PRAVILNIKO KRITERIJUMIMA ZA FINANSIRANJE NAUČNOISTRAŽIVAČKIH PROJEKATA NACIONALNIH MANJINA - NACIONALNIH ZAJEDNICA U AUTONOMNOJ POKRAJINI VOJVODINI("Sl. list AP Vojvodine", br. 21/2017) |
Ovim pravilnikom utvrđuju se kriterijumi, merila i postupak predlaganja i izbora naučnoistraživačkih projekata nacionalnih manjina - nacionalnih zajednica na teritoriji Autonomne pokrajine Vojvodine (u daljem tekstu: AP Vojvodina).
Finansijska sredstva za ovu namenu predviđena su budžetom AP Vojvodine, a obim sredstava utvrđuje se finansijskim planom Pokrajinskog sekretarijata za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost.
Cilj donošenja ovog pravilnika jeste naučnoistraživački razvoj i afirmacija naučnih zajednica na jezicima nacionalnih manjina - nacionalnih zajednica.
Prijavu s predlogom programa i projekata podnose akreditovane naučnoistraživačke organizacije sa sedištem na teritoriji Autonomne pokrajine Vojvodine, na kojima se izvode akademski studijski programi, u skladu sa Zakonom o naučnoistraživačkoj delatnosti, uz saglasnost naučnog odnosno nastavno-naučnog veća i potvrdom Nacionalnog saveta za određenu nacionalnu manjinu - nacionalnu zajednicu. Ukoliko realizacija projekta podrazumeva učešće više naučnoistraživačkih organizacija, uz prijavu se dostavlja saglasnost naučnog odnosno nastavno-naučnog veća svih učesnica na projektu.
Rok za realizaciju projekta jeste najduže 12 meseci.
Za ostvarivanje projektnog finansiranja, Pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost (u daljem tekstu: Sekretarijat) za tekuću godinu raspisuje javni konkurs u kome se naučnoistraživačke organizacije obaveštavaju o uslovima za prijavljivanje projekata.
Sekretarijat će odbaciti prijave u sledećim slučajevima:
- nepotpune prijave projekata;
- prijave koje imaju neispravne nosioce podataka (odnosi se na prijavu koja se podnosi u elektronskoj formi) s podacima o prijavi projekta;
- prijave koje sadrže netačne podatke o članovima projektnog tima;
- ako prijave nisu predate u roku definisanom javnim konkursom.
Ocenu predloga projekta daje stručni savet iz naučne oblasti kojoj pripada tema projekta, a ukoliko projekat ima interdisciplinarni karakter, projekat ocenjuju stručni saveti iz relevantnih oblasti. Stručni savet može predložiti podnosiocu prijave promenu sadržaja predloga projekta (npr. plan aktivnosti, obim i sadržaj rada, opis očekivanih rezultata).
Konačnu odluku o prihvatanju predloga projekata donosi pokrajinski sekretar, imajući u vidu značaj projekta za afirmaciju naučne zajednice na jezicima nacionalnih manjina - nacionalnih zajednica u AP Vojvodini. Pokrajinski sekretar može doneti odluku o prihvatanju predloga projekta i bez mišljenja stručnog saveta.
Za prihvaćene predloge Sekretarijat zaključuje ugovor o realizaciji projekta sa svim naučnoistraživačkim organizacijama koje su prijavljene kao učesnice na projektu.
Opšti kriterijumi za evaluaciju predloženih naučnoistraživačkih projekata jesu:
- opravdanost predloženih istraživanja,
- primenljivost rezultata projekta,
- kompetentnost istraživačkog tima,
- kompetentnost rukovodioca projekta,
- opremljenost realizatora projekta,
- značaj projekta za nacionalne manjine - nacionalne zajednice AP Vojvodine.
II USLOVI ZA UČEŠĆE U FINANSIRANJU PROGRAMA
Organizacije iz člana 3. stav 1. ovog pravilnika konkurišu za izvođenje projekata na način i u rokovima utvrđenim javnim konkursom.
Prijava projekta sadrži:
- opšte, administrativne podatke;
- predmet, sadržaj i cilj istraživanja;
- stanje istraživanja u oblasti;
- planirane rezultate projekta i mogućnost primenljivosti rezultata projekta;
- predlog istraživačkog tima i predlog broja istraživačkih meseci;
- podatke o kompetentnosti istraživača;
- podatke o infrastrukturnoj podršci za realizaciju projekta;
- detaljan finansijski plan troškova za realizaciju projekta.
Javnim konkursom mogu se utvrditi i drugi podaci, odnosno prilozi koji se dostavljaju uz prijavu, a bitni su za odlučivanje prilikom izbora projekata.
Obrazac prijave propisuje Sekretarijat.
U izvođenju projekata mogu učestvovati svi istraživači s teritorije AP Vojvodine, u skladu sa Zakonom o naučnoistraživačkoj delatnosti. Istraživači moraju imati karton naučnog radnika kao deo jedinstvene baze podataka istraživača u AP Vojvodini.
Istraživački tim mora da ima najmanje tri realizatora.
Projektom neposredno upravlja rukovodilac projekta.
Rukovodilac projekta mora imati titulu doktora nauka i naučnu afirmaciju u oblasti iz koje se projekat predlaže.
Rukovodilac mora imati najmanje jedan (1) rad publikovan u časopisu sa SCI liste (sa impakt faktorom) ili najmanje tri (3) rada u vodećem časopisu nacionalnog značaja (M51).
Rukovodilac projekta je odgovoran za tačnost navedenih podataka u prijavi, realizaciju projekta, kao i za tačnost informacija i izveštaja o realizaciji projekta.
Prijavu projekta potpisuje rukovodilac projekta i odgovorno lice organizacije koja prijavljuje projekat, kao i odgovorna lica svih institucija učesnika na projektu.
Nastavna i naučna zvanja korespondiraju na sledeći način:
redovni profesor = naučni savetnik;
vanredni profesor = viši naučni saradnik;
docent = naučni saradnik;
asistent = istraživač saradnik;
saradnik u nastavi = istraživač pripravnik.
Istraživač, kome tokom realizacije projekta prestane radni odnos zbog odlaska u penziju, može nastaviti da učestvuje u projektu ili da rukovodi projektom kom je odobreno finansiranje, uz saglasnost naučnog veća odnosno nastavno-naučnog veća i uz saglasnost direktora instituta / dekana fakulteta, pri čemu može biti angažovan na tom projektu, s nula istraživač meseci.
Za istraživače učesnike u izvođenju projekta, koji koriste odsustvo više od tri meseca, obustavlja se finansiranje do njihovog povratka.
Rukovodilac projekta se obavezuje da promene navedene u stavu jedan ovog člana, kao i sve promene radnog angažovanja (kao što su odlazak u penziju, promena organizacije zaposlenja, odlazak u inostranstvo i sl.) prijavi Sekretarijatu u roku od 15 dana od dana nastanka promene.
III FINANSIRANJE I PRAĆENJE REALIZACIJE PROJEKTA
Sredstva Sekretarijata u okviru projektnog sufinansiranja mogu biti namenjena za:
- isplatu mesečnih primanja (ne više od tri istraživačka meseca);
- troškove nabavke repro-materijala i potrošnog materijala;
- troškove nabavke sitnije opreme za naučnu infrastrukturu;
- troškove putovanja radi realizacije projektnih zadataka;
- troškove usluga drugih lica (visina sredstava za ovu namenu može da iznosi najviše 30% od ukupno opredeljenih sredstava za projekat);
- režijske troškove (internet, telefon, i drugo - visina sredstava za ovu namenu može da iznosi najviše 5% od ukupno opredeljenih sredstava za projekat).
Visina mesečne naknade utvrđuje se prema ceni istraživačkog meseca Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Vlade Republike Srbije, u skladu s nastavno-naučnom kompetencijom i zvanjem istraživača.
Kategorizaciju istraživača određuje Sekretarijat, kao ukupan broj poena produkcije u poslednjih pet godina, ne računajući tekuću godinu, a na osnovu podataka iz verifikovanog kartona naučnog radnika.
Realizacija projekta prati se na osnovu završnog izveštaja, koji se regulišu ugovorom između Sekretarijata i institucija koje realizuju projekat.
Za podatke navedene u izveštaju odgovara rukovodilac projekta i odgovorno lice organizacije koja prijavljuje projekat.
Odobrena sredstva biće isplaćena na način preciziran ugovorom.
Istraživanja se ocenjuju na osnovu poređenja ostvarenih rezultata i planiranih rezultata, u skladu s podnetom prijavom projekta.
U slučajevima davanja netačnih podataka o realizaciji projekata, prikrivanja stvarnog stanja rada na projektu, kao i u slučaju da se projekat ne realizuje, pokrajinski sekretar može, osim pokretanja zakonom definisanih mera, da traži povratak sredstava i da odgovorna lica liši prava učestvovanja ili rukovođenja projektima Sekretarijata.
Pravilnik stupa na snagu danom potpisivanja.