PRAVILNIKO STRUČNOM OSPOSOBLJAVANJU I USAVRŠAVANJU ZAPOSLENIH("Sl. list grada Subotice", br. 40/2013 i 7/2017) |
Ovim pravilnikom bliže se uređuju ciljevi, zadaci, sadržina, obim i način finansiranja stručnog osposobljavanja i usavršavanja zaposlenih u Gradskoj upravi Grada Subotice (u daljem tekstu: Gradska uprava) kao i regulisanje međusobnih prava i obaveza povodom stručnog osposobljavanja i usavršavanja.
Stručno osposobljavanje i usavršavanje treba da pruži zaposlenima u Gradskoj upravi mogućnost kontinuiranog i profesionalnog razvoja, usvajanja znanja, sticanje veština i razvoj sposobnosti.
Zaposleni u Gradskoj upravi upućuju se na stručno osposobljavanje i usavršavanje ako su za vršenje zadataka i poslova potrebna specijalna znanja ili usavršavanja koja se ne mogu steći redovnim radom, kao i kada je to od interesa za uspešno izvršavanje određenih zadataka i poslova iz delokruga rada Gradske uprave.
Stručno osposobljavanje i usavršavanje zaposlenih u Gradskoj upravi obezbeđuje se:
1) sticanjem neposredno više stručne spreme zaposlenog, ukoliko je pravilnikom o sistematizaciji predviđen viši stepen stručne spreme kao uslov za radno mesto na koje zaposleni treba biti raspoređen;
2) upućivanjem zaposlenih na pohađanje stručnih predavanja, kurseva i seminara, savetovanja i drugih stručnih skupova u zemlji i inostranstvu;
3) pohađanjem studija drugog stepena (master akademske studije, specijalističke strukovne studije i specijalističke akademske studije) ili studija trećeg stepena (doktorske akademske studije), ukoliko je pravilnikom o sistematizaciji predviđen viši stepen stručne spreme kao uslov za radno mesto na koje zaposleni treba biti raspoređen;
4) plaćanjem troškova sticanja i produžavanja važenja licence neophodne za obavljanje poslova radnog mesta na koje je zaposleni raspoređen.
Sredstva za finansiranje stručnog osposobljavanja i usavršavanja zaposlenih u Gradskoj upravi obezbeđuju se u budžetu Grada Subotice.
Stručno osposobljavanje i usavršavanje zasniva se na Programu stručnog osposobljavanja i usavršavanja (u daljem tekstu: Program), kojim se bliže određuju sadržina i obim stručnog osposobljavanja i usavršavanja i visina sredstava koja se obezbeđuju za stručno osposobljavanje i usavršavanje u tekućoj godini.
Program donosi načelnik Gradske uprave, do kraja januara tekuće godine, u skladu sa finansijskim planom funkcije pod kojom su planirana sredstva za stručno usavršavanje i osposobljavanje a u okviru sredstava obezbeđenih u budžetu Grada Subotice.
Odluku o upućivanju zaposlenih u Gradskoj upravi na stručno osposobljavanje i usavršavanje donosi načelnik Gradske uprave, na osnovu zahteva zaposlenog ili po sopstvenoj odluci, rukovodeći se Programom i u skladu sa raspoloživim sredstvima.
Međusobna prava i obaveze zaposlenog i Gradske uprave povodom stručnog osposobljavanja i usavršavanja uređuju se ugovorom.
Ugovorom iz stava 1. ovog člana uređuje se:
- vrsta stručnog osposobljavanja i usavršavanja shodno članu 3. ovog pravilnika;
- rok za završetak stručnog osposobljavanja i usavršavanja;
- iznos predviđen za finansiranje stručnog osposobljavanja i usavršavanja;
- posledice u slučaju neopravdanog odustanka, samovoljnog prestanka i nezavršetka stručnog osposobljavanja i usavršavanja u predviđenom roku.
Zaposleni koga načelnik Gradske uprave uputi na stručno osposobljavanje i usavršavanje, ima pravo na naknadu plate, naknadu troškova stručnog usavršavanja, kotizacije i nabavke udžbenika.
Zaposleni je dužan da upisanu školu, stručno predavanje, kurs, seminar, studije drugog i trećeg stepena, pohađa redovno i da ispite polaže po programu i rokovima, kao i da narednu godinu odnosno semestar upiše po programu.
Zaposleni je dužan da o toku stručnog osposobljavanja i usavršavanja redovno izveštava Gradsku upravu, a po završetku stručnog osposobljavanja i usavršavanja dužan je prikazati stečenu diplomu, svedočanstvo ili uverenje.
Nakon završetka stručnog osposobljavanja i usavršavanja, sticanjem odgovarajuće diplome, svedočanstva ili uverenja, zaposleni je dužan da u Gradskoj upravi ostane na radu još toliko vremena koliko je trajalo njegovo stručno osposobljavanje i usavršavanje.
Zaposleni koji u roku od godinu dana od dana završetka stručnog osposobljavanja i usavršavanja ne bude raspoređen na nepopunjeno radno mesto, nema obavezu da ostane u radnom odnosu niti da nadoknadi troškove svog stručnog osposobljavanja i usavršavanja.
Zaposleni je dužan da Gradskoj upravi vrati celokupan iznos koji je na ime njegovog stručnog osposobljavanja i usavršavanja isplaćen ukoliko:
1. u toku trajanja stručnog osposobljavanja i usavršavanja neopravdano odustane od nastavka, odnosno samovoljno prekine stručno osposobljavanje i usavršavanje;
2. ne položi stručni ispit ni u naknadnom roku, odnosno ne završi stručno osposobljavanje i usavršavanje u roku predviđenom ugovorom iz člana 8. ovog pravilnika.
U slučaju da zaposleni iz opravdanih razloga (duža bolest, smrt člana uže porodice i sl.) ne položi stručni ispit u naknadnom roku odnosno ne završi stručno osposobljavanje i usavršavanje u roku, oslobađa se obaveze vraćanja isplaćenog iznosa.
Opravdanost razloga iz stava 2. ovog člana ceni načelnik Gradske uprave u svakom pojedinačnom slučaju.
Zaposleni je dužan da Gradskoj upravi vrati celokupan iznos koji je na ime njegovog stručnog osposobljavanja i usavršavanja isplaćen i u slučaju kada mu radni odnos u Gradskoj upravi prestane pre isteka vremena koliko je obavezan ostati u Gradskoj upravi nakon završetka stručnog osposobljavanja i usavršavanja, u skladu sa članom 11. ovog pravilnika iz sledećih razloga:
- na lični zahtev;
- zbog neprihvatanja rasporeda na radno mesto na koje je raspoređen usled promena u organizaciji i metodu rada, odnosno usled smanjenja i ukidanja poslova;
- u slučaju neopravdanog izostanka sa posla 5 radnih dana uzastopno;
- kada mu se izrekne disciplinska mera prestanka radnog odnosa;
- ako se ne vrati na rad u roku od 15 dana od dana prestanka funkcije.
Ne postoji obaveza vraćanja u smislu stava 1. ovog člana ako je radni odnos zaposlenog prestao iz sledećih razloga:
- sporazumni prestanak;
- sporazum o preuzimanju zaposlenog od drugog poslodavca;
- sticanje prava na penziju;
- prestanak po sili zakona kad navrši 65 godina.
U slučaju nastanka obaveze vraćanja iznosa koji je isplaćen na ime stručnog osposobljavanja i usavršavanja zaposlenog, zaposleni je dužan vratiti iznos koji se revalorizuje od dana isplate do dana utvrđivanja obaveze vraćanja, u skladu sa važećim propisima.
Iznos utvrđen u skladu sa članom 5. ovog pravilnika, zaposleni je dužan vratiti Gradskoj upravi odjednom, u roku od 30 dana od dana utvrđivanja tog iznosa.
Ukoliko zaposleni ne vrati utvrđeni iznos u roku iz prethodnog stava, dužan je pored tog iznosa platiti i zakonsku zateznu kamatu računajući od dana zadocnjenja pa sve do dana isplate.
O stručnom osposobljavanju i usavršavanju zaposlenih vodi se evidencija.
Evidenciju iz stava 1. ovog člana vodi služba Gradske uprave zadužena za kadrovske poslove.
Evidencija iz stava 1. sadrži sledeće podatke:
- ime i prezime zaposlenog koji je upućen na stručno osposobljavanje i usavršavanje;
- rok za završetak stručnog osposobljavanja i usavršavanja;
- iznos troškova stručnog osposobljavanja i usavršavanja;
- broj i datum stečene diplome, svedočanstva ili uverenja po završetku stručnog osposobljavanja i usavršavanja;
- broj, datum i vrsta stečene licence zaposlenog.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana po objavljivanju u "Službenom listu Grada Subotice".
Stupanjem na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o finansiranju stručnog usavršavanja zaposlenih ("Službeni list Opštine Subotica", br. 5/01).