ODLUKA

O JAVNIM PARKIRALIŠTIMA

("Sl. list grada Užica", br. 6/2009, 18/2012, 20/2013 i 10/2017)

I Opšta odredba

Član 1

Ovom Odlukom uređuju se i obezbeđuju uslovi i način organizovanja poslova na održavanju i korišćenju javnih parkirališta i uređuje se način naplate naknade za korišćenje javnih parkirališta na teritoriji grada Užica.

II Vrste parkirališta

Član 2

Javna parkirališta u smislu odredaba ove Odluke, su posebno izgrađeni objekti i javne površine određene za parkiranje vozila.

Javna parkirališta određuje Skupština Grada.

Javnim parkiralištima, u smislu odredbe ove Odluke ne smatraju se posebne površine za parkiranje vozila, koje pripadaju određenom objektu (preduzeću, ustanovi, taksi stajalištu i dr.).

Član 3

Javna parkirališta mogu biti: stalna, privremena i povremena.

Stalna parkirališta su javne garaže, posebno izgrađene javne površine namenjene za parkiranje vozila i saobraćajne površine koje su posebno određene i obeležene za parkiranje vozila.

Privremena parkirališta su privremeno uređene javne površine koje se, do privođenja nameni utvrđenoj urbanističkim planom, koriste za parkiranje vozila.

Povremena parkirališta su javne površine u neposrednoj blizini objekta u kojima se održavaju sportske, kulturne, umetničke, sajamske i druge priredbe i skupovi, za vreme njihovog trajanja.

Član 4

Javna parkirališta, s obzirom da li se vrši naplata naknade za korišćenje, mogu biti opšta i posebna.

Opšta parkirališta su javna parkirališta za čije korišćenje se ne vrši naplata naknade.

Posebna parkirališta su javna parkirališta za čije korišćenje se vrši naplata naknade.

Član 5

Na posebnim parkiralištima može da se vrši kontrola ulaska i izlaska.

Kontrola ulaska i izlaska vozila sa posebnog parkirališta vrši se postavljanjem rampe i izgradnjom ili postavljanjem objekta za naplatu.

Član 6

S obzirom na vrstu vozila javna parkirališta mogu da budu određena za parkiranje:

1. putničkih automobila,

2. autobusa,

3. teretnih motornih vozila i priključnih vozila,

4. motocikla, bicikla sa motorom i tricikla,

5. kamp prikolica i lakih prikolica.

Član 7

Posebnom odlukom Skupštine Grada određuju se javna parkirališta po vrstama, zonama, dozvoljenom vremenu parkiranja u tim zonama, način naplate naknade za korišćenje posebnih parkirališta, kao i drugo u skladu sa odredbama ove Odluke.

III Obeležavanje parkirališta

Član 8

Javna parkirališta obeležavaju se saobraćajnom signalizacijom u skladu sa propisima o bezbednosti saobraćaja.

Posebna parkirališta pored obeležavanja iz stava 1. ovog člana moraju imati na vidnom mestu istaknuto obaveštenje koje sadrži: zonu, način naplate naknade za korišćenje, kao i vremensko ograničenje korišćenja parkirališta.

IV Obavljanje delatnosti parkirališta

Član 9

Za vršenje poslova iz člana 1. ove odluke Skupština Grada može osnovati javno komunalno preduzeće ili njihovo vršenje poveriti preduzeću ili preduzetniku koji za to ispunjava uslove, putem javnog konkursa (u daljem tekstu: preduzeće ili preduzetnik).

Član 10

Uslovi pod kojima se preduzeću ili preduzetniku može poveriti vršenje delatnosti upravljanja, korišćenja i održavanja parkirališta, odnosno obaveze preduzeća, način obavljanja delatnosti, uslovi, postupak raskida ugovora pre isteka vremena na koje je zaključen i druga pitanja, regulišu se posebnom odlukom Skupštine Grada.

Član 11

Ugovor iz člana 9. stav 2. ove Odluke sa preduzećem ili preduzetnikom zaključuje gradonačelnik.

Član 12

Obavljanje delatnosti upravljanja, korišćenja i održavanja parkirališta poverava se na vreme do 5 godina.

Preduzeću ili preduzetniku koji preuzima obavezu ulaganja sredstava u delatnost iz stava 1. ovog člana, u skladu sa planom investicionog ulaganja i ugovorom iz člana 11. ove Odluke, može se poveriti obavljanje delatnosti na period do 25 godina.

V Održavanje i korišćenje parkirališta

Član 13

Preduzeće ili preduzetnik je dužan da održava, uređuje, oprema, i obeležava javna parkirališta.

Sredstva za obavljanje poslova iz stava 1. ovog člana na posebnim parkiralištima obezbeđuju se iz sredstava naplate naknade za korišćenje tih parkirališta.

Član 14

Javna parkirališta mogu da se koriste za parkiranje vozila pravnih lica, fizičkih lica i preduzetnika (u daljem tekstu: korisnik).

Član 15

Gradska uprava nadležna za poslove saobraćaja dužna je da na javnim parkiralištima odredi parking mesta za vozila invalidnih lica.

Parking mesta za invalidna lica mogu da koriste isključivo invalidi kojima su oštećeni ekstremiteti bitni za upravljanje vozilom, lica obolela od distrofije, paraplegije, kvadriplegije i cerebralne paralize, koja za kretanje koriste invalidska kolica, lica koja imaju oštećenje vida najmanje 90 %, ratni i mirnodopski vojni i civilni invalidi rata od I do IV grupe invalidnosti, kao i V i VI grupe invaliditeta koje imaju oštećenje donjih ekstremiteta i ostvaruju pravo na ortopedski dodatak ili ortopedsko pomagalo i lica na dijalizi.

Licima iz stava 2. ovog člana Gradska uprava nadležna za socijalnu zaštitu izdaje potvrdu o ispunjenosti uslova, na osnovu koje preduzeće ili preduzetnik izdaje nalepnicu, odnosno znak za označavanje vozila invalidnog ili obolelog lica, odnosno vozila člana zajedničkog domaćinstva.

Akt iz stava 3. ovog člana nadležna gradska uprava donosi na osnovu medicinske i druge dokumentacije.

Posebnim aktom Gradskog veća regulisaće se bliži uslovi za korišćenje parkirališta iz ovog člana.

Član 16

Javna parkirališta koja su određena za parkiranje prema vrsti vozila mogu se koristiti samo za tu vrstu vozila.

Javna parkirališta za teretna motorna vozila i autobuse, moraju biti opremljena sanitarnim čvorom i ograđena.

Član 17

Gradska uprava nadležna za poslove saobraćaja može, izuzetno, odobriti rezervaciju parking mesta na opštim i posebnim parkiralištima državnim organima, organima Grada, javnim službama i drugim pravnim licima i preduzetnicima.

Uslove za parkiranje iz stava 1. ovog člana utvrđuje gradska uprava nadležna za poslove saobraćaja, posebnim aktom.

Član 18

Na javnim parkiralištima zabranjeno je:

1. parkiranje vozila suprotno saobraćajnom znaku, horizontalnoj i vertikalnoj signalizaciji, kao i na drugi način ometanje korišćenja javnih parkirališta,

2. parkiranje neregistrovanog vozila,

3. ostavljanje neispravnog ili havarisanog vozila, odnosno priključnog vozila bez sopstvenog pogona, plovnih objekata, kao i drugih stvari i predmeta,

4. zauzimanje parking mesta putem ograđivanja ili ometanje parkiranja drugih vozila,

5. postavljanje ograde ili slične prepreke bez odobrenja gradske uprave nadležne za poslove saobraćaja,

6. pranje i popravka vozila i druge radnje koje dovode do prljanja i oštećenja javnog parkinga,

7. prodaja robe sa parkiranog vozila i

8. parkiranje vozila duže od vremena predviđenog za parkiranje.

Član 19

(Brisan)

VI Naplata parkiranja

Član 20

Za korišćenje posebnog parkirališta vozač, odnosno vlasnik vozila, ako vozač nije identifikovan, je dužan da plati odgovarajuću naknadu za određeno vreme korišćenja.

Visinu naknade iz stava 1. ovog člana određuje preduzeće ili preduzetnik, na osnovu cenovnika na koji prethodnu saglasnost daje Gradsko veće.

Za korišćenje obeleženog parking mesta na javnim parkiralištima lica iz člana 15. stav 2. ove Odluke ne plaćaju naknadu.

Član 21

Korisnik javnog parkirališta je obavezan da:

1. plati korišćenje parking mesta prema vremenu zadržavanja na propisan način,

2. postupa u skladu sa dozvoljenim vremenom korišćenja parking mesta utvrđenim aktom iz člana 7. ove Odluke,

3. koristi parking mesto u skladu sa saobraćajnim znakom, horizontalnom i vertikalnom signalizacijom kojima je označeno parking mesto.

Član 22

Vozila hitne medicinske pomoći, policije, Vojske Srbije, vatrogasna i komunalna vozila, kad u toku interventnih akcija koriste posebna parkirališta, ne plaćaju naknadu za korišćenje.

Član 23

Pojedini korisnici (stanari, invalidi, korisnici poslovnih prostora) mogu javna parkirališta koristiti kao povlašćeni korisnici, pod uslovima i na način utvrđen aktom Gradskog veća.

Povlašćenim korisnicima iz stava 1. ovog člana preduzeće ili preduzetnik izdaje povlašćenu parking kartu, koja se može koristiti isključivo za vozilo za koje je ova karta izdata.

Povlašćena parking karta važi za određena parkirališta, navedena u parking karti, bez vremenskog ograničenja.

Povlašćeni korisnici iz stava 1. ovog člana, posebna parkirališta mogu da koriste samo po jednom osnovu.

Član 24

Kupovinom parking karte korisnik stiče pravo korišćenja parking mesta i prihvata propisane uslove za korišćenje posebnog parkirališta.

Korisnik posebnog parkirališta dužan je da istakne parking kartu sa unutrašnje strane prednjeg vetrobranskog stakla vozila ili plati parkiranje putem mobilnog telefona.

Preduzeće ili preduzetnik je dužno da u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu ove Odluke zaključi ugovor sa telekomunikacionim operaterom koji će pružati usluge plaćanja parkiranja putem mobilnog telefona.

Preduzeće ili preduzetnik nema obavezu čuvanja vozila i ne snosi odgovornost za oštećenje ili krađu vozila.

Član 24a

Na posebnim parkiralištima naplata parkiranja se vrši po započetom satu ili u dnevnom trajanju, plaćanjem satne, višesatne ili dnevne karte.

Satna parking karta važi sa svaki započeti sat prema utvrđenom vremenu korišćenja.

Satna parking karta važi isključivo u zoni za koju je kupljena prema utvrđenom vremenskom ograničenju.

Višesatna parking karta važi isključivo u zoni za koju je kupljena i traje od trenutka izdavanja do kraja dana u kome se vrši naplata parkiranja.

Višesatna parking karta se ne može kupiti u zoni sa ograničenim vremenom parkiranja.

Dnevna parking karta važi za sve zone u kojima se vrši naplata parkiranja i traje od trenutka izdavanja do istog vremena u prvom sledećem radnom danu u kome se vrši naplata parkiranja.

Član 24b

Korisnik posebnog parkirališta se može opredeliti da uslugu parkiranja koristi po započetom satu ili u dnevnom trajanju, kupovinom i isticanjem važeće satne ili dnevne karte, odnosno plaćanjem usluge elektronskim putem.

Korisnik koji je parkirao vozilo, a nije se opredelio za korišćenje usluge parkiranja na način iz stava 1. ovog člana koristi parking mesto pod uslovima koji važe za parkiranje u dnevnom trajanju i istom se izdaje nalog za plaćanje dnevne karte.

Korisnik koji koristi uslugu parkiranja po započetom satu na način iz stava 1. ovog člana, istekom vremena korišćenja parkirališta može nastaviti korišćenje parking mesta pod uslovima i na način iz stava 2. ovog člana.

Član 25

Kontrolu parkiranja, odnosno ispravnost korišćenja posebnog parkirališta vrši ovlašćeni kontrolor preduzeća ili preduzetnika.

Kontrolor preduzeća ili preduzetnika ima službenu legitimaciju koju izdaje preduzeće ili preduzetnik i mora nositi službeno odelo.

Izgled legitimacije i službenog odela kontrolora utvrđuje preduzeće ili preduzetnik posebnim aktom.

Član 26

Nalog za plaćanje dnevne parking karte izdaje ovlašćeni kontrolor i uručuje ga korisniku.

Kada kontrolor nije u mogućnosti da uruči nalog korisniku, pričvršćuje ga na vozilu, na prednjem vetrobranskom staklu.

Dostavljanje naloga za plaćanje dnevne karte na način iz stava 2. ovog člana smatra se urednom i docnije oštećenje ili uništenje naloga nema uticaj na valjanost dostavljanja i ne odlaže plaćanje dnevne parking karte.

Smatra se da je korisnik postupio po primljenom nalogu ako je platio dnevnu parking kartu u roku od osam dana od dana izdavanja, na način naznačen u nalogu.

Ako korisnik parkirališta ne postupi u skladu sa stavom 4. ovog člana, preduzeće ili preduzetnik će pokrenuti postupak naplate potraživanja.

VII Nadzor

Član 27

Nadzor nad primenom odredaba ove Odluke vrši gradska uprava grada Užica nadležna za komunalne poslove.

Inspekcijski nadzor nad primenom odredaba ove Odluke vrši komunalna inspekcija u skladu sa zakonom i ovom Odlukom.

Kontrolu primene ove Odluke vrši i komunalna policija u skladu sa zakonom.

U vršenju inspekcijskog nadzora komunalni inspektor, odnosno komunalni policajac u vršenju kontrole je ovlašćen da u skladu sa zakonom i ovom Odlukom naredi izvršenje utvrđenih obaveza i preduzimanje mera i radnji u određenom roku, kao i da preduzme i druge mere za koje je zakonom ovlašćen.

Komunalni inspektor, odnosno komunalni policajac ovlašćen je da izda prekršajni nalog kada je za prekršaj predviđena novčana kazna u fiksnom iznosu.

VIII Kaznene odredbe

Član 28

Novčanom kaznom od 60.000 dinara kazniće se za prekršaj preduzeće ili preduzetnik ako:

1. na propisan način ne obeležava parkirališta (čl. 8. Odluke),

2. ne održava, ne uređuje, ne oprema i ne obeležava parkirališta (čl. 12. Odluke).

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u preduzeću ili drugom pravnom licu novčanom kaznom od 6.000 dinara.

Član 29

Novčanom kaznom od 30.000 dinara kazniće se za prekršaj preduzeće ili preduzetnik ako:

1. koristi javno parkiralište suprotno odredbama čl. 15. i 16. Odluke,

2. ne postupi u skladu sa odredbom člana 20. Odluke,

3. koristi povlašćenu parking kartu suprotno članu 21. stav 1. tačka 2. Odluke,

4. postupi suprotno odredbi člana 23. stav 2. i člana 17. Odluke.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u preduzeću ili drugom pravnom licu novčanom kaznom od 5.000 dinara.

Za prekršaje iz stava 1. ovog člana kazniće se fizičko lice novčanom kaznom od 5.000 dinara.

IX Prelazne i završne odredbe

Član 30

Poslovi održavanja, uređenja, opremanja, obeležavanja i naplate na javnim parkiralištima, do donošenja Odluke o poveravanju ovih poslova, shodno članu 9. ove Odluke, poveravaju se JKP "Bioktoš" Užice.

Na ime korišćenja javnih parkirališta JKP "Bioktoš" je obavezan da plaća zakupninu u iznosu koji utvrđuje Gradsko veće posebnom odlukom.

Na osnovu Odluke iz stava 2. ovog člana zaključuje se ugovor između JKP "Bioktoš" i grada Užica.

Član 31

Stupanjem na snagu ove Odluke prestaje da važi Odluka o javnim parkiralištima ("Službeni list opštine Užice", broj 5/05).

Član 32

Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Užica".