitanog stanja na brojaču toplotne energije postavljenom na mernom mestu u priključnoj podstanici;
Isporučena količina toplotne energije obračunava se po pravilu mesečno (obračunski period), odnosno onako kako je određeno ugovorom o snabdevanju toplotnom energijom sklopljenim između energetskog subjekta i kupca toplotne energije.
Isporučena količina toplotne energije (varijabilni deo obračuna) za očitanu vrednost potrošene toplotne energije na zajedničkom mestu preuzimanja (merači u toplotnim podstanicama) u zgradama sa više kupaca raspoređuje se po delovniku troškova na pojedinačne kupce.
Delovnik troškova za kupce sa zajedničkim predajnim mestom formira se u skladu sa Pravilnikom o načinu raspodele i obračuna troškova isporučene toplotne energije. Kupci sa zajedničkim predajnim mestom se opredeljuju za jedan od modela za obračun utrošene toplotne energije.
Pravilnik o načinu raspodele i obračuna troškova isporučene energije donosi Skupština grada Zaječara.
Kupac mora plaćati isporučenu toplotnu energiju i usluge, koje se uračunavaju zajedno sa toplotnom energijom, u roku navedenom na ispostavljenom računu, nalogu ili drugom važećem dokumentu, ako zakonom nije drugačije regulisano.
Ako nastane dilema o kupčevoj platnoj sposobnosti ili zbog neredovnog izmirenja obaveza plaćanja, energetski subjekt može zahtevati plaćanje unapred, sa obračunom za uporedni obračunski period. Najveća količina toplotne energije, za koju energetski subjekt može tražiti plaćanje unapred, bez okamaćenja, je jednaka najvećoj mesečnoj potrošnji u zadnjih 12 meseci.
Ako kupac ne izmiri pravovremeno svoje obaveze, energetski subjekt mu zaračunava zakonsku zateznu kamatu od datuma za plaćanje iz računa do dana plaćanja.
Energetski subjekt zaračunava troškove potraživanja i obustave isporuke toplotne energije po važećem cenovniku.
Kupac mora izmiriti fiksni deo troškova isporuke toplotne energije, nezavisno od potrošnje, odnosno za vreme u kojem mu je bila prekinuta isporuka toplotne energije po članu 70. Odluke o uslovima snabdevanja.
Energetski subjekt po 55. članu Odluke o uslovima snabdevanja vrši održavanje, redovne preglede, overe i zamene mernih uređaja bez posebne nadoknade od strane kupca.
Potrošenu električnu energiju za rad toplotne podstanice plaća energetski subjekt.
Količinu potrošene vode iz vodovodne mreže plaća energetski subjekt.
VI OSNOVE ZA FORMIRANJE CENA I ODREĐIVANJE TARIFNIH ELEMENATA ZA OBRAČUN ISPORUČENE TOPLOTNE ENERGIJE
Cene toplotne energije iz toplovodne mreže po tarifnim elementima i tarifnim grupama određuju se u skladu sa Metodologijom za određivanje cene snabdevanja krajnjeg kupca toplotnom energijom (Prilog 1.) koja je sastavni deo ovog tarifnog sistema.
Procedura za usvajanje cena kao i izmene istih određena je Metodologijom za određivanje cene snabdevanja krajnjeg kupca toplotnom energijom (Prilog 1.) i čini sastavni deo ovog tarifnog sistema.
Pri određivanju cena toplotne energije i usluga po tarifnim elementima i grupama uzimaju se u obzir opšta politika cena i planovi razvoja sistema toplifikacije Grada Zaječara.
Cenovnik standardnih i nestandardnih usluga donosi energetski subjekt uz pribavljenu saglasnost Skupštine Grada Zaječar.
Cenovnici usluga su javni.
VII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Tarifni sistem se primenjuje na sve već sklopljene i nove odnose u vezi sa snabdevanjem toplotnom energijom.
Za delove sistema daljinskog grejanja (toplotne podstanice) gde nije uveden sistem merenja potrošnje toplotne energije, do uvođenja sistema merenja, primenjivaće se dosadašnji-paušalni sistem obračuna u.
Danom stupanja na snagu ovog Tarifnog sistema prestaje da važi Tarifni sistem za obračun toplotne energije i usluga ("Službeni list Grada Zaječara", br. 26/06).
Tarifni sistem stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanju "Službenom listu Grada Zaječara".
METODOLOGIJA
ZA ODREĐIVANJE CENE SNABDEVANJA KRAJNJEG KUPCA TOPLOTNOM ENERGIJOM
Metodologijom se određuju:
- elementi za obračun i način utvrđivanja maksimalne visine prihoda energetskog subjekta koji obavlja delatnost proizvodnje, distribucije i snabdevanja toplotnom energijom (u daljem tekstu: energetski subjekt);
- elementi za obračun i način obračuna cene pristupa sistemu za distribuciju toplotne energije;
- kriterijumi i pravila za raspodelu prihoda energetskog subjekta;
- kategorije krajnjih kupaca toplotne energije, u zavisnosti od namene korišćenja prostora;
- tarifni elementi, tarife i način njihovog izračunavanja za obračun toplotne energije koju energetski subjekt isporučuje krajnjim kupcima toplotne energije (u daljem tekstu: kupci);
- uslovi i postupak za podnošenje zahteva za promenu cene toplotne energije nadležnom organu jedinice lokalne samouprave (u daljem tekstu: nadležni organ);
Pojedini izrazi koji se koriste u ovoj uredbi imaju sledeće značenje:
1) Prethodna cena jeste cena toplotne energije za kupce koja je važila do podnošenja zahteva za promenu cene u skladu sa ovom Metodologijom;
2) Maksimalna visina prihoda jeste maksimalni prihod kojim se energetskom subjektu u regulatornom periodu nadoknađuju svi opravdani troškovi poslovanja;
3) Obračunski period jeste vremenski period u kome se vrši obračun isporučene toplotne energije koji svojim aktom propisuje nadležni organ;
4) Regulatorni period jeste period u trajanju od jedne kalendarske godine;
5) Tarifna grupa jeste kategorija kupaca toplotne energije sa sličnom namenom korišćenja prostora;
6) Tarifni elementi su računske veličine na koje se raspoređuje maksimalna visina prihoda energetskog subjekta u regulatornom periodu.
Ostali pojmovi upotrebljeni u ovoj metodologiji imaju isto značenje kao i u Zakonu o energetici.
Cena toplotne energije za kupce iskazuje se po tarifama utvrđenim ovom Metodologijom za obračunski period i utvrđuje se po tarifnim elementima za svaku grupu kupaca.
Promena cene za isporučenu toplotnu energiju mora biti u skladu sa Pravilima za promenu cena toplotne energije sadržanim u ovoj Metodologiji.
Pri određivanju tarifa za obračun cena toplotne energije uzimaju se u obzir opšta politika cena i planovi razvoja energetskog subjekta.
Način kontrole cene toplotne energije se vrši primenom metoda regulacije "Troškovi plus", kojim se energetskom subjektu za proizvodnju, distribuciju i snabdevanje toplotnom energijom određuje maksimalna visina prihoda u regulatornom periodu, odnosno tarifa za obračun cena toplotne energije kojom se obezbeđuje:
- pokrivanje opravdanih troškova poslovanja u obavljanju delatnosti proizvodnje, distribucije i snabdevanja toplotnom energijom kojima se obezbeđuje kratkoročna i dugoročna sigurnost snabdevanja;
- podsticanje ekonomske i energetske efikasnosti;
- nediskriminacija, odnosno jednaki položaj za sve kupce;
- sprečavanje međusobnog subvencionisanja između pojedinih delatnosti koje obavlja energetski subjekt i između pojedinih grupa kupaca;
- sprečavanje monopolskog ponašanja energetskog subjekta.
IV. ODREĐIVANJE MAKSIMALNE VISINE PRIHODA
Maksimalna visina prihoda energetskog subjekta obračunava se na osnovu opravdanih troškova poslovanja u obavljanju delatnosti proizvodnje, distribucije i snabdevanja toplotnom energijom.
Ocena opravdanosti troškova vrši se prema prirodi konkretnog troška analizom njegove svrsishodnosti, analizom količine i cene, uporednom analizom zasnovanom na podacima o troškovima u prethodnom periodu i troškovima energetskih subjekata koji obavljaju istu energetsku delatnost u zemlji.
IV.1 Izračunavanje maksimalne visine prihoda
Maksimalna visina prihoda za regulatorni period se izračunava prema sledećem izrazu:
MVP=MVPv+MVPf
MVPv=OTv
MVPf=OTf+ AM + PR*RS - OP + KE
gde su:
MVP - Maksimalna visina prihoda po osnovu obavljanja delatnosti proizvodnje, distribucije i snabdevanja toplotnom energijom;
MVPv - Maksimalna visina prihoda po osnovu obavljanja delatnosti proizvodnje, distribucije i snabdevanja toplotnom energijom-varijabilni deo;
MVPf - Maksimalna visina prihoda po osnovu obavljanja delatnosti proizvodnje, distribucije i snabdevanja toplotnom energijom-fiksni deo;
OTv - varijabilni operativni troškovi;
OTf - fiksni operativni troškovi.
AM - Troškovi amortizacije
PR - Prinos na sredstva koji energetski subjekt može da ostvari;
RS - Regulisana sredstva;
OP - Ostali prihod;
KE - Korekcioni element;
Kada se, u skladu sa ovom metodologijom, određuje maksimalna visina prihoda troškovi koji ulaze u obračun utvrđuju se na osnovu podataka iz poslednjeg finansijskog izveštaja energetskog subjekta.
Ukoliko je u periodu do podnošenja zahteva za promenu cene toplotne energije došlo do promene troškova, obračun se usklađuje u visini i pod uslovima definisanim pravilima za promenu cene sadržanim u ovoj Metodologiji.
IV.1.1 Operativni troškovi
Operativni troškovi predstavljaju opravdane troškove nastale po osnovu obavljanja energetske delatnosti proizvodnje, distribucije i snabdevanja toplotnom energijom, i čine ih:
1) troškovi materijala,
2) troškovi zarada, naknada zarada i ostali lični rashodi,
3) troškovi proizvodnih usluga,
4) nematerijalni troškovi,
5) deo rezervisan za naknade i druge beneficije zaposlenih, a koji se isplaćuju u regulatornom periodu i
6) ostali rashodi iz poslovanja.
Operativni troškovi nastali po osnovu obavljanja energetske delatnosti proizvodnje, distribucije i snabdevanja toplotnom energijom mogu biti varijabilni i fiksni operativni troškovi.
Varijabilni operativni troškovi predstavljaju opravdane troškove koji se menjaju sa promenom obima proizvodnje, distribucije i snabdevanja toplotnom energijom, kao što su troškovi energenata, toplotne energije nabavljene od drugih proizvođača, hemijski pripremljene vode, električne energije i ostali varijabilni operativni troškovi i sadržani su u Tabeli 1. ove Metodologije Ovi troškovi se utvrđuju na osnovu energetsko-tehničkih parametara proizvodnih jedinica, normativa utroška i procenjenih tržišnih cena za regulatorni period.
Fiksni operativni troškovi predstavljaju opravdane troškove koji se ne menjaju sa promenom obima proizvodnje toplotne energije i sadržani su u Tabeli 2. ove Metodologije.
Fiksni operativni troškovi u vezi sa otpisom potraživanja koji se mogu iskazati prilikom obračuna maksimalne visine prihoda u skladu sa ovom metodologijom ne mogu biti veći od 10% potraživanja od kupaca za isporučenu toplotnu energiju.
IV.1.2 Troškovi amortizacije
Troškovi amortizacije predstavljaju troškove amortizacije sredstava, pribavljenih uz naknadu ili bez nje, koja su u funkciji obavljanja energetske delatnosti proizvodnje, distribucije i snabdevanja toplotnom energijom i obuhvataju troškove amortizacije postojećih sredstava i troškove amortizacije sredstava koja će biti aktivirana u posmatranom regulatornom periodu. Ovi troškovi sadržani su u Tabeli 3 ove Metodologije.
Troškovi amortizacije postojećih i sredstava koja će biti aktivirana u posmatranom regulatornom periodu se obračunavaju proporcionalnom metodom u procenjenom korisnom veku trajanja sredstava, s tim što se troškovi amortizacije sredstava koja će biti aktivirana u posmatranom regulatornom periodu obračunavaju na osnovicu koju čini 50% vrednosti aktiviranih nematerijalnih ulaganja, nekretnina, postrojenja i opreme u pripremi i avansa datih za njihovu nabavku.
Troškovi amortizacije u regulatornom periodu se računaju prema sledećem izrazu:
AM = AMPS + AMAS
gde su:
AM - troškovi amortizacije,
AMPS - troškovi amortizacije postojećih sredstava,
AMAS - troškovi amortizacije sredstava koja će biti aktivirana u posmatranom regulatornom periodu.
IV.1.3 Regulisana sredstva
Regulisana sredstva predstavljaju neto vrednost nematerijalnih ulaganja (osim goodwill-a), nekretnina, postrojenja i opreme koja su angažovana za obavljanje energetske delatnosti proizvodnje, distribucije i snabdevanja toplotnom energijom, izuzimajući:
- neto vrednost sredstava pribavljenih bez naknade, kao što su donacije i slično i
- vrednost nematerijalnih ulaganja, nekretnina, postrojenja i opreme u pripremi i avansa datih za njihovu nabavku, koja se ne aktiviraju u regulatornom periodu.
Regulisana sredstva su osnovica za obračun povraćaja na angažovana sredstva koji energetski subjekt može da ostvari u regulatornom periodu i sadržana su u Tabeli 4 ove Metodologije.
Vrednost regulisanih sredstava se obračunava kao aritmetička sredina vrednosti regulisanih sredstava na početku regulatornog perioda i vrednosti regulisanih sredstava na kraju regulatornog perioda prema sledećem izrazu:
RS = (pRS + kRS) / 2
gde su:
RS - regulisana sredstva,
pRS - vrednost regulisanih sredstava na početku regulatornog perioda,
kRS - vrednost regulisanih sredstava na kraju regulatornog perioda.
Vrednost regulisanih sredstava na početku regulatornog perioda obračunava se prema sledećem izrazu:
pRS = pNVS - pSBN - pNSUP,
gde su:
pNVS - neto vrednost nematerijalnih ulaganja (izuzev goodwill-a), nekretnina postrojenja i opreme na početku regulatornog perioda,
pSBN - neto vrednost sredstava pribavljenih bez naknade na početku regulatornog perioda,
pNSUP - vrednost nematerijalnih ulaganja, nekretnina, postrojenja i opreme u pripremi i avansa datih za njihovu nabavku na početku regulatornog perioda, a koja neće biti aktivirana u regulatornom periodu ili koja nisu opravdana i/ili efikasna.
Vrednost regulisanih sredstava na kraju regulatornog perioda se obračunava prema sledećem izrazu:
kRS = pRS - A + ΔSUP - NOPS - ΔSBN - ΔNSUP
gde su:
A - troškovi amortizacije koji se obračunavaju na način utvrđen ovom metodologijom (u dinarima),
ΔSUP - promena vrednosti nematerijalnih ulaganja (izuzev goodwill-a), nekretnina, postrojenja i opreme u pripremi i avansa datih za njihovu nabavku,
NOPS - neto vrednost sredstava koja su otuđena i/ili trajno povučena iz upotrebe,
ΔSBN - promena vrednosti sredstava pribavljenih bez naknade,
ΔNSUP - promena vrednosti nematerijalnih ulaganja (izuzev goodwill-a), nekretnina, postrojenja i opreme u pripremi i avansa datih za njihovu nabavku koja neće biti aktivirana u regulatornom periodu ili koja nisu opravdana i/ili efikasna.
IV.1.4 Stopa prinosa na regulisana sredstva
Stopa prinosa na regulisana sredstva utvrđuje se kao ponderisana prosečna cena kapitala energetskog subjekta koji obavlja energetsku delatnost proizvodnje, distribucije i snabdevanja toplotnom energijom i sadržana je u Tabeli 5 ove Metodologije. Ponderisana prosečna cena kapitala je ponderisani prosek stope prinosa na sopstveni kapital i ponderisane prosečne stope prinosa na pozajmljeni kapital, prema ponderima 0,4 za sopstveni kapital i 0,6 za pozajmljeni kapital i obračunava se pre oporezivanja prema sledećem izrazu:
PPCK = (SK * CSK) / (1 - SP) + PK * CPK,
pri čemu je SK + PK = 1
gde su:
PPCK - stopa prinosa na regulisana sredstva koja se obračunava kao ponderisana prosečna cena kapitala (u %),
SK - učešće sopstvenog kapitala u finansiranju regulisanih sredstava (u %),
CSK - realna cena sopstvenog kapitala pre oporezivanja (u %),
SP - stopa poreza na dobit prema važećim zakonskim propisima (u %),
PK - učešće pozajmljenog kapitala u finansiranju regulisanih sredstava (u %),
CPK - ponderisana prosečna cena pozajmljenog kapitala (u %).
Cena sopstvenog kapitala pre oporezivanja treba da odražava specifični rizik preduzeća, rizik zemlje i preovlađujuće uslove pribavljanja kapitala na finansijskom tržištu u regulatornom periodu.
U periodu do uspostavljanja tržišta toplotne energije cena sopstvenog kapitala ne može biti veća od 10%.
Pozajmljeni kapital u smislu ove metodologije predstavlja zbir dugoročnih obaveza i kratkoročnih finansijskih obaveza.
Cena pozajmljenog kapitala se računa kao ponderisana prosečna kamatna stopa na ukupno pozajmljena sredstva, pri čemu se kao ponderi uzimaju učešća pozajmljenih sredstava u ukupno pozajmljenim sredstvima. Cena pozajmljenog kapitala se priznaje do nivoa cene obazrivo i racionalno pozajmljenih sredstava.
IV.1.5 Ostali prihodi
Ostali prihodi su prihodi ostvareni angažovanjem sredstava namenjenih obavljanju delatnosti proizvodnje, distribucije i snabdevanja toplotnom energijom, prihodi od prodaje proizvoda nastalih u procesu proizvodnje toplotne energije, a nisu u celokupno proizvedenoj količini u funkciji delatnosti energetskog subjekta, prihodi od usluga na tržištu, prihodi od aktiviranja vlastitih učinaka, prihodi od prodaje sredstava, razgraničeni deo prihoda po osnovu realizacije doniranih sredstava, prihodi od kamata, pozitivne kursne razlike, prihodi od naplate otpisanih potraživanja i drugi prihodi, iz prethodne poslovne godine i sadržani su u Tabeli 6 ove Metodologije.
Prihodi od naplate otpisanih potraživanja koji se mogu iskazati prilikom obračuna maksimalne visine prihoda u skladu sa ovom metodologijom ne mogu biti veći od 10% potraživanja od kupaca za isporučenu toplotnu energiju.
IV.1.6 Korekcioni element
Korekcioni element je vrednosni izraz (novčani iznos) kojim se umanjuje ili uvećava maksimalna visina prihoda za regulatorni period za iznos odstupanja ostvarenog prihoda za prethodni regulatorni period po osnovu regulisanih cena na koje je data saglasnost od maksimalne visine prihoda koja je utvrđena u skladu sa ovom metodologijom za prethodni regulatorni period i sadržan je u Tabeli 7 ove Metodologije.
Prilikom obračuna maksimalne visine prihoda za prvi regulatorni period korekcioni element je jednak nuli.
V. ELEMENTI ZA OBRAČUN I NAČIN OBRAČUNA CENE PRISTUPA SISTEMU ZA DISTRIBUCIJU TOPLOTNE ENERGIJE
Ukoliko više od jednog Energetskog subjekta koristi distributivni sistem cenu pristupa sistemu za distribuciju toplotne energije utvrđuje Nadležni organ na predlog Energetskog subjekta koji obavlja energetsku delatnost distribucije toplotne energije.
Elementi koji se koriste za obračun su: utvrđivanje maksimalne visine prihoda energetskog subjekta koji obavlja delatnost distribucije toplotne energije kriterijumi i pravila za raspodelu tog prihoda tarifni elementi za obračun i način obračuna usluge distribucije toplotne energije, tarife za obračun cene pristupa sistemu za distribuciju toplotne energije i način njihovog izračunavanja, kao i način, postupak i rokovi za dostavljanje dokumentacije i vrsta dokumentacije koju distributer toplotne energije dostavlja Nadležnom organu.
Cenom pristupa sistemu za distribuciju toplotne energije obezbeđuje se:
1. pokrivanje opravdanih troškova poslovanja, kao i odgovarajući prinos na angažovana sredstva i investicije u obavljanju delatnosti distribucije toplotne energije, kojima se obezbeđuje kratkoročna i dugoročna sigurnost snabdevanja, odnosno održivi razvoj sistema;
2. podsticanje ekonomske i energetske efikasnosti;
3. nediskriminacija, odnosno jednaki položaj za korisnike sistema.
VI. RAZVRSTAVANJE KRAJNJIH KUPACA TOPLOTNE ENERGIJE PO NAMENI KORIŠĆENJA PROSTORA
Podela krajnjih kupaca prema nameni korišćenja prostora, vrši se u sledeće tarifne grupe:
1. Tg1 - Tarifna grupa - "stambeni prostor",
2. Tg2 - Tarifna grupa - "poslovni prostor",
Tarifni elementi su:
1. Isporučena količina toplotne energije - Te1, "ENERGIJA";
2. Površina grejanog prostora ili instalisana snaga grejanog prostora - Te2, "POVRŠINA" ili "INSTALISANA SNAGA";
3. Očitavanje i raspodela isporučene toplotne energije - Te3, "OČITAVANJE"
VII.1 Tarifni element Te1- "ENERGIJA"
Tarifni element ENERGIJA se utvrđuje neposredno na osnovu očitavanja sa merača u toplotnoj podstanici i iskazuje se u kWh, a vrednost se zaokružuje na dva decimalna mesta.
U slučaju neispravnog uređaja za merenje toplotne energije način obračuna za period kada je uređaj van upotrebe određen je opštim aktom nadležnog organa o uslovima i snabdevanju toplotnom energijom krajnjeg kupca.
Tarifni element Energija koristi se za obračun varijabilnog dela cene grejanja.
VII.2 Tarifni element Te2 - "POVRŠINA ili INSTALISANA SNAGA"
Tarifni element POVRŠINA ili INSTALISANA SNAGA predstavlja površinu ili instalisanu snagu grejanog prostora koja je određena projektom ili projektom izvedenih radova objekta, a za obračun se upotrebljava izmerena površina ili instalisana snaga grejanog prostora i definisana je ugovorom o isporuci toplotne energije.
Grejana površina se iskazuje u m2 i zaokružuje se na dva decimalna mesta, a instalisana snaga u kW i zaokružuje se na tri decimalna mesta.
VII.3 Tarifni element - "Očitavanje i raspodela isporučene toplotne energije"
Tarifni element OČITAVANJE I RASPODELA ISPORUČENE TOPLOTNE ENERGIJE predstavlja fiksnu komponentu koja se odnosi na očitavanje i raspodelu troškova na krajnje kupce toplotne energije (sistem pojedinačnih merila/delitelja toplote) i utvrđuje se po mestu raspodele na kojem energetski subjekt koji obavlja delatnost snabdevanja toplotnom energijom raspodeljuje toplotnu energiju na krajnje kupce u regulatornom periodu i iskazuje se u din/mesto raspodele/očitavanje.
Tarife se utvrđuju po grupama kupaca za svaki od tarifnih elemenata - "ENERGIJA", "POVRŠINA" ili "INSTALISANA SNAGA" i "OČITAVANJE".
Za tarifni element "ENERGIJA" utvrđuje se tarifa "ENERGIJA".
Za tarifni element "POVRŠINA" ili "INSTALISANA SNAGA" utvrđuje se tarifa "POVRŠINA" ili "INSTALISANA SNAGA".
Za tarifni element "OČITAVANJE" utvrđuje se tarifa "OČITAVANJE".
Tarife u okviru iste grupe kupaca jednake su za sve kupce istog energetskog subjekta.
Tarifa "ENERGIJA" se izražava u dinarima/KWh, zaokruženo na dva decimalna mesta.
Tarifa "POVRŠINA" izražava se u dinarima/m2 ili "INSTALISANA SNAGA" se izražava u dinarima/kW, zaokruženo na dva decimalna mesta.
Tarifa "OČITAVANJE" izražava se u din/mesto raspodele/očitavanje, zaokruženo na dva decimalna mesta.
Tarife za pojedinačne tarifne elemente su:
Tf1 - cena za jedinicu količine isporučene toplotne energije "ENERGIJA" u din/kWh
Tf2 - cena za jedinicu grejane površine "POVRŠINA" u din/m2 ili "INSTALISANA SNAGA" u din/kW
Tf3 - cena očitavanja i raspodele isporučene toplotne energije "OČITAVANJE" u din/mesto raspodele/očitavanje.
Tabela 1.
TARIFNE GRUPE |
NAČIN MERENJA |
TARIFNI ELEMENTI (Te) |
||
|
|
Te1 ENERGIJA |
Te2 POVRŠINA/NSTALISANA SNAGA |
Te3 OČITAVANJE |
Tg1 - "Stambeni prostor" |
Tm1 - zajednički merač |
Tf11 [din/kWh] |
Tf21 [din/m2]/ |
|
Tm2 - uređaji za raspodelu troškova toplotne energije sa zajedničkog mernog mesta |
Tf12 [din/kWh] |
Tf22 [din/m2]/ |
Tf3 [din/mesto raspodele/očitavanje] |
|
Tg2 - "Poslovni prostor" |
Tm3 - zajednički merač |
Tf13 [din/kWh] |
Tf23 [din/m2]/ |
|
Tm4 - uređaji za raspodelu troškova toplotne energije sa zajedničkog mernog mesta |
Tf1 4 [din/kWh] |
Tf24 [din/m2]/ |
Tf3 [din/mesto raspodele/očitavanje] |
VIII.1.1 Način obračuna toplotne energije za krajnjeg kupca
Toplotna energija obračunava se na osnovu tarifa "ENERGIJA", "POVRŠINA" ili "INSTALISANA SNAGA" i "OČITAVANJE" za obračunski period.
Tarife obračunava energetski subjekt svim kupcima kod kojih vrši očitavanje isporučene toplotne energije.
IX. NAČIN IZRAČUNAVANJA TARIFA ZA TOPLOTNU ENERGIJU
IX.1 Izračunavanje tarife "ENERGIJA"
Iznos tarife "ENERGIJA" za grupe kupaca "stambeni prostor", i "poslovni prostor", utvrđuju se prema tarifnom elementu "ENERGIJA" za grupu kupaca "stambeni prostor", i izračunava se:
Tf11 = Tf1/((Pst/Puk)+ Ktgv*(Ppp/Puk)), gde je:
Tf1 - rezultat količnika maksimalne visine prihoda (varijabilni deo - MVPv) i ukupne godišnje predate toplotne energije izmerene na zajedničkim mernim mestima kupaca u dinarima/kWh.
Ukoliko ne postoje ukupni godišnji podaci o toplotnoj energiji izmerenoj na zajedničkim mernim mestima, oni će se izračunavati na sledeći način:
Q predato= Q ulazno* ηi* ηm
gde je:
Q predato - ukupna godišnja toplotna energija predata krajnjim kupcima u kWh;
Q ulazno - ukupna godišnja primarna energija prema stvarno korišćenoj strukturi energenata na ulazu u proizvodno postrojenje u kWh
ηi - stepen korisnosti proizvodnog postrojenja prema stvarnoj strukturi energenata
Najniža obračunska vrednost stepena korisnosti proizvodnog postrojenja koje kao:
1) energent koristi gas iznosi ηi =0,85,
2) energent koristi mazut ili lož ulje iznosi ηi =0,82,
3) energent koristi ugalj ili biomasu iznosi ηi =0,68.
ηm - stepen korisnosti distributivne mreže
Najniža obračunska vrednost stepena korisnosti distributivne mreže:
1) kapaciteta do 20 MW iznosi ηm =0,92,
2) kapaciteta od 21 do 80 MW iznosi ηm =0,90,
3) kapaciteta od 81 do 250 MW iznosi ηm =0,88,
4) kapaciteta od 250 MW iznosi ηm =0,85.
Pst-ukupna površina stambenog prostora;
Ppp - ukupna površina poslovnog prostora;
Puk - ukupna površina stambenog i poslovnog prostora;
Ktgv - koeficijent za izračunavanje tarife Energija za tarifnu grupu "poslovni prostor" iznosi Ktgv = 1.00 - 1.25
IX.2 Izračunavanje tarife "POVRŠINA" ili "INSTALISANA SNAGA"
Tarifa "POVRŠINA" ili "INSTALISANA SNAGA" za tarifne grupe "stambeni prostor" i "poslovni prostor" utvrđuju se prema tarifnom elementu "POVRŠINA" ili "INSTALISANA SNAGA" za grupu kupaca "stambeni prostor", koja se utvrđuje kao:
1. Za tarifni element "Površina"
Tf21=Tf2/((Pst/Puk)+Ktgf1*(Ppp/Puk)), gde je:
Tf2 - količnik maksimalne visine prihoda(fiksni deo - MVPf) i ukupne površine svih krajnjih kupaca;
Pst - ukupna površina stambenog prostora
Ppp - ukupna površina poslovnog prostora
Puk - ukupna površina stambenog i poslovnog prostora;
Ktgf1 - koeficijent za izračunavanje tarife "Površina", za tarifnu grupu "poslovni prostor" iznosi Ktgf1 = 1.00 -1.25
2. Za tarifni element "Instalisana snaga"
Tf211=Tf2/((ISst/ISuk)+Ktgf2*(ISpp/ISuk)), gde je:
Tf2 - rezultat količnika maksimalne visine prihoda (fiksni deo MVPf) i ukupne instalisane snage svih krajnjih kupaca;
ISst - ukupna instalisana snaga stambenog prostora;
ISpp - ukupna instalisana snaga poslovnog prostora;
Isuk - ukupna instalisana snaga stambenog i poslovnog prostora;
Ktgf2 - koeficijent za izračunavanje tarife "Instalisana snaga", za tarifnu grupu "poslovni prostor" iznosi Ktgf2 = 1.00 -1.25
Vrednosti koeficijenata Ktgv, Ktgf1 i Ktgf2 za tarifnu grupu "Poslovni prostor" donosi, u skladu sa ovom Metodologijom, nadležni organ, na predlog energetskog subjekta.
IX.3 Izračunavanje tarife "OČITAVANJE"
Iznos tarife "OČITAVANJE" za tarifne grupe "stambeni prostor", i "poslovni prostor", utvrđuju se prema tarifnom elementu "OČITAVANJE" i izračunava se:
Tf3= Tro/Bmm, gde je:
Tro - troškovi očitavanja uređaja za raspodelu troškova toplotne energije sa zajedničkog mernog mesta;
B mm - ukupan broj mernih mesta koji se očitavaju;
Tarifa "OČITAVANJE" za tarifnu grupu "stambeni prostor" i "poslovni prostor" je jednaka;
IX.4 Naplata toplotne energije prema jedinici grejane površine ili instalisane snage grejane površine
Izuzetno tamo gde ne postoje tehničke mogućnosti za naplatu prema potrošnji, naplata se vrši prema jedinici površine ili instalisane snage grejanog prostora tako što se iznos tarife "ENERGIJA" izračunava kao proizvod Tf1 i specifične godišnje potrošnje toplotne energije čija se vrednost utvrđuje odlukom nadležnog organa, a na predlog energetskog subjekta. Maksimalna vrednost specifične godišnje potrošnje ne može biti viša od 140 KWh/m2.
X. PROCEDURA ZA PODNOŠENJE I ODOBRAVANJE CENA
X.1 Rok za podnošenje zahteva i postupanje nadležnog organa
Energetski subjekt dužan je da do 1. septembra tekuće godine podnese nadležnom organu pisani zahtev za odobravanje cena toplotne energije za nastupajuću grejnu sezonu, koja počinje 15. oktobra tekuće godine i završava se 15. aprila naredne godine.
Nadležni organ proverava da li je zahtev podnet u skladu sa odredbama ove metodologije, što uključuje i proveru svih podataka navedenih u zahtevu i u pratećim dokumentima i u roku od 15 kalendarskih dana obaveštava energetskog subjekta pisanim putem o ispunjenju uslova za odobravanje tarifa.
U slučaju neusklađenosti ili ako pojedina ili sva zahtevana dokumenta nisu priložena, nadležni organ pisanim putem poziva energetskog subjekta da otkloni utvrđene nedostatke, u roku od sedam (7) kalendarskih dana od dana kada je o tome obavešten.
U slučaju da podnosilac zahteva u ostavljenom roku ne otkloni nedostatke u pogledu usklađenosti, priloga ili zahtevane dokumentacije, nadležni organ će odbaciti zahtev i o tome obavestiti podnosioca zahteva u pisanom obliku.
Zahtev za odobravanje cene toplotne energije za krajnje kupce mora da sadrži:
a) naziv energetskog subjekta, adresu sedišta, ime osobe za kontakt, izvod iz registra koji vodi Agencija za privredne registre, poreski identifikacioni broj i matični broj podnosioca zahteva;
b) predlog cene toplotne energije za kupca u formi Tabele 1, odeljak VII;
v) popunjene tabele iz Priloga 1. ove Metodologije.
g) obrazloženje za predložene cene toplotne energije
d) odluku organa upravljanja energetskog subjekta o ceni toplotne energije.
đ) godišnji finansijski izveštaj sa pratećom dokumentacijom propisanom zakonom uz priložen izveštaj nezavisnog revizora ako podnosilac zahteva podleže reviziji;
e) detaljan opis raspoloživih sredstava i/ili izvora finansiranja za obavljanje energetskih delatnosti, kao i dokaz o raspoloživosti tih sredstava/izvora finansiranja;
ž) informaciju o procenjenom prihodu od prodaje toplotne energije krajnjim kupcima, ukupne predviđene troškove proizvodnje, distribucije i snabdevanje toplotom, investicioni plan (ako ga ima) i predviđeni tok gotovog novca (predviđeni izveštaj o prihodima, predviđeni bilans stanja i predviđena izjava o toku gotovog novca), ukupne ugovorene količine toplotne energije i grejane površine izražene u m2 ili instalisane snage grejane površine izražene u kW po tarifnim grupama i ukupnu očekivanu proizvodnju toplotne energije u kWh, efikasnost proizvodnog i distributivnog dela sistema.
z) druge podatke i dokumente na zahtev nadležnog organa.
Ako podnosilac zahteva namerava da sprovede dugoročni investicioni projekat, mora da podnese i:
a) finansijski model za period trajanja projekta;
b) opis važnih parametara finansijskog modela;
v) potpisane sporazume koji regulišu sprovođenje projekta i cenovne principe i
g) tehnički opis projekta sa analizom održivosti.
X.3 Postupak za utvrđivanje maksimalne visine prihoda
Na osnovu podnetog zahteva za određivanje cena toplotne energije za kupce, nadležni organ utvrđuje da li je maksimalna visina prihoda (MVP) energetskog subjekta obračunata i raspoređena na tarifne elemente u skladu sa ovom metodologijom.
Ukoliko na osnovu dostavljenih podataka i dokumentacije nadležni organ nakon izvršene analize utvrdi da obračunata visina prihoda energetskog subjekta nije usklađena sa opravdanim troškovima poslovanja, energetski subjekt je dužan da na zahtev nadležnog organa, u roku od sedam kalendarskih dana od prijema zahteva podnese novi zahtev za davanje saglasnosti na odluku o ceni toplotne energije za kupce.
Nadležni organ dostavlja energetskom subjektu akt o saglasnosti na cene toplotne energije, u roku od 15 kalendarskih dana od dana prijema urednog, odnosno usaglašenog zahteva.
Nadležni organ može odlučiti na sledeći način:
a) odobrava cene toplotne energije za krajnje kupce onako kako ih je predložio organ upravljanja energetskog subjekta,
ili
b) ne odobrava cenu cene toplotne energije za krajnje kupce koje je predložio organ upravljanja energetskog subjekta i umesto njih utvrđuje cene toplotne energije za krajnje kupce i istovremeno donosi odluku o naknadi razlike između predloženih i odobrenih cena toplotne energije.
Odluka nadležnog organa u vezi zahteva za odobravanje cene toplotne energije za krajnje kupce mora biti obrazložena.
Odluka se u pisanom obliku dostavlja podnosiocu zahteva i objavljuje se u službenom glasilu jedinice lokalne samouprave i na zvaničnoj internet stranici energetskog subjekta i nadležnog organa.
XI. USLOVI I PRAVILA ZA PROMENU CENA TOPLOTNE ENERGIJE
U toku grejne sezone, energetski subjekt ima pravo da predloži nadležnom organu promene cena toplotne energije za krajnje kupce. Taj predlog mora da bude obrazložen i da sadrži sve podatke koji su potrebni da nadležni organ proceni osnovanost predloga.
Predlog za promenu cene toplotne energije zbog porasta varijabilnog dela cene može da bude podnet u slučaju kada se ukupna cena energenta poveća za više od 3%, a obavezno ukoliko se smanji za više od 5%.
Predlog za promenu cene toplotne energije zbog porasta fiksnog dela cena može da bude podnet u slučaju kada se indeks potrošačkih cena u mesecima nakon datuma poslednjeg odobrenja cene za toplotnu energiju poveća za više od 5% na osnovu podatka Republičkog zavoda za statistiku.
Nadležni organ razmatra predlog za promenu cena u skladu sa postupkom propisanim u ovoj Metodologiji.
Izmena tarife "ENERGIJA" za isporučenu količinu toplotne energije se preračunava po sledećoj formuli:
Tf1srn = |
Tf1srp • |
ai (Ei / Eio) |
a1+a2+.......aN =1
Uz sledeće značenje:
Tf1srn = Nova tarifa "ENERGIJA" za isporučenu količinu toplotne energije, u din/kWh,
Tf1srp = Prethodna tarifa "ENERGIJA" za isporučenu količinu toplotne energije, u din/kWh,
ai = Ponder pojedinačnih elemenata varijabilnih troškova u strukturi svih varijabilnih troškova,
Ei = Nova cena energenata i drugih varijabilnih troškova u strukturi utrošenih energenata i drugih varijabilnih troškova,
Eio = Prethodna cena energenata i drugih varijabilnih troškova u strukturi utrošenih energenata i drugih varijabilnih troškova,
Nova cena za isporučenu toplotnu energiju (Cvn) je cena koja je izračunata na osnovu ove metodologije i menja se sa promenom ulaznih parametara.
Prethodna cena za isporučenu toplotnu energiju (Cvp) je cena toplotne energije koja je bila odobrena u skladu sa maksimalnom visinom prihoda po postupku propisanom ovom metodologijom
Ponderi (ai) predstavljaju udeo pojedinačnog elementa varijabilnih troškova u strukturi celokupnih varijabilnih troškova energetskog subjekta. Zbir svih pondera odnosno udela mora biti jednak 100% odnosno 1.
Nova cena elemenata varijabilnih troškova (Ei) je prosečna cena pojedinačnog elementa varijabilnih troškova, koju energetski subjekt plaća u evidentiranom mesecu. U cenu energenta moraju biti uključeni svi zavisni troškovi na paritetu F- co energetski subjekat.
Prethodna cena elemenata varijabilnih troškova (Eio) je cena pojedinačnog elementa varijabilnih troškova, koju je energetski subjekat plaćao u prethodnom periodu. U cenu elemenata varijabilnih troškova moraju biti uključeni svi zavisni troškovi na paritetu F-co energetski subjekat.
XI.2 Izmena tarife "POVRŠINA" ili "INSTALISANA SNAGA"
Izmena tarife "POVRŠINA" ili "INSTALISANA SNAGA" izračunava se po sledećoj formuli:
Tf2srn = Tf2srp *(a · Pr/Pro + b · I/Io)
a +b =1
Uz sledeća značenja:
Tf2srn = Nova tarifa "POVRŠINA" ili "INSTALISANA SNAGA", u din/m2/mesecu ili din/kW/mesecu,
Tf2srp = Prethodna tarifa "POVRŠINA" ili "INSTALISANA SNAGA" u din/m2/mesecu ili din/kW/mesecu
Pr = Prosek mesečne bruto zarade u Republici Srbiji,
Pro = Prethodna mesečna bruto zarada u Republici Srbiji,
I = Indeks potrošačkih cena u Republici Srbiji u mesecu koji prethodi zahtevu za korekciju
Io = Prethodni indeks potrošačkih cena u Republici Srbiji,
a = Ponder mesečnih bruto zarada u Republici Srbiji,
b = Ponder indeksa potrošačkih cena u Republici Srbiji,
Nova cena za grejnu površinu/instalisanu snagu (Cfn) je cena, koja je izračunata na osnovu ove metodologije i menja se sa promenom ulaznih parametara.
Prethodna cena za grejnu površinu/instalisanu snagu (Cfp) je cena, koja je bila odobrena u skladu sa maksimalnom visinom prihoda po postupku propisanom ovom metodologijom za grejnu površinu/instalisanu snagu.
Prosek mesečne bruto zarade u Republici Srbiji (Pr) je prosek za mesec koji prethodi mesecu u kome se traži korekcija. Izvor podatka o visini mesečnih zarada je Republički zavod za statistiku.
Prethodna mesečna bruto zarada u Republici Srbiji (Pro) je izračunata kao prosek mesečnih bruto zarada u prethodnoj kalendarskoj godini Izvor podataka o visini mesečnih zarada je Republički zavod za statistiku.
Indeks potrošačkih cena u Republici Srbiji u posmatranom periodu (I) je indeks potrošačkih cena u Republici Srbiji u mesecu koji prethodi zahtevu za korekciju. Izvor podataka o indeksu potrošačkih cena je Republički zavod za statistiku.
Prethodni indeks potrošačkih cena u Republici Srbiji (Io) je indeks potrošačkih cena u Republici Srbiji u decembru prethodne kalendarske godine. Izvor podataka o potrošačkom indeksu cena je Republički zavod za statistiku.
Ponder mesečnih bruto zarada u Republici Srbiji (a) predstavlja udeo bruto zarada u strukturi fiksnih troškova Energetskog subjekta (Izvor: bilans uspeha Energetskog subjekta u prethodnoj godini).
Ponder indeksa potrošačkih indeksa cena u Republici Srbiji (b) predstavlja udeo ostalih fiksnih troškova (bez bruto zarada) u strukturi fiksnih troškova Energetskog subjekta.
Zbir pondera indeksa potrošačkih cena i pondera mesečnih bruto zarada mora biti jednak 1.
Nadležni organ sprovodi redovne provere u cilju:
a) procene podnetih i procenjenih finansijskih informacija koje je dostavio Energetski subjekt;
b) verifikacije stvarnih troškova u toku regulatornog perioda u skladu sa postojećim zakonodavstvom o finansijama i međunarodnim računovodstvenim standardima (MRS);
v) kontrole i utvrđivanja prihoda u toku tekuće grejne sezone.
Zahtevi i sva dokumenta koja se podnose nadležnom organu moraju da budu napisani na srpskom jeziku.
Sastavni deo ove Metodologije su Tabele iz priloga 1 koje su namenjene za izračunavanje tarifa za obračun cena toplotne energije za kupce.
Tabele iz Priloga 1 koje su sastavni deo ove metodologije, možete pogledati OVDE