PROGRAMMONITORINGA, PRAĆENJA STANJA I PROGNOZA AEROPOLENA NA TERITORIJI GRADA NIŠA ZA 2017. GODINU("Sl. list grada Niša", br. 21/2017) |
Zakonom o zaštiti vazduha ("Sl. glasnik RS", br. 36/09 i 10/13) u članu 3. tačka 9., polen je okarakterisan kao prirodni zagađivač vazduha.
Polen biljaka je za čoveka jedan od najznačajnijih prirodnih alergena koji se mogu naći u vazduhu. Polenova zrna kod više od 20% ljudske populacije (svaki peti čovek) izazivaju alergijske reakcije (bronhitis, konjuktivitis, dermatitis, polenska kijavica i dr.).
Danas se vrši identifikacija polena za 24 biljne vrste (leska, jova, tisa i čempresi, brest, topola, javor, vrba, jasen, breza, grab, platan, orah, hrast, bor, konoplja trave, lipa, bokvica, kiselica, kopriva, štirovi, pelin, ambrozija).
Kada cvetanje, a samim tim i polen dostignu određeno stanje zrelosti, tada nastaje emitovanje polena pomoću meteorološkog mehanizma rasipanja.
Emisija polena je načelno povoljnija pri većoj temperaturi vazduha, nižoj vlažnosti vazduha i vetrovitom vremenu. Kao najveći korovski alergen javlja se vrsta Ambrosia artemisiifolia.
Uzorci iz urbanih oblasti razlikuju se od ruralnih. Brojna zagađenja u velikim gradovima dovode do otežavajućih okolnosti kod osoba koje su alergične na polen (polen se vezuje za čađ, prašinu i ostale aerozagađivače).
Grad Niš je deo sistema Aeropalinološke nacionalne mreže Republike Srbije, koju uspostavlja Agencija za zaštitu životne sredine Republike Srbije.
Polen kao prirodni zagađivač vazduha bitan je uzročnik alergijskih reakcija, tako da je neophodno sprovoditi:
1. kontinuirano merenje koncentracije aeropolena volumetrijskom metodom preporučenom od strane IAA (Međunarodno udruženje za aerologiju);
2. praćenje stanja, prognozu i redovno informisanje javnosti u cilju prevencije alergijskih bolesti i
3. obezbeđivanje kontinuiteta u formiranju baze podataka aeropolena za izradu "kalendara polena".
U slučaju prekoračenja koncentracija opasnih po zdravlje ljudi javnost se obaveštava, o lokaciji ili području prekoračenja, o vrsti, vremenu početka, trajanju prekoračene koncentracije, kao i o mogućim efektima po zdravlje ljudi.
Institut za javno zdravlje Niš je u obavezi da rezultate o stanju aeropolena dostavlja Agenciji za zaštitu životne sredine Republike Srbije i Gradskoj upravi grada Niša - Sekretarijatu za zaštitu životne sredine.
Informacije o stanju aeropolena dostupne su javnosti na zvaničnom sajtu Instituta za javno zdravlje Niš www.izjz-nis.org.rs, Agencije za zaštitu životne sredine Republike Srbije www.sepa.gov.rs i Gradske uprave grada Niša- Sekretarijat za zaštitu životne sredine www.privredanis.freeiz.com/ZivotnaSredina.htm.
Vremenski period, tokom kojeg se vrši kontinuirano - svakodnevno uzimanje uzoraka, definisan je od strane Međunarodnog udruženja za aerologiju (IAA). U klimatskim uslovima naše zemlje ovaj period počinje oko marta (vreme početka cvetanja leske i jove) i traje do prvih dana novembra (završetak cvetanja pelina i ambrozije). Početak i završetak polinacije mogu, iz godine u godinu, znatno da kolebaju, zavisno od vremenskih prilika.
Merenja obuhvataju tri sezone cvetanja:
• sezona cvetanja drveća - počinje početkom cvetanja leske i jove i traje od februara do početka maja;
• sezona cvetanja trava - traje od maja do druge dekade jula. Pored trava ovaj period karakteriše period cvetanja borova i lipe i
• sezona cvetanja korova - traje od druge polovine jula do novembra meseca.
U saradnji sa Ministarstvom energetike, razvoja i zaštite životne sredine Republike Srbije - Agencijom za zaštitu životne sredine i Institutom za javno zdravlje Niš, određeno je merno mesto za merenje aeropolena, na zgradi Instituta za javno zdravlje Niš, gde je Agencija za zaštitu životne sredine postavila mernu stanicu - klopku, koja je kupljena iz sredstava Republike Srbije u cilju uspostavljanja Državne mreže za praćenje alergenog polena.
Iz Instituta za javno zdravlje Niš, dve osobe su obučene od strane Evropski sertifikovanog kadra (IIA) za merenje koncentracije alergenog polena i dostavljanje podataka Agenciji za zaštitu životne sredine za Državnu mrežu, koja ove podatke proverava i prosleđuje u evropsku bazu u Beč.
Program monitoringa aeropolena realizuje Institut za javno zdravlje Niš, na osnovu sertifikata o edukaciji dobijenih od Agencije za zaštitu životne sredine Republike Srbije.
V - NAČIN I DINAMIKA REALIZACIJE PROGRAMA
Koncentracija alergenog polena u vazduhu se meri uređajima "klopkama" za polen. Jedno merno mesto reprezentuje teritoriju od 30 do 50 kilometara u prečniku, u zavisnosti od orografije terena.
Aeropolen se sakuplja svakodnevno, kontinuiranom volumetrijskom metodom (Hirst, 1952). Nakon kvalitativne i kvantitativne laboratorijske analize aeropolena, dobijeni rezultati se izražavaju kao koncentracije (broj polenovih zrna u m3 vazduha). Granične vrednosti koncentracija za polen drveća i polen trava je 30 zrna/m3 vazduha, dok je za polen korova 15 zrna/m3 vazduha.
Koncentracija polena se određuje za jedan dan, nedelju, mesec i godinu, za svaku biljnu vrstu pojedinačno.
Monitoring, praćenje stanja i prognoza aeropolena na teritoriji grada Niša u 2017. godini obuhvata sledeće aktivnosti:
• merenje dnevnih koncentracija alergenog polena - svakodnevno tokom sezone cvetanja biljaka, u okviru godišnjeg intervala (od marta do novembra meseca);
• laboratorijsku obradu uzoraka i analizu rezultata dnevnih koncentracija polena;
• informisanje javnosti u cilju prevencije alergijskih bolesti što podrazumeva izradu i postavljanje sedmodnevnog izveštaja na internet stranici Instituta za javno zdravlje Niš www.izjz-nis.org.rs;
• izradu i dostavljanje sedmodnevnih numeričkih i opisnih izveštaja o stanju i prognozi aeropolena;
• izradu i dostavljanje mesečnih izveštaja o stanju aeropolena;
• izradu godišnjeg izveštaja stanja i godišnjeg kalendara aeroalergenog polena na teritoriji grada Niša, sa predlogom mera;
• distribuciju informacija potencijalnim korisnicima na zvaničnom sajtu Instituta za javno zdravlje Niš www.izjz-nis.org.rs, Agencije za zaštitu životne sredine Republike Srbije www.sepa.gov.rs i Gradske uprave grada Niša-Sekretarijat za zaštitu životne sredine www.privredanis.freeiz.com/ZivotnaSredina.htm i
• obaveštavanje javnosti, u slučaju prekoračenja koncentracija opasnih po zdravlje ljudi, o lokaciji ili području prekoračenja, o vrsti, vremenu početka, trajanju prekoračene koncentracije, kao i o mogućim efektima po zdravlje ljudi.
VI - AKTIVNOSTI ZA REALIZACIJU PROGRAMA
Realizacija Programa monitoringa praćenja stanja i prognoza aeropolena na teritoriji grada Niša za 2017. godinu, obuhvata dve faze:
I faza - Donošenje Programa monitoringa praćenja stanja i prognoze aeropolena na teritoriji grada Niša za 2017. godinu, od strane Gradskog veća Grada Niša i
II faza - Realizacija Programa monitoringa praćenja stanja i prognoze aeropolena na teritoriji grada Niša za 2017. godinu od strane Instituta za javno zdravlje Niš - specijalizovane akreditovane kuće sa sertifikatima od Agencije za zaštitu životne sredine Republike Srbije.
Program monitoringa praćenja i prognoze aeropolena na teritoriji grada Niša finansiraće se iz sredstava, predviđenih Odlukom o budžetu Grada Niša za 2017. godinu, iz sredstava Budžetskog fonda za zaštitu životne sredine ("Službeni list Grada Niša", br. 148/16), razdeo 3; glava 3.1; funkcija 560; pozicija 91, ekonomska klasifikacija 424 - specijalizovane usluge, od ukupno namenjene aproprijacije od 15.700.000,00 dinara.
Program objaviti u "Službenom listu Grada Niša".