ODLUKAO PIJACAMA("Sl. list grada Beograda", br. 9/2001, 11/2005, 23/2005, 2/2011, 34/2014 i 19/2017) |
Ovom odlukom propisuju se uslovi i način obavljanja komunalne delatnosti održavanja pijaca i pružanja usluga na pijacama na teritoriji grada Beograda.
Pijaca u smislu ove odluke je prostor određen planskim aktom, namenjen i komunalno opremljen za obavljanje prometa poljoprivredno-prehrambenih i drugih proizvoda i vršenje usluga u prometu robe, čije se održavanje, opremanje i korišćenje vrši u skladu sa ovom odlukom.
Pijaca iz stava 1. ovog člana može biti: zelena, kvantaška, stočna, robna i auto-pijaca.
Delatnost održavanja pijaca i pružanja usluga na pijacama na području gradskih opština: Voždovac, Vračar, Zvezdara, Zemun, Novi Beograd, Palilula, Rakovica, Savski venac, Stari grad i Čukarica obavlja javno komunalno preduzeće koje je za obavljanje ove komunalne delatnosti osnovao grad Beograd.
Grad Beograd može obavljanje ove delatnosti na pojedinim pijacama na području gradskih opština iz stava 1. ovog člana, poveriti drugom preduzeću, odnosno preduzetniku u skladu sa Zakonom i propisom Skupštine grada Beograda.
Delatnost održavanja pijaca i pružanja usluga na pijacama na području gradskih opština: Barajevo, Grocka, Lazarevac, Mladenovac, Obrenovac, Sopot i Surčin obavlja javno komunalno preduzeće koje je za obavljanje ove delatnosti osnovala ta gradska opština.
Gradska opština iz stava 3. ovog člana može obavljanje ove delatnosti na pijacama na svom području poveriti javnom komunalnom preduzeću koje je za obavljanje te delatnosti osnovao grad Beograd, uz saglasnost grada Beograda, odnosno obavljanje te delatnosti, u skladu sa zakonom, urediti na drugi način.
Održavanje pijaca je obavljanje svih poslova kojima se obezbeđuje nesmetano obavljanje prometa i vršenje usluga u prometu robe, a naročito: svakodnevno pranje i čišćenje pijace, obezbeđenje i čuvanje pijace, naplata naknade za korišćenje objekata, opreme i pijačnog prostora, održavanje javnog kantara, održavanje objekata komunalne infrastrukture (javne česme, javnog WC-a, hidranta instalacije vodovoda i kanalizacije, ograde, pijačnog platoa i sl.).
Održavanje pijaca obavlja se prema godišnjem programu.
Godišnji program održavanja pijaca donosi javno komunalno preduzeće, odnosno drugo preduzeće, odnosno preduzetnik kome je povereno obavljanje ove delatnosti (u daljem tekstu: preduzeće, odnosno preduzetnik koji održava pijace), najkasnije do 31.12. tekuće za narednu godinu.
Godišnji program sadrži naročito vrstu, obim, dinamiku radova, kao i izvore i visinu sredstava potrebnih za njegovu realizaciju.
Gradonačelnik grada Beograda daje saglasnost na godišnji program donet za održavanje pijaca na području gradskih opština iz stava 1. člana 3. ove odluke.
Predsednik gradske opštine iz stava 3. člana 3. ove odluke daje saglasnost na godišnji program donet za održavanje pijaca na području tih gradskih opština.
Preduzeće, odnosno preduzetnik koji održava pijacu dužno je da na osnovu godišnjeg programa sačini mesečni plan održavanja pijaca i isti dostavi komunalnoj inspekciji i komunalnoj policiji najkasnije do poslednjeg dana u mesecu za naredni mesec.
Preduzeće, odnosno preduzetnik koji održava pijacu propisuje pijačni red za pijace koje održava.
Gradonačelnik grada Beograda daje saglasnost na pijačni red za pijace na području gradskih opština iz stava 1. člana 3. ove odluke.
Predsednik gradske opštine iz stava 3. člana 3. ove odluke, daje saglasnost na pijačni red za pijace koje se nalaze na području te gradske opštine.
Preduzeće, odnosno preduzetnik koji održava pijacu dužno je da pijačni red istakne na oglasnoj tabli pijace ili da na drugi primeren način upozna korisnike pijačnih usluga sa propisanim pijačnim redom.
Korisnici pijačnog prostora, objekata i opreme i građani dužni su da se na pijacama pridržavaju propisanog pijačnog reda.
O održavanju pijačnog reda staraju se ovlašćeni radnici preduzeća, odnosno preduzetnika koji održava pijacu.
Ovlašćeni radnik za vreme vršenja poslova obezbeđenja reda na pijaci nosi službeno odelo sa oznakom preduzeća, odnosno preduzetnika koji održava pijacu.
Ovlašćeni radnik upozoriće korisnika pijačnog prostora, objekta, odnosno opreme, kao i građanina, na obavezu poštovanja pijačnog reda i, po potrebi, obavestiti nadležnu inspekciju, komunalnu policiju i odeljenje Ministarstva unutrašnjih poslova radi preduzimanja odgovarajućih mera.
Na pijacama nije dozvoljeno:
1. odlaganje otpadaka, pokvarene robe, ambalaže i drugog smeća van sudova postavljenih za skupljanje smeća;
2. konzumiranje alkoholnog pića izvan za to namenjenog prostora;
3. pranje prodajnog prostora i opreme vodom koja nije upotrebljiva za piće ili osveženje poljoprivredno-prehrambenih proizvoda takvom vodom;
4. izlaganje proizvoda na zemlji;
5. dodirivanje namirnica koje se upotrebljavaju za ishranu u neprerađenom stanju;
6. zagađivanje pijačnog prostora na bilo koji način;
7. neovlašćeno sakupljanje kostiju i drugih otpadaka;
8. loženje vatre na otvorenom pijačnom prostoru;
9. kretanje vozila po pijačnom prostoru u radnom vremenu pijace, izuzev ručnih i motornih kolica kojima se dovozi roba za snabdevanje prodavnica, kao i parkiranje vozila van za to određenih mesta;
10. držanje ambalaže ispred i oko prodajnih mesta, kao i na krovovima pijačnih tezgi;
11. sedenje i spavanje na tezgama i drugim objektima za izlaganje proizvoda;
12. zadržavanje na pijacama bez potrebe po završetku radnog vremena;
13. uvođenje pasa na pijačni prostor;
14. preskakanje pijačne ograde ili oštećenje iste i
15. vršenje svake druge radnje kojom se narušavaju red i čistoća na pijaci.
Preduzeće, odnosno preduzetnik, koji održava pijace dužno je da:
1. održava u urednom i ispravnom stanju objekte komunalne infrastrukture;
2. obezbedi čišćenje, pranje i uređenje pijačnog prostora svakog dana po isteku radnog vremena pijace;
3. uklanja sneg i led sa pijačnih komunikacija i potrebnog broja prodajnih mesta.
4. redovno održava u čistom stanju sanitarne objekte i uređaje i po završetku radnog vremena pijace, obezbedi da se dezinfikuju tezge na kojima se prodaju mlečni proizvodi, testenine i živina, WC, sudovi za smeće i prostor za održavanje sudova.
U skladu sa planskim aktom, pijaca ima odgovarajuću komunalnu infrastrukturu, određen broj stalnih objekata i prostor na kome se raspoređuju pijačni objekti i oprema.
Stalni objekat na pijaci gradi se u skladu sa planskim aktom i po propisima o izgradnji objekata, a njegova namena određuje se uz saglasnost preduzeća, odnosno preduzetnika koji održava pijacu.
Preduzeće, odnosno preduzetnik koji održava pijace, dužno je da pijacu opremi potrebnim brojem i vrstom pijačnih objekata u zavisnosti od vrste pijace.
Pijačni objekat je:
- manji montažni objekat, kiosk i drugi privremeni objekat, kao i
- tezga, vitrina, ram, boks i drugi pokretni objekat.
Pijačne objekte postavlja preduzeće, odnosno preduzetnik koji održava pijace.
Izuzetno od odredbe stava 3. ovog člana, privremeni pijačni objekat može postaviti i drugi vlasnik objekta, uz prethodno pribavljenu saglasnost preduzeća, odnosno preduzetnika koji održava pijace.
Privremeni pijačni objekat postavljen bez saglasnosti preduzeća, odnosno preduzetnika koji održava pijace, vlasnik je dužan da ukloni po nalogu nadležnog organa.
Preduzeće, odnosno preduzetnik koji održava pijacu dužno je da pijačni objekat postavi i rasporedi na način kojim se obezbeđuje funkcionalnost i estetski izgled pijace i omogućuje kupcima nesmetana kupovina.
Rasporedom pijačnih objekata na zelenoj pijaci mora se obezbediti odvojen prostor za prodaju poljoprivredno-prehrambenih proizvoda i prostor za prodaju neprehrambenih proizvoda i vršenje zanatskih usluga.
Prostor odvojen za prodaju neprehrambenih proizvoda i vršenje zanatskih usluga može zauzimati najviše deset procenata od ukupnog pijačnog prostora.
Pijačni objekat u kojem se vrši prodaja poljoprivredno-prehrambenih i drugih proizvoda mora ispunjavati higijensko-tehničke uslove propisane za objekat u kojem se vrši prodaja tih proizvoda i mora biti uredan i u ispravnom stanju.
Pijačni objekat koji ne ispunjava uslove iz stava 1. ovog člana, preduzeće, odnosno preduzetnik koji održava pijacu, odnosno drugi vlasnik, dužni su da ga, po nalogu nadležnog organa poprave ili uklone.
Pijačni objekat koji ne bude popravljen, po nalogu nadležnog organa, biće uklonjen o trošku lica koje je bilo dužno da postupi po nalogu.
Pijačni prostor mora biti ograđen, uređen i popločan čvrstim materijalom koji se lako čisti i pere.
Preduzeće, odnosno preduzetnik koji održava pijace određuje, u zavisnosti od vrste pijace, prostor za postavljanje pijačnih objekata, za prodaju iz vozila i za parkiranje vozila koja se izlažu prodaji.
Preduzeće, odnosno preduzetnik koji održava pijacu dužno je da na svakoj pijaci obezbedi:
- javni kantar za proveru mere kupljene robe,
- potreban broj korpi i sudova za smeće i vidno označenih sudova za otpatke živinskog porekla koji su isključeni iz prometa,
- dovoljne količine vode za pranje pijace i vode za piće radi polivanja i osvežavanja poljoprivredno-prehrambenih proizvoda,
- WC na pijaci, i
- sanitarne uređaje dostupne korisnicima pijačnog prostora i građanima koji se snabdevaju na pijacama.
IV KORIŠĆENJE OBJEKATA, OPREME I PROSTORA NA PIJACAMA
Preduzeće, odnosno preduzetnik koji održava pijacu daje na korišćenje dnevno ili na duži vremenski rok, stalne, privremene pokretne pijačne objekte, opremu i prostor pravnom ili fizičkom licu, odnosno preduzetniku (u daljem tekstu: korisnik), u skladu sa zakonom i ovom odlukom.
Stalni, privremeni i pokretni pijačni objekat, kao i pijačni prostor daje se na korišćenje na osnovu ugovora koji zaključuje preduzeće, odnosno preduzetnik koji održava pijacu i korisnik objekta.
Za korišćenje pokretnih objekata ne zaključuje se ugovor u pisanoj formi.
Ugovorom iz stava 1. ovog člana određuje se tip, namena, naknada, vreme korišćenja i druga pitanja od značaja za korišćenje objekata ili prostora.
Za korišćenje objekata, opreme i prostora na pijaci korisnik plaća naknadu.
Visinu naknade posebnim aktom utvrđuje preduzeće, odnosno preduzetnik koji održava pijacu.
Gradonačelnik grada Beograda, odnosno predsednik gradske opštine daje saglasnost na akt iz stava 2. ovog člana.
Korisnik objekta dužan je da:
1. na vidnom mestu istakne firmu pod kojom posluje, u skladu sa zakonom,
2. objekat redovno koristi za prodaju robe, odnosno vršenje zanatskih usluga u okviru radnog vremena pijace,
3. održava objekat u ispravnom i urednom stanju,
4. obezbedi dovoljnu količinu i asortiman poljoprivredno-prehrambenih, odnosno drugih proizvoda za prodaju.
Korisnik pijačnog objekta ili prostora ne sme:
1. objekat ili prostor u celini ili njegov deo ustupiti drugom korisniku;
2. menjati namenu objekta ili prostora bez promene ugovora sa preduzećem, odnosno preduzetnikom koji održava pijacu.
Prodavac robe na pijaci dužan je da na svakoj robi istakne maloprodajnu cenu na vidnom mestu i da po toj ceni prodaje izloženu robu.
Prodavac robe na pijaci je dužan da robu tačno meri, a na zahtev kupca izvrši kontrolu merenja na javnom kantaru iz člana 19. ove odluke.
Prodavac robe na pijaci dužan je da po završetku radnog vremena pijace, počisti pijačni prostor koji koristi i da otpatke i drugo smeće smesti u sudove postavljene za ovu svrhu.
Ukoliko prodavac ne postupi u skladu sa obavezama utvrđenim ovim članom može mu se uskratiti dalje korišćenje pijačnog objekta ili prostora.
O sprovođenju ove odluke stara se organizaciona jedinica Gradske uprave grada Beograda nadležna za komunalne poslove.
Inspekcijski nadzor nad sprovođenjem ove odluke vrši komunalna inspekcija.
Kontrolu primene ove odluke i komunalno policijske poslove, u skladu sa Zakonom o komunalnoj policiji i drugim propisima vrši komunalna policija.
Novčanom kaznom od 150.000,00 dinara kazniće se za prekršaj preduzeće koje održava pijacu ako:
1. postupa suprotno članu 7. ove odluke;
2. ne obezbedi red na pijaci (član 10. ove odluke);
3. ne održava objekte u urednom i ispravnom stanju (član 17. stav 1. ove odluke);
4. ne postupi po nalogu nadležnog organa (član 17. stav 3. ove odluke);
5. ne postupi u skladu sa članom 18. stav 1;
6. ne opremi pijacu u skladu sa članom 19.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u preduzeću novčanom kaznom u iznosu od 25.000,00 dinara.
Preduzetnik koji održava pijacu kazniće se za prekršaj iz stava 1. ovog člana novčanom kaznom u iznosu od 75.000,00 dinara.
Novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 dinara kazniće se za prekršaj preduzeće koje održava pijacu ako:
1. ne istakne pijačni red (član 9. stav 1. ove odluke),
2. ne izvršava obaveze utvrđene u članu 12. ove odluke.
Za prekršaje iz stava 1. ovog člana kazniće se novčanom kaznom od 10.000,00 dinara odgovorno lice u preduzeću.
Za prekršaje iz stava 1. ovog člana kazniće se novčanom kaznom od 30.000,00 dinara preduzetnik koji održava pijacu.
Za prekršaje iz st. 1-3. ovog člana komunalni inspektor, odnosno komunalni policajac izdaje prekršajni nalog u skladu sa zakonom.
Novčanom kaznom u iznosu od 150.000,00 dinara kazniće se preduzeće ili drugo pravno lice - korisnik ako:
1. (brisana)
2. postavi objekat koji ne ispunjava uslove ili ne održava objekat u urednom i ispravnom stanju (član 17. stav 1. ove odluke),
3. ne postupi po nalogu nadležnog organa (član 17. stav 2. ove odluke).
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u preduzeću ili drugom pravnom licu novčanom kaznom u iznosu od 25.000,00 dinara.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se preduzetnik novčanom kaznom u iznosu od 75.000,00 dinara.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se fizičko lice kaznom od 15.000,00 dinara.
Novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 dinara kazniće se za prekršaj preduzeće i drugo pravno lice ako:
1. postupi suprotno odredbama iz člana 11. tač. 1, 3, 4, 6, 9, 10. i 15. ove odluke,
2. postavi objekat bez prethodno pribavljene saglasnosti (član 15. stav 4. ove odluke),
3. koristi objekat ili pijačni prostor bez zaključenog ugovora (član 21. stav 1. ove odluke),
4. ne održava pijačni objekat koji koristi u ispravnom i urednom stanju (član 23. stav 1. tačka 3. ove odluke),
5. ako postupi suprotno članu 24. st. 2-4. ove odluke.
Za prekršaje iz stava 1. ovog člana kazniće se novčanom kaznom od 10.000,00 dinara odgovorno lice u preduzeću i drugom pravnom licu.
Za prekršaje iz stava 1. ovog člana kazniće se novčanom kaznom od 30.000,00 dinara preduzetnik.
Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice ako:
1. postupi suprotno odredbama iz člana 11. ove odluke,
2. postavi objekat bez prethodno pribavljene saglasnosti (član 15. stav 4. ove odluke),
3. koristi objekat ili pijačni prostor bez zaključenog ugovora (član 21. stav 1. ove odluke),
4. ne održava pijačni objekat koji koristi u ispravnom i urednom stanju (član 23. stav 1. tačka 3. ove odluke),
5. ako postupi suprotno članu 24. st. 2-4. ove odluke.
Za prekršaje iz čl. 26, 27, 28 i 29. ove odluke komunalni inspektor, odnosno komunalni policajac izdaje prekršajni nalog u skladu sa zakonom.
(Brisan)
VII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Preduzeće, koje održava pijacu dužno je da akt iz člana 8. ove odluke donese u roku od 60 dana od dana njenog stupanja na snagu.
Preduzeće, koje održava pijacu dužno je da akt iz člana 22. stav 2. ove odluke donese u roku od 60 dana od dana njenog stupanja na snagu.
Danom stupanja na snagu ove odluke prestaje da važi Odluka o pijacama ("Sl. list grada Beograda" broj 5/84, 3/89, 13/90, 23/92, 13/93, 4/94, 6/99 i 3/2001).
Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Beograda".