PRAVILNIKO PROGRAMU I NAČINU SPROVOĐENJA ISPITA ZA INSPEKTORA("Sl. glasnik RS", br. 88/2016) |
Ovim pravilnikom uređuje se program i način sprovođenja ispita za inspektora (u daljem tekstu: ispit), sastav i način rada Komisije za sprovođenje ispita za inspektora (u daljem tekstu: Komisija) i izdavanje uverenja o položenom ispitu.
Kandidati polažu ispit u skladu sa Programom ispita za inspektora (u daljem tekstu: Program), koji je odštampan u prilogu ovog pravilnika i koji čini njegov sastavni deo.
Ispit se sprovodi u sledećim oblastima - ispitnim predmetima:
1) Opšti upravni postupak i osnovi upravnih sporova;
2) Zakon o inspekcijskom nadzoru i prateći propisi i opšti akti;
3) Osnovi prava privrednih društava i drugih privrednih subjekata i privrednog poslovanja;
4) Osnovi kaznenog prava i kaznenih postupaka;
5) Veštine potrebne za vršenje inspekcijskog nadzora.
Oslobađanje obaveze polaganja određenih ispitnih predmeta
Kandidati koji imaju položen pravosudni ispit i kandidati koji će obavljati poslove iz nadležnosti i delokruga upravne inspekcije oslobođeni su polaganja oblasti "Opšti upravni postupak i osnovi upravnih sporova", "Osnovi prava privrednih društava i drugih privrednih subjekata i privrednog poslovanja" i oblasti "Osnovi kaznenog prava i kaznenih postupaka".
Kandidati koji imaju položen državni stručni ispit koji obuhvata oblasti opšteg upravnog postupka i osnova upravnih sporova, odnosno kaznenog prava i kaznenih postupaka oslobođeni su polaganja oblasti "Opšti upravni postupak i osnovi upravnih sporova", odnosno oblasti "Osnovi kaznenog prava i kaznenih postupaka".
Kandidati koji će obavljati poslove iz nadležnosti i delokruga inspekcije za preventivnu zaštitu u sastavu ministarstva nadležnog za unutrašnje poslove oslobođeni su polaganja oblasti "Opšti upravni postupak i osnovi upravnih sporova" i "Osnovi kaznenog prava i kaznenih postupaka".
Komisija za sprovođenje ispita
Ispit za inspektora sprovodi Komisija.
Komisiju rešenjem obrazuje ministar nadležan za poslove državne uprave iz reda državnih službenika i stručnjaka za oblasti koje čine ispit, koji imaju stečeno najmanje visoko obrazovanje na studijama drugog stepena (master akademske studije, specijalističke akademske studije, specijalističke strukovne studije), odnosno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine.
Komisija ima predsednika, četiri člana i sekretara. Predsednik, članovi i sekretar Komisije imaju zamenike.
Predsednik, članovi Komisije i njihovi zamenici su i ispitivači ispitnih predmeta određenih članom 3. ovog pravilnika, kojima pripada naknada za rad, čiju visinu rešenjem utvrđuje ministar nadležan za poslove državne uprave.
Rad Komisije je javan.
Komisija sačinjava spisak propisa za pripremu ispita i spisak pitanja koja se mogu postaviti u toku ispita, koji se objavljuju na internet stranici ministarstva nadležnog za poslove državne uprave i internet stranici Koordinacione komisije.
Administrativne i sa njima povezane stručne i tehničke poslove u vezi sa organizovanjem i sprovođenjem ispita obavlja sekretar Komisije, odnosno zamenik sekretara Komisije, kao i druga lica koja budu određena da učestvuju u organizaciji ispita i obezbeđivanju dostupnosti podataka u vezi sa ispitom, kojima pripada naknada za rad, čiju visinu rešenjem utvrđuje ministar nadležan za poslove državne uprave.
Sekretar i zamenik sekretara Komisije moraju biti državni službenici ministarstva nadležnog za poslove državne uprave koji imaju stečeno visoko obrazovanje na studijama drugog stepena (diplomske akademske studije - master, specijalističke akademske studije, specijalističke strukovne studije), odnosno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine.
Sekretar, odnosno zamenik sekretara Komisije, naročito:
1) utvrđuje spisak prijavljenih kandidata;
2) utvrđuje da li kandidati ispunjavaju uslove propisane za polaganje ispita i priprema predlog rešenja i kandidatima kojima je odobreno polaganje dostavlja rešenja;
3) vodi računa o objavljivanju mesta, dana i vremena polaganja ispita;
4) upoznaje kandidata koji pristupi polaganju ispita o njegovim pravima i obavezama;
5) obezbeđuje dostupnost podataka u vezi sa ispitom, koji su od uticaja na ostvarivanje prava iz radnog odnosa (ime i prezime kandidata, jedinstveni matični broj građana, stručnu spremu, naziv organa ili organizacije u kojoj je zaposlen, poslovi inspekcijskog nadzora, datum polaganja ispita i podatke o uspehu na ispitu).
Zahtev za polaganje ispita (Obrazac 1), sa potrebnim dokazima o ispunjenosti propisanih uslova za polaganje ispita i dokazom o uplaćenim troškovima za polaganje ispita u visini utvrđenoj rešenjem ministra nadležnog za poslove državne uprave, podnosi se Komisiji, i odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Zahtev za polaganje ispita podnosi se najkasnije 60 dana pre isteka roka u kome je zaposleni, saglasno zakonu ili drugom posebnom propisu, obavezan da ispit položi. Ukoliko organ ne postupi u utvrđenom roku, kandidat je ovlašćen da sam podnese ovaj zahtev.
Odluka po zahtevu za polaganje ispita
O zahtevu za polaganje ispita odlučuje ministar nadležan za poslove državne uprave rešenjem.
Vodeći računa o roku u kome je kandidat obavezan da položi ispit, Komisija određuje dan, vreme i mesto polaganja ispita, o čemu obaveštava podnosioca zahteva.
Predsednik komisije određuje raspored ispitivača za svaki ispitni rok.
Ispit za inspektora polaže se pismeno i usmeno.
Ispit se sprovodi po ispitnim predmetima.
U toku ispita proverava se poznavanje važećih propisa kojima su uređene oblasti ispitnih predmeta.
Pismeni i usmeni ispit se, po pravilu, polažu istog dana, u prostorijama ministarstva nadležnog za poslove državne uprave.
Pismena provera znanja kandidata proverava se odgovaranjem na po tri pitanja iz svakog ispitnog predmeta, zaokruživanjem jednog od ponuđenih odgovora.
Za pismenu proveru znanja Komisija sastavlja tri različite kombinacije pitanja.
Svaka kombinacija pitanja izrađuje se u onoliko primeraka koliko ima prijavljenih kandidata na ispitu.
Biranje kombinacije pitanja i utvrđivanje rezultata
Pred početak pismene provere, jedan od kandidata žrebom bira kombinaciju pitanja koju rešavaju svi kandidati.
Kombinacija pitanja ne može se rešavati duže od jednog sata.
Kandidat je položio pismenu proveru znanja ako je tačno odgovorio na najmanje dva pitanja iz svakog predmeta.
Rezultate pismene provere kandidata utvrđuje Komisija, a saopštava sekretar Komisije.
Kandidat koji nije položio pismenu proveru znanja smatra se da nije položio ispit.
Pismenoj proveri znanja obavezno prisustvuje sekretar Komisije.
Kandidati koji su položili pismenu proveru znanja odmah pristupaju usmenoj proveri.
Usmena provera je javna i započinje postavljanjem ispitnih pitanja kandidatu iz ispitnih predmeta.
Zapisnik o toku i rezultatima ispita
O toku ispita sačinjava se Zapisnik o polaganju ispita za inspektora (Obrazac 2), koji je odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Pismeni rad kandidata prilaže se uz zapisnik.
Zapisnik potpisuju ispitivači, sekretar i predsednik Komisije.
Znanje koje je kandidat pokazao iz svakog ispitnog predmeta ocenjuje se ocenom "položio" ili "nije položio".
Ocena se saopštava kandidatu po polaganju ispita.
Posle završetka ispita, Komisija utvrđuje opšti uspeh koji je kandidat postigao na ispitu ocenom "položio" ili "nije položio".
Kandidat koji na ispitu ne pokaže dovoljno znanje u najmanje tri ispitna predmeta, nije položio ispit.
Kandidat koji je iz jednog ili dva ispitna predmeta dobio ocenu "nije položio", poziva se na popravni ispit iz tih predmeta, u roku koji ne može biti duži od 60 dana od dana prethodnog polaganja.
Kandidat koji na popravnom ispitu iz jednog predmeta dobije ocenu "nije položio", ili iz neopravdanih razloga ne pristupi polaganju ispita u roku iz stava 1. ovog člana, nije položio ispit i može pristupiti ponovnom polaganju popravnog ispita u roku u kome je zaposleni, saglasno zakonu ili drugom posebnom propisu, obavezan da ispit položi.
Održavanje reda na ispitu i udaljenje sa ispita
Kandidatu tokom ispita nije dozvoljeno da galami, nepristojno se ponaša, kontaktira i ometa druge kandidate i lica i koristi propise i razna tehnička pomagala.
Ako kandidat postupa suprotno stavu 1. ovog člana predsednik Komisije odlučuje o udaljavanju tog kandidata iz daljeg toka polaganja ispita i smatra se da kandidat nije položio ispit.
Polaganje ispita ili započeto polaganje ispita može se odložiti ako je kandidat zbog bolesti ili drugih opravdanih razloga bio sprečen da započne ili nastavi polaganje ispita.
Na molbu kandidata, predsednik Komisije može odlučiti da započeti ispit odloži za drugi dan u kome se ispit održava, a najduže do 30 dana, ako je kandidat zbog bolesti ili drugih opravdanih razloga sprečen da nastavi polaganje ispita.
Kandidat je dužan da razloge zbog kojih traži odlaganje započetog ispita učini verovatnim.
Rok na koji je ispit odložen računa se od dana donošenja odluke o odlaganju ispita.
Ako kandidat neopravdano odustane od započetog polaganja ispita, smatra se da ispit nije položio.
Ako kandidat ne pristupi popravnom ispitu, ili pre početka izjavi da odustaje, smatra se da ispit nije položio.
Kandidat koji nije položio ispit ne može ponovo polagati ispit pre isteka roka od 30 dana od dana prethodnog polaganja.
Izuzetno, kandidat koji je dužan da položi ispit u roku utvrđenom zakonom ili drugim posebnim propisom, može polagati ispit pre isteka roka iz stava 2. ovog člana.
Kandidat koji smatra da ispit nije sproveden u skladu sa zakonom i ovim pravilnikom ili da njegov uspeh iz nekog ispitnog predmeta nije pravilno ocenjen, ima pravo prigovora Komisiji u roku od 48 časova posle saopštenja rezultata o polaganju ispita.
O prigovoru odlučuje Komisija pred kojom je kandidat polagao ispit. Komisija odlučuje o prigovoru u roku od 24 časa od prijema prigovora.
Ako Komisija utvrdi da je prigovor iz stava 1. ovog člana opravdan, kandidat koji je izjavio prigovor ponovo polaže ispit iz oblasti na koju se prigovor odnosi pred drugim ispitivačem iz tog ispitnog predmeta.
Ispit se polaže najkasnije u roku od tri radna dana od dana dostavljanja odluke o prigovoru, u vreme koje kandidatu saopštava sekretar Komisije.
Na osnovu rezultata ispita, kandidatu koji je položio ispit izdaje se Uverenje o položenom ispitu za inspektora (Obrazac 3), koji je odštampan uz ovaj pravilnik i koji čini njegov sastavni deo.
Uverenje iz stava 1. ovog člana overava se pečatom ministarstva nadležnog za poslove državne uprave.
Prestanak važenja ranijeg propisa
Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o programu i načinu polaganja ispita za inspektora ("Službeni glasnik RS", br. 81/15 i 37/16).
Objavljivanje i stupanje na snagu
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
PROGRAM ISPITA ZA INSPEKTORA
1. OPŠTI UPRAVNI POSTUPAK I OSNOVI UPRAVNIH SPOROVA
1) Načela upravnog postupka
2) Nadležnost organa u upravnom postupku (pojam, vrste i sukob nadležnosti)
3) Stranka u upravnom postupku
4) Rokovi i povraćaj u pređašnje stanje
5) Pokretanje upravnog postupka i spajanje stvari u jedan postupak
6) Dispozitivne stranačke radnje u upravnom postupku
7) Skraćeni postupak
8) Dokazivanje i dokazna sredstva (isprave, svedoci, veštaci, uviđaj, izjava stranke)
9) Obezbeđenje dokaza
10) Usmena rasprava
11) Prethodno pitanje u upravnom postupku
12) Završetak prvostepenog postupka rešenjem (sastavni delovi i vrste rešenja)
13) Rok za izdavanje prvostepenog rešenja i ćutanje uprave
14) Završetak prvostepenog postupka zaključkom o obustavljanju postupka
15) Drugostepeni upravni postupak (pojam, predmet, obeležja i dejstva žalbe)
16) Rad prvostepenog organa po žalbi
17) Rešavanje drugostepenog organa po žalbi
18) Ponavljanje upravnog postupka
19) Menjanje i poništavanje rešenja u vezi sa upravnim sporom
20) Ukidanje i menjanje pravosnažnog rešenja uz pristanak ili po zahtevu stranke
21) Poništavanje i ukidanje po osnovu službenog nadzora
22) Vanredno ukidanje
23) Oglašavanje rešenja ništavim
24) Upravni izvršni postupak ("administrativno izvršenje")
25) Sprovođenje Zakona o opštem upravnom postupku
1) Pojam i obeležja upravnog spora
2) Vrste upravnog spora
3) Predmet upravnog spora
4) Učesnici (sud i stranke) u upravnom sporu
5) Razlozi za vođenje upravnog spora
6) Tužba u upravnom sporu
7) Prikaz toka i okončanja postupka upravnog spora
2. ZAKON O INSPEKCIJSKOM NADZORU I PRATEĆI PROPISI I OPŠTI AKTI
1) Primena Zakona o inspekcijskom nadzoru i odnos prema drugim zakonima
2) Saradnja inspekcije sa drugim organima, imaocima javnih ovlašćenja i pravnim i fizičkim licima
3) Vrste i oblici inspekcijskog nadzora
4) Praćenje stanja u oblasti inspekcijskog nadzora
5) Procena rizika
6) Planiranje i plan inspekcijskog nadzora
7) Usklađivanje inspekcijskog nadzora
8) Koordinacija inspekcijskog nadzora
9) Preventivno delovanje
10) Kontrolna lista
11) Nalog za inspekcijski nadzor
12) Prikupljanje podataka od značaja za vršenje inspekcijskog nadzora nad određenim subjektom nadzora, obaveštenje o predstojećem inspekcijskom nadzoru, obaveštenje o predstojećem inspekcijskom nadzoru i vreme inspekcijskog nadzora
13) Prava i dužnosti nadziranog subjekta i trećih lica
14) Ovlašćenja inspektora radi utvrđivanja činjenica i postupanje inspekcije u pogledu delatnosti ili aktivnosti nadziranog subjekta koja je u delokrugu druge inspekcije
15) Uviđaj u stambenom prostoru
16) Privremeno oduzimanje predmeta radi obezbeđenja dokaza
17) Mere upravljene prema nadziranom subjektu - preventivne mere i mere za otklanjanje nezakonitosti
18) Mere upravljene prema nadziranom subjektu - posebne mere naredbe, zabrane i zaplene i mere za zaštitu prava trećih lica
19) Akt o primeni propisa
20) Inspekcijski nadzor kod nepoznatog subjekta i u slučaju nepoznatog ovlašćenog lica nadziranog subjekta
21) Inspekcijski nadzor nad neregistrovanim subjektom
22) Zapisnik o inspekcijskom nadzoru i primedbe na zapisnik
23) Rešenje, okončanje postupka bez donošenja rešenja, žalba i upravni spor
24) Izvršenje rešenja
25) Krivična prijava, prijava za privredni prestup, zahtev za pokretanje prekršajnog postupka, prekršajni nalog i druge radnje i mere na koje je inspektor ovlašćen
26) Evidencija o inspekcijskom nadzoru
27) Godišnji izveštaj o radu inspekcije i pokazatelji delotvornosti inspekcijskog nadzora
28) Službena lica ovlašćena za vršenje inspekcijskog nadzora (rukovodilac inspekcije, inspektor, davanje ovlašćenja službeniku koji nije inspektor i poveravanje stručnih poslova drugom licu koje nije inspektor, stručno usavršavanje i službena legitimacija)
29) Odgovornost i samostalnost u radu službenih lica, pritužbe na rad službenih lica, posebni slučajevi odgovornosti službenih lica, unutrašnja kontrola
30) Inspekcijski nadzor koga vrši upravna inspekcija
31) Prekršaji nadziranog subjekta, neregistrovanog subjekta i trećeg lica
32) Prekršaji rukovodioca inspekcije, inspektora i službenika ovlašćenog za vršenje inspekcijskog nadzora i odgovornog lica u nadležnom državnom organu, organu autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave i drugom imaocu javnih ovlašćenja
3. OSNOVI PRAVA PRIVREDNIH DRUŠTAVA I DRUGIH PRIVREDNIH SUBJEKATA I PRIVREDNOG POSLOVANJA
3.1. Osnovi prava privrednih društava i drugih privrednih subjekata
1) Pojam i osnovna obeležja privrednog društva
2) Osnivanje i registracija privrednog društva
3) Odgovornost za obaveze privrednog društva
4) Zastupanje i zastupnici privrednog društva
5) Osnovna obeležja imovine i kapitala privrednog društva
6) Preduzetnik
7) Pojam i osnovna obeležja ortačkog i komanditnog društva
8) Pojam i osnovna obeležja društva s ograničenom odgovornošću
9) Pojam i osnovna obeležja akcionarskog društva
10) Unutrašnji nadzor i kontrola poslovanja društva
11) Osnovna obeležja finansijskog izveštavanja, kategorija i podataka sadržanih u finansijskim izveštajima i revizije finansijskih izveštaja (spoljni nadzor)
12) Pojam, vrste i osnovna obeležja promene pravne forme i statusnih promena
13) Pojam, vrste i osnovna obeležja povezivanja privrednih društava
14) Pojam i osnovna obeležja likvidacije privrednog društva
15) Ogranak privrednog društva i predstavništvo stranog privrednog društva
16) Pojam i obeležja zadruga
17) Pojam, aktivnosti i zastupanje udruženja i obavljanje delatnosti od strane udruženja
3.2. Osnovi privrednog poslovanja
1) Obeležja tržišne ekonomije i tržišne utakmice
2) Ekonomska snaga privrednog subjekta, održivost i razvoj poslovanja
3) Mikro, mali i srednji privredni subjekti
4) Osnove i značaj preduzetništva
5) Veliki subjekti privrednog poslovanja
6) Osnovi menadžmenta u privredi
7) Poslovni rizici i zaštita od poslovnih rizika
8) Načini finansiranja poslovanja
9) Administrativno opterećenje privrede
4. OSNOVI KAZNENOG PRAVA I KAZNENIH POSTUPAKA
1) Odnos i razgraničenje između kaznenih (kažnjivih) dela i zabrana ponovnog suđenja u istoj stvari - važeće zakonodavstvo, član 4[p7] Protokola 7. uz Evropsku konvenciju o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda i sudska praksa
4.1. Prekršaji i prekršajni postupak
1) Izvori prekršajnog prava
2) Prostorno i vremensko važenje prekršajnih propisa
3) Materijalno razgraničenje prekršaja i krivičnih dela
4) Pojam prekršaja
5) Nužna odbrana, krajnja nužda, sila i pretnja
6) Neuračunljivost, bitno smanjena uračunljivost i skrivljena uračunljivost
7) Nehat i umišljaj
8) Stvarna i pravna zabluda
9) Subjekti prekršajne odgovornosti
10) Fizičko lice, pravno lice, preduzetnik i odgovorno lice, kao i strano fizičko, pravno i odgovorno lice, kao učinioci prekršaja
11) Pokušaj prekršaja
12) Saučesništvo u prekršaju
13) Sticaj prekršaja
14) Prekršaj u produženom trajanju
15) Vreme i mesto izvršenja prekršaja
16) Sistem prekršajnih sankcija i kazni
17) Kazna zatvora
18) Rad u javnom interesu
19) Novčana kazna
20) Odmeravanje kazne, ublažavanje i oslobođenje od kazne i odmeravanje kazne za sticaj prekršaja
21) Opomena
22) Zaštitne mere
23) Oduzimanje predmeta
24) Zabrana vršenja određenih delatnosti
25) Zabrana pravnom licu da vrši određene delatnosti
26) Zabrana odgovornom licu da vrši određene poslove
27) Javno objavljivanje presude
28) Oduzimanje životinja i zabrana držanja životinja
29) Oduzimanje imovinske koristi pribavljene prekršajem
30) Zastarelost
31) Načela prekršajnog postupka
32) Nadležnost za vođenje prekršajnog postupka
33) Okrivljeni
34) Oštećeni
35) Javni tužilac i drugi organi ovlašćeni za podnošenje zahteva za pokretanje prekršajnog postupka
36) Vraćanje u pređašnje stanje
37) Troškovi prekršajnog postupka i imovinskopravni zahtev
38) Zahtev za pokretanje prekršajnog postupka
39) Prekršajni nalog
40) Pretresanje prostorija i lica
41) Sporazum o priznanju prekršaja
42) Pretres
43) Prekid postupka
44) Presuda i druge odluke prvostepenog prekršajnog suda
45) Redovni pravni lek - žalba
46) Osnovi pobijanja presude i rešenja
47) Odluke drugostepenog prekršajnog suda
48) Vanredni pravni lek - zahtev za ponavljanje prekršajnog postupka
49) Vanredni pravni lek - zahtev za zaštitu zakonitosti
50) Naknada štete i vraćanje novčanog iznosa zbog neopravdanog kažnjavanja
51) Izvršenje prekršajnih odluka
52) Jedinstveni registri - prekršajna evidencija i evidencija neplaćenih novčanih kazni
53) Odredbe Zakona o prekršajima o maloletnicima
4.2. Privredni prestupi i postupak za privredne prestupe
1) Pojam i obeležja privrednog prestupa
2) Odgovornost za privredne prestupe
3) Kazne i uslovna osuda
4) Zaštitne mere
5) Pravne posledice osude
6) Oduzimanje imovinske koristi pribavljene izvršenjem privrednog prestupa
7) Zastarelost i brisanje osude i uslovi za davanje podataka iz evidencije o osudama
8) Važenje propisa o privrednim prestupima
9) Opšte odredbe o postupku za privredni prestup
10) Nadležnost suda
11) Javni tužilac i predstavnik pravnog lica
12) Prijava za privredni prestup
13) Istražne radnje
14) Optužni predlog, glavni pretres i presuda
15) Postupak po pravnim lekovima
4.3. Krivična dela i krivični postupak
4.3.1. Krivično materijalno pravo
a. Opšti deo
1) Osnovni pojmovi krivičnog materijalnog prava
2) Važenje krivičnog zakonodavstva Republike Srbije
3) Pojam i obeležja krivičnog dela
4) Izvršenje krivičnog dela činjenjem i nečinjenjem
5) Delo malog značaja
6) Nužna odbrana i krajnja nužda, sila i pretnja
7) Osnovi isključenja protivpravnosti koji nisu predviđeni krivičnim zakonom
8) Krivica (umišljaj, nehat i odgovornost za težu posledicu, neuračunljivost i bitno smanjena uračunljivost)
9) Stvarna i pravna zabluda
10) Odgovornost pravnih lica u našem pravu
11) Pokušaj krivičnog dela
12) Saučesništvo u krivičnom delu
13) Svrha kažnjavanja, vrste kazni i uslovi za njihovo izricanje
14) Odmeravanje kazne
15) Mere upozorenja
16) Mere bezbednosti - vrste, izricanje, zabrana vršenja poziva, delatnosti i dužnosti, oduzimanje predmeta i prestanak mere bezbednosti na osnovu sudske odluke
17) Oduzimanje imovinske koristi
18) Pravne posledice osude
19) Rehabilitacija, prestanak pravnih posledica osude i davanje podataka iz kaznene evidencije
20) Zastarelost
b. Posebni deo
1) Krivična dela protiv državnih organa (Glava dvadeset deveta Krivičnog zakonika, čl. 322-330)
2) Krivična dela protiv službene dužnosti (Glava trideset treća Krivičnog zakonika, čl. 359-369)
4.3.2. Krivični postupak
1) Načela krivičnog postupka
2) Stvarna i mesna nadležnost krivičnog suda
3) Javni tužilac
4) Oštećeni i oštećeni kao tužilac
5) Okrivljeni
6) Osnovna obeležja dokaza i dokazivanja u krivičnom postupku
7) Krivična prijava
5. VEŠTINE POTREBNE ZA VRŠENJE INSPEKCIJSKOG NADZORA
1) Prvi kontakt inspekcije i nadziranog subjekta - značaj prvog kontakta, prvog sastanka i razgovora sa odgovornim, ovlašćenim i drugim licima nadziranog subjekt i efektivna komunikacija u okviru prvog kontakta
2) Tehnike aktivnog slušanja, samopouzdanog, profesionalnog i etičkog (moralnog) ophođenja i ponašanja i taktičke komunikacije
3) Neverbalna komunikacija - oblici i značaj
4) Razumevanje različitih psiholoških tipova ličnosti
5) Kako prepoznati i prevazići podozrivost, nekooperativnost i netoleranciju, lažne iskaze, navođenje na pogrešne zaključke i druge vidove manipulacije, stereotipe, predrasude, predubeđenja i druge smetnje za efektivnu komunikaciju
6) Uspostavljanje i građenje odnosa poverenja
7) Komunikacija u napetim i visoko napetim situacijama i načini rešavanja nelagodnih i konfliktnih situacija
8) Stres i prevazilaženje stresa
ZAHTEV ZA POLAGANJE ISPITA ZA INSPEKTORA
IME |
|
PREZIME |
|
DATUM ROĐENJA: |
|
MESTO ROĐENJA: |
|
JMBG /_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/ |
NAZIV ZAVRŠENE ŠKOLE, |
|
KANDIDAT JE ZAPOSLEN U: |
|
RADNO ISKUSTVO U STRUCI: |
|
ROK U KOME JE KANDIDAT OBAVEZAN DA POLOŽI STRUČNI ISPIT (DATUM): |
|
OSLOBAĐANJE OBAVEZE |
1. saglasno članu 4. stav 1. Pravilnika; |
2. saglasno članu 4. stav 2. Pravilnika; |
|
3. saglasno članu 4. stav 3. Pravilnika; |
KONTAKT TELEFON KANDIDATA: |
|
NAPOMENA: Uz prijavu se prilažu sledeća dokumenta:
1. rešenje o radnopravnom statusu;
2. diploma o stečenoj školskoj spremi (overena fotokopija);
3. lična karta (fotokopija - očitana lična karta);
4. potvrda o stečenom radnom iskustvu u struci;
5. dokazi za oslobađanje obaveze polaganja određenih ispitnih predmeta.
(Zaokružiti broj ispred odgovarajućeg osnova za oslobađanja obaveze polaganja određenih ispitnih predmeta, odnosno priloženog dokumenta)
|
Potpis ovlašćenog lica |
|
|
|
M. P. |
|
Potpis podnosioca zahteva |
|
(sa navedenom adresom) |
ZAPISNIK
O POLAGANJU ISPITA ZA INSPEKTORA
Pred Komisijom za sprovođenje ispita za inspektora, obrazovanom rešenjem broj _____________, od __________
polagao-la je ispit za inspektora |
|
|
(ime, ime jednog roditelja, prezime) |
rođen-a |
|
u |
zaposlen u |
|
(naziv organa, odnosno poslodavca kod koga je kandidat zaposlen) |
Polaganje ispita odobreno je rešenjem broj |
|
od _______________________ godine.
Ispit polaže |
|
|
|
(prvi - drugi put/ popravni ispit) |
Kandidat polaže stručni ispit pred komisijom u sledećem sastavu: |
|
Ispit polaže dana _________________________________ u _____________________________
Ispit je započeo u ______________________________ časova.
PISMENI DEO ISPITA
Pismeni deo ispita kandidat je polagao prema kombinaciji ispitnih pitanja koja je utvrđena pod rednim brojem ______________.
Kandidat je položio - nije položio
pismeni deo ispita ZA INSPEKTORA
Članovi Komisije - Ispitivači
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
|
Predsednik Komisije |
|
____________________________ |
USMENI DEO ISPITA
Na usmenom ispitu kandidatu su, iz pojedinih oblasti - ispitnih predmeta, postavljena sledeća pitanja, i to:
Oblasti - predmeta OPŠTI UPRAVNI POSTUPAK I OSNOVI UPRAVNIH SPOROVA
pitanje 1) ________________________________________________,
pitanje 2) ________________________________________________,
pitanje 3) ________________________________________________;
|
|
|
||||
|
|
|
|
_________________________________ |
|
(potpis ispitivača) |
oblasti - predmeta ZAKON O INSPEKCIJSKOM NADZORU I PRATEĆI PROPISI I OPŠTI AKTI
pitanje 1) ________________________________________________,
pitanje 2) ________________________________________________,
pitanje 3) ________________________________________________;
|
|
|
||||
|
|
|
|
_________________________________ |
|
(potpis ispitivača) |
oblasti - predmeta OSNOVI PRAVA PRIVREDNIH DRUŠTAVA I DRUGIH
PRIVREDNIH SUBJEKATA I PRIVREDNOG POSLOVANJA
pitanje 1) ________________________________________________,
pitanje 2) ________________________________________________,
pitanje 3) ________________________________________________;
|
|
|
||||
|
|
|
|
_________________________________ |
|
(potpis ispitivača) |
oblasti - predmeta OSNOVI KAZNENOG PRAVA I KAZNENIH POSTUPAKA
pitanje 1) ________________________________________________,
pitanje 2) ________________________________________________,
pitanje 3) ________________________________________________;
|
|
|
||||
|
|
|
|
_________________________________ |
|
(potpis ispitivača) |
oblasti - predmeta VEŠTINE POTREBNE ZA VRŠENJE INSPEKCIJSKOG NADZORA
pitanje 1) ________________________________________________,
pitanje 2) ________________________________________________,
pitanje 3) ________________________________________________;
|
|
|
||||
|
|
|
|
_________________________________ |
|
(potpis ispitivača) |
ZAVRŠETAK ISPITA I OCENA USPEŠNOSTI
Posle završenog ispita komisija je donela sledeći zaključak:
1. Kandidat je položio ispit.
2. Kandidat nije položio ispit.
3. Kandidat se upućuje na popravni ispit iz sledećih predmeta: |
|
4. Kandidat je odložio ispit iz sledećeg razloga: |
|
|
5. Kandidat je odustao od ispita iz sledećeg razloga: |
|
|
6. Kandidat je udaljen sa ispita iz sledećeg razloga: |
|
|
Ispit za inspektora završen je u _____________ časova.
Članovi Komisije - Ispitivači
_________________________
_________________________
_________________________
_________________________
_________________________
Sekretar |
|
Predsednik Komisije |
__________________ |
|
______________________ |
REPUBLIKA SRBIJA
Ministarstvo državne uprava i lokalne samouprave
UVERENJE
O POLOŽENOM ISPITU ZA INSPEKTORA
_______________________________________________________________________________________
(ime i prezime kandidata)
Rođen-a |
|
u |
|
JMBG |
|
|
(datum rođenja) |
|
(mesto rođenja) |
|
|
Završio-la |
|
(naziv škole - fakulteta) |
Položio-la je dana |
|
ISPIT ZA INSPEKTORA
pred Komisijom za sprovođenje ispita za inspektora
Ovo uverenje se izdaje na osnovu člana 22. Pravilnika o programu i načinu sprovođenja ispita za inspektora.
Broj: |
|
Predsednik Komisije |
_______________________ |
|
|
|
M.P. |
________________________ |
Datum: ________________ |
|
|
Beograd |
|
|