ODLUKA
O USLOVIMA DRŽANJA, POSTUPANJA I ZAŠTITE DOMAĆIH ŽIVOTINJA NA TERITORIJI GRADA SMEDEREVA

("Sl. list grada Smedereva", br. 2/2015 - prečišćen tekst, 8/2015, 9/2015 i 1/2017)

 

I OPŠTE ODREDBE

Član 1

Ovom Odlukom propisuju se uslovi i način držanja, hvatanja, oduzimanja, smeštaja, zbrinjavanja, čuvanja i zaštite domaćih životinja, kao i postupak neškodljivog uklanjanja leševa uginulih domaćih životinja na teritoriji grada Smedereva.

Član 2

Domaće životinje, u smislu ove Odluke, su: psi i mačke, ukrasne i egzotične životinje raznih vrsta, kopitari, papkari, nojevi, kunići, pernata živina, golubovi i pčele.

Držaocem domaćih životinja, u smislu ove Odluke, smatra se svako pravno lice, fizičko lice ili preduzetnik koji je vlasnik, korisnik, čuvar ili uzgajivač određenih vrsta domaćih životinja (u daljem tekstu: držalac životinja).

Član 3

Držalac životinja dužan je da držanje, uzgoj, čuvanje, nadzor, negu, ishranu, higijenske uslove, lečenje, zaštitu i dobrobit domaćih životinja, obezbedi u skladu sa zakonskim odredbama, koji su propisani za svaku vrstu životinja posebno, na način kojim se obezbeđuje zaštita životne okoline od zagađenja bilo koje vrste, kao i potpuna zaštita od uznemiravanja trećih lica.

Držalac životinja je dužan da iste drži u odgovarajućim objektima, ili prostorima u kojima je obezbeđeno prisustvo dnevne ili veštačke svetlosti, propisna ventilacija, a koji su sagrađeni od čvrstih i vodootpornih materijala i pogodni za redovno održavanje (pranje, čišćenje i dezinfekciju), u sanitarno-higijenskim i drugim uslovima propisanim zakonima i odredbama ove Odluke.

Ukoliko životinja u dužem vremenskom periodu uznemirava treća lica pravljenjem buke, emitovanjem neprijatnih mirisa, ili na drugi način, držaocu životinje može se zabraniti držanje ove životinje, ili mu se ista može oduzeti u postupku propisanom ovom Odlukom.

Član 4

U slučaju da držalac životinja posumnja da je životinja obolela od neke zarazne bolesti, dužan je da o tome odmah obavesti najbližu veterinarsku službu ili nadležnu republičku veterinarsku inspekciju, u skladu sa odgovarajućim zakonskim propisima, kojima se reguliše pitanje zdravstvene zaštite životinja.

Član 5

Zabranjuje se držanje domaćih životinja na bilo koji način koji predstavlja zlostavljanje životinje, odnosno postupanje ili nepostupanje sa životinjama kojim se namerno ili iz nehata izaziva njihova patnja, bol, strah, stres, teskoba i ugrožava njihova genetska celina, mentalno i telesno zdravlje ili izaziva smrt.

II DRŽANJE DOMAĆIH ŽIVOTINJA

Član 6

Uslovi i način držanja domaćih životinja zavise od vrste stambenog objekta i područja Grada Smedereva u kome se stambeni objekat nalazi.

Vrste stambenih objekata, u smislu ove Odluke, su:

1. objekti višeporodičnog stanovanja,

2. objekti porodičnog stanovanja na području gradskih mesnih zajednica,

3. objekti porodičnog stanovanja na području seoskih mesnih zajednica.

Član 7

Način držanja domaćih životinja iz člana 1. ove Odluke se utvrđuje na sledeći način:

1. u gradskim mesnim zajednicama ne mogu se držati kopitari i papkari, kunići i pernata živina, dok se pčele i golubovi mogu držati pod uslovima koji su propisani ovom Odlukom.

2. na teritoriji Grada Smedereva, na području seoskih mesnih zajednica, mogu se držati sve vrste domaćih životinja pod uslovima propisanim odgovarajućim zakonskim aktima, koji se odnose na način smeštaja, čuvanja, uzgoja i zaštite pojedinih vrsta životinja.

1. Psi i mačke

Član 8

U objektima višeporodičnog stanovanja u jednom stanu mogu da se drže psi i mačke, egzotične i ukrasne životinje raznih vrsta, isključivo pod uslovima iz članova 3, 4. i 5. ove Odluke.

Nije dozvoljeno držanje opasnih životinja čije posedovanje je zabranjeno Zakonom, a držanje i izvođenje opasnih rasa pasa je dozvoljeno samo pod uslovima utvrđenim propisima kojima se reguliše način držanja pasa koji mogu predstavljati opasnost za okolinu.

Član 9

U dvorištima objekata porodičnog stanovanja iz člana 6. stav 2. tačka 2. ove Odluke, mogu da se drže psi, mačke, egzotične i ukrasne životinje raznih vrsta, pod uslovima iz članova 3, 4. i 5. ove Odluke, a držanje golubova i pčela može biti odobreno pod uslovima koji su propisani ovom Odlukom.

Član 10

U zajedničkom dvorištu objekata porodičnog stanovanja iz člana 6. stav 2. tačka 2. ove Odluke, životinje mogu da se drže pod uslovima i na način propisan u članu 9. ove Odluke, samo ako postoji saglasnost svih korisnika zajedničkog dvorišta.

Član 11

Držalac životinje-psa dužan je da na ulaznim vratima - kapiji, na vidnom mestu, istakne natpis: "Čuvaj se psa".

Držalac životinje-psa je obavezan da onemogući njegov slobodan i nekontrolisan izlazak van svog dvorišta, kao i da spreči njegovo skakanje na kapiju i ogradu i izazivanje straha kod trećih lica.

Član 12

Držalac životinje-psa može da ga izvodi samo na povocu koji ne može da bude duži od jednog metra i sa zaštitnom korpom na njušci i priborom za sanitarno čišćenje zagađene površine.

Izuzetno od prethodnog stava, psi malog rasta, ili štenad do tri meseca starosti mogu se izvoditi i bez zaštitne korpe na njušci.

Član 13

Lica mlađa od 16 godina ne mogu da izvode psa iz člana 8. stav 2. ove Odluke bez prisustva i nadzora roditelja, odnosno staratelja.

Ako komunalni inspektor ili komunalni policajac zatekne maloletno lice u vršenju prekršaja iz prethodnog stava, naložiće njegovom roditelju, odnosno staratelju da odmah preuzme psa.

Ukoliko roditelj maloletnog lica ne preuzme psa, isti će biti privremeno oduzet, preko nadležne Službe zoohigijene i smešten u Prihvatilište za pse i mačke, odakle može biti preuzet uz plaćanje kazne i troškove postupka.

Član 14

Držalac životinje-psa dužan je da izvrši obeležavanje psa u skladu sa posebnim propisima o obeležavanju pasa i vođenju evidencije o obeleženim psima.

Držalac životinje-psa dužan je da psa starijeg od tri meseca, prijavi nadležnoj veterinarskoj službi radi registracije.

Ukoliko pas ozledi neko lice, a nije vakcinisan, držalac životinje-psa je dužan da omogući posmatranje psa od strane ovlašćene organizacije i da sam snosi troškove tog posmatranja.

Član 15

Psi se mogu puštati sa povoca samo na površinama javne namene i površinama u javnom korišćenju koje su određene, obeležene i obezbeđene za tu svrhu.

Javno preduzeće, privredno društvo, preduzetnik ili drugi privredni subjekt kome su poverene usluge uređenja i održavanja površina iz stava 1. ovog člana, doneće Akt o uređenju, obezbeđenju i obeležavanju ovih površina na koje se psi mogu puštati, uz prethodnu saglasnost odeljenja Gradske uprave nadležnog za poslove urbanizma.

Član 16

Održavanje čistoće i higijene na površinama iz prethodnog člana, vrši Javno preduzeće, privredno društvo, preduzetnik ili drugi privredni subjekt kome Grad Smederevo (u daljem tekstu: Grad) poveri obavljanje ovih poslova.

Član 17

Psi mogu slobodno da se kreću pod kontrolom držaoca životinje, na površinama koje su određene za izvođenje pasa iz člana 15. ove Odluke.

Psi iz člana 8. stav 2. ove Odluke mogu slobodno da se kreću pod kontrolom držaoca životinje, na površinama iz stava 1. ovog člana, samo sa zaštitnom korpom na njušci.

Prilikom izvođenja psa, držalac životinje dužan je da kod sebe ima potvrde o izvršenom obeležavanju psa i vakcinaciji i iste pruži na uvid Komunalnom inspektoru ili Komunalnom policajcu, na njegov zahtev.

Član 18

Neobeležen pas, bez zaštitne korpe i povoca, koji se zatekne na površini javne namene ili površini u javnom korišćenju, smatra se nevlasničkim psom.

Obeleženi pas koji se zatekne na površini javne namene ili površini u javnom korišćenju bez prisustva držaoca životinje, smatra se napuštenim psom.

Napuštenim psom smatraće se i pas čiji držalac odbije da se, na zahtev Komunalnog inspektora, ili Komunalnog policajca legitimiše i pruži dokaz o vlasništvu nad psom, odnosno dokaz da je držalac psa.

Član 19

Ako pas ili mačka zaprljaju stepenište ili druge zajedničke prostorije u objektima višeporodičnog stanovanja, površinu javne namene i površinu u javnom korišćenju ili zajedničko dvorište objekata porodičnog stanovanja, držalac životinje je dužan da, bez odlaganja, zaprljanu površinu očisti i opere, a po potrebi i dezinfikuje.

Član 20

Držalac životinje-psa ili mačke dužan je da redovno vakciniše psa ili mačku protiv besnila.

Lice iz stava 1. ovog člana dužan je da psa ili mačku vakciniše i od drugih zaraznih bolesti, ukoliko to naloži nadležni državni organ, u skladu sa posebnim zakonskim propisima.

Član 21

U slučaju nestanka psa ili mačke, držalac životinje dužan je da u roku od 24 sata prijavi nestanak životinje Službi zoohigijene u Prihvatilištu za životinje Grada Smedereva.

Prijava iz stava 1. ovog člana mora da sadrži vreme i mesto nestanka psa ili mačke, rasu, fizički opis i ime nestalog psa ili mačke, opis okolnosti pod kojima je ova nestala, kao i potvrdu o izvršenom obeležavanju i vakcinaciji nestale životinje.

2. Ukrasne i egzotične životinje

Član 22

U svim objektima iz člana 6. ove Odluke, mogu da se drže ukrasne i egzotične životinje raznih vrsta na način i pod uslovima iz članova 3, 4. i 5. ove Odluke.

3. Kunići

Član 23

U objektima porodičnog stanovanja iz člana 6. stav 2. tačka 3. ove Odluke, u dvorištu - u pomoćnom objektu, ograđenom prostoru ili kavezu, mogu da se drže kunići, pod uslovom da se ne uznemiravaju treća lica i da se ne zagađuje okolina.

Pomoćni objekat, kao i pod u ograđenom prostoru ili kavezu iz stava 1. ovog člana, mora da bude izgrađen od tvrdog materijala koji može da se čisti i dezinfikuje.

Pomoćni objekat, ograđen prostor ili kavez iz stava 1. ovog člana, ukoliko se u njemu nalazi do 100 životinja mora da bude udaljen 15 metara od najbližeg stambenog, ili poslovnog objekta, 30 metara ukoliko se u njemu nalazi od 100 do 1000 kunića i 50 metara, ukoliko se u njemu nalazi preko 1000 životinja.

Ako objekte porodičnog stanovanja iz stava 1. ovog člana, koristi više vlasnika ili korisnika, kunići mogu da se drže pod uslovima i na način propisan ovom Odlukom, samo ako se s tim saglase svi vlasnici, odnosno korisnici.

4. Pernata živina

Član 24

U objektima porodičnog stanovanja iz člana 6. stav 2. tačka 3. ove Odluke, u dvorištu - u pomoćnom objektu, ograđenom prostoru ili kavezu, može da se drži pernata živina, pod uslovima iz članova 3, 4. i 5. ove Odluke.

Pomoćni objekat, kao i pod u ograđenom prostoru ili kavezu iz stava 1. ovog člana, mora da bude izgrađen od tvrdog materijala koji može da se čisti i dezinfikuje.

Pod u pomoćnom objektu, ograđenom prostoru ili kavezu, mora da bude od vodonepropusnog materijala, sa nagibom prema kanalu za odvođenje vode i nečistoća u jamu za odlaganje stajskog đubriva.

Pomoćni objekat, ograđen prostor ili kavez iz stava 1. ovog člana, koji sadrži do 100 jedinki vrste, mora da bude udaljen 15 metara od najbližeg stambenog ili poslovnog objekta.

Pomoćni objekat, ograđen prostor ili kavez iz stava 1. ovog člana, koji sadrži preko 100 jedinki vrste, mora biti udaljen najmanje 30 metara od najbližeg stambenog ili poslovnog objekta.

Ako objekte porodičnog stanovanja iz stava 1. ovog člana, koristi više vlasnika ili korisnika, živina može da se drži pod uslovima i na način propisan ovom Odlukom, samo ako se sa tim saglase svi vlasnici, odnosno korisnici.

5. Golubovi

Član 25

U objektima porodičnog stanovanja iz člana 6. stav 2. tačaka 2. i 3. ove Odluke, golubovi mogu da se drže u posebnoj prostoriji na tavanu, ograđenom prostoru ili kavezu u dvorištu (u daljem testu: Golubarnik), pod uslovima iz članova 3, 4. i 5. ove Odluke.

Golubarnici moraju biti udaljeni najmanje 10 metara od susednih stambenih objekata.

U objektima višeporodičnog stanovanja nije dozvoljeno držanje i hranjenje golubova, kao ni formiranje i postavljanje golubarnika.

Član 26

Objekti za držanje golubova iz člana 25. ove Odluke, moraju redovno da se čiste i najmanje dva puta godišnje dezinfikuju.

Podovi objekata za držanje golubova iz stava 1. ovog člana, moraju da budu izgrađeni od vodonepropusnog materijala.

Držalac životinja-golubova mora da poseduje potvrdu ovlašćene veterinarske službe o redovnoj vakcinaciji golubova u skladu sa posebnim propisom.

Ako objekte porodičnog stanovanja iz člana 6. stav 2. tačaka 2. i 3. ove Odluke, koristi više vlasnika ili korisnika, golubovi mogu da se drže pod uslovima i na način propisan ovom Odlukom, samo ako se sa tim saglase svi vlasnici, odnosno korisnici.

6. Pčele

Član 27

Pčelinjaci do 10 košnica na teritoriji gradskog naseljenog mesta mogu se držati u dvorištima porodičnih stambenih zgrada, s tim da moraju biti udaljeni najmanje 10 metara od regulacione linije susedne parcele i 20 metara od stambenih objekata u okolini i objekata vodosnabdevanja, kao i pod uslovom da o ovome postoji pismena saglasnost svih neposrednih suseda.

Pčelinjaci preko 10 košnica moraju biti udaljeni najmanje 50 metara od najbližeg stambenog ili poslovnog objekta, objekta za držanje domaćih životinja i javnih puteva, pri čemu ulaz u košnice ne sme biti okrenut prema ovim objektima, kao i pod uslovom da o ovome postoji pismena saglasnost svih neposrednih suseda.

Pčelinjaci na paši, van naseljenih mesta, mogu imati neograničeni broj košnica, ali od najbližeg naseljenog mesta moraju biti udaljeni najmanje 200 metara, moraju imati vidno istaknuto ime i prezime i punu adresu vlasnika, a košnice moraju biti obeležene rednim brojem.

Vlasnici košnica moraju pčele držati na način kojim se sprečava uznemiravanje trećih lica.

7. Kopitari, papkari i nojevi

Član 28

U objektima porodičnog stanovanja iz člana 6. stav 2. tačka 3. ove Odluke, kopitari, papkari i nojevi mogu da se drže u posebnim objektima izgrađenim od čvrstog materijala pogodnog za pranje, dezinfekciju i održavanje, u skladu sa odredbama sadržanim u članovima 3., 4. i 5. ove Odluke.

Član 29

Objekat iz člana 28. ove Odluke, mora da bude osvetljen, sa prirodnom ventilacijom, vratima okrenutim prema dvorištu i povezan na jamu za odlaganje stajskog đubriva i osoke, udaljen od najbližeg stambenog ili poslovnog objekta najmanje 15 metara i najmanje 20 metara od objekata vodosnabdevanja.

Jama za odlaganje stajskog đubriva mora da ima dno od betona ili drugog vodonepropusnog materijala sa parapetom dovoljne visine da bi se sprečilo rasipanje stajskog đubriva i izlivanje otpadnih tečnosti, kao i da se redovno prazni.

Član 30

Jama za odlaganje osoke mora da bude od betona ili drugog vodonepropusnog materijala, sa poklopcem i sa dnom ispod nivoa đubrišta, udaljena najmanje 15 metara od najbližeg stambenog ili poslovnog objekta i najmanje 20 metara od objekta vodosnabdevanja.

Jama za odlaganje osoke mora redovno da se čisti čim se napuni do 2/3 svoje zapremine.

Jama za odlaganje osoke ne može da se priključi na javnu kanalizaciju.

Član 31

U posebnim slučajevima, kada objekte za držanje životinja i druge prateće objekte iz članova 23-30. ove Odluke nije moguće iz opravdanih razloga, zbog određenih okolnosti i specifičnosti terena, postaviti na udaljenosti propisanoj ovom Odlukom i ako se bitno ne ugrožava životna okolina, domaće životinje se mogu držati u njima i na manjoj udaljenosti.

Držaocu životinja koje svojim oglašavanjem stvaraju prekomernu buku, emituju izuzetno neprijatne mirise ili nanesu telesnu ozledu i materijalnu štetu trećim licima, može se zabraniti držanje ovih životinja.

III SLUŽBA ZOOHIGIJENE

Član 32

Poslove hvatanja, prevoza, prijema, smeštaja i zbrinjavanja uhvaćenih i oduzetih pasa i mačaka lutalica kao i poslove oduzimanja pasa i mačaka po nalogu komunalnog inspektora ili komunalnog policajca obavlja Služba zoohigijene.

Poslove sakupljanja i neškodljivog uklanjanja leševa uginulih domaćih životinja obavlja Služba zoohigijene, u skladu sa posebnim propisima.

Član 33

Služba zoohigijene je po zakonu ovlašćena, obučena, opremljena na odgovarajući način i imunizovana za obavljanje komunalnih poslova hvatanja, prevoza, smeštaja i zbrinjavanja uhvaćenih i oduzetih pasa i mačaka lutalica.

IV PRIHVATILIŠTE ZA PSE I MAČKE

Član 34

Psi i mačke (u daljem tekstu: Životinje), koji se zateknu na površini javne namene i površini u javnom korišćenju, suprotno odredbama ove Odluke, ili su oduzeti od držaoca životinje, po nalogu Komunalne inspekcije ili Komunalne policije, Služba zoohigijene posle obavljene dezinsekcije, dezinfekcije i dehelmintizacije (u daljem tekstu: prijema), smešta u karantinski deo (izolaciju) posebno izgrađenog i uređenog objekta za smeštaj životinja (u daljem tekstu: Prihvatilište).

Član 35

Životinje iz člana 32. ove Odluke, posle prijema i boravka od 15 dana u karantinskom delu, smeštaju se u odgovarajući deo Prihvatilišta, posle čega se prema njima postupa u skladu sa Programom kontrole i smanjenja populacije napuštenih pasa i mačaka (u daljem tekstu: Program)

Član 36

Životinje kod kojih se opservacijom utvrdi postojanje bolesti, odmah se odvajaju u deo Prihvatilišta namenjen za lečenje bolesnih životinja.

Ukoliko se pri prijemu i opservaciji životinje uoči da je ova neizlečivo bolesna, ista se posle boravka u posebnoj izolaciji eutanazira u skladu sa Programom.

Član 37

O zdravstvenoj zaštiti životinje od trenutka njenog prijema, kao i za sve vreme njenog boravka u Prihvatilištu, sve do konačnog rešenja njenog statusa, stara se ovlašćeni doktor veterine, sa kojim je o vršenju veterinarskih usluga sklopljen poseban ugovor na period od godinu dana (u daljem tekstu: nadležni veterinar).

Član 38

Agresivne, neizlečivo bolesne i stare životinje, posle roka provedenog u karantinu, odnosno lečilištu, eutanaziraju se na odgovarajući humani način, u skladu sa Programom.

Procenu stanja životinje i njenu humanu eutanaziju vrši nadležni veterinar.

Životinje koje su nanele povrede nekom licu, po rešenju organa nadležnog za poslove veterinarske inspekcije čuvaju se u Prihvatilištu na opserviranju najduže 10 dana, a ukoliko to zahtevaju veterinarsko-sanitarni razlozi i duže od navedenog roka, posle čega se sa njima postupa u skladu sa odredbama članova 35. i 36. ove Odluke.

Član 39

Troškovi hvatanja, prevoza i smeštaja pasa i mačaka iz člana 34. ove Odluke, padaju na teret držaoca životinje, pod pretnjom prinudne naplate.

Ako je držalac životnje-psa ili mačke iz člana 34. ove Odluke, nepoznat, troškovi iz stava 1. ovog člana, obezbeđuju se iz budžeta Grada.

Član 40

Nad psima i mačkama koji se smeštaju u Prihvatilište mora da se izvrši dezinfekcija i dehelmintizacija prilikom prijema i otpuštanja.

Psi i mačke smešteni u prihvatilište moraju redovno da se hrane i poje.

Psi i mačke iz stava 1. ovog člana, pri udomljavanju, moraju da budu pregledane, vakcinisane, kastrirane odnosno sterilisane i obeležene na odgovarajući način.

Psi i mačke iz stava 1. ovog člana ne mogu se preuzeti iz Prihvatilišta bez odobrenja i prisustva komunalnog inspektora ili komunalnog policajca.

Član 41

Prihvatilište mora redovno higijenski da se održava i dezinfikuje.

Psi i mačke koji se smeštaju u Prihvatilište, obeležavaju se posebnim markicama sa rednim brojevima, o čemu se vodi evidencija, koja sadrži podatke o datumu i mestu hvatanja, zdravstvenom stanju i daljem postupku sa uhvaćenim psom ili mačkom.

Član 42

Uhvaćeni psi koji su obeleženi u skladu sa posebnim propisom o obeležavanju i vođenju evidencije o obeleženim psima i mačke koje imaju na sebi evidencionu - registarsku oznaku, smeštaju se u Prihvatilište odvojeno od pasa koji nisu obeleženi i mačaka koje nemaju na sebi evidencionu - registarsku oznaku.

O uhvaćenim psima i mačkama iz stava 1. ovog člana, odmah, a najkasnije u roku od 24 sata, obaveštava se veterinarski i komunalni inspektor, a držalac životinje-psa ili mačke, najkasnije u roku od dva dana od dana hvatanja.

Član 43

Ukoliko pas ili mačka obole u Prihvatilištu, isti moraju biti smešteni odvojeno od ostalih pasa i mačaka, pri čemu se preduzimaju mere za njihovo lečenje, u skladu sa Zakonom, a način njihovog lečenja određuje nadležna veterinarska služba.

Ukoliko pas ili mačka uginu u Prihvatilištu, veterinarska služba obavezno utvrđuje uzrok uginuća, a njihovi leševi uklanjaju se na način utvrđen Programom iz člana 35. ove Odluke.

Član 44

Pristup u Prihvatilište dozvoljen je veterinarskom inspektoru, komunalnom inspektoru, komunalnoj policiji, zaposlenima i drugim licima koja su ovlašćena da postupaju u skladu sa svojim nadležnostima.

Preuzimanje vlasničkih pasa i mačaka i udomljavanje nevlasničkih pasa i mačaka iz Prihvatilišta dozvoljeno je samo uz prisustvo veterinarskog inspektora, komunalnog inspektora ili komunalnog policajca.

V MERE ZABRANE

Član 45

Zabranjeno je:

1. držanje i postupanje prema životinjama suprotno odredbama članova 3, 4. i 5. ove Odluke;

2. držanje pasa i mačaka na balkonu, terasi ili lođi, na tavanu, u podrumu, garaži, šupi, vrtnoj bašti ili drugim zajedničkim prostorijama, kao i držanje životinja na način koji bi predstavljao povredu odredbi člana 6. stav 2. ove Odluke;

3. držanje opasnih životinja i izvođenje opasnih rasa pasa iz člana 8. stav 2;

4. neisticanje natpisa "Čuvaj se psa" i omogućavanje njegovog slobodnog i nekontrolisanog izlaska van dvorišta;

5. držanje pasa koji upornim i neprekidnim lajanjem, cviljenjem, skakanjem na ogradu ili zavijanjem ometaju mir u stambenim objektima iz člana 6. ove Odluke;

6. ometanje trećih lica konstantnom i velikom bukom koju emituju životinje svojim oglašavanjem;

7. uvođenje i puštanje pasa u uređene i neuređene zelene i druge javne površine, kao i posebne javne površine koje predstavljaju spomenike kulture, javna šetališta, dečja igrališta, javna kupališta, van površina iz člana 15. ove Odluke;

8. dovoženje, uvođenje, ostavljanje i puštanje pasa u uređene i neuređene površine javne namene i površine u javnom korišćenju, kao i posebne površine koje predstavljaju spomenike kulture, javna šetališta, dečja igrališta, javna kupališta, van površina iz člana 15. ove Odluke;

9. šišanje pasa u parkovima, kupalištima i na drugim delovima površina javne namene i površina u javnom korišćenju i pojenje istih na javnim česmama;

10. neposedovanje potvrde o obeležavanju i vakcinaciji psa prilikom njegovog izvođenja;

11. nepostupanje po odredbama člana 19.;

12. neprijavljivanje nestanka psa ili mačke u roku od 24 sata od njihovog nestanka;

13. držanje golubova u zgradama višeporodičnog stanovanja;

14. držanje pasa i mačaka u objektima višeporodičnog stanovanja bez saglasnosti Skupštine stanara zgrade, odnosno većine vlasnika stanova;

15. hranjenje pasa, mačaka, golubova i drugih životinja na površinama javne namene i površinama u javnom korišćenju ostavljanjem hrane u navedene svrhe;

16. zlostavljanje i napuštanje životinja;

17. organizovanje i učešće životinja u borbama;

18. huškanje životinja na druge ljude, ili jedne na drugu;

19. hvatanje i uklanjanje domaćih životinja, osim od strane Službe zoohigijene;

20. ubijanje životinja, osim u slučajevima i na način određen odredbama ove Odluke;

21. izbacivanje, ostavljanje i zakopavanje leševa uginulih životinja, ili njihovih delova suprotno odredbama zakona;

22. sahranjivanje uginulih domaćih životinja i njihovih delova van mesta određenog za tu svrhu;

23. nepostupanje po nalogu komunalnog inspektora i komunalnog policajca.

VI NADZOR

Član 46

Poslove inspekcijskog nadzora nad sprovođenjem ove Odluke obavlja Odeljenje Gradske uprave nadležno za poslove komunalne inspekcije.

Komunalno-policijske poslove, kojima se obezbeđuje izvršavanje odredaba ove Odluke, obavlja Komunalna policija.

U obavljanju poslova iz stava 2. ovog člana, komunalni policajac ima ovlašćenja da preduzima zakonom propisane preventivne mere, podnosi zahteve za pokretanje prekršajnog postupka i obaveštava drugi nadležni organ da preduzme mere iz svoje nadležnosti.

Član 47

U vršenju inspekcijskog nadzora komunalni inspektor je ovlašćen da:

1. naloži otklanjanje nedostataka uočenih u postupku inspekcijskog nadzora;

2. zabrani držanje domaće životinje i oduzme je od držaoca bez naknade i prava vraćanja, ukoliko se prema njoj postupa suprotno odredbama ove Odluke;

3. izda nalog Službi zoohigijene da uhvati i ukloni nevlasničke životinje, kao i uginule domaće životinje sa površina javne namene, površina u javnom korišćenju i iz privatnih poseda;

4. izda nalog Službi zoohigijene da oduzme životinju u postupku prinudnog izvršenja;

5. pokrene postupak prinudnog oduzimanja domaće životinje ukoliko držalac životinje ne postupi u skladu sa rešenjem o zabrani držanja domaće životinje, ili ne otuđi domaću životinju u ostavljenom roku, ukoliko postoji mogućnost za njihov smeštaj u odgovarajućem objektu;

6. izda prekršajni nalog protiv prekršioca;

7. izdaje naloge, izriče zabrane i obavlja druge poslove u skladu sa ovom Odlukom i drugim propisima.

VII KAZNENE ODREDBE

Član 48

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu kazniće se za prekršaj izdavanjem prekršajnog naloga zbog nepostupanja ili postupanja suprotno odredbama članova:

3, 4, 7, 9, 10, 11, 14, 15, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 39. stav 1. i člana 45. stav 1. tačke 14. i 15. ove Odluke, i to:

- fizičko lice u iznosu od 2.000 dinara;

- preduzetnik u iznosu od 10.000 dinara.

Član 49

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu kazniće se za prekršaj izdavanjem prekršajnog naloga zbog nepostupanja ili postupanja suprotno odredbama članova:

12, 13, 17, 44. i člana 45. stav 1. tačke 1, 2, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 19, 22. i 23. ove Odluke, i to:

- fizičko lice u iznosu od 2.000 dinara;

Član 50

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu kazniće se za prekršaj izdavanjem prekršajnog naloga zbog nepostupanja ili postupanja suprotno odredbama članova:

16, 32, 33. i člana 45. stav 1. tačke 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 12, 13, 22. i 23. ove Odluke, i to:

- preduzetnik u iznosu od 10.000 dinara.

Član 51

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu kazniće se za prekršaj izdavanjem prekršajnog naloga zbog nepostupanja ili postupanja suprotno odredbama članova:

3, 4, 7, 9, 10, 11, 14, 15, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 41, 42, 43, 44. i člana 45. stav 1. tačke 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 12, 13, 22. i 23. ove Odluke, i to:

- pravno lice u iznosu od 50.000 dinara;

- odgovorno lice u pravnom licu u iznosu od 10.000 dinara.

Član 52

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu kazniće se za prekršaj izdavanjem prekršajnog naloga zbog nepostupanja ili postupanja suprotno odredbi članova 5, 8. i člana 45. stav 1. tačke 3., 8., 16., 17., 18., 20. i 21. ove Odluke, i to:

- fizičko lice u iznosu od 20.000 dinara;

- preduzetnik u iznosu od 40.000 dinara;

- pravno lice u iznosu od 80.000 dinara;

- odgovorno lice u pravnom licu u iznosu od 20.000 dinara.

VIII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 53

Držalac životinja dužan je da način držanja domaćih životinja uskladi sa odredbama ove Odluke, u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ove Odluke.

Držalac životinjе u zajedničkom dvorištu objekta porodičnog stanovanja iz člana 6. stav 2. tačaka 2. i 3. ove Odluke, dužan je da u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ove Odluke, pribavi odgovarajuće saglasnosti.

Član 54

Javno preduzeće, privredno društvo, preduzetnik ili drugi privredni subjekt kome su poverene usluge uređenja i održavanja površina javne namene i površina u javnom korišćenju, doneće Akt iz člana 15. stav 2. ove Odluke, u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ove Odluke.

Član 55

Predmeti u postupku inspekcijskog nadzora, započeti pre stupanja na snagu ove Odluke, okončaće se prema odredbama Odluke koja je važila u momentu pokretanja postupka.

Član 56

Stupanjem na snagu ove Odluke prestaje da važi Odluka o načinu držanja i zaštite domaćih i egzotičnih životinja na teritoriji gradskog i seoskih naselja u opštini Smederevo ("Službeni list opštine Smederevo", broj 12/2005).

Član 57

Prečišćen tekst Odluke o uslovima držanja, postupanja i zaštite domaćih životinja na teritoriji grada Smedereva objaviti u "Službenom listu grada Smedereva".

 

Samostalni član Odluke o izmenama i dopunama
Odluke o uslovima držanja, postupanja i zaštite domaćih životinja na teritoriji grada Smedereva

("Sl. list grada Smedereva", br. 8/2015)

Član 28

Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Smedereva".