PRAVILNIKO SADRŽAJU PROGRAMA I NAČINU POLAGANJA I OCENJIVANJA ISPITA ZA STICANJE ZVANJA LICENCIRANI PROCENITELJ("Sl. glasnik RS", br. 55/2017) |
Ovim pravilnikom bliže se propisuju sadržaj programa i način polaganja i ocenjivanja ispita za sticanje zvanja licencirani procenitelj (u daljem tekstu: ispit).
Ispit obuhvata proveru znanja iz oblasti relevantnih za vršenje procene vrednosti nepokretnosti i sposobnosti da se takvo znanje primeni u praksi.
Ispit se polaže usmeno pred Stručnim odborom.
Kandidat za polaganje ispita (u daljem tekstu: kandidat) podnosi prijavu Stručnom odboru preko ministarstva nadležnog za poslove finansija (u daljem tekstu: Ministarstvo), najkasnije 30 dana pre dana održavanja ispita.
Prijava iz stava 1. ovog člana sadrži:
1) ime i prezime kandidata;
2) JMBG kandidata;
3) adresu i kontakt telefon kandidata;
4) podatke o uspešno pohađanoj stručnoj obuci kandidata;
5) vrsta i stepen stručne spreme kandidata;
6) ispitni rok za koji se kandidat prijavljuje.
Kandidat uz prijavu iz stava 1. ovog člana podnosi i sledeće dokaze o ispunjenosti uslova propisanih Zakonom o proceniteljima vrednosti nepokretnosti ("Službeni glasnik RS", broj 108/16 - u daljem tekstu: Zakon), odnosno pisane radove neophodne za polaganje ispita:
1) potvrdu o stručnoj obuci koja sadrži potvrdu da je kandidat pohađao obuku i da je uspešno prošao završnu proveru znanja nakon sprovedene obuke;
2) četiri modela izveštaja o proceni vrednosti nepokretnosti koje je kandidat samostalno izradio, i to:
- izveštaj o proceni vrednosti stambene nepokretnosti (stana ili kuće) izrađen primenom pristupa direktnog upoređivanja prodajnih cena,
- izveštaj o proceni vrednosti poslovne nepokretnosti izrađen primenom prinosnog pristupa, metodom direktne kapitalizacije,
- izveštaj o proceni vrednosti poslovne nepokretnosti izrađen primenom prinosnog pristupa, metodom diskontovanja novčanih tokova,
- izveštaj o proceni vrednosti parcele za izgradnju izrađen primenom metoda utvrđivanja rezidualne vrednosti;
3) dokaz o uplati takse za polaganje ispita.
Modeli izveštaja iz stava 3 tačka 2) ovog člana zasnivaju se samo na podacima i dokumentaciji kojoj kandidat može da ima pristup za potrebe polaganja ispita, odnosno ne obuhvataju sve podatke i dokumentaciju kojoj pristup ima licencirani procenitelj prilikom redovnog vršenja procena vrednosti nepokretnosti.
Nepotpune i neblagovremene prijave biće odbijene, odnosno odbačene.
Kandidat ima pravo da povuče podnetu prijavu najkasnije deset dana pre dana održavanja ispita, u kom slučaju uplaćena taksa za polaganje ispita mu se priznaje u narednih godinu dana.
Ukoliko kandidat ne dođe na ispit, a podnetu prijavu nije povukao, smatra se da nije položio ispit.
U slučaju da kandidat nije mogao da prisustvuje ispitu iz naročito opravdanih razloga (bolest, smrtni slučaj i sl.), uplaćena taksa za polaganje ispita mu se priznaje u narednih godinu dana.
Po isteku roka za podnošenje prijave za polaganje ispita, Stručni odbor:
1) razmatra pristigle prijave;
2) formira spisak kandidata po datumima polaganja.
Spisak iz stava 1. tačka 2) ovog člana objavljuje se na internet stranici Ministarstva najkasnije pet dana pre datuma polaganja ispita.
Ministarstvo obavlja administrativno-tehničke poslove u vezi sa polaganjem ispita i obezbeđuje da sve informacije koje se odnose na ispit budu blagovremeno dostupne kandidatima.
Ispit se održava po potrebi.
Datum, vreme i mesto održavanja ispita određuje Stručni odbor najkasnije 90 dana pre dana održavanja ispita.
Obaveštenje o vremenu i mestu održavanja ispita objavljuje se i na internet stranici Ministarstva najkasnije 60 dana pre dana održavanja ispita.
Pre početka polaganja ispita:
1) utvrđuje se identitet kandidata uvidom u važeću ličnu ispravu sa fotografijom (lična karta ili pasoš);
2) obaveštava se kandidat o pravilima ispita i pravilima za ocenjivanje odgovora na ispitna pitanja.
Kandidat kod koga se u toku polaganja stručnog ispita pronađe bilo kakvo pomagalo, uključujući mobilni telefon biće udaljen sa ispita, a njegov ispit poništen.
Kandidatu iz stava 2. ovog člana zabranjeno je da polaže ispit u roku od naredne tri godine.
Tokom ispita ispituje se praktično znanje kandidata za vršenje poslova procene vrednosti nepokretnosti.
Ispit traje 60 minuta.
Stručni odbor prethodno razmatra četiri izveštaja o proceni vrednosti iz člana 3. ovog pravilnika koje je kandidat samostalno izradio i dostavio i određuje dva koja će kandidat predstaviti na ispitu.
Kandidat neće biti obavešten o tome koja su dva izveštaja o proceni vrednosti iz člana 3. ovog pravilnika odabrana za prezentovanje pre nego što pristupi polaganju ispita.
Kandidat prezentuje svaki od dva izveštaja o proceni vrednosti u trajanju od po pet minuta, nakon čega Stručni odbor postavlja pitanja u trajanju od po deset minuta za svaki izveštaj.
Pitanja iz stava 8. ovog člana se odnose na metodologiju koju je kandidat primenio i usaglašenost sa Nacionalnim standardima, kodeksom etike i pravilima profesionalnog ponašanja licenciranog procenitelja.
Nakon toga Stručni odbor postavlja opšta pitanja o postupku procene vrednosti nepokretnosti, u trajanju od 30 minuta, pri čemu se najmanje dva pitanja odnose na kandidatovo poznavanje etičkih normi postupanja.
Stručni odbor ocenjuje kandidata do najviše 100 bodova, i to:
1) predstavljanje prvog izveštaja: do 10 bodova;
2) odgovori na pitanja o prvom izveštaju: do 10 bodova;
3) predstavljanje drugog izveštaja: do 10 bodova;
4) odgovori na pitanja o drugom izveštaju: do 10 bodova;
5) odgovori na pitanja o Nacionalnim standardima za procenu vrednosti nepokretnosti: do 20 bodova;
6) odgovori na pitanja o svim aspektima metodologije procene vrednosti: do 20 bodova;
7) odgovori na pitanja kojima se utvrđuje kandidatovo poznavanje tržišta, prava i postupka procene vrednosti: do 20 bodova;
8) odgovor na prvo etičko pitanje: položio/nije položio;
9) odgovor na drugo etičko pitanje: položio/nije položio.
Da bi položio ispit kandidat treba da dobije najmanje 70 bodova i ocenu "položio" na oba etička pitanja.
Kandidat koji dva puta ne položi ispit dužan je da ponovo pohađa stručnu obuku koja uključuje završnu proveru znanja pred organizatorom stručne obuke, u skladu sa članom 15. Zakona.
Stručni odbor u roku od sedam dana od dana održavanja ispita na internet stranici Ministarstva obaveštava kandidate o njihovim rezultatima.
Kandidat može Stručnom odboru da podnese zahtev za dostavu izveštaj o ostvarenom rezultatu na ispitu u roku od tri dana od dana objavljivanja rezultata ispita na internet stranici Ministarstva.
Kandidat može zahtevati odlaganje polaganja ispita za naredni datum održavanja ispita, ako je kandidat zbog bolesti ili drugih opravdanih razloga sprečen da polaže ispit.
Stručni odbor u roku od sedam dana od sprovođenja ispita dostavlja pisano obaveštenje Ministarstvu o rezultatima.
Obaveštenje iz stava 1. ovog člana sadrži:
1) ime i prezime kandidata;
2) JMBG kandidata;
3) zanimanje kandidata;
4) ukupnu ocenu ("položio" ili "nije položio") sa izveštajem o ostvarenom rezultatu na ispitu.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".