ODLUKAO OSNIVANJU JAVNE USTANOVE - ISTORIJSKI ARHIV "31. JANUAR" U VRANJU("Sl. glasnik Grada Vranja", br. 23/2011 - prečišćen tekst i 35/2016) |
Ovom odlukom, radi vršenja delatnosti zaštite arhivske građe i registraturskog materijala, osniva se Javna ustanova - Istorijski arhiv "31. januar" u Vranju (u daljem tekstu: Istorijski arhiv).
Naziv Javne ustanove je: Istorijski arhiv "31. januar" u Vranju (u daljem tekstu: Istorijski arhiv).
Sedište Istorijskog arhiva je u Vranju, ulica Partizanska broj 17a.
Delatnost Istorijskog arhiva jeste:
91.01 Delatnost biblioteka i arhiva.
U okviru delatnosti, Istorijski arhiv:
- istražuje i evidentira arhivsku građu koja uživa prethodnu zaštitu;
- predlaže, proglašava, odnosno utvrđuje arhivsku građu kao kulturno dobro;
- vodi registar arhivske građe;
- vrši stručni nadzor nad arhiviranjem, čuvanjem, stručnim održavanjem i odabiranjem arhivske građe, kao i izlučivanjem bezvrednog registraturskog materijala koji se nalazi van Istorijskog arhiva;
- nalaže preduzimanje mera za otklanjanje utvrđenih nedostataka u pogledu zaštite arhivske građe i registraturskog materijala;
- preuzima, čuva i održava arhivsku građu;
- sređuje i obrađuje arhivsku građu;
- objavljuje arhivsku građu;
- vrši istraživanja radi stvaranja celina arhivske građe (arhivskih fondova),
- obavlja i druge poslove, utvrđene zakonom i Statutom Istorijskog arhiva.
Istorijski arhiv obavlja poslove zaštite arhivske građe i registraturskog materijala na teritoriji grada Vranja i opština: Bujanovac, Preševo, Trgovište, Bosilegrad, Surdulica i Vladičin Han, u skladu sa Rešenjem o utvrđivanju teritorija arhiva ("Službeni glasnik Republike Srbije", broj 7/96).
Grad Vranje sa jedinicama lokalne samouprave iz stava 3. ovog člana zaključuje ugovor o finansiranju tekućih rashoda i izdataka, programa i poslova zaštite na njihovoj teritoriji.
Istorijski arhiv u obavljanju delatnosti koristi sredstva u javnoj svojini grada i njima upravlja pod uslovima i na način utvrđen zakonom.
Sredstva koja koristi i kojima upravlja Istorijski arhiv jesu nepokretne i pokretne stvari, novčana sredstva, hartije od vrednosti i druga imovinska prava.
Finansiranje delatnosti Istorijskog arhiva vrši se:
1) iz budžeta osnivača;
2) od legata, donacija i sponzorstva;
3) iz projektnog finansiranja;
4) iz drugih izvora u skladu sa zakonom.
Finansiranje programa, odnosno sufinansiranje delova programa Istorijskog arhiva iz budžeta osnivača vrši se u skladu sa zakonom, ovom odlukom i drugim gradskim propisima.
Gradsko veće Grada Vranja (u daljem tekstu: Gradsko veće), na osnovu strateškog plana i predloženog godišnjeg programa rada Istorijskog arhiva, određuje koji će se programi, odnosno delovi programa Istorijskog arhiva finansirati, odnosno sufinansirati iz budžeta osnivača i utvrđuje visinu sredstava za finansiranje, odnosno sufinansiranje programa Istorijskog arhiva.
Predlog godišnjeg rada Istorijskog arhiva sadrži posebno iskazana sredstva potrebna za finansiranje programskih aktivnosti, kao i sredstva potrebna za finansiranje tekućih rashoda i izdataka.
Istorijski arhiv podnosi Osnivaču predlog godišnjeg programa rada najkasnije do 20. jula tekuće godine za narednu godinu. Godišnji program rada Istorijskog arhiva smatra se donetim kada na njega saglasnost da Skupština.
Pored finansiranja ili sufinansiranja u smislu odredaba člana 4. ove Odluke, finansiranje ili sufinansiranje kulturnih programa i projekata Istorijskog arhiva vrši se i po osnovu javnog konkursa, u skladu sa zakonom.
Izuzev iz stava 1. ovog člana, Istorijski arhiv ne može učestvovati na javni konkurs koji raspisuje Osnivač.
Istorijski arhiv je dužan da namenski koristi preneta finansijska sredstva i podnese izveštaj o realizaciji kulturnih programa i projekata u roku od 30 dana po završetku programa, odnosno projekta za koji su dodeljena sredstva iz budžeta Osnivača, sa dokazima o namenskom korišćenju finansijskih sredstava.
Izveštaj iz stava 1. ovog člana je sastavni deo dokumentacije kojom Istorijski arhiv pravda namenski utrošena sredstva.
Osnivač, preko nadležnog organa:
1) daje saglasnost na Statut Istorijskog arhiva;
2) daje saglasnost na statusne promene Istorijskog arhiva;
3) daje saglasnost na godišnji program rada i na godišnji finansijski plan Istorijskog arhiva;
4) daje saglasnost na strateški plan Istorijskog arhiva;
5) daje saglasnost na akt o organizaciji i sistematizaciji poslova Istorijskog arhiva;
6) daje saglasnost na druge akte Istorijskog arhiva, u skladu sa zakonom, ovom odlukom i Statutom Istorijskog arhiva;
7) imenuje i razrešava direktora Istorijskog arhiva, u skladu sa zakonom, ovom odlukom i Statutom Istorijskog arhiva;
8) imenuje i razrešava predsednika i članove Upravnog i Nadzornog odbora Istorijskog arhiva, u skladu sa zakonom, ovom odlukom i Statutom Istorijskog arhiva;
9) vrši i druge poslove u skladu sa zakonom, aktima osnivača i Statutom Istorijskog arhiva.
Na akte iz stava 1, tač. 1), 3) i 4) ovog člana saglasnost daje Skupština Grada.
Akt iz stava 1. tačka 2) ovog stava donosi se uz prethodnu saglasnost Skupštine Grada.
Akt iz stava 1. tač. 5) ovog člana donosi se uz prethodnu saglasnost gradonačelnika.
Istorijski arhiv je dužan da najkasnije do 15. marta tekuće godine podnese izveštaj o radu i izveštaj o finansijskom poslovanju za prethodnu godinu.
Nezavisno od stava 1. ovog člana, Istorijski arhiv je dužan da podnose izveštaj o radu i drugi izveštaj iz okvira svoje delatnosti, kad to zatraži izvršni organ Grada ili Skupština.
Organi Istorijskog arhiva su:
- direktor;
- Upravni odbor; i
- Nadzorni odbor.
Direktor Istorijskog arhiva imenuje se na osnovu prethodno sprovedenog javnog konkursa, na period od četiri godine i može biti ponovo imenovan.
Javni konkurs iz stava 1. ovog člana raspisuje i sprovodi Upravni odbor.
Javni konkurs iz stava 1. ovog člana raspisuje se 60 dana pre isteka mandata direktora.
Javni konkurs iz stava 1. ovog člana objavljuje se na sajtu Nacionalne službe za zapošljavanje i u jednim dnevnim novinama koje se distribuiraju na celoj teritoriji Republike Srbije.
Rok za podnošenje prijava na javni konkurs ne može biti kraći od osam, niti duži od petnaest dana od dana oglašavanja javnog konkursa.
Neblagovremene, nedopuštene, nerazumljive ili nepotpune prijave i prijave uz koje nisu priloženi svi potrebni dokazi, Upravni odbor Istorijskog arhiva odbacuje zaključkom protiv koga se može izjaviti posebna žalba Skupštini Grada u roku od tri dana od dana dostavljanja zaključka.
Žalba iz stava 6. ovog člana ne zadržava izvršenje zaključka.
Upravni odbor Istorijskog arhiva obavlja razgovor sa kandidatima koji ispunjavaju uslove iz konkursa i u roku od 30 dana od dana završetka javnog konkursa dostavlja Komisiji za mandatno-imunitetska i administrativna pitanja i izbor i imenovanje Skupštine Grada obrazloženi predlog liste kandidata (u daljem tekstu: Lista).
Lista iz stava 8. ovog člana sadrži mišljenje Upravnog odbora o stručnim i organizacionim sposobnostima svakog kandidata i zapisnik o obavljenom razgovoru.
Predlog akta o imenovanju direktora Istorijskog arhiva sa Liste utvrđuje Komisija iz stava 8. ovog člana i dostavlja ga Skupštini Grada na donošenje.
Javni konkurs nije uspeo ako Upravni odbor Istorijskog arhiva utvrdi da nema kandidata koji ispunjavaju uslove da uđu u izborni postupak, o čemu je dužan da obavesti Osnivača, odnosno ukoliko Osnivač ne imenuje direktora Istorijskog arhiva sa Liste.
Kandidat za direktora Istorijskog arhiva mora imati stečeno visoko obrazovanje na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine, odnosno na osnovnim akademskim studijama u obimu od najmanje 240 ESPB bodova, master akademskim studijama, master strukovnim studijama, specijalističkim akademskim studijama ili specijalističkim strukovnim studijama i najmanje pet godina radnog iskustva u struci.
Ostali uslovi za izbor kandidata za direktora utvrđuju se Statutom Istorijskog arhiva.
Kandidat za direktora dužan je da predloži program rada i razvoja Istorijskog arhiva, kao sastavni deo konkursne dokumentacije.
Skupština može imenovati vršioca dužnosti direktora Istorijskog arhiva, bez prethodno sprovedenog javnog konkursa, u slučaju kada direktoru prestane dužnost pre isteka mandata, odnosno kada javni konkurs za direktora nije uspeo.
Vršilac dužnosti direktora može obavljati tu funkciju najduže jednu godinu.
Vršilac dužnosti direktora mora ispunjavati uslove za izbor kandidata za direktora iz člana 8. stav 12. ove Odluke.
Vršilac dužnosti direktora ima sva prava, obaveze i ovlašćenja direktora.
Direktor Istorijskog arhiva:
1) organizuje i rukovodi radom Istorijskog arhiva;
2) donosi akt o organizaciji i sistematizaciji poslova i druga opšta akta u skladu sa zakonom, ovom odlukom i Statutom Istorijskog arhiva;
3) izvršava odluke Upravnog odbora Istorijskog arhiva;
4) zastupa Istorijski arhiv;
5) stara se o zakonitosti rada Istorijskog arhiva;
6) odgovoran je za sprovođenje programa rada Istorijskog arhiva;
7) odgovoran je za materijalno-finansijsko poslovanje Istorijskog arhiva;
8) vrši druge poslove utvrđene zakonom i Statutom Istorijskog arhiva.
Dužnost direktora Istorijskog arhiva prestaje istekom mandata i razrešenjem.
Skupština će razrešiti direktora pre isteka mandata:
1) na lični zahtev;
2) ako obavlja dužnost suprotno odredbama zakona, ove odluke i Statuta Istorijskog arhiva;
3) ako nestručnim, nepravilnim i nesavesnim radom prouzrokuje veću štetu Istorijskom arhivu ili tako zanemaruje ili nesavesno izvršava svoje obaveze da su nastale ili mogu nastati veće smetnje u radu Istorijskog arhiva;
4) ako je protiv njega pokrenut krivični postupak za delo koje ga čini nedostojnim za obavljanje dužnosti direktora Istorijskog arhiva;
5) iz drugih razloga utvrđenih zakonom i Statutom Istorijskog arhiva.
Istorijski arhiv, pored direktora, može imati jednog umetničkog, odnosno programskog direktora koji rukovodi umetničkim, odnosno stručnim poslovima.
Način i uslovi izbora i razrešenja umetničkog, odnosno programskog direktora uređuju se Statutom Istorijskog arhiva, u skladu sa zakonom.
Istorijskim arhivom upravlja Upravni odbor.
Upravni odbor Istorijskog arhiva ima pet članova, uključujući i predsednika, koje imenuje i razrešava Skupština u skladu sa zakonom i Statutom Istorijskog arhiva, iz reda istaknutih stručnjaka i poznavalaca kulturne delatnosti Istorijskog arhiva.
Od ukupnog broja članova Upravnog odbora, tri člana su predstavnici osnivača, a dva člana predstavnici zaposlenih u Istorijskom arhivu.
Sastav Upravnog odbora treba da obezbedi zastupljenost od najmanje 30% predstavnika manje zastupljenog pola.
Predstavnici zaposlenih predlažu se na način utvrđen Statutom Istorijskog arhiva, u skladu sa zakonom.
Predsednik i članovi Upravnog odbora imenuju se na period od četiri godine i mogu biti imenovani najviše dva puta.
Predsedniku i članovima Upravnog odbora može pripadati naknada za rad, pod uslovima i prema merilima utvrđenim aktom osnivača.
U slučaju sprečenosti predsednika Upravnog odbora, sednicu Upravnog odbora može zakazati i njoj predsedavati najstariji član Upravnog odbora.
Upravni odbor Istorijskog arhiva:
1) donosi Statut;
2) donosi druge opšte akte Istorijskog arhiva, predviđene zakonom i Statutom Istorijskog arhiva;
3) utvrđuje poslovnu i razvojnu politiku Istorijskog arhiva;
4) odlučuje o poslovanju Istorijskog arhiva;
5) donosi godišnji program rada Istorijskog arhiva, na predlog direktora;
6) donosi strateški plan Istorijskog arhiva, u skladu sa zakonom i Statutom Istorijskog arhiva;
7) donosi godišnji finansijski plan Istorijskog arhiva;
8) usvaja godišnji obračun;
9) usvaja godišnji izveštaj o radu i poslovanju Istorijskog arhiva;
10) daje predlog o statusnim promenama, u skladu sa zakonom;
11) daje predlog osnivaču o kandidatu za direktora;
12) zaključuje ugovor o radu sa direktorom, na određeno vreme, do isteka roka na koji je imenovan, odnosno do njegovog razrešenja, a kada je za direktora imenovano lice koje je već zaposleno u Istorijskom arhivu na neodređeno vreme, zaključuje aneks ugovora o radu, u skladu sa zakonom;
13) odlučuje o drugim pitanjima utvrđenim zakonom i Statutom Istorijskog arhiva.
Dužnost predsednika i članova Upravnog odbora prestaje istekom mandata i razrešenjem.
Skupština će razrešiti člana Upravnog odbora pre isteka mandata:
1. na lični zahtev;
2. ako obavlja dužnost suprotno odredbama zakona i ove Odluke;
3. ako je protiv njega pokrenut krivični postupak za delo koje ga čini nedostojnim za obavljanje dužnosti člana Upravnog odbora, odnosno ako je pravosnažnom sudskom odlukom osuđen za krivično delo koje ga čini nedostojnim za obavljanje dužnosti člana Upravnog odbora;
4. iz drugih razloga utvrđenih zakonom i Statutom Istorijskog arhiva.
Dužnost novoimenovanog pojedinog člana Upravnog odbora traje do isteka mandata Upravnog odbora.
U slučaju kada predsedniku, odnosno članu Upravnog odbora prestane dužnost pre isteka mandata u smislu stava 2. ovog člana, Skupština može imenovati vršioca dužnosti predsednika i člana Upravnog odbora, u skladu sa zakonom i Statutom Istorijskog arhiva.
Nadzorni odbor obavlja nadzor nad poslovanjem Istorijskog arhiva.
Nadzorni odbor Istorijskog arhiva ima tri člana, koje imenuje i razrešava Skupština, u skladu sa zakonom i Statutom Istorijskog arhiva.
Predsednik Nadzornog odbora određuje se aktom o imenovanju Nadzornog odbora iz reda članova Nadzornog odbora.
Od ukupnog broja članova Nadzornog odbora, dva člana su predstavnici osnivača, a jedan član predstavnik zaposlenih u Istorijskom arhivu.
Sastav Nadzornog odbora treba da obezbedi zastupljenost od najmanje 30% predstavnika manje zastupljenog pola.
Predstavnici zaposlenih predlažu se na način utvrđen Statutom Istorijskog arhiva, u skladu sa zakonom.
Predsednik i članovi Nadzornog odbora imenuju se na period od četiri godine i mogu biti imenovani najviše dva puta.
Za člana Nadzornog odbora ne može biti imenovano lice koje je član Upravnog odbora Istorijskog arhiva.
Predsedniku i članovima Nadzornog odbora može pripadati naknada za rad, pod uslovima i prema merilima utvrđenim aktom osnivača.
U slučaju sprečenosti predsednika Nadzornog odbora, sednicu Nadzornog odbora može zakazati i njom predsedavati najstariji član Nadzornog odbora.
Dužnost predsednika i članova Nadzornog odbora prestaje na način i pod uslovima utvrđenim ovom odlukom za prestanak dužnosti predsednika i članova Upravnog odbora Istorijskog arhiva.
Dužnost novoimenovanog pojedinog člana Nadzornog odbora traje do isteka mandata Nadzornog odbora.
U slučaju kada predsedniku, odnosno članu Nadzornog odbora prestane dužnost pre isteka mandata, Skupština može imenovati vršioca dužnosti predsednika i člana Nadzornog odbora, u skladu sa zakonom i Statutom Istorijskog arhiva.
U Istorijskom arhivu se obrazuje umetnički, programski, odnosno stručni savet.
Umetnički, programski, odnosno stručni savet razmatra pitanja iz umetničke, programske, odnosno stručne delatnosti Istorijskog arhiva i direktoru, odnosno umetničkom ili programskom direktoru daje mišljenja i predloge vezane za umetnički, programski i stručni rad Istorijskog arhiva.
U sastav umetničkog, programskog, odnosno stručnog saveta biraju se lica od visokog umetničkog i stručnog integriteta i autoriteta.
Sastav, izbor i razrešenje, nadležnost i način rada umetničkog, programskog, odnosno stručnog saveta, bliže se uređuje Statutom Istorijskog arhiva, u skladu sa zakonom.
Nadzor nad radom Istorijskog arhiva vrši Osnivač preko organa nadležnog za poslove kulture i ministarstvo nadležno za poslove kulture, u skladu sa zakonom.
Strateški plan Istorijskog arhiva doneće se najkasnije u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu Odluke o izmeni i dopuni odluke o osnivanju javne ustanove - Istorijski arhiv "31. januar" u Vranju ("Službeni glasnik grada Vranja", broj 3/11).
Strateški plan Istorijskog arhiva donosi se za period od pet godina.
Na pitanja koja nisu regulisana ovom odlukom neposredno se primenjuju odredbe zakona i drugih propisa kojima se uređuje oblast javnih službi i kulture.
Samostalni članovi Odluke o izmenama i dopunama
Odluke o osnivanju Javne ustanove - Istorijski arhiv "31. januar" u
Vranju
("Sl. glasnik Grada Vranja", br. 35/2016)
Član 14
Statut Istorijskog arhiva uskladiće se sa odredbama ove Odluke najkasnije u roku od devedeset dana od dana stupanja na snagu ove Odluke.
Član 15
Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku grada Vranja".
Prečišćen tekst Odluke o osnivanju Javne ustanove - Istorijski arhiv "31. januar" u Vranju obuhvata:
1. Odluku o osnivanju Istorijskog arhiva "31. januar" u Vranju ("Opštinski službeni glasnik", broj 16/92).
Iz ove odluke, u prečišćen tekst nisu uneti: članovi 2, 15, 16. i 17, koji su brisani i član 18, o stupanju na snagu Odluke.
2. Odluku o izmeni i dopuni Odluke o osnivanju Istorijskog arhiva "31. januar" u Vranju ("Službeni glasnik Pčinjskog okruga", broj 12/09).
Iz ove odluke, u prečišćen tekst nisu uneti: članovi 3, 16, 17. i 18, o brisanju članova 2, 15, 16. i 17. Odluke o osnivanju Istorijskog arhiva "31. januar" u Vranju ("Opštinski službeni glasnik", broj 16/92), član 19, čija je važnost i primena prestala i član 20, o stupanju na snagu Odluke.
3. Odluku o izmeni i dopuni Odluke o osnivanju Javne ustanove - Istorijski arhiv "31. januar" u Vranju ("Službeni glasnik grada Vranja", broj 3/11).
Iz ove odluke, u prečišćen tekst nisu uneti: članovi 14. i 16, čija je važnost i primena prestala i član 18, o stupanju na snagu Odluke.
Objavljivanjem prečišćenog teksta ove odluke u "Službenom glasniku grada Vranja" prestaje važnost prečišćenog teksta Odluke o osnivanju Javne ustanove - Istorijski arhiv "31. januar" u Vranju ("Službeni glasnik grada Vranja", broj 26/09).